PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαντήσεις από άσχετους!!!


tsikis
28-09-06, 19:51
Χαιρετώ και καλησπερίζω άπαντες τους φίλους του ενυδρείου που συμμετέχουν σε αυτό το forum, αλλά και τους όποιους επισκέπτες...-+5

Αρχικά θα ήθελα να πώ πως με αυτό μου το post δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν και για κανένα λόγο....
Είναι απλά μια διαπίστωση την οποία κατά πάσα πιθανότητα θα την συζητήσω και από κοντά (στο σύλλογο πρώτα ο θεός) με όποιον ενδιαφερόμενο!!!

Αρχίζω λοιπόν ώς εξής:

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το hobby του ενυδρείου πρίν από έναν ακριβώς χρόνο...(σχετικό ιστορικό εδώ (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12367) ).

Ανακαλύπτοντας το GAB οφείλω να ομολογήσω πως τα είδα σκούρα τα πράγματα στην αρχή μιας και όλα όσα απαντούσαν τα μέλη στις όποιες ερωτήσεις μου φαίνονταν βουνο...
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...+-3

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα......:smt017

Επίσης να πώ σε όλους τους αρχάριους πως δεν είναι ντροπή να ρωτάς όσο χαζή και να είναι η ερώτηση....
Να είστε σίγουροι πως η ερώτησή σας θα εκτιμηθεί από τα έμπειρα μέλη και θα σας δοθεί η σωστή απάντηση και κατεύθυνση...

Η μια ακόμη καλύτερη λύση είναι από τα γραφεία του συλλόγου ώστε να πάρετε τις απαντήσεις από ανθρώπους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπάνε αυτό που κάνουν...

Τέλος αφορμή για τις παραπάνω παρατηρήσεις μου είναι μέλη τα οποία απαντάνε μονολεκτικά σε όποιες απορίες (ας σου απαντήσει κάποιος πιό έμπειρος,το έχω δεί,το είχε πάθει και ένας φίλος μου, και άλλα τέτοια) χωρίς ουσιαστικά να δίνουν λύση στο πρόβλημα.

Ελπίζω να μην αποκτήσω αντιπάθειες μετά από αυτό μου το μήνυμα και εύχομαι το ότι καλύτερο για το σύλλογο,τους ανθρώπους του,τα μέλη και μη, αλλά και τα ενυδρεία σας στο δύσκολο χειμώνα που έρχεται...:) :) :)


Φιλικά πάντα

Tsikis

γαυρος
28-09-06, 21:47
το να το πει καποιος απο τους <λεγομενους> παλιους,
ευκολα θα μπορουσε να παρεξηγηθει...(δεν ειμαστε στρατος εδω με παλιους και νεους).

το να το λεει ενα μελος του συλλογου που το αντιμετωπισε ειναι - για μενα-
ισως κατι που χρηζει προσοχης !!!

ενα μπραβο στον tsikis για την προσεγγιση !! :smt041:smt041

leonm
28-09-06, 23:45
.
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...+-3

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα...
Tsikis
Αυτά...

Tolis
29-09-06, 11:38
Χαιρομαι που ενα νεο μελος κανει αυτες τις επισημανσεις...μπραβο.

Για την ιστορια... http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9177

PascM
29-09-06, 11:44
Το μόνο σίγουρο είναι οτι εφόσον το φόρουμ είναι ανοιχτό και καλά κάνει και είναι, οι νέοι χρήστες θα πρέπει να είναι περισσότερο προσεκτικοί! Δεν μπορεί κάποιος να τους αστυνομεύει συνέχεια και φυσικά δεν υπάρχει αστυνομία σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον δεν έχει θέση (πιστεύω εγώ) σε αυτό εδώ το φόρουμ. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε. :confused: :smt093

Liolios
29-09-06, 11:44
Για τους λόγους αυτούς, καλό θα ήταν ο καθένας από εμάς να ερευνά το ιστορικό αυτού που του απαντάει, βλέποντας παλαίοτερα ποστς του.
Πολλή καλή προσέγγιση tsikis, αλλά δυστυχώς νομίζω πως δεν είναι εύκολο να πειστούν όλα τα μέλη του φόρουμ για του λόγου το αληθές. Όπως και σε όλα τα πράγματα κάποιοι θα απαντούν με σύνεση και κάποιοι όχι. Το μόνο που μπορεί να γίνει - και ως επί το πλείστον νομίζω πως γίνεται - είναι να διορθώνονται οι λάθος απαντήσεις χωρίς να σβήνονται αλλά με απαντήσεις-αντιπαραθέσεις από τους εμπειρότερους.

george
29-09-06, 11:53
Και μια που το πιάσαμε το θέμα :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5870

crazyio
29-09-06, 16:51
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε. :confused: :smt093

Θέλω να πιστεύω πως αυτό δεν το κάνει κανένας γιατί πραγματικά είναι χοντρό...
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου ...

Giorgos
29-09-06, 20:38
Από τη μια, καλό είναι να ακούγονται οι απαντήσεις των νεότερων (ακόμα κι αν δεν είναι η σωστή) γιατί μας δείχνουν πόσα έχουν μάθει μέσα από το GAB ή γενικότερα από τη στιγμή που ξεκίνησαν το χόμπι. Είναι σίγουρο ότι θα διορθωθεί μέσα σε ελάχιστο χρόνο από κάποιον εμπειρότερο.
Από την άλλη, μια λάθος συμβουλή μπορεί να δημιουργήσει σειρά προβλημάτων.

Γι' αυτό, η καλύτερη λύση είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Liolios.

safi
30-09-06, 08:46
Συμφωνώ με τον tsikis.
Καλό θα ήταν επίσης όποιος απαντά σε ένα θέμα να διαβάζει προσεκτικά και όλες τις προηγούμενες απαντήσεις για να γίνεται συζήτηση με συνοχή και συνέχεια.

Tricky
30-09-06, 09:38
Καλο θα ηταν παντως να μην επικεντρωνομαστε μονο στις απαντησεις των νεοτερων (οσο λανθασμενες και αν ειναι) αλλα και στις ερωτησεις τους .

Οταν ενα νεο μελος ρωταει κατι και η απαντηση βρισκεται τεκμηριωμενη μερικες γραμμες πιο κατω σε αλλο ποστ , τοτε κατα τη γνωμη μου παει γυρευοντας.

Πιστευω πως και οι πιο εμπειροι χρηστες θα εχουν βαρεθει να λενε τα ιδια και τα ιδια ...

Θα ηταν καλο πλεον να μην βλεπουμε συνεχεια ερωτησεις του στυλ ''Πως θα στρωσω το ενυδρειο μου'' ή '' τι ψαρια να βαλω στα 60 λιτρα μου'' ή ''τι κανει η αντιστροφη οσμωση''. Αν ειναι απαραιτητο ,ας ανεβουν καμμια 10 υπομνηματα και να παμε λιγο παρακατω.

Λιγο διαβασμα δεν βλαπτει ...

Ειμαι υπερ των ανουσιων ερωτησεων αρκει ο σκοπος τους να ειναι διερευνητικος.

Mitsos
30-09-06, 11:17
Tsikis εχεις απολυτο δικιο!!!

Σιγουρα ο καθενας ειναι διαφορετικος και το βλεπει απο την δικη του πλευρα αλλα σε γενικες γραμμες ολοι πρεπει να σκεφτομαστε τα παραπανω και να μην κανουμε υπερβολες που αποσυντονιζουν το συνολο....

tsikis
01-10-06, 15:12
Όμορφα...
Οι απόψεις όλων σωστές και σεβαστές....

Ερώτηση τώρα για να μου φύγει και η απορία....


Τι να σκεφτώ όταν βλέπω χρήστη με εγγραφή εδώ και ένα χρόνο (μην πω παραπάνω και καρφώσω κάποιον!!!) ο οποίος έχει 750 μηνύματα...στην κατοχή του 2-3 ενυδρεία και ρωτάει.....

"Τι να βάλω στο τάδε ενυδρείο?"
"Τι σιλικόνη να βάλω για να κολλήσω το τζάμι?"
"Ο μονομάχος μου βγάζει μπουρμπουλήθρες"
"Toli τα φώτα σου"

και άλλα τέτοια...???

Σε τί έχει αναλλώσει 750 μηνύματα δηλαδη βρε παιδια???

Είμαι νέότατο μέλος (καρακατανεότατο) και κάνει ΜΠΑΜ πως δεν.......


Είμαι μέλος από το Μάιο και έχω 70 μηνύματα 90% σε ερωτήσεις για αυτό που με ενδιαφέρει....(καλό ποσοστό πιστεύω).

Υπάρχει χρήστης με εγγραφή Σεπτέμβριο και έχει ήδη 80-85 μηνύματα.....
Και μάλιστα δηλωμένος αρχάριος......

Που είναι όλα αυτά τα μηνύματα δηλαδή?

