PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασια και ψαρια


gatulis
26-08-06, 03:20
Αν και εχω το ενυδρειο μου εδω και 10 μηνες τωρα πηρα την προτοβουλια να το ψαξω πολυ το θεμα και να κανω μια σωστη δουλεια, πανω απ'ολα για τα ψαρακια. Τα ψαρια γλυκου νερου μεχρι τι θερμοκρασια μπορουν να αντεξουν; Τωρα το καλοκαιρι αν δεν κανουμε κατι με το νερο (χαμηλωσουμε τη θερμοκρασια με καποιο τροπο) μπορει να παθουν τιποτα ψαρακια;

newfish
26-08-06, 08:57
Καταρχήν, καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Γενικά είναι δύσκολο να σου απαντήσουμε σε αυτό που ρωτάς.
Δεν έχουν όλα τα ψάρια τις ίδιες απαιτήσεις στην θερμοκρασία του νερού.
Για αυτό άλλωστε και τα ξεχωρίζουμε σε ψάρια κρύου νερού, τροπικά, κιχλίδες, κλπ κλπ.
Γενικά πάντως όταν ένα ψάρι βρεθεί σε διαφορετικές συνθήκες (ποιότητα νερού, θερμοκρασία, κυκλοφορία) στρεσάρετε πολύ, και μερικές φορές πεθαίνει.

Εάν θες δώσε μας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο σου, και τα ψάρια που φιλοξενείς σε αυτό.

gatulis
26-08-06, 16:41
Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 92L της RENA με εσωτερικο φιλτρο. Τα ψαρια που εχω τωρα στο ενυδρειο ειναι δυο παγκασιους, δυο αλμπινο, δυο κλοουν και ενα μαχαιροψαρο. Εχω σοβαρο προβλημα με τη θερμοκρασια, χθες ηταν στους 32!!!! Α και επισης εχω μερικα ζωντανα φυτα (οτι εχει απομεινει γιατι αργοπεθαινουν), δυο βραχους μερικες ηφαιστιογενεις πετρες και ενα ξυλο. Τον θερμοστατη τον εχω εκτος μπριζας απο τον ιουλιο.

gatulis
26-08-06, 17:59
Κατι ασχετο! Τα albino που εχω μοιαζουν ΑΚΡΙΒΩΣ με τα rainbow sharks που ειδα σε μια φοτο στο φορυμ! Μηπως ειναι το ιδιο ψαρι η εγω τοσο καιρο νομιζα οτι ειχα αλλα ψαρια???

newfish
26-08-06, 18:01
Τι εννοείς Albino;;
Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφεία από τα ψάρια σου;

gatulis
26-08-06, 19:11
Λοιπον θα βγαλω τωρα μερικες αλλα μην βαρατε οταν δειτε το ενυδρειο!! Ειναι στα χαλια του, σημερα εκανα αλλαγη νερου! Ελπιζω να μου δωσετε και μερικες συμβουλες να φτιαξουν τα πραγματα γιατι απο οταν το πηρα τιποτα δεν παει καλα! Για πες μου πως να ανεβασω φοτος..

gatulis
26-08-06, 21:51
Τραβηξα τις φωτογραφιες αλλα δεν ξερω πως να τις περασω! Να τις ανεβασω στο site και αν ναι πως; Η καπου αλλου;

tzimakos
26-08-06, 22:32
Καταρχην φροντισε να μην ειναι σε τεραστια αναλυση γιατι αργουν πολυ να ανεβουν σε οσους δεν εχουν adsl.
οταν πας να απαντησεις ή να διορθωσεις ενα post στα εικονιδια διπλα απο το smiley εχει ενα 4162 πατησε το και θα σου εμφανισει ενα παραθυρο. εκει πηγαινεις στο upload files from your computer πατας αναζητηση, και μολις βρεις τη φωτο στο pc σου πατας ανεβασμα. το ιδιο και για τη δευτερη, την τριτη κλπ. κλεινεις το extra παραθυρο . ξαναπατας το4162 και δινεις insert all. καλου κακου κανε μια προεπισκοπηση μηνυματος και τελος

Apostolis
26-08-06, 22:39
Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 92L της RENA με εσωτερικο φιλτρο. Τα ψαρια που εχω τωρα στο ενυδρειο ειναι δυο παγκασιους, δυο αλμπινο, δυο κλοουν και ενα μαχαιροψαρο. Εχω σοβαρο προβλημα με τη θερμοκρασια, χθες ηταν στους 32!!!! Α και επισης εχω μερικα ζωντανα φυτα (οτι εχει απομεινει γιατι αργοπεθαινουν), δυο βραχους μερικες ηφαιστιογενεις πετρες και ενα ξυλο. Τον θερμοστατη τον εχω εκτος μπριζας απο τον ιουλιο.

Εκτός απο την θερμοκρασία, θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να λάβεις μέτρα και σχετικά με την σύνθεση των ψαριών σου...
Σε γενικές γραμμές αποδεκτές θερμοκρασίες είναι απο 23-26 βαθμούς για τα περισσότερα ήδη "τροπικών" ψαριών με μερικές εξαιρέσεις... Τώρα για ψάρια "κρύου νερού" είναι άλλο θέμα...

