PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο Για Αφρικανεσ


gleboukas
05-09-06, 11:59
Εχω μερικες αποριες σχετικα με την διμιουργια ενυδρειου για αφρικανες.
Τα δεδομενα ειναι τα εξης
Εχω ενυδρειο του carefur 96 lt με εσωτερικο φιλτρο το οποιο σκεφτομαι να το βγαλω και να φτιαξω ενα αμβουργου .Υπαρχει καποιο link για κατασκευη -υλικα του φιλτρου αμβουργου.
Λεω να βαλω μεσα αμμο και πετρες τυπου σεληνης με τρυπες κλπ .
Στον βυθο βαζω χυμα την αμμο θελει καποιο ξεπλιμα τι πρωτεινεται εσεις σαν αμμο?
Μπορω να κανω κατι με το εσωτερικο ωστε να το μετατρεψω σε αμβουργου.
Τι Ph/kh/gh/no2/no3 πρεπει να εχει το νερο για τις αφρικανες ,αυτα που θελω να βαλω ειναι τα εντονα μπλε και εντονα κιτρινα δεν ξερω το ονομα τους και λεω να βαλω περιπου 3-4
Α και κατι τελευταιο εχω ακουσει οτι θελουν σκληρο νερο δηλαδη ph 7,8 - 8 πως μπορει να γινει αυτο.
Ευχαριστω

PascM
05-09-06, 12:03
Φίλτρο Αμβούργου δες εδώ http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/filters4.htm

george
05-09-06, 12:38
Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση.
Αυτά που ρωτάς τα έχουμε πει δεκάδες φορές....άντε πάμε πάλι :


Εχω ενυδρειο του carefur 96 lt με εσωτερικο φιλτρο το οποιο σκεφτομαι να το βγαλω και να φτιαξω ενα αμβουργου .Υπαρχει καποιο link για κατασκευη -υλικα του φιλτρου αμβουργου.

Σου απάντησε ο Μάνος

96 λίτρα είναι μικρό για αφρικάνες ... μπορείς μόνο να βάλεις ένα είδος από Μαλάουι - labidochromis caurealius - 1M+3F ή shell dwellers από Ταγκανίκα

Λεω να βαλω μεσα αμμο και πετρες τυπου σεληνης με τρυπες κλπ .

Ok εδώ

Στον βυθο βαζω χυμα την αμμο θελει καποιο ξεπλιμα τι πρωτεινεται εσεις σαν αμμο?

Άμμο από παραλία ... και πολύ καλό ξέπλυμα

Τι Ph/kh/gh/no2/no3 πρεπει να εχει το νερο για τις αφρικανες
PH 7.5-8.5 GH πάνω από 10
Νο2 0 και Νο3 κάτω από 20 όπως σε όλα τα ενυδρεία γλυκού νερού

αυτα που θελω να βαλω ειναι τα εντονα μπλε και εντονα κιτρινα δεν ξερω το ονομα τους και λεω να βαλω περιπου 3-4

Σου απάντησα παραπάνω

Α και κατι τελευταιο εχω ακουσει οτι θελουν σκληρο νερο δηλαδη ph 7,8 - 8 πως μπορει να γινει αυτο.

Από την βρυσούλα σου...είναι έτοιμο

Ευχαριστω
Και καλά κάνεις :D :D :D