PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω!!!


spetzouras
13-09-06, 08:09
Καλημέρα σε όλους!!

Συγχαρητήρια για το φανταστικό φόρουμ!!:) :p :smt080

Με τη σειρά μου κ εγώ έκανα την πρώτη μ επαφή με τον κόσμο του ενυδρείου...
τι εννοώ...πήγα κ αγόρασα ενυδρείο!!

Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω κ να κάνω κάποιες ερωτήσεις...:smt035

Όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου,σε ένα pet shop που πήγα για τα απαραίτητα,μου έδωσαν ζωντανά βακτηρίδια να βάλω στο ενυδρείο για το στρώσιμο...εγώ εδώ στη σελίδα διάβασα για το στρώσιμο με αμμωνία...τι να κάνω τελικά?Ποιόν τρόπο να προτιμήσω??Ή μήπως να τα συνδιάσω κ τα δύο αν γίνεται?

Επίσης,ενίσχυσα το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου που ήταν το μπλε σφουγγάρι με λίγο υαλοβάμβακα με ένα σακουλάκι με κεραμικό υλικό (αυτό το γνωστό μακαρόνι με την τρύπα στη μέση).

Τώρα,όσον αφορά τον πάτο του ενυδρείου,επειδή σκέφτομαι να μην βάλω πολλά φυτά,πήρα 3 σακιά άμμο ψιλή και 1 σακί λίγο πιό χοντρή να την ρίξω από πάνω...

Αφού λοιπόν ρίξω την άμμο,γεμίζω το ενυδρείο με νερό με το αντιχλώριο,ρίχνω μέσα τα βακτηρίδια κάθε μέρα ή την αμμωνία???

Επίσης,κάτι ακόμα τελευταίο...
Το ενυδρείο είναι ένα 94 λίτρα από Carefour.Ο κυκλοφοριτής νερού παίρνει το νερό από κάτω,εκεί που είναι κ οι βεντούζες,αλλά ο τρόπος που έχω βρει για να τον τοποθετήσω είναι να πατούν οι βεντούζες στον πάτο...γίνεται έτσι σωστή κυκλοφορία??

Συγνώμη που σας κουράζω αλλά...:smt071 zw :smt063 :smt075 :smt072 πραγματικά χάρηκα πολύ όταν ανακάλυψα το φόρουμ,γιατί είχα ένα άγχος για το πως θα ξεκινήσω....

Ευχαριστώ!!

newfish
13-09-06, 08:36
Με τη σειρά μου κ εγώ έκανα την πρώτη μ επαφή με τον κόσμο του ενυδρείου...
τι εννοώ...πήγα κ αγόρασα ενυδρείο!!

Καλώς ήλθες στον χώρο του ενυδρείου.

μου έδωσαν ζωντανά βακτηρίδια να βάλω στο ενυδρείο για το στρώσιμο...εγώ εδώ στη σελίδα διάβασα για το στρώσιμο με αμμωνία...τι να κάνω τελικά?Ποιόν τρόπο να προτιμήσω??Ή μήπως να τα συνδιάσω κ τα δύο αν γίνεται?

Καταρχήν ένα μπορείς δώσε μας την ονομασία του προϊόντος που σου έδωσαν ως βακτηρίδια. Εάν όντως είναι βακτηρίδια, θα σου πρότεινα να αρχίσεις το στρώσιμο με αμμωνία και την Τρίτη-τέταρτη μέρα να το ρίξεις μέσα στο φίλτρο σου για να επιταχύνεις την όλη διαδικασία.

Επίσης,ενίσχυσα το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου που ήταν το μπλε σφουγγάρι με λίγο υαλοβάμβακα με ένα σακουλάκι με κεραμικό υλικό (αυτό το γνωστό μακαρόνι με την τρύπα στη μέση).

Μια χαρά έκανες, αν και θα ήταν προτιμότερο να έβαζες λίγο subpro.

Τώρα,όσον αφορά τον πάτο του ενυδρείου,επειδή σκέφτομαι να μην βάλω πολλά φυτά,πήρα 3 σακιά άμμο ψιλή και 1 σακί λίγο πιό χοντρή να την ρίξω από πάνω...

Νομίζω ότι 4 σακουλάκια χαλίκι για το ενυδρείο του Carrefour είναι πολλά.

Αφού λοιπόν ρίξω την άμμο,γεμίζω το ενυδρείο με νερό με το αντιχλώριο,ρίχνω μέσα τα βακτηρίδια κάθε μέρα ή την αμμωνία???

Τα βακτηρίδια, για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν χρειάζονται την αμμωνία.