Εάν εμένα μου απαντήσει κάποιος με εγγραφή 1 χρόνο πρίν και 1500 μηνύματα εννοείται πως θα πράξω σύμφωνα με την άποψη του και ας είναι λάθος (αφού δεν θα γνωρίζω τη λύση).
Ασχετα εάν σε κόντρα απάντηση ο Liolios π.χ πεί πως είναι λάθος και δεν γίνεται.....

Εμμμ ετσι θα την έχω κάνει την πατάτα....

Μετά τι κάνουμε?????

Παιδιά έκοψα 6 φορές τα χέρια μου για να φτιάξω αυτό που δεν πίστευα ποτέ πως θα κατάφερνα....

Ένα ενυδρείο

Σε λίγο καιρό έχω σκοπό να φτιάξω ακόμη ένα μεγαλύτερο...

Αν είναι να σκοτώνω κάθε φορά τους κατοίκους του επειδή κάποιος βιάζεται να απαντήσει "το άκουσα, ή το διάβασα, ή, ή ,ή" μόνο και μόνο για να ξεφύγει από τους τίτλους "Member, Senior Member" κτλ τότε έτσι σίγουρα δεν θα μάθω..

Και να σας πώ και κάτι????

Επειδή είμαι νέο μέλος και αρχάριος με το τροπικό ψάρι δεν σημαίνει ότι άν χάσω ένα από αυτά δεν θα στεναχωρηθώ...

Θα σκάσω όπως έγινε με τον πρώτο μου μονομάχο πρίν λίγο καιρό....
Από μια βλακεία τον έχασα και δεν πλησίασα το ενυδρείο για 3 ημέρες από την στεναχώρια....

Έχω ενυδρείο?
Έχω και την υποχρέωση να το συντηρώ....
Έχω ψάρια?
Έχω και την υποχρέωση να τα ταίζω...
Έχω και τα 2 πιό πάνω?
Έχω την υποχρέωση να φροντίζω για την σωστή διατήρηση της ζωής με όσο μπορώ ιδανικότερες συνθήκες, και όχι να λέω "αχ ψόφησε...δεν βαριέσαι...θα πάρω άλλο...."

Δεν είναι έτσι παιδιά.....
Δική μου άποψη....

Εγώ εδώ που μένω δεν έχω κάποιον να δεί π.χ από κοντά το ενυδρείο μου και να με συμβουλέψει...(Μακάρι να υπήρχε κάποιος)
Οπότε???? Διάβασμα στο GAB...

Γι'αυτό ξαναλέω....σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα.....

Φιλικά για άλλη μια φορά.

Γιώργος-Σαλαμίνα

Tsikis

-+5

netblues
01-10-06, 15:52
Ολοι μας εχουμε και πραγματικες ζωές, υπάρχουν φορές που είμαστε κουρασμένοι, τσαντιζμένοι, λυπημενοι, χαρουμενοι κλπ κλπ... και αυτό μπορει να εχει επιδραση στην κριση μας και στην απάντησή μας.
Γιαυτό καλό για κρίσιμα θέματα να το ψαχνουμε και λιγάκι μόνοι μας, και να μην μενουμε στην όποια μοναδική απάντηση.
Πάρα πολλά θεματα εχουν ήδη συζητηθεί σε βάθος, και βρισκονται σχετικά εύκολα με ενα search. Ακόμα και αν χρειαζόμαστε διευκρινήσεις, έχωντας μελετησει λιγο προηγουμενα post βοηθαμε να μην γινει λάθος. Και αν παρουμε μια απάντηση που αντιβαινει στη λογική μας, είναι καλυτερο να ζητήσουμε διευκρινησεις για το πως και το γιατί, παρά να την εφαρμόσουμε και οποιον παρει ο χαρος..
;)

Takis
01-10-06, 16:01
Παραμενει ομως το θεμα, οτι οποιος δεν ξερει, καλυτερα να μην απαντησει.
Ευκολο ειναι αυτο....:smt069

Juan
01-10-06, 19:49
Συμφωνώ και εγώ.
Προτείνω να ζητάμε τα πραγματικά στοιχεία του νέου μέλους - να τσεκάρουμε ότι ισχύουν και σε περίπτωση που κάνει-γράψει κάτι λάθος να του σπάμε τα πόδια !
Αν θέλει, ας ξανακάνει λάθος . . . zw:smt068 . .
Αν τα καταφέρουμε, θα φτιάξουμε και την ορθογαφία και μετά . . . .
Οι απαντήσεις θα είναι σωστότερες και οι Έλληνες χομπίστες η πρώτη δύναμη στο κόσμο !

Βάζω στοίχημα ότι όποιος καταφέρει να απαντήσει Απολύτως Σωστά σε 10 ερωτήσεις θα του χαρίσω οτιδήποτε ενυδρειακό έχω.
Παίζει κανείς ;

Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, πρέπει να τσεκάρουμε 'οτι μας λένε και όχι να αποδίδουμε ευθύνες για το τραγικό λάθος ότι η ανούμπια είναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης. Μου έχουν απαντήσει λάθος, έχω απαντήσει εγώ λάθος και υπάρχουν θέματα που έχουν διαφορετικές γνώμες ας είναι από super μέλη. Εκεί τι θα κάνουμε ;
Τα στατιστικά στοιχεία είναι αριθμοί και όχι ουσία

Υ.Γ. Συμφωνώ με αρκετές απόψεις που ειπώθηκαν εδώ.

Takis
01-10-06, 20:01
Εγω ασχολουμαι χρονια με το χομπι, αλλα πολλες φορες ειναι ερωτησεις που δυσκολευομαι να απαντησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να πω κατι που στεκει.
Σε αυτη την περιπτωση, απλα δεν απανταω.
Ειναι τοσο δυσκολο αυτο?
Ειμαι μελος του φορουμ 4-5 χρονια και εχω πολυ λιγοτερα μηνυματα απο πολλους κατα πολυ νεωτερους.
Πρεπει να ντρεπομαι γι αυτο ή να αρχισω να γραφω μετα μανιας?

tsikis
01-10-06, 20:14
Εγω ασχολουμαι χρονια με το χομπι, αλλα πολλες φορες ειναι ερωτησεις που δυσκολευομαι να απαντησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να πω κατι που στεκει.
Σε αυτη την περιπτωση, απλα δεν απανταω.
Ειναι τοσο δυσκολο αυτο?
Ειμαι μελος του φορουμ 4-5 χρονια και εχω πολυ λιγοτερα μηνυματα απο πολλους κατα πολυ νεωτερους.
Πρεπει να ντρεπομαι γι αυτο ή να αρχισω να γραφω μετα μανιας?

Φίλε Takis εγώ τώρα τι να πώ!!!
Απλά χωρίς λόγια :smt023

Tolis
01-10-06, 21:44
Tο να πεις οτι η ανουμπια ειναι φυτο γρηγορης αναπτυξης δεν ειναι τραγικο λαθος. Το να το πεις ομως μετα απο συνεχη άλλα δικα σου μηνυματα ιδιου "μη" τραγικου λαθους, μπορει να με κανει να αντιδρασω σαν να ηταν τραγικο.

Προφανως κανεις δεν ξερει τις απαντησεις σε ολα. Μιλαμε ομως για καποια φαινόμενα που λιγο πολυ ολοι οι παλιοι στο φορουμ βλεπουμε κατα καιρους, του συνδρομου "απανταω σε ολα"...

Juan
02-10-06, 09:19
Άντε να βάλω και εγώ ένα λίνκ:
Κανόνες Χρήσης!!!! - Καινούριοι στο φόρουμ και στο χόμπυ, δείτε αυτό πριν απ'ολα! (http://www.greekaquarist.com/vb/announcement.php?f=34)
Δεν είναι δυνατόν να διαφωνίσω μαζί σας αλλά δεν είμαι υπέρ του να ρίχνουν φάπες μεταξύ τους οι χρήστες. Όταν έρθει η ώρα να αναμετρηθούν υπολογίζουν τον αριθμό μηνυμάτων και τον τίτλο !! που έχουν . .
Στο σημείο αυτό μπορούμε να αφήσουμε στους mods να επαναφέρουν την τάξη ή να διορθώσουν τυχόν λάθη.
Όταν κάναμε εγγραφή εδώ, διαβάσαμε και συμφωνίσαμε σε κάποιου όρους, από εκεί λοιπόν ..

Το Greek Aquarist Board και ο ιδιοκτήτης του δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εγκυρότητα και ορθότητα των πληροφοριών, κρίσεων, σχολίων που περιέχονται σε μηνύματα μελών & για ενέργειες που θα είναι αποτέλεσμα μηνυμάτων ή και συμβουλών που παρέχονται από μηνύματα μελών στο forum του.
Συνεπώς, οι επισκέπτες / χρήστες του Greek Aquarist Board, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του με δική τους πρωτοβουλία, αναλαμβάνουν και τη σχετική ευθύνη διασταύρωσης των παρεχομένων πληροφοριών με τις πηγές.Επειδή το κουράζω όπως συνήθως :D καλύτερα να στέλνουμε ένα πμ στον ανάλογο mod για κάτι που δεν είναι σωστό παρά να θέλουμε να συνετίσουμε εμείς τον νέο χρήστη αλλά και τον παλιό.