Για την ρύθμιση της θερμοκρασίας, δες εδώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12435
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12332
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12938

gatulis
26-08-06, 23:12
Γιατι το λες αυτο; Τι εχουν τα ψαρακια μου; Τα συγκεκριμενα συζουν αρμονικα για πανω απο 5 μηνες. Αλλου εχω προβλημα!
1ο οτι φυτο και να βαλω μεσα σιγα σιγα ξεραινεται και πεθαινει
2ο οτι αλλο ψαρακι εχω βαλει στο ενυδρειο εχει "φυγει"
Βεβαια αυτο οφειλεται στο οτι ακουγα τους μαγαζατορες αλλα γιατι πεθαναν τα δυο αγγελοψαρα που εβαλα πριν 1,5 μηνες;
(Οι φωτογραφιες φορτωνουν, τις περναω τελικα μεσω imageshack)

Apostolis
26-08-06, 23:26
Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 92L της RENA με εσωτερικο φιλτρο. Τα ψαρια που εχω τωρα στο ενυδρειο ειναι δυο παγκασιους, δυο αλμπινο, δυο κλοουν και ενα μαχαιροψαρο.

Τα παγκάσιους φτάνουν μέχρι και 1,20m
Τα "αλμπίνο", τί είναι???
Τα κλόουν μεγαλώνουν αρκετά και είναι ΣΜΗΝΟΨΑΡΑ!
Το μαχαιρόψαρο φτάνει μέχρι και τα 40cm και είναι ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ!

Το να αναγκάζεις οργανισμούς που είτε ανταγωνίζονται είτε αγωνίζονται να επιβιώσουν, στο να ζούν σε περιορισμένο χώρο και χωρίς την δυνατότητα να αναπτυχθούν φυσιολογικά, είναι ΑΝΗΘΙΚΟ...

Αν επιθυμείς περεταίρω συζήτηση για την σύνθεση των ψαριών, άρχισε "καινούριο θέμα", ή στείλε ΠΜ...

Φιλικά,

gatulis
27-08-06, 00:06
Οκ θα ανοιξω καινουριο θεμα μιας και αυτο εχει τιτλο θερμοκρασια και ψαρια το οποιο λυθηκε και δεν εχει λογω υπαρξης..
Παντως τα ψαρακια δεν ανταγονιζονται και δεν ειναι καθολου επιθετικα μεταξυ τους. Μπορω να πω οτι συνυπαρχουν αρμονικα και ειναι ευτυχισμενα..
Μονο για τα παγκασιους μαλλον εχεις δικιο αφου οπως διαβασα και σε αλλα μηνυματα θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο. Αλλα τα εχω αγαπησει τοσο πολυ που δεν θα μπορουσα να τα αποχωριστω ποτε.. Θα πρεπει να περιμενουν μερικα χρονια μεχρι να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο!

Tkagem
27-08-06, 17:34
Δέ νομίζω να σου περιμένουν πάνω από χρόνο στα λίτρα που τους έχεις...Θα μεγαλώσουν μέχρι ένα σημείο και μετά θα σου ψοφήσουν...Στο λέω γιατί και γω 2 παγκάσιους έχω σε 180 λίτρα και τώρα ψάχνομαι να τους βάλω σε μεγαλύτερο ενυδρείο...Έχω εξαντλήσει κάθε ερωτηματικό όσο αναφορά αυτό το ψάρι,και πίστεψέ με οτι μπορεί εσένα να σου φαίνεται πως ζούν αρμονικά στο ενυδρείο σου,όμως το αν είναι ευτυχισμένα εκει μέσα ή όχι δυστυχώς δέ μπορούν να στο πούν....Άν πραγματικά αγαπάς αυτά τα ψάρια πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο ή δώστα σε κάποιον γνωστό σου που έχει ενυδρείο με μεγάλο μήκος και πολλά λίτρα.Εξάλλου τό διάστημα που είναι μέσα στο ενυδρείο σου μή νομίζεις πως έχουν μεγαλώσει φυσιολογικά....Το minimum σε μέγεθος που μεγαλώνουν στη φύση τους είναι 3 εκατοστά το μήνα.Οπότε σκέψου άν σου μεγαλώνανε φυσιολογικά σε τί μέγεθος θα έπρεπε να ήτανε τώρα...
Φιλικά πάντα...

george
27-08-06, 17:39
Kαλώς ήρθες και από εμένα !!!

Καλύτερα να αρχίσεις να σκέφτεσαι άμεσα την ανασύνθεση του ενυδρείου σου γιατί σύντομα θα έχεις προβήματα.....περισσότερα από αυτά που μπορούν να προκαλέσουν οι υψηλές θερμοκρασίες.

Διάβασε στο φόρουμ...υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και εμείς είμαστε πάντα εδώ για να σε βοηθήσουμε.

Γιατι το λες αυτο; Τι εχουν τα ψαρακια μου; Τα συγκεκριμενα συζουν αρμονικα για πανω απο 5 μηνες. Αλλου εχω προβλημα!
1ο οτι φυτο και να βαλω μεσα σιγα σιγα ξεραινεται και πεθαινει
2ο οτι αλλο ψαρακι εχω βαλει στο ενυδρειο εχει "φυγει"

Γιατί άραγε ;

Βεβαια αυτο οφειλεται στο οτι ακουγα τους μαγαζατορες αλλα γιατι πεθαναν τα δυο αγγελοψαρα που εβαλα πριν 1,5 μηνες;

Οι μαγαζάτορες πολλές φορές κάνουν εγκλήματα !!