PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι καλά...?


Carebean pirate
11-09-06, 14:46
Γειά σας....,:smt077 :D

Ένα φίλτρο αμβουργου 750 λίτρων/ώρα και ένα εξωτερικό 350 λ/ω είνα;ι καλά σε ένα δισκοενυδρειο 150+ λίτρων..?:smt112 :smt045 :lol:

DimmyF
11-09-06, 14:56
Κατά τη γνώμη μου καλά είναι τα lt/h.
Τώρα για τους δίσκους (τι απαιτήσες έχουν) ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός

netblues
11-09-06, 16:15
δισκοενυδρειο 150 λιτρων...
33 η 45 στροφων?

panousojet
11-09-06, 16:17
Η φιλτρανση σου ειναι καλη αλλα 1)τι υλικα εχεις στα φιλτρα? 2)τι παραμετρους εχει το νερο? 3)τα λιτρα σου ειναι λιγα για δισκους μπορεις να βαλεις οριακα 3-4 μικρους δισκους και 4)τα 150+ λιτρα ειναι καθαρα?αν οχι θα σου προτεινα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο δηλ απο 200 καθαρα λιτρα και πανω:smt023

Tolis
11-09-06, 16:44
Οι 3-4 μικροι δισκοι θα μεγαλωσουν ομως...
150 λιτρα δεν ειναι για δισκους....

deMetrIs
11-09-06, 17:13
αν και στο 'πα θα στο ξαναπω 150 λιτρα ειναι λιγο για τους δισκους

george140
11-09-06, 17:16
Εγώ κρατώ τέσσερις μέτριους δίσκους σε 120 λίτρα. Αν το ενυδρείο είναι full planted και έχει καλή φίλτρανση, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Και κάτι άλλο
πριν τους δίσκους να πάρεις αντίστροφη όσμοση!!!

Αυτά από μένα αν θες πληροφορίες για το setup στείλε pm.;)

Tolis
11-09-06, 18:10
Δεν καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο. Μερικοι μικροι δισκοι και μερικοι μετριοι δισκοι?
Οι δισκοι οπως ολα τα ψαρια ξεκινουν μικροι, γινονται μετριοι, και μετα μεγαλωνουν!
Αν θελετε να κρατατε μεγαλα ψαρια σε μικρα ενυδρεια, με οτι συνεπειες εχει αυτο, δικαιωμα σας, αλλά μη λετε κι οτι δεν θαχουν προβλημα και μην συμβουλευετε τους αλλους να το κανουν.

deMetrIs
11-09-06, 18:55
συμφωνω με τον τολη george140 μην δινεις to κακο παραδειγμα
και στα 120 λιτρα οι δισκοι σου δεν θα αναπτυχθουν σωστα θα μηνουν για παντα μμμ... μετριοι

Carebean pirate
11-09-06, 19:07
Θα βάλω 4 μικρούς δίσκους σε αυτό το ενυδρείο..,..(6cm).... :pΌταν μεγαλώσουν θα πιάσω πιο μεγάλο...


Θα ακολουθήσω τη μέθοδο που περιγράφω στο πόστ RO για δίσκους...:) http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12294:D :D :D :D


:rolleyes: Σήμερα πήγα σε ένα πετ σόπ και μου είπε ότι τοοι δίσκοι μπορουν να ζήσουν
σε ενυδρείο με πχ8 αλλά δρν θα είναι ευτιχισμένοι...Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σε αυτό και κατα πόσο αληθευει:p

deMetrIs
11-09-06, 19:12
αφου θα αγωρασεις ποιο μετα γτ δεν αγοραζεις απο τωρα ? ποια ειναι η διαφορα ;
οι δισκοι θελουν μαλακο νερο!

george140
11-09-06, 19:51
Παιδιά οι δίσκοι θα μεταφερθούν. Δεν θέλω να δώσω το κακό παράδειγμα. θέλω απλά να πω ότι γίνεται να συντηρηθούν σε λίγα λίτρα μέχρι ένα σημείο. Εννοείτε ότι σύντομα θα κάνω άλλο ενυδρείο.
Το παιδί ρωτάει και του απαντάω ότι μπορεί να το κάνει.;)

netblues
11-09-06, 22:26
Θα βάλω 4 μικρούς δίσκους σε αυτό το ενυδρείο..,..(6cm).... :pΌταν μεγαλώσουν θα πιάσω πιο μεγάλο...