Καλό θα ήταν να γίνει και ένα ποστ που να περιγράφει τον σωστό τρόπο απάντησης....όπως.... να μην απαντάμε μονολεκτικά, να αιτιολογούμε την αποψή μας . . .κ.τ.λ.

jstiva
02-10-06, 10:06
Διαβάζοντας τα παραπάνω αρχίζω να προβληματίζομαι για το αν πρέπει να μιλήσω και εγώ - νεότατο μέλος βλέπετε - αλλά δεν κρατήθηκα γιατί σε όλα αυτά υπάρχει και η άλλη πλευρά στην οποία δεν είδα κάποιον να εστιάζει.

Επιπλέον σαν παλιό μέλος σε άλλα forum (όπου έχω υπάρξει και moderator) είναι αυτό που λένε "το έχω κάνει" οπότε μπόρώ να έχω μία δική μου άποψη.

Διαφωνώ λοιπόν με την όλη προσέγγιση στο θέμα και θα εξηγήσω το γιατί.

1ον) Σαν αρχάριος λοιπον έκανα και εγω κάποιες ερωτήσεις στο φόρουμ και κάποιοι άνθρωποι βγήκαν και μου απάντησαν. Τους ευχαριστώ λοιπόν και τους είμαι ευγνώμων που έκατσαν και διάβασαν όσα έγραψα, και πολύ περισσότερο που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για να απαντήσουν έστω και μονολεκτικά. Δεν έκατσα να κοιτάζω την ημερομηνία εγγραφής αυτού που μου απάντησε, η οποία επιπλέον δεν αποτελεί απόδειξη της εμπειρίας του. Θα μπορούσε δηλαδή να ασχολείτε χρόνια με ενυδρεία αλλα μόλις πρόσφατα να άρχισε να γράφει εδώ μέσα...

2ον) Το να βγαίνουν νεότεροι - χωρίς μεγάλη εμπειρία - να απαντούν σε απορίες για μένα είναι πολύ σημαντικό. Καταρχήν απαλλάσουν τους πιο έμπειρους από το να απαντούν σε τετριμένες ερωτήσεις, επιτρέποντας τους να αναλώνουν το χρόνο τους για απαντήσεις σε πιο εξεζητημένα θέματα που απαιτούν εμπειρία.

3ον) Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ.

4ον) Οι απαντήσεις που δίνει ο οποιοσδήποτε εδω πέρα - και γενικά ότι λέει - είναι εκτεθειμένα στην κριτική των υπολοίπων. Αν λοιπόν λέει "αρλούμπες" λόγω άγνοιας και απειρίας τότε η επέμβαση των εμπειρότερων θα βοηθησει και αυτόν! Εξάλλου είναι αποδεδειγμένο ότι ο καλύτερος τρόπος για να εμβθύνεις στην γνώση, εείναι να προσπαθήσεις να την μεταφέρεις σε άλλους!

5ον) Άλλο πράγμα είναι να βγει κάποιος και να ποστάρει κάτι το οποίο μπορεί να είναι λανθασμένο και άλλο να ποστάρει απλώς για να αποκτήσει μεγαλύτερο αριθμό δημοσιεύσεων. Ο πρώτος είναι απλώς άπειρος, ενώ ο δεύτερος έχει πρόβλημα προσωπικότητας... Φαντάζομαι ότι σε αυτούς εστιάζεται η όλη συζήτηση ας γίνει όμως ξεκάθαρα ένας διαχωρισμός αυτής της κατηγορίας ατόμων. Το φόρουμ είναι μια ανοιχτή κοινωνική ομάδα όπου φυσιολογικά περιέχει ανθρώπους διαφορετικού χαρακτήρα και στυλ. Όπως κάθε κοινωνική ομάδα.... Και σιγά το τι είναι ο καθένας το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι και ο καθένας αποκτά την φήμη του και το ειδικό βάρος του...

Για μένα είναι δείγμα "υγείας" το να απαντούν νεότεροι και πιο άπειροι, αρκεί σε αυτά που λένε να υπάρχει υπευθυνότητα. Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι. Ακόμα για πείτε μου πως χαρακτηρίζεται κάποιος έμπειρος και κάποιος άπειρος? Από το χρόνο που ασχολείται με ενυδρεία? Από το πόσα ενυδρεία έχει στην κατοχή του? Από το πόσα ενυδρεία έχει στήσει? Από το πόσο "δύσκολα" ψάρια έχει στο ενυδρείο του? ΄
Σίγουρα πάντως όχι από τον αριθμό posts. Ο αριθμός τους δεν έχει καμμία σημασία. Θα μπορούσε να εκφράζει posts στις ενότητες γενικού ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό.

safi
02-10-06, 11:12
....Ακόμα για πείτε μου πως χαρακτηρίζεται κάποιος έμπειρος και κάποιος άπειρος? Από το χρόνο που ασχολείται με ενυδρεία? Από το πόσα ενυδρεία έχει στην κατοχή του? Από το πόσα ενυδρεία έχει στήσει? Από το πόσο "δύσκολα" ψάρια έχει στο ενυδρείο του? ΄
Σίγουρα πάντως όχι από τον αριθμό posts. Ο αριθμός τους δεν έχει καμμία σημασία. Θα μπορούσε να εκφράζει posts στις ενότητες γενικού ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό....

Έμπειρο θεωρώ όποιον έχει κάνει ο ίδιος μια ενέργεια στο ενυδρείο του
και πληροφορεί για τα αποτελέσματα αυτής της ενέργειας κάποιον που
ρωτά για το συγκεκριμένο.
Αυτό και μόνο θεωρώ εμπειρία. Τίποτε άλλο.

tsikis
02-10-06, 12:57
Φίλε jstiva καλώς ήρθες στην παρέα.

Απαντώ λοιπόν στα ερωτήματά σου τα οποία ειναι σεβαστά και άξια προσοχής.

1) Αναφέρεις πως κάποιος μπορεί να ασχολείται χρόνια άσχετα με τον αριθμό των post..
Και εσύ είσαι σε θέση να γνωρίζεις με το ποιόν μιλάς ?
Λές ότι "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"..
ΚΑι σου απαντώ.....
Εγώ είμαι ανεύθυνος απέναντι σου...Τι κάνεις?
Πράτεις σύμφωνα με την ανεύθυνη απάντηση μου...Και καλά κάνεις μια και δεν γνωρίζεις...Γι'αυτό άλλωστε ρωτάς.
Και άν όλα πάνε στράφι?
Πολλά τα παραδείγματα ανευθυνότητας φίλε μου γύρω μας.
Και δόξα το θεό τα ποσοστά στο GAB είναι υπό εξαφάνιση..

2) Θα ήθελα να σε πληροφορήσω πως τα πιο έμπειρα μέλη κάνουν άριστη δουλεια...
Ακόμα και ένας νέος να απαντήσει και είναι λάθος αυτοί όχι μόνο θα διορθώσουν αυτόν που απάντησε αλλά θα συμβουλέψουν με μεγάλη χαρά και αυτόν που ρώτησε...
Οπότε το καλύτερο για εμένα "Δεν ξέρεις?, Δεν είσαι σίγουρος?" καλύτερα σιώπα και ανέμεινε απάντηση από κάποιον που είναι παθών..Πως θα είσαι σίγουρος για την σωστή απάντηση? Δεν είσαι... Αλλά θα διορθωθει σίγουρα από τον πιό έμπειρο εάν είναι λάθος..και θα επιβραβευθει στο σωστό..
Ρίξε λίγο ψάξιμο και θα δείς αρκετά παραδείγματα.

3) Λές ότι "Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ."
Πρίν ρωτήσεις λοιπόν καλύτερα να ψάξεις γι'αυτό που σε ενδιαφέρει και όχι ρωτώντας να πάρεις απάντηση από κάποιον που απλά είδε την απάντηση από κάποιον παλιό χωρίς να ξέρει εάν ειναι όντως το σωστό χωρίς να είναι παθών ή έστω λιγάκι σίγουρος.
Εδώ κολλάει το "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"????

4) Παραπομπή στην απάντηση 2...

5) Σαφώς και αναφέρομαι(μαστε) στα άτομα τα οποία χωρίς λόγο ποστάρουν εδώ και εκεί χωρίς να είναι σίγουροι για την ορθή απάντηση αλλά και το γιατί ποστάρουν!!!