Το ενυδρείο είναι ένα 94 λίτρα από Carefour. Ο κυκλοφοριτής νερού παίρνει το νερό από κάτω,εκεί που είναι κ οι βεντούζες,αλλά ο τρόπος που έχω βρει για να τον τοποθετήσω είναι να πατούν οι βεντούζες στον πάτο...γίνεται έτσι σωστή κυκλοφορία??

Ναι. Έτσι είναι σχεδιασμένη η αντλία. Τραβάει το νερό από το πάτο. Πάντως καλό είναι να την αλλάξεις (όπως έχουν κάνει οι περσότεροι) διότι αυτοί που έχει μέσα είναι μικρή, και εκ Κίνας προερχόμενη.

Συγνώμη που σας κουράζω αλλά...

Για αυτό βρισκόμαστε όλοι εδώ, και το ίδιο (ευελπιστούμε) να κάνεις και εσύ στο μέλλον. Για να απαντάμε σε ότι ξέρουμε, ώστε να βοηθήσουμε του συμπάσχοντες μας.

soza
13-09-06, 09:51
Καλως ηρθες στην παρεα μας:)

PascM
13-09-06, 10:04
Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα!!!!!!

netblues
13-09-06, 10:08
Δεν βλεπω το λογο να ανακατεψεις δυο ειδη αμμου..
Μαλλον θα σου δυσκολεψει τη ζωη.
Η καλυτερη επιλογη, ειδικοτερα με φυτά ειναι ψιλοκοκο χαλικι 1-2mm

bakogiannisd
13-09-06, 12:32
Καλώς ήρθες
Άλλαξε την αντλία όπως έκανα και εγώ με το ίδιο ενυδρείο. Αγόρασα μία που γυρνάει μέχρι και 650λίτρα, αλλά έχει επιλογή έντασης και το έχω βάλει να γυρνάει 450λίτρα την ώρα. Υπολογίσε ότι το ενυδρείο αυτό είναι περίπου 90 με 100 λίτρα και ότι για το φιλτράρισμα η αντλία πρέπει να γυρνά περίπου 3-4 φορές τον όγκο του ενυδρείου σε μία ώρα. Επίσης πρίν το στήσεις καλό θα ήταν αν μπορείς να κλείσεις με σιλικόνη τα ανοίγματα απο τις τρύπες των βεντουζών, στο κουτί του φίλτρου και περιμετρικά εκει που κουμπώνει γιατί αλλιώς θα σου ρουφάει νερό απο πολλά σημεία και όχι μόνο απο το ανοιγμα εισαγωγής. καλή συνέχεια

george
13-09-06, 12:39
Μια παρατήρηση : ;)

Επίσης πρίν το στήσεις καλό θα ήταν αν μπορείς να κλείσεις με σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση τα ανοίγματα απο τις τρύπες των βεντουζών, στο κουτί του φίλτρου και περιμετρικά εκει που κουμπώνει γιατί αλλιώς θα σου ρουφάει νερό απο πολλά σημεία και όχι μόνο απο το ανοιγμα εισαγωγής. καλή συνέχεια

spetzouras
13-09-06, 13:43
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!!
Ξεκινώντας από σήμερα,θα προσπαθήσω να της βάλω σε εφαρμογή...

Όσο για τα ζωντανά βακτηρίδια,αν θυμάμαι καλά είναι μια μάρκα JBL ή κάτι τέτοιο..θα το κοιτάξω όμως και θα σας πω σίγουρα.

Κανένα έγκυρο και έμπιστο Pet Shop ξέρετε?
Αν υπάρχει πρόβλημα με το να το γράψετε δημόσια,στείλτε μου PM.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και υπόσχομαι κ εγώ σιγά σιγά να προσφέρω ότι γνώσεις αποκομίσω :smt007 :D

DimmyF
13-09-06, 13:51
Το Carefour παλιά έδινε κάτι ενυδρεία που το φίλτρο τους πήγαινε με βεντούζες ενώ τώρα τελευταία δίνει κάτι άλλα που το φιλτροκούτι είναι κολλημένο στο τζάμι με σιλικόνη.
Ποιό απ'τα δύο έχεις?
Αν έχεις το δεύτερο ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Το πήρε ένας φίλος και στην πρώτη αλλαγή νερού ακούμπησε το φιλτροκούτι κ αυτό ξεκόλλησε απ'το τζάμι.... κ έμεινε μία μέρα χωρίς φίλτρο το παιδί (με ό,τι αυτό συνεπάγεται..)
Απ'την εμπειρία αυτή λοιπόν εγώ θα σου πρώτεινα να αλλάξεις...φίλτρο κ όχι απλά αντλία.

