PDA

Επιστροφή στο Forum : Leopard ή gibbiceps;


John T
23-09-06, 13:58
Γεια σε όλους,

πήγα σήμερα σε τοπικό μαγαζί για να ζητήσω να μου φέρουν ένα πλέκο μιας και αυτός τώρα είχε τους κοινούς και μεταξύ άλλων μου ανέφερε τα ονόματα
gibbiceps και leopard που είχαν ιδιαίτερα ελκυστικές τιμές. Όταν ήρθα σπίτι μου και άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για τα δύο ψάρια, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ψάρι gibbiceps αλλά αποτελεί τη δεύτερη λέξη της επιστημονικής ονομασίας του leopard pleco. Τελικά τι συμβαίνει; Υπάρχουν δύο διαφορετικά ψάρια ή είναι το ίδιο με διαφορετικές τιμές;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Takis
23-09-06, 14:40
Leopard pleco = Pseudacanthicus leopardus
gibbiceps = Glyptoperichthys gibbiceps

(καποιες φορες λενε και τον Glyptoperichthys gibbiceps Leopard, αλλα δεν ειναι σωστο.)

John T
23-09-06, 15:27
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τελικά τον παράγγειλα τον Glyptoperichthys gibbiceps. Φυσικά δε θα τον κρατήσω μέχρι τελικού μεγέθους αλλά ως τα 15-20 εκ.

Αργότερα θα χαριστεί. Εκτός αν μπορεί να μπει σε λίμνη (χωρίς φυσικά να ανταγωνίζεται τα υπόλοιπα ψάρια).

netblues
23-09-06, 15:58
Λιμνη? Τι λίμνη? :confused:

John T
23-09-06, 16:30
Σε λίμνη κήπου.
Σκέφτομαι αργότερα να φτιάξω στον κήπο μου μία.
Δεν ξέρω όμως αν αντέχει τις θερμοκρασίες που επικρατούν το χειμώνα.

Strahos
23-09-06, 19:59
να σημιώσω οτι πολλές φορές τα πετ σοπ λέοπαρντ πλέκο ονομάζουν και τα Glyptoperichthys joselimaianus (L022)

Kostas G.
25-09-06, 10:45
Με το ''leopard pleco'' το pet shop ενοουσε σίγουρα τον Glyptoperichthys joselimaianus (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=177).Πάντως αφού δεν θες pleco μεγαλύτερο από 15-20 εκατοστά ,γιατί δεν επιλέγεις κάποιον που να μην τα ξεπερνάει ώστε να μην χρειαστεί αν τον δώσεις;
Όσον αφορά το αν ο Glyptoperichthys gibbiceps (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=148) κάνει για λιμνούλα κήπου,όχι, δεν κάνει,παρα μόνο αν η λιμνούλα είναι θερμαινόμενη και έχει όλον τον χρόνο θερμοκρασία από 23-27C

dimitris21
25-09-06, 11:47
Φυσικά δε θα τον κρατήσω μέχρι τελικού μεγέθους αλλά ως τα 15-20 εκ.

Αργότερα θα χαριστεί.
Αναρωτήσου πρώτα αν θα είναι εύκολο μετά να τον δώσεις

John T
25-09-06, 14:03
Δεν είναι ότι δε θέλω pleco μεγαλύτερο από 15-20 εκ. αλλά θέλω έναν που να τρώει τις άλγες (κυρίως από δύσκολα σημεία όπως τα ξύλα). Στην αρχή σκέφτηκα τους pitbull plecoes αλλά εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να βρώ. Οπότε ο Glyptoperichthys gibbiceps ήταν η μόνη λύση -άλλωστε μόνο αυτούς τους δύο είχε (και έναν Panaque που ήταν απαγορευτικός λόγω τιμής). Έτσι παράγγειλα τον gibbiceps που πιστεύω ότι θα με βοηθήσει, όπως έχω διαβάσει σε άλλα posts.

Έχώ ήδη βρει που θα τον δώσω όταν μεγαλώσει (βέβαια θα βάλω και εδώ αγγελία για καλύτερη τύχη του ψαριού) αλλά και πάλι παραμένει το ενδεχόμενο της λίμνης.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον!

Σε πόσο καιρό το ψάρι παίρνει το τελικό του μέγεθος;
Είχα διαβάσει κάτι για καθυστέρηση της ανάπτυξης (δεν αναφέρομαι σε νανισμό), πώς μπορώ να το επιτύχω αυτό;

Να θυμήσω τις διαστάσεις του ενυδρείου 100*40*60 Μ/Π/Υ (ίσως βοηθήσουν).

Kostas G.
26-09-06, 09:42
Γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι κοινούς Ancistrus όπως είναι ο Ancistrus sp.(3) (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=49) που μένουν μικροί και μπορείς να τους βρείς σχετικά εύκολα και φτηνοί είναι;Σκέψου και τη λύση του να σου στείλει κάποιο κατάστημα της Αθήνας ή ίσως της Πάτρας τα ψάρια αυτά αν δεν μπορείς να τα βρείς εκεί που μένεις.
Ο Glyptoperichthys gibbiceps θα φτάσει τα 15-20εκατοστά το πολύ σε 1,5-2χρόνια.
Η καθυστέρηση της ανάπτυξης δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί επιτυχία του ενυδρειόφιλου αλλά μάλλον αποτυχία του να προσφέρει στα ψάρια του τις σωστές συνθήκες ωστε να αναπτυχθούν σωστά.

John T
26-09-06, 12:43
Ancistrus είχα και πραγματικά έκανε δουλειά και ήταν πολύ ωραία εμφανισιακά (ήταν θηλυκό) αλλά τώρα δεν βρίσκω πάντως τώρα ούτως ή άλλως τον έχω παραγγείλει και θα τον φέρει μόνο για 'μένα κατά συνέπεια δεν μπορώ να του τον επιστρέψω αλλά πιστεύω και πάλι ότι είναι καλή επιλογή γιατί και ο gibbseps είναι ωραίο ψάρι.
Το να φτάσει τα 20 εκατοστά σε δύο χρόνια δεν με πειράζει καθόλου άλλωστε
σε μερικούς μήνες θα τα δώσω όλα τα ψάρια λόγω σπουδών.

John T
26-09-06, 12:58
Άκυροοοοοοο :D:D:D:D

Τελικά πήρα τηλ. και ευτυχώς δεν είχε κάνει παργγελία ακόμα και ... το ακύρωσα.

Δεν είχα σκεφτεί την ιδέα να έρθουν από αθήνα. Αλλά θα έρθουν σε καλή κατάσταση;;;:confused:

Ανοίγω άλλο θέμα για να συζητήσουμε ποιό να επιλέξω.