PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαστιχο νερου


ggeos
24-07-06, 23:33
Καλησπερα σε ολους!!;)

Θελω να τοποθετησω μεσα στο ενυδρειο μου ενα κοματι απο λαστιχο νερου.
Θα εχω καποιο προβλημα σχετικα με το νερο του ενυδρειου οσο αφορα αρρωστιες ή
μηπως δημιουργισω προβλημα στα ψαρια?

Ευχαριστω πολυ.:)

lasal
24-07-06, 23:38
Δεν θα εχεις πρόβλημα

Lsourtzo
25-07-06, 09:16
Συμφωνώ με τον Lasal , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα … πλην όμος να διευκρινίσω ότι μιλάμε για καινούργιο λάστιχο και σε καλή ποιότητα … ( μην το έχεις αφήσει, εσύ ή το κατάστημα, 1 χρόνο στον ήλιο … γιατί ξεραίνετε και μετά μπορεί να βγάλει διάφορα στο νερό, θρυμματίζετε κτλ κτλ. ) :smt074

Πάντως γιατί να μην βάλεις λάστιχο από φίλτρο ενυδρείου … πωλείται με το μέτρο σε οποιοδήποτε κατάστημα pet shop … σε διάφορες διατομές … και αν πρόκειται για μικρή ποσότητα δεν έχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή, νομίζω ότι και αισθητικά θα είναι καλύτερο … ( μία απλή πρόταση είναι … δεν ξέρω σε τι θες να το χρησιμοποιήσεις απλά λέω ... ) :smt023

ggeos
26-07-06, 22:45
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.:)
Ελεγα να χρησιμοποιησω λιγο μεγαλητερης διατομης λαστιχο απο εκεινο του ποτισματος για να μπορουν να κρυβονται τα κλοουν που εχω.Διοτι δεν εχω πολλες κρυψωνες και ετσι αντιμετωπιζω πολυ συχνα ich.

Εσεις τι λετε ειναι καλυ ιδεα?;)

Και παλι ευχαριστω πολυ!!;)

klaz
26-07-06, 22:50
εαν δεν φαινεται ασχημα μεσα στο ενυδρειο,γιατι οχι.....αν και θα σου ελεγα να διαμορφωσεις ορισμενα σημεια-κρυψωνες με φυτα κλπ...για να δειχνει και πιο φυσικο....

ggeos
26-07-06, 23:31
εαν δεν φαινεται ασχημα μεσα στο ενυδρειο,γιατι οχι.....αν και θα σου ελεγα να διαμορφωσεις ορισμενα σημεια-κρυψωνες με φυτα κλπ...για να δειχνει και πιο φυσικο....

ΟΚ θα το κανω και θα δω το αποτελεσμα!!!;)

netblues
27-07-06, 10:42
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.:)
Ελεγα να χρησιμοποιησω λιγο μεγαλητερης διατομης λαστιχο απο εκεινο του ποτισματος για να μπορουν να κρυβονται τα κλοουν που εχω.Διοτι δεν εχω πολλες κρυψωνες και ετσι αντιμετωπιζω πολυ συχνα ich.

Εσεις τι λετε ειναι καλυ ιδεα?;)

Και παλι ευχαριστω πολυ!!;)

Αντιμετωπιση του ick με λαστιχο και κρυψωνες ειναι μαλλον πρωτοτυπο.
Αν και οι clown ειναι σχετικα επιρρεπεις στο ick μαλλον κατι άλλο φταιει...
Αν θελεις περιγραφεις αναλυτικα το προβλημα ωστε να δουμε τι φταιει.

ggeos
30-07-06, 22:43
Αντιμετωπιση του ick με λαστιχο και κρυψωνες ειναι μαλλον πρωτοτυπο.
Αν και οι clown ειναι σχετικα επιρρεπεις στο ick μαλλον κατι άλλο φταιει...
Αν θελεις περιγραφεις αναλυτικα το προβλημα ωστε να δουμε τι φταιει.

Μεσα στο 100αρι ενυδρειο δεν εχω πολλα φυτα ετσι ωστε να υπαρχουν κρυψωνες γαι τα κλοουν.
Επισης αντιμετωπιζω προβλημα διοτι καθε λιγο και λιγακι τα κλoουν βγαζουν ick.Φοβουνται παρα πολυ.Δηλαδη δεν μπορεις να πλησιασεις το τζαμι στο μισο μετρο και εξαφανιζονται.Κανω ολη τη θεραπεια και μεσα σε μια εβδομαδα παλι τα ιδια.Να δεις τι τραβαω για να τα ταϊσω χωρις να τρομαξουν!!!
Please help;)
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!;)

netblues
01-08-06, 09:48
Τι θεραπεια εφαρμοζεις ακριβως?
Περιεγραψε την αναλυτικά.

SpyrosK
01-08-06, 10:20
Πόσους clown και πόσο καιρό τους έχεις?

PascM
01-08-06, 13:47
Ick ξανά και ξανά? Περίεργο! Μήπως δεν αποθεραπεύονται τελείως και υποτροπιάζουν πάλι? Το να τρομάζουν εύκολα οι κλουν είναι χαρακτηριστικό τους όμως πάλι δεν πιστεύω οτι τόσο σύντομα ξαναεμφανίζετε το ick αν έχει φύγει από το ενυδρείο! Αλατάκι έχεις προσθέσει καθόλου?

ggeos
01-08-06, 16:48
Μεσα στο ενυδρειο εχω 2 κλοουν.Τον ενα τρεις μηνες και περιπου εναμιση τον αλλο.Η θεραπεια που τους κανω ειναι με το φαρμακο της sera costapur.Ριχνω μερα παρα μερα,ανεβαζω τη θερμοκρασια,και οταν φυγουν τα λευκα σημαδακια βαζω καρβουνο.Μετα απο μια ημερα κανω και μια αλλαγη νερου 30%.

Λετε να κανω κατι λαθος?


Ευχαριστω για το ενδυαφερων σας ;)

ggeos
01-08-06, 16:49
Ick ξανά και ξανά? Περίεργο! Μήπως δεν αποθεραπεύονται τελείως και υποτροπιάζουν πάλι? Το να τρομάζουν εύκολα οι κλουν είναι χαρακτηριστικό τους όμως πάλι δεν πιστεύω οτι τόσο σύντομα ξαναεμφανίζετε το ick αν έχει φύγει από το ενυδρείο! Αλατάκι έχεις προσθέσει καθόλου?

Οταν λες αλατακι τι ενοεις?

newfish
01-08-06, 20:07
Έχει ειπωθεί αρκετές φορές ότι για το ick, η προσθήκη λίγο αλατιού στο νερό έχει ευεργετικές (εάν όχι θαυματουργές) ικανότητες. Πρόσθεσε λίγο αλάτι και ανέβασε λίγο την θερμοκρασία (εάν δεν το έχεις κάνει ακόμα).

ΥΓ Εάν δεν το έχεις διαβάσει, δεν χάνεις κάτι να του ρίξεις μια ματιά. (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8221) ;)

Giorgos
02-08-06, 08:43
Προσοχή όμως στη δοσολογία καθώς τα clown loach είναι ευαίσθητα στο αλάτι.
Συνισταται η μισή δόση.

Θα τα βοηθούσε πολύ αν έβαζες λίγα φυτά ακόμα ώστε να νοιώθουν περισσότερη ασφάλεια.

netblues
02-08-06, 09:30
Μεσα στο ενυδρειο εχω 2 κλοουν.Τον ενα τρεις μηνες και περιπου εναμιση τον αλλο.Η θεραπεια που τους κανω ειναι με το φαρμακο της sera costapur.Ριχνω μερα παρα μερα,ανεβαζω τη θερμοκρασια,και οταν φυγουν τα λευκα σημαδακια βαζω καρβουνο.Μετα απο μια ημερα κανω και μια αλλαγη νερου 30%.

;)

ΜΕ το που εξαφανιζονται τα σημαδια βαζεις ανθρακα και φυσικα το ick υποτροπιαζει. Τα φαρμακα, οπως και το αλατι μπορουν να σκοτωσουν της λαρβες σε συγκεκριμενη φαση του κυκλου τους.
Μπορει το φαρμακο να ειναι ισχυροτερο απο το αλατι ΑΛΛΑ γενικοτερα η θεραπεια του ick πρεπει να συνεχιζεται για 10 μερες ΜΕΤΑ την εξαλειψη των συμπτωματων.

ggeos
02-08-06, 12:33
ΜΕ το που εξαφανιζονται τα σημαδια βαζεις ανθρακα και φυσικα το ick υποτροπιαζει. Τα φαρμακα, οπως και το αλατι μπορουν να σκοτωσουν της λαρβες σε συγκεκριμενη φαση του κυκλου τους.
Μπορει το φαρμακο να ειναι ισχυροτερο απο το αλατι ΑΛΛΑ γενικοτερα η θεραπεια του ick πρεπει να συνεχιζεται για 10 μερες ΜΕΤΑ την εξαλειψη των συμπτωματων.

Εννοεις μερα παρα μερα φαρμακο για 10 ημερες?

netblues
02-08-06, 17:14
Σιγουρα οχι ανθρακα για 10 μερες..
Αν κανεις αλλαγη νερου συμπληρωνεις την ποσοτητα που αναλογει στο νερο που αλλαξες.
Γενικα μια δοση συντηρησης.
Αν πας με αλατι ενυδρειου , που ειναι δοκιμασμενο και δουλευει σιγουρα θα ελεγα γυρω στα 2 γρ ανα λιτρο για 10 μερες και θερμοκρασια 30 βαθμους.

ggeos
02-08-06, 22:26
Σιγουρα οχι ανθρακα για 10 μερες..
Αν κανεις αλλαγη νερου συμπληρωνεις την ποσοτητα που αναλογει στο νερο που αλλαξες.
Γενικα μια δοση συντηρησης.
Αν πας με αλατι ενυδρειου , που ειναι δοκιμασμενο και δουλευει σιγουρα θα ελεγα γυρω στα 2 γρ ανα λιτρο για 10 μερες και θερμοκρασια 30 βαθμους.

Αλατι για το ενυδρειο μπορω να βρω σε ολα τα petshops?
Επιδη ειμαι νεος στο χωρο μπορεις να μου περιγραψεις τη διαδικασια με το αλατι για να μη κανω καποιο κακο στα ψαρακια?
Το αλατι κανει καλο σε ολα τα ειδη των ψαριων?
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια και το ενδυαφερων!!!:)

Giorgos
02-08-06, 22:54
Αλάτι κατάλληλο για χρήση σε ενυδρεία μπορείς να βρεις..... στα γραφεία του Συλλόγου στον Κορυδαλλό! Δεν έχεις παρά να περάσεις από εκεί το Σάββατο για να μας γνωρίσεις.

Διαδικασία:
Διαλύεις την απαιτούμενη ποσότητα αλατιού (είναι ανάλογη των λίτρων και των ψαριών που έχεις) σε ένα μικρό δοχείο με νερό από το ενυδρείο και το αδειάζεις αργά-αργά στο ενυδρείο.

Το αλάτι κάνει για σχεδόν όλα τα είδη ψαριών. Απλά κάποια δεν τα ενοχλεί καθόλου ενώ κάποια άλλα (όπως τα corydoras) είναι από λίγο έως πολύ ευαίσθητα στο αλάτι.