Φιλικά
tsikis

Καλώς ήρθες και πάλι.:p:p:p

Takis
02-10-06, 12:57
Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.
Απλα λεμε, αν καποιος δεν ξερει να απαντησει, δεν ειναι πιο λογικο να αφησει καποιον αλλο που ισως εχει αντιμετωπισει το συγκεκριμενο προβλημα και εχει αποψη?
Αυτα ολα, σε ποστ που ρωταει καποιος για καποιο προβλημα και οχι σε ερωτησεις του τυπου &#171;Ποιο φιλτρο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο&#187;

tsikis
02-10-06, 12:59
Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.
Απλα λεμε, αν καποιος δεν ξερει να απαντησει, δεν ειναι πιο λογικο να αφησει καποιον αλλο που ισως εχει αντιμετωπισει το συγκεκριμενο προβλημα και εχει αποψη?
Αυτα ολα σε ποστ που ρωταει καποιος για καποιο προβλημα και οχι σε ερωτησεις του τυπου «Ποιο φιλτρο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο»
:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

nikitasp
02-10-06, 22:25
επιοικως απαραδεκτο το ποστ!προσβαλει πολους απο εμας και παρολο που καταργει το δικαιωμα του λογου βρισκει συμφωνα πολλα και απο τα παλαιοτερα μελη! τοτε ποιος ο λογος της δημιουργιας αυτου του σαιτ? συμφωνω με το μελος jstiva σε οσα λεει...αν δεν ρωταμε πως θα μαθουμε και αν δεν πουμε την κοτσανα μας πως θα διορθωθουμε? εγω προσωπικα χαιρομαι οταν απαντανε στα ποστ μου γιατι δειχνει πως καποιος το διαβασε και ενδιαφερθηκε και λεγοντας την κοτσανα του θα μαθει και αυτος αργοτερα απο την σωστη απαντηση καποιου αλλου. τελος παντων ειχα πολλα να πω αλλα με υπερκαλυψε το μελος jstiva που μιλησε αρχιτερα. ολα αυτα που σπευδετε να μαζεψεται με τις τελευταιες απαντησεις σας συγνωμη αλλα μου φαινονται με επιχρυσωμενο χαπι......

Tolis
02-10-06, 22:38
Μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις το ποστ απο την αρχη λιγο πιο προσεκτικα.
Για να μην επαναλαμβανομαστε...να πω το ζουμι:
Εχει παρατηρηθει συχνοτατα, καποια νεα μελη να απαντανε οπου βρισκουν και σε μεγαλο βαθμο να απαντανε λαθος.
Λυπαμαι, αλλά αν μια λαθος απαντηση πριν προλαβει καποιος να την διορθωσει, οδηγησει σε καταστροφη (κι εχει γινει αυτο, θες παραδειγματα? πλυνε με νερο της βρυσης το φιλτρο σου κι απολυμανε το, βαλε λαθος φαρμακο κλπ κλπ) μετα εμεις φταιμε.
Οχι, σε τετοιου ειδους φορουμ, οπου παιζονται ζωες ψαριων, το "αν δεν πουμε μια κοτσανα πως θα μαθουμε" δεν παιζει.
Και ξαναλεω, ειπε κανεις παραπανω να μην ρωτησετε? Δεν ειπε κανεις να μην ρωτανε τα νεα μελη, και δεν ειπε κανεις να μην απαντανε τα νεα μελη. Και δεν καταργει το συγκεκριμενο θεμα κανενα δικαιωμα λογου, και ξαναλεω, ξαναδιαβασε το ποστ, γιατι εσυ γινεσαι προσβλητικος...

tzimakos
02-10-06, 22:41
Παντως σε ενα αλλο φορουμ-ποδοσφαιρικο-που ειμαι μελος, τα πρωτα ποστ των νεων πρεπει πρωτα να εγκριθουν απο καποιον μοδερατορα, πριν κοινοποιηθουν, οποτε τα εντελως ασχετα-στην περιπτωση μας "επικινδυνα"- ποστ κοβονται και περνουν μονο τα γενικου ή τουλαχιστον λογικου περιεχομενου.
Αυτο ισχυει μεχρι να πειστει ο admin ή ο εκαστοτε mod οτι το μελος κατεχει το αντικειμενο ή τουλαχιστον δεν προσπαθει σωνει και καλα να κανει επιδειξη γνωσεων (υπαρκτων ή μη), οποτε και γινεται unmoderated member.
Αν αυτο θεωρειται λογοκρισια, ας ειναι !

Όσον αφορά την ελευθερια εκφρασης και τα δικαιωματα μου, αυτα εχω μαθει να τα απαιτω απο το κρατος και τις δημοσιες υπηρεσιες, απο την οικογενεια μου, αλλα όχι σε οποιδήποτε ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ φορουμ

tsikis
02-10-06, 22:42
επιοικως απαραδεκτο το ποστ!προσβαλει πολους απο εμας και παρολο που καταργει το δικαιωμα του λογου βρισκει συμφωνα πολλα και απο τα παλαιοτερα μελη! τοτε ποιος ο λογος της δημιουργιας αυτου του σαιτ? συμφωνω με το μελος jstiva σε οσα λεει...αν δεν ρωταμε πως θα μαθουμε και αν δεν πουμε την κοτσανα μας πως θα διορθωθουμε? εγω προσωπικα χαιρομαι οταν απαντανε στα ποστ μου γιατι δειχνει πως καποιος το διαβασε και ενδιαφερθηκε και λεγοντας την κοτσανα του θα μαθει και αυτος αργοτερα απο την σωστη απαντηση καποιου αλλου. τελος παντων ειχα πολλα να πω αλλα με υπερκαλυψε το μελος jstiva που μιλησε αρχιτερα. ολα αυτα που σπευδετε να μαζεψεται με τις τελευταιες απαντησεις σας συγνωμη αλλα μου φαινονται με επιχρυσωμενο χαπι......
Κανενας δεν ειπε να μην απαντουν οι νεοι, και φυσικα κατι τετοιο θα ηταν μεγαλο λαθος.

Μηνύματα από τους Μoderator για αυτο το θέμα υπάρχουν από το 2004...
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9177
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5870

Φίλε nikitasp αφού σε καλοσωρίσω να σου πώ πως εγώ προσωπικά μπορεί και να έκανα πράξη το "πλυνε με νερο της βρυσης το φιλτρο σου κι απολυμανε το" μέσα στον πανικό μου εάν είχα πρόβλημα.

Giorgos
02-10-06, 22:49
Να συμπληρώσω ότι είναι απαραίτητο να απαντάνε τα νεότερα μέλη ακριβώς για τους λόγους που ανέφερε ο jstiva πιο πάνω. Όχι μόνο διευκολύνουν το έργο των εμπειρότερων, αλλά με τις απαντήσεις τους, δείχουν κατά πόσο έχουν διορθωθεί και πόσα έχουν μάθει από την ημέρα που πρωτο-έγραψαν στο φόρουμ.

Tzimako, το να ελέγχονται οι απαντήσεις νεότερων μελών στο φόρουμ αυτό είναι πολύ δύσκολο (για να μην πω αδύνατο) και πολλές φορές καθόλου βολικό.
Σκέψου κάποιος να αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα με το ενυδρείο του και να μην ξέρει τι να κάνει. Απευθύνεται λοιπόν στο GAB. Είναι προφανές ότι θα χρειάζεται γρήγορη απάντηση ώστε να βρεθεί η λύση. Αν πρέπει να εγκριθεί πρώτα από τους mods, καταλαβαίνεις ότι όπως και να γίνει, θα χρειαστεί αρκετός χρόνος μέχρι να διαβαστεί-εγκριθεί-αναρτηθεί σε κοινή θέα η δημοσίευση.

jstiva
03-10-06, 09:58
Φίλε jstiva καλώς ήρθες στην παρέα.

Απαντώ λοιπόν στα ερωτήματά σου τα οποία ειναι σεβαστά και άξια προσοχής.

1) Αναφέρεις πως κάποιος μπορεί να ασχολείται χρόνια άσχετα με τον αριθμό των post..
Και εσύ είσαι σε θέση να γνωρίζεις με το ποιόν μιλάς ?
Λές ότι "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"..
ΚΑι σου απαντώ.....
Εγώ είμαι ανεύθυνος απέναντι σου...Τι κάνεις?
Πράτεις σύμφωνα με την ανεύθυνη απάντηση μου...Και καλά κάνεις μια και δεν γνωρίζεις...Γι'αυτό άλλωστε ρωτάς.
Και άν όλα πάνε στράφι?
Πολλά τα παραδείγματα ανευθυνότητας φίλε μου γύρω μας.
Και δόξα το θεό τα ποσοστά στο GAB είναι υπό εξαφάνιση..

2) Θα ήθελα να σε πληροφορήσω πως τα πιο έμπειρα μέλη κάνουν άριστη δουλεια...
Ακόμα και ένας νέος να απαντήσει και είναι λάθος αυτοί όχι μόνο θα διορθώσουν αυτόν που απάντησε αλλά θα συμβουλέψουν με μεγάλη χαρά και αυτόν που ρώτησε...
Οπότε το καλύτερο για εμένα "Δεν ξέρεις?, Δεν είσαι σίγουρος?" καλύτερα σιώπα και ανέμεινε απάντηση από κάποιον που είναι παθών..Πως θα είσαι σίγουρος για την σωστή απάντηση? Δεν είσαι... Αλλά θα διορθωθει σίγουρα από τον πιό έμπειρο εάν είναι λάθος..και θα επιβραβευθει στο σωστό..
Ρίξε λίγο ψάξιμο και θα δείς αρκετά παραδείγματα.