Θα ακολουθήσω τη μέθοδο που περιγράφω στο πόστ RO για δίσκους...:) http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12294:D :D :D :D


:rolleyes: Σήμερα πήγα σε ένα πετ σόπ και μου είπε ότι τοοι δίσκοι μπορουν να ζήσουν
σε ενυδρείο με πχ8 αλλά δρν θα είναι ευτιχισμένοι...Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σε αυτό και κατα πόσο αληθευει:p
4 δισκοι ειναι πολλοι, και δεν θα μεγαλωσουν σωστά, οτι κιαν κανεις..
Το πετσοπ θελει να πουλησει δισκους, οποτε δεν το λαμβανουμε καν υποψιν. Εξαλου ειναι γνωστο οτι εχει μιλησει μαζι τους σε ph 8 και του ειπαν ποσο δυστυχισμενοι ειναι..
Οσο για το ποστ που αναφερεσαι... τρεις λαλουν και δυο χορευουν.

panousojet
11-09-06, 23:35
Μεχρι σε ph7,4 εχω δει δισκους εκτροφης να ζουνε αλλα κατω απο 7 ειναι πολυ καλυτερα για αυτους το 8 για μενα ειναι εντελως απαγορευτικο

george140
11-09-06, 23:52
Σκέψου μόνο Caribean pirate ότι ph8 έχουν μόνο τα θαλλασινά ενυδρεία. Αυτοί μόνο να πουλήσουν θέλουν. Δεν νομίζω να υπάρχει ψάρι γλυκού που να ζει με ph8:confused: .

Tolis
12-09-06, 00:34
Υπαρχουν πολλα ψαρια που ζουν σε pH 8 (σγουρα οχι οι δισκοι), γιαυτο ξαναλεω, αν δεν ειστε σιγουροι για κατι μην το λετε....

PascM
12-09-06, 11:41
Αν και μπορεί να είναι λίγο άσχετο, την χημεία του νερού του Αμαζονίου την ξέρει κάποιος? Ph - Kh - Gh κλπ! Όσο για τον χώρο που θέλει κάθε δίσκος νομίζω οτι εδώ μέσα έχει γραφεί άπειρες φορές! Τουλάχιστον 50 λίτρα καθαρό νερό για κάθε δίσκο!

george
12-09-06, 11:51
Δες εδώ :
http://fish.mongabay.com/biotope.htm

netblues
12-09-06, 12:04
Αν και μπορεί να είναι λίγο άσχετο, την χημεία του νερού του Αμαζονίου την ξέρει κάποιος? Ph - Kh - Gh κλπ! Όσο για τον χώρο που θέλει κάθε δίσκος νομίζω οτι εδώ μέσα έχει γραφεί άπειρες φορές! Τουλάχιστον 50 λίτρα καθαρό νερό για κάθε δίσκο!

Μαλλον ο τυπος θελει βελτιωση
(Αριθμος δισκων Χ 50 λιτρα καθαρο νερό ) +100λ....
Αυτο σημαινει απλα.. 200 λιτρα για ενα ζευγαρι (δλδ 250ρι ενυδρειο)
Η 350 για το ελαχιστο grοup των 5.... (δλδ 400ρι ενυδρειο)

crazyio
12-09-06, 12:32
Αγαπητέ Χριστόφορε .....
Χωρίς να θέλω να σου γκρεμίσω τα όνειρα (όλοι κάνουμε άλλωστε) απο όσο θυμάμαι τον τελευταίο καιρό έχεις πάρει αρσενικούς μονομάχους , έχεις πάρει θηλικούς μονομάχους .... σκέφτεσαι αναπαραγωγή μονομάχων και αν δεν απατώμαι είσαι σε στάδιο καλού ταίσματος για να τους ζευγαρώσεις, το οποίο συνεπάγεται χρόνο, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, Χρόνο, χρόνο, και εξ' άλλου και ΧΩΡΟ για να διαχωρίσεις τους μονομάχους απο τις γέννες ....
ΤΩΡΑ, έχεις ξεσηκωθεί ΚΑΙ με δίσκους ......
ΔΕΝ έχεις τον κατάλληλο χώρο ... ΔΕΝ εχεις τις κατάλληλες γνώσεις για τους δίσκους, ΔΕΝ έχεις κατάλληλο εξοπλισμό για δίσκους ( ΑΟ που είναι βασικότατο πάνω απο όλα) αλλά παρ' όλα αυτά θές δίσκους ... :smt065

