PDA

Επιστροφή στο Forum : S.o.s Μπορει Ενα Διακοσμητικο Ξυλο Να Κανει Τετοια Ζημια


hoby
29-08-06, 10:13
Καλημέρα σας.
Γύρισα από Διακοπές και τα βρήκα όλα εντάξει (ψάρια-ενυδρείο κλπ).Εκανα λοιπόν την τακτική αλλαγή-καθαρισμό ενυδρείου.Όλα εντάξει.Την επομένη πήγα σε ένα Pet Shop που άνοιξε πολύ κοντά στο σπίτι μου (πολύ επώνυμο) και αγόρασα ένα μεγάλο διακοσμητικό ξύλο.Ρώτησα τον υπάλληλο εάν πρέπει να κάνω τίποτε συγκεκριμένο και μου είπε απλά να το ξεπλύνω με μπόλικο νερό και να το ρίξω μέσα.Όπως και έκανα.Την άλλη μέρα το πρωί ξύπνησα και είδα όλα τα ψάρια (δίσκους) να κοιτάνε το θεό...και να προσπαθούν στην επιφάνεια να πάρουν ανάσα. Το δε νερό καφέ...Αμέσως πανικόβλητος προχώρησα σε αλλαγή μισού νερού.Την επομένη μέρα το ίδιο.. Πάλι αλλαγή μισού νερού .Αποτέλεσμα έβγαλα το ξύλο το έβαλα σε μια λεκάνη ρίχνοντας του ζεστά νερά. Οι Δίσκοι τέταρτη μέρα και δεν έχουν συνέλθει ακόμη δεν τρώνε κλπ. Τι έκανα λάθος ;
Φταίει το ξύλο ; Φταίει που έκανα απανωτές αλλαγές νερού ; Eπρεπε να κάνω κάτι με το ξύλο πριν το ρίξω μέσα ;
Παρακαλω πολύ την βοήθειά σας
Ευχαριστώ

Mitsos
29-08-06, 10:36
Αν το ξυλο ειναι για ενυδρειο και δεν ειχε κατι επανω του δεν ειναι λογικο...
θα σου αλλαζε το χρωμα κτλ. αλλα δεν επηρεαζει!
βεβαια καλο ειναι να το βραζουμε πριν κανουμε κατι τετοιο ή τουλαχιστον να το ξεπλενουμε καλα με καυτο νερο....
ποσο μεγαλο ενυδρειο και ποσο μεγαλο ξυλο?
να μαλακωσε τοσο πολυ το νερο σε μια μερα και η αποτομη αλλαγη να τους προξενησε προβλημα μου φαινετε πολυ τραβηγμενο.... :-/

βεβαια οι ποιο εμπειροι ισως να γνωριζουν κατι παραπανω.

hoby
29-08-06, 11:20
Τι μπορείς να κάνεις για να μην καφετιάζει το νερό όταν έχεις μέσα ξύλο ;
Τι εννοείς όταν λές αν έχει κάτι επάνω του ;
Τώρα που το λέμε στο μισό κομμάτι του επιφανειακά έχει αυτή την ανοιχτόχρωμη ¨φλυδα¨
που μυρίζει κιόλας λιγάκι έντονα . Λέτε να φταίει αυτή η φλύδα ;
Πάντως είναι αγορασμένο απο πολύ επώνυμο pet shop και με διαβεβαίωσαν ότι είναι ξύλο ενυδρείου

Tkagem
29-08-06, 11:53
Έχεις πρόβλημα οξυγόνου,γι’αυτό τα ψάρια σου πιπιλίζανε την επιφάνεια…Το είχα πάθει και εγώ παλιότερα.Αυτό που έκανα ήταν να βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου στην επιφάνεια του νερού έτσι ώστε να υπάρχει μεγάλη κίνηση πάνω και να αναταράσεται η επιφάνεια.Κάντο και θα με θυμηθείς.Εμένα την άλλη μέρα είχαν συνέλθει όλα τα ψαράκια.Τώρα αν φταίει το ξύλο γι’αυτό δε νομίζω…Τι σχέση έχει το ξύλο με το οξυγόνο δε γνωρίζω,αυτό που γνωρίζω είναι πώς σου κιτρινίζει το νερό,η οποία κιτρινίλα με λίγο άνθρακα στο φίλτρο φεύγει…Καλή τύχη...

hoby
29-08-06, 12:29
Το ξύλο το έχω τώρα 3 μέρες σε μια λεκάνη αλλάζοντας κάθε μέρα νερό και ήδη βλέπω ότι σιγά σιγά η πολύ η κιτρινίλα φεύγει. Πόσες μέρες πρέπει να μείνει εκεί ;
Οσον αφορά για τον άνθρακα βάζοντας τον στο εξωτερικό φίλτρο μαζί με το ¨μακαρόνι΄ που έχω ο άνθρακας νομίζω ότι δεν συμβαδίζει έχοντας φυτά co2 κλπ η κάνω λάθος ;
H έξοδος του φίλτρου μου είναι εκτός νερού ψηλότερα απο την επιφάνεια του νερού. Δεν εχω πρόβλημα οξυγόνου εξάλλου αυτό συνέβει όταν προτοέβαλα το ξύλο μέσα.
Αλήθεια τραβάνε οξυγόνο αυτά τα ξύλα ;