DJK
13-09-06, 14:02
Σου γράφω το ιστορικό του δικού μου στρωσίματος το οποίο ίσως σε βοηθήσει. Έκανα στρώσιμο με αμμωνία από φαρμακείο και με βακτηρίδια της Sera. Βακτηρίδια έβαλα από την πρώτη μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας. Οι ποσότητα αμμωνίας είναι προσαρμοσμένη για τα δικά σου λίτρα. Αμμωνία έβαζα κάθε μέρα (μέχρι τις 3/11) απλώς οι μετρήσεις δεν ήταν καθημερινές. Προσπάθησε να βρεις την ρύθμιση του θερμοστάτη για θερμοκρασία περίπου 25-26. Κάνε και μέτρηση για σκληρότητα και PH για να δεις πως πάει. Κάνε και μία μέτρηση σκληρότητας και PH στο νερό της βρύσης. Ηπτώση του NO3 αφείλεται σε μεγάλη αλλαγή νερού και στο ότι είχα μέσα φυσικά φυτά που το καταναλώνουν.

Και μην ξεχνάς οτι κάθε ενυδρείο είναι μια διαφορετική περίπτωση.


Date...............NH3....NO2....ΝO3
23-Oct-05........0.0.....0.0.....0.0.. +10 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
25-Oct-05........1.0.....0.0.....0.0...+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
27-Oct-05........3.0.....0.2.....5.0...+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
28-Oct-05.........-.........-.......-.... +5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
30-Oct-05........1.0.....1.2.....12.5..+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
01-Nov-05........0.5.....0.0.....50.0..+3 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
03-Nov-05........0.0.....0.5.....15.0..+3 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
04-Nov-05........0.0.....0.3.....0.0
07-Nov-05........0.0.....0.0.....0.0

CASPER
13-09-06, 18:58
Κανένα έγκυρο και έμπιστο Pet Shop ξέρετε?
Καλώς ήρθες στην παρέα

Κατά την προσωπική μου γνώμη, είναι προτιμότερο να ρωτάς πρώτα εδώ όταν χρειαστεί να αγοράσεις κάτι, και απλά να πας να το αγοράσεις από κάποιο μαγαζί.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ βέβαια ότι οποιοσδήποτε έχει μαγαζί σώνει και καλά θα πάει να σε ρίξει, απλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να παίρνεις πρώτα πληροφορίες από εδώ. :)

spetzouras
14-09-06, 07:29
Φίλοι μου καλημέρα!!

Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες...

Όσον αφορά τα βακτηρίδια,μου έδωσαν το JBL Denitol και σαν αντιχλώριο το JBL Biotopol.Μια άλλη απορία που έχω..στο κουτί από το αντιχλώριο γράφει ότι είναι με Aloe Vera (:p :D :p σαν τα σαπούνια:p :D :p ), είναι καλό αυτό για το ενυδρείο ή να το πάω πίσω???

Για το ενυδρείο,έχω αυτό που έχει το θερμοστάτη,το φίλτρο και την αντλία στο πλαστικό κουτί μέσα στο ενυδρείο...λέτε να χρειάζεται επιπλέον στήριξη με την ειδική σιλικόνη????Αν ναι που μπορώ να την προμηθευτώ?

Φίλε DimmyF μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς και τι μέτρα πρέπει να λάβω??

Άλλη ερώτηση:Μια καλή αντλία πόσο κοστίζει περίπου?
Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία:smt088 :smt021 ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Από Παρασκευή θα ξεκινήσω το στρώσιμο με τα βακτηρίδια και την αμμωνία...

DimmyF
14-09-06, 13:40
Γειά σου spetzouras!
Λοιπόν:

Όσον αφορά τα βακτηρίδια,μου έδωσαν το JBL Denitol και σαν αντιχλώριο το JBL Biotopol.Μια άλλη απορία που έχω..στο κουτί από το αντιχλώριο γράφει ότι είναι με Aloe Vera (:p :D :p σαν τα σαπούνια:p :D :p ), είναι καλό αυτό για το ενυδρείο ή να το πάω πίσω???
Μια χαρά είναι τα προϊόντα που πήρες της JBL.

Για το ενυδρείο,έχω αυτό που έχει το θερμοστάτη,το φίλτρο και την αντλία στο πλαστικό κουτί μέσα στο ενυδρείο...λέτε να χρειάζεται επιπλέον στήριξη με την ειδική σιλικόνη????Αν ναι που μπορώ να την προμηθευτώ?

Φίλε DimmyF μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς και τι μέτρα πρέπει να λάβω??