Χαλάρωσε λίγο .... κοίτα πως θα πάνε τα ώς τώρα ψαράκια σου, κάνε τις αναπαραγωγές σου ... και άσε τους δίσκους για αργότερα που και πιο πολύ χώρο θα έχεις, και περισσότερο χρόνο, και περισσότερες γνώσεις και κατάλληλο εξοπλισμό .....
Κρίμα δεν είναι να δώσεις ένα κάρο λεφτά για να πάρεις δίσκους, που θα ταλαιπωρούντε και που θα σου πεθάνουν μετά απο λίγο καιρο ? άδικο δεν είναι ?
σκέψου το ..... ΟΛΑ στην ΩΡΑ τους !!

Υ.Γ θέλω ενα δελφίνι στο 120λιτρό μου .... :smt033
Υ.Γ2 πάντα φιλικά ! :)

leonm
12-09-06, 12:49
Μαλλον ο τυπος θελει βελτιωση
(Αριθμος δισκων Χ 50 λιτρα καθαρο νερό ) +100λ....
Αυτο σημαινει απλα.. 200 λιτρα για ενα ζευγαρι (δλδ 250ρι ενυδρειο)
Η 350 για το ελαχιστο grοup των 5.... (δλδ 400ρι ενυδρειο)
Αυτό πιστεύω και εγώ.Τα 50l ανα δίσκο είναι πολύ λίγα...

PascM
12-09-06, 13:02
Εγώ αυτό που είπα είναι οτι το μίνιμουν είναι 50 λίτρα καθαρά για κάθε δίσκο! Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε! Αντιθέτως συμφωνώ απόλυτα.

Carebean pirate
12-09-06, 19:34
Αγαπητέ Χριστόφορε .....
Χωρίς να θέλω να σου γκρεμίσω τα όνειρα (όλοι κάνουμε άλλωστε) απο όσο θυμάμαι τον τελευταίο καιρό έχεις πάρει αρσενικούς μονομάχους , έχεις πάρει θηλικούς μονομάχους .... σκέφτεσαι αναπαραγωγή μονομάχων και αν δεν απατώμαι είσαι σε στάδιο καλού ταίσματος για να τους ζευγαρώσεις, το οποίο συνεπάγεται χρόνο, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, Χρόνο, χρόνο, και εξ' άλλου και ΧΩΡΟ για να διαχωρίσεις τους μονομάχους απο τις γέννες ....
ΤΩΡΑ, έχεις ξεσηκωθεί ΚΑΙ με δίσκους ......
ΔΕΝ έχεις τον κατάλληλο χώρο ... ΔΕΝ εχεις τις κατάλληλες γνώσεις για τους δίσκους, ΔΕΝ έχεις κατάλληλο εξοπλισμό για δίσκους ( ΑΟ που είναι βασικότατο πάνω απο όλα) αλλά παρ' όλα αυτά θές δίσκους ... :smt065

Χαλάρωσε λίγο .... κοίτα πως θα πάνε τα ώς τώρα ψαράκια σου, κάνε τις αναπαραγωγές σου ... και άσε τους δίσκους για αργότερα που και πιο πολύ χώρο θα έχεις, και περισσότερο χρόνο, και περισσότερες γνώσεις και κατάλληλο εξοπλισμό .....
Κρίμα δεν είναι να δώσεις ένα κάρο λεφτά για να πάρεις δίσκους, που θα ταλαιπωρούντε και που θα σου πεθάνουν μετά απο λίγο καιρο ? άδικο δεν είναι ?
σκέψου το ..... ΟΛΑ στην ΩΡΑ τους !!