PascM
29-08-06, 12:36
Τον άνθρακα δεν θα το αφήσεις μόνιμα μέσα! Ναι σου κρατάει τα λιπάσματα κλπ αλλά δεν είναι για πολύ.

hoby
29-08-06, 12:39
Τον άνθρακα δεν θα το αφήσεις μόνιμα μέσα! Ναι σου κρατάει τα λιπάσματα κλπ αλλά δεν είναι για πολύ.


Για πόσο ;

PascM
29-08-06, 12:41
Τόσο όσο να καθαρίσει το νερό το πολύ πιστεύω σε μια με δυο μέρες θα έχει γίνει κρύσταλο.

Mitsos
29-08-06, 13:07
μπορεις βεβαια να δινεις και το νερο σου στην Μαριλλενα που θελει να σκουρινει το δικο τις και αντιστροφα... :) :)

Giorgos
29-08-06, 14:42
Αφού έχεις δίσκους, γιατί δεν φροντίζεις το νερό του ενυδρείου να έχει ένα ελαφρώς κιτρινωπό χρώμα (αρέσει στους δίσκους και εξάλλου έτσι είναι το νερό στο φυσικό τους περιβάλλον);
Οσον αφορά για τον άνθρακα βάζοντας τον στο εξωτερικό φίλτρο μαζί με το ¨μακαρόνι΄ που έχω ο άνθρακας νομίζω ότι δεν συμβαδίζει έχοντας φυτά co2 κλπ η κάνω λάθος ;
H έξοδος του φίλτρου μου είναι εκτός νερού ψηλότερα απο την επιφάνεια του νερού. Δεν εχω πρόβλημα οξυγόνου εξάλλου αυτό συνέβει όταν προτοέβαλα το ξύλο μέσα.
Αλήθεια τραβάνε οξυγόνο αυτά τα ξύλα ;
Όχι, δεν τραβάνε οξυγόνο.
Παραπάνω λες ότι έχεις ενυδρείο με φυτά, CO2, κλπ και ότι η έξοδος του φίλτρου είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού. Φρόντισε να την κατεβάσεις 3-4 εκατοστά χαμηλότερα από την επιφάνεια, διαφορετικά θα "διώχνεις" το CO2 που χρειάζονται τα φυτά.

CASPER
29-08-06, 14:50
μπορεις βεβαια να δινεις και το νερο σου στην Μαριλλενα που θελει να σκουρινει το δικο τις και αντιστροφα... :) :)

Να'σαι καλά καλέ μου άνθρωπε που με σκέφτεσαι :D:D:D

Αγαπητέ μου φίλε hoby, οταν είχα βάλει πρώτη φορά ξύλο μοπάνι στο ενυδρείο και είδα το νερό ξαφνικά να αλλάζει χρώμα, μου άρεσε μεν που ήταν πιο σκούρο, αλλά ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ.
Κάποιος από εδώ, βέβαια, μου είπε ..."εδώ εμείς πληρώνουμε τύρφες και ζουμιά για να το σκουρίνουμε..!!" .... όπως ακριβώς δηλαδή κάνω κι εγώ τώρα :rolleyes:
Βέβαια αυτό είναι θέμα γούστου.

Τα ψαράκια σου είναι καλά τώρα? Επανήλθαν στο κανονικό??? Το βασικότερο αυτό είναι !!!

hoby
29-08-06, 15:31
Αφού έχεις δίσκους, γιατί δεν φροντίζεις το νερό του ενυδρείου να έχει ένα ελαφρώς κιτρινωπό χρώμα (αρέσει στους δίσκους και εξάλλου έτσι είναι το νερό στο φυσικό τους περιβάλλον);

Όχι, δεν τραβάνε οξυγόνο.
Παραπάνω λες ότι έχεις ενυδρείο με φυτά, CO2, κλπ και ότι η έξοδος του φίλτρου είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού. Φρόντισε να την κατεβάσεις 3-4 εκατοστά χαμηλότερα από την επιφάνεια, διαφορετικά θα "διώχνεις" το CO2 που χρειάζονται τα φυτά.

