PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρα μου Moly....


Trelamenos
28-09-06, 18:56
Γεια σας παιδια. Λοιπον εχθες το βραδυ γενηθηκαν μικρα μολακια. Τα ειδα σημερα το πρωι και χοντρικα τα μετρησα γυρω στα 20.(μονο?)
Το μεσημερι μολις γυρισα απο τη δουλεια ηταν 8:smt093 !!!

Απομακρυνα ενα αρσενικο μολυ και ενα ασημενιο καρχαριακι.
Αφησα μεσα την μητερα τους και μια γαριδα Caridina japonica(δεν μπορουσα να την πιασω):smt117

προκειται για 95λτ ενυδρειο με εξωτερικο Fluval 105.
και εχω αρκετες αποριες

1. υπαρχει περιπτωση η μανα τους ή η γαριδα να τα φανε?
2. η κοιλια της δεν εχει ξεφωσκουσει. τα βγαζει με δοσεις?
3. ποσα περιπου αυγα γενναει?
4. καθε ποτε γεννανε?
5. καμια συμβουλη ωστε να μπορεσω να τα κρατησω ζωντανα?


παρακαλω βοηθηστε με!!!

klaz
28-09-06, 19:07
μπραβο σου.τα μολυ ειναι ζωοτοκα,και γεννανε κατ'ευθειαν ψαρακια.......ναι μπορει να τα φαει η μανα,ναι μπορει να γενναει σε''δοσεις''......αν δεν εχεις πολλες κρυψωνες μεσα οπως φυτα κλπ...λιγα λογικα θα σου ζησουν.....μην στεναχωριεσαι ομως θα σου γεννανε συνεχεια......;):p:p

Trelamenos
28-09-06, 19:18
με την γαριδα τι γινετε? τα τρωει?
αν τα τρωει η μανα να τη βαλω μαζι με τα υπολοιπα αλλα φοβαμαι μηπως γεννησει και αλλα. τι θα εκανες εσυ?

το ενυδρειο ειναι ακομα υπο κατασκευη απο θεμα φυτων και κανα δυο πετρουλες που θελω.
ειναι ετσι.

memy
28-09-06, 19:19
Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν με το καρχαριάκι;
Μπορεί το καρχαριάκι να ζήσει σε τόσο λίγα λίτρα και μάλιστα με άλλα δυο ψαράκια μαζί;

klaz
28-09-06, 19:21
η γαριδα(αν δεν εχει δαγκανες)δεν τα τρωει.....περισσοτερο κινδινευουν επειδη ειναι μωρα απο τα αλλα ψαρια,και τη μανα...αν δεν εχεις χωρο να τα βαλεις καπου μονα τους...ασε τη μητερα φυση να το κανονισει..........

Trelamenos
28-09-06, 19:23
το καρχαριακι και το αρσενικο μολυ τα εβαλα μονα τους σε ενα 50αρι μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα. τωρα για το 95αρι πιστευω οτι ειναι ενταξει
2 μολυ
1 καρχαριακι
και η γαριδα.

Υ.Γ. και οσα μολυ ζησουν

Trelamenos
28-09-06, 19:25
λεω να την αφησω και αποψε μεσα και αυριο με βαση την πρωινη αναφορα θα δω αν ειναι να την στειλω στο 50αρι.:smt073

KOKORAS
28-09-06, 19:37
Απ' ότι είδα το ενυδρείο σου είναι άδειο για από φυτά. Βγάλε ότι μικρό σου έχει απομείνει και μετέφερε τα στο μικρό ενυδρείο μόνα τους και ξαναβάλε στο μεγάλο τα υπόλοιπα ψάρια.
Τώρα όσον αφορά τον συνδιασμό των ενολικων σου και τα λίτρα σου θα απαντήσουν οι εμπειρότεροι από εδώ, αν και νομίζω ότι ο καρχαρίας σου πρέπει να φύγει γιατί σίγουρα και το 50λιτρο που αναφέρεις είναι μικρό.
Μπορείς μα προσθέσεις αρκετά φυτά μα αρκετά σου λέω και να το κάνεις το ενυδρείο σου με ζωοτόκα.

Trelamenos
28-09-06, 19:39
Βγάλε ότι μικρό σου έχει απομείνει και μετέφερε τα στο μικρό ενυδρείο μόνα τους και ξαναβάλε στο μεγάλο τα υπόλοιπα ψάρια.


Δεν μπορω να τα πιασω τα μικρα. πανε και μπαινουν μεσα στο βραχο ή σε κοιλοτητες που εχει ο βραχος και ειναι δυσκολη η κατασταση.

