PDA

Επιστροφή στο Forum : discus να τολμησω????


ελενη
19-09-06, 15:44
θελω να ξεκινησω ενυδρειο με δισκους, ολοι μου λενε οχι γιατι ειναι πολυ απαιτητικοι. τι να κανω ειναι τοσο δυσκολο???

klaz
19-09-06, 15:54
δυσκολο δεν ειναι απολυτως τιποτα.πολυ διαβασμα και σχετικα καποια παραπανω χρηματα και ολα γινονται.....:p

alan boy
19-09-06, 16:08
αν μπεις στον κοσμο των δισκων δυσκολα ξεκολας.........:smt100

αν το κανεις παντως εισαι στο πιο σωστο μερος για βοηθεια.:p
μιλαω εκ πειρας.
απλα πρεπει να τα υπολογισεις ολα.χρονο, χρημα, χωρο, κοπο,διαβασμα.
το αποτελεσμα ειναι απλα........απαιχτο:rolleyes:

panousojet
19-09-06, 16:09
Συμφωνω με τον προλαλησαντα τιποτα δεν ειναι δυσκολο απλα αν θες να ασχοληθεις με αυτα τα ψαρια θα πρεπει να εχεις ενυδρειο απο 200λ και πανω μην κανεις το λαθος που κανει ο κοσμος και βαζει δισκους σε ενυδρεια 100λ και 80λ.Και δευτερον να ξερεις οτι θα χρειαζεσαι 1 -2 ωρες την βδομαδα για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου που πρεπει να κανεις και πολυ καλη φιλτρανση δηλ φιλτρο που να γυρναει τον ογκο του νερου σου 3 με 4 φορες την ωρα.Ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο ψαρι δηθεν οτι ειναι πολυ ευαισθητο κ.τ.λ οτι θελει ph κατω απο 7 κ.τ.λ οι δισκοι εκτροφης ζουν και ζευγαρωνουν σε 7,2,και 7,4 ph βεβαια αν θελησεις αγριους δισκους δυσκολευουν λιγο και περιπλεκονται τα πραγματα οχι και παλι τραγικα αν εχεις διαβασει αρκετα πραγματα για αυτο το υπεροχο ψαρι και τις συνθηκες διαβιωσης του δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα και θα σε δικαιωσουν με την ομορφια τους και την προσωπικοτητα τους σαν ψαρια:smt023

ελενη
19-09-06, 16:22
πως θα χαμηλωσω τη σκληροτητα? τι ειναι η αντιστροφη ωσμωση και ποσω στοιχιζει??

ελενη
19-09-06, 16:27
α και κατι ακομα ενα ενυδρειο 360lt 120/50/50 ειναι καταληλο μου ειπαν οτι θελουν μεγαλητερο υψος ενυδρειου λογο μεγεθους. μου προτεινανε ενυδρειο jywel και εξ φιλτρο eheim. exete να μου προτεινετε κατι καλυτερο ???

Theokyr
19-09-06, 17:08
Ελένη καλώς ήρθες...

Δίσκους θα σου πρότεινα να βάλεις σε ενυδρείο άνω των 300 λίτρων. Άρα αυτό που λες είναι μία χαρά (αν ήδη υπάρχει). Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις τότε όντως ένα πιο ψηλό ενυδρείο θα αναδείκνυε περισσότερο το σχήμα των δίσκων. Υπολόγιζε περίπου 50 λίτρα για κάθε ενήλικο ψάρι άρα σε 360 λίτρα θα μπορέσεις να βάλεις 5 δίσκους και να σχηματίσεις ένα κοπάδι (όπως και θα πρέπει να φιλοξενούνται). Επίσης, αν το νερό που έχετε στην Εύβοια μοιάζει με της Αθήνας (ph 7.5, GH 10, ΚΗ 6-8 ) τότε άνετα μπορείς να φιλοξενήσεις ψάρια εκτροφής και δεν χρειάζεσαι αντίστροφή ώσμωση. Ως προς τα φίλτρα, θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα να κυκλοφορούν το νερό που έχεις Χ4 σε μία ώρα. Επίσης, θα πρέπει να προβλέψεις περίπου 30% μία φορά την εβδομάδα αλλαγές νερού.

Από ότι βλέπεις οι δίσκοι είναι ένα ψάρι παρεξηγημένο, σχετικά εύκολο αν δώσεις την ανάλογη προσοχή.

Καλή συνέχεια, Θεόφιλος

Tkagem
19-09-06, 17:34
Οι δίσκοι ανήκουν στην οικογένεια των κιχλίδων ή καμμία σχέση?

Tolis
19-09-06, 17:46
Εντελώς στην οικογένεια των Κιχλίδων

ελενη
20-09-06, 14:22
δηλ με 5 δισκους σε 300 lit .ειμαι εντος οριων.αλλα ψαρια μπορω να βαλω μαζι με τουσ δισκους η προτιμουν μονο το ειδοσ τους? μου ειπαν οτι τα scalaria ειναι ακαταληλα λογο επιθετικησ συμπεριφορας. τα neon η καρδιναλιοι κανουν? ποια αλλα???

panousojet
20-09-06, 14:43
Τα σκαλαρια δεν ειναι ακαταλληλα λογω επιθετικης συμπεριφορας αλλα το οτι κουβαλαν πανω τους ενα μικροβιο που για αυτα ειναι εντελως ακινδυνο αλλα για τους δισκους οχι.Δικη μου προσωπικη μου αποψη οι δισκοι να ειναι μονοι τους αλλα ναι μπορεις να βαλεις και αλλα μικρα κοπαδιαστα ψαρακια οπως αυτα που προαναφερες

klaz
20-09-06, 14:49
καλησπερα.μπορεις να βαλεις,ροδοστομους,καρδιναλιους,μερικα απιστογραμμα,μερικους οτοκυκλους......οπως καταλαβαινεις υπαρχουν επιλογες.....:smt006

ελενη
20-09-06, 15:05
[quote=klaz]καλησπερα.μπορεις να βαλεις,ροδοστομους,καρδιναλιους,μερικα απιστογραμμα,μερικους οτοκυκλους......οπως καταλαβαινεις υπαρχουν επιλογες..... μηπως μπορεισ να μου δωσεισς τα λατινικα τους ονοματα να ψαξω να τα δω πωσ ειναι τους καρδιναλιουσ τουσ ξερω.
:D

klaz
20-09-06, 15:31
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Hemigrammus_bleheri.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/agassizii.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/a_cacatuoides.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Otocinclus.htm

safi
20-09-06, 17:17
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Hemigrammus_bleheri.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/agassizii.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/a_cacatuoides.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Otocinclus.htm

klazlink

ελενη
21-09-06, 13:52
μου προτεινανε ενυδρειο jinglong ειναι κινεζικο. υπαρχει περιπτωση να μου βγει μαπα? το jewel που μου αρεσε ειναι κοντο για δισκους. :confused: αυτο εχει διαστασεις 120/ 45/67,5 .το τζαμι μπροστα ειναι κουρμπαριστο, δεν εχει κολησεις μπροστα.οποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει.:smt017:smt017

PascM
21-09-06, 14:22
Για δες και αυτό εδώ (http://www.juwel-aquarium.de/en/trigon.htm?cat=23)

klaz
21-09-06, 16:00
συμφωνω με τον προλαλλησαντα....εξαιρετη επιλογη...;)

ελενη
21-09-06, 17:42
ναι σιγουρα πολυ καλα μα αυτα ειναι γωνιακα. ρωτησα και τα ενυδρεια τησ zuel δεν βγαινουν πανω απο 65cm. εγω θελω υψος περιπου 70cm.την αλλη μαρκα την ξερει κανενας? καμια αλλη αξιοπηστη μαρκα???

