PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι χρειάζεται


MiziGr
28-09-06, 11:19
Εχω ξανακάνει παρόμοιο θέμα αλλά δυστυχώς δε βρέθηκε κανείς να με βοηθήσει... Αυτό που θέλψ να μάθω είναι τι θα χρειαστώ ώστε να έχω αναπαραγωγή Guppy στο μικρό ενυδρείο μου (50 λίτρα) χωρίς να έχω γεννήστρα. Γενικά θέλω να κάνω ενυδρείο μαιευτήριο. Παρακαλώ δώστε μου συμβουλές και οδηγίες. Οποιαδήποτε συμβουλη μπορεί να μου φανεί χρήσιμη... Πχ θα χρειαστώ γατόψαρο και γλύφτη φιάυτό το ενυδρείο;Τι περίπου θα μου κοστίσει ποιός είναι ο βαθμός δτυσκολίας του project κλπ. Ευχαριστ΄ψ προκαταβολικά

Lsourtzo
28-09-06, 11:28
2 αρσενικά και 5-6 θηλυκά guppys για αρχή.
Πολλά φυτά (ζωντανά καλύτερα)… και κρυψώνες για τα μικρά …
5 corydoras θα ήταν μία καλή ομαδούλα για τα λίτρα σου … αν και θα σε έβρισκα οριακά.
όσο για γλείφτες … ίσος 3-4 οτόκύκλοι …

κόστος … εξαρτάτε από τα φυτά και την διακόσμηση …
τα ψάρια πάντως θα πάνε λιγότερο από 40 ευρώ …

τώρα για α έχουν νόημα όλα τα παραπάνω πρέπει να μας πεις :
τι φίλτρο έχεις ???
φωτισμό ???
υπόστρωμα ???
το ενυδρείο το έχεις στρώσει ???
έχεις διαβάσει σχετικά με τα βιολογικά και μηχανικά φιλτραρίσματα …
θα χρειαστείς λίγο διάβασμα για τα παραπάνω … και εμείς λίγες περισσότερες πληροφορίες …

καλή αρχή ..

memy
28-09-06, 11:35
Γειά σου Mizi!
Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα, αλλά έχω κάνει κι εγώ τέτοιο ενυδρείο πρόσφατα, οπότε θα μιλήσω απ'την εμπειρία μου.
Θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο αριθμό θηλυκών σε σχέση με τ'αρσενικά - 1 προς 3. Σ'αυτά τα λίτρα μπορούν να ζήσουν άνετα 3 αρσενικά και 9 θηλυκά, αλλά λάβε υπ'όψη σου ότι εφόσον γεννήσουν ο αριθμός θα πολλαπλασιάζεται και μετά θα πρέπει να τα χαρίζεις. Αν διαβάσεις προσεχτικά το φόρουμ (ζωοτόκα) θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα γκάπυ.
Γεννήστρα εγώ δεν έχω βάλει, αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της - όπως λένε εδώ τα παιδιά! Φυσικά έχω το ενυδρείο μου πυκνοφυτεμένο και κυρίως με κερατόφυλλο που επιπλέει, για να μπορέσουν να βρουν καταφύγιο κάποια μωράκια που θα γεννηθούν.
Κάνω αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα (ιδιαίτερα στην αρχή είναι σημαντικό να το κάνεις αυτό), κατά 30%. Κάθε φορά προσθέτω αλάτι σε αναλογία 1 γρ. για κάθε λίτρο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται το αλάτι στα γκάπυ. Το αλάτι αυτό μπορεί να είναι είτε χοντρό τυροκομικό είτε από πετ σοπ ενυδρειακό αλάτι.
Ταίζω 2 φορές την ημέρα τροφή για γκάπυ ή και άλλες τροφές που μου έχουν προτείνει (αρτέμια κ.λ.π.)
Καλή επιτυχία - προσωπικά έχω ξετρελαθεί με τα γκαπάκια μου!

PascM
28-09-06, 11:38
Φίλε/η θα σου πω πως έχω εγώ το δικό μου μαιευτήριο και από εκεί και πέρα θα μας κάνουν και οι εμπειρότεροι τις δικές τους προτάσεις.

Ενυδρείο Juwel Record 60
Φίλτρο - Εσωτερικό - Μανίσιο
Λάμπα 18w daylight
Υπόστρωμα χαλαζιακή άμμος
Φυτά
Java Moss (σχεδόν χαλί)
Caboba Caroliniana
Μπόλικο κερατόφυλλο να επιπλέει!

Κόστος αγοράς ενυδρείου 100 ευρώ (όπως το δίνει η εταιρεία)
Υπόστρωμα αν θυμάμαι καλά 5 ευρώ
Φυτά (από κλαδέματα :D )

Ενοικοι
Η κάθε φορά εγκυμονούσα γκαμπίνα
Για την διατήρηση του φίλτρου βέβαια όταν (αν και έχει συμβεί μόνο μια φορά) αυτό που κάνω είναι να παίρνω τα μισά υλικά του φίλτρου και να τα τοποθετώ στο RIO 180 (στον κάδο που έχει τα δικά του υλικά) και όταν η γκαμπίνα μου αρχίζει να φουσκώνει τότε μεταφέρω τα υλικά πρώτα και μετά το ψάρι. Επειδή στην παρούσα φάση κάνω αναπαραγωγή μόνο γκάμπυ συνήθως όταν μεταφέρω τα μικρά ξαναβάζω την επόμενη γκαμπίνα και έτσι δεν μένει ποτέ μόνο του και η μεταφορά των υλικών δεν έχει νόημα.

malawi
28-09-06, 11:40
Γειά σου Mizi!
Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα, αλλά έχω κάνει κι εγώ τέτοιο ενυδρείο πρόσφατα, οπότε θα μιλήσω απ'την εμπειρία μου.
Θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο αριθμό θηλυκών σε σχέση με τ'αρσενικά - 1 προς 3. Σ'αυτά τα λίτρα μπορούν να ζήσουν άνετα 3 αρσενικά και 9 θηλυκά, αλλά λάβε υπ'όψη σου ότι εφόσον γεννήσουν ο αριθμός θα πολλαπλασιάζεται και μετά θα πρέπει να τα χαρίζεις. Αν διαβάσεις προσεχτικά το φόρουμ (ζωοτόκα) θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα γκάπυ.
Γεννήστρα εγώ δεν έχω βάλει, αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της - όπως λένε εδώ τα παιδιά! Φυσικά έχω το ενυδρείο μου πυκνοφυτεμένο και κυρίως με κερατόφυλλο που επιπλέει, για να μπορέσουν να βρουν καταφύγιο κάποια μωράκια που θα γεννηθούν.
Κάνω αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα (ιδιαίτερα στην αρχή είναι σημαντικό να το κάνεις αυτό), κατά 30%. Κάθε φορά προσθέτω αλάτι σε αναλογία 1 γρ. για κάθε λίτρο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται το αλάτι στα γκάπυ. Το αλάτι αυτό μπορεί να είναι είτε χοντρό τυροκομικό είτε από πετ σοπ ενυδρειακό αλάτι.
Ταίζω 2 φορές την ημέρα τροφή για γκάπυ ή και άλλες τροφές που μου έχουν προτείνει (αρτέμια κ.λ.π.)
Καλή επιτυχία - προσωπικά έχω ξετρελαθεί με τα γκαπάκια μου!