3) Λές ότι "Ακόμα το να απαντήσει ένας "νέος" σημαίνει ότι είδε την ερώτηση νωρίτερα από κάποιον "παλιό" , δίνοντας έτσι το πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό της "γρήγορης απάντησης" και της ζωντάνιας στο φόρουμ."
Πρίν ρωτήσεις λοιπόν καλύτερα να ψάξεις γι'αυτό που σε ενδιαφέρει και όχι ρωτώντας να πάρεις απάντηση από κάποιον που απλά είδε την απάντηση από κάποιον παλιό χωρίς να ξέρει εάν ειναι όντως το σωστό χωρίς να είναι παθών ή έστω λιγάκι σίγουρος.
Εδώ κολλάει το "Το λάθος συγχωρείτε η ανευθυνότητα όχι"????

4) Παραπομπή στην απάντηση 2...

5) Σαφώς και αναφέρομαι(μαστε) στα άτομα τα οποία χωρίς λόγο ποστάρουν εδώ και εκεί χωρίς να είναι σίγουροι για την ορθή απάντηση αλλά και το γιατί ποστάρουν!!!


Φιλικά
tsikis

Καλώς ήρθες και πάλι.:p:p:p

Καλώς σας βρήκα!:p Να σου απαντήσω "εν συντομία":

1) Οχι δεν ξέρω με ποιόν μιλάω. Για ότι κάνω όμως είμαι εγώ υπεύθυνος - όπως πάντα συμβαίνει στην ζωή - και όχι αυτός που μου το είπε. Αρα αν μου πει "βούτηξε το ψάρι σε οινόπνευμα" απλά δε θα το κάνω... Ακόμα έχω την συνήθεια να περιμένω απάντηση από περισσότερους και όχι από έναν. Αν κάποιος κάνει ότι του πει ο πρώτος τυχόντας χωρίς να το σκεφτεί ή περιμένει και άλλες γνώμες τότε δεν του φταίει κανείς για οτιδήποτε συμβεί.

2) Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι κάνουν άριστη δουλειά - και αγόγγυστη θα πρoσθέσω

3) Λέω ότι η γρήγορη απάντηση είναι ένδειξη ότι το φόρουμ είναι ένας ζωντανός οργανισμός. Η απάντηση κάποιου - ακόμα και αν δεν ξέρει την απάντηση στο πρόβλημα σου αλλα απλά μοιράζεται την αγωνία σου και μόνο - είναι σημαντικό πολύ πράγμα.


Απαντώντας στον φίλο nikitasp να πω ότι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα απλά και καλοπροαίρετα. Εχω την αίσθηση ότι κανείς δεν είχε την πρόθεση να προσβάλλει κάποιους άλλους, απλά καυτηριάστηκαν κάποια φαινόμενα λανθασμένων απαντήσεων που δόθηκαν. Γνώμη μου ότι αυτό ίσως δεν έγινε αρκετά σαφές γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα για να το ξεκαθαρίσουμε. Αυτό νομίζω λέει στην παράγραφο που έκανα quote (στο 5) και ο tsikis.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ όμως με τα γραφόμενα του φίλου Τzimakou. Οταν κάποιος φτιάχνει ένα ιδιωτικό forum τότε αυτόματα παραχωρεί το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου σε αυτούς που συμμετέχουν - υπό την προϋπόθεση τι δεν είναι υβριστικοί και προσβλητικοί. Δεν είναι δυνατόν να απαιτεί να γράφουν αυτά΄που αυτός θεωρεί σωστά και αρέσουν σε εκείνον. Αλλιώς ας μην φτιάξει φόρουμ συζητήσεων αλλά να φτιάξει ένα site με άρθρα για ενυδρεία π.χ. και είναι με όλους εντάξει. Οποιος θέλει τον διαβάζει και συμφωνεί και όποιος δεν θέλει όχι....
Επίσης κατά την εγγραφή μου σε αυτό το φόρουμ αλλα και σε άλλα αυτόματα συμφώνησα με κάποιους όρους. Δεν είδα πουθενά ότι άπαγορεύεται να έχω και να εκφράζω τις δικές μου απόψεις - υποχρεούμαι να τις τεκμηριώνω.... Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει παρακαλώ ας μου επισημανθεί από κάποιον και αποχωρώ αυτόματα.

Και όσο για το site που λες (δεν γνωρίζω για πιο μιλάς) ότι συμμετέχεις - θεωρώ αυτό που γίνεται από τους moderators (έχω υπάρξει και τέτοιος για πολύ καιρό σε άλλα φόρουμ) - άκρως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Συγχωρείστε μου που ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλα η τοποθέτηση του tzimakou άγγιξε ευαίσθητες "χορδές" μου.

Κλείνοντας σαν γενικό συμπέρασμα θα πω ότι μέσα σε ένα φόρουμ ο καθένας χτίζει σιγά σιγά την εικόνα του, εδραιώνει την σοβαρότητα και την αξιοπιστία του. Το να πεις σε κάποιον μην απαντάς "γιατί δεν ξέρεις" από την στιγμή που δεν το καταλαβαίνει μόνος του δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Διατρέχεις τον κίνδυνο να παρεξηγηθείς από κάποιους, κάποιοι να προσβληθούν, άκρη δεν θα βγάλεις και γενικά δεν δίνεις καλή εικόνα. Απλά σιγά σιγά τέτοια άτομα απομονώνονται, περιθωριοποιούνται και στο τέλος σιωπούν από μόνα τους ή συντονίζονται με τους υπόλοιπους.

george
03-10-06, 10:17
Το συγκεκριμένο φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλους,είναι μερικές φορές πέραν του δέοντος δημοκρατικό και οι απόψεις των μελών του δεν λογοκρίνονται.

Αυτή είναι και η θέση του ιδιοκτήτη ο οποίος και έχει κατηγορηθεί κατά καιρούς για την επιλογή του αυτή η οποία ουκ ολίγες φορές μας έχει οδηγήσει σε περίεργες καταστάσεις.

Είανι πολλοί που ζήτησαν διαγραφές μελών,κλειδώματα δημοσιεύσεων ή και λογοκρισία όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε παρά μόνον αν η κατάσταση ξέφευγε από κάθε έλεγχο.

Προσωπικά σαν διαχειριστής έχω δεχθεί πμ από τον Τόλη για να διορθώσω μια δημοσίευση μου,κάτι που θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει και ο ίδιος χωρίς να με ρωτήσει.

Juan
03-10-06, 11:09
.....
.......
Επίσης κατά την εγγραφή μου σε αυτό το φόρουμ αλλα και σε άλλα αυτόματα συμφώνησα με κάποιους όρους. Δεν είδα πουθενά ότι άπαγορεύεται να έχω και να εκφράζω τις δικές μου απόψεις - υποχρεούμαι να τις τεκμηριώνω.... Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει παρακαλώ ας μου επισημανθεί από κάποιον και αποχωρώ αυτόματα.
....

Και με τις δύο σου απαντήσεις συμφωνώ !
Αυτό το κομμάτι όμως θα ήθελα να μου πεις γιατί δεν σου άρεσε.
Αυτό που με ενόχλησε όταν ρωτούσα διάφορα ως αρχάριος ήταν οι ελλειπείς απαντήσεις.
Κάποιος που έδινε μια τεκμηριωμένη απάντηση μου εξηγούσε περισσότερα και με έφερνε πιο κοντά στην όλη "φιλοσοφία" του ενυδρείου.
Σίγουρα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε αλλά γιατί το βλέπεις ως κάτι κακό ;
Ως 'τεχνικό' forum το να αποδεικνύεις αυτό που λες είναι λάθος ;

caverman
03-10-06, 11:11
Ήταν πριν αρκετά χρόνια όταν μια μικρή παρέα ξεκινούσε κάτι μοναδικό για τα Ελληνικά δεδομένα. Και ήταν όλα καλά όσο η αγάπη, το μεράκι και η συνοχή έκαναν την παρέα να μεγαλώνει και τα αποτελέσματα της δράσης τους να γίνονται όλο και ποιο θεαματικά και ευρέως αποδεκτά. Ολοένα και περισσότεροι τους ακολούθησαν μέχρι που το παρεΐστικο κλίμα άρχισε να κλονίζεται από παρόμοιες διαφωνίες και προστριβές…Νέοι και παλιοί, κόντρες, αποχωρήσεις, ξανά μια παρέα (αποχώρησαν αρκετοί) και ξανά διεύρυνση μέχρι να γίνει συνείδηση ότι δεν είναι πλέον μια παρέα αλλά μια πολύ μεγαλύτερη ομάδα που έχει ανάγκη από κανόνες που διασφαλίζουν την μεγάλη ομάδα και όχι την παρέα. Αν και συνειδητοποίησαν την αναγκαιότητα των κανόνων συνέχισαν να ταλανίζονται και από τα μέλη της παρέας που δεν μπορούσαν πάντα να εφαρμόζουν τους κανόνες που οι ίδιοι θέσπισαν αλλά και από τα νέα μέλη που δεν ακολουθούσαν τους κανόνες…Θα καταφέρουν να γίνουν μια μεγάλη ομάδα ή θα ξαναγίνουν πάλι παρέα; Το μέλλον θα δείξει…

