PDA

Επιστροφή στο Forum : λαβα σε bettoενυδρειο?


prodigy
06-09-06, 13:30
καλισπερα θελω να ρωτησω πειραζει σε τιποτα να εχω μεσα στο ενυδρειακι"15λτρ" του μονομεχου μου πετρα απο λαβα???

PascM
06-09-06, 13:53
Δεν υπάρχει πρόβλημα φτάνει να την έχεις καθαρίσει καλά με αρκετό νερό. Η λάβα είναι ουδέτερο πέτρωμα όμως καλού κακού κάνε μια δοκιμή με ακουαφόρτε και μετά πολυ καλό ξέπλυμα με πολύ νερό.

prodigy
21-09-06, 17:57
παιδια εχω εν μονομαχο crowntail που μολισ τον εβαλα σε ενα 10λτρ ενυδρειακι γεμισε μια γονια φουσκαλεσ...η θυληκια μου ειναι πορτοκαλοκοκκινη και δεν μπορω να ξεχωρισω αν βγαζει καθετεσ ήοριζοντιες γραμμες....πως μπορω να καταλαβω αν ειναι ετοιμη για αναπαραγωγη????με τα χρωματα που εχω ,εχω μεγαλη περιεργια να δω τι μικρα θα βγουν????(ο αρσενικος:μπλε εντονο,η θυλικιa:portokali εντονο)

deMetrIs
21-09-06, 18:08
καταρχης σε 10 λιτρο ενυδρειο απαγορευτε η αναπαραγωγη ειναι πολυ μικρο! απο χρωματα κανεις δεν ξερει αφου δεν ξερεις τα γονιδια που κουβαλουν.... συνηθως οι ανοιχτοχρωμες θυληκιες δεν βγαζουν καθετες γραμμες ή οριζοντιες... θα καταλαβεις οτι θελει να ζευγαρωσει αν βαλεις διπλα διπλα τα ενδυρεια τους και τον δει να προσπαθει αν ακολουθυσει τον αρσενικο και να εχει γινει εντωνοτερη μια ασπρη κουκκιδα απο κατω απο την οποια θα βγουν τα αυγα.... διαβασε και αλλα ποστ στο φορουμ και θα λυσεις πολλες αποριες σου

prodigy
21-09-06, 18:14
απλα τον αρσενικο εχω εκει μεσα....για αναπαραγωγη εχω ενα 20λτρ (εχω κανει αναπαραγωγη εκει μεσα)το οποια το εχω σε σημιο που το χτυπαει ο ηλιοσ για να δημιουργηθει αλγη....και κατι ακομα????σκεφτομαι να βαλω ενα μεγαλο babybooth μεσα σε ενοσ φιλου το ενυδρειο και να κανουμε εκει αναπαραγωγη,λεσ ναχουμε κανα προβλημα???
θερμοκρασια-27c
ph-6,5
babybooth-(ιδιοκατασκευη 14λτρ)

Mariel
22-09-06, 00:27
για αναπαραγωγη χρειαζεσαι ενα ενυδρειο τουλαχιστον 50-60 λιτρα

prodigy
22-09-06, 13:47
λαθος μου τοτε....απλα νομιζα οτι και σε 20λτρ αρκει να μην ξεπερνανε τα 10 εκατοστα σε υψος δεν θα ειχα πεοβλημα.....αυτη την στιγμη ο αρσενικος ct εχει δημιουργησει μεγαλη φωλια και εβαλα μεσα την θυλικια(καλυτερα ταισμενη),,για καμια ωριτσα τωρα που παρακολουθω ο αρσενικος την κυνηγαει χωρις ομως να την δαγκωνει η να την χτυπαει,η θυληκια ποτε κριβεται και ποτε πηγαινει αυτη επανω του.....τι να κανω????και οσο για μεγαλυτερο ενυδρειακι -ειναι στα σχεδια μου ενα 30λτρ χαμηλο της beta aquarium που φιλοξενουσε παλιοτερα μια χελονιτσα..

φιλε Δημητρη η ασπρη κουκιδα εχει παραγινει εντονη...

deMetrIs
22-09-06, 13:49
βγάλτην αμεσως αλιως θα σου ζευγαρώσουν!
αν εχεις πχ την σταθμη στα 13 cm και εχει 30 λιτρα εισαι οκ...

prodigy
22-09-06, 13:52
στο συγκεκριμενο εχει 20λτρ σε υψοσ 11εκ... λες να εχω προβλημα???

deMetrIs
22-09-06, 13:55
βαλτο στους 13-14 cm και πες μας ποσα λιτρα θα κερδισεις τωρα διακοψε την διαδικασια πριν ειναι αργα γτ αν σου γεννησουν μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να προσθεσεις νερο γτ τα μικρα ειναι πολυ ευασθητα στις αλλαγες!

prodigy
22-09-06, 13:58
την αβγαλα δεν ειδα κανενα αυγο....θα περιμενω για ναχω καλυτερα αποτελεσματα....στα μικρα μετα πωσ κανεισ αλλαγες???αφηνεισ μονο το φιλτρακι μεσα???

deMetrIs
22-09-06, 14:08
στα ενυδρεια αναπαραγωγης στην αρχη δεν βαζουμε φιλτρα (ισως μετα απο λιγες αυδομαδες αν θελεις βαζεις ενα φιλτρο σπογκου..)
αλλαγες εγω κανω με λαστιχακι αεραντλιας και μετα με τον ιδιο τροπο βαζω πισω καινουριο νερο το οποιο εχει μηνει στο κουβα για τουλαχιστο μια μερα με αντιχλωριο!

prodigy
22-09-06, 14:24
καθε ποσο καιρο κανεισ αλλαγεσ???

deMetrIs
22-09-06, 14:42
εξαρτάτε ποσα μωρα εχεις την πρωτη αλαγη ειναι καλο να την κανεις μετα απο 14 μερες 10% του νερου ... μετα κανεις μια φωρα καθε ευδομαδα...
προσεχε στις αλαγες να μην ρουφηξεις κανενα μωρο

Mariel
23-09-06, 02:19
αν εχεις πολλα μωρα μπορεις να ξεκινησεις καιαπο την πρωτη βδομαδα.εγω ρουφαγα το νερο με ενα πολυ λεπτο σωληνακι και συμπληρωνα με τη διπλασια ποσοτητα ωστε σταδιακα ν'ανεβει η σταθμη