Αυτό το πλαστικό κουτί που λες πώς στερεώνεται στο ενυδρείο?? Με βεντούζες? Ή μήπως είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη πάνω στο τζάμι?
Αν είναι με βεντούζες ακολούθησε τη συμβουλή του bakogiannisd που αναφέρει πιο πριν. Σηλικόνη θα βρεις ήτε σε pet shops ήτε σε χρωματοπολεία κ θα ζητήσεις σηλικόνη για ενυδρειακή χρήση.
Αν είναι το μαύρο κουτί όμως κολλημένο με σηλικόνη στο τζάμι..τα πράγματα αλλάζουν...Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να το βγάλεις το κουτί αυτό κ να αγοράσεις ένα άλλο φίλτρο...(Για το πώς θα βγάλεις το κουτί, δεν είναι δύσκολο, μπορώ να σου στείλω ένα pm κ να σου εξηγήσω.)
Άλλη ερώτηση:Μια καλή αντλία πόσο κοστίζει περίπου?
Εγώ αγόρασα μία Ιταλική της Sicce με max ροή 800lt/h 25€.

Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία:smt088 :smt021 ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω, συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς:(

Από Παρασκευή θα ξεκινήσω το στρώσιμο με τα βακτηρίδια και την αμμωνία...
Keep working!!
Μπορεί αυτή τη στιγμή να είσαι κάπως μπερδεμένος αλλά είσαι σε καλό δρόμο!!
Συνέχισε να ψάχνεις κ να διαβάζεις κ όλα θα πάνε καλά;)

DJK
14-09-06, 14:48
Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

Αν σαν χώμα εννοείς το JBL Aquabasis plus είναι μια χαρά λίπασμα για φυτά. Δεν ξέρω βέβαια αν για <άμμο (όχι την ψιλή)> εννοείς χοντρή άμμο ή χαλίκι, με έχεις μπερδέψει με αυτό. Όπως και να έχει πρέπει να βάλεις αρκετό πάνω από το λίπασμα (4-5 cm) για να μην αναμιχθεί το λίπασμα με το νερό και να προσέχεις να μην ρίξεις νερό από πάνω με πίεση για τον ίδιο λόγο. Όταν είναι να βάλεις το νερό βάλε ένα πιάτο και ρίξε το νερό πάνω σε αυτό.

spetzouras
15-09-06, 06:40
Καλημέρα σε όλους!

Φίλε Dimmy,το ενυδρείο που έχω είναι με το κουτί κολλημένο εσωτερικά στο ενυδρείο με σιλικόνη και έχει μέσα το θερμοστάτη,το βιολογικό φίλτρο και την αντλία.θα με βόλευε να το ξεκολλήσω ώστε να κερδίσω και χώρο,αλλά πως και που θα τα βάλω μετά???
Δεν θέλω αυτή τη στιγμή να επιβαρυνθώ πολύ οικονομικά,δεν έχω τη δυνατότητα...:cool: :neutral:

Όσον αφορά την άμμο,είναι χαλικάκι ψιλό τελικά.1 σακούλα άσπρο και 2 σακουλάκια γαιώδες ("ασπρόμαυρη"),πάνω από το χώμα της JBL,ώστε να το καλύπτει αρκετα.

Σήμερα θα ρίξω αμμωνία και βακτηρίδια γιατί δεν μπορώ να είμαι καθημερινά στο σπίτι να το προσέχω οπότε να το έχω από κοντά το Σαββ/κο και από βδομάδα να το παρατηρώ σχεδόν καθημερινά.

Α,και κάτι τελευταίο...σκέφτομαι ΑΝ γίνεται (που δε νομίζω) να βάλω το ενυδρείο πάνω από ένα θερμοσυσσωρευτή και ενδιάμεσα να βάλω μια βάση με ύψος περίπου 40cm και ξύλο θαλάσσης που είναι κάπως "μονωτικό" για τη ζέστη.Θα έχω πρόβλημα λογικά λέτε ή θα καταφέρω με τη ρύθμιση του θερμοστάτη να ισορροπίσω την κατάσταση??

PascM
15-09-06, 07:28
Φίλε μου αυτό με τον θερμοσυσωρευτή μάλλον πρόβλημα θα σου δημιουργήσει. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι θα έχεις υπερθέρμανση στο ενυδρείο και έλειψη θέρμανσης στο χώρο μια και θα κλέβει την θερμοκρασία η κάλυψη του θερμοσυσωρευτή με το ενυδρείο.

spetzouras
15-09-06, 07:41
Φίλε μου αυτό με τον θερμοσυσωρευτή μάλλον πρόβλημα θα σου δημιουργήσει. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι θα έχεις υπερθέρμανση στο ενυδρείο και έλειψη θέρμανσης στο χώρο μια και θα κλέβει την θερμοκρασία η κάλυψη του θερμοσυσωρευτή με το ενυδρείο.