Και επειδή φυσικά αυτή η ιστορία μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας κάποια post εδώ σκέφτηκα να την αναφέρω μήπως και υπάρχουν ομοιότητες. Και είναι προσωπική μου ελπίδα και ανακούφιση ότι αρκετοί εδώ οραματίζονται μια ομάδα που διαρκώς θα μεγαλώνει. Είμαστε βλέπεται πολλοί (και είναι ευχάριστο ότι είμαστε πολλοί ) για να είμαστε μόνο μια παρέα.
Προέχει αυτονόητα το συμφέρον του συνόλου. Εάν τώρα οποιοδήποτε υποσύνολο μπορεί (που πιστεύω ότι μπορεί να συμβαίνει ) να κάνει και καλή παρέα τότε όλα θα βαίνουν προς το καλλίτερο…με ποιο ευχάριστο τρόπο…

Με σεβασμό…+-3


Κωνσταντίνος Α. – Νεότατο μέλος.


* Πάσα ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα και γεγονότα του χώρου ας θεωρηθεί απλή σύμπτωση.



Και για να συμπληρώσω τις παλαιότερες σχετικές παραθέσεις:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5885 (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5885)

jstiva
03-10-06, 12:21
Και με τις δύο σου απαντήσεις συμφωνώ !
Αυτό το κομμάτι όμως θα ήθελα να μου πεις γιατί δεν σου άρεσε.
Αυτό που με ενόχλησε όταν ρωτούσα διάφορα ως αρχάριος ήταν οι ελλειπείς απαντήσεις.
Κάποιος που έδινε μια τεκμηριωμένη απάντηση μου εξηγούσε περισσότερα και με έφερνε πιο κοντά στην όλη "φιλοσοφία" του ενυδρείου.
Σίγουρα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε αλλά γιατί το βλέπεις ως κάτι κακό ;
Ως 'τεχνικό' forum το να αποδεικνύεις αυτό που λες είναι λάθος ;


Φίλε juan
Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα πρόβλημα, μια απορία, κάτι τέλοσπάντων και το εκφράζεις εδω μέσα. Εμφανίζεται ο κ. Ασχετίδης σου δίνει μια λανθασμένη απάντηση που σε οδηγεί σε καταστροφή.... Την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα και το ξαναθέσεις εδώ, και πάλι απαντήσει ο κ. Ασχετίδης θα τον ακούσεις? Νομίζω πως όχι... Άρα αυτόματα, μόνος του ο κ. Ασχετίδης μπαίνει στο περιθώριο και οι υπόλοιποι τον αγνοούν.
Αυτό προσπαθώ να εκφράσω, ότι το δεν μπορεί να τεθεί μέτρο στο ποιός είναι αυτός που πρέπει να απαντά και ποιός όχι. Δεν υπάρχει σαφής τρόπος μέτρησης εμπειρίας, για αυτό και δεν είναι κατά την γνώμη μου σωστό να πούμε στον κ. Ασχετίδη να μην δίνει απαντήσεις γιατί θα μας πει ότι θίχτηκε προσβλήθηκε κλπ.
Ας κάνουμε λοιπόν αυτό που πολλοί κάνουν στα ενυδρεία τους, αφήνουν την φύση να βρει τις ισορροπίες...

Τις 2 ερωτήσεις που βρίσκονται στο τέλος του μηνύματος σου συγχωρησε με αλλα μάλλον δεν τις καταανοώ πλήρως...Είπα εγώ ποτέ ότι είναι λάθος να αποδεικνύεις αυτά που λες? :(

Φίλε caverman η ιστορία που λες είναι πέρα για πέρα πραγματική - την έχω ζήσει πολύ καλά. Ομως το συγκεκριμένο χόμπυ των ενυδρείων δεν νομίζω ότι προσφέρεται για κόντρες και διαπληκτισμούς - αν και αμα πηγαίνεις γυρεύοντας πάντα κάτι θα βρεις. Γι' αυτό επαναλαμβάνω αυτό που είπα και προηγουμένως:
Ας κάνουμε λοιπόν αυτό που πολλοί κάνουν στα ενυδρεία τους, αφήνουν την φύση να βρει τις ισορροπίες...

Νομίζω πως ότι είχα να πω το εξάντλησα, καλό είναι να μην προσθέσω περισσότερα, μην υποτεθεί ότι βρήκα ένα έξυπνο τρόπο να αυξήσω το νούμερο των post μου...

Οποιος θέλει κάτι ευχαρίστως να τα πούμε μέσω προσωπικών μηνυμάτων, ή και προσωπικά αν υπάρχει χρόνος και αν είναι έτοιμος να απαντήσει και σε μερικές από τις πάμπολλες απορίες μου...:)

Juan
03-10-06, 12:31
Αυτό είδα και δεν κατάλαβα...έτσι, ρώτησα.
Δεν είδα πουθενά ότι άπαγορεύεται να έχω και να εκφράζω τις δικές μου απόψεις - υποχρεούμαι να τις τεκμηριώνω.... Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει παρακαλώ ας μου επισημανθεί από κάποιον και αποχωρώ αυτόματα.

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά, όπως φαίνεται....

GP250381
03-10-06, 14:09
αυτο που θελω εγω να πω μονο ειναι οτι το θεμα αυτο επρεπε να ανοιχτει απο ενα μοδερατορα και οχι απο απλο μελος,εκτος και αυτο το μελος εχει παρει λαθος απαντησεις απο αρχαριο οπως λεει και εχει παθει ζημια.αλλα υπαρχουν και αρκετα members τα οποια ναι μεν ειναι στο forum membersh junior αλλα εχουν αρκετη εμπειρια να απαντησουν σε πολλα,δεν μιλαω για τον εαυτο μου εγω ειμαι και το λεω αρχαριος.αλλα κατι που ξερω οτι ειναι σωστο και το εχω δοκιμασει θα το πω χωρις να διστασω( απο ερωτηση για τα ψαρια μεχρι diy).και κατι αλλο με τον τιτλο του ποστ,τι θα πει ασχετους????αρχαριοι μπορει

netblues
04-10-06, 09:17
Ας κάνουμε λοιπόν αυτό που πολλοί κάνουν στα ενυδρεία τους, αφήνουν την φύση να βρει τις ισορροπίες...

Ομως το συγκεκριμένο χόμπυ των ενυδρείων δεν νομίζω ότι προσφέρεται για κόντρες και διαπληκτισμούς - αν και αμα πηγαίνεις γυρεύοντας πάντα κάτι θα βρεις. Γι' αυτό επαναλαμβάνω αυτό που είπα και προηγουμένως:
Ας κάνουμε λοιπόν αυτό που πολλοί κάνουν στα ενυδρεία τους, αφήνουν την φύση να βρει τις ισορροπίες...


Οπου υπαρχει συνευρεση πολλων προσωπικοτητων, ειναι λογικό να υπαρχει συναγωνισμός. (που πολλες φορες γινεται ανταγωνισμός, και οχι μονο) Ειναι μερος της ανθρωπινης φύσης.
Εγω παντως δεν ξερω ΚΑΜΜΙΑ ομαδα (απο συλλογο γονεων μεχρι κακτων ) που να μην γινεται κατα καιρους της κακιάς... ξερετε τι.
Θυμηθείτε απο τα χρόνια του στρατού πόσο αδύνατο είναι να ταιριάξεις με όλους.

