PDA

Επιστροφή στο Forum : Θηλυκο ραμιρεζι...


notos
14-09-06, 12:31
Γεια χαρα! Λοιποοοον! Πριν τις καλοκαιρινες διακοπες μου αγορασα 2 ραμιρεζακια, ζευγαρι υποτιθεται... Μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ, ανακαλυψα πως ειχα 2 ωραιοτατα αρσενικα τα οποια πολυ συντομα πηραν τους ρολους του κυριαρχου και του... υποδουλου, με αναποφευκτο αποτελεσμα το πιο αδυνατο να μου αφησει χρονους σε συντομο χρονικο διαστημα... Θα ηθελα επομενως τωρα πια να κανω τη σωστη επιλογη και να παρω μια νυφη για τον κανακαρη μου, αλλα τα καταστηματα τις αναγνωριζουν με δυσκολια και δεν θα ηθελα να θεσω σε κινδυνο τη ζωη ενος αλλου αρσενικου... Υπαρχει κανεις που μπορει να μου δωσει σιγουρες πληροφοριες σχετικα με την αναγνωριση του φυλου σ αυτο το ειδος η ακομη καλυτερα να εχει καποιο ψαρακι και να ναι διατεθειμενος να το αποχωριστει?

Pritanis
14-09-06, 13:06
το κοκκινο χρωμα στην κοιλια ειναι ενας τροπος να τα ξεχωρισεις .... Πρεπει να υπαρχει παλιο ποστ στο φορουμ που το ειχαμε ξανασυζητησει.... Ο λινκμαν θα σε ενημερωσει......

notos
14-09-06, 13:13
...μονο που το κοκκινο χρωμα απ οτι διαβασα το παιρνουν ενηλικα ψαρακια σε περιοδο αναπαραγωγης και σιγουρα οχι στα μαγαζια....

Pritanis
14-09-06, 13:31
εγω παντως το ζευγαρι μου ετσι το ειχα αγορασει απο το μαγαζι..... Το ενα ειχε κοκκινη κοιλια..... Οχι τοσο εντονη οσο κατα την αναπαραγωγη αλλα κοκκινη..... Αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι θα βρεις ....

notos
14-09-06, 13:34
ευχαριστω...

Andreas301
14-09-06, 13:53
ευχαριστω...

Φίλε μου αν βρεις κατάστημα στη Θεσσαλονίκη με θηλυκά ramirezi αυτή την περίοδο, ενημέρωσε και το υπόλοιπο forum διότι έχουν γίνει πολύ δυσεύρετα τα τελευταία δύο χρόνια.

Φιλικά
Ανδρέας

notos
14-09-06, 13:55
ναι, το ξερω... περναω μια οδυσσεια.... κι οποιος αλλος μυριστει κατι τετοιο πουθενα, ας ενημερωσει!

Strahos
14-09-06, 21:14
να'το λινκ http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12407
πρόσεξε το μήνυμα #18 που παραπέμπει σε ξένο σάιτ

notos
15-09-06, 10:05
Χμ... αυτο ακριβως ειχα δει κι εγω κι αποφασισα οτι ειχα δυο αρσενικα. Ψαχνοντας ομως μετα για θηλυκο στα μαγαζια μου ηταν αδυνατον να τα ξεχωρισω... πιθανοτατα ειναι αυτο που ειπωθηκε παραπανω, πολυ απλα οσα κυκλοφορουν ειναι... αρσενικα!!! Αντε, Κωστη, τωρα που θα φερεις κιχλιδες, κανε κατι και γι αυτο!!!!