klaz
21-09-06, 17:50
εγω θελω υψος περιπου 70cm.καλο το 70 για δισκους...αλλα σχετικα απαγορευτικο αν θα το πας και για φυτεμενο.......:smt090:rolleyes::smt112:smt112

ελενη
21-09-06, 18:03
δηλ???:smt064 ? αν εχει 70cm υψος και χασω 10cm απο το υποστρομα ερχομαστε σε καθαρο υψος 60cmτα φυτα τι προβλημα θα αντιμετοπισουν???:confused: μηπως χαμηλη φωτοσυνθεση λογο βαθους? αλλα και παλι τι 60 τι 50 cm.10cm εχουν τοσο διαφορα???+-4

klaz
21-09-06, 18:07
θα αντιμετωπισεις λογικα προβλημα,εαν μιλαμε για χαλι φυτεμενο ricciaκλπ.....,δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα με φυτα νορμαλ η ευκολα.......;)

Μάγγος Θωμάς
21-09-06, 18:46
Η συντήρηση ενός ενυδρείου προυποθέτει κάποια στιγμή να του βάλεις χέρι ............... :D

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Το δικό μου τανκ έχει ύψος βάσης 72cm και γυάλας 50cm σύνολο 122cm και ζορίζομαι να φυτέψω πίσω στην πλάτη που θέλω να καλύψω τις εισαγωγές απο τα φίλτρα (έχω ύψος 1,83).
Κάνε κάποιους πρακτικούς υπολογισμούς ............... ;)

ελενη
27-09-06, 15:48
καλησπερα!:rolleyes: ηθελα κατι τελευταιο. το ενυδρειο μου καλως ερχοντων των πραγματων θα το εχω μεσα στο Νοεμβρη:smt041 .επομενως τελος του μηνος θα εχω μεσα δισκακια και ελπιζω να μπορεσω να ανεβασω κ φωτογραφιες. τωρα εχω μπροστα μου εναμιση μηνα κενο κ θελω μεσα σε αυτο το μηνα να μαθω περισοτερα για αυτα τα ψαρια:smt059 . εχει κανεις σας βιβλια στα ελληνικα η αγγλικα να μου δωσει τιτλο και εκδοσεις ?+-4 +-4

klaz
27-09-06, 15:50
παρε με τη σειρα εδω μεσα δεξια πανω στο κουμπι ''αναζητηση''γραψε δισκοι,και θα σου βγαλει ενα κατεβατο.......καλο διαβασμα και καλη υπομονη.........:p:p

ελενη
27-09-06, 16:00
ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ?:confused: :confused: :confused: SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!:smt009

klaz
27-09-06, 16:01
που ανοιξες ελενη μου αυτο το συγκεκριμενο ποστ...?
στην κατηγορια ''δισκοι''........:rolleyes::smt104

Theokyr
27-09-06, 16:03
Ελένη αν είσαι εξοικιωμένη με το internet και τα αγγλικά τότε στο http://www.google.com βάζεις στην αναζήτηση τις λέξεις discus, symphysodon, κλπ. και όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

Θεόφιλος

Tolis
27-09-06, 17:02
Στα ελληνικα υπαρχουν αρθρα στο τευχος 2 και 7 του περιοδικου Ενυδρειο.

panousojet
27-09-06, 17:24
Ειπες οτι το ενυδρειο θα το εχεις στα μεσα του νοεμβρη σωστα??Αν ναι τοτε καταλληλη περιοδος για μενα να βαλεις μεσα δισκους θα ειναι μετα την πρωτοχρονια δηλ να μεινει τουλαχιστον εναμιση μηνα να στρωσει το νερο και να εχεις τις σωστες συνθηκες για τους δισκους μη βιαστεις να βαλεις μεσα ψαρια αν δεν εχεις φτιαξει καλη βιολογια

Carebean pirate
28-09-06, 14:51
Τελικά τη ενυδρείο αποφάσισες...?

Αν είναι τριγωνικό οδηγίες πώς να το φυτευσεις έχει εδώ (http://http://www.juwel-aquarium.de/en/comp_trigon_full.htm)

crazyio
28-09-06, 15:37
ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ?:confused: :confused: :confused: SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!:smt009

Λογικά δεν κατάλαβες,δεν βρήκες, που ειναι το κουμπί της "αναζήτησης"..
Οπως κοιτάς πάνω στο φόρουμ εχει ένα κουμπί που λέει "search" .... :D
Try it :smt028

ελενη
28-09-06, 19:17
δηλ αν το ενυδρειο το γεμισω με νερο απο α/ο σε κανονικα για τους δισκους ορια ολικης ανθρακικης σκληρoτητας κ ΡΗ ! θα πρεπει να περιμενω τοσο πολυ?:smt073 ρωταω γιατι νομιζω οτι εχοντας ενα εξωτερικο φιλτρο κ νερο απο α\ο για τις αλλαγες δεν θα πρεπει λογικα ναπεριμενω τοσο!:smt108

klaz
28-09-06, 19:25
και αντε και τις πετυχες τις καταλληλες συνθηκες...ποιος ομως σου λεει οτι θα παραμεινουν και σταθερες...???πρωτα απο ολα το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι πολυυυυυυ καλα στρωμενο για να υποδεχθει δισκους.....

ελενη
28-09-06, 19:27
τελικα μαλον θα καταληξω σε ορθογωνιο 120\48\67,5 .το ενυδρειο γωνια ειναι πολυ ωραιο αλλα δεν εχω γωνια για να το βαλω:smt102 .η μαρκα με αγχωνει λιγακι αλλα θα παω να το δω προσεχως.;)

klaz
28-09-06, 19:29
...και εγω να σου ευχηθω καλη επιλογη,και μην βιαστεις για τιποτε...ολα στην ωρα τους για να μην γινουν λαθη......;)

ελενη
28-09-06, 19:30
ενταξει περιμενα τοσο δεν με πειραζει να περιμενω κ ενα μηνα παραπανω. αρκει να γινει σωστη δουλεια.:smt028

panousojet
28-09-06, 22:39
ενταξει περιμενα τοσο δεν με πειραζει να περιμενω κ ενα μηνα παραπανω. αρκει να γινει σωστη δουλεια.:smt028

Σωστη σε βρισκω ;)

PascM
29-09-06, 12:09
Ποια μάρκα σε ανχώνει ελένη? Προσωπική και πιστεύω όχι μόνο, άποψη, είναι οτι τα ενυδρεία της Juwel είναι και πολύ καλά και πολύ ποιοτικά!

Carebean pirate
29-09-06, 12:16
Ποια μάρκα σε ανχώνει ελένη? Προσωπική και πιστεύω όχι μόνο, άποψη, είναι οτι τα ενυδρεία της Juwel είναι και πολύ καλά και πολύ ποιοτικά!

Κινέζικο να μην είναι και όλες οι άλλες μάρκες είναι καλές.....!!!!;)

crazyio
29-09-06, 16:28
Κινέζικο να μην είναι και όλες οι άλλες μάρκες είναι καλές.....!!!!;)

Δεν βρίσκω τον λόγο να μην πάει κάποιος σε κινέζικο άν έχει στενότητα οικονομική ....
το δικό μου 120λιτρο είναι κινέζικο και ώς τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα ...
τώρα αν έχεις την οικονομική δυνατότητα αλλάζει το πράγμα ..

Carebean pirate
29-09-06, 19:51
Τι να σας πώ.....πιστευω ότι τα κινέζικα δεν είναι και πολύ καλά.Οταν το αγοράσεις θα πρέπει να αλλάξεις το φυλτρο(αν έχει), το γυαλλί μπορεί να μην είναι καν γυαλλί και να είναι κάποιο είδος πλαστικού κ.τ.λ:smt080

Tolis
29-09-06, 19:53
Εχεις προσωπικη εμπειρια ή εχεις δει μερικα?

klaz
29-09-06, 20:19
βρε τολη μου,τι τον ρωτας τωρα ............να'χαμε να λεγαμε.......:roll::smt108:roll::smt009:rolley es:

Carebean pirate
29-09-06, 20:20
Εχεις προσωπικη εμπειρια ή εχεις δει μερικα?