KOKORAS
28-09-06, 19:42
Δεν μπορω να τα πιασω τα μικρα. πανε και μπαινουν μεσα στο βραχο ή σε κοιλοτητες που εχει ο βραχος και ειναι δυσκολη η κατασταση.

Δεν θέλουν κυνήγημα, υπομονή θελουν.Εώεπιασα πανω από 30 σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο περ'ιπου σε μισή ώρα.
Καλή επιτυχία

Trelamenos
28-09-06, 19:45
οκ αρχιζει το ψαρεμα.

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον.

Liolios
29-09-06, 09:55
Πέρα από αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι:

1. Το ενύδρειο σου θέλει δουλειά ακόμα, πράγμα που πιστεύω ότι το ξέρεις. Σου προτείνω μπόλικα φυτά και μερικές ρίζες μοπάνι.
2. Το καρχαριάκι, αν είναι το silver shark από ότι κατάλαβα, δεν κάνει για τα λίτρα του ενυδρείου σου γιατί γίνεται πολύ μεγάλο.
3. Θα σου πρότεινα, αφού έχεις ήδη μέσα μόλυ να το κάνεις ένα ωραιότατο ενυδρείο ζωοτόκων!

Καλή συνέχεια!

Tolis
29-09-06, 11:59
Σε σχεση με άλλα ζωοτοκα, οι γονεις molly σπανια τρωνε τα μωρα τους.

memy
29-09-06, 18:02
Πόσα λίτρα θέλει το καρχαριάκι;

Liolios
29-09-06, 18:16
Πόσα λίτρα θέλει το καρχαριάκι;

Θα σου πω μόνο ότι μπορεί να φτάσει τα 35εκ. σε μήκος. Υπολόγισε λοιπόν τι ενυδρείο χρειάζεται;)

memy
29-09-06, 18:27
Εμ, είπα κι εγώ!...

Trelamenos
29-09-06, 20:45
Σκοπευω να βαλω αρκετα φυτα μεσα και ριζες. γενικα θελω να κανω πολλα. αλλα ολα σιγα σιγα και με υπομονη. βλεπετε ακομα χρειαζομαι καποια πραγματα για να προχωρησω στο φυτεμα.
1. Γνωσεις, ειμαι πολυ μπερδεμενος και δεν ξερω τι φυτα να διαλεξω. Θελω να δω τι μου αρεσει, τι κανει να μπει μεσα και οχι τι εχει ετοιμο το καθε pet-shop να μου δωσει. (γιατι θα το αγορασω λογω βιασυνης)
2. CO2
3. φως. η λαμπα μου ειναι 25wat.


Το βραχακι μου πως το βλεπετε? 5 μερουλες μου πηρε η κατασκευη του.

KOKORAS
30-09-06, 11:01
Σκοπευω να βαλω αρκετα φυτα μεσα και ριζες. γενικα θελω να κανω πολλα. αλλα ολα σιγα σιγα και με υπομονη. βλεπετε ακομα χρειαζομαι καποια πραγματα για να προχωρησω στο φυτεμα.
1. Γνωσεις, ειμαι πολυ μπερδεμενος και δεν ξερω τι φυτα να διαλεξω. Θελω να δω τι μου αρεσει, τι κανει να μπει μεσα και οχι τι εχει ετοιμο το καθε pet-shop να μου δωσει. (γιατι θα το αγορασω λογω βιασυνης)
2. CO2
3. φως. η λαμπα μου ειναι 25wat.


Το βραχακι μου πως το βλεπετε? 5 μερουλες μου πηρε η κατασκευη του.

Πέρνα και από το σύλογο για κανα κλαδεματάκι...
Σήμερα θα έρθουν και μερικά από μένα.

Trelamenos
30-09-06, 18:39
Το επομενο Σαββατο θα ερθω να σας γνωρισω και απο κοντα.
Σημερα δεν γινοταν γιατι μολις γυρισα απο τη δουλεια και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.
Μπορω να παρω κλαδεματα απο το συνδεσμο?:)
Θα νιωθω πολυ γυφτος να ερθω να παρω ενω απο κοντα δεν γνωριζομαστε καθολου.
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν οτι θα χρειαστω παρα πολλα λεφτα για να το γεμισω με φυτα.
αν σκεφτεις οτι για την ανουμπια εδωσα περιπου 6 ευρω και ειναι σαν να μην υπαρχει.(ενω εγω θελω να το γεμισω) Και ελεγα να αγοραζα σιγα σιγα ωστε να μη μου φαινονται πολλα τα χρηματα.