Giwrgos23
04-10-06, 21:27
εγω απλα να προσθεσω σιωπηλα οτι ειναι εκνευριστηκο full να διαβαζω posts
απο καποιους που με-μας κοροιδευουν δεν θα πω ονοματα αλλα προσεξτε.
ξεκιναει ενα ποστ¨καποιοι κανουν (αυτο)",και βγαινει-ουν καποιος-οι απο αυτους και κατηγορουν τους καποιους,στην ουσια τους ιδιους τους εαυτους εγω που το παρατηρω με χαλαει πολλη

λυπαμαι που το μνμ ειναι τοσο <<αερινο>> αλλα ελπιζω αυτοι που κανουν αυτη την βλακεια,γιατι προκειτε περι βλακειας,να καταλαβουν

υσ το παρατηρησα και σε αυτην την κουβεντουλα γι αυτο το εχωσα εδω

tzimakos
04-10-06, 22:17
....σαν παλιό μέλος σε άλλα forum (όπου έχω υπάρξει και moderator) είναι αυτό που λένε "το έχω κάνει" ....
ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ όμως με τα γραφόμενα του φίλου Τzimakou. Οταν κάποιος φτιάχνει ένα ιδιωτικό forum τότε αυτόματα παραχωρεί το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου σε αυτούς που συμμετέχουν - υπό την προϋπόθεση τι δεν είναι υβριστικοί και προσβλητικοί. Δεν είναι δυνατόν να απαιτεί να γράφουν αυτά΄που αυτός θεωρεί σωστά και αρέσουν σε εκείνον. Αλλιώς ας μην φτιάξει φόρουμ συζητήσεων αλλά να φτιάξει ένα site με άρθρα για ενυδρεία π.χ. και είναι με όλους εντάξει. Οποιος θέλει τον διαβάζει και συμφωνεί και όποιος δεν θέλει όχι....
Επίσης κατά την εγγραφή μου σε αυτό το φόρουμ αλλα και σε άλλα αυτόματα συμφώνησα με κάποιους όρους. Δεν είδα πουθενά ότι άπαγορεύεται να έχω και να εκφράζω τις δικές μου απόψεις - υποχρεούμαι να τις τεκμηριώνω.... Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει παρακαλώ ας μου επισημανθεί από κάποιον και αποχωρώ αυτόματα.

Και όσο για το site που λες (δεν γνωρίζω για πιο μιλάς) ότι συμμετέχεις - θεωρώ αυτό που γίνεται από τους moderators (έχω υπάρξει και τέτοιος για πολύ καιρό σε άλλα φόρουμ) - άκρως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Συγχωρείστε μου που ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλα η τοποθέτηση του tzimakou άγγιξε ευαίσθητες "χορδές" μου.



ο κανονισμός λειτουργιας του καθε φορουμ είναι ο κανονισμος λειτουργιας του καθε φορουμ ,
οποτε :
Α) τον αποδεχομαι και συμμετεχω , ή
Β) Δεν τον αποδεχομαι και δεν συμμετεχω. Ετσι απλά !

Το να γράφομαι όμως σε ενα φορουμ δηλώνοντας οτι αποδεχομαι τους ορους και μετα να αρχισω να κανω υποδειξεις του τυπου :
-αυτο καν΄το ετσι, αυτο γιουβετσι,
-πληγωνονται τα δικαιωματα μου,
-καταπιεζεις τα μελη
-εισαι δικτατωρ
-Ελευθερια εκφρασης εδω και τωρα
-παραβιαζεις τη συμφωνια του Ελσινκι
-θα καλεσω την Human Rights Watch
-this is a free country
-free willie
-οι αλλοι το κανουν καλυτερα......κλπ
προσωπικα το θεωρω μ@λ@κ@ία...............

Εγω στο δικο μου φορουμ (οπου θα υπαρξω ως moderator) υποχρεωνω ολα τα μελη να γραφουν στο Nick τους (και με μεγαλύτερα γράμματα) Long Live Thrylos - οποιος συμφωνει το κανει και γινεται μελος, οποιος δεν συμφωνει , πολυ απλα δεν γραφεται και ειμαστε όλοι ευτυχισμενοι.

Επίσης κατά την εγγραφή μου σε αυτό το φόρουμ αλλα και σε άλλα αυτόματα συμφώνησα με κάποιους όρους. Δεν είδα πουθενά ότι άπαγορεύεται να έχω και να εκφράζω τις δικές μου απόψεις
Ποιος και που ακριβως σου απαγορεψε να εχεις αποψη?

Και όσο για το site που λες (δεν γνωρίζω για πιο μιλάς) ότι συμμετέχεις - θεωρώ αυτό που γίνεται από τους moderators (έχω υπάρξει και τέτοιος για πολύ καιρό σε άλλα φόρουμ) - άκρως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Ενοχλεισαι και αναστατωνεσαι επειδη εμαθες οτι υπαρχει ενα τετοιο κακο φορουμ? ε, και??? εφοσον εκεινο το κακο φορουμ αντικειται στα πιστευω σου και στη δικη σου θεωρηση των πραγματων, μη χαλιεσαι αδικα αλλα, εντελως φιλικα, ΜΗΝ πας να γραφτεις !!!!


Αυτες ειναι οι δικες μου ευαισθητες χορδες

jstiva
05-10-06, 08:20
Φίλε Tzimako τώρα συμφωνούμε απόλυτα... Ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι!
Στην περίπτωση μας δεν είμαι εγώ που ενώ αποδέχτηκα τους όρους και τους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ ΑΥΤΟΥ είπα κάντε έτσι κι αλλιώς και αυτό δεν μου αρέσει, μου αρέσει να απαντά αυτός ή δεν μου αρέσει, ο τάδε είναι σχετικός ό δείνα όχι... Ακούω και εκεί που θεωρώ ότι έχω να πω κάτι το λέω προσπαθώντας να το τεκμηριώνω.

Και δεν θεωρώ ότι μου απαγόρευσε κανείς να εκφράζω τις δικές μου απόψεις. Αν το θεωρούσα δεν θα γραφόμουν! Το ανέφερα απλώς σαν υποθετικό σενάριο.

Δεν θα γράψω τίποτα άλλο εδώ πέρα γιατί πιστεύω ότι εξάντλησα αυτά που είχα να πω. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος πιθανά παρεξηγήθηκε λυπάμαι πολύ....Οι προθέσεις μου ήταν καλές. Δεν θέλω να σας κουράσω, ούτε είχα ούτε έχω τέτοια πρόθεση. Οποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος να συζητήσουμε σε προσωπικό επίπεδο, ας μου στείλει λοιπόν μήνυμα.

Τελειώνοντας να πω ότι όταν φτιάξεις το δικό σου φόρουμ να μου το πεις να συμμετέχω και εγώ γιατί δεν με ενοχλεί καθόλου να γράφω Long Live Thrylos...;) Στο Long Live Vazelos την έκανα αμέσως! :p

Apostolis
05-10-06, 10:28
Μήπως εκτός απο τα ποστ να εμφανίζεται και ένα είδος "βαθμολογίας" κάθε μέλους απο τους mods??? Κάτι σαν αστεράκια ας πούμε...?!

crazyio
05-10-06, 11:30
Μήπως εκτός απο τα ποστ να εμφανίζεται και ένα είδος "βαθμολογίας" κάθε μέλους απο τους mods??? Κάτι σαν αστεράκια ας πούμε...?!

Εκεί να δείς γκρίνια που θα υπάρχει μετά .... ;)

Tricky
05-10-06, 11:42
Επειδη το εγραψα και παραπανω αλλα δεν σχολιαστηκε , το ξαναλεω :

Δεν υπαρχει ερωτηση αρχαριου που να μην εχει απαντηθει , ιδιαιτερα οσες ειναι ''υψηλης επικινδυνοτητας'' . Αρα ο αρχαριος θα πρεπει πρωτα να ριχνει το διαβασματακι του , αν θελει να ειναι καλυμμενος.

Απο εκει και περα , στα πλαισια οτι το moderating δουλευει σωστα , και κοτσανα να προτεινει καποιος αρχαριος που απανταει χωρις να ειναι σιγουρος , λογικα θα διορθωθει μεσα στις επομενες ωρες.Οποτε αυτος που ρωταει κατι πρεπει να περιμενει λιγο μεχρι να ''ολοκληρωθει'' ο κυκλος των απαντησεων.

Το να πουμε '' Θα απαντανε μονο οσοι ξερουν σιγουρα'' δεν μου φαινεται σωστο ουτε θα δουλεψει στην πραξη .

Τελος , πρεπει να σημειωσω οτι παρατηρω moderators οι οποιοι ειναι ανενεργοι στον τομεα ευθυνης τους.Δεν ξερω το λογο αλλα πιστευω πως ειναι βασικο. Επισης βλεπω κατηγοριες χαμηλης δημοτικοτητας να εχουν 3 moderators και οι πιο σοβαρες να εχουν 2.

klaz
05-10-06, 13:33
Τελος , πρεπει να σημειωσω οτι παρατηρω moderators οι οποιοι ειναι ανενεργοι στον τομεα ευθυνης τους.Δεν ξερω το λογο αλλα πιστευω πως ειναι βασικο. Επισης βλεπω κατηγοριες χαμηλης δημοτικοτητας να εχουν 3 moderators και οι πιο σοβαρες να εχουν 2.συμφωνω με την παραπανω παρατηρηση,και μαλιστα θα ηθελα και εγω με την ευκαιρια να ρωτησω για ποιο λόγο γινεται κατι τετοιο,και ειδικα γιατι υπαρχουν μοντς οι οποιοι ειναι σχεδον παντελως ανενεργοι.........??