Για να τα γράφω κ.Πρόεδρε:p σημαίνει ότι έχω εμπειρία.Το ένα μου το ενυδρείο είναι κινέζικο και δεν είναι καθόλου καλό.Το τζάμι δεν είναι καν τζάμι-κάτι σαν πλαστικό πρέπει να είναι και το φίλτρο είναι για κλαματα που βρίσκεται ενσωματομένο πάνω στο καππάκι....

ελενη
01-10-06, 18:02
λοιπον το σιγκεκριμενο ειναι γυαλι .μονο που δεν γνωριζω ταχιλιοστα παχους. κ δεν εχει φιλτρα . το φιλτρο θα ειναι εξωτερικο της eheim.υπομονη θα παω να τα δω κ απο κοντα. μηπως ξερετε να μου πειτε τι να προσεξω:smt069 . να μη με πιασουν κοτσο?? οσο για τα juwel μου αρεσανε πολυ αλλα!!!!

ελενη
01-10-06, 18:20
η μαρκα του ενυδρειου ειναι jinglong!αν την ξερει κανεις.

Carebean pirate
01-10-06, 18:30
μου αρεσανε πολυ αλλα!!!!

Αλλά τί..?
Δεν πιστευω να είναι γνωστή μάρκα το ενυδρείο σου.....Ας πουν οι εμπειρότεροι..:p
Πόσα λίτρα είναι....?

ελενη
05-10-06, 18:28
Λοιπον μετα κοπων κ βασανων η παραγκελια εγινε! παρακαλω τους πιο σχετικους κ εμπειρους να με διορθωσουν αν εκανα καμια γκαφα.το ενυδρειο juwel 300 με εσωτερικο φιλτρο.εξωτερικο φιλτρο 2028 eheim.α/ο aquamedic.υποστρωμα seachem.χαλικι μαυρο!:p :rolleyes:

klaz
05-10-06, 18:31
αψογα ολα. θηριωδης το εξωτερικο σου φιλτρο..ολα αψογα....
ΥΓ.μονο εγω λειπω απο αυτην την πολυ καλη παραγγελια........:rolleyes::smt039:smt039

ελενη
05-10-06, 18:38
ουφ ! εφυγε ενα βαρος απο πανω μου! οσο αναφορα τα UV ειναι υποχρεωτικο?? αν αποφασισω να τοποθετισω ενα αργοτερα γινετε?? πωσ θα καταλαβω οτι χρειαζεται??

panousojet
05-10-06, 19:12
Ολα ειναι αψογα οπως σου ειπε και ο klaz απλα εγω θα απεφευγα το μαυρο χαλικι θα εφαζα αμμο σκουρα ειναι καλυτερο για τους δισκους.Οσο για την UV δεν την θεωρω απαραιτητη και βεβαιως μπορεις να την βαλεις αργοτερα απλα θα πρεπει να την συνδεσεις σε καποια αλλο φιλτρο που να εχει χαμηλη ροη για να κανει δουλεια και δουλεια η UV και να μην μειωνεις την ροη του κορυφαιου φιλτρου που εχεις παρει.Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο απο το δημιουργημα σου

PascM
05-10-06, 19:58
Αν αργότερα θελήσεις να βάλεις UV μια χαρά μπορείς να την προσαρμόσεις στον 1000αρη του ΡΙΟ, μπορεί βέβαια να έχεις μια σχετική μείωση στην κυκλοφορία αλλά έτσι κι αλλιώς με το 2028 που έχεις το εσωτερικό θα δουλεύει ως βοηθητικό.

GP250381
05-10-06, 21:23
Λοιπον μετα κοπων κ βασανων η παραγκελια εγινε! παρακαλω τους πιο σχετικους κ εμπειρους να με διορθωσουν αν εκανα καμια γκαφα.το ενυδρειο juwel 300 με εσωτερικο φιλτρο.εξωτερικο φιλτρο 2028 eheim.α/ο aquamedic.υποστρωμα seachem.χαλικι μαυρο!:p :rolleyes:
το χαλικι θα πρεπει να ξερεις οτι πρεπει να ειναι ουδετερο(οχι ασβεστολιθικο)

netblues
09-10-06, 09:01
Αν αργότερα θελήσεις να βάλεις UV μια χαρά μπορείς να την προσαρμόσεις στον 1000αρη του ΡΙΟ, μπορεί βέβαια να έχεις μια σχετική μείωση στην κυκλοφορία αλλά έτσι κι αλλιώς με το 2028 που έχεις το εσωτερικό θα δουλεύει ως βοηθητικό.

Απορια.. Πως θα προσαρμοσει κανεις την uv σε εσωτερικό φίλτρο και ναι ειναι καπως αξιοπρεπες?

PascM
09-10-06, 09:06
Χρησιμοποιώντας την έξοδο του κυκλοφορητή και τις ανάλογες κατάλληλες σωληνώσεις!

netblues
09-10-06, 10:44
Μαλλον ειναι ευκολοτερο να βαλει κανεις μια μικρη αντλια eheim μεσα στο νερο, παρά αυτό.. :)

PascM
09-10-06, 11:58
Περι ευκολίας φυσικά δεν θα διαφωνήσω καθόλου!

ελενη
17-10-06, 17:54
για ποιο λογο να μη βαλω χαλικι μαυρο??? :confused: θα ρωτησω βεβαια αν ειναι ασβεστολιθικο. νομιζα οτι αρεσει στουσ δισκους.

ελενη
19-10-06, 17:19
:D μπορω μαζι με τους δισκους να βαλω και καποιο απο τα παρακατω? jordanella floridae (flag fish) ,kribensis ,ancistrus?καπου διαβασα οτι ταιριαζουν. ποια ειναι η καταληλη θερμοκρασια να διατηρω τους δισκους μου???:smt043

Pritanis
19-10-06, 17:30
ενα κοπαδακι ροδοστομα ειναι η κλασσικη και ισως πιο ομορφη λυση......... Οσο για τους ανσιστρους υπαρχουν διαφοροι που ισχυριζονται οτι μπορει να γλυψουν και τους δισκους εκτος απο τα τζαμια.......και καλο ειναι να αποφευγονται....... Τωρα θα βγουν πολλοι και θα πουν οτι οι δικοι τους δεν εχουν πειραξει ποτε δισκο, οποτε σε προλαβαινω.....

johnny98130
23-10-06, 10:31
ενα κοπαδακι ροδοστομα ειναι η κλασσικη και ισως πιο ομορφη λυση......... Οσο για τους ανσιστρους υπαρχουν διαφοροι που ισχυριζονται οτι μπορει να γλυψουν και τους δισκους εκτος απο τα τζαμια.......και καλο ειναι να αποφευγονται....... Τωρα θα βγουν πολλοι και θα πουν οτι οι δικοι τους δεν εχουν πειραξει ποτε δισκο, οποτε σε προλαβαινω.....


