PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέση του θερμοστάτη


bogias
02-09-06, 20:29
τον θερμοστατι που τον βαζουνε τον εχω βαλει απο εκει που τραβαει νερο η αντλια please helppp!!!!

Zorba_The_Freak
02-09-06, 21:00
Ο θερμοστάτης μπαίνει σε ένα σημείο που να εχει καλή κυκλοφορία το νερό.

Αν εννοείς κατι αλλο, δώσε περισσότερες λεπτομερειες ;)

liquid
02-09-06, 21:42
Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο βάλε τον εκεί που ρουφάει το νερό (κοντά στην είσοδο) ώστε να ζεσταίνονται και τα βακτήρια που χρειάζονται υψηλή θερμοκρασία,
Πρόσεξε μόνο να μην τον βυθίσεις ολόκληρο μέσα στο νερό αλλά μέχρι την ένδειξη, για τη στάθμη του νερού, που έχει πάνω του.

halvas69
03-09-06, 00:14
Γνώμη μου είναι να μην τον βάλεις πάρα πολύ κοντά στην είσοδο ή έξοδο του φίλτρου, κράτησε μία σχετική απόσταση.
Όπως και να έχει όντως πρέπει να είναι σε σημείο που το νερό να κυκλοφορεί.

KOKORAS
03-09-06, 00:56
Γνώμη μου είναι να μην τον βάλεις πάρα πολύ κοντά στην είσοδο ή έξοδο του φίλτρου, κράτησε μία σχετική απόσταση.
Όπως και να έχει όντως πρέπει να είναι σε σημείο που το νερό να κυκλοφορεί.

Εξηγείς παρακαλώ γιατί? Στα εσωτερικά φίλτρα τον έχουν στον πρώτο θάλαμο.
Γιατί όχι κοντά στην είσοδο τουλάχιστον?
Ευχαριστώ Νίκος

halvas69
03-09-06, 01:50
Kαι βέβαια.
Πολύ απλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή του νερού τόσο περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί να το φέρει στην θερμοκρασία που πρέπει - έχει ρυθμιστεί.
Ο λόγος είναι ότι δεν θα προλαβαίνει να το ζεστάνει, όσο πρέπει, σε σχέση με το αν είχε μικρότερη ταχύτητα το νερό που περνάει, δίπλα του.
Με ότι αυτό συνεπάγεται σε κατανάλωση ρεύματος κλπ.
Στα φίλτρα που λες (όλα μέσα του) γίνεται για λόγους εκμετάλευσης χωρητικότητας.
ΥΓ Να επαναλάβω ότι είναι δική μου άποψη....μπορεί να το σκέφτομαι και στραβά.

PascM
03-09-06, 07:54
Kαι βέβαια.
Πολύ απλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή του νερού τόσο περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί να το φέρει στην θερμοκρασία που πρέπει - έχει ρυθμιστεί.
Ο λόγος είναι ότι δεν θα προλαβαίνει να το ζεστάνει, όσο πρέπει, σε σχέση με το αν είχε μικρότερη ταχύτητα το νερό που περνάει, δίπλα του.
Με ότι αυτό συνεπάγεται σε κατανάλωση ρεύματος κλπ.
Στα φίλτρα που λες (όλα μέσα του) γίνεται για λόγους εκμετάλευσης χωρητικότητας.

Πως σου(ας) φαίνετε η ιδέα οτι με την γρήγορη κυκλοφορία όμως του νερού το ζεσταίνει ποιο σιγά? Εντάξει θα αργήσει ίσως περισσότερο στην αρχή αν δηλαδή το νερό είναι παγωμένο να το φτάσει στην επιθυμιτή θερμοκρασία όμως μήπως η άνοδός της είναι ποιο ομαλή? Και η διατηρησή της ποιο εύκολη? :confused:

Θανάσης
03-09-06, 10:25
Πολύ απλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή του νερού τόσο περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί να το φέρει στην θερμοκρασία που πρέπει - έχει ρυθμιστεί.
Ο λόγος είναι ότι δεν θα προλαβαίνει να το ζεστάνει, όσο πρέπει, σε σχέση με το αν είχε μικρότερη ταχύτητα το νερό που περνάει, δίπλα του.
Με ότι αυτό συνεπάγεται σε κατανάλωση ρεύματος κλπ.