επειδη καποτε διατηρουσα κ εγω γκαπακια θα συμφωνησω απολυτα με τη memy.
η προσοχη πρεπει να εστιαστει μετα απο τις πολλες γεννες(αφου αυτο κανουν συνεχεια) γιατι μολις υπερπληθυστει το ενυδρειο αρχιζουν οι επιδημιες... και αντι για ενυδρειο μαιευτηριο γινεται ενυδρειο νοσοκομειο:(

memy
28-09-06, 11:44
Από θέμα κόστους όλα είναι σχετικά. Τα ψαράκια αυτά είναι πολύ φθηνά, από κει και πέρα θα ξοδέψεις ανάλογα με το τι θες να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου. Το κερατόφυλλο ας πούμε δε στοιχίζει πολλά, περίπου με 10 ευρώ θα βάλεις μπόλικο. Μπορείς να βάλεις ανούμπιες (τις έχω βρει από 5 μέχρι 9 ευρώ) και elodea που δε θυμάμαι πόσο έκανε, αλλά κάπου εκεί πάντως. Εγώ τους έχω βάλει κι ένα ξύλο που έχει ανοίγματα (κι εκεί θα μπορούσαν να κρυφτούν νεογέννητα). Όρεξη να'χεις και λεφτά για ξόδεμα!
Αυτό είναι το δικό μου ενυδρείο

URL=http://imageshack.us]http://img151.imageshack.us/img151/9419/1015696yf1.jpg[/URL]

MiziGr
28-09-06, 23:58
Λοιπόν αρχίκα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας!!!!:p:p:p:p:p:p:p:p. Τώρα μάλλον θα γίνω κουραστικός αλλά δεν είμαι και ειδικός!!! Λοιπόν τα πάντα σχετικά με τομ εξοπλισμό μου θα σας τα πώ την άλλη εβδομάδα που θα έχω τα κουτιά από τα μηχανήματα! Θα ήθελα να ρωτίσω γιατί μου προτείνατε 3-4 γλύφτες... Ένας δε φθάνει; Τι ακριβώς είναι τα corrydoras και ποιές είναι οι κατάλληλες τροφές για τα Guppy;Μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τροφές; Δεν ξέρω τι φυτά εχω... Αν σας δείξω φωτογραφίες μπορείτε να μου πείτε τι είναι και αν είναι κατάλληλα;Ευχαριστώ και ελπίζω να μην γίνομαι ήδη κουραστικός γιατί αργότερα θα παραθέσω και άλλες απορίες

george
29-09-06, 00:31
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

Lsourtzo
29-09-06, 08:39
Όπως είπε και ο Γιώργος ….
Σε αυτό το site θα λύσεις όλες σου τις απορίες … ( διάβασμα … διάβασμα … διάβασμα … ) :D


http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

MiziGr
29-09-06, 13:30
Οκ τώρα ξέρω αρκετά για τα Guppys. Μπορείται μήπως να με κατατοπίσετε γύρω από την φροντίδα και τα είδη των φυτών που θα χρειαστώ; Με την παροχή CO2 τι παίζει; Μου είναι απαραίτητη; Πόσο κοστίζει και πόσο δύσκολη είναι στη χρήση και τη συντήρησή της; Ευχαριστώ πολύ παιδιά για άλλη μια φορά!!!:):):)

Nrgman
29-09-06, 13:36
Οκ τώρα ξέρω αρκετά για τα Guppys. Μπορείται μήπως να με κατατοπίσετε γύρω από την φροντίδα και τα είδη των φυτών που θα χρειαστώ; Με την παροχή CO2 τι παίζει; Μου είναι απαραίτητη; Πόσο κοστίζει και πόσο δύσκολη είναι στη χρήση και τη συντήρησή της; Ευχαριστώ πολύ παιδιά για άλλη μια φορά!!!:):):)΄

Μάλλον δεν διάβασες αρκετα. :D

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2b.htm

PascM
29-09-06, 13:36
Αν πας στα εύκολα φυτά π.χ. Κερατόφυλο και Campoba ή και java moss δεν θα έλεγα οτι χρειάζεσε Co2 ίσως και λέω ίσως ελάχιστο λίπασμα αλλά και πάλι όταν θα έχεις γέννες με τα Νο3 να ανεβαίνουν το ποιο πιθανό είναι να μην το χρειαστείς και αυτο

george
29-09-06, 13:41
Οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου :

Λοιπόν τα πάντα σχετικά με τομ εξοπλισμό μου θα σας τα πώ την άλλη εβδομάδα που θα έχω τα κουτιά από τα μηχανήματα!
Περιμένουμε !


Θα ήθελα να ρωτίσω γιατί μου προτείνατε 3-4 γλύφτες... Ένας δε φθάνει;
Αναλόγως με το τι εννοείς για "γλύφτη"

Τι ακριβώς είναι τα corrydoras

Υπάρχει άρθρο στο ΓΥ & ΥΔΩΡ

Και ποιές είναι οι κατάλληλες τροφές για τα Guppy;

Αντιγράφω από το άρθρο που διάβασες :
Δεν είναι απαιτητικά στο θέμα της διατροφής τους. Ιδανική τροφή για αυτά είναι οι λάρβες κουνουπιών, αλλά μπορούν και με τροφή σε φυλλαράκι ή ταμπλέτες να μεγαλώνουν σωστά. Χρειάζονται και φυτικές τροφές, αλλά συνήθως στις πλήρεις τροφές των πιο πολλών εταιρειών υπάρχει και ένα ποσοστό τροφής τέτοιας προέλευσης.


Μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τροφές;

Μπορείς


Δεν ξέρω τι φυτά εχω...
Αν σας δείξω φωτογραφίες μπορείτε να μου πείτε τι είναι και αν είναι κατάλληλα;

Μπορούμε !!

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην γίνομαι ήδη κουραστικός γιατί αργότερα θα παραθέσω και άλλες απορίες

Δεν γίνεσαι κουραστικός ... κουραστικοί γίνονται οι αγενείς και οι εξυπνάκηδες.




Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ....θα βρεις από μόνος σου πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

MiziGr
29-09-06, 15:43
Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!! Κάθε μέρα μαθαίνω όλο και περισσότερα και ανακαλύπτω το φτωχό γνωστικό μου επίπεδο. Πιστεύω όμως πως με τη θέληση που έχω στο τέλος θα καταφέρω να έχω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά για Guppys:):):).Υπάρχει καμία σχετίκα εύκολη συνταγή για να παρασκευάσω τροφή ειδικά για Guppys; Ποιά πιστεύετε πως είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα ψάρια αυτά; Υπάρχει τροφή μακράς διαρκείας ή κάτι σαν αυτόματη ταίστρα γιατί σαν φοιτητής μπορεί να χρειαστεί να λείπω; Χαρά στο κουράγιο σας που μου απαντάτε ακόμα!!! Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα!!!!

Tolis
29-09-06, 15:46
Υπαρχει τροφη που μπροει να παρασκευαστει και να κρατηθει στην καταψυξη - αλλά νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις με αυτα, μια καλης ποιοτητας τροφη του εμποριου θα σε καλυψει πληρως.

Ταίστρες αυτοματες υπαρχουν επισης, ας σου γραψει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια, εγω ειμαι λιγο κατά γιατι πολλες φορες πιανουν υγρασια, ριχνουν παραπανω κλπ.

MiziGr
02-10-06, 14:09
Παιδιά έπειτα από ομολογουμένος αρκετό ψάξιμο κατάφερα (στο περίπου) να βρώ τι εξοπλισμό έχω. Καταρχήν το ενδυδρείο μου είναι ένα GENESIS 50 (50 λίτρα). Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό έχει σφουγγάρι και άνθρακα (έχει κάτι σαν μαύρη σκόνη μέσα σε φακελάκι που αφήνει σημάδια σαν αυτά από το καρβουνο όταν το πιάνω) και νομίζω πως η κατασκευάστρια εταιρία είναι η ΒΙΟ. Επιπλέον έχω έναν θερμοστάτη (νομίζω 40 watt, πάντως λέει πως είναι κατάλληλος για ενυδρεία 40 έως 100 λίτρα) και μία παροχή οξυγόνου terratec (ελπίζω να το γράφω σωστά) που βγάζει οξυγόνο από ένα σωληνάκι που έχω περάσει κάτω από το υπόστρωμα. Ο φωτισμός μου είναι daylight αλλά δεν ξέρω πόσα watt είναι. Αυτά κατάφερα να μάθω για τον εξοπλισμό μου. Είναι αρκετός για το project που θέλω να κάνω; Τί άλλο μπορεί να μου χρειαστεί; Ακούω προτάσεις-συμβουλές για τροποποιήσεις και αλλαγές. Ευχαριστώ:smt052

MiziGr
02-10-06, 14:20
Και κάτι άσχετο!!!! Προσπαθώ να βάλλω φωτογραφία στο profile μου και μου λέει invalid file. Τι είδος εικόνας πρέπει να βάλλω;:p

MiziGr
02-10-06, 19:42
Παιδιά επαθα ζημιά!!!! Μόλις επέστρεψα σπίτι όπου είχα αφήσει το ενυδρείο για στρώσιμο νερού και ανακάλυψα πως τα φυτά μου έχουν αρχίσει να σαπίζουν και παρατήρησα πως μέσα στο ενυδρείο μου κάνουν βόλτα μικρά σαλιγκάρια!!!! Τι να κάνω για να σώσω τα φυτά και να απαλλαγώ από τα σαλιγκάρια;;;Είμαι απελπισμένος plz help!!!!:(:(:(:( Και κάτι άσχετο... Το φίλτρο που ανέφερα δεν είναι BIO αλλά BRIO 3

george
02-10-06, 22:30
Και κάτι άσχετο!!!! Προσπαθώ να βάλλω φωτογραφία στο profile μου και μου λέει invalid file. Τι είδος εικόνας πρέπει να βάλλω;:p

Σημείωση: Το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος των προσαρμοσμένων εικόνων σας είναι 100 επί 100 pixels ή 64,0 KB (ότι είναι μικρότερο).

Ο άνθρακας να φύγει...δε σου χρειάζεται
Για τα σαλιγκάρια διάβασε στο Γη & Ύδωρ ... δεν διάβασες καλά το μάθημα σου ;-)

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/pomacea_bridgesi.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/enydreia/schnecke.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/enydreia/schnecke2.htm

MiziGr
03-10-06, 02:07
Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές έχω απομακρύνει (με το χέρι) τα δύο μικρά σαλιγκάρια που είχαν εμφανισθεί. Ελπίζω να μην ξαναέχω παρόμοιο πρόβλημα! Για τα φυτά μου τί μπορώ να κάνω; Απλά τα φύτεψα χωρίς να ρίξω κανένα χημικό!!!! Πρέπει να προσθέσω κάτι;Το ενυδρείο μου έχει ήδη δουλέψει 10 μέρες χωρίς ψάρια (έβαλα μπροστά τα μηχανήματα και έριξα αντιχλώριο και μια άλλη ουσία που μου έδωσαν στο μαγαζί από όπου το πήρα για να στρώσει το νερό). Τι λέτε είναι η κατάλληλη στιγμή να βάλω ψάρια ή πρέπει να περιμένω ακόμα λίγο; Μου είπαν πως σύντομα θα έχω προβλήματα με την άλγη... Τί μπορώ να κάνω γι΄αυτό; Πόσα ψάρια να βάλω για αρχή;

PascM
03-10-06, 07:44
Αν δεν διαβάσεις-αναζητήσεις στο φόρουμ πως πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου δεν είσαι έτοιμος για να βάλεις ψάρια!
Για τα φυτά σου πες μας τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο τι φωτα πόσες ώρες τα ανάβεις κλπ!