Strahos
05-10-06, 13:43
έχω την εντύπωση πως όταν πιστεύεις οτι ξέρεις κάτι ακόμα και να είναι λάθος (γιατί μπορεί και να είναι) εσύ θα το πεις και θα επιμείνεις σ'αυτό, αυτό συμβαίνει πολλές φορές οπότε είναι δύσκολο να απαντάνε πάντα αυτοί που έχουν δίκιο, θα υπάρξουν και οι λάθος απαντήσεις. συμφωνώ στο να περιμένει αυτός που ρωτάει να ολοκληρωθεί ο κύκλος των απαντήσεων και να μην επαναπαύεται με την πρώτη απάντηση που θα πάρει για να δει αν θα υπάρξουν διαφωνίες κτλ

giannisg
06-10-06, 10:38
Μήπως εκτός απο τα ποστ να εμφανίζεται και ένα είδος "βαθμολογίας" κάθε μέλους απο τους mods??? Κάτι σαν αστεράκια ας πούμε...?!

Aν και απαιτείται κόπος και χρόνος, θεώρω φίλε Αποστόλη οτι είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. Εξάλλου η αξιολόγηση μπορεί να γίνει και εμας τους απλούς χρήστες και όχι μονο τους Mods...

netblues
06-10-06, 13:06
Καλή ιδεα μπορεί να είναι, αλλά ειναι επισης ανεφαρμοστη, καθότι χρειαζόμαστε ανεπηρεαστους mods και θεικούς administrators.
Και δυστυχως, μας εχουν τελειώσει. :D:D

halvas69
06-10-06, 14:00
Μήπως εκτός απο τα ποστ να εμφανίζεται και ένα είδος "βαθμολογίας" κάθε μέλους απο τους mods??? Κάτι σαν αστεράκια ας πούμε...?!
Απαπαπα σε διάφορα Fora που είμαι γραμμένος και εφαρμόστηκε αυτό το σύστημα...............το κατέβασαν.
Πολύ γκρίνια και εμπάθειες και παρεξηγήσεις.

giannisg
06-10-06, 14:49
μμμμ...έχετε δικιο...στο μυαλό μου τα είχα πιο ιδανικά τα πραγματα....

Apostolis
06-10-06, 17:25
mods και θεικούς administrators. Και δυστυχως, μας εχουν τελειώσει. :D:D

Ε... όχι και μας τελείωσαν...!!! Ψάξε λίγο... ;) :D

Χωρίς πλάκα τώρα, νομίζω οτι το σύστημα με τα αστεράκια θα μπορούσε να δουλέψει πολύ καλά και ακόμη καλύτερα αν αυτό γινόταν με ψηφοφορία απ'όλους τους χρήστες!!!

zerox
06-10-06, 19:36
Καλησπέρα,
ό,τι αφορά τα αστεράκια , νομίζω πως κάτι τέτοιο θα γύριζε πολλά χρόνια πίσω το forum...

Γειά και χαρά.

Apostolis
06-10-06, 21:13
Καλησπέρα,
ό,τι αφορά τα αστεράκια , νομίζω πως κάτι τέτοιο θα γύριζε πολλά χρόνια πίσω το forum...

Γειά και χαρά.


...θα περίμενα και μια τεκμηρίωση πριν το " Γειά και χαρά"... :rolleyes: Θεωρώ οτι το να δίνεται η δυνατότητα στα μέλη το να "ψηφίζουν" (ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ αυτό είναι τεχνικά εφικτό) θα είναι ό,τι πιο δημοκρατικό και οτι θα βοηθούσε στη λειτουργία του φόρουμ σε σχέση με το θέμα εδώ... Άσε που για μερικούς θα μπορούσε να είναι και "κίνητρο" για να σοβαρευτούν και να διαβάσουν και λίγο... Ένας με 50 post και 5 αστεράκια, σίγουρα θα είναι πιο "διαβασμένος" και "μετρημένος" απο κάποιον με 1500 post και 2 αστεράκια...

leonm
06-10-06, 22:15
Είτε μόνο οι mod ψηφίζουν είτε όλοι οι χρήστες νομίζω ότι θα δημιουργόντουσαν ένα σορό προβλήματα.Το πρώτο θα ήταν ισως ποιο εγκυρο, το δεύτερο ποιο δημοκρατικό.Ομως ποιο σκοπό θα είχε κάτι τέτοιο;Μπορεί το gab να έχει1600+μέλη όμως ουσιαστικά πόσα είναι; πόσοι είναι αυτοί που συμετέχουν διαβάζοντας ή γράφοντας; και πόσοι είναι αυτοί που γράφτηκαν κάποια στιγμή και έχουν χρόνια ή μήνες να ξαναμπουν;Αν μπουν και τα αστεράκια μάλλον θα μείνουμε λιγότεροι...
Για μένα και ποιο πρακτικό και ποιο ουσιαστικό θα ήταν να καταργηθουν οι <<τίτλοι>> junior member, member, senior κλπ.Ετσι θα προσέχαμε περισσότερο το τι λέει κάποιος παρά το ποιος είναι.Κάτι τέτοιο θα περιόριζε και λίγο το ανούσιο κυνήγι μυνημάτων αν και πάλι θα υπήρχε.
Σε κάθε περίπτωση πάντως ο καθένας μπορεί να γράφει όποτε θέλει και ότι θέλει και έτσι πρέπει να γίνετε.Αυτό όπως έγραψε και κάποιος πριν, δίνει ζωντάνια στο forum.

halvas69
06-10-06, 23:58
Aποστόλη το έγραψα και παραπάνω.
Έχει ήδη δοκιμαστεί σε αρκετά fora και λειτούργησε αρνητικά δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο αν και καταλαβαίνω τους λόγους και την ανάγκη του να υπάρχει μία αξιολόγηση.

accnt
07-10-06, 06:59
Για μένα και ποιο πρακτικό και ποιο ουσιαστικό θα ήταν να καταργηθουν οι <<τίτλοι>> junior member, member, senior κλπ.Ετσι θα προσέχαμε περισσότερο το τι λέει κάποιος παρά το ποιος είναι.

Το ότι υπάρχουν κάποια στατιστικά στοιχεία π.χ. ημερομηνία εγγραφής, αριθμός δημοσιεύσεων και έστω και οι 3 διακριτικοί τίτλοι, δεν λέει τίποτα.
Δηλαδή ο καθένας μας δεν θα πρέπει να κρίνει το άλλον βάση αυτών των στατιστικών στοιχείων, αλλά πάντα με την ορθότητα και την δεκτικότητα αυτών που γράφει.

Apostolis
07-10-06, 10:47
Δηλαδή ο καθένας μας δεν θα πρέπει να κρίνει το άλλον βάση αυτών των στατιστικών στοιχείων, αλλά πάντα με την ορθότητα και την δεκτικότητα αυτών που γράφει.

Δηλαδή εγώ σαν "φρέσκος" χρήστης... πώς μπορώ να κρίνω την "ορθότητα" όσων λέει ένας με 1600 πόστ? (ιδιαίτερα αν επικοινωνώ μέσω ΠΜ!)

Liolios
07-10-06, 11:02
Δηλαδή εγώ σαν "φρέσκος" χρήστης... πώς μπορώ να κρίνω την "ορθότητα" όσων λέει ένας με 1600 πόστ? (ιδιαίτερα αν επικοινωνώ μέσω ΠΜ!)

Τώρα αυτό είναι ένα άλλο θέμα: Καλό θα ήταν, νομίζω, οι απαντήσεις να δίνονται δημόσια, για να μπορούμε όλοι να μαθαίνουμε και ταυτόχρονα να διορθώνονται τυχόντα λάθη.

Giorgos
07-10-06, 13:18
Το σύστημα με τα αστεράκια που ανέφερε ο Αποστόλης, ενώ μπορεί να βοηθήσει κάποιους (νέους ίσως) στο να καταλάβουν αν είναι ή όχι έμπιστος και έμπειρος ο χρήστης που τους απαντάει, ΑΝ όμως το σύστημα αυτό γίνει με τον σωστό τρόπο. Ποιοι είναι αυτοί που θα αξιολογήσουν τα μέλη του φόρουμ;

Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δημιουργήσει γκρίνιες και τσακωμούς.

Apostolis
07-10-06, 13:30
Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δημιουργήσει γκρίνιες και τσακωμούς.

OK... τα υπόλοιπα θα τα πούμε απο κοντά στα γραφεία του Συλλόγου μετά απο 3 Σαβ/κα όταν θα είμαι Αντιδημαρχόπουλο!!! +-8

accnt
07-10-06, 13:32
Έχω πει πολλές φορές εδώ, ότι όλες οι απαντήσεις που δίνονται σε οποιονδήποτε –νέο ή παλιό- θα πρέπει να επεξεργάζονται –φιλτράρονται- από τον ίδιο. Επίσης να περιμένει να πάρει και δεύτερη και τρίτη γνώμη.
Τι θα γίνει δηλ. αν ο έμπειρος απαντών κατάλαβε λάθος μια ερώτηση και έδωσε καταστροφική απάντηση?
Παραδείγματα μπορούμε να βρούμε πολλά.
Πρέπει πάντα ο ερωτών να προσέχει. Αυτή είναι για μένα η καλύτερη λύση.