και εγώ κάπως έτσι το βλέπω...
δε με νοιάζει τόσο για το ότι θα χάνω σε θερμότητα,με νοιάζει μήπως δω μπουρμπουλίθρες στο ενυδρείο μου και δεν είναι από οξυγόνο ή CO2,αλλά από βρασμό!!!

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα χώρου που θέλει μελέτη...;)

DimmyF
15-09-06, 10:44
Καλημέρα!
Λοιπόν, σου είπα να βγάλεις το φιλτροκούτι γιατί ξεκολλάει πολύ εύκολα κ μπορεί καμια μέρα να σου μείνει στο χέρι.
Αν το αφήσεις μέσα, πρόσεχε πολύ τις κινήσεις σου με αυτό το κουτί. [Δεν είναι απαραίτητο όι θα ξεκολλήσει κ το δικό σου..]
Απλά 'έχε το νου σου' κ αν καμια μέρα γίνει το κακό (χτύπα ξήλο!) τρέξε να πάρεις ένα άλλο φίλτρο.
Το ενυδρείο σου το έχεις γεμίσει με νερό ή όχι ακόμα? Αν όχι κ αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου σκέψου κ τη λύση του φίλτρου Αμβούργου http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/filters5.htm.
Για τον θερμοσυσωρευτή...δεν ξέρω αν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα...αλλά αφού δεν είμαστε σίγουροι...καλύτερα μη το βάλεις εκεί;)
Τέλος, έχεις κάποιον γνωστό σου με ενυδρείο στρωμένο?
Αν έχεις, μπορείς να πάρεις βακτηρίδια από αυτόν κ να μπολιάσεις το φίλτρο σου (κ έτσι να παρακάμψεις όλη αυτή τη διαδικασία του στρωσίματος).

spetzouras
15-09-06, 11:24
Μάλλον θα το αφήσω ως έχει και αν (χτυπα ξύλο :smt075 ) γίνει κάτι το αλάζω...

Όσο για τα βακτηρίδια από άλλο ενυδρείο δεν έχω κάποιον...
Έλεγα μήπως πάω στο Σύλλογο να πάρω :cool: ;) ,αλλά δεν ξέρω αν αντέξουν τη μεταφορά...(1 ώρα περίπου).

Αν είναι κανείς κοντά σε Γλυφάδα ή Ηλιούπολη και μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο να βοηθήσει ένα φτωχό πλην τίμιο άνθρωπο που προσπαθεί να φέρει στα ίσια ένα ταπεινό ενυδρείο... :smt088 :smt030 :smt088 ας με ενημερώσει,αν και έχω τα ζωντανά βακτηρίδια της JBL...

netblues
15-09-06, 11:27
δεν υπαρχει κανενα προβλημα για 1-2 ωρες.
τα βακτηριδια της οποιας Jbl μπροστα στην ετοιμη βιολογια απο στρωμενο ενυδρειο ειναι απλα τρίχες...

spetzouras
19-09-06, 08:38
Φίλοι μου καλημέρα!

Για μια ακόμα φορά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας....

Θέλω να κάνω μια ερώτηση...η έξοδος της αντλίας,που βγάζει το "καθαρό" πλεόν νερό μετά την επεξεργασία,μπορεί να είναι και μέσα στο νερό ή απαραίτητα πρέπει να είναι έξω από το νερό?
Θα μπορούσα για παράδειγμα να την βάλω κάπου στον πάτο του ενυδρείου?

Επίσης,μια ακόμα απορία...στο φίλτρο Αμβούργου που πηγαίνει ο θερμοστάτης?

Tolis
19-09-06, 09:01
To καλυτερο ειναι να μπαινει ακριβως κατω απο την επιφανεια με φορά παραλληλη προς την επιφανεια, ωστε να κυκλοφορει καλα το νερο στην επιφανεια και να οξυγονωνεται.

Zorba_The_Freak
19-09-06, 13:51
To καλυτερο ειναι να μπαινει ακριβως κατω απο την επιφανεια με φορά παραλληλη προς την επιφανεια, ωστε να κυκλοφορει καλα το νερο στην επιφανεια και να οξυγονωνεται.

Έτσι ακριβώς.

Νομίζω ότι στον πάτο είναι τελείως λάθος.

