PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσο συχνα να αλλαζω το νερο?


bluefish
31-08-06, 12:10
:rolleyes: Ποσο συχνα να αλλαζω το νερο σε ενυδρειο 120λτ με εξωτερικο φιλτρο (με ανθρακα και εχω μια αεραντλια) και τι ποσοτητα νερου? θερμοκρασια νερου στο νεο νερο που βαζω?:?:

hoby
31-08-06, 12:26
Φίλε μου Bluefish είναι λίγο αόριστες οι πληροφορίες που δίνεις για το ενυδρείο σου. Τι ψάρια έχεις ; Το φίλτρο σου έχει μόνο άνθρακα ; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος και εδώ είμαστε.

halvas69
31-08-06, 12:47
Yπάρχει ένας γενικός κανόνας.
Αλλάζεις το 30% του νερού σου, 1 φορά την εβδομάδα και το νέο νερό που προσθέτεις πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου.

Apostolis
31-08-06, 12:47
Οι αλλαγές του νερού και το πόσο συχνά πρέπει να γίνονται, εξαρτώνται απο τον τύπο του ενυδρείου (πχ φυτεμένο ή απλά κοινονικό), το φίλτρο, την ιχθυοφόρτιση και τις "απαιτήσεις" των ψαριών σε ποιότητα νερού και σταθερότητα συνθηκών...

Τον άνθρακα στο φίλτρο γιατί τον έχεις βάλει? Περνάς στάδιο "αποθεραπείας" απο αρρώστια?

bluefish
31-08-06, 13:20
Εχω ανθρακα,κεραμικο μακαρονι ψιλο για μηχανικο και χοντρο για βιολογικο +8 stars πλαστικο βιολογικο!ψαρια εχω ζεμπρα,γκαμπι,μπαλουν,αρλεκινους,γλυφτες,bodia kai agistrus ola περιπου 28 ψαρια.

Ευχαριστω!

george
31-08-06, 13:27
Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο ;

Η σύνθεση των ψαριών σου δεν είναι ότι καλύτερο.
Μήπως είναι καιρός να κάνεις μερικές αλλαγές ;

Μετρήσεις των παραμέτρων του νερού σου κάνεις ;
Τον άνθρακα αν δεν συντρέχει λόγος ... να τον βγάλεις !

bluefish
31-08-06, 13:28
Αγαπητε Αποστολη! Εχω περιπου στα 10 φυτα,περιπου 25 ψαρακια,φιλτρο φλουβαλ 203 με κεραμικα υλικα και ανθρακα που τον αλλαζω μια φορα τον μηνα? Χρειαζετε ο ανθρακας συνεχεια?:)

PascM
31-08-06, 13:37
Ο άνθρακας δεν χρειάζετε! Τον έχουμε μόνο για την περίπτωση μετά θεραπείας.

Apostolis
01-09-06, 14:50
Αγαπητε Αποστολη! Εχω περιπου στα 10 φυτα,περιπου 25 ψαρακια,φιλτρο φλουβαλ 203 με κεραμικα υλικα και ανθρακα που τον αλλαζω μια φορα τον μηνα? Χρειαζετε ο ανθρακας συνεχεια?:)

Το "έχω 10 φυτά" δεν λέει και πολλά μιας και δεν ξέρουμε αν είναι αργής ή γρήγορης ανάπτυξης (το οποίο έχει σχέση και με το πόσα νιτρικά καταναλώνουν...)

Σε πρώτη φάση θα εφήρμοζα μια ρουτίνα αλλαγών της τάξης του 1/3 ανα βδομάδα (ΜΕ αντιχλώριο εννοείται!)

Αφού επιμεληθείς σε πρώτη φάση της σύνθεσης των ψαριών σου και κάνεις μερικές μετήσεις Αμμωνίας, Νιτρωδών και Νιτρικών, και αφού "κοντρολάρεις" το πόσο ταϊζεις, μετά θα μπορούσαμε να δώσουμε μια πιο "σωστή" συμβουλή... ;)

Φιλικά,