PDA

Επιστροφή στο Forum : Koi Kai Φυτα


ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
01-08-06, 16:12
Τωρα τελευτεα ολα τα φυτα εχουν ξυλοθει απο τα πυλινα γλαστρακια που τα
εχω και οχι μονο τα φυτα αλλα καιτα νουφαρα εχω παρατηρισει οτι τα κοι σκαβουν το χαλικι

καμια ιδεα

το χρυσοψαρο μου που ειναι 5 χρ αρχισε να ασπριζει σε βαθμο να ειναι πιο πολυ ασπρο παραχρυσοκοκκινο

SOCRATIS
01-08-06, 17:03
Τωρα τελευτεα ολα τα φυτα εχουν ξυλοθει απο τα πυλινα γλαστρακια που τα
εχω και οχι μονο τα φυτα αλλα καιτα νουφαρα εχω παρατηρισει οτι τα κοι σκαβουν το χαλικι. Kαμια ιδεα
Mάλλον ψάχνουν να φάνε τα αυγά που γέννησαν.Δυστυχώς δεν μπορείς να
κάνεις τίποτε για να τα σταματήσεις.


το χρυσοψαρο μου που ειναι 5 χρ αρχισε να ασπριζει σε βαθμο να ειναι πιο πολυ ασπρο παραχρυσοκοκκινο
Τα χρυσόψαρα που ζουν σε σκοτεινό περιβάλλον χάνουν τα χρώματα τους
και μπορεί να γίνουν λευκά.
Μήπως είναι βαθιά η λίμνη σου ;

ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
01-08-06, 17:17
απο 40 ποντους μεχρι 80 ποντους
και υπαρχει και φωτισμοσ υπογειος και επιγειος

Blanch
01-08-06, 17:48
Αν και ο τίτλος του παρακάτω θέματος παραπέμπει σε άλλα συμπτώματα για ρίξε μια ματιά...

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12498

Takis
01-08-06, 18:13
Τα κόι όλη την ημέρα ψάχνουν για τροφή στον βυθό. Γι αυτό έχουν και τα μουστάκια. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που σε μια λίμνη με κοι σπάνια θα βρεις άλλη μορφή ζωής όπως είναι οι λάρβες λιβελλούλας ή άλλα υδρόβια έντομα.
Όποιος θέλει μια λίμνη φυσική, δεν βάζει κόι.
Απλά δέχεσαι ότι στην λίμνη σου δεν θα έχεις φυτά, εκτός και αν κάποια την γλιτώσουν λόγω θέσης μέσα σε πέτρες κλπ.

andreasp
02-08-06, 00:02
Κάθε φορά που πάω στο Verde στου Παπαγου για καφε, θυμαμαι οτι θελω να παρω 2-3 κοι, και να τα πεταξω στην λίμνη.
Ειναι κριμα που δεν το εχει φτιαξει λιγο. Ισως με κοι, ισως με χελωνες...
Ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα το σεβοταν ο κοσμος και δεν θα πεταγε και σκουπιδια, ποτε, τσιγαρα μεσα.