PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλικι - Χρειαζεται Αλλαγη ;


hoby
14-09-06, 12:59
Καλημέρα.
Έχω σε ενεργό ενυδρείο περίπου 3 χρόνια χαλίκι και απο κάτω υπόστρωμα. Το χαλίκι έχει πλέον αρχίσει και μαυρίζει.. Χρειάζεται αλλαγή ή οχι είναι περριτό ;
Μήπως βάζοντας καινούργιο ταραχτεί η βιολογία του ενυδρείου ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Tolis
14-09-06, 13:43
Μαυριζει σαν να ειναι βαμμενο? Τοτε ειναι αλγη οποτε δεν εχεις προβλημα.

Μαυριζει σαν να κατακλυζεται απο βρωμια? Τοτε θες μια πολυ καλη σκουπα.

Mitsos
14-09-06, 13:59
για το υποστρωμα ομως τι υσχυει? χρειαζετε αλλαγη καποια στιγμη μετα απο καποια χρονια σε ενα φυτεμενο?

Tricky
14-09-06, 14:47
Δεν το αλλαζεις απλα δεν προσφερει τιποτε πλεον ...τα φυτα υποτιθεται οτι εχουν μεγαλωσει και παιρνουν θρεπτικα απο το λιπασμα που ριχνεις στο νερο.

pet
14-09-06, 20:37
Υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιο καιρό που δουλεύει ένα ενυδρείο, το υπόστρωμα να αρχίσει να μαυρίζει ( από σάπιες ρίζες, οργανική ύλη, ή απλά κακή ποιότητα) και βγάζει φυσαλίδες αέρα όταν το ανακατεύεις. Τα περισσότερα φυτά χαλάνε από τη ρίζα, και χρειάζεται τότε αντικατάσταση.
Από ότι έχω παρατηρήσει είναι ένας φαύλος κύκλος, μερικά φυτά χαλάνε, σαπίζουν οι ρίζες τους, παγιδεύεται αέρας από την αποσύνθεση, χαλάνε και άλλα φυτά... Μπορεί να παίζει ρόλο ο ελλειπής καθαρισμός του χαλικιού.
Μάλλον το πιο σημαντικό είναι η καλή ποιότητα υποστρώματος. Τα σαλιγκάρια ανακατεύουν το υπόστρωμα.
Τα γατόψαρα είναι ευαίσθητα σε καινούργιο χαλίκι.
Αν δεν παρατηρήσεις να σου σαπίζουν τα φυτά, μην μπεις στη διαδικασία.

Lsourtzo
15-09-06, 09:53
Υπάρχει μία μεγάλη κατηγορία φυτών που δεν βασίζεται στις υπόγειες ρίζες … αλλά στης ρίζες που βγαίνουν κάτω από τους μόσχους και τρέφονται κυρίως από το νερό … νομίζω ένα από τα κλασικότερα παραδείγματα είναι το κερατόφυλο …

Αυτά τα φυτά είναι και αυτά που στην φύση τα βρίσκεις κυρίως να επιπλέουν μέσα στο νερό και να μην είναι φυτεμένα κάπου … για αισθητικούς καθαρά λόγους εμείς στα ενυδρεία μας τα παραχώνουμε μέσα στο χαλίκι με αποτέλεσμα λίγο μετά αυτά να σαπίζουν …

Τώρα όσο αναφορά στα φυτεμένα ενυδρεία νομίζω ότι τα οργανικά στοιχεία που εγκλωβίζονται στο υπόστρωμα είναι ένα πρώτης τάξεως λίπασμα για τις επερχόμενες ρίζες …
Χωρίς να εννοώ ότι δεν πρέπει να καθαρίζουμε που και πού τα χοντράδια … ή ότι πρέπει να αφήνουμε τα φυτά να σαπίζουν μέσα στο χαλίκι ή στο ενυδρείο … (αυτό για να μην παρεξηγηθώ … γιατί παραφυλάει και ο Τόλης … :smt039 )
:D