Takis
19-09-06, 13:58
Επίσης,μια ακόμα απορία...στο φίλτρο Αμβούργου που πηγαίνει ο θερμοστάτης?
Πισω απο το σφουγγαρι, μαζι με την αντλια νερου.

spetzouras
22-09-06, 13:24
καλησπέρα σε όλους!!!:D

Έχω μια απορία...είμια ακόμα στο στρώσιμο,και σκέφτομαι να βάλω κάποια φυτά στο ενυδρείο.
Κάπου διάβασα ότι βοηθάνε στο στρώσιμο...
Λέω να βάλω και μόλις στρώσει το ενυδρείο να τους κάνω ένα γερό κουρεμα και να βάλω τα ψάρια...

Πριν 3 μέρες ξεκίνησα και έβαλα το νερό,την αμμωνία και έτοιμα βακτηρίδια της JBL που μου έδωσαν από το μαγαζί που πήγα να εξοπλιστώ.Θα το αφήσω καμιά εβδομάδα και θα προσθέτω κάθε μέρα βακτηρίδια και αμμωνία και μετά λέω να ξεκινήσω τις μετρήσεις να δω που βρίσκομαι.:cool:

klaz
22-09-06, 13:26
μια χαρα βοηθανε τα φυτα,και μπορεις να τα βαλεις και απο τωρα που δεν εχεις ψαρια,και χωρις να τα μουρλανεις στο κουρεμα.....:smt107:smt107:smt107:smt107

spetzouras
22-09-06, 13:43
Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση!!!;) :D

Κάτι άλλο...πόσο λέτε να πάρει η διαδικασία με τα έτοιμα βακτηρίδια?
Ένας φίλος που ασχολείται μου είπε ότι θα είναι λίγο ασταθές το ενυδρείο με τα έτοιμα βακτηρίδια!!

Αν αυξήσω την ποσότητα της αμμωνίας (ρίχνω περίπου 3-4ml τη μέρα) θα ενισχυθούν τα βακτηρίδια του φίλτρου??

Επίσης κάτι που ίσως είναι αυτονόητο αλλά....:smt030 :cool: :smt030
Τα βακτηρίδια τα ρίχνω κατ'ευθείαν στο φίλτρο ή όπου να'ναι (αρκεί βέβαια να είναι μέσα στο ενυδρείο...8) )

klaz
22-09-06, 13:59
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Ammonia.htm

spetzouras
23-10-06, 09:28
Καλημέρα και πάλι!!

Μετά από αρκετό καιρό (περίπου 4 εβδομάδες) από όταν ξεκίνησα το στρώσιμο και έχω το εξής πρόβλημα...

Η ποσότητα Αμμωνίας είναι υπερβολικά μεγάλη στο ενυδρείο και κανένα ίχνος από Νο3 Νο4...

Εννοείται ότι το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια!!!:cool:

Απλά επειδή από την αρχή δεν μπορούσα να είμαι ΄κάθε μέρα πάνω από το ενυδρείο γιατί ήταν σε άλλο σπίτι, είπα να δοκιμάσω με την μέθοδο "της μιας μεγάλης ποσότητας αμμωνίας" στο ενυδρείο και να το αφήσω να στρώσει...

Είπα όμως να μην το παρακάνω και να τα συνδιάσω.Έτσι έριχνα ένα καπάκι αμμωνία κάθε 2-3 μέρες που πήγαινα στο σπίτι και έτοιμα βακτηρίδια της JBL.

Εν το μεταξύ στο κοντινό μου Pet Shop δεν έβρισκα τεστ αμμωνίας!!
Προχθες μετά από περίπου 3-4 εβδομάδες έφερε.
Βέβαια μετρούσα το Ph και μου έβγαινε κοντά στο 9,κάτι που σημαίνει πιστεύω ότι η Αμμωνία΄είναι ΄σε μεγάλη ποσότητα...

Και εχθές που έκανα την πρώτη μέτρηση με υγρά τεστ...ήταν 9mg/ml για να μην πω και παραπάνω...παραλίγο να γίνει έκρηξη στο μπουκαλάκι!!!:smt113

Σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού και να ρίξω αμμωνία μέχρι 3mg/ml και να δω τι θα γίνει.
Τι προτείνεται και εσείς?