Υ.Γ θέλω ενα δελφίνι στο 120λιτρό μου .... :smt033
Υ.Γ2 πάντα φιλικά ! :)


Σαν τον μπαμπά μου ακούγεσαι....:smt103 :smt103 :smt103 :smt103 :smt087 :smt087 :smt087 :smt087

rita
12-09-06, 20:19
εκτος αυτου σκεψου αν εχει δικιο;)

Takis
12-09-06, 23:18
Σαν τον μπαμπά μου ακούγεσαι....:smt103 :smt103 :smt103 :smt103 :smt087 :smt087 :smt087 :smt087
Αυτο σημαινει οτι ο μπαμπας σου, οταν λεει κατι, δεν εχει δικιο? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

crazyio
13-09-06, 01:20
Χριστόφορε μπορεί για σένα να ακούγομαι ο πιο σπαστικός απο όλους αυτή τη στιγμή αλλά μακάρι αν θέλω και εγώ αργότερα να κάνω επιπόλεες (το σκότωσα) κινήσεις στο μέλλον να βρεθουν εδώ τα παιδιά και να μου τα πούνε στα ίσια .....
Κέρδος δεν έχω είτε πάρεις δίσκους είτε όχι ...
χομπίστας έιμαι και εγώ που τώρα ξεκκινάω .... :rolleyes:

Carebean pirate
13-09-06, 14:08
Εντάξει......:smt120

Takis: όχι πάντα.....:smt020

Crazyio: Eίπατε ότι δεν έχουμε τον κατάλληλο χώρο.......:smt020 .......Σπίτι έχουμε δημιουργήσει ένα δωμάτιο που ειναι αποκλειστικά για τα κατοικιδια μου, και ιδιατερα για τα ενυδρεία....!!!!!:p ;) :D :D :D :D

Βενέρης Πέτρος
13-09-06, 15:33
Εγω ρε παιδιά την παρήγκειλα την ΑΟ στον Γιώργο,
Εχω στα 1200λ φυτεμένα με δίσκους έχω 2500λ/ωρα βιολογικό φύλτρο με κάδο υλικών 20 Χ 40 Χ 60 πως τα βλέπετε?:rolleyes:

crazyio
13-09-06, 15:57
Χριστόφορε πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ για τον χώρο που λές πως έχετε δημιουργήσει... Πραγματικά τον ζηλέυω...
Όταν όμως έλεγα πως δεν εχεις χώρο δεν εννοούσα μέσα στο σπίτι ... αλλά απο λίτρα .... δεν έχεις αρκετά λίτρα για να βάλει δίσκους ....
Τώρα αν σε πέρνουν τα οικονομικά σας για να πάρετε μεγαλύτερο ενυδρείο μια και χώρος (στο σπίτι αυτή τη φορά ) υπάρχει .... τότε αλλάζει το πράγμα ...
Αν πάλι επιμένεις να βάλεις στο ενυδρείο που έχεις δίσκους .... επιλογή σου ...


@ Βενέρης Πέτρος : Ξέρω Ξέρω ... ακόμα έρχομαι για καφέ ... :( όχι τπτ άλλο αλλά ακόμα δεν έχω δεί το τέρας σου .... :wink:

Βενέρης Πέτρος
13-09-06, 17:30
Πλάκα κάνω δεν το έχω φυτέψει ούτε Δίσκους έχω βάλλει είναι άδειο και περιμένω τόσο καιρό να έρθεις για σε βάλω μέσα να μου καθαρίσεις τα τζάμια γιατί έχεις τις κατάλληλες διαστάσεις (Λάκη ε Λάκη) ούτε γκόμενα να ήμουν και να περίμενα ραντεβουδάκι. :smt019

Κερνάω ποτάκι το βράδυ μπροστά στο τέρας, άσε που έχω ξεκινήσει να τους ταΐζω με το χέρι και είναι τέλειο. :smt006

klaz
13-09-06, 17:56
χεχε......και εμενα με το χερι με ταιζει ο γερο-πρυτανης αλλα δεν κανω ετσι........:rolleyes: :smt083 :smt019

Βενέρης Πέτρος
13-09-06, 18:03
Πως να κάνεις!!!!! αν σε ταίζει και πολλά χρόνια θα έχει ρουτινιάσει δοκίμασε και τίποτα καινουρια για να ακολουθησουμε και εμεις οι νεότεροι. (χε-+10 χε)



:smt109 Πιστεύω πως η σταδιακή εξημέρωση των μικρών δίσκων είναι συναρπαστική!

klaz
13-09-06, 18:06
χαιρομαι που η παρεα της δισκοπαθειας μεγαλωνει συνεχεια....οπως βεβαια λεει και ο γαβρουκος...ειναι δυσκολο να διατηρεις ψαρια που πιανουν αλγη..........:rolleyes: :D :D

