PDA

Επιστροφή στο Forum : πρασινη αλγη


bogias
28-09-06, 11:09
εδς και μερεσ παρατιρισα οτι το τζαμι αρχισε να γεμιζει αλγη σε κοθκιδες εχω 2 γλυφτες αλλα δεν κανοθν τιποτα καθοντε

Lsourtzo
28-09-06, 11:30
spot alge ...
δεν την τρώνε οι γλείφτες ...
πρέπει να την καθαρίσεις με το χεράκι σου ...
μία τηλεκάρτα μπορεί να σου φανεί χρήσιμο εργαλείο στην προσπάθειά σου .. ;)

kastmaniac
28-09-06, 11:41
Σε οποιοδήποτε pet shop και αν απευθυνθείς υπάρχουν φτηνά προϊόντα που μπορούν εύκολα να σε βοηθήσουν να απαλλαγείς από αυτού του τύπου την άλγη. Η τηλεκάρτα είναι πραγματικά αξιόπιστη και σίγουρα η φτηνότερη λύση! :smt023

leonm
28-09-06, 12:01
Εχοντας δοκιμάσει διάφορα για τον καθαρισμό των τζαμιών το καλύτερο σαν αποτέλεσμα και πιο εύχρηστο για μένα είναι ένας δυνατός μαγνήτης που να επιπλέει.

Lsourtzo
28-09-06, 12:03
Εχοντας δοκιμάσει διάφορα για τον καθαρισμό των τζαμιών το καλύτερο σαν αποτέλεσμα και πιο εύχρηστο για μένα είναι ένας δυνατός μαγνήτης που να επιπλέει.

δεν έχει και τόσο καλά αποτελέσματα στο συγκεκριμένο είδος άλγης ...

leonm
28-09-06, 12:09
Αν κάνεις τακτικό καθαρισμό τα πάει μια χαρά.Αν όχι και με την τηλεκάρτα δύσκολα, θέλει πολύ φασαρία να την καθαρίσεις

Lsourtzo
28-09-06, 12:13
ισχύει ...

bogias
28-09-06, 17:54
dhl o magnitis pws douleuei??

leonm
28-09-06, 18:34
dhl o magnitis pws douleuei??
Είναι 2 κομάτια, ένα μπαίνει εσωτερικά και ένα εξωτερικά.Για να μην γράφω πολλά, πολύ εύκολα θα καταλάβεις πως δουλευει όταν τον δεις.Απλά δεν επιπλέουν όλοι, καποιοι έχουν ενωμένο το εσωτερικό με το εξωτερικό με κορδόνι κλπ.Ποιο ευχρηστοι είναι αυτοί που επιπλεει το εσωτερικό.Ο δικός μου είναι της papilon και η επιφάνεια καθαρισμού είναι αρκετά σκληρή, έτσι κάνει τέλειο και γρήγορο καθάρισμα

crazyio
28-09-06, 20:55
άν πάρεις τελικά μαγνήτη πάρε όπως σου λένε τα παιδία κάποιον που να επιπλέει ...
είναι μεγάλη ευκολια ...εμένα δεν επιπλέει και με καμια απότομη κίνηση αν τύχει και πέσει μέσα γεμίζει απο την άμμο, πρέπει να βάλω το χέρι μέσα να τον βγάλω κτπ ....
ενώ ένας που επιπλέει .... -+13

george
28-09-06, 22:26
Ένα ενδιαφέρον άρθρο :
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/algae_cleaning_greek.html