Κατεβάζοντας όμως την έξοδο 3-4 εκατοστά απο την επιφάνεια δεν θα έχω καμιά ανατάραξη της επιφάνειας του νερού (άρα μειωμένο οξυγόνο ;) έτσι δεν είναι ;

Giorgos
29-08-06, 15:34
Θα έχεις όμως μια πολύ μικρή κίνηση της επιφάνειας... η οποία αρκεί όμως.

halvas69
29-08-06, 15:35
Το ξύλο αποκλείεται να δεύσμευσε το Οξυγόνο.
Η δυσκολία στην αναπνοή "Gasping" οφείλετε σε κάτι άλλο πχ μη επαρκής ανατάραξη της επιφάνειας.
Δοκίμασε αυτό που σου λένε τα παιδιά και μην υπολογίζεις το CO2 αυτή την στιγμή, προέχουν τα ψαράκια.
Επίσης κοίταξε την ροή του φίλτρου σου, μήπως έχει πέσει πολύ ?
Το χρώμα που βγάζει δεν κάνει κακό.

hoby
29-08-06, 16:03
Το ξύλο αποκλείεται να δεύσμευσε το Οξυγόνο.
Η δυσκολία στην αναπνοή "Gasping" οφείλετε σε κάτι άλλο πχ μη επαρκής ανατάραξη της επιφάνειας.
Δοκίμασε αυτό που σου λένε τα παιδιά και μην υπολογίζεις το CO2 αυτή την στιγμή, προέχουν τα ψαράκια.
Επίσης κοίταξε την ροή του φίλτρου σου, μήπως έχει πέσει πολύ ?
Το χρώμα που βγάζει δεν κάνει κακό.


Eάν φέρω την έξοδο του φίλτρου ίση με την επιφάνεια του νερού η ανατάραξη που θα κάνει αρκεί η πρέπει να πέφτει το νερό απο ύψος 4-5 εκατοστών απο την επιφάνεια όπως δηλ. το έχω τώρα ώστε να δημιουργεί και κάποιες φυσαλίδες ;

Tkagem
29-08-06, 17:54
Καλύτερα φέρτο ίσα με την επιφάνεια.Αλλά και έτσι που το έχεις μιά χαρά μου φαίνεται.Απλώς κάνει θόρυβο...

Giorgos
30-08-06, 10:18
Από χθες ακόμα να συνέλθουν τα ψάρια σου;

hoby
30-08-06, 11:36
Από χθες ακόμα να συνέλθουν τα ψάρια σου;


O ένας απο τους 4 δίσκους είναι οκ . Οι άλλοι τρείς έχουν ακόμη έναν ' μετεωρισμό ΄
Πρέπει να φταίνε οι απανωτές αλλαγές του νερού που έκανα. Πρέπει να ταράχτηκε η βιολογική τους ισορροπία.

Tkagem
30-08-06, 15:04
Είσαι σε καλό δρόμο,έβαλες την εξαγωγή του φίλτρου στην ίδια ευθεία με την επιφάνεια?

hoby
30-08-06, 15:29
Είσαι σε καλό δρόμο,έβαλες την εξαγωγή του φίλτρου στην ίδια ευθεία με την επιφάνεια?

Ναι είναι οκ

nendosstelios
31-08-06, 18:10
Εχει κανεις απαντηση στην ερωτηση τι προκαλεσε το προβλημα

hoby
01-09-06, 12:43
Πώς τα πάνε οι δίσκοι?
Έχουν συνέλθει?


Ο ένας απο τους 4 ναι . Οι άλλοι τρείς δεν τρώνε ακόμα και αρχίζω να ανησυχώ γιατί κοντεύουν να κλείσουν εβδομάδα
μάλιστα ο ένας απο τους τρείς εχθές άρχισε ξαφνικά να κάνει ¨κολοτούμπες¨ για πέντε λεπτά περίπου λες και είχε πάθει τρέλα..

Giorgos
01-09-06, 19:58
Δεν μας γράφεις και τις μετρήσεις που παίρνεις (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH);

panousojet
02-09-06, 02:30
Το ξυλο σε καμια περιπτωση δεν επηρεαζει αρνητικα τους δισκους και ιδιως αυτη κιτρινιλα που βγαζει.Το co2 ειναι diy ή μπουκαλα;;Αυτη η αντιδραση των ψαριων σου κανει πολυ χαμηλο ph μεγαλη ποσοτητα co2 και συνεπως μικρη ποσοτητα co2.Τι μετρησεις εχεις σε ph,co2 και kh.Εχεις δοκιμασει κατεψυγμενη τροφη και δεν εφαγαν οι δισκοι;;

hoby
04-09-06, 10:24
Koλοτούμπες??? Εννοείς σπασμωδικές κινήσεις?

Αν ναί, νομίζω κάνει έτσι επειδή υπάρχει πολύ υψηλό πεχά και νιτρικά...:smt101


Ναι αλλά γιατί κάνει μόνο αυτός έτσι και όχι και οι άλλοι ;

dimitris21
04-09-06, 15:06
Δεν μας γράφεις και τις μετρήσεις που παίρνεις (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH);
...