χωρις να ειμαι ειδικός πιστευω οτι οπου και να το βαλεις τον θερμοστατη ιδια ενεργεια θα καταναλώσει (και θα δωσει) για να φτασει το α ενυδρειο απο την χ θερμ. στην ψ
μαλιστα αμα ειναι ο θερμοστατης σε σημειο μεγαλης ροής τοτε λογικα η θερμοτητα θα απλωθεί ποιο ομοιόμορφα (θα εχουμε την επιθυμητη θερμοκρασ. παντου) ενω αν ειναι σε ενα σημειο χαμηλης ή μηδενικής ροης
τοτε καθως τα νερά ειναι (τοπικά) στασειμα θερμενονται μονο τα νερά γυρω απο τον θερμοστατη
(συγνωμη για την εκταση ειδικά αν πιστευετε οτι τα λεγωμενα μου ειναι λανθασμενα)

KOKORAS
03-09-06, 12:16
χωρις να ειμαι ειδικός πιστευω οτι οπου και να το βαλεις τον θερμοστατη ιδια ενεργεια θα καταναλώσει (και θα δωσει) για να φτασει το α ενυδρειο απο την χ θερμ. στην ψ
μαλιστα αμα ειναι ο θερμοστατης σε σημειο μεγαλης ροής τοτε λογικα η θερμοτητα θα απλωθεί ποιο ομοιόμορφα (θα εχουμε την επιθυμητη θερμοκρασ. παντου) ενω αν ειναι σε ενα σημειο χαμηλης ή μηδενικής ροης
τοτε καθως τα νερά ειναι (τοπικά) στασειμα θερμενονται μονο τα νερά γυρω απο τον θερμοστατη
(συγνωμη για την εκταση ειδικά αν πιστευετε οτι τα λεγωμενα μου ειναι λανθασμενα)

Λάθος φίλε μου. Όση περισώτερη ώρα είναι αναμένος τόσο περισότερη ενέργεια καταναλώνει απλά.

halvas69 με κάλυψες πλήρως, νόμιζα για ότι υπήρχε άλος λόγος για ττην άποψη σου. Ευχαριστώ.

halvas69
03-09-06, 12:41
Xα,χα,χα έχει μεγάλη πλάκα ότι στην ουσία όλοι είπαμε από κάτι σωστό.
Να μην το τραβήξουμε άλλο γιατί σε λίγο βλέπω, τους μισούς να βάζουν τον θερμοστάτη μέσα φτερωτή και τους άλλους μισούς έξω από το ενυδρείο.

Τον δικό μου τον έχω στους 10 πόντους περίπου από το φίλτρο.

DimmyF
03-09-06, 12:42
Λοιπόν:
Το νερό είναι κακός αγωγός της θερμότητας. Οπότε η διάχυση θερμότητας στο νερό είναι (~μηδέν στο καθαρό νερό) μικρή στο νερό βρύσης.
Γι'αυτό θέλουμε κ το θερμοστάτη κοντά σε ροή νερού.
Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνουμε θέρμανση νερού όχι φυσικά μέσω διάχυσης αλλά μέσω μεταφοράς θερμότητας.
Με αυτή τη λογική και μόνο, όσο πιο κοντά στην είσοδο ή έξοδο του φίλτρου είναι ο θερμοστάτης, τόσο πιο καλά!!
Αυτά (έχει κ τον τελικό τώρα ;) )

halvas69
03-09-06, 12:51
Μπράβο ρε Dimmy.
Τώρα μάλιστα μου είναι και κατανοητό :)

liquid
03-09-06, 17:07
Λοιπόν:
Το νερό είναι κακός αγωγός της θερμότητας.

Δηλαδή όταν ζεσταίνουμε νερό σε ένα μπρίκι, το νερό που ακουμπάει στο μπρίκι βράζει ενώ στην επιφάνεια είναι κρύο? Τι λέτε τώρα?
Το νερό όπως και όλα τα υγρά μόλις αλλάξει θερμότητα μετακινείται από μόνο του πρας τα πάνω και το κρύο νερό παίρνει τη θέση του. Δεν χρειάζεται φίλτρο ή κυκλοφορητής για να μετακινηθεί.

DimmyF
03-09-06, 18:20
Δηλαδή όταν ζεσταίνουμε νερό σε ένα μπρίκι, το νερό που ακουμπάει στο μπρίκι βράζει ενώ στην επιφάνεια είναι κρύο? Τι λέτε τώρα?