Νικο γΙα οττοκυκλα έχω ακούσει φήμες περι γλυψιματτος και όχι για ancistrus

ελενη
27-10-06, 16:35
λοιπον αλλη μια ερωτηση . το ενυδρειο εχει 300lt ογκο νερου αν βαλω 5 δισκους (για 5 το προοριζω} απομενουν 50lt νερακι για τα αλλα ψαρια. ποσα ψαρακια μικρουλια πχ καρδιναλιοι ροδοστομοι κ.α. χωρανε??? τα ancistrus ποσα cm γινοντε??? sorry για τισ πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στα pet shops .αυτοι να πουλησουν θελουν. :smt041

Giorgos
27-10-06, 18:32
Με 5 δίσκους θα είσαι ήδη οριακά στα 300 λίτρα (που δεν πιστεύω να είναι η πραγματική χωρητικότητα του ενυδρείου).
Θα σου πρότεινα εναλλακτικά να βάλεις 4 δίσκους, ένα μεγάλο κοπάδι 15-20 ροδόστομους (ή καρδινάλιους) και έναν Ancistrus που να μην ξεπερνάει τα 12cm τελικό μέγεθος (ή ένα κοπάδι 10 otocinclus).
Δες εδώ (http://www.planetcatfish.com/catelog/index.php?task=&family_id=4&genus_id=4) για τον Ancistrus.

ελενη
08-11-06, 10:41
χτες πηρα το ενυδρειο το εστησα και τωρα θελει γεμισμα. εχω προβλημα με την οσμοση δεν βγαζω ακρη απο το προσπεκτους .η βρυση πρεπεινα ειναι τερμα ανοιχτη η στη μεση??? και η βανουλα που βγαζει το νερο που ειναι αχρηστο ποσο ανοιχτη πρεπει να ειναι??? αν την εχω τερμα δεν βγαζει καθολου νερακι οσμοσης. τι αλλο πρεπει να ξερω για την οσμοση? ειναι ηaquamedic 150 . με τρεις μεμβρανες. :confused:

panousojet
08-11-06, 13:46
την βρυση την εχουμε τερμα ανοιχτη οσο μεγαλυτερη πιεση ασκειται στην μεμβαρνη τοσο καλυτερα βεβαια και αυτο με ορια αλλα η πιεση του δικτυου δεν προκειται να τα φτασει.Οσο για τις μεμβανες δεν νομιζω να εχει 3 ,1 θα εχει και 2 προφιλτρα.Για οποιαδηποτε απορια καλο θα ηταν να ανεβασεις καμια φωτο και να λες που εχεις προβλημα

mikele
10-11-06, 16:10
΄λοιπον....λογικα θα ειναι φιλτρο που περνα το νερο απο τρεια σταδια....οποτε βαζεις το ενα σωληνακι με το σφιγγτηρα στη βρυση το σφιγγεις καλα και οι δυο αποληξεις η μια ριχνει το "καθαρο" νερο και η αλλη συνηθως μαυρου χρωματος ριχνει το "βρωμικο"....ανοιξε τερμα τη βρυση γιατι το καθαρο νερο θα εχει πολυ μικροτερη πιεση .....καθε 6μηνο σου δινω συμβουλη να μετρας το νερο που βγαζεις για να ελεγχεις την κατασταση που βρισκεται το φιλτρο σου.......για καλο η κακο να ξερεις ποτε θα αλλαξεις το πρωτο στοιχειο του φιλτρο σου.....

ελενη
12-11-06, 18:01
σας γραφω τις μετρησεις που μολις εκανα.το ενυδρειο βρισκετε στην τριτη μερα του στρωσιματος του νερου. ph 8.4 kh 9.0 gh 26 nitrit 0.02 nitrat 10mg NH4 0 mg. τι να κανω??? ανεμιξα για το αρχικο γεμισμα του ενυδρειου 2\3 νερο δικτυου κ 1\3 οσμοση. το ph δεν εχει πεσει καθολου (ειναι οσο του δικτυου ) και το gh ανεβηκε απο 20 σε 26 . τι γινεται???

klaz
12-11-06, 18:02
ανεμιξα για το αρχικο γεμισμα του ενυδρειου 2\3 νερο δικτυου κ 1\3 οσμοση. το ph δεν εχει πεσει καθολου (ειναι οσο του δικτυου ) και το gh ανεβηκε απο 20 σε 26 . τι γινεται???μηπως επρεπε να κανεις το αναποδο...???

ελενη
12-11-06, 18:10
ασε τι επρεπε. τωρα τι κανω??? μπορω να κανω αλλαγη τωρα που το νερο το στρωνω ακομα ? η να περιμενω να την κανω μετα?

PascM
12-11-06, 18:15
Αρχικά μην πανικοβάλεσαι άλωστε ψάρια δεν έχεις μέσα σωστά?
Εφόσον λοιπόν στρώνεις ετοίμασε νερό από καθαρή όσμωση και σιγά σιγά μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου θα καταφέρεις να ρίξεις και το Gh και το Ph-kh.
Με ποιον τρόπο θα κάνεις στρώσιμο? Αμωνία?

ελενη
12-11-06, 18:17
εχω μεσα τον περικλη ενα χρυσοψαρο περιπου 12 cm.

ελενη
12-11-06, 18:19
ποσο νερο να ετοιμασω ?? 100 lt ειναι αρκετα??

PascM
12-11-06, 18:38
Εφόσον στρώνεις με την βοήθεια του έρμου του περικλή (αν και εγώ θα προτιμούσα με την βοήθεια και μόνο του φαρμακείου) ούτως η αλλιώς θα χρειαστείς συχνές μικρές αλλαγές, φρόντισε αυτές να τις κάνεις με αναλογία περισσότερη όσμωση και λιγότερο βρύση! Σιγά σιγά θα κατέβουν οι τιμές σου μην ανησυχείς!.

mikele
12-11-06, 19:16
τις αλλαγες νερου μη τις φοβασαι ειδικα τωρα στην αρχη ...ξεκινα να μαζευεις νερο α.ο. κανε μια αλλαγη 50% και ξαναμετρα......και παλι δεν θα πεσει παρα πολυ αλλα στην επομενη θα δεις την διαφορα....ε μην αγχωνεσαι καθολου εχεις πολυ χρονο για να ερθει στα επιπεδα που χρειαζεσαι για τους δισκους σου....που θα εχεις στο μελλον.....εγω ενα διαστημα τους ειχα ph7.2 gh 7..8 kh 5.....
προχωρα και μη μασας ...

Blanch
12-11-06, 23:01
Ακόμα μια φορά την πάτησε χρυσόψαρο... :( Ναι είναι ανθεκτικά, αλλά δε μένουν και αλώβητα από τις ταλαιπωρίες. Ακόμα και όταν στρώσει το ενυδρείο και επιστραφεί ζωντανό, ποιος ξέρει που θα καταλήξει και ποιο άλλο φίλτρο θα αναλάβει να στρώσει... :|

Giorgos
13-11-06, 01:04
Αφού πρόκειται για ενυδρείο με δίσκους, το καλύτερο δυνατό στρώσιμο θα ήταν χωρίς ψάρια (με αμμωνία ή με τροφή). Δεν είναι αργά να δώσεις το χρυσόψαρο (ή να το βάλεις σε ένα μικρότερο ενυδρείο, 50-60 λίτρων) και να συνεχίσεις το στρώσιμο χωρίς αυτό. Δεν φταίει σε τίποτα να ταλαιπωρηθεί. Εξάλλου, δεν ξέρεις αν κουβαλάει κάτι και το μεταφέρει αργότερα στους δίσκους σου.

caverman
13-11-06, 14:17
την βρυση την εχουμε τερμα ανοιχτη οσο μεγαλυτερη πιεση ασκειται στην μεμβαρνη τοσο καλυτερα

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάθε συσκευή Α/Ο στις προδιαγραφές της αναφέρει ελάχιστη και μέγιστη πίεση δικτύου ( συνήθως σε bar ). Επειδή στην Αθήνα συνήθως η πίεση είναι χαμηλή υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί και αντλία (πιεστικό) για να δουλέψει σωστά.

