PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι παπαγαλοψαρο?


vasilakis
25-08-06, 19:27
Ειναι ρε παιδια παπαγαλοψαρο η οχι ? το ειχα παρει μολις ειχε γεννηθει εχοντας δει και τη μανα του αλλα δεν μου φαινεται να εχει τα γνωστα χαρακτηριστικα(καρουμπαλο, στομα , χοντρο σωμα) .λετε να μην ξερω να ξεχωριζω τα παπαγαλοψαρα?:confused:

vasilakis
25-08-06, 19:50
sorry boys ξεχασα την foto.

parrot
25-08-06, 20:50
Παπαγαλόψαρο μπορώ να σου πω πως δεν είναι....

Τώρα για το τι είναι ανέμενε τους πιο έμπειρους...

Tkagem
25-08-06, 20:58
Απ'ότι ξέρω αυτά τα ψάρια είναι εργαστηρίου,δηλαδή δε τα βρίσκεις στη φύση...Οπότε ή δέν είναι παπαγαλόψαρο,ή δέ πέτυχε το <πείραμα> με το συγκεκριμένο ψάρι...και βγήκε κάτι παρόμοιο...

deMetrIs
25-08-06, 21:01
κοιτα αυτο ισως σε βοηθησει http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9860&highlight=convict

Apostolis
26-08-06, 22:53
...μήπως να το περιμέναμε να μεγαλώσει λίγο ακόμη για να δούμε καλύτερα τα χαρακτηριστικά του??? Πάντως ανρώπινο χεράκι, έχει μπεί σίγουρα μιας και πρόκειται για Albino... Τώρα δεν είμαι σίγουρος τί εννοεί ο Tkagem... :confused:

madfdg
27-08-06, 11:32
Είναι Cichlasoma nigrofasciatum.Ένα απο το χρώματα που έχουν στο φυσικό τους περιβάλλον είναι και αυτό το άσπρο.Κάποιοι (μαγαζατορες!!) τα ονομάζουν και αυτά παπαγαλόψαρα.Απ'ότι έχω ακούσει και εγώ τα παπαγαλόψαρα ,που όλοι ξερουμε, είναι διασταυρώσεις.
Φιλικά Κώστας

Giorgos
28-08-06, 00:41
Φαίνεται να είναι Α. nigrofasciatus (convict). Πάντως θα βοηθούσε μια πιο καθαρή φωτογραφία.