Carebean pirate
13-09-06, 20:08
Χριστόφορε πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ για τον χώρο που λές πως έχετε δημιουργήσει... Πραγματικά τον ζηλέυω...
Όταν όμως έλεγα πως δεν εχεις χώρο δεν εννοούσα μέσα στο σπίτι ... αλλά απο λίτρα .... δεν έχεις αρκετά λίτρα για να βάλει δίσκους ....
Τώρα αν σε πέρνουν τα οικονομικά σας για να πάρετε μεγαλύτερο ενυδρείο μια και χώρος (στο σπίτι αυτή τη φορά ) υπάρχει .... τότε αλλάζει το πράγμα ...
Αν πάλι επιμένεις να βάλεις στο ενυδρείο που έχεις δίσκους .... επιλογή σου ...


Αν καταφέρω θα βάλω καμιά φωτό....:smt016
Να σας πώ και κάτι παράξενο....:???: :???: Η μητέρα μου ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑ Ή ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ......:???: :???: :???: :???: :( :( :smt089 :smt089 :smt089 :smt089 :smt019 +-14

Σκέφτηκα το εξής......όταν θα κάνω αλλαγη νερου το νερό θα το βάζω μέσα σε μια λεκάνη και θα ρίχνω μέσα ph minous...Θα το αφήνω λίγο να ενεργεί και μετά:p

Τί λέτε..?Αν δεν κάνει ούτε αυτος ο τρόπος τοτε........-+10 :smt090 :smt090 :smt090 :smt090 :smt090 :smt090

klaz
13-09-06, 20:16
αστο,αστο....τετοιες πατεντες συνηθως εχουν μεγαλη αποτυχια......αστο χριστοφορε τα εχουμε πει για τους δισκους,και παλιοτερα με πμ.....γιατι επιμενεις....?:( ;)

Carebean pirate
14-09-06, 14:06
Γιατί όμως αυτές οι πατέντες αποτυγχάνουν........????:confused: :( :( :( :(

Tolis
14-09-06, 22:53
Το περιεργο θα ηταν να πετυχαινανε

Carebean pirate
15-09-06, 14:40
O.k.....:smt085

Και τα αποτελέσματα των 3 μετρήσεων:
GH:9
KH:9
PH:7.5-8;

klaz
15-09-06, 15:39
το πεχα σου εχει αρκετη διαφορα...με τι μετρας.....?ελπιζω οχι με στικς εεε...??

Carebean pirate
15-09-06, 19:49
Με υγρά jbl....:p

Οι άλλες εχτός από το ph είναι καλές..?+-8

klaz
15-09-06, 19:51
για δισκους οχι....θελεις πιο χαμηλες μετρησεις.....τα εχουμε ξαναπει...
και αλλαξε μαρκα στα υγρα σου..ειδικα αυτο με το πεχα,δεν σου δινει ακριβεια....

Carebean pirate
15-09-06, 22:13
Γιατί..?τι έχουν αυτά τα υγρά..?:roll: :p

Αν κατεβάσω το πχ..?-+10

KOKORAS
16-09-06, 00:06
Γιατί..?τι έχουν αυτά τα υγρά..?:roll: :p

Αν κατεβάσω το πχ..?-+10

Πόσο?

π.Χ. ή μ.Χ ( π.Χ=προ Χριστού, μ.Χ.=μετά Χριστού?).

Tolis
16-09-06, 00:30
Αυτες οι πατεντες ειναι για πεπειραμενους χομπιστες που για καποιο λογο πρεπει να βαλουν προσωρινα τα ψαρια τους σε λιγα λιτρα, κι εχουν την εμπειρια να τα κανουν.
Ειπαμε, σε τοσα λιγα λιτρα, δισκοι δεν...

Carebean pirate
16-09-06, 17:31
ο.κ....:neutral: :p

νέον μπορώ να βάλω σε ενυδρείο με τέτοιες παραμετρους...?;)

Πόσο?

π.Χ. ή μ.Χ ( π.Χ=προ Χριστού, μ.Χ.=μετά Χριστού?).
Ph...:smt095 :smt030

Και μερικές φρέσκες μετρίσεις::D
Kh:8
Gh:5
Ph:7-7.5