Στην επαρχία όμως και ειδικά σε ορεινές περιοχές υπάρχει η περίπτωση (περισσότερο τον χειμώνα ) η πίεση να είναι πολύ μεγαλήτερη από την μέγιστη που δουλεύει η Α/Ο με συνέπεια να καταστραφεί η μεμβράνη της. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό θα είναι πριν την Α/Ο να μπαίνει ένα μανόμετρο για να ελέγχουμε την πίεση εισόδου. Το κόστος είναι πολύ μικρό (3-5 € ) και θα γλυτώσουμε και την Α/Ο από πρόωρη καταστροφή.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στην περιοχή μου η πίεση δικτύου είναι 5 bar. Το όριο για την Α/Ο που αγοράσαμε πρόσφατα με την μαζική παραγγελία είναι 5,9 bar.

Πάντα καλά

Caverman

johnny98130
16-11-06, 14:24
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάθε συσκευή Α/Ο στις προδιαγραφές της αναφέρει ελάχιστη και μέγιστη πίεση δικτύου ( συνήθως σε bar ). Επειδή στην Αθήνα συνήθως η πίεση είναι χαμηλή υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί και αντλία (πιεστικό) για να δουλέψει σωστά.


Caverman

Συμφωνω. Και δεν πρέπει να μπερδευουμε την πιεση του δικτυου με την ροη(ποσοτητα νερου /μοναδα χρονου). Αν ανοιξουμε την βρυση αυξάνουμε την ροη αλλα οχι την πιεση του νερου.
Η Α/Π χρειάζεται ικάνη πίεση εντος του κάδου για να λειτουργησει ικανοποιητικά η μεμβρανη στο εσωτερικό.

Mike954
16-11-06, 17:32
Συμφωνω. Και δεν πρέπει να μπερδευουμε την πιεση του δικτυου με την ροη(ποσοτητα νερου /μοναδα χρονου). Αν ανοιξουμε την βρυση αυξάνουμε την ροη αλλα οχι την πιεση του νερου.
Η Α/Π χρειάζεται ικάνη πίεση εντος του κάδου για να λειτουργησει ικανοποιητικά η μεμβρανη στο εσωτερικό.



Καλητερα να το πουμε παροχη γειτονα, με ολη τη καλη προθεση:D ,ειτε βαλουμε το δακτυλο για να αυξησουμε την ροη ειτε οχι ο κουβας στον ιδιο χρονο θα γεμισει.:rolleyes:

mikele
16-11-06, 23:13
σωστος ο ρητορας σοφα μιλησε

Fonamstel
17-11-06, 02:29
Αγαπητή Ελένη (που έχουμε την ίδια ονομαστική εορτή - 21 Μάη)

1. Βάλε το καημένο το χρυσόψαρο σε κάποιο σωστότερο περιβάλλον.
2. Διάβασε τις σχετικές οδηγίες για στρώσιμο χωρίς ψάρια.
3. Χρησιμοποίησε το νερό του ενυδρείου κάπως... πχ πότισε γλάστρες κλπ, πάντως βγάλ'το σχεδόν όλο - σκουπίζοντας ταυτόχρονα το βυθό.
4. Ξαναγέμισε το ενυδρείο 50% νερό βρύσης 50% νερό αντ. όσμωσης.
5. Ξεκίνα (συνέχισε) το στρώσιμο - και όσο καιρό διαρκεί (κανα μήνα περίπου) διάβασε όσα περισσότερα μπορείς για δίσκους.
6. Βρες κερατόφυλλο. Βάλτο στο ενυδρείο.
7. "Τσέκαρε" 4 (το πολύ) δίσκους σε κάποιο πετσοπάδικο και πες του μαγαζάτορα να τους κρατήσει για πάρτη σου (υποθέτω οτι δεν έχεις ενυδρείο καραντίνα - αν έχεις, αλλάζει το πράμα). Καλό θα είναι να ξεχάσεις άλλα ψάρια προς το παρόν.
8. Οταν με το καλό τελειώσει το στρώσιμο, πάρε τους (max 4) δίσκους που είπες στον καλό πετσοπά να σου κρατήσει (και έμειναν ζωντανοί για αρκετές μέρες...) και βάλ' τους στο ενυδρείο.

***Δεν "στρώνεις" το νερό, το φίλτρο "στρώνεις". Συνεπώς, και το 100% του νερού να "φύγει" από το ενυδρείο, εφ' όσον το "νέο" νερό είναι αποχλωριωμένο, η οποιαδήποτε διαδικασία "στρωσίματος" δεν σταματά η καταστρέφεται, αλλά συνεχίζεται κανονικά ;)

johnny98130
17-11-06, 09:06
Καλητερα να το πουμε παροχη γειτονα, με ολη τη καλη προθεση:D ,ειτε βαλουμε το δακτυλο για να αυξησουμε την ροη ειτε οχι ο κουβας στον ιδιο χρονο θα γεμισει.:rolleyes:

Ξανάλέω και πάλι....η ώσμωση θέλει υψηλή πίεση για να δουλέψει σώστα δίοτι οι μεμβάνες έχουν την βέλτιστη λειτουργία αν η πίεση κυμαίνεται σε συγκεκριμένα όρια....η πίεση καθορίζεται και ρυθμίζεται μονο από το δίκτυο και δεν έχει σχέση με την ροή (η την παροχή αν προτιμάς) που μεταβάλλεται αν ανοιξουμε την βρύση.
Τώρα αν βάλουμε το δάκτυλο στην βρυση δεν αυξάνουμε την ροή(ο λόγος ποσοτητα νερού/μονάδα χρονου ΔΕΝ μεταβάλλεται) απλά μειώνουμε την διατομή και αυξάνουμε ταχύτητα του νερού. Η ροή ειναι η ίδια φίλε μου.....:smt050:smt050:smt050

Υ.Γ. Χαιρομαι πολύ όταν γείτονες μπαίνουν στο χόμπι......να κανονίσουμε για καφεδάκι όποτε μπορείς......τα λέμε...καλή αρχή με το ενυδρείο σου......:smt050:smt050:smt050

caverman
17-11-06, 09:14
και η βανουλα που βγαζει το νερο που ειναι αχρηστο ποσο ανοιχτη πρεπει να ειναι

Θα την ανοίξεις τόσο ώστε το άχρηστο νερό που θα βγαίνει να είναι 3 φορές περισσότερο (ή και παραπάνω) από το καθαρό.

Για να το μετρήσεις αυτό βάλε ένα μπουκάλι του λίτρου στην έξοδο του καθαρού και ένα κουβά στου βρώμικου. Μέχρι να γεμίσει το μπουκάλι του λίτρου, στον κουβά θα πρέπει να έχεις 3 λίτρα βρώμικο.

Ο παραπάνω τρόπος είναι εμπειρικός. Κανονικά χρειάζεται κάποιο όργανο μέτρησης για να γίνει σωστά η ρύθμιση αυτή.
Με τα υγρά τέστ το GH από το καθαρό νερό της όσμωσης δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 2. (κανονικά με μια σταγόνα θα πρέπει να αλάζει αμέσως χρώμα)

Το σχόλιο που έκανα παραπάνω για τα bar ήταν περισσότερο για να προσέξεις μήπως έχεις πολύ μεγάλη πίεση στην βρύση. Σε ποιά περιοχή της Ευβοιας είσαι;

Φιλικά,
Caverman

Mike954
17-11-06, 15:47
Εχεις δικιο απο τη βιασυνη σκονταψα, ενταξη δε ξεκινησα και τωρα το εχω τωρα 1 χρονο και κατι και διαβαζω πολλους μηνες πριν το παρω,βεβαια δε λεω φρεσκοτατος ειμαι ακομα,ευχαριστως με το καφεδακι αμα ξεμπερδεψω με τας εργασιας που ψαχνομαι αυτον το καιρο.

johnny98130
18-11-06, 09:09
Εχεις δικιο απο τη βιασυνη σκονταψα, ενταξη δε ξεκινησα και τωρα το εχω τωρα 1 χρονο και κατι και διαβαζω πολλους μηνες πριν το παρω,βεβαια δε λεω φρεσκοτατος ειμαι ακομα,ευχαριστως με το καφεδακι αμα ξεμπερδεψω με τας εργασιας που ψαχνομαι αυτον το καιρο.

