PDA

Επιστροφή στο Forum : Nano fish only?


joman
23-07-06, 17:07
Φίλοι μου σας χαιρετώ.
Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις άκρως ενδιαφέρουσες συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ, και σήμερα σκέφτηκα να γράψω και εγώ μερικές από τις ερωτήσεις μου.
Αποφάσισα μετά το φυτεμένο κοινωνικό μου ενυδρείο, να περάσω σε κάτι πιο αλμυρό.
Με λίγο ψάξιμο είδα πως είναι δυνατό να καταφέρουμε κάτι τέτοιο και σε πολύ λίγα λίτρα.
Για την ακρίβεια βάλθηκα να στήσω το όλο σύστημα σε ένα ενυδρειάκι 21 καθαρών λίτρων νερού.
Έχει 10 μέρες που το γέμισα με την κατάλληλη αναλογία νερού-αλατιού, και έβαλα και ένα όμορφο κομμάτι ζωντανού βράχου 3,5 κιλών.
Στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έχω τις εξής ενδείξεις: ΡΗ=8.5, KH=9, NH3NH4=0, NO2=0, NO3 +- 50.
Η αρχική μου πρόθεση είναι να βάλω 1-2 ψαράκια, καμιά γαριδούλα και κανένα εριμήτη.
Για αργότερα βλέπουμε.
Και αρχίζω τις ερωτήσεις.
Με τις τρέχουσες τιμές των μετρήσεων μπορώ να βάλω ήδη τον εριμήτη και τη γαρίδα;(κάπου διάβασα πως αν υπάρχει ζωντανός βράχος μπορούμε να βάλουμε και κανένα ψαράκι κατά το στρώσιμο χωρίς κίνδυνο)
Είδα ότι υπάρχει και μια "διακοσμητική" άλγη, η caulerpa racemosa.
Αν φυτέψω λίγη θα δώσει ένα χεράκι στην καταπολέμηση του ΝΟ3 ή δεν είναι απαραίτητη;
Τέλος για ψάρια σκεφτόμουνα να βάλω ένα ζευγάρι κλόουν, αλλά με λίγο διάβασμα που έριξα για το συγκεκριμένο είδος, μάλλον αδύνατον φαντάζει για τα λιγοστά μου λίτρα.
Προτείνονται το λιγότερο 100 λίτρων ενυδρεία, καθώς επίσης και η ανεμώνη που τους είναι απαραίτητη έχει τεράστιες απαιτήσεις(φωτισμό φίλτρανση) σε σχέση με τα δικά μου 11 watt…
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ψαράκι με μικρό μέγεθος και το δυνατόν περισσότερο με έντονα χρώματα;
Άρχισα ένα ψάξιμο στα είδη που υπάρχουν, ονομαστικά, αλλά με βλέπω να θέλω καμιά βδομάδα μέχρι τελικά να βρω κάτι που να ταιριάζει στην περίπτωση, δίχως ένα χεράκι βοήθειας.
Για να δούμε με τ αλμυρό νερό, θα τα βγάλω πέρα ή θα πνιγώ σε μια κουταλιά 21 λίτρων..:)

*Από εργαλεία καθαρισμού-συντήρησης έχω βάλει 2 εσωτερικά φιλτράκια με σφουγγάρι και λίγο μακαρονάκι, το θερμοστάτη, και μια λάμπα PC 11watt.
Δυνατότητα για περεταίρω εξοπλισμό, skimmer κτλ. Δεν υπάρχει λόγω έλλειψης χώρου, αλλά και λόγω του καπακιού στο ενυδρειάκι.

accnt
23-07-06, 19:49
Καλώς ήλθες στην αλμύρα λοιπόν. Διάλεξες ένα ενυδρείο αρκετά μικρό, τόσο που ξέρουμε ότι θα σου δημιουργήσει ορισμένα προβλήματα επιπλέον, από ένα μεγαλύτερο. Με λίγη καλή θέληση όμως όλα γίνονται.


Στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έχω τις εξής ενδείξεις: ΡΗ=8.5, KH=9, NH3NH4=0, NO2=0, NO3 +- 50.

Καλές οι μετρήσεις για αρχή. Βέβαια δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος στα φίλτρα σου. Ο βράχος θα βοηθήσει σε αυτό σημαντικά.


Η αρχική μου πρόθεση είναι να βάλω 1-2 ψαράκια, καμιά γαριδούλα και κανένα εριμήτη.
Για αργότερα βλέπουμε.

Δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις κάτι άλλο.

Για τις ερωτήσεις σου τώρα.
Βάλε προς το παρόν μόνο 1-2 ερημίτες τπτ άλλο.
Μακροάλγη μην βάλεις γιατί μετά φουντώνει ή ακόμα χειρότερο πεθαίνει (θέλει πολύ φως).

joman
23-07-06, 21:41
Accnt σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Για τα προβλήματα λόγω μεγέθους που λες έχω ήδη μια ιδέα, υπάρχει όμως και η καλή θέληση, οπότε προχωράμε
Για τα φίλτρα τώρα, ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρειάκι το είχα με γλυκό νερό πριν, και το ένα από τα δύο φίλτρα ήτανε μέσα.
Οπότε αν η διαδικασία και τα βακτηρίδια είναι ίδια στις δυο κατηγορίες νερού(που φαντάζομαι ναι), μιλάμε μάλλον για στρωμένο φιλτράκι.
Όχι ότι έχει τον μεγάλο όγκο, αλλά λέμε τώρα..
Στο ότι λέω να βάλω ίσως και κάτι άλλο, δεν εννοώ ψάρια(σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξουν πάνω από 2 λόγω μεγέθους), αλλά ίσως κανένα μαλακό κοράλι.
Απ ότι κατάλαβα έχουν λιγότερες απαιτήσεις από τα σκληρά, και τα βρίσκω εξίσου όμορφα.
Βέβαια και αυτό δεν ξέρω αν είναι δυνατό να επιβιώσει με τον υπάρχοντα εξοπλισμό, οπότε είναι ακόμα υπό συζήτηση.
Άλγη όχι, 1-2 ερημίτες άμμεσα, και καμιά γαριδούλα; όχι ακόμα για την ώρα ή δεν πρέπει καθόλου;
Από ψαράκια καμιά πρόταση;(τους κλόουν τους ξεχνάω έτσι; ), φαντάζομαι πως χρειάζεται ακόμα 1-2 βδομάδες στρώσιμο πριν τα βάλω, αλλά απλά να έχω μια ιδέα.

accnt
24-07-06, 07:50
Διαφορετικά τα βακτηρίδια σε θαλασσινό ενυδρείο οπότε δεν έχεις φίλτρο. Δεν σε νοιάζει όμως θα στρωθεί εκ νέου.
Για κοράλλι σε βλέπω για κάνα μανιτάρι ή κάνα πολύποδα.
Γαρίδα μη βάλεις ακόμα γιατί είναι ευαίσθητες σε μη στρωμένα ενυδρεία.
Μπορείς να βοηθήσεις λίγο την διαδικασία στρωσίματος με έτοιμα βακτηρίδια, όταν βάλεις τους ερημίτες σε καμιά βδομάδα. Αυτοί είναι πιο σκληροτράχηλοι.
Για ψάρι αργότερα ίσως κάποιον dottyback. Φτάνουν σε μήκος γύρω στους 7 πόντους, αλλά αν δεις τι λίτρα προτείνονται θα απογοητευτείς. Σε αυτό το πρόβλημα μάλλον δεν θα βρεις λύση.

Tricky
24-07-06, 08:40
Φιλε Joman καλως ηλθες...

Λιγα τα λιτρα σου και πιστευω πως με nano fish only δεν θα ικανοποιηθεις αφου οι επιλογες ψαριων για τα λιτρα σου ειναι φτωχες...
Ριξε μια ματια εδω και συγκεκριμμενα στα ψαρια που ειναι για 10 gallons:
http://www.liveaquaria.com/product/scateg.cfm?pCatId=2124
Αρα κατι σε ευκολο nano-reef θα ηταν πιο ενδιαφερον ...να μπει δηλαδη κατι απο αυτα που προτεινει ο accnt (μανιτάρι ή κάνα πολύποδα).

Νερο βαζεις βρυσης ή μηπως υπαρχει RO ? Επειδη το συστημα ειναι μικρο και δεν εχεις skimmer καλυτερα να υιοθετησεις ενα προγραμμα συχνων αλλαγων νερου που θα κραταει τα οργανικα σου χαμηλα ...ειναι πολυ ευκολο για τα λιτρα σου να αλλαζεις ας πουμε 5 λιτρα καθε εβδομαδα / δεκα μερες. Αρα , ενα καλο νερο και ενα ποιοτικο αλατι θα πρεπει να υπαρχει ...

Για τα φιλτρα , θα ηταν καλο να υπαρχει ενα χημικο φιλτρακι (με ανθρακα/αντιφωσφωρο) ... οι ποσοτητες χημικων υλικων που θα χρειαστεις ειναι αστεια μικρες ...για βιολογια ισως να μπορουσες να στηριχτεις αποκλειστικα σε ζωντανο βραχο αφου προσθεσεις αλλα 3 κιλα και κανα δυο κυκλοφορητες για να χτυπανε το βραχο ... στα λιτρα σου υπαρχουν κατι νανο-κυκλοφορητες της Tunze πολυ μικρου παχους , 300 λ/ω , με κοστος 10 ευρω εκαστος: http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/sid/a09c1de0ffc2c2c40e1aed379803c96e/cl/details/cnid/15243fb742bf0ade9.96539197/anid/084310/pgNr/3/TUNZE-Universal-pump-Mini-5024.04/
Ετσι , θα μπορουσες να ''απελευθερωσεις'' και να μετατρεψεις το φιλτρακι σου σε μηχανικο / χημικο .

Gorgi
24-07-06, 11:52
Φιλε joman τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και αμφιβαλω εαν θα μπορεις να κρατησεις αξιοπρεπως καποιο ψαρι μεσα εκτος απο κανενα damsel...και αυτο παιζει.

Το φιλτρο που δουλευε στο γλυκο νερο εγω θα το καθαριζα εντελως πριν το βαλω στο αλμυρο..τωρα ομως ειναι αργα. Αυτο που σου ειπε ο accnt ισχυει και θα πρεπει να περιμενεις να στρωσουν τα φιλτρα σου στο αλμυρο νερο.

Βασικα στην θεση σου θα εκανα πανω κατω οτι λεει ο Tricky...συχνες αλλαγες με καλο αλατι και νερο (κατα προτειμηση απο Α/Ο). Εαν βαλεις κι αλλο βραχο μεσα φροντισε να ειναι στρωμενος γιατι αν βαλεις αστρωτο θα σου ξανακεκινησει ο κυκλος και θα πρεπει να περιμενεις για να βαλεις καποιο ζωντανο...εκτος κι αν αντεχεις την αναμονη :p;).
Αληθεια υποστρωμα εχεις βαλει και τι? Τι θερμοκρασια εχεις? Απο εξατμηση πως πας...αναπληρωνεις καθημερινα?

Τις αντλιες της Tunze που λει ο tricky τις εχω δουλεψει...πιστευω πως θα μπουκωνουνε πολυ ευκολα και θα πρεπει να τις καθαριζεις πολυ συχνα (καθε εβδομαδα ισως)...αν δεν σε πειραζει χτυπα τες...ειναι πολυ μικρες για τα 300 λιτρα/ωρα που δινουν...εναλλακτικα maxi jet.

Τωρα για ζωντανα ΙΜΗΟ ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με κανενα σαλιγκαρι και κανενα ερημιτη (κοκκινο οχι μπλε). Εαν εχεις βαλει υποστρωμα βαλε καμια 10αρια Νασαριους (σαλιγκαρια) και κανενα Trochus ή Turbo. Μην παρεις οτι βρεις...ψαξε γι'αυτο που ζητας συγκεκριμενα...ειναι λιγα τα λιτρα σου για να βαλεις οτι να'ναι.
Αργοτερα μπορεις καλιστα να προσθεσεις μια γαριδα (καλυτερα μια cleaner π.χ. Lysmata amboinensis) και ισως και καποιο μικρο goby αλλα εισαι οριακα.

Δεν πειραζει ομως...μην μασας...προχωρα και εαν δεις οτι σ'αρεσει ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις οτι μπορεις για να προσφερεις τις καλυτερες συνθηκες στα ζωντανα σου.

joman
24-07-06, 12:17
Λίγα τα λίτρα πολλά τα προβλήματα :p
Έτσι όμως έχουμε και κάτι να ασχολούμαστε, και εκτός αυτού όταν όλα μπούνε σε σειρά η ευχαρίστηση θα είναι μεγαλύτερη.
Σύντομα λοιπόν ρίχνω βακτηρίδια μαζί με τους ερημίτες, και κάααααααθομαι.
Για τα ψαράκια πολύ καλός ο σύνδεσμος που προτείνεις φίλε Tricky, ακριβώς κάτι τέτοιο ζητούσα.
Καλό το reef αλλά και λίγη κίνηση δίνει άλλη χάρη.
Βέβαια οι επιλογές είναι ελάχιστες, και ίσως μειωθούν ακόμα από τη διαθεσιμότητα στα μαγαζιά εδώ…
Τα μανιτάρια και οι πολύποδες πως λέγονται επιστημονικά για να μπορέσω να τα ζητήσω εδώ;
Είναι μήπως τα Zoanthus ;
Διάβασα πως αυτά δεν χρειάζονται πολύ φως και είναι εύκολα στη συντήρηση τους.
Επίσης διάβασα σε ένα γαλλικό site για ένα εύκολο είδος κοραλλιού, τα Clavularias.
Τώρα θα μου πείτε και που θα τα βάλεις όλα αυτά μωρέ σε 20 λίτρα;
Ε, βλέποντας και βάζοντας..
Για το νερό που ρωτάς, στο μαγαζί που κάνω τις αγορές μου είπανε να βάλω μόνο νερό βρύσης, για να μην μου κατέβει το ΡΗ, και μιας και δεν θα έχω σκληρά κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παντού στο νετ όμως βλέπω να προτείνεται το νερό από Α/Ο.
Για αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω ήδη ένα μηχάνημα Α/Ο και ετοιμάζω κάθε εβδομάδα 50 λίτρα για το φυτεμένο μου.
Οπότε μάλλον τη λύση αυτή θα υιοθετήσω, 5-10 λίτρα την εβδομάδα δεν είναι κόπος.
Ήδη έχω κάνει μια αλλαγή του μισού νερού με Α/Ο.
Από αλάτι χρησιμοποιώ το reef crystals αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο να προτείνετε..
Όσο για τον άνθρακα-αντιφωσφορο στο φιλτράκι δεν υπάρχει και εκεί πρόβλημα.
Το μεγαλύτερο από τα δυο έχει δυο θήκες που για την ώρα περιέχουν σφουγγαράκια.
Τα βγάζω, και βάζω τα υλικά για το χημικό φιλτράρισμα.
Να βάλω και άλλο ζωντανό βράχο ε;
Δεν βλέπω να μένει και πολύ νερό τελικά.
Και 2 κυκλοφορητές που προτείνεις, για την επόμενη παραγγελία, και ο Θεός βοηθός.
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω, η άμμος είναι απαραίτητη; για την ώρα δεν έχω βάλει ακόμα.
Εάν βάλω κάποιο είδος goby φαντάζομαι πως τη χρειάζεται.

joman
24-07-06, 13:35
Gorgi μόλις διάβασα το ποστ σου.
Για βράχο μάλλον θα βάλω ακόμα λίγο(ζωντανό) όταν λες στρωμένο φαντάζομαι αυτό εννοείς, από υπόστρωμα όπως αναφέρω και στο προηγούμενο ποστ μου, δεν έχω βάλει ακόμα τίποτα.
Νομίζω όμως πως δεν θα αποφύγω την άμμο.
Η θερμοκρασία για την ώρα(ε ναι έχουμε και εδώ ζέστη:rolleyes:) αγγίζει τους 30 βαθμούς, αλλά από εξάτμιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι σοβαρό.
Προχτές βέβαια έκανα μια αλλαγή του μισού νερού , οπότε αναπλήρωσα και τα προηγούμενα κενά χωρίς να το καταλάβω.
Για τις αντλίες το σκέφτομαι, επειδή ίσως αργότερα περάσω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο, καλύτερα να αγοράσω κάτι που θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εκεί χωρίς πρόβλημα χαμηλής απόδοσης…
Πάντως για να πω την αλήθεια είναι πράγματα που προτείνετε, και δεν καταλαβαίνω γρι (είπαμε, μόλις μου μπήκε το μικρόβιο του αλμυρού, και οι γνώσεις μου είναι περισσότερο και από περιορισμένες ).
Πχ. το ΙΜΗΟ τι είναι πάλι; και τα Trochus και Turbo, σαλιγκάρια είναι;
Που θα πάει, θα τα μάθω σιγά σιγά!
Από ερημίτες στο μαγαζί που κάνω τις αγορές είδα μόνο μπλε, έχουν διαφορά με τους κόκκινους;
Όσο για το να μη μασάω… όπως τα λες έτσι το βλέπω και εγώ.
Αν δω ότι με τραβάει πραγματικά μάλλον περνάω σε κάτι μεγαλύτερο.
Στην πραγματικότητα για σαν δοκιμή το βλέπω, αν δεν τραβήξει(που είναι λίγο απίθανο μιας και έχω ήδη πορωθεί), να μην είναι πολύ επώδυνο.

Gorgi
24-07-06, 14:29
Φιλε εαν βαλεις κι αλλο βραχο φροντισε να ειναι οσο πιο πολυ πορωδης γινεται, κανε υπομονη κι ολο και κατι καλο θα πετυχεις. Οταν λεω για στρωμενο βραχο (εννοειτε ζωντανο) εννοω βραχο που εχει περασει το σταδιο κουραρισματος και δεν εχει πανω του νεκρη οργανικη υλη η οποια αποσυντιθεται.

Με τις θερμοκρασιες που εχεις ξεχασε τα κοραλλια και τα ασπονδυλα...καλυτερα να περιμενεις και να τα βαλεις μεσα απο Σεπτεμβρη που θα σταματησουν οι ζεστες.
Οταν κανεις αλλαγη να συμπληρωνεις πρωτα το νερο που εχει εξατμιστει και μετα να κανεις την αλλαγη...διαφορετικα θα ανεβασεις την αλατοτητα, κατι που στα λιτρα σου γινεται "τσακ μπαμ". Και στο φυτεμενο ετσι δεν κανεις, για να μην αυξανετε η Γενικη Σκληροτητα?;)

ΙΜΗΟ= In my Humble opinion= κατα την ταπεινη μου αποψη
Trochus και Turbo=σαλιγκαρια

Οι μπλε ερημιτες τρωνε κοραλινη, εγω ειχα ενα που ετρωγε και turbinaria (σκληρο κοραλλι) και πηρε ποδι.

Για μανιταρακια και ζοανθους που ειναι ευκολα δεν θα εχεις προβλημα, και το κοραλλι που διαβασες στο γαλλικο site που λες μαλλον θα ειναι το pachyclavularia δλδ. green star polyps...αρκετα ευκολο και πολυ ομορφο ΙΜΟ (in my opinion/κατα την γνωμη μου);). Απλα θα εχεις προβλημα με την θερμοκρασια.

Το reef crystals δουλευω κι εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εαν θελεις να βαλεις και αμμο θα σου ελεγα να βαλεις μοναχα ζωντανη...ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα που θα χρειαστεις για να κοιταξεις το κοστος. Με 4-5 εκ. θα εισαι μια χαρα.

Ειναι λιγα τα λιτρα....ξεκινα απο τωρα τα σχεδια για το επομενο ετσι ωστε ο εξοπλισμος που θα αποφασισεις να παρεις να ταιριαζει και σ'αυτο.

accnt
24-07-06, 14:47
Για το νερό που ρωτάς, στο μαγαζί που κάνω τις αγορές μου είπανε να βάλω μόνο νερό βρύσης, για να μην μου κατέβει το ΡΗ, και μιας και δεν θα έχω σκληρά κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γενικότερα μην κάνεις ότι σου πουν (όχι μόνο τα μαγαζιά αλλά και εμείς εδώ) αν πρώτα δεν το διασταυρώσεις. Αυτό που σου είπαν λοιπόν απλά δεν γίνεται. Το νερό της βρύσης δεν είναι κατάλληλο. Όσο για το χαμηλό Ph που μπορεί να έχει το νερό από την R.O. με το που μπει το αλάτι, φτιάχνει. Και τα σκληρά κοράλλια που κολλάνε??? Τέσπα…

Από αλάτι χρησιμοποιώ το reef crystals αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο να προτείνετε..

Καλό είναι.

Να βάλω και άλλο ζωντανό βράχο ε;

Όσο περισσότερο τόσο και καλύτερα. Απλά στην περίπτωσή σου δεν νομίζω να αξίζει να βάλεις γιατί δεν θα σου μείνει καθόλου χώρος.

Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω, η άμμος είναι απαραίτητη; για την ώρα δεν έχω βάλει ακόμα.

Απαραίτητη δεν είναι. Ιδίως σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αλλά και μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα που θα έχεις αξίζει να βάλεις. Δείχνει πιο φυσικό το ενυδρείο.

Η θερμοκρασία για την ώρα(ε ναι έχουμε και εδώ ζέστη:rolleyes:) αγγίζει τους 30 βαθμούς, αλλά από εξάτμιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι σοβαρό.

Για fish only είσαι ήδη οριακά. Αντέχουν σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά καλό θα ήταν να την ρυθμίσεις και να την έχεις στους 28C.
Αυτό το πρόβλημα θα είναι –για μένα- και το μεγαλύτερο που θα αντιμετωπίσεις. Θα πρέπει να ρίξεις την θερμοκρασία. Αυτό γίνεται είτε με chiller (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με ανεμιστηράκια. Τα ανεμιστηράκια για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις controller θερμοκρασίας (διπλό και για Χειμώνα και για καλοκαίρι), και ανοικτό καπάκι. Η μείωση της θερμοκρασίας γίνεται με την εξάτμιση του νερού. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να το αναπληρώσεις. Αυτό γίνεται είτε με σύστημα αναπλήρωσης νερού (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με το χέρι καθημερινά. Και λέω καθημερινά γιατί εξ΄ αιτίας του ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, θα αλλάζει και η αλατότητα του νερού σου αν το αμελήσεις (πάντα εξατμίζεται καθαρό νερό και γι΄ αυτό συμπληρώνουμε μόνο νερό από R.O.).
Ελπίζω να μην σε κούρασα!

[quote=joman]...και τα Trochus και Turbo, σαλιγκάρια είναι;

Ναι σαλιγκάρια είναι αλλά μπαίνουν μόνο σε καλά στρωμένο ενυδρείο και με χαμηλό No3 καθότι πολύ ευαίσθητα. Για αυτό και σου πρότεινα μόνο ερημίτες. Οι κόκκινοι είναι πιο ήσυχοι από τους μπλε. Οι μπλε την πέφτουν σε σαλιγκάρια ακόμα και μόνο για να τους πάρουν το καβούκι.

[quote=joman] Για τις αντλίες το σκέφτομαι, επειδή ίσως αργότερα περάσω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο

Εκεί καταλήγουμε όλοι…..

joman
26-07-06, 13:13
Τελικά παιδιά δεν άντεξα.
Πηγαίνοντας χτες να αγοράσω άμμο, είδα το ενυδρείο αυτό http://www.aquadistri.com/site_en/nieuws.php?details&id=122

Τα μέτρα του ακριβώς φτιαγμένα για το έπιπλο μου.
Ε, το χτύπησα αμέσως μιας και με το μικρότερο αδερφάκι του δεν το έβλεπα να πήγαινα και πολύ μακριά(τουλάχιστον με αυτό θα βγάλω κάνα εξάμηνο ; ).
Τώρα έχω 45 καθαρά λίτρα νερού, έχω ρίξει ήδη και 10 κιλά αραγωνήτη + 10,5 κιλά ζωντανό βράχο.
Έχει 2 λάμπες PL 11 watt έκαστη, και νομίζω πως υπάρχει χώρος για να προσθέσω ακόμα 1-2.
Στην πίσω μεριά του καπακιού υπάρχει και ένα άνοιγμα ότι πρέπει για το skimmer που πλέον δεν φαντάζει μακρινό όνειρο.
Έχει και ένα φιλτράκι περίπου ενός λίτρου, που είχε κιόλας μικρές ποσότητες άνθρακα και μακαρονάκι εκτός από το σφουγγάρι.
Έριξα τα 20 λίτρα που είχα από το μικρό ενυδρείο, και ακόμα 25 λίτρα από Α/Ο.
Η αλατότητα, είναι στα 1020, αν και πιστεύω το φτηνό εργαλειάκι μέτρησης, δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.
Και έρχομαι πάλι να ζητήσω τις συμβουλές σας.
Σκοπεύω να κάνω μια παραγγελία για ότι χρειάζομαι στο aquaristic.net.
Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα υλικά που θα κάνουν τη ζωή στο ενυδρείο καλύτερη;
Αντλίες, skimmer, εργαλεία μέτρησης, και ότι άλλο είναι απαραίτητο;
Αυτά τα λίγα για την ώρα(πρέπει να πάμε και για δουλειά…)
Πάντως μόλις τώρα αρχίζει το κεφάλαιο αλμυρό, και σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε σύντομα!;)

accnt
26-07-06, 14:55
Κοίτα σκίμερ για τόσο μικρό ενυδρείο, που να μπαίνει εξωτερικά κρεμαστό δεν ξέρω αν υπάρχει. Σίγουρα υπάρχουν αυτά με τις αερόπετρες (για την ακρίβεια ξύλινες) αλλά δεν ξέρω αν σου κάνουν για το ύψος. Και πάλι θα πρέπει να το βάλεις εσωτερικό και βέβαια θα φαίνεται άσχημα.
Από εργαλεία μην ξεκινήσεις να προμηθευτείς τπτ hi end. Κάτσε με αυτά που έχεις και βλέπεις στην πορεία. Μια αντλιούλα θα την χρειαστείς. Ψάξε να βρεις μια μικρή. Οι maxi jet που είναι καλές ίσως σου φαντάζουν μεγάλες….

joman
28-07-06, 21:36
Από skimmer εχω διαβάσει πως υπάρχει και το prism που κρεμιέται εξωτερικά.
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Η μήπως προτιμότερο κάτι σαν το TUNZE Nano DOC Skimmer 9002, αν φυσικά χωράει στο άνοιγμα που υπάρχει στο καπάκι;
Για τις maxijet που λέτε συχνά, πρόκειται για είδος αντλιών ή για μάρκα;
Κάποια πρόταση για ελεγκτή θερμοκρασίας μήπως; Σκέφτομαι να βάλω κάτι για να ελέγχει και το θερμαντικό σώμα, αλλά και ένα μικρό ανεμιστηράκι που πρόκειται επίσης να τοποθετήσω, όπως προτείνει και ο accnt πιο πάνω.
Και μια πρώτη φωτό για να δούμε την εξέλιξη.
3953

accnt
29-07-06, 18:19
Οι maxi jet είναι μάρκα και έχει στην γκάμα της αρκετές αντλίες ανάλογα με τα λίτρα την ώρα.
Ο ελεγκτής θερμοκρασίας που χρησιμοποιώ εγώ είναι ο Eliwell ic901 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Τώρα για skimmer ψάξε το λίγο να δεις τι κυκλοφορεί στην αγορά. Αλλά φαντάζομαι ότι και ο prizm θα είναι μεγάλος για το ενυδρείο σου (από άποψη πώς να τον τοποθετήσεις).

joman
29-07-06, 21:51
Αγόρασα τελικά ένα τεράστιο(για το ενυδρειάκι μου) εξωτερικό skimmer.
Πρόκειται για το skimmer400P, που υπάρχει σε αυτή τη διεύθυνση http://www.crocitrading.com/index.php?pp2=menu_cate&L=e&cate=86&mc=5&L=e&pp=show_prodotti&wx=on

Το δοκίμασα στο μαγαζί που αγόρασα και το ενυδρείο, σε ένα παρόμοιο για να είμαι σίγουρος ότι θα χωρέσει από το άνοιγμα που υπάρχει στο καπάκι.
Όλα εντάξει, και εκτός αυτού και στο μαγαζί χρησιμοποιούσαν το μεγαλύτερο μοντέλο, και με διαβεβαίωσαν πως κάνει πολύ καλή δουλειά.
Το τοποθετώ λοιπόν σήμερα το απόγευμα και κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Ο αφρός που βγάζει για την ώρα είναι άσπρος χωρίς την καφετιά βρωμιά που συνήθως μαζεύουν.
Προφανώς να συμβαίνει αυτό λόγω του ότι μόλις το τοποθέτησα.
Θα δείξει το μέλλον.
Κάτι που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την έξοδο του νερού.
Μιλάμε πως στο μισό περίπου ενυδρείο(στην πλευρά που δίνει η εξαγωγή του skimmer) επικρατεί ομίχλη εξ αιτίας την μεγάλης ροής νερού-αέρα.
Δοκίμασα να κατεβάσω την είσοδο νερού από το ροοστάτη εισαγωγής. Αλλά πάλι έχω σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα, μάλιστα αν την κατεβάσω πολύ ο αφρός δεν έχει σχεδόν τη δύναμη να ανέβει στο ποτήρι που μαζεύει τις πρωτεΐνες.
Έτσι θα είναι πάντα; μήπως τελικά το ότι η αντλία και γενικότερα το όλο σύστημα είναι για περισσότερα λίτρα προξενεί αυτή την κατάσταση;
Το φίλτρο κρίνεται πλέον απαραίτητο μετά την τοποθέτηση του skimmer; Μήπως να άφηνα μόνο το μικρό με λίγο σφουγγάρι και μακαρόνι, γλιτώνοντας έτσι λιγάκι χώρο;
Κατέβηκε λίγο και η θερμοκρασία, 29 βαθμούς:)
Άντε μπας και βάλουμε και κάνα ζωντανό πριν το Σεπτέμβριο
Τον ελεγκτή θερμοκρασίας που αναφέρεις accnt δεν μπόρεσα να τον βρω σε καμιά αναζήτηση, τον έχεις γράψει σωστά;

accnt
31-07-06, 08:26
…και ξεκίνησαν τα προβλήματα!
Δεν κολλάμε όμως, τα προβλήματα είναι για να τα ξεπερνάμε.
Το πρόβλημα των μικροφυσαλίδων που αναφέρεις είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο και έχει να κάνει τόσο από τον σκίμερ όσο και από τον τρόπο τοποθέτησης. Δυστυχώς στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει άλλος τρόπος τοποθέτησης.
Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο σκίμερ, αλλά δώστου λίγο χρόνο μέχρι να εγκλιματιστεί. Τα σκίμερ χρειάζονται πάντα χρόνο. Βέβαια αν γίνεται χαμός όπως λες στον ενυδρείο σου (πράγμα που δεν είναι σωστό μην πω και βλαβερό), δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν και πολλά πράγματα.
Στο μαγαζί που το είδες, που το είχε? Έτσι κρεμαστό όπως εσύ ή σε κανένα sump?
Προς το παρόν δοκίμασε την εύκολη λύση, να τοποθετήσεις ένα σφουγγάρι στην έξοδο του σκίμερ έτσι ώστε το νερό να πέφτει πάνω του και να παγιδεύονται οι περισσότερες μικροφυσαλίδες.
Για τον ελεγκτή θερμοκρασίας ψάξε λίγο μέσα στο φόρουμ, θα βρεις αρκετά θέματα.

joman
31-07-06, 20:07
Μπα, τι να κολλήσουμε! Απλά όλα αυτά γίνονται για να πλουτίζουμε τις εμπειρίες μας.;)
Τώρα, άμα τα ξεπερνάμε κιόλας τι το καλύτερο.
Τελικά μάλλον θα το βγάλω(το skimmer).
Και όχι τόσο για τις φυσαλίδες (που μειώθηκαν λιγάκι), αλλά από τον υπερβολικό θόρυβο που προκαλεί!
Δε γινόταν ρε παιδιά, από το σαλόνι που έχω το ενυδρείο, μέχρι την κρεβατοκάμαρα…
Δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθώ, το έβγαλα από την πρίζα και τελείωσε.
Δεν ξέρω αν οφείλεται σε λάθος τοποθέτηση, αλλά δεν το νομίζω.
Εκτός από το θόρυβο της υπερφυσικής αντλίας, έκανε και περισσότερη ακόμα φασαρία η ανατάραξη του νερού-αέρα μέσα στο σωλήνα.
Άρα δεν πιστεύω πως υπήρχε περίπτωση βελτίωσης μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Θα δω αύριο αν δεχτεί να μου το αλλάξει με ένα μικρό εσωτερικό μοντέλο της Tunze …
Αλλιώς το βάζω στις αγγελίες:twisted:.
Στο μαγαζί που είδα (το μεγαλύτερο μοντέλο) το είχε κρεμασμένο σε ένα τεράστιο ενυδρείο, αλλά ήταν μέσα στην αίθουσα μαζί με χίλια δυο άλλα εξαρτήματα σε λειτουργία, οπότε δεν ξεχώριζες τι πρωτοέκανε θόρυβο.
Μέχρι τώρα ήμουν της γνώμης πως βάζοντας εργαλεία πολύ μεγαλύτερης ισχύος, θα γινόταν καλύτερη δουλειά, και δεν υπήρχε περίπτωση να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα.
Μάλλον έκανα λάθος.
Καλό είναι να μην υπερβάλουμε προς καμιά κατεύθυνση, όλα με μέτρο.
Για τον ελεγκτή θερμοκρασίας θα το ελέγξω.
Ερημίτες πόσους μπορώ να βάλω; Μέχρι τι τελικό μέγεθος φτάνουν; Γιατί αυτούς που είδα στο μαγαζί είναι μικροσκοπικοί(ακόμα και για το ενυδρειάκι μου :) 2-3 εκατοστά+ το καβούκι τους που είναι λίγο μεγαλύτερο…

accnt
01-08-06, 08:52
Κάνουν τα άτιμα θόρυβο (ανάλογα με το μοντέλο). Σόρυ που ξέχασα να στο αναφέρω! Πάντως υπάρχει περίπτωση να μπορείς και χωρίς σκίμερ με μπόλικο κάρβουνο και λίγη ιχθυοφόρτιση.
Αν βάλεις εσωτερικό τελικά τι χώρος θα σου μείνει?
Ερημίτες μπορείς να βάλεις 2-3 για αρχή και βλέπεις. Έτσι μικροί είναι αλλά κατά καιρούς θέλουν να τους ρίχνεις κανένα καινούργιο καβουκάκι μεγαλύτερο.

joman
01-08-06, 22:10
Πραγματικά, πολύς θόρυβος.:rolleyes:
Εσείς πως τα αντέχετε ρε παιδιά, τα έχετε σε ηχομονωμένο χώρο;
Πάντως εντάξει, πήγα σήμερα και μου το άλλαξε, πήρα το TUNZE Nano DOC Skimmer 9002
Ευτυχώς κατάφερα μετά από πολλά πειράματα και αλχημείες να κάνω το ποτήρι να χωρέσει από το άνοιγμα στο καπάκι.
Από χώρο δεν με ζόρισε, στήριξα και το κομμάτι του μεγαλύτερου βράχου στην μπροστινή μεριά του, και σχεδόν ούτε φαίνεται.
Το κακό είναι πως κάθε φορά που θέλω να ανοίξω το καπάκι, θα πρέπει να βγάζω το ποτήρι, δε γινόταν αλλιώς.
Ευτυχώς που υπάρχει δηλαδή και ένα ακόμα άνοιγμα στη μπροστινή πλευρά για να ρίχνω την τροφή, έτσι δεν θα χρειάζεται να το βγάζω κάθε μέρα.
Κάπου διάβασα και εγώ ότι αν δεν υπάρχουν πολλά ψάρια(που έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να υπάρξουν πάνω από 2-3 μικρά), μετά από κάμποσο καιρό, και όταν ο ζωντανός βράχος κάνει στο μέγιστο τη δουλειά του βιολογικού καθαρισμού, μπορεί το ενυδρειάκι να γυρίζει και χωρίς καθόλου Skimmer.
Υπ όψη, έβαλα ακόμα 5,5 κιλά σήμερα, σύνολο 16!
Ε, για τα λίτρα είναι πάνω και από αρκετός!
Θα ανεβάσω και μια νέα φωτό με την πρώτη ευκαιρία.
Επόμενο βήμα;
Έφτασε ο καιρός να βάλω και κανένα ψαράκι ή όχι ακόμα;
Είδα και ένα ακόμα πολύχρωμο ψαράκι σήμερα που πέρασα από το μαγαζί, μανδαρίνος νομίζω λέγεται.
Είναι από τα σχετικά εύκολα ή δεν προτείνεται για αρχάριους; και θέμα μεγέθους φυσικά, αυτά που είδα θα ήταν 4-5 εκατοστά.
Μετρήσεις αύριο, να καθαρίσει λιγάκι και από την ομίχλη που έπεσε μετά από τόσες επεμβάσεις.

γαυρος
01-08-06, 23:09
περι μανταρινου...
ευκολο να το χασεις...ναι!
ευκολο να το κρατησεις...οχι !!
θελει ταισμα σαν μωρο στο στομα με ζωντανη αρτεμια.
κανονικα τρεφεται με κοπιποδα, αλλα τωρα σε τοσο λιγο βραχο δεν...
η ζωντανη αρτεμια που θα μεινει= αμμωνια
η αμμωνια = νιτρικα = και παει λεγοντας...

accnt
02-08-06, 08:43
Έτσι είναι δυστυχώς.
Ο μανδαρίνος είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια (αν και μικρό) με ιδιαίτερη συμπεριφορά. Ίσως και συ κάποτε θα μπορούσες να βάλεις ένα, αλλά θέλει στρωμένο ενυδρείο με πολλά κοπήποδα και τάισμα.
Είχα και γω ένα και πήγαινε περίφημα, μέχρι που είχε αρχίσει να τρώει και φλέικς. Αλλά ο six line είχε άλλα σχέδια. Στην αρχή τον τύφλωσε και το ψαράκι σιγά σιγά πέθανε. Ο άτιμος μου έχει ξανασκοτώσει μανδαρίνο σε χρόνο dt αλλά αυτός ήταν μεγαλύτερος και τον είχε αφήσει ήσυχο. Τι τον έπιασε ξαφνικά…

Επανερχόμαστε…
Έχεις πολύ βράχο και αυτό μόνο καλό είναι (εκτός της μείωσης του χώρου).
Άσε λίγο να δεις πως θα πάει το σύστημα και να σταθεροποιηθούν οι μετρήσεις σου και μετά βάζεις το πρώτο σου ψαράκι.
Εν τω μεταξύ βάλε κάνα δυο ερημίτες κόκκινους.

joman
03-08-06, 22:57
Να μαστε πάλι εδώ.
Και αρχίζω με τις τελευταίες μετρήσεις PH=+ - 8.2, KH=7, NO2=0, NO3=+-50, NH4NH3=0.
Νομίζω καλά πάμε.
Αύριο βάζω άκοσμα 2 ερημίτες.
Και αραδιάζω τις νέες απορίες-παρατηρήσεις μου.
Στήθηκα σήμερα μπροστά στο τζάμι, και παρατήρησα διάφορα ζούφια.
Καταρχήν υπάρχουνε άφθονες αρτέμιες, αν αυτό είναι δυνατόν, ή κάτι παρόμοιο.
Είδα κάτι σαν σαλιγκάρι αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς είναι, βάζω φωτογραφία μήπως και κανείς το αναγνωρίσει.
Κάτι σκουλήκια κάτι μπλε παράξενα πράματα σαν μικροί αστερίες, και τέλος σε ένα βράχο υπάρχουν κάτι παράξενα, δεν ξέρω πώς να τα πω.
Βάζω επίσης μια φωτό μήπως και…, περισσότερο με καίει μην τυχών και κάτι απ όλα αυτά είναι επικίνδυνο για το σύνολο.
Τέλος παραθέτω και μια φωτό από την νεότερη διάταξη βράχων στο ενυδρείο, καθώς και από το ποτήρι του skimmer, το οποίο είχε υπερχειλίσει λιγάκι στην αρχή αφού το είχα σε ανεβασμένη ροή, με αποτέλεσμα να μαζέψει λίγο νερό.
Το καθάρισα, και το ξαναέβαλα στη θέση του.
Κάπου όμως διάβασα πως δεν πρέπει να σταματάμε τη λειτουργία του, γιατί δημιουργεί πρόβλημα.
Αληθεύει αυτό; Γιατί αν ναι θα πρέπει να βρω άλλη λύση μιας και για να ανοίξω το καπάκι πρέπει να σταματήσω τη λειτουργία του skimmer, κάτι που προφανώς θα συμβαίνει αρκετά συχνά.
Τέλος και μια φωτογραφία του ερημίτη που υποτίθεται είναι από τους κόκκινους.
Εγώ όμως βλέπω πως τα μάτια είναι μπλε, και τα πόδια μάλλον προς το καφέ.
Σε ποια κατηγορία τέλος πάντων να τον βάλουμε;
Το μανδαρίνο τον ξεχνάμε λοιπόν…

accnt
04-08-06, 08:31
Για το στήσιμο των βράχων έχω κάποιες ενστάσεις. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι το κομμάτι είναι τεράστιο και δύσκολα μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά. Δεν ξέρω το βλέπω το ενυδρείο σαν ένα τεράστιο μπλόκι (βράχο)!
Λέω τώρα ότι ίσως στη θέση σου να έκανα διαφορετικό aquascaping. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ ΙΣΩΣ έσπαγα κάποια κομμάτια βράχου για να διαμορφώσω σωστά. Δεν λέω να το κάνεις όμως. Απλά είναι πολύ ψιλό στο κέντρο και δεν ξέρω τι και πως θα μπορέσεις να βάλεις.
Τα ζωύφια αυτά είναι κοπήποδα και είναι καλό να υπάρχουν. Δεν είναι αρτέμιες. Θα αποτελέσουν πηγή τροφής για τα (ορισμένα) ψάρια σου.
Τα σκουληκάκια αποτελούν μέρος του ζωντανού σου βράχου. Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις δεν έχεις να φοβηθείς τπτ.
Ο ερημίτης αυτός δεν είναι red leg. Αυτοί είναι πολύ μικροί και με κατακόκκινο σώμα. Είχα και εγώ κάτι παρόμοιους οι οποίοι όμως ήταν άκρως επιθετικοί και τους έδιωξα.
Ο σκίμερ καλό θα είναι να μην διακόπτεται η λειτουργία του γιατί η υδάτινη στήλη που θα έχει δημιουργηθεί καταρρέει με αποτέλεσμα τα οργανικά στοιχεία που θα έχουν συσσωρευτεί στην κορυφή της (πριν καταλήξουν στο δοχείο περισυλλογής) επανέρχεται στο νερό και για να ξαναδημιουργηθεί θέλει χρόνο. Δηλαδή δεν είναι σωστό να γίνεται καθημερινή διακοπή του σκίμερ. Αραιά και που, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα όμως.

joman
04-08-06, 13:21
Accnt να σε ευχαριστήσω κατ αρχήν για τη βοήθεια που μου προσφέρεις.
Ούτε ιδιαίτερα μαθήματα να μου έκανες, να σαι καλά.
Για το βράχο καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου.
Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που ανέβασα τη φωτογραφία, να λένε και οι πιο έμπειροι τις παρατηρήσεις-προτάσεις τους.
Και πραγματικά το κομμάτι αριστερά είναι τεράστιο(πάντα για το ενυδρειάκι μου μιλάμε), είναι το τελευταίο που έβαλα, και ζυγίζει 5,5 κιλά.
Μου άρεσε όμως πάρα πολύ και για αυτό το αγόρασα.
Να τα σπάσω τα κομμάτια, αλλά τα φοβάμαι όταν θα είναι πιο μικρά, θα κρατήσουν ή θα αρχίζουν να σκορπίζουν από εδώ και από εκεί.
Και όταν λες είναι ψηλό στο κέντρο και τι θα μπορέσω να βάλω τι εννοείς; θα έχω πρόβλημα με το κοράλλια;
Δεν θα χωρέσει τίποτα;
Ερημίτες να δω τι θα φέρει σήμερα, αν είναι και οι άλλοι σαν αυτόν δεν αγοράζω ακόμα..
Τέλος με το skimmer τι να κάνω για να μην έχω αυτό το πρόβλημα.
Να έβαζα μια σωλήνα σε σχήμα Π, η μια άκρη δηλαδή να μπαίνει στο μηχάνημα, να ανεβαίνει πάνω από το χείλος του ενυδρείου, και να ξανακατεβαίνει προς τα κάτω.
Εκεί μπορώ να κρεμάσω ένα δοχείο που να μαζεύει τους αφρούς.
Λέτε να δουλέψει ή να μην το επιχειρήσω;

accnt
04-08-06, 14:23
Για τον σκίμερ δεν πολύ-κατάλαβα τι θέλεις να πεις με το «Π». Αν εννοείς πώς να αδειάζεις το δοχείο συλλογής, θα μπορούσες να κάνεις μια τρύπα στον πάτο του ή στα πλάγια, και να συνδέσεις ένα λάστιχο που θα καταλήγει σε δοχείο. Πολλοί το κάνουν αυτό για να μην αδειάζουν το δοχείο αναπλήρωσης. Όμως… έχουν τεράστια ενυδρεία με τρομερή παραγωγή αφρού. Σε σένα δεν θα έχει εφαρμογή αυτό. Άλλωστε καλό θα ήταν να καθαριζόταν σε εβδομαδιαία ή κάθε 15ήμερο το δοχείο συλλογής και ειδικότερα το σημείο που στενεύει ο σκίμερ και μαζεύεται η μούργα. Το συχνό καθάρισμα αποφέρει καλύτερο skimming. Πάντως το «Π» δεν θα πετύχει.
Πρόσεχε δεν σε συμβουλεύω να σπάσεις τον βράχο σου, απλά είναι μια ιδέα αν είναι τεράστια τα κομμάτια. Τα βράχια μπορείς να τα κολλήσεις μεταξύ τους με ειδική εποξική κόλλα κατάλληλα για ενυδρεία. Με αυτόν τον τρόπο δεν «πέφτει» τπτ.
Αν ο βράχος έτσι όπως είναι σχεδόν ακουμπάει στην επιφάνεια, τότε τα κοράλλια που θα μπουν? Αν βάλεις βέβαια. Που μάλλον θα βάλεις τελικά….
Έτσι αφήνουμε αρκετό χώρο για να μπορούν να αναπτυχθούν κιόλας. Αν και σε βλέπω σε μικρό χρονικό διάστημα να πηγαίνεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

joman
04-08-06, 22:14
Λοιπόν μια καλύτερη περιγραφή για να καταλάβετε καλύτερα τι σκέφτομαι να κάνω με το skimmer.
Αν δείτε στη φωτό που έχω ανεβάσει πιο πάνω, υπάρχει ένα άνοιγμα στο καπάκι στην πίσω μεριά, που μόλις και μετά βίας χωράει να περάσει ο λαιμός από το ποτήρι του μηχανήματος.
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν θέλω να ανοίξω το καπάκι, γιατί βρίσκει στο ποτήρι.
Αναγκαστικά θα πρέπει να σταματήσω(ή μήπως όχι; ) τη λειτουργία του μηχανήματος, και να βγάλω το ποτήρι.
Και λέω τώρα, αν αντί για το ποτήρι στην έξοδο του skimmer βάλω ένα κομμάτι σωλήνα PVC και αμέσως 2 γωνίες 90 μοιρών ώστε να γυρίσει και πάλι προς τα κάτω, έξω από το ενυδρείο.
Εκεί τοποθετώ ένα δοχείο για να μην πέφτουν οι αφροί στο πάτωμα, και έτσι το καπάκι ανοίγει χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να σταματάω το skimmer.
Το θέμα τώρα είναι αν θα δουλέψει το σύστημα αυτό, μιας και αλλάζει τελείως η διαμόρφωση στην εξαγωγή.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Ταυτόχρονα ψάχνω και τρόπο μήπως με κανένα μερεμέτι μπορέσω να βγάλω τελείως το καπάκι, και να στηρίξω τις λάμπες.

Και πάω στο βράχο.
Δηλαδή τα κοράλλια μπαίνουν μόνο στην κορυφή του βράχου;
Δεν γίνεται για παράδειγμα να τα βάλω στην μπροστινή πλευρά του;
Αλλά και εκεί θα μου πεις, αν μεγαλώνουν αρκετά θα μειώσουν τον ήδη μικρό χώρο.
Άρα μόνη λύση να αφαιρέσω τελείως ένα κομμάτι, γιατί και να τον σπάσω σε μικρότερα πάλι ο όγκος θα είναι εκεί.
Το ότι σκοπεύω να βάλω κοράλλια φυσικά είναι σίγουρο, τα πιο απλά βέβαια, και τα πιο εύκολα στη συντήρηση.
Όσο για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει περίπτωση τις επόμενες 365 μέρες, η κυρά να εγκρίνει και άλλο κονδύλι….
Οπότε ότι κάνουμε φέτος, θα το κάνουμε στο μικρό(έ, από το προηγούμενο των 20 λίτρων, είμαστε κιόλας σε καλύτερη κατάσταση)

Τέλος στην τέταρτη φωτογραφία που έχω βάλει πιο πάνω, αυτά τα στρογγυλά ακτινωτά πραγματάκια τι είναι;
Πρόκειται για κάτι ζωντανό, για κάποιο φυτό ή απλά έτσι υπάρχει στο βράχο;

accnt
05-08-06, 11:57
Στο θέμα skimmer δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Ότι και αν προσπαθήσεις να κάνεις θα έχει άμεση επίπτωση στην απόδοσή του.
Αν μπορέσεις και βγάλεις το καπάκι, θα έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση στο ενυδρείο και κάποια πτώση της θερμοκρασίας.
Τα κοράλλια μπορούν να μπουν οπουδήποτε αρκεί να έχουν σωστό φωτισμό, καλή κυκλοφορία και χώρο για να αναπτυχθούν.
Όσο για την τέταρτη φωτογραφία αυτά πρέπει να είναι ο σκελετός κάποιου (πεθαμένου βέβαια) κοραλλιού. Ήρθε με τον βράχο σου και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

joman
06-08-06, 23:45
Μάλιστα, οπότε το skimmer το αφήνω όπως έχει, και ρίχνω το βάρος στο καπάκι.
Με δοκιμές που έκανα σήμερα η αφαίρεση του είναι εύκολη.
Το πρόβλημα παρουσιάζεται τελικά στη στήριξη των λαμπτήρων(και του ανεμιστήρα).
Θα πρέπει φαντάζομαι να εφαρμόσω κάποια πατέντα για να λύσω το πρόβλημα.
Για έτοιμες λύσεις πιστεύω πως υπάρχουν επίσης, αλλά μάλλον η τιμή τους θα είναι τσουχτερή.
Πάντως έχω ήδη αρχίσει το ψάξιμο στο νετ, και για τις δυο λύσεις.
Αν κανείς έχει εφαρμόσει τον ένα ή τον άλλο τρόπο και υπάρχει κάποιο link, θα βοηθούσε να προχωρήσει η κατάσταση πιο γρήγορα.
Έχω φάει και τον τόπο για κόκκινους ερημίτες αλλά τίποτα.
Μόνο ίδιοι με αυτόν που ήδη έχω υπάρχουν, τι γίνεται , τόσο δυσεύρετοι είναι;:D

joman
12-08-06, 15:43
Νεότερα από το μέτωπο!
Και μη βαράτε παιδιά(τουλάχιστον όχι πολύ), είναι μεγάλος ο πειρασμός…..
Ξέρετε και από προσωπική εμπειρία, είμαι σίγουρος.
Και μπαίνω στο ψητό.
Χτες μπήκαν οι πρώτοι κάτοικοι στο ενυδρειάκι.
Και αρχίζω από τα εύκολα προς τα δύσκολα.
Ένα Zoanthus Sp. , ένα actinodiscus , ένα μικρό gobie κίτρινο, και…. ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris με μια ανεμώνη Heteractis (νομίζω crispa).
Ξέρω, λίγο νωρίς για όλα αυτά , και λίγο(ή πολύ)ρίσκο για την ανεμώνη..
Αλλά ήταν η κακιά η ώρα, ξέρετε.
Τα ψαράκια τα πάνε καλά(τουλάχιστον για την ώρα), το gobie έχει εξερευνήσει όλες τις τρύπες που υπάρχουν στα βράχια, και οι δυο ocellaris κολυμπάνε χέρι χέρι ασταμάτητα.
Στην ανεμώνη δεν έχουν πλησιάσει ακόμη, και ίσως να αργήσει να γίνει κάτι τέτοιο, μιας και δεν είναι από τις πλέον αγαπημένες τους.
Δυστυχώς το έμαθα κατόπιν εορτής, αλλά δεν απογοητεύομαι μιας και υπήρξαν επίσης πολλές περιπτώσεις αρμονικότατης συμβίωσης.
Βλέπουμε.
Για τροφή αγόρασα κατεψυγμένη αρτέμια, και σκέφτομαι να βάλω να γίνεται και ζωντανή.
Θα τη φάνε ή μήπως λόγω μικρού μεγέθους δεν προτείνεται;
Για τα κοράλλια και την ανεμώνη μου πρότειναν το coral food της aquatic nature.
Το γνωρίζετε, και είναι αρκετό ή θα πρέπει να δίνω και πρόσθετη τροφή τουλάχιστον στην ανεμώνη;
Διάβασα πως λίγα κομματάκια ψάρι-μύδι-γαρίδα, 2-3 φορές την εβδομάδα είναι απαραίτητα.
Τι ισχύει τελικά;
Πέρα τώρα από τα ζωντανά, μερικές απορίες στο θέμα φωτισμού.
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο πόστ, υπάρχει πρόθεση να βγάλω τελείως το καπάκι, και να εφαρμόσω κάποιο αυτοσχέδιο τρόπο φωτισμού.
Και αρχίζω τη συνηθισμένη διαδικασία, ψάξιμο δηλαδή στο νετ με οτιδήποτε σχετικό.
Διαβάζω παντού για τη χρήση λαμπών αλογόνου.
Ρίχνοντας μια ματιά σε ένα μαγαζί ηλεκτρικών σήμερα, είδα πως οι τιμές τους είναι πολύ δελεαστικές.
Πχ. 7-8 ευρώ για ένα προβολάκι 75 ή 150 watt.
Και ρωτάω τώρα εσάς.
Πρόκειται για τις ίδιες λάμπες που χρησιμοποιούμε και στα ενυδρεία ή κάτι μου έχει ξεφύγει;
Γιατί τιμές από ράμπες και διάφορα φωτιστικά που είδα σε sites για ενυδρεία, μόνο φτηνές δεν ήταν.
Και αν, λέμε τώρα είναι τα ίδια, στα λίτρα μου φαντάζομαι 60-75 watt είναι υπεραρκετά.
Πρέπει όμως να βάλω και μια μπλε λάμπα, έτσι δεν είναι;
Και αν αφήσω αυτές που έχει ήδη του καπάκι+ την αλογόνου θα δουλέψει; και θα μπορώ να βάλω ακόμη και απαιτητικά κοράλλια.
Υπάρχει στάνταρ απόσταση μεταξύ λάμπας και επιφάνειας νερού, ή δεν παίζει μεγάλο ρόλο;
Αν όλα αυτά ισχύουν, θα πρέπει να αρχίσω από τώρα να σκέφτομαι τρόπο στήριξης, γιατί και αυτό είναι μια ακόμα δυσκολία.
Σας ζάλισα ρε παιδιά, το ξέρω, αλλά όσο πιο νέος στο άθλημα τόσο περισσότερες ερωτήσεις.
Υπομονή, θα περάσει και αυτό.

KOKORAS
13-08-06, 00:19
...
Υπομονή, θα περάσει και αυτό.

Το αυτό απαιτείται και από εσένα λόγω ημερών. Όλος ο κόσμος βρίσκεται σε διακοπές.
Εγώ δεν ξέρω τπτ από θαλασσινά.
Καλη τύχη σου εύχομαι με το εγχείρημα σου.

netblues
13-08-06, 08:46
Ευχομαι η βιασυνη να μην σου βγει ξινη, ΑΛΛΑ αυτο που εκανες ειναι απλα επικυνδυνο. Οι ανεμωνες ειδικά αν δεν πανε καλά δεν τις προλαβαινεις, και θελει καποια σχετικη εμπειρια να καταλαβεις οτι ΔΕΝ πανε καλά.
Γενικοτερα σε λιγα σχετικα λιτρα και φρεσκο ενυδρειο η αποτομη αυξηση πλυθησμου απλα δεν...
Τωρα εγινε θα μου πεις.. Μετρα συχνα αμμωνια για αρχή και βλεπεις.
Για τροφες ταισματα και συμβουλες αντιμετωπισης τυχον πανικου, το αφηνω σε κανενα πιο εμπειρο με το θεμα.
Για τις λαμπες τωρα, το πραγμα ειναι λιγο πιο συνθετο.
Σε reef εκτος απο ειδικες λαμπες φθορισμου χρησιμοποιουνται κατα κορον λαμπες τεχνολογιας Metal Halide (MH) και HQI (Halogen Quartz Iodide)
Οι δευτερες μπορουν να χαρακτηριστουν ως λαμπες αλογονου (το ιωδιο ανηκει στα αλογονα) Απο κει και περα ομως σημαντικοτατο ρολο παιζει το χρωματικο φασμα που εκπεμπει η καθε λαμπα , ειδικοτερα αν μιλαμε για κοραλια.. (ειδικοτερα σκληρα)
Μια κοινη λαμπα αλογονου του εμποριου σπανιως αναφερει τι φασμα βγαζει, (αν και με το ματι παραειναι κιτρινες για να ειναι αρκετα ψηλα σε kelvin..), Και τετοιου ειδους πειραματα μπορει να αποδειχθουν καταστροφικά. Οι αλογονου (και οι HQI) ειπροσθετα παραγουν και UV ακτινοβολια η οποια πρεπει να φιλτραριστει γιατι αλλιως... το ενυδρειο θα γινει solarium.. χωρις ζωντανά.
Οσο για την αποσταση, επειδη αυτες οι λαμπες παραγουν πολυ θερμοτητα, πρεπει να ειναι σε αποσταση γυρω στους 30 ποντους απο το νερο, για πρακτικους λογους. Περα απο αυτό, το ειδος και το βαθος που βρισκονται τα κοραλια απαιτει διαφορετικη ενταση, που μπορει να ρυθμιστει με την αποσταση.

Τα reef εχουν δημιουργησει μια πολυ εξειδικευμενη αγορά φωτισμού και υπαρχουν πολλα εξειδικευμενα προιόντα. Ενα σημαντικος λογος για την επιτυχημενη διαδοση τους τα τελευταια χρονια ειναι η υπαρξη εξειδικευμενου φωτισμου.

Αν θες να κινηθεις παντως σε πιο "λογικα" πλαισια τοτε κοιτα για λαμπες κατηγοριας power compact. Υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε πολυ πιο λογικες τιμές

Ριξε μια ματια εδώ
http://www.aquatics-online.co.uk/Z042137.asp
Γενικοτερα υπαρχει μια συγχυση στο τι ