PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο τανκ για δισκους βοηθεια


alan boy
26-07-06, 18:59
γεια σας.θελω να ρωτησω ποια ειναι η αναλογια νερου αντ.οσμοσης και νερου βρυσης για ενα νεο τανκ?το ενυδρειο ειναι 250 λιτρα καθαρα και προοριζεται για δισκους
επισης εχω 2λαμπες αρκαντια 38watt 1freshwater και 1original tropical lamp 38watt.επαρκουν?μηκος 1050mm

netblues
26-07-06, 19:01
εξαρταται απο το νερο της βρυσης και την ποιοτητα της α/ο..
οι μετρησεις θα σου το πουν.

alan boy
26-07-06, 19:06
επισης εχω 2 εξ,φιλτρα 1 εχαιμ2028 και 1 εχαιμ 2213.αν το 2028 γινει βιολογικο μεσα στα 3καλαθακια θα εχει μονο substrat pro χωρις σφουγγαρι και υαλοβαμβακα?
και το 2213 αν γινει μηχανικο θα εχει μεσα μονο τα μπλε σφουγγαρια?και κατι ακομα επαρκει το 2213 για μηχανικο η πρεπει να παω σε αγορα 2215η 2217?

netblues
26-07-06, 19:12
Κατι πρεπει να βαλεις μπροστα γιατι αλλιως θα βουλωσει το substrat pro γρηγορα. Οπως συνιστα και η eheim βαλε efiemech στο πρωτο καλαθακι.
Επισης δες την περιπτωση τοποθετησης του προφιλτρου της eheim στην εισοδο του 2028. Πολυ χρησιμο.
Υαλοβαμβακα θα βαλεις οπωσδηποτε μετα το substrat pro για να προστατευτει η αντλια.
Για το 2013 ως μηχανικο.. ολα σχετικά είναι. Και τα σφουγγαρια μετα απο λιγο λειτουργουν ως βιολογικά. Μην το παρακανεις με τους δισκους σε 250 λιτρα ομως εε?.. Δεν ειναι και παρα πολλα.

alan boy
26-07-06, 19:21
η οσμοση ειναι 3 σταδιων μαρκα ΜWS.τι να μετησω δηλαδη το ph της βρυσης και της οσμοσης?

alan boy
26-07-06, 19:27
οχι 4 κομματια θελω να βαλω.αν βγουν και ζευγαρια ακομα καλυτερα
να ρωτησω και κατι αλλο?το λιπασμα που θα βαλω ειναι το plantofix της papilon και το χαλικι ειναι aqualit της hobby.κανουν αυτα?
συγνωμη που τα ρωταω ενα ενα αλλα οταν τα εγραφα ολα μαζι με πεταγε εξω απ τη συνδεση και ολα οσα εγραφα χανονταν 2φορες το επαθα

Pritanis
26-07-06, 19:40
Επιτελους καινουριο αιμα!!!!!! Λοιπον τα φιλτρα σου ειναι υπεραρκετα και θα σου εξασφαλισουν τελειο νερακι...... Εχω και εγω τα ιδια φιλτρα σε 450 λιτρα......Προτεινω να τα εχεις κομπλε και τα 2 φιλτρα οπως προτεινει ο κατεσκευαστης (μακαρονι, σφουγγαρι, βιολογικο και υαλοβαμβακα) ωστε σε περπτωση προβληματος του ενος να εχεις ευκαιρο το αλλο καθως και να εχεις ενα προγραμμα να καθαριζεις τα φιλτρα εναλλαξ χωρις προβλημα...... Για να βρεις τη συσταση νερου βρυσης και ΑΟ θα πειραματιστεις...... Θα αναμιξεις σε ενα λιτρο αναλογιες μεχρι να επιτυχεις την επιθυμητη σκληροτητα και αυτη θα ακολουθεις στις αλλαγες σου..... Μια ανθρακικη σκληροτητα απο 4-6 ειναι οτι πρεπει.....Το Ph καλο ειναι να ειναι μικροτερο του 7..... Βομβαρδισε μας ερωτησεις.....να ξεσκουριασουμε λιγο!!!!!!

alan boy
26-07-06, 19:57
οι λαμπες μου ειναι 2 arcantia 38watt 1freshwater και 1original tropical μηκος 1050mm επαρκουν?το λιπασμα ειναι plantofix της papilon και το χαλικι aqualit της hobby. κανουν αυτα?
τυρφη να βαλω?σκεφτομαι αργοτερα να βαλω ph controler με co2 (αν προχωρισει η παραγκελια που θα γινοταν)
α εχω και 3 ριζες mopani σε μια λεκανη που αλλαζω το νερο καθε μερα εδω και 1 εβδομαδα.

Pritanis
26-07-06, 21:40
Πας πολυ καλα..... Λαμπες οσο πρεπει για δισκους..... Τυρφη σε πρωτη φαση βαλε.... Δινει ωραιο χρωμα στο νερο και μαλακωνει ..... Γρηγορα ομως θα τη βαρεθεις και θα αγορασεις κοντρολερ και διοξειδιο...... Τις ριζες βαλτες οπως ειναι ..... Θα δωσουν και αυτες χρωμα στο νερο....... Φυτα τι θα βαλεις;;;; Καλο ειναι να βαλεις και μια uv λαμπα ( ο Γρηγορης εχει σε καλη τιμη των 5 βαττ). Απο Σεπτεμβρη σε περιμενουμε σε συναντηση να τα πουμε εκτενως...... Εκτος απο δισκους τι αλλο θελεις να βαλεις;;;;

safi
27-07-06, 10:42
γεια σας.θελω να ρωτησω ποια ειναι η αναλογια νερου αντ.οσμοσης και νερου βρυσης για ενα νεο τανκ?το ενυδρειο ειναι 250 λιτρα καθαρα και προοριζεται για δισκους
επισης εχω 2λαμπες αρκαντια 38watt 1freshwater και 1original tropical lamp 38watt.επαρκουν?μηκος 1050mm

Εαν είσαι μέσα από Βέροια με αναλογία 90% - 10% θα παίρνεις νερό με pH 6.8 - 7 και kh 3.

alan boy
27-07-06, 14:59
κοιτα στον περιφεριακο μενω αλλα το ιδιο νερο πρεπει να εχουμε.ειχα περασει μια φορα απ το μαγαζι σου και τα ειχαμε πει. θα περασω να τα πουμε ξανα.

alan boy
27-07-06, 15:15
απο φυτα θελω να βαλω σχετικα δυνατα φυτα και οχι ευαισθητα.(ειδα κατι ανουμπιες στον αμαζονιο φοβερες) τωρα ποια αλλα φυτα ειναι δοκιμασμενα χωρις πολλες απαιτησεις? και για τις διαστασεις του τανκ 120χ40χ65 ποσα φυτα μπορω να βαλω? εκτος απο το υποστρωμα plantofix ,θα χρειαζεται και συντηριση με υγρα λιπασματα ? uv δηλαδη ειναι απαραιτητη? 250 λιτρα φτανουν 5watt? που ειναι καλλυτερα να τη συνδεσω? σε εξ.φιλτρο η μονη της με κυκλοφορητη?αν τη συδεσω σε εξ.φιλτρο σε ποιο απ τα δυο? 2213 η 2028?
απο ψαρια ?εχω διαβασει οτι με δισκους πανε ροδοστομοι καρδιναλιοι (ουτε τα εχω δει ποτε) και τετρα.πλακοστομο μπορω να βαλω? ουφ........:confused:

klaz
27-07-06, 15:20
για φυτα δες http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5209
μια χαρα ειναι τα 5w uv.επειδη θελεις να περναει οσο το δυνατον λιγοτερο νερο απο μεσα της ,θα ελεγα να τη συνδεσεις στο 2213......

θοδωρης
28-07-06, 00:43
Καλησπερα και καλη επιτυχια με το νεο σου δισκοενυδρειο
Σε οτι αφορα το PH σου η γνωμη μου ειναι οτι ο ασφαλεστερος τροπος μειωσης του ειναι η χρηση του GO και ιδιαιτερα μαζι με PH CONTROLLER.
Ειναι ενα παραπανω εξοδο αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πιθανες πτωσεις του PH. Βαλε ικανο αριθμο φυτων και ξυλων ωστε να προσφερεις στους δισκους μερη να κρυβονται.Κανε μετρησεις να δεις τις παραμετρους του νερου σου.Οσο αφορα για UV η γνωμη μου ειναι για μια 9V [2213]
Προσεξε σαν αρχη την φωτοπεριοδο σου στο ενυδρειο[λιγες ωρες]
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

;)

Pritanis
28-07-06, 11:05
Οσο αφορα το στησιμο του ενυδρειου, εγω θα σου προτεινα ενα υποστρωμα απο οψιδιανο (ωραιο μαυρο που τονιζει τα χρωματα των δισκων και τους προσφερει ηρεμια) και πολλα ξυλα...... Απο φυτα καποια λιγα που ψηλωνουν πολυ και δημιουργουν σκιερα μερη (υγροφιλια, νυμφεα λοτους)...... Σε ενα ενυδρειο με δισκους ο κεντρικος πρωταγωνιστης πρεπει να ειναι οι ΔΙΣΚΟΙ..... Τωρα οσο αφορα συγκατοικους εγω σου προτεινω οπωσδηποτε αρκετα κορυντορας (στερμπαι εχω εγω) για να κανουν τη λαντζα στο βυθο και ενα κοπαδι ροδοστομα (15-20) για να εχεις κινηση στο ενυδρειο.....Πλεκος και συναφη οχι γιατι μπορει να την πεφτουν στους δισκους..... Απο κει και περα αν βαλεις πολλα φυτα θα χρειαστεις και οττοκυκλους και ΣΑΕ για τις αλγες....

alan boy
28-07-06, 11:55
ξεχασα να ρωτησω και κατι αλλο. αεραντλια να βαλω?σε πετ σοπ της βεροιας μου ειπαν οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ

leonm
28-07-06, 11:59
ξεχασα να ρωτησω και κατι αλλο. αεραντλια να βαλω?σε πετ σοπ της βεροιας μου ειπαν οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ
Καθόλου δεν χρειάζεται και αν βάλεις σίγουρα θα ενοχλεί και τους δίσκους

klaz
28-07-06, 12:04
αεραντλια,μπαινει εφοσον εχεις ανεβασει αρκετα θερμοκρασια(επειδη υπαρχει αρρωστεια...φτου-φτου μακρυα μας...)και θελεις να βοηθησεις τα ψαρια σου παρεχοντας οξυγονο,μιας και το οξυγονο ελλατωνεται οταν ανεβει υπερβολικα η θερμοκρασια.....δηλαδη αυτην τη στιγμη δεν χρειαζεσαι....

alan boy
28-07-06, 12:09
τι ειναι το οψιδιανο?πουλιεται σε πετ σοπ?ξυλα εχω 3 μεγαλες ριζες ειναι πολυ εντυπωσιακες.φυτα δεν τρελενομαι να βαλω και πολλα.(φωναζει η γυναικα μου)κορυ αλπινο μπορω να βαλω?(μου αρεσει το χρωμα τους) και ροδοστομα καπου στα 15 υπολογιζα.(βεβαια ουτε ξερω πως ειναι.εχουν χρωμα οπως τα νεον?)

Μάγδα
28-07-06, 12:14
Για τους ροδόστομους δες εδώ:

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Hemigrammus_bleheri.htm

klaz
28-07-06, 12:16
τον οψιδιανο θα τον βρεις στον azores.οσο για τα αλπινο.....αν σου αρεσουν..οι ροδοστομοι ειναι....http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_rsgallery&page=inline&catid=5&id=52&limitstart=7&limit=1&limitstart=3

caverman
28-07-06, 12:19
Έπειδή για τον οψιδιανό ενδιαφέρομαι και εγώ μήπως μπορεί ο Κος Pritanis να μας διαφωτήσει λίγο παραπάνω;
Υπάρχει σε λεπτόκοκο 0,5-1 mm και γενικά μήπως είναι ακριβός; Τον βρίσκει κανείς εύκολα στα μαγαζιά;
Υπάρχει κάποια φωτό από ενυδρείο να τον δούμε;
Ευχαριστώ και συγνώμη για την σφήνα...;)
Klaz me πρόλαβες στο klik.....

klaz
28-07-06, 12:22
ειναι αρκετα λεπτοκοκος....μοιαζει με μαυρη αμμο...και λιγουλακι τραχυς......το εχω και εγω σε ενα μου ενυδρειο.....:rolleyes: ακριβος..δεν θα ελεγα οτι ειναι.......βεβαια θελει να εχεις αρκετα φυτα,γιατι το χρωμα του,μαζι με τον φοντο το μαυρο τον πισω...κανει σεληνιακο το τοπιο.....:smt107

Pritanis
28-07-06, 12:44
Ειναι σχετικα λεπτοκοκκος και δεν επηρρεαζει ph και σκληροτητες...... Εχει και τη γυαλλαδα της κομμενης πετρας..... Απο τιμες οπως παντου εξαρταται απο το καταστημα.... Γενικα εχει την ιδια τιμη με το απλο χαλικι για ενυδρεια (1-2€ το κιλο) Το τοπιο δεν θυμιζει με τιποτα Σεληνη φιλε Κλαζ..... και αναδεικνυει τα εντονα πρασινα φυτα..... Φωτο δεν βαζω γιατι το χρησιμοποιω στη γεννηστρα των δισκων και υπαρχει η γνωστη καταρα...... Για δισους ειναι καλο γιατι γενικα οι δισκοι δεν θελουν ανοιχτοχρωμο υποστρωμα που τους αγχωνει και θυμιζει τη μουργα που εχει στο φυσικο τους περιβαλλον......

alan boy
28-07-06, 12:51
το μαυρο φοντο δεν γινεται να το αποφυγουμε? αγορασα μαυρη πλατη της JUWELL αλλα το αλλο μου μισο μου ειπε οτι αν τη βαλω θα μεzw

johnny98130
28-07-06, 16:23
εγω δεν θα έβαζα ουτε μαυρο φοντο ουτε μαυρο υπόστρωμα. Μπορείς να βρεις ωραιότατη αφισα και ασπρη αμμο.

safi
28-07-06, 16:38
το μαυρο φοντο δεν γινεται να το αποφυγουμε? αγορασα μαυρη πλατη της JUELL αλλα το αλλο μου μισο μου ειπε οτι αν τη βαλω θα μεzw

Για να μην ακούς χωρίς να βλέπεις, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=7&id=25&Itemid=56

alan boy
28-07-06, 21:34
ο θερμοστατης μου ειναι 300 watt της hyndor.εχω καταληξει σε θερμοκρασια 29c σκεφτεστε τιποτα καλυτερο?

alan boy
30-07-06, 16:49
εχω επισης ενα buffer της seechem 5.5-6.8 ph (σκονη) αυτο ποτε να το βαλω? στο πρωτο γεμισμα του ενυδρειου η μολις στρωσει λιγο το νερο?
εχω και ενα sera mineral salt αυτο χρειαζεται?

klaz
30-07-06, 18:05
εχω επισης ενα buffer της seechem 5.5-6.8 ph (σκονη) αυτο ποτε να το βαλω? στο πρωτο γεμισμα του ενυδρειου η μολις στρωσει λιγο το νερο?
εχω και ενα sera mineral salt αυτο χρειαζεται?καλυτερα μην βαζεις τετοιες χημειες στο ενυδρειο σου,αλλα αν θελεις να ριχνεις το πεχα μονο με co2 και νερο απο αο......

mgiokas
31-07-06, 17:20
Διαβάζω τη συζήτησή σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Περίπτωση να έχουμε ενυδρείο με δίσκους, με κάποια
διακοσμητικά ξύλα ΧΩΡΙΣ φυτά, γίνεται? Προσωπικά μου
αρέσουν τα ενυδρεία χωρίς φυτά και αναρωτιέμαι αν μπορούμε
να έχουμε ένα τέτοιο setup... Να είναι οι δίσκοι σε πρώτο πλάνο
μαζί με άλλα μικρόψαρα χωρίς να μπερδευεται το μάτι από φύλλα,
φυλλαράκια, κοτσάνια και όλα τα συναφή. Η ερώτηση φυσικά έχει να
κάνει με το αν οι δίσκοι θα μπορούν να ζήσουν καλά στο περιβάλλον
που περιέγραψα, χωρίς να στρεσάρονται από την παντελή έλλειψη
φυτών.

Pritanis
31-07-06, 18:04
εχω δει πολλα ενυδρεια για δισκους χωρις καθολου φυτα......Μονο ψιλο χαλικι ή ακομα και αμμο και πολλες μα πολλες ριξες και ξυλα. Εγω αυτο αλλωστε προτεινα , οψιδιανο και ξυλα........Επισης μπορεις να βαλεις φυτα επιφανειας για να εχουν σκια τα ψαρια......

soza
31-07-06, 20:09
Aν υποθεσουμε οτι θελουμε να φτιαξουμε ενα καθαρα βιοτοπικο ενυδρειο για τους δισκους μας.. και λαβουμε υποψη μας οτι θελουμε να εχει τις παραμετρους του Rio Negro, τοτε στο ενυδρειο μας, δεν θα επρεπε να υπαρχει ιχνος φυτων.

alan boy
01-08-06, 12:56
αρχισα το στησιμο σιγα - σιγα.εβαλα κατω ενα στωμα plantofix και απο πανω aqualit 3δαχτυλα.3ριζες μοπανι και μια μεγαλη διακοσμιτικη σταμνα.δεν θα το γεμισω ακομη νερο γιατι δεν ηρθε ακομη η οσμοση και αυριο φευγω διακοπες.

klaz
01-08-06, 13:04
ακουαλιτη...για ποιο λογο εβαλες....?σε οσα ενυδρεια μου ειχα..τον ξηλωσα σουμπιτο.....ΛΟΓΟΙ
1)αν θελησεις να βαλεις οποιοδηποτε γατοψαρο,δεν κανει γιατι λογω επιφανειας τους τραυματιζει τα μουστακια
2)μαζευει υπερβολικη βρωμια απο κατω
3)δεν μπορεις σχεδον τιποτα να φυτεψεις..και οτι φυτευεις δεν πιανει πολυ καλα και βγαινει
4)με οποιοδηποτε λαθος στο φωτισμο σου,θα γεμισεις σε ολο σου το χαλικι μαυρη αλγη(σαν βουρτσα)...οχι το πιο ωραιο θεαμα....
5)ειναι πανακριβο.....
ΤΑ 2 ΜΟΝΑΔΙΚΑ +
1)ειναι σαν πορωλιθος,αρα αναπνεει,αρα σου δημιουργει καλη βιολογια
2)ειναι ουδετερο.
ουφφφφ...τα ανελυσα ολα....:p

alan boy
01-08-06, 13:16
πειραζει αν πανω απο αυτο βαλω μια στρωση οψιδιανο?

klaz
01-08-06, 13:20
μην το βαλεις καθολου...ψαξε να βρεις χαλαζιακο χαλικι σχετικα λεπτοκοκκο χρωματος προς το καφε...και τελειωσε η ιστορια.....καλος και ο οψιδιανος δε λεω..αλλα πολυ μαυριλα βρε αδελφε μεσα στο ενυδρειο.........

caverman
01-08-06, 13:27
Και άν ανακάτευε τον οψιδιανό με χαλαζιακό να πετύχει ένα ενδιάμεσο αποτέλεσμα.; Δεν θα ήταν ποιό ικανοποιητικό;

(Έμένα πάλι μου αρέσει η μαυρίλα ....)

Pritanis
01-08-06, 14:58
Απο την στιγμη που εβαλε ακουαλιτη θελοντας και μη θα ανακατευτει με τον οψιδιανο..... Το πιο πιθανο ειναι ο οψιδιανος λογω του οτι ειναι πιο μικροκοκκος να παει στον πατο και να μεινει απο πανω μονο ο ακουαλιτης..... Τεσπα μια δοκιμη με οψιδιανο θα σε πεισει..... Το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο και ασε τον Κλαζ να λεει...... Οσο για τον ακουαλιτη δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οπως τα λεει ο Κλαζ..... Εγω το εχω στο 60αρι φυτεμενο μου και δεν εχω τοσα προβληματα...... -σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ουτε και για πεταμα.......

klaz
01-08-06, 15:02
βρε πνευμα αντιλογιας.....:rolleyes: :cool: :p :p

alan boy
01-08-06, 17:50
και εγω εχω ακουαλιτη σε 3 αλλα ενυδρεια γι αυτο και το προτιμησα.η αληθεια ειναι οτι μερικες πετρες πιανουν μια μαυρη τριχα αλλα ενταξει το παλευεις.βασικα ειχα αγορασμενα 16 κιλα (2 οχτακιλα) και ετσι......

alan boy
15-08-06, 10:32
μετα απο ενα 10ημερο διακοπων ηρθε η οσμοση και απο χτες το βραδυ αφου αφησα το νερο για μια ωρα να τρεχει εκτος ενυδρειου ηρθε η ωρα να τρεχει και εντος.......... μετρησα το ph που βγαζει και ειναι 6.8 (με ηλεκ.τεστερ χαννα)οποτε παμε καλα.μονο που το νερο τρεχει πολυ πολυ λιγο (αλλα σταθερη ροη) ισως φταιει η λιγη πιεση η το πολυ κρυο νερο που βγαζει η βρυση μου.να φανταστειτε το καλοκαιρι δεν βαζω νερο στο ψυγειο μονο παγακια δεν πεταει.

netblues
15-08-06, 10:47
Η μετρηση του Ph στην εξοδο της οσμωσης δεν εχει απολυτως καμμια αξια.
Αυτο που πρεπει να μετρησεις ειναι τη σκληροτητα σε TDS....
Η ροη στις οσμωσεις ετσι χαμηλη ειναι. Παιζει λιγο με τη θερμοκρασια (σε πολυ κρυο καταληγει να σταζει γρηγορα ενω στους 25 βαθμους μολις που τρεχει σταθερά..)

alan boy
15-08-06, 10:58
αυτη η μετριση γινεται μονο με tds meter ετσι? με υγρο τεστ για σκληροτητα μπορω να μετρησω κατι η ειναι για αλλη δουλεια?

δηλαδη η μετρηση tds εινα απαραιτητη?εγω εχω στο νου μου να βαλω νερο απο οσμοση 90% και 10% νερο βρυσης.να βαλω τα φιλτρα να δουλευουν και μετα απο 1εβδομαδα να κανω μετρησεις ph gh kh αμονια νιτρικα που λογικα σε νεο τανκ δυσκολα να ειναι ανεβασμενα και βλεπουμε.θελω να εχω σκληροτητα gh 4-6 kh 3-4 και ph γυρω στο 7.ετσι τα φανταζομαι.(μηπως τα θελω ολα δικα μου?)
α και αν το ph ειναι ανεβασμενο τοτε να βαλω τυρφη στο 2213 μπας και το ριξει λιγο

netblues
15-08-06, 11:36
Με KH 4 το ph θα ειναι γυρω στο 7, χωρις διοξειδιο.
Το αν η οσμωση λειτουργει σωστα μονο με ηλεκτρονικο οργανο μετρησης σκληροτητας βγαινει ακρη. (Κυκλοφορουν με 20 ευρω στο ebay π.χ.)
Χονδροειδως μια αισθηση μπορει να την παρεις αν μετρησεις σκληροτητα με υγρα τεστς, συγκριτικα παντα με το νερο του δικτυου.

Το ποσο νερο πρεπει να αναμιξεις για να παρεις τις επιθυμητες σκληροτητες εξαρταται απο το νερο της βρυσης που θα βαλεις.
Επειδη το νερο της βρυσης δεν εχει συνηθως σταθερη σκληροτητα (μεταβαλλεται με την εποχη και οχι μονο) πρεπει καθε φορά να μετράς.
Εναλλακτικα η χρηση αλατων ανασυστασης για νερο απο R/Ο αποδεικνυεται στην πραξη πολυ πιο ευκολη και σταθερη σαν διαδικασια.

Το τελικο προιόν της αναμιξης μια χαρα μετριεται με υγρα τεστ.
Η εξοδος απο την r/o ειναι που δεν μετριεται. (Στη πραξη ομως το να αναμιγνυεις και μετα να μετρας σταγονες μπορει να αποδειχθει εξαιρετικα βαρετη διαδικασία, οταν με ενα οργανο η μετρηση γινεται στο δευτερολεπτο.)


Το τι θα κανει η αμμωνια και τα νιτρικα σε μια εβδομαδα εξαρταται απο αλλους παραγοντες και οχι απο την οσμωση.
Το αποτελεσμα της αναμιξης δοκιμασε το μεσα σε ενα κουβα, αμεσα πρωτου γεμισεις.

alan boy
15-08-06, 11:44
αλατα ? ενοεις το sera mineral salt?το εχω.δηλαδη να το γεμισω ολλο το τανκ με οσμοση και μετα να ριξω αλατα?

netblues
15-08-06, 12:01
Ναι, και αυτο κανει.
Κανε πρωτα δοκιμες σε ενα κουβα γνωστου ογκου με σκετη οσμωση για να δεις ποση ποσοτητα πρεπει να βαλεις.
Αν το ενυδρειο δεν εχει ψαρια μπορεις να το κανεις και εκει..
Αλλα αν βαλεις παραπανω θα περιμενεις μερες να ξαναμαζεψει νερο η r/o...

alan boy
15-08-06, 12:07
δεν εχω ψαρια τωρα το γεμιζω.εφτασε (το νερο) σχεδον στη μεση.το ποσο να βαλω λογικα θα γραφει πανω η συσκευασια.

netblues
15-08-06, 12:19
η συσκευασια δινει ενα μπουσουλα..
η μετρηση ομως δειχνει τη πραγματικοτητα.
σκεψου την περιπτωση να παρεις μια πλαστικη δεξαμενη γυρω στα 200 -300 λιτρα... ωστε να μαζευεις εκει νερο οσμωσης για τις αλλαγες.
βολευει και για πολλες αλλες δουλειες.

alan boy
16-08-06, 13:01
εκανα μετρησεις με υγρα τεστ. εχουμε και λεμε..... το ενυδρειο ειναι γεματο ολο με νερο οσμοσης. το ph (μετρημενο με ηλ.τεστερ hanna) 6.8
gh 2,
kh 0,
kh νερου βρυσης 12
gh νερου βρυσης δεν εκανα
θερμοκρασια προς το παρον 25 βαθμοι επιθημητη 29,
το φιλτρο 2028 μπηκε σε λειτουργια με μακαρονι και σουμπστρατ.το 2213 θα μπει αργοτερα αφου πρωτα διωξω τις κιχλιδες που φιλτραρει
βακτηριδια δεν εβαλα ακομα.εχω μια αμπουλα και τα κλασικα υγρα.
ακουω παρατηρησεις..........

PascM
16-08-06, 13:07
Ph 6.8 με Kh=0 πως γίνετε? :confused:

alan boy
16-08-06, 13:21
και εμενα παραξενο μου φανηκε αυτο.μαλλον κατι μετραει λαθος η κατι λαθος κανω εγω:rolleyes: τη μετρηση kh την εκανα με υγρο τεστ της σερα.ελεγε οτι ριχνεις σταγονες μεχρι το νερο να αρχισει να γινετε κιτρινο.εγω με την πρωτη σταγονα που εριξα εγινε κιτρινο οποτε υπεθεσα οτι kh 1 μαλλον και οχι 0 οπως ειπα.αλλα παλι λιγο δεν ειναι?

PascM
16-08-06, 13:26
Με Kh=1 θα έπρεπε να έχεις χαμηλότερο Ph μήπως δεν είναι σωστά ρυθμισμένο το phαμετρο?

alan boy
16-08-06, 13:35
οχι το τεστερ μετραει καλα.προχτες μετρησα το νερο που βγαζει η οσμοση και καπακι το νερο βρυσης. το οσμοσης ηταν 6,8 και το βρυσης 8,0.και παλιοτερα το βρυσης 8,0 το ειχα μετρησει.μαλλον κατι δεν εκανα σωστα στη μετρηση kh.εχω και ενα τεστ της τετρα αλλα αυτο λεει μονο γερμανικα.μολις παω σπιτι θα μετρησω και με εκεινο.
η οσμοση ριχνει το kh? η βρυση μου βγαζει 12

PascM
16-08-06, 13:37
Το νερό της Α.Ο το μετράς μόνο με tds meter. Το ΚΗ είναι άλατα τα οποία φυσικά και φιλτράρονται από την Α.Ο.

netblues
16-08-06, 14:05
Με ΚΗ 0, το Ph μπορει να παρει διαφορες τιμες.. οι οποιες μεταβαλλονται πολυ ευκολα.
Δοκιμασε να ριξεις μερικες σταγονες ξυδι και ξαναμετρα το ph και θα εντυπωσιαστεις.....
Κανονικα δεν ριχνουμε ουτε ξυδι ουτε λεμονι στα ενυδρεια.. αλλα μιας και εχεις αποριες.. και το ενυδρειο ειναι αδειο....
Ακομα καλυτερα πειραματισου σε ενα κουβα με νερο οσμωσης.

Γενικα τωρα προσθετεις σιγα σιγα αλατα και σοδα μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο GH/ΚΗ, στη συνεχεια μπολιαζεις απο το υπαρχον ενυδρειο και βαζεις μεσα μερικα ψαρια....

Τι να τα κανεις τα βακτηριδια οταν εχεις στρωμενο φιλτρο διπλα σου?

alan boy
16-08-06, 14:22
οταν λες μπολιαζεις ενοεις να βαλω νερο απο το ηδη υπαρχον ενυδρειο?γιατι να το κανω αυτο?

PascM
16-08-06, 14:57
Μπόλιασμα κάνουμε βάζοντας στρωμένα υλικά από στρωμένο φίλτρο π.χ. ένα τμήμα των υλικών που έχεις στο 2213 μπορείς να το βάλεις στο νέο σου φίλτρο.

soza
16-08-06, 15:12
Aν θελεις, μπορεις να ξεπλυνεις και ενα απο τα σφουγγαρια του στρωμενου φιλτρου σου, μεσα στο καινουργιο ενυδρειο..
ΤΟ νερο βεβαια θα γινει λιγο χαλια, αλλα με λιγες ωρες λειτουργιας του νεου σου φιλτρου , θα εισαι ΟΚ.

netblues
16-08-06, 16:04
οταν λες μπολιαζεις ενοεις να βαλω νερο απο το ηδη υπαρχον ενυδρειο?γιατι να το κανω αυτο?

Δεν μιλησε κανεις για νερο. Το νερο ΔΕΝ στρωνει ουτε περιεχει βακτηριδια
Η "μπιχλα" που συγκεντρωνεται στα φιλτρα ειναι που μας ενδιαφερει..
Οταν ρωτας γιατι να το κανεις... Υποθετουμε οτι το ενυδρειο το εφτιαξες για να βαλεις ψαρια μεσα εε?

alan boy
17-08-06, 00:31
ναι ψαρια θα βαλω.απλα δεν καταλαβα οτι ενοουσες τα υλικα του ηδη υπαρχον φιλτρου.γι αυτο και ρωτησα.

alan boy
17-08-06, 00:38
το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις σκληροτητες.δεν μπορω να τη μετρησω.εχω δυο υγρα τεστ (1σερα και 1τετρα)αλλα τζιφος.κατι δεν κανω σωστα.

PascM
17-08-06, 08:51
Κάτι δεν κάνεις καλά με τα τεστ ή μήπως τα τεστ είναι λίγο παλιά? ή ακόμη ακόμη άνθρωποι είμαστε να ξαναδιάβαζες τις οδηγίες μήπως έχεις μπερδευτεί?

Pritanis
17-08-06, 11:07
Τα τεστ σκληροτητας ειναι απο τα πιο ευκολα (της τετρα εχω και εγω) βαζεις 5 μλ νερο απο το νευδρειο και ριχνεις μεσα στο φιαλιδιο σταγονα σταγονα το αντιδραστηριο μεχρι το διαλυμα να παρει το χρωμα της σταγονας...... Αν εσυ εχεις ΚΗ 1 με το που θα ριξεις την πρωτη σταγονα το διαλυμα σου θα παρει το χρωμα της σταγονας..... Αν εχεις ΚΗ 4 με τις τρεις πρωτες σταγονες το διαλυμα θα εχει διαφορετικο χρωμα απο αυτο της σταγονας και μολις ριξεις την τεταρτη και αναδευσεις ελαφρα το διαλυμα σου θα παρει το χρωμα της σταγονας....... Τωρα οσο αφορα τις μετρησεις..... Υπαρχουν διαφορες συνθηκες στις οποιες μπορεις να κρατησεις δισκους, διαφορετικες μαλιστα αν θελεις να διατηρησεις δισκους , να αναπαραγεις δισκους ή να μεγαλωσεις νεογεννητους δισκους..... Στη δικη σου περιπτωση ( και για να μην καθεσαι και κανεις χημικες αναλυσεις καθε λιγο στο ενυδρειο σου) ενα ph λιγο κατω απο το 7 (6,6-6,8) και σκληροτητες γυρω στο 5-6 θα ειναι μια χαρα..... Μην ριχνεις μονο νερο ΑΟ στο ενυδρειο..... Παρε ενα μονολιτρο μπουκαλι και αναμιξε νερο ΑΟ και βρυσης για να δεις ποια ειναι η αναλογια που θα σου δωσει μετρησεις κοντα στα παραπανω και ακολουθα την στις αλλαγες σου.... (το νερο βρυσης θα το βαζεις με αντιχλωριο ή αφου το περασεις απο φιλτρο ανθρακα)

PascM
17-08-06, 12:53
Πιστεύω οτι το λάθος που κάνει ο φίλος μας είναι οτι προσπαθεί να μετρήσει το νερό από την Α.Ο. και όχι μέσα στο ενυδρείο αφού έχει προσθέσει νερό βρύσης (αποχλωριομένο) ή άλατα.

alan boy
17-08-06, 15:47
παιδια πηρα ενα μονολιτρο εβαλα 90% νερο οσμοσης και 10% βρυσης.
αποτελεσματα gh 6 kh 3.το λαθος μου ηταν οτι δεν το εκανα αυτο πιο πριν.
ετσι με 250 λιτ.(καθαρα) που εχει το τανκ η αναλογια πεφτει 25λιτρα νερο βρυσης.εβγαλα 25λιτ.οσμοσης και εριξα 25λιτ. βρυσης με esklarin(tropical).
ph δεν μετρησα.επρεπε να παω στη δουλεια.ουτε τις σκληροτητες με νερο μεσα απ το τανκ.το βραδακι

PascM
17-08-06, 16:35
Το esklarin είναι από τα αρκετά καλά watter conditioners. Πιστεύω πως σε μερικές ώρες η μέτρηση του ph θα είναι πολύ κοντά στην πραγματική. Για να δούμε τι θα σου πει το phαμετρο.!

alan boy
17-08-06, 19:45
λοιπον μετρησα ξανα.εχουμε και λεμε.
gh 4-5 kh 3 ph 7,1-7,2.
οταν μετραγα το ph το τεστερ επεζε απο 7,0 μεχρι 7,5 τελικα επεζε απο 7,1 με 7,2.επεζε συνεχως σε αυτες τις δυο τιμες.τι να πω...

κατι αλλο υπαρχει ενα απολυμαντικο της τροπικαλ το diskus sept (το εχω).ειναι καλο να βαλω απ αυτο?

netblues
17-08-06, 20:38
Οταν παιζει πολυ σημαινει οτι εχει ξεραθει το ηλεκτροδιο και χρειαζεται χρονο για να σταθεροποιηθει.
Δεν ξερω τι οργανο εχεις αλλα στα περισσοτερα η ακριβεια ειναι ετσι κιαλλιως +- 1 digit, οποτε το οτι παιζει δεν σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα...

alan boy
17-08-06, 21:08
ειναι ενα της hanna δεν θυμαμαι τωρα πιο μοντελο.το πηρα απο ακουαριστικ σοπ κανα 40αρι ευρω.μονο ph μετραει τιποτα αλλο.η αληθεια ειναι οτι στην αρχη το αφηνα ξερο τωρα τελευταια ομως το ειχα με ενα υγρο παλι hanna

alan boy
19-08-06, 08:29
εχτες εβαλα τα πρωτα 4 φυτα και 2 ψαρια( 2 καρδιναλιους.ξερω επρεπε να βαλω τουλαχιστον 10 αλλα δεν ειχε αλλους)
αλλου ειναι το προβλημα ομως...οταν πηγα να βαλω τα φυτα προσεξα γυρω-γυρω απο τις 3 ριζες μοπανι ενα εσπρο πραγμα σαν μουχλα.τα βγαζω εξω τα ξεπλενω λιγο αλλα μυριζαν φοβερα:confused: (μιλαμε πολυ ασχημα:smt010 ) το ενυδρειο απο πανω δεν μυριζει τιποτα.
τελος παντων τα εβαλα παλι μεσα και μετα απο καλη προσαρμογη εβαλα και τους 2 καρδιναλ.αυτο εγινε χτες το βραδυ και σημερα το πρωι τα ψαρια ηταν μια χαρα. μπορω να κανω κατι γι αυτο?

klaz
19-08-06, 08:54
οχι τιποτα.ειναι μια φυσιολογικη''μουχλα'' που βγαζουν τα ξυλα..θα φυγει με τον καιρο,και ειναι ακακη για τα ψαρια σου....

panousojet
19-08-06, 16:33
Αυτη η μουχλα ειναι εντελως ακακη για τα ψαρια σου μην ανησυχεις για τιποτα:smt020

alan boy
20-08-06, 09:09
αν βαλω ενα μικρο πλακοστομο που εχω στα παπαγαλοψαρα ,υπαρχει περιπτωση να καθαρισει τιποτα?

klaz
20-08-06, 12:33
χλωμο το βλεπω......αλλα μια δοκιμη θα σε πεισει....:rolleyes:;););)

netblues
20-08-06, 20:42
απο ποτε οι pleco τρωνε μουχλα?

panousojet
21-08-06, 03:44
ο πλεκο το μονο που μπορει να καθαρισει ειναι λιγο τα τζαμια και καμια επιφανεια του ενυδρειου σου απο την αλγη οχι αυτο το ζελε που βγαζουν τα ξυλα οταν ειναι καινουργια.Επειδη δεν ειναι αισθητικα ωραιο βγαλτο εσυ με το χερι για καθαρα αισθητικους λογους, τα ψαρια σου δεν κινδυνευουν

alan boy
21-08-06, 14:18
εχθες εβαλα και 3 κορυντορας.οχι αλπινο τα κανονικα.και αυτα μια χαρα ειναι προσαρμοστικαν.:p

alan boy
26-08-06, 07:23
πριν καποιες μερες εβαλα 3 κορυς.δυστηχως το ενα χαθηκε τωρα που? τι να πω........εβγαλα τα παντα εξω απ το ενυδρειο (διακοσμηση ,μοπανια)αλλα τζιφος.δε το βρηκα πουθενα.
να αποσυντεθηκε το αποκλειω ειναι πολυ λιγες οι μερες και η αμονια ειναι 0.
υπαρχει περιπτωση να το εφαγαν τα αλλα 2 κορυς?
τι μπορω να κανω?

netblues
26-08-06, 10:11
Αν δεν εμπλεξε σε κανενα φιλτρο, μπορει να αποσυντεθηκε και να μην το δεις.
Ενα σωστα υπολογισμενο ενυδρειο μπορει ανετα να αποσυνθεσει ενα μεγαλο ψαρι (ποσο μαλλον ενα μικρο cory) ΧΩΡΙΣ να ανεβασει αμμωνια.

alan boy
28-08-06, 16:04
μετα απο 11 μερες λειτουργιας του ενυδρειου σημερα εκανα την πρωτη αλαγη νερου (30λιτρα).
οι κατικοι του ειναι 2κορυς και 2 ροδοστομοι.
μετα την αλαγη προσεξα πανω σε ενα φυλο 10 μικροσκοπικα αυγα.επισης προσεξα 1 πολυ μικρο σαλιγγαρι.
τελικα απο που να ειναι αυτα τα αυγα?μηπως ειναι σαλιγγαρια?:confused:

alan boy
27-09-06, 23:22
http://www.greekaquarist.com/vb/images/attach/jpg.gif DSC00286.JPG (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4640&stc=1&d=1159391942) (108,9 KB)

http://www.greekaquarist.com/vb/images/attach/jpg.gif DSC00305.JPG (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4641&stc=1&d=1159391942) (120,4 KB)


με μεγαλη χαρα τους παρουσιαζω............ευχαριστω οσους βοηθησαν και παλι
η φωτο του ενυδρειου (120χ40χ65) ειναι απ τη 2η μερα λειτουργιας τωρα τα φυτα ειναι πιο πολλα και πιο μεγαλα
οι φωτο ειναι απο κινητο τηλ. αλλα απο οτι βλεπω βγηκαν καλες.

klaz
27-09-06, 23:42
ετσι αλαν,συνεχισε ετσι....αντε ελπιζω τωρα την κυριακη να ερθεις μαζι με το σωκρατη στη συναντηση μας,να γνωριστουμε επιτελους......:):)

Zorba_The_Freak
28-09-06, 09:34
Καλά εεε,

μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η ξύλινη επένδυση του ενυδρείου σου ;)

alan boy
28-09-06, 10:30
τα ξυλα ειναι σουιδικα και αρκετα φτηνα.μαζι με τα ξυλα της βασης 100 ευρω.(τα βαζουν στις σκεπες) τα κολλησα με απλη σιλικονη.οσο για την αντοχη τους το μελλον θα δειξει.:confused: το μονο κακο ειναι οτι ειναι ανοιχτη απο κατω αλλα κατι θα κανω για να κρυφτουν τα φιλτρα και μπουκαλα.http://www.greekaquarist.com/vb/images/attach/jpg.gif DSC00319.JPG (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4646&stc=1&d=1159432045) (102,9 KB) φτου ξεχασα να κρυψω το πολυμπριζο

PascM
28-09-06, 11:24
Την νέα φωτό δεν την βλέπω?

Carebean pirate
28-09-06, 11:37
Τέλειο το ενυδρείο σου....

:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041

alan boy
28-09-06, 11:38
εκανα ενα ΜΙΚΡΟ λαθακι:smt080 :smt080 :smt080 :D

Pritanis
28-09-06, 12:13
αυτο το πυθαρι πως σου ηρθε παλι....... Αρχαιοελληνικο ναυαγια στον Αμαζωνιο;;;;; Γεια σου ρε Λιακοπουλε, ειδες που εφθασαν οι ελληνες!!!!!!! Το στησιμο θελει πολλη δουλεια ακομα......

Carebean pirate
28-09-06, 12:26
αυτο το πυθαρι πως σου ηρθε παλι....... Αρχαιοελληνικο ναυαγια στον Αμαζωνιο;;;;; Γεια σου ρε Λιακοπουλε, ειδες που εφθασαν οι ελληνες!!!!!!! Το στησιμο θελει πολλη δουλεια ακομα......

Βγάλε το πιθάρι και πρόσθεσε και άλλα φυτά.....;)
Θα γίνει ακόμα πιο ωραίο.....;)

alan boy
28-09-06, 15:41
ξες γιατι εχω το πυθαρι:1ον γιατι οταν το αγορασα δεν ηξερα οτι θα βαλω δισκους.και 2ον αρκετες φορες τα 2μεγαλυτερα μπενουν μεσα.ισως για λιγο σκια, μερικες φορες κανουν και κατι κολπακια εκει μεσα.:smt008
οποτε ασ το αφησω μεσα και βλεπουμε

klaz
28-09-06, 15:48
αλαν ,το γουστο του καθενος ειναι καθαρα υποκειμενικο.αν σου αρεσει το πυθαρι αστο μεσα.....αν βεβαια τωρα στην πορεια σε ενδιαφερει το ενυδρειο σου να φαινεται 100% φυσικο,εε τοτε καταλαβαινεις οτι δεν ταιριαζει...οχι μονο το πυθαρι ,αλλα ολα αυτα τα ''δηθεν αξεσουαρ....δυτες,και νεκροκεφαλες και εγω δεν ξερω τι αλλο.....εσυ κοιτα να προσεχεις τα δισκακια σου;):smt039:smt039:smt039

mikele
09-10-06, 19:32
αν δεν κανω λαθος ο μικρος σου red melon θα κανει παρεα στο μικρο που θα παρεις αυριο.....ειναι περιπου ιδιο μεγεθος φιλε και εσυ βλεπω εχεις οργανωθει αρκετα........μπραβο και απο μενα θα τα πουμε απο κοντα.....

alan boy
10-10-06, 15:33
mikele ευχαριστω για το ψαρι.ελπιζω να βρει την ηρεμια του.:lol:

mikele
10-10-06, 18:27
αντε να σου ζησει φιλε.......ελπιζω να του εκανες καλη προσαρμογη γιατι εχουμε διαφορα στα νερα μας......θα το χαρεις ειναι ομορφο ψαρακι.........

klaz
10-10-06, 18:43
πειτε και ενα ευχαριστω βρε στην προξενητρα......:rolleyes::smt047:smt047:smt108:sm t034:smt034:smt023:smt023:smt103:smt088:smt088:D:D :D:D

mikele
10-10-06, 18:48
αρε κλαζ ευχαριστουμε ρεεεεεε......θα γινει καποια εκδηλωση στις 22 ακουσα?

alan boy
10-10-06, 18:51
ευχαριστουμε θειε κλαζ............:p:p:p:p:p

:smt035:smt035:smt035

SOCRATIS
10-10-06, 23:38
Σε εμένα , που έφερα σε επαφη την προξενήτρα με τον alanboy ,τίποτε ;

klaz
11-10-06, 00:56
ναι,σωστα βρε σοκ μου.:smt038:smt038τα μπραβο λοιπον και σε σενα......

alan boy
11-10-06, 14:37
ναι σωκρατες εχεις δικαιο:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038 ευχαριστω.........
παντως το ψαρι ειναι μια χαρα.εφαγε σημερα.και αρκετο μαλιστα

SOCRATIS
11-10-06, 21:17
Να το χαίρεσαι.

mikele
12-10-06, 16:34
αντε ωραια πολυ χαρηκα....με τα υπολοιπα ψαρια πως πανε.......

alan boy
12-10-06, 16:59
ολα καλα.δεν μαλωνουν καθολου.ο μικρος τρωει συνεχως.

alan boy
15-10-06, 23:19
να τος και ο μικρος πρωτη μερα που μπηκε.με εμφανει τα σημαδια στο κορμι αλλα οσο παει καθε μερα στρωνει και τρωει κανονικα.εχω προσεξει οτι το γυρω γυρω του ματιου απο μαυρο που ηταν εχει αρχιζει να κοκκινιζει.ολοι οι δισκοι εχουν κοκκινο το γυρω γυρω απ τα ματια τους?γιατι οι αλλοι 3 που εχω ειναι κοκκινο.
να και μια φωτο του ενυδρειου με τα φυτα πιο μεγαλαhttp://www.greekaquarist.com/vb/images/attach/jpg.gif DSC00353.JPG (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4881&stc=1&d=1160946655) (104,9 KB)
http://www.greekaquarist.com/vb/images/attach/jpg.gif DSC00338.JPG (http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=4882&stc=1&d=1160946655) (125,9 KB)εδω το τσουκαλι το εβγαλα αλλα το εβαλα παλι... μη ρωτατε γιατι....

mikele
16-10-06, 18:04
θελει δουλεια το ψαρι στο ειχα πει αλλα αν ταιριαζει με τα δικα σου ψαρια και το ενυδρειο σου θα στρωσει πολυ γρηγορα...δες το πως ειναι εκει που ποσταρα για να το δωσω.......

alan boy
31-01-08, 21:24
λοιπον στο τανκ ειναι 5 δισκοι οι 4 βγηκαν ζευγαρια :D
ετσι μου γεναν απ τη μια γωνια οι μεν απ την αλλη οι δε...
βεβαια αυτον που λυπαμαι ειναι ο 5ος εμεινε μπακουρι :smt101
να πω επισης οτι μονο αυγα βλεπω...αλλα κατι ειναι κι αυτο.
α και ο μπλε στη 2φωτο ειναι ο δισκος που ειναι στην 1η φωτο 2 ποστ πιο πανω.
να και φωτος

mikele
01-02-08, 19:29
μπραβο σου αλαν μπραβο.....

σοβαρα ο μικρος μεγαλωσε τοσο πολυ.....

πολυ χαιρηκα μπραβο σου....