Και μην ξεχνας ότι κάθε Σαβαττο βρισκόμαστε στο χωρο του Συλλόγου για καφεδάκι και κουβεντούλα.....να σε δουμε από κοντά mike

ελενη
04-02-07, 17:19
καλησπέρα!! μετά απο πρόβλημα με το pc μου τα κατάφερα κ ξανα μπήκα στο site. Λοιπόν ολον αυτο το καιρο το ενυδρειο προχωρούσε εντατικά. τώρα ειναι φυτεμένο και μεσα εχει απο ψαρια: Μπουενος αιρες 10, γατοψαρα 4, ροδοστομα 10, και 2 baryanc istru.θα ηθελα πληροφοριες για το τελευταιο ειδος δεν μπορω να βρω .

mikele
04-02-07, 17:24
που ειναι οι δισκοι...οεο ..??? μη πεις οτι δεν εβαλες....:(

ελενη
04-02-07, 17:41
Ειπαμε παω αργά για να μην κανω λάθη κ κλαιω μετα! αλλα οχι κ να ξεχάσουμε το σκοπο! τους εχω στο μαγαζι σε καραντινα μεχρι την Παρασκευη. ειναι κουκλια μου φαινετε απιστευτο οτι σε λιγο θα τους εχω σπιτι.:smt060

mikele
04-02-07, 17:47
αντε ωραια με το καλο....ποσους τελικα θα βαλεις....??

ελενη
04-02-07, 17:55
θα βάλω 4. αλλα ηθελα να ρωησω κ κατι ακομα. στο ενυδρειο εβαλα CO2 μπουκαλα κ κραταω το ph απο 6,6 μεχρι 6,8. δεν εχω ph controler κ για να μην πεφτει πολυ το ph τη νυχτα βαζω μια αεραντλια να δουλευει μονο το βραδυ.εκανα καλα?

mikele
04-02-07, 18:07
αφου εβαλες και μπουκαλα βαλε και ενα κοντρολερ να σου ρυθμιζει (απο οσα ακουω απο τα παιδια) με ακριβεια το ph...με την αεραντλια το βραδυ το αφηνεις λιγο στην τυχη ..απλα σου δινει παραπανω οξυγονο να τραβανε τα φυτα ....

nikitasp
04-02-07, 19:59
καλη συνεχεια και απο μενα....προσοχη ομως γιατι τα μπουενος αιρες τετρα (http://www.aquahobby.com/gallery/e_buenos.php) φθανουν τα 10 εκατοστα και ειναι φυτοφαγα.....!!!!!!

ελενη
05-02-07, 16:46
Tελίκά το baryanc istru τι γνωριζει κανενας? ειναι 3 μερες στο ενυδρειο κρυμενα και ανησυχω ετσι φερονται ή μήπως κατι συμβαινει?? τι τελικο μεγεθος εχουν??:smt026

mikele
05-02-07, 21:19
ελενη εγω δεν μπορω να καταλαβω ποια ψαρια ειναι...σιγουρα γραφονται ετσι??

Tolis
05-02-07, 21:28
Baryancistrus ειναι το ονομα γενους, κι οχι ειδους. Υπαρχουν πολλα ειδη, μια φωτο ισως εριχνε καποιο φως.

ελενη
10-02-07, 09:41
φωτο δεν μπορω ακομα να ανεβασω, ειναι καφε με πολλες ασπρες βουλες.χτες πηγα να παρω τους δισκους κ παραλιγο να παθω συγκοπη. τα δισκακια μου σε καραντινα με θεραπεια . καταμαυρα κ χαλια. παω να σκασω. τωρα θα περιμενω καμια βδομαδα ισως κ παραπανω να δω πως θα πανε.
και κατι ακομα στα φυτα μου εχουν αρχισει τα φυλλα τους να αδυνατιζουν κ να γινονται διαφανα τι φταιει?? λιπασμα υπαρχει κατω απο το υποστρωμα.:sad:

netblues
10-02-07, 10:01
Μας λειπουν στοιχεια για να υπαρξει αποψη.
Ειπες οτι τα εχεις στο μαγαζι σε καραντινα...
Καταρχας αυτό δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα, μιας και απο τα μαγαζια περνανε πολλα ψαρια με αποτελεσμα να διαθετουν σχεδον το ΣΥΝΟΛΟ των μικροβιων που κυκλοφορουν.
Γινεται βεβαια να εχει στηθει ενυδρειο ειδικα για την περιπτωση, αλλα δεν μπορω να κανω υποθεσεις...
Απο κει και περα δεν καταλαβαινω το λογο της καραντινας αφου το ενυδρειο σου πρακτικα δεν είχε ψαρια...
Οσο για τα φυτά, ποια φυτα το κανουν αυτό?
Μπορει να ειναι ελλειψη φωτισμού, ή ελλειψη καλλίου. Το οτι υπαρχει λιπασμα στο υποστρωμα δεν σημαινει οτι δεν χρειαζονται και αλλη τροφή τα φυτά.
Πρεπει να κανεις κατι με το θεμα φωτογραφιες...

ελενη
10-02-07, 10:24
τα εβαλα σε καραντινα στο μαγαζι γιατι ειχα μονο τα buenos στο ενυδρειο κ φοβηθηκα αποτομο ανεβασμα της αμμωνιας γιατι εκεινη την ημερα εβαλα γατοψαρα ancistrus κ ροδοστομα.ετσι θεωρησα καλο να τους διαλεξω και να τους βαλω μαζι σε καραντινα .
στα φυτα εμφανιζεται στους echinodorus αλλα το βλεπω κ στις κρυπτοκορινες . δεν εχει επιρεασει καθολου τις anubia.

netblues
10-02-07, 10:51
Για να καταλαβουμε.
Οι δισκοι ηταν ΗΔΗ στο μαγαζι και απλα τους διαλεξες και τους ξεχωρισες?
Αν ναι, αυτό δεν ειναι καραντινα ακριβως..
Τωρα το να βαλεις πολλα ψαρια εκτος απο δισκους μαζι σιγουρα δεν ειναι καλη ιδεα....
Οι δισκοι ηταν εκει καιρό, ή ηρθαν ειδικά για σένα?

Η ανουμπια θα αντιδρασει πολυ αργοτερα...
Γραψε αναλυτικα συνθηκες φωτισμου, διοξειδιου και λιπασματων για να δουμε τι φταιει..

Kostas G.
10-02-07, 11:16
Τελικά Ancistrus έχεις(που γράφεις στο θέμα ''αναγνώριση'' στα Γατόψαρα) ή Baryancistrus;Υπάρχει μεγάλη διαφορά καθώς και το Ancistrus είναι όνομα γένους αλλά και το Baryancistrus...Αν έχεις Baryancistrus τότε αλλάζει το θέμα...Τότε πιθανως έχεις Baryancistrus LDA33 (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=31) ή Baryancistrus cf. niveatus (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=628) ή Baryancistrus niveatus (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=660).
Το αν έχεις Ancistus ή Baryancistrus είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις:Τα Anistrus έχουν αγκάθια στην περιοχή του κεφαλιού ενώ οι Baryancistrus όχι...

ελενη
10-02-07, 13:03
2 λαμπες 38 watt μια λευκη κ μια ροζ. CO2 μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο 24 ωρες το 24ωρο. λιπασμα μονο κατω απτο υποστρωμα.
Ναι τελικα BARYANCISTRUS ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι το LDA33 ή το niveatus.δεν τρωγανε τα χαπακια κ μου ειπαν να τους δωσω αγγουρι κ το φαγανε. τι αλλο τρωνε? πως θα καταλαβω θυληκο -αρσενικο?

οι δισκοι ηταν ηδη ενα μηνα στο μαγαζι. τωρα υπαρχει περιπτωση να μην γινουν εντελως καλα κ με το παραμικρο να αρρωσταινουν??:(

netblues
10-02-07, 13:25
Αφου φαγανε αγγουρι, μην ανυσηχεις καθόλου.
ΑΝ οι δισκοι το ξεπερασουν, μαλλον θα ειναι πιο ανθεκτικοι, καθοτι θα εχουν αναπτυξει διαφορες μορφες ανοσιας. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα τους προσεχεις στη συνεχεια βεβαια.
Για τα φυτά, θα ελεγα ελλειψη καλιου. Δοκιμασε να προσθεσεις ειτε Κ2So4 ειτε Flourish Potassium.

Kostas G.
10-02-07, 13:29
Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις αν είναι LDA33 ή niveatus:Οι LDA33 έχουν μεγάλες βούλες,πολύ μεγάλες σε σύγκριση με τους niveatus που έχουν πολύ μικρές από μικρή κιολας ηλικία...
Καλά έκανες και τους έδωσες αγγούρι;) Τάιζέ τα διάφορα λαχανικά και φρούτα(κολοκύθι,αγγούρι,μαρούλι,σπανάκι,ντομάτα, πατάτα,γλυκοπατάτα,μάνγκο,μπανάνα,μήλο κ.α.) και 2 φορές την εβδομάδα και κατεψυγμένα σκουλήκια(bloodworms,blackworms) και θα είναι μια χαρά...Ταμπλέτες για αλγοφάγα ψάρια μπορείς να τα ταίζεις που και που όπως και ταμπλέτες για παμφάγα αλλά δεν τους είναι απαραίτητες...Τους ταιριάζει καλύτερα η διατροφή που σου ανέφερα...
Οι Baryancistrus συνήθως δεν είναι και πολύ καλά μόλις τους αγοράζουμε και συνήθως έχουν μέρες να φάνε...Τάισέ τους καλά και φρόντισε να τρώνε και οι δύο για να δυναμόσουν καθως είναι ευάλωτοι αυτό το διάστημα μέχρι να παχύνουν λιγάκι...Παρακολούθησέ τους λίγο και πες μου αν οι κόιλίες τους είναι κανονικές ή προς τα μέσα αλλά και αν τα μάτια τους είναι ελαφρώς προς τα έξω(όπως και πρέπει να είναι) ή τραβηγμένα προς τα μέσα...Το οτι κρύβονται είναι απολύτως φυσιολογικό αλλά σε λίγο καιρό που θα συνηθίσουν θα τους βλέπεις περισσότερο...Δεν φοβούνται πάρα πολύ οι Baryancistrus...
Σχετικά με το φύλλο σε αυτούς τους pleco,διακρίνεται αρκετά δύσκολα μέχρι να ενηλικιωθούν...Αν όμως βγάλεις καλές φωτό του κάτω τους μέρους(της περιοχής μπροστά από το anal fin),μπορώ να σου πω το φύλλο...
Πόσο μεγάλοι είναι τώρα;

mikele
10-02-07, 16:55
οι δισκοι ηταν ηδη ενα μηνα στο μαγαζι. τωρα υπαρχει περιπτωση να μην γινουν εντελως καλα κ με το παραμικρο να αρρωσταινουν??:(

πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα για να κρατησεις ψαρια σε μαγαζι μιας οπου οπως ειπωθηκε και πιο πανω προφανως δεν θα εχει ειδικο ενυδρειο για αυτη τη δουλεια....
....επισης ελενη δεν καταλαβα καλα καραντινα ή θεραπεια ...
....αλλο η καραντινα με προσθηκη καποιων προιοντων για προληπτικους λογους.....
.... και αλλο η χορηγηση φαρμακων για θεραπεια (ειδικα ενα μηνα)
ρωτα να μαθεις τι "παιχτηκε" με τα ψαρακια.....το οτι ειναι "μαυρα" σημαινει οτι ειχαν προβλημα και αν τα παρεις να τα παρεις εφοσον και μονο επανελθουν στα φυσιολογικα...και εννοω να μην υπαρχει ουτε μια σκια στα χρωματα τους .....

ελενη
10-02-07, 18:14
οι baryancistrus ειναι περιπου 10 cm. φαινονται ενταξει οι κοιλιες μια χαρα και τα ματια λιγο προς τα εξω. σημερα ο ενας μου φαινετε σαν να επιτιθετε στον αλλον τον κυνηγαει για λιγο κ μετα σταματαει.Οντος εχω αρχισει κ τα βλεπω περισοτερο.σε τι μεγεθος ενηλικιωνονται? αν εχω 2 αρσενικα θα εχω καυγαδες?

Αυτο που συνεβει με τους δισκους ειναι οτι στο ενυδρειο που μπηκαν δεν υπηρχε καλη ανανεωση νερου. Ή τουλαχιστον αυτο καταλαβα. το μαγαζι τους κραταει ενα διαστημα σε ενυδρεια στυλ καραντινας περιπου ενα μηνα κ μετα τους βγαζει στη βιτρινα για πωληση. εμενα οι δικοι μου βρισκονται εδω κ περιπου 5 μερες σε θεραπεια με φαρμακα.δεν υπαρει περιπτωση να τα παρω αν δεν εχουν συνερθει εντελως!

mikele
10-02-07, 18:36
αντε με το καλο να γινουν καλα τα ψαρακια σου για να τα χαρεις....να προσεξεις να εχει επανελθει μεχρι και η τελευταια "πινελια" πανω στο σωμα τους.....

Kostas G.
11-02-07, 10:58
Οι LDA33 φτάνουν τα 25 εκατοστά ενώ οι B. niveatus τα 30εκ..Όποιο από τα δύο και να έχεις θα χρειαστείς μεγαλύτερη δεξαμενή στο μέλλον...Επειδή όμως μεγαλώνουν αργά θα πάρει κάποια χρόνια( 3-4) και οπότε έχεις υο χρόνο για αυτό...Ναι αν έχεις 2 αρσενικά θα έχεις καβγάδες,ιδιάιτερα όσο μεγαλώνουν...Ωριμάζουν σεξουαλικά γύρω στα 16-20εκ....Θα σου πρότεινα να πάρεις άλλον έναν για να μειωθεί η επιθετικότητα και να μην έχεις προβλήματα...Με 3 η επιθετικότητα μοιράζεται και συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα...Πρόσεχε να τρέφεται καλά και αυτός που χτυπιέται γιατί μπορεί να σταματίσει να τρώει αν τον ενοχλεί συνεχώς ο άλλος...
Αν βγάλεις καλές φωτό του κάτω μέρος μπορώ να σου πώ τα φύλα τους.Και πλευρικές ίσω να βοηθήσουν,αλλά με πλευρικές δεν θα είμαι σίγουρος...
Τους έχεις υποθέτω ξύλα αρκετά,ε;Αν όχι βάλε κανα δυο τρια μεγάλα ξύλα για να έχει ο καθένας το μέρος του και αν μην χρειάζεται να συναντά συνεχώς ο ένας τον άλλον.