Λέω να μην μπω σε λεπτομέρειες φυσικής..Βασικά τα έχεις μπλέξει λίγο..
Ο βρασμός είναι κάτι άλλο και δεν εξαρτάται μόνο από το ποσό της προσλαμβανόμενης ενέργειας.

Και φυσικά είναι σωστό αυτό που λες (αν και λίγο ατελές) και ισχύει όχι μόνο στα υγρά αλλά και στα αέρια:
Το νερό όπως και όλα τα υγρά μόλις αλλάξει θερμότητα μετακινείται από μόνο του πρας τα πάνω και το κρύο νερό παίρνει τη θέση του.

Τελικά που διαφωνούμε?? Και εσύ για μεταφορά μιλάς και όχι για διάχυση.

Λάβε υπ'όψιν σου ότι ναι μεν το θερμό νερό μετακινείται κ το ψυχρό μεταφαίρεται στη θέση του αλλά σε καμία περίπτωση αυτή η ροή δε συγκρίνεται με τη ροή ενός κυκλοφορητή. Άρα?!

halvas69
03-09-06, 18:22
Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι τόσο καιρό νόμιζα το νερό για καλό αγωγό της θερμότητας.
Θα τα μπέρδεψα με την ηλεκτρική αγωγιμότητα......:confused:

DimmyF
03-09-06, 18:45
Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι τόσο καιρό νόμιζα το νερό για καλό αγωγό της θερμότητας.


Οι περισσότεροι έτσι νομίζουν Γιώργη..Και γω παλιότερα.Αυτό είναι λάθος.

Υπάρχει ένα απλό πείραμα για να δεις ότι ισχύει αυτό που λέω:
Πάρε ένα δοκιμαστικό σωλήνα (αυτό είναι κ το μόνο δύσκολο) που να χωράει ένα παγάκι μέσα. Ρίξε το παγάκι και από πάνω του κάτι βαρύ (π.χ. μία μεταλλική μπίλια) γέμισε το σωλήνα νερό και κρατόντας τον με μία πένσα βάλε το πάνω μέρος του στη φλόγα από ένα γκαζάκι.
Θα δεις το νερό στο πάνω μέρος να βράζει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!
Το παγάκι ξέρεις πότε θα λοιώσει?? Εγώ δεν ξέρω γιατί μετά από μισή ώρα που βαρέθηκα να κρατάω δεν είχε λοιώσει!! Το παγάκι όμως να το βάλεις κάτω κ τη φλόγα επάνω για να αποφύγεις τη μεταφορά νερού ;)
Αυτά..

Strahos
03-09-06, 23:25
Οι περισσότεροι έτσι νομίζουν Γιώργη..Και γω παλιότερα.Αυτό είναι λάθος.

Υπάρχει ένα απλό πείραμα για να δεις ότι ισχύει αυτό που λέω:
Πάρε ένα δοκιμαστικό σωλήνα (αυτό είναι κ το μόνο δύσκολο) που να χωράει ένα παγάκι μέσα. Ρίξε το παγάκι και από πάνω του κάτι βαρύ (π.χ. μία μεταλλική μπίλια) γέμισε το σωλήνα νερό και κρατόντας τον με μία πένσα βάλε το πάνω μέρος του στη φλόγα από ένα γκαζάκι.
Θα δεις το νερό στο πάνω μέρος να βράζει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!
Το παγάκι ξέρεις πότε θα λοιώσει?? Εγώ δεν ξέρω γιατί μετά από μισή ώρα που βαρέθηκα να κρατάω δεν είχε λοιώσει!! Το παγάκι όμως να το βάλεις κάτω κ τη φλόγα επάνω για να αποφύγεις τη μεταφορά νερού ;)
Αυτά..

σωστός ο Ντίμης ;) πάντως είναι δύσκολο να βρεις σημείο με ροή σε ενυδρείο με εξωτερικό φίλτρο για να βάλεις τον θερμοστάτη, γιατί συνήθως μπαίνει δίπλα στο σωληνάκι εισόδου του φίλτρου για αισθητικούς λόγους όπου δεν έχει και πολλή ροή...

netblues
06-09-06, 09:35
παντως, αν μπορουμε να βαλουμε το θερμαντηρα παραλληλα με το χαλικι (αλλα οχι και πολυ κατω αν υπαρχουν ψαρια βυθου) τοτε δημιουργειται με τη θερμανση μια φυσικη ροή προς τα πανω, η οποια ειναι υπερ αρκετη για την καλη διαχυση.