MiziGr
03-10-06, 08:38
Μπορείτε να με πείτε χαζό μπορείτε να με πείτε τεμπέλη αλλά θεωρώ πως το forum ΜΑΣ είναι τόσο πλούσιο σε ύλη που πολλές φορές σε αποπροσανατολίζει! Έτσι προτιμώ να μην διαβάζω επιπλέον θέματα όταν μου έχουν δοθεί συγκεκριμένες οδηγίες...Τώρα αν μπορείτε να μου στείλετε τα links για το τί πρέπει να προσέξω μέχρι να είμαι έτοιμος να βάλω τα πρώτα μου ψαράκια είναι καλοδεχούμενα. ¨Οσων αφορά στα φυτά μου σύντομα θα σας στείλω φωτογραφίες για αναγνώριση. Εγώ από την πλευρά μου απλά θα φροντίσω (άρχισα από χθες γιατί απότη στιγμή που τα φύτεψα και για περίπου 10 μέρες έλλειπα από το σπίτι και δεν είχα ανάψει καθόλου το φώς) να δέχονται καθημερινά 10 με 12 ώρες φώς. Είναι αρκετό αυτο; Τί άλλο πρέπει να κάνω; Θαχρειαστώ κάποιο λίπασμα; Τα φυτά είναι φυτεμένα maz;i me to γλαστράκι σε ειδικό χώμα που έχω τοποθετίσει κάτω από το υπόστρωμα ( tetraplant completesubstrate )

george
03-10-06, 08:45
Τα φυτά τα φυτεύουμε χωρίς το γλαστράκι !
Για τον φωτισμό αγόρασε έναν χρονοδιακόπτη έτσι ώστε καθημερινά να αναβοσβύνουν τα φώτα σου αυτόματα.
Η περίοδος φωτισμού να είναι 11-12 ώρες.
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και διάβασε για το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

PascM
03-10-06, 08:52
Και όχι απότομα το φως στις 10 ώρες γιατί θα γεμίσεις πιθανότατα άλγη (ας με βοηθήσουν οι εμπειρότεροι στα φυτά) αλλά ξεκινάς από τις 8 ώρες και αυξάνεις σταδιακά μέχρι τις 10 και 11 ώρες ανάλογα τα φυτά.
Λίπασμα πάλι ανάλογα τα φυτά.

MiziGr
03-10-06, 10:36
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τα φύτα επειδή τα φύτεψα με το γλαστράκι;;;Δεν ύξερα και απλά έκανα ότι μου είπε ο καταστηματάρχης!!!! Αν εμφανισθεί άλγη τί να κάνω;Επειδή μου είπατε κάτι και για λύπασμα και εγώ δεν έχω ρίξει ( μου είπαν στο μαγαζί που αγόρασα τα φυτά ότι είναι εύκολα φύτα και δεν χρειάζονται τέτοιες προσθήκες. Επιπλέον το υπόστρωμα έχει τα απαραίτητα συστατικά για την ανάπτηξη των φυτών....).Τί ακριβώς πρέπει να κάνω; Ποιανού τις συμβουλές να ακολουθήσω;;; Μπερδεύτικα πάλι!!!! Plz δώστε μου link για να διαβάσω και να ξέρω αν είναι έτοιμο το νερό μου για να βάλω ψαράκια!!!!

george
03-10-06, 10:39
Έχεις αγοράσει τεστ για να μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά :confused:

MiziGr
03-10-06, 10:41
Όχι!!!! Δεν έχω αγοράσει;;; Πόσο περίπου κοστίζει;;;Είναι εύκολο στη χρήση;;;:confused::confused::confused:

george
03-10-06, 10:47
Xωρίς τα τεστ δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.
Το πόσο κοστίζουν (είναι τρία) ας μας πει κάποιος που αγόρασε πρόσφατα.

Για τα υπόλοιπα ... διάβασε :
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/test.htm
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8388
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6494
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6988
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537

Αν σε μια εβδομάδα δεν έχει μάθει απ'έξω το Γη & Ύδωρ...θα σε βάλω τιμωρία :D

MiziGr
03-10-06, 10:54
Θα προσπαθήσω να διαβάσω όσα περισσότερα μπορώ απλά έλεγα μπας και το γλιτώσω;););) (φέτος πέρασα πανεπηστήμιο και έλεγα να λουφάρω λίγο από το διάβασμα γιατί η περσινή χρονιά με έχει αποτελειώσει:(:(:(). Τέλος πάντων θα κάνω ότι μπορώ και θα σας κουράζω με μέτρο!!!! Όλα για το ΕΝΥΔΡΕΙΟ

PascM
03-10-06, 16:14
Και μετά το κάρβουνο! Μετρήσεις!! ΤΕΣΤ ΝΗ3/ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 είναι τα βασικά! Και αν μπορείς καλό είναι να πάρεις και ΡΗ τεστ. Όλα σε υγρή μορφή.

MiziGr
03-10-06, 16:23
Πόσο κοστίζουν τα τεστ που αναφέρεις;

PascM
03-10-06, 16:31
Πάνω κάτω στα 15-18 ευρώ το ένα! Κάνε μια έρευνα αγοράς στην περιοχή σου! Εγώ θα σου πρότεινα ΑΡΙ πάντος.

MiziGr
03-10-06, 20:35
Πείτε τε με ανεπίδεκτο μαθήσεως πείτε με παρορμητικό άλλα πήγα και αγόρασα τα πρώτα μου ψαράκια χωρίς να κάνω τα απαραίτητα τέστ :D. Μέχρι στιγμής όλα πάνε πολύ καλά. Είναι ιδιαίτερα κινητικά παίζουν με τις φυσαλίδες οξυγόνου και φαίνονται να έχων προσαρμοστεί πλήρως στο νέο τους περιβάλλον!!!! Για τα φυτά μου αγόρασα ένα ειδικό φάρμακο για να αποκτήσουν ξανά τη ζωντάνια τους. Με τα σαλιγκάρια ακόμα έχω πρόβλημα. Συνεχώς εντοπίζω μικρά σαλιγκαράκια στα φύλλα των φυτών μου. Σκέφτηκα να εφαρμόσω το κόλπο με την απόχη (να βάλλω τροφή και μόλις μαζευτούν όλα απάνω να τα τραβήξω έξω) αλλά δεν ξέρω αν θα έχω αποτέλεσμα. Τι άλλο μου προτείνετε εκτός από χημικά; Διάβασα τα σχετικά στο γή και ύδορ αλλά δεν έβγαλα άκρη...

MiziGr
03-10-06, 22:05
Πείτε μου αν μπορείτε ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για το τάισμα των συγκεκριμένων ψαριών!!! Κάτι διάβασα στις οδηγίες που είχε το κουτάκι αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος!!!! Ακούω προτάσεις και συμβουλές!!!(από εδώ και πέρα σκοπεύω να τις ακολουθώ πιστά και να μή βιάζομαι.Έχω ήδη μετανοιώσει που έβαλα ψαράκια χωρίς να κάνω τα τέστ για το νερό.Ευτυχώς που για την ώρα πάνε όλα καλά!!!!)

PascM
04-10-06, 10:07
Αν εννοείς τα γκάμπυ τα ταϊζεις λιτά μέχρι να κάνεις τεστ! Το οτι δεν έχεις πρόβλημα αυτή την στιγμή δεν σημαίνει τίποτα! Το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο!