ελενη
06-03-07, 18:12
καλησπερα. τα νεα μου ειναι μαλλον δυσαρεστα. τελικα πηρα τα δισκακια μου και 2 μερες μετα ειχε γεμισει το ενυδρειο κ ολα τα ψαρια με... μαντεψτε τι ? με μπολικο κ πολυ ωραιο ιχθυο ή αλλιως λευκες κηλιδες. με επιασε απλα ΠΑΝΙΚΟΣ. τελικα εχουν περασει 7 μερες κ σημερα μονο ειδα καθαρα ψαρια. το φαρμακο θα το συνεχισω για κανα δυο μερες ακομα. αφηστε νιοθω οτι καποιος με μουτζωσε,.:smt012 . ευτυχως ολα τα ψαρια φερονται φυσιολογικα κ οι δισκοι εχουν ορεξη κ τρωνε. τους κανω θεραπεια με exit σε συνδιασμο με esha 2000.τι λετε θα καταφερω να το εξαλιψω ή οχι??:confused: Αχ αμα το ηξερα οτι ειχα ιχθυο οι δισκοι δεν θα τους επερνα . τωρα κινδυνευουν ολα μου τα ψαρια. :smt076

Takis
06-03-07, 18:37
Αφου βλεπεις βελτιωση, συνεχισε σωστα την θεραπεια και λογικα θα την καθαρισεις την ασθενεια.

Pritanis
06-03-07, 19:30
εχουμε πει πολλες φορες οτι καταφευγουμε στα φαρμακα ως ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λυση...... Ειδικα για το ικ υπαρχει η θεραπεια με το αλατι που ειναι αποτελεσματικη και ΑΚΙΝΔΥΝΗ...... το esha 2000 τι το θελεις;;;; Ειναι αμφιλεγομενο φαρμακο και εχει χαλκο........ Παιζεις με τη φωτια και πρεπει να προσεχεις.......

mikele
06-03-07, 22:13
ο χαλκος καταπολεμα το ινκ....αλλα οπως ειπε και ο εκτροφεας μας..!!!!!!.....ειναι αμφιλεγομενο τοσο αυτο οσο και το ιδιο το φαρμακο σαν μαρκα...ουτε εγω ειχα μεινει ευχαριστημενος στο παρελθον απο το εσχα2000......anyway εφοσον θεραπευτηκαν σιδερενια και κανε αλλαγες νερου μετα το τελος της θεραπειας...καλη συνεχεια.......αλλα τα ειπαμε εε..... δεν επρεπε να τα παρεις τα ψαρια ηταν υποπτα.......

Pritanis
06-03-07, 22:24
το εξιτ ειναι για το ικ οχι το 2000.....

ελενη
09-03-07, 12:16
δεν γνωριζω για το αλατι.δεν ηξερα τι να κανω ρωτησα τον πωλητη κ μου ειπε γιαυτα τα δυο φαρμακα. σημερα εκανα αλλαγη κ ευελπιστω να τελιωσαν τα βασανα. αν δεν σου κανει κοπος γραψε τη θεραπεια με το αλατι... ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ναναι.;)

PascM
09-03-07, 12:23
Εφτασεεεε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

ελενη
25-06-08, 19:25
:pΚαλησπερα κ καλως σας βρηκα παλι... σαν να αργησα να σας πω τα νεα μου αλλα δεν πειραζει τουλαχιστον ειναι ευχαριστα.το ενυδρειο δουλευει ρολόι και τα δισκακια μου μεγαλωσαν κ κατα τυχη ειχα αρσενικο αναμεσα στην τετραδα κ ω τι χαρα τα πρωτα μου αυγα! κ τι αυγα ολα γονιμα κ μετα απο μερικες μερες νασου κ οι λαρβες προσκολημενες στο σωληνα του φιλτρου. μονο που κατα την ελευθερη κολυμβηση πεσανε πανω στα μπουενος κ γινανε ενα θρεπτικοτατο γευμα απο τοτε η ιστορια επαναλαμβανετε σχεδον μια φορα το μηνα. το να φτιαξω ενα ενυδρειο γενηστρα ειναι δυσκολο τωρα. εγω το μονο που ηθελα ηταν απλα να ειναι καλα μεσα στο νερο δεν τους ειπε κανενας να αρχισουν τα γενητουρια.

alan boy
26-06-08, 09:40
Ειναι πολυ ευχαριστο που γεναν οι δισκοι σου:rolleyes:

αν θες να κανεις γεννηστρα δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22184
αν οχι τα αφηνεις και απλα σου τρωνε τα αλλα ψαρια τα μωρα δισκακια και ολα καλα :smt120

Sotiris7
26-06-08, 22:29
Να τα τρώνε????? zwzwzw

Αμαρτία από το Θεό ρε σεις..............

Να βγάζει κανείς δισκάκια, και να τα αφήνει να τα τρώνε???????? zw

imichal
26-06-08, 22:58
εδω εμεις με το Σωτηρη κανουμε αμαν να βρουμε.....

Sotiris7
26-06-08, 23:09
Στην τελική, ας μας δώσει η Ελένη το ζευγάρι που γεννάει να της το........ προσέχουμε :D:D:D

accnt
27-06-08, 07:22
Μπορεί να κάνει και το κόλπο με την σίτα.... ;)

ελενη
28-06-08, 10:57
Ε οχι κ να δωσω τα παιδια μου !!! Μετα απο οσα περασαμε . δεν φευγουν αυτα αν τα ρωτησεις . το κολπο με τη σιτα το προσπαθησα με δυο τροπους . 1] αφηνοντας τα μωρα μονα τους κ το αποτελεσμα ηταν οι γονεις να χτυπουν με μανια τη σιτα για να μπουν μεσα μαζι με τα μικρα τους . κ 2 ] αφηνοντας μονο τη μαμα μα τα αποτελεσματα δεν ηταν καλητερα. ετσι απο το να τα στρεσαρω προσπαθοντας να καταφερω κατι χωρις γεννηστρες κ τα σχετικα θα τα αφησω να ειναι ηρεμα εστω κ χωρις μωρα. Εδω κ περιπου 1 χρονο που τα παρακολουθω καταλαβα [τουλαχιστον για τα δικα μου δισκακια οτι οσο ποιο πολυ τα ενοχλεις με τις απλες κ απαραιτητες διαδικασιες τοσο δεν μπορουν να λειτουργησουν φυσιολογικα πχ ζευγαρωμα. ] :smt052

ελενη
19-08-08, 17:39
καλησπερα κ καλα να περνατε οσοι ειστε σε διακοπες . το ενυδρειακι μου γεμισε σαλιγκαρια υπαρχει κανενα ψαρακι που να τα τρωει τα ατιμα? αν το κοιτας απο μακρια μοιαζει να εχει βγαλει ανεμοβλογια. :cool:

kill_bill
19-08-08, 17:57
Μειωσε λιγο τις ποσοτητες στο ταισμα για 10-15 μερες και θα αρχισεις να βλεπεις αποτελεσματα. Αλλιως clown botia ειναι ενα απο τα ψαρια που ψαχνεις (ζει κοπαδιαστα κ γενικα θελει χωρο και κρυψωνες). Ψαξτο ομως. Τι σαλιγκαρια εχεις?

ελενη
19-08-08, 18:10
κατι μικρα ανοιχτο καφε χρωμα με μυτερο κελυφος .δεν ταιζω πολυ εδω κ ενα μηνα την εχουν πεσει στα φυτα τωρα .την τελευταια φορα που εβγαλα οσα μπορουσα (δεν υπερβαλω ) γεμισα μια αποχη περιπου μισο κιλο.αν παρω δυο απο αυτα τα ψαρακια θα κανουν δουλεια η πρεπει να ειναι κοπαδι?

kill_bill
19-08-08, 18:40
Αν τα κρατησεις θελεις κοπαδι. Δες εδω (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm).
Εφοσον μιλας για τετοιες ποσοτητες, δοκιμασε κ καμμια σαλιγκαροπαγιδα του εμποριου (sera, jbl) μαλλον θα κανει αρκετη δουλεια ειδικα εαν τα σαλιγκαρια ειναι απο περιπου μισο ποντο μεγεθος και ανω.
Βαζε την καθε βραδυ (χωρις φωτισμο δηλαδη) για ενα διαστημα 3-4 ημερων και βλεπεις.