Έχω αρκετή υπομονή και θέλω πρώτα να είναι εντάξει το νερό πριν βάλω ψάρια μέσα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Filou
23-10-06, 11:25
Ασε το ph και πιάσε το λάστιχο. Κάνε μια αλλαγή νερού όπως λές για να πέσει η αμμωνία στο 3 με 5 και απο εκεί και πέρα ακολούθησε πιστά τις οδηγίες στο λινκ που σου έδωσε ο klaz.
Και εσύ 4 εβδομάδες χωρις τεστ... γίνεται?
Και αυτά τα βακτηρίδια τι τα θές? Αφού όλοι λέμε ότι δεν ειναι αξιόπιστα. Καλύτερα να ερχόσουν απο τον σύλλογο, να γνωριστούμε και να πάρεις και λιγο μπόλι.
Άντε, καλή επιτυχία

spetzouras
02-11-06, 09:53
Καλημέρα σε όλους!!

Λοιπόν, μετά από σχετικά μεγάλη αναμονή -περίπου ενός μήνα- εχθές πήρα τις εξής μετρήσεις:

ΝΟ2:10
ΝΟ3:200
pH:7.6
kH:20
Gh:<3

Πιστεύω ότι είμαι πολύ κοντά στο να βάλω τα πρώτα ψαράκια στο ενυδρείο μου...:smt028 :cool:

Τι λέτε και εσείς???

(Το στρώσιμο έγινε με αμμωνία)

PascM
02-11-06, 10:04
Έτσι δείχνουν οι μετρήσεις σου οτι είσαι στην φάση που πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή της τάξης του 80% (ΝΟ3=200) όμως ΝΗ3/ΝΗ4 ? δεν έχεις μετρήσεςι αμωνίας?

spetzouras
02-11-06, 10:19
Το τεστ αμμωνίας δεν το έχω κάνει ακόμα...

Γύρισα αργά εχθές και βαριώμουν για να πω την αλήθεια...:cool:

Θα μετρήσω σήμερα...

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχω πολύ αμμωνία στο νερό??
Με την αλλαγή δεν θα φύγει και αυτή???

PascM
02-11-06, 10:52
Το πιθανότερο είναι να έχει μηδενίσει κάνε όμως μια πλήρη σειρά μετρήσεων και βλέπουμε! Ξαναλέω πιστεύω οτι είσαι στο τελικό στάδιο.

spetzouras
02-11-06, 11:04
Θα μετρήσω σήμερα το απόγευμα και θα δούμε...

Αν μετρήσω αμμωνία...τι να κάνω...ακόμα λίγη υπομονή μέχρι να είναι όλα εντάξει....με έχει φάει κ η γυναίκα που δε βλέπει ψάρια στο ενυδρείο...

Λίγο ακόμα και θα μπω εγώ μέσα να κάνω το ψάρι...(αν χωρούσα):D :D

PascM
02-11-06, 11:11
:D :D :D Καλό αυτό!
Λοιπόν κάνε μετρήσεις και αν δεν έχεις βάλε και κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης π.χ. κερατόφυλλο και βλέπουμε, επίσης με τι μετράς? ΝΟ3=200 με τι το μέτρησες αυτό?

spetzouras
02-11-06, 11:27
Ξέρω ότι θα με κράξεις γι αυτό που θα πω....αλλά θα μετρήσω απόψε και με υγρά τεστ...:oops: :cool:

Πόσο όμως να απέχουν από την πραγματικότητα???

PascM
02-11-06, 11:35
Να σε κράξω δεν σε κράζω θα σε κράξεις εσύ! Από την πραγματικότητα πολλές φορές απέχουν πολυυυυυυ

spetzouras
02-11-06, 11:54
Θα μετρήσω απόψε και αύριο θα απαντήσω να δούμε τι γίνεται τελικά.....:smt022 :smt022

Ευχαριστώ για το χρόνο...

Να ρωτήσω κ κάτι σχετικό-άσχετο...
Για ψάρια...σκέφτομαι να βάλω Tiger Barbs...
Με τι άλλο θα μπορούσα να τα συνδιάσω από φυτά και άλλα ψάρια?

Επίσης τι φυτά προτείνεις να βάλω εκτός από το παραπάνω??

spetzouras
03-11-06, 09:56
Καλημέρα και πάλι!


Μέτρησα με υγρό τεστ της Σέρα και χτύπησε κόκκινα...

Αλλά πως θα μετρήσω το NO3???

Αυτό που μου έβγαλε τι είναι??

Επίσης είδα ότι με βάση το pH που έχω μετρήσει και τη μέτρηση από τα υγρά τεστ,το νερό είναι σχεδόν έτοιμο,με βάση ένα πίνακα που είχε στις οδηγίες...

Πριν από λίγο καιρό είχα μετρήσει καραπράσινο νερό με το τεστ και pH 9,κάτι που σύμφωνα με τον πίνακα σημαίνει ότι το νερό δεν είναι κατάλληλο για ψάρια...

Εχθές μέτρησα καρακόκκινο νερό με το pH στο 7,κάτι που σημαίνει ότι το νερό είναι σχεδόν κατάλληλο,πάντα με βάση τον πίνακα από τις οδηγίες του υγρού τεστ...

Μπέρδεμα η υπόθεση...

PascM
05-11-06, 12:55
Δεν έχω τον χρωματικό κώδικα μπροστά μου ούτε τον ξέρω απ'έξω όταν λες κόκκινα τι σημαίνει οτι είναι φουλ? για πες ppm πρέπει να τα αναγράφει!
Το καλύτερο είναι να κάνεις πλήρησ σειρά μετρήσεων και να μας την παραθέσεις.
Το ph=9 και τώρα ph=7 πως έγινε? :confused: Μιλάμε για τραγική διαφορά! Για κάνε ξανά τις μετρήσεις με περισσότερη προσοχή στις οδηγίες χρήσης!

crazyio
05-11-06, 15:05
Μέτρησα με υγρό τεστ της Σέρα και χτύπησε κόκκινα...
Αλλά πως θα μετρήσω το NO3???
Αυτό που μου έβγαλε τι είναι??

Γνώμη μου να μην πολυ εμπιστευτείς το (συγκεκριμένο τουλάχιστον) τεστ της sera.
Κόντευα να λαλήσω παλιότερα όταν με αυτό το τεστ ακόμα και με αποσταγμένο νερό και μόνο, η ένδειξη ήταν στα ... κοκκινα.
Μέχρι που τελικά διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο τεστ είναι απλά για πέταμα.
Κοίτα και την ημερομηνία λήξης.
Πολλοί είχαν πρόβλημα με ένδειξεις του συγκεκριμένου τεστ.

spetzouras
06-11-06, 09:39
Δεν έχω τον χρωματικό κώδικα μπροστά μου ούτε τον ξέρω απ'έξω όταν λες κόκκινα τι σημαίνει οτι είναι φουλ? για πες ppm πρέπει να τα αναγράφει!
Το καλύτερο είναι να κάνεις πλήρησ σειρά μετρήσεων και να μας την παραθέσεις.
Το ph=9 και τώρα ph=7 πως έγινε? :confused: Μιλάμε για τραγική διαφορά! Για κάνε ξανά τις μετρήσεις με περισσότερη προσοχή στις οδηγίες χρήσης!

Καλημέρα!!

Συγνώμη,μάλλον δεν διετύπωσα σωστά...
Η διαφορά στις μετρήσεις του pH είναι μια εβδομάδα περίπου,οπότε πιστεύω ότι μπορεί να έχει αλλάξει το pH...

Όταν λέω "κόκκινα" εννοώ στο φουλ!
Νομίζω 10ml/lt???

Οι τελευταίες μετρήσεις που πήρα είναι οι παραπάνω-στην αρχή της σελίδας- συν τα 10ml/lt που μέτρησα από το υγρό τεστ...το υγρό τεστ έλεγε ότι μετράει NH3/NH4,άρα τι να υποθέσω για το νερό του ενυδρείου μου??

Γνώμη μου να μην πολυ εμπιστευτείς το (συγκεκριμένο τουλάχιστον) τεστ της sera.
Κόντευα να λαλήσω παλιότερα όταν με αυτό το τεστ ακόμα και με αποσταγμένο νερό και μόνο, η ένδειξη ήταν στα ... κοκκινα.
Μέχρι που τελικά διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο τεστ είναι απλά για πέταμα.
Κοίτα και την ημερομηνία λήξης.
Πολλοί είχαν πρόβλημα με ένδειξεις του συγκεκριμένου τεστ.


Επι τη ευκαιρία να δηλώσω την αγανάκτισή μου :smt119 ...το ένα τεστ δεν κάνει (sticks) το υγρό δεν κάνει (sera) συγνώμη αλλά δεν έχω καμιά τσέπη να γεννάει 10ευρα...:smt119 :smt119

Η ημερομηνία λήξης είναι καλή...τι να πω...σε συνδιασμό των μετρήσεων με τα υγρά και τα ξερά τεστ βγάζει κανείς συμπέρασμα?

ΥΓ.Συγνώμη φίλε crazyio,δεν το λέω για εσένα,απλά το αναφέρω επί τη ευκαιρία!!!:D :D

PascM
07-11-06, 01:34
Αν και για μια εβδομάδα πάλι μεγάλη την βλέπω την διαφορά του ph! θα σου πω το εξής! Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα διαπιστώσεις οτι οι περισσότεροι προτιμούμε τα τεστ της ΑΡΙ λόγω καλύτερης ακρίβειας!