MiziGr
04-10-06, 12:01
Πως ξέρεις ότι δεν είναι στρωμένο;;;;Μπορεί και να είναι μια χαρά... Αφού είχα κάνει την απαραίτητη προεργασία, απλά για βιοποριστικούς λογους (φοιτητής πλέον) δεν αγόρασα τα τέστ :D. Μακάρι να είμαι τυχερός και να πάνε όλα καλά. Όταν λές λιτό τάισμα τι εννοείς; Πόσες φορές την ημέρα και τί ποσότητες;

PascM
04-10-06, 13:43
Πως ξέρω οτι δεν είναι στρωμένο? Από το πόστ κατάλαβα οτι δεν είχες μέχρι τώρα ψάρια μέσα, πες μας λίγο γιατί όντως μπορεί να κάνω λάθος πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο σου και με τι ψάρια μέσα? Πως το έστρωσες?

MiziGr
04-10-06, 14:37
Σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου μου... Αγόρα το ενυδρείο και τον απαραίτητο εξοπλισμό. Έβαλα στον πάτο του ενυδρείου ειδικό υπόστρωμα για φυτά (περιέχει λίπασμα και άλλες ουσιες απαραίτητες για την αναπτυξή τους) της tetra και αφού τοποθέτησα τα φυτά (δυστυχώς με το γλαστράκι :(:(:( )έβαλα μια δεύτερη στρώση υποστρώματος (χαλίκι που αγόρασα από μαγαζι και το έπλυνα καμιά δεκαριά φορές πριν το τοποθετίσω). Στη συνέχεια τοποθέτησα τον εξοπλισμό (φίλτρο θερμοστάτη αεραντλία) και γέμισα το ενυδρείο με νερό. Στο νερό προσέθεσα αντιχλώριο και μια άλλη αμπούλα (έλεγε κατι για βακτηρίδια και περιείχε αμμωνία από τα λίγα που κατάλαβα από τις γερμανικές οδηγίες της συσκευασίας) που μου είχε δώσει ο μαγαζάτορας για να στρώσει το νερο. Άφησα το ενυδρείο να δουλέψει έτσι για περίπου 2 εβδομάδες και χθεσ πριν πάω να πάρω ψάρια έκανα μια αλλαγή νερού ( 30%-40% ) και προσέθεσα πάλι αντιχλώριο. Αυτό το τελευταίο το είχα διαβάσει σε κάποιο post στο site αυτό. Ελπίζω να έχω κάνει ορισμένα πράγματα σωστά. Αν μπορείτε απαντήστε μου τί να κάνω με τα σαλιγκάρια και πόσες φορές την ημέρα πρέπει να ταίζω και σε τί ποσότητες

Takis
04-10-06, 14:45
Σε 2 βδομαδες να εστρωσε το κοβω χλωμο. Ειναι πολυ νωρις ακομα.

MiziGr
04-10-06, 14:55
Δε φταίω εγώ... Απλά είμια λίγο παρορμητικός χαρακτήρας και για να καλύψω τις ενοχές μου προτίμησα να ακούσω τον μαγαζάτορα (ο οποίος ρυτά μου είπε ότι δεν χρείαζομαι τέστ για τα ψάρια αυτά!!!) αντί να ακούσω τις συμβουλές σας. Δεν πρόκειται όμως να ξαναγίνει. Από εδώ και πέρα θα ακούω μόνο εσάς. Τώρα εκ των υστέρων μπορώ να κάνω κάτι για να σώ΄σω την κατάσταση;;; Ή απλά θα μου προτείνατε να περιμένω για να δώ πως θα πάνε τα ψαράκια;

Takis
04-10-06, 15:04
Να κάνεις συχνές αλλαγές νερού (2 φορές την εβδομάδα 30%) και να ρίχνεις τροφή πολύ λίγη, μια φορά την ημέρα, τόση που να την τρώνε μέσα σε 1-2 λεπτά.
Για τα σαλιγκάρια δεν έχεις λόγο να κάνεις κάτι. Τι σε πειράζουν;

Takis
04-10-06, 15:06
Δε φταίω εγώ... Απλά είμια λίγο παρορμητικός χαρακτήρας

.... αρα, εσυ φταις.... Ποιος αλλος? :D :D

caverman
04-10-06, 15:26
Πες μας και πόσα ψαράκια αγόρασες και αν γνωρίζεις πόσα αρσενικά και πόσα θυλικά; Ελπίζω να μην είναι πολλά. Και μην ανυσηχείς. Ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσαν παραπάνω και όλα θα πάνε καλά...:)

PascM
04-10-06, 17:03
Και νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι πάρε τεστ! Δεν θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις αλιώς την πορεία του ενυδρείου σου τουλάχιστον μέχρι να στρώσει και μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία! :cool:

MiziGr
04-10-06, 18:43
Αγόρασα 5 ψαράκια... Ένα αρσενικό και 3 θυληκά Guppy ( διάβασα ότι είναι καλό η αναλογία αρσενικών θυληκών να είιναι περίπου ένα προς τρία για να μην στρεσάρονται οι θυληκές από το πολύ κυνήγι με το αρσενικό ) καθώς επίσεις και ένα γατόψαρο (δεν ξέρω τι γατόψαρο είναι ακριβώς πάντως έχει σκούρο χρώμα ) για καθαρισμό του ενυδρείου (έτσι μου είπε ο μαγαζάτορας )

MiziGr
06-10-06, 03:37
Καλησπέρα... Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι; Το κερατόφυλλο και το java moss είναι στην ουσία το ίδιο φυτό; Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τα φυτά μου από τότε που έβαλα τα ψάρια καθώς ορισμένα από αυτα ( μάλλον το γατόψαρο ) αρχίζουν να τα ξεπατώνουν. Τι μπορώ να κάνω;

PascM
06-10-06, 06:19
Αυτό το γατόψαρο μήπως είναι κάποιος πλεκόστομος? Δύσκολο να ξεριζώνει το corydoras τα φυτά σου, σε αντίθεση με κάποιον πλεκόστομο. Μια φωτό θα βοηθούσε. Όσον αφορά το κερατόφυλλο και την Vesicularia dubyanna
είναι δυο διαφορετικά φυτά φωτό εδώ:

Vesicularia dubyanna (java moss) (http://www.tropica.com/productcard_picture.asp?id=003)
Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο) (http://http://www.tropica.com/productcard_picture.asp?id=021)

Πληροφορίες εδώ : www.tropica.com (http://www.tropica.com)

MiziGr
06-10-06, 09:49
Καλημέρα! Δεν ξέρω αν πρόκειται για πλεκόστομο... Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία να μου πείτε για τί πρόκειται...Μπορώ να ανεβάσω και τα φυτά μου για ναγνώριση;;; PascM μου έστειλες ένα link από το Μετσόβειο Πολυτεχνείο. Τι ακριβός πρέπει να βρώ εγώ εκεί; Plz στείλτε μου link να διαβάσω τί ακριβώε είναι τα αρτέμια και πώς μπορώ να έχω τα δικά μου. Ευχαριστώ;-)

george
06-10-06, 09:58
Nα τις ανεβάσεις !!

Μα καλά ... δε σου είπα να μάθεις απ'έξω ΟΛΟ το Γη & Ύδωρ :confused:
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/artemia.htm

Θα αρχίσω να :smt021 μου φαίνεται :smt003

MiziGr
06-10-06, 10:00
Καλά μπαμπά!!!! Ευχαριστώ πολύ. Θα διαβάσω και αν έχω καμιά απορία εδώ είμαστε παλι!!!!

PascM
06-10-06, 10:48
Ε μπες και λίγο στο site που σου έδωσα να διαβάσεις και εκεί για το κερατόφυλο και την java moss.:D :D :D :D

MiziGr
07-10-06, 17:03
Γυρίζοντας χθές το βράδυ ( ή καλύτερα πρωί ) σπίτι βρήκα στο ενυδρείο μου την καταστροφή!!!!! Τα δύο από τα 4 φυτά μου είχαν απομείνει μονο με τα κοτσάνια καθώς όλα τους τα φύλλα ήταν κομμένα και τα άλλα δύο μου φυτά είχαν ξεριζωθεί από το γλαστράκι και επέπλεαν (αυτά τα τελευταία δεν ήταν φαγωμένα ). Θεωρώ απίθανο να το έκαναν αυτά τα Guppys οπότε απομόνωσα το γατόψαρο!!!! Τώρα θέλω να ρωτίσω πώς να ξαναφυτέψω τα φυτά μου!!! έχουν διασκορπιστεί κλαράκια στο νερό. Να τα κάνω πάλι σαν ματσάκι και να τα φυτέψω όλα μαζί ή το καθένα ξεχωριστά;; Plz help i am desperate!!!!!

MiziGr
07-10-06, 18:44
Παραθέτω link με βιντεάκι 20 δευτερολέπτων από την τραγική κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου http://www.youtube.com/watch?v=5wzL8idCzO8

DimmyF
08-10-06, 03:18
εγκέριες κ java έχεις μόνο?
Επιτέλους βγάλε αυτά τα γλαστράκια απ'το tank σου...
Την εγκέρια ξαναβάλτη μετά...τη java τήλιξέ την όπου βρεις!

MiziGr
08-10-06, 03:27
Καλησπέρα ποιό από τα φυτά μου είναι java;;; Τί εννοείες να το τυλίξω όπου βρώ;; Να μή το φυτέψω; Δεν χρείαζεται αυτό χώμα για να αναπτυχθεί και να βγάλει ρίζες;; Plz help!!! Δεν έχω ιδέα από φυτά!!!

tsikis
08-10-06, 22:24
Δ Ι Α Β Α Σ Μ Α

http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm

Τι πιο απλό φίλε μου....
Ολοι σου λένε να διαβασεις....
Διάβασε το πίο πάνω link και θα σου λυθουν πολλες απορίες..

Το γλαστράκι είναι με τον υαλοβάμβακα πάνω???
Αν ναι τοτε σου προτείνω...

:smt071:smt071:smt071 αυτόν που σου τα πούλησε......
και που δεν σε συμβούλεψε το πως να τα βάλεις....

MiziGr
09-10-06, 01:49
Μάλλον πρέπει να :smt068:smt068:smt068τον καταστηματάρχη γιατιί δε μου είπε τίποτα! Απαντήστε μου λίγο! Δεν μπορώ να έχω Gyppuies με Cardinals; από ό,το διάβασα στο tsamis αυτά τα δυο είδη δεν έχουν πρόβλημα να συμβιώνουν!!!! Βοηθήστε με!!! Διαβάζω και μπερδεύομαι!!!!

DimmyF
09-10-06, 03:43
Λοιπόν:
Αγαπητέ Μιζι τα έχεις μπλέξει κ σου φαίνονται όλα βουνό...
Σιγά σιγά διάβαζε για ΕΝΑ-ΕΝΑ θεματάκι κ όλα κάποια στιγμή θα βρουν το δρόμο τους!
Σου αρέσει η μασημένη τροφή αλλά μη νομίζεις ότι θα βρίσκεται πάντα κάποιος να σου τη μασάει..;)
Αρκετά με το κύριγμα...
Λοιπόν από φυτά έχεις εγκέρια κ τζάβα ε? Ή μάλλον egeria densa k Vesicularia dubyana (java moss). Δες τα στο www.tropica.com.
Κατ'αρχην ΒΓΑΛΕ τα γλαστράκια.
Την egeria μπορείς να την κόβεις με ένα ψαλιδάκι (ή με το νύχι σου!) σε όποιο ύψος θέλεις. Τα κομμάτια αυτά καντα ματσάκια κ φύτεψέ τα. Τη java μπορείς να την τυλίξεις (δέσεις) γύρω από ένα ξύλο ή πέτρα ή μπορείς να τη βάλεις κάτω για χαλί . Πρόσεξε 2 πράγματα: α) η java Που για κάποιο λόγο θα βρεθεί χωμένη κάτω απ'το χαλίκι, απλά θα σαπίσει (δεν το θες!!) β) Ξύλα κ Πέτρες ΔΕΝ θα πάρεις από παραλίες ποτάμια οικοδομές ή το διπλανό χωράφι...ΜΟΝΟ από pet shop.
[TIP: αγόρασε κ άλλα εύκολα φυτά όπως κερατόφιλο κ καμια anubia...εχμμ...εννοώ Ceratophyllum demersum k Anubias barteri :p Το κερατόφυλο άστο να επιπλέει (βοηθάει το γόνο να κρύβεται!). Την ανούμπια πρόσεξέ τη στο φύτεμα (δες σχετικά στο ΓΗ & ΗΔΩΡ). Αυτά με τη...χλωρίδα...!
Πάμε στα ψαράκια τώρα:
Τελικά φοτο απ'το γατόψαρό σου δε μας έστειλες για να δούμε τι είναι...
Κατά τα άλλα πάρε αν θες ποικιλία κανα cory.
Και ερχόμαστε στο... guppies vs cardinals!!!
Αντιγράφω απ'το www.fishbase.org:
Για guppies:
pH range: 7.0 – 8.0; dH range: 9 - 19
Για cardinals:
pH range: 4.0 – 6.0; dH range: 5 - 12
Πρόσεξε λίγο τα νούμερα κ ειδικά το PH. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι μπορείς να τα βάλεις μαζί?? ΝΑΙ είναι κ τα δύο κοινωνικά ΑΛΛΑ σε διαφορετικούς βιότοπους (συνθήκες).
Ξέρεις τι PH έχει το νερό στον τόπο σου?? Δεν έχεις τεστ αλλά ρώτα. Όταν μάθεις θα καταλάβεις γιατί σου πρότειναν guppies :smt080 :smt080
Άσε λοιπόν μόνο guppies κ οι γένες δε θα αργήσουν;)

Αυτά από μενα, δε μου'ρχεται κάτι άλλο τώρα..Να ξέρεις ότι όσοι σου μιλάμε με κάπως απότομο ύφος ή λιιιγο αυστηρά δεν είναι γιατί θέλουμε να ξεσπάσουμε πάνω σου ούτε γιατί έχουμε προηγούμενα μαζί σου...
ΑΠΛΑ νομίζουμε ότι ΑΑΝΝ κάποιος αρχίσει το χόμπι με ΣΩΣΤΕΣ βάσεις κ ενημερωθεί κατάλληλα τότε θα ΑΓΑΠΗΣΕΙ το χομπι κ θα προσφέρει αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης στα κατοικίδιά του:smt023
Μη το βάζεις κάτω συνέχισε την προσπάθεια κ (συγνώμη που το λέω) ΔΙΑΒΑΖΕ κ να έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ:rolleyes: :rolleyes:
Πάντα φιλικά κ καλοπροαίρετα :) :)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

MiziGr
09-10-06, 11:25
Να ρωτίσω κάτι;Το java moss δεν κάνει να το φυτέψω;; Εγώ τώρα έχω βγάλει τα γλαστράκια και τα έφω φυτέψει σε ματσάκια... Κάνω κάτι λάθος;;;

PascM
09-10-06, 12:01
Η java moss δεν φυτεύετε, μπορείς να την πιάσεις όμως π.χ. στο υπόστρωμα και σιγά σιγά να δημιουργήσεις ένα είδος χαλιού, αλλά δεν νομίζω οτι θα το προτείναν οι εμπειρότεροι!

MiziGr
09-10-06, 20:34
Καλησπέρα παιδιά!!! Είμαι πλέον φοιτητής. Σήμερα παρακολούθησα το πρώτο μου μάθημα στο πανεπιστήμιο!!!! Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με τη java moss!!! Τί άλλα φυτά (που να είναι εύκολα σε περιποίηση και συνθήκες νερού ) μπορώ να έχω για τα Guppies μου;;;;

klaz
09-10-06, 20:53
δεν κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με τη java moss!!! Τί άλλα φυτά (που να είναι εύκολα σε περιποίηση και συνθήκες νερού ) μπορώ να έχω για τα Guppies μου;;;;java moss.....:p:p:p:p,για το λογο οτι περιεχει μεσα της μικροοργανισμους,και ετσι μπορει να τρεφει τα μωρα γκαπις στις αρχες της ζωης τους.....

DimmyF
09-10-06, 21:37
ααχχ βρε mizi σου έχω απαντήσει ΗΔΗ...
Καλή αρχή με τη σχολή σου κ σου εύχομαι να μην παρακολουθείς τα μαθήματα με τον ίδιο τρόπο που παρακολουθείς τα ... θέματα σου στο gab...
Στην απάντηση που σου έδωσα ( #58 ) μία σελίδα πριν σου απάντησα ΚΑΙ πώς να βάλεις τη java ΑΛΛΑ ΚΑΙ τι άλλα εύκολα φυτά να πάρεις...
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ??????
ύμαρτον...

MiziGr
09-10-06, 22:36
Είμαι λίγο απρόσεκτος και αφηρημένος φίλε DimmyF. Σόρυ αλλά δεν πρόσεξα την απάντησή σου. Υπόσχομαι στο μέλλον να βελτωθώ!!!! (δεν παίρνω και όρκο :D ). Πάντως ρε παιδιά ευχαριστώ που ακόμα με ανέχεστε!!!

klaz
09-10-06, 22:37
ακομη δεν ειδες τιποτααααααα;)

MiziGr
09-10-06, 22:39
Είχε ποτέ κανείς από εσάς ταίστρα στο ενυδρείο του;;; Αν ναί μπορεί να μου εξηγήσει πως ακριβώς λειτουργεί και τι κόστος έχουν περίπου;;; Ως φοιτητής θα χρειαστεί να λείπω αρκετά συχνα και μάλλον μου είναι απαραίτητη

klaz
09-10-06, 22:41
Είχε ποτέ κανείς από εσάς ταίστρα στο ενυδρείο του;;; Αν ναί μπορεί να μου εξηγήσει πως ακριβώς λειτουργεί και τι κόστος έχουν περίπου;;; Ως φοιτητής θα χρειαστεί να λείπω αρκετά συχνα και μάλλον μου είναι απαραίτητηκαμμια 60αρια ευρωπαιοι...δεν χριζουν και ιδιαιτερης εμπιστοσυνης κατ'εμε,γιατην τροφη που ριχνουν,δουλευουν με μπαταριες.....αυτα.....

MiziGr
09-10-06, 22:46
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Klaz πως δεν είναι η πλέον αξιόπιστη λύση αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω όταν πρέπει να λείψω για να μην πεθάνουν τα ψαράκια μου από την πείνα;

DimmyF
09-10-06, 23:55
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Klaz πως δεν είναι η πλέον αξιόπιστη λύση αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω όταν πρέπει να λείψω για να μην πεθάνουν τα ψαράκια μου από την πείνα;

Το ρίσκο δικό σου...
Εγώ έχω πάρει μία της πλάκας από lidl (έχει συζητηθεί εδώ http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13376&highlight=lidl )
κ την έχω προγραμματίσει να ταΐζει μία φορά τη μέρα.
Την έχω ~10 μέρες κ φροντίζω τη στιγμή που θα δουλέψει να είμαι παρών για να δω αν όλα πάνε καλά.
Μέχρι στιγμής καλά δουλεύει.
Σιγά σιγά θα αρχίσω να την εμπιστεύομαι αλλά αν γίνει καμια στραβή η ευθήνη θα είναι όλη δική μου...
Πάντως για αρχή κ κάθε δεύτερη μέρα τσεκάρω μήπως έχουν πιάσει υγρασία τα flakes κ έχουν κολλήσει. Δεν έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα κάτι τέτοιο...

MiziGr
10-10-06, 01:04
Φίλε DimmyF μήπως μπορείς να μου πείς πόσο την αγόρασες; Με ενδιαφέρει άμεσα

PascM
10-10-06, 01:05
8,99 αλλά δεν νομίζω να βρεις πλέον!

MiziGr
10-10-06, 02:08
Σίγουρα δε θα βρώ!!!! Τέτοιες ευκαιρίες σπανίζουν!!! Κάτι αντίστοιχο από pet shop πόσο μπορεί να κοστίζει;;;

andreasp
10-10-06, 07:22
Σίγουρα δε θα βρώ!!!! Τέτοιες ευκαιρίες σπανίζουν!!! Κάτι αντίστοιχο από pet shop πόσο μπορεί να κοστίζει;;;

30+ απο το Water Inn.
Της Eheim την ειχα παρει 39ευρω νομίζω.
Μπορεί βέβαια να την βρεις στην αγορά και μέχρι 70ευρω.

Zorba_The_Freak
10-10-06, 07:57
Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο βρε Mizi?

Λες συνέχεια ότι τώρα που έγινες φοιτητης θα χρειάζεται να λείπεις συνέχεια.

Τι ακριβώς σπουδάζεις? γιατί όταν σπουδαζα εγώ ήμουν καθημερινά στη σχολή μου :confused::confused::confused:

MiziGr
10-10-06, 09:51
Την Eheim την βρήκα και εγώ σε ένα μαγαζί αλλά την είχε γύρω στα 60 και μου φάνηκαν πολλά... Zorba_The_Freak σπουδάζω ΔΕΟΠΣ ( διεθνών και ευρωπα'ι'κών σπουδών οικονομικών και πολιτικών σχέσεων ) και δεν έχω κανένα μάθημα που να παίρνω απουσία :smt039

PascM
10-10-06, 09:53
Μη βιάζεστε μπορεί και να ξαναβγάλει το εν λόγω κατάστημα παιδιά! Από τη στιγμή που γίναν ανάρπαστες πιστεύω θα ξαναφέρει!

memy
10-10-06, 10:05
Είχα πάρει κι εγώ ταϊστρα το καλοκαίρι, από ένα πετ σοπ της γειτονιάς, αλλά δε θυμάμαι να ήταν τόσο ακριβή. Πάντως δούλεψε μια χαρά. Σίγουρα θα υπάρχουν στα μαγαζιά και φθηνότερες, όχι βέβαια σαν του Lidle αλλά πάντως όχι και 60 ευρώ!
Μανώλη, τα φώτα σου!

PascM
10-10-06, 10:13
Υπάρχουν και φθηνότερες παιδιά στα πετ αλλά πάντα "σχεδόν" ότι δίνεις παίρνεις, όσοι έχουν πάρει την ταϊστρα τη συγκεκριμένη η οποία είναι αντίγραφο το έχω ξαναπεί νομίζω αυτό της Nutrafin και έχουν δει και τις δυο θα το έχουν καταλάβει. Σίγουρα όμως δεν είναι π.χ. Eheim!

george
10-10-06, 10:22
Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με τις ταϊστρες !
Έχω 4 ΕΗΕΙΜ στα ενυδρεία μου και δουλεύουν άψογα .
Αν προσέξεις να τις στηρίξεις σωστά και βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό τροφής (flakes ή pellets) και ποσότητας που θα πέφτει σε κάθε κύκλο (μετά από δοκιμές) δεν υπάρχει κανένα απολύτες πρόβλημα.

memy
10-10-06, 10:36
Το είπες μόνος σου Γιώργο. Έχεις 4 EHEIM!!!

george
10-10-06, 10:47
Το είπες μόνος σου Γιώργο. Έχεις 4 EHEIM!!!

33 Eυρουλάκια + μεταφορικά από το aquaristic.net

MiziGr
10-10-06, 14:43
Τα μεταφορικά πόσο είναι περίπου;;; Απαιτείται πιστωτική;;; Πόσο καιρό κάνει να έρθει;;; Την χρειάζομαι άμεσα! Ακούστε τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Την Πέμπτη θα χρειαστεί να λείψω. Θα επιστρέψω Κυριακή!!! Θα αντέξουν μεχρι τότε τα ψαράκια μου;;; Αν δεν έχω βρεί ταίστρα μέχρι τότε υπάρχει τίποτα άλλο που μπορώ να κάνω προσωρινά;;; Ευχαριστώ!!! Memy ακόμα το περιένω εκείνο το e-mail....

netblues
10-10-06, 16:11
λειψε.
δεν υπαρχει κανενα προβλημα

MiziGr
10-10-06, 16:20
Φίλε netblues θα ακολουθήσω τη συμβουλήσου και θα αναλάβω το όποιο προσωπικό ρίσκο με βαριά καρδιά!!! Εκπίζω να ξέρεις τι κάνεις και να με συμβούλευσες σωστά! Το θέμα για μένα δεν είναι τα 2 ευρώ που κστίζουν τα ψαράκια μου αλλά το γεγονός ότι δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να υπόφερει κανένας οργανισμός που χρησιμοποιείται στο ενυδρείο μου!!!!

netblues
10-10-06, 16:22
ολα τα ψαρια μεγαλωνουν σε περιβαλλον με τροφη που σπανιζει.
ετσι ειναι συνηθισμενα να περνουν ακομα και περιοδους 10 ημερων χωρίς τροφή χωρις καποιο αλλο πρόβλημα.
εξαιρουνται βεβαια περιπτωσεις νεογεννητων.

MiziGr
10-10-06, 16:25
Οκ με κάλυψες απόλυτα. Ευχαριστώ!!!

netblues
10-10-06, 16:34
Ειδική περίπτωση τα ψαρια που ζουν σε εκβολες ποταμών και υφάλμυρο περιβάλλον. Εκει, επειδή η τροφή ειναι πολυ πλουσια, ειναι μαθημενα να τρωνε συνεχώς. (μονοδακτυλοι, scats.. κλπ)
Αλλα αυτό θα το ηξερες αν ειχες τετοια... ;)

MiziGr
16-10-06, 11:52
Παιδία επέστρεψα χθές το βράδυ από την ιδιαίτερη πατρίδα μου και ανακάλυψα πως τα ψαράκια μου ήταν όλα μια χαρά!!!! Το μόνο που με προβλημάτισε είναι το γεγονός πως οι θηλυκές μου πρίν να φύγω ήταν φουσκωμένες και τώρα είναι όπως τις είχα αγοράσει. Υπάρχει περίπτωση να γέννησαν και να φαγώθηκαν όλα τα μικρά;;;

netblues
16-10-06, 13:18
μικρη πιθανοτητα..
μαλλον τις ειχες στουμπομενες στο φαι..

MiziGr
16-10-06, 19:51
Μπορεί και να τις τάισα πολύ!!!!

MiziGr
14-12-06, 06:41
Βοήθεια!!! Όπου να 'ναι κλείνει η σχολή και θα εγκαταλείψω την Θεσσαλονίκη για την ιδιαίτερη πατρίδα μου ( Λάρισα για περίπου 15 μέρες ) . Αυτό που με απασχολεί είναι τι θα κάνω με τα ψαράκια μου. Υπάρχει τρόπος να μην πεθάνουν λόγω έλλειψης τροφής χώρις να αναγκαστώ να πηγαινοέρχομαι;;; Πόσο θα μου κοστίσει περίπου ( φοιτητής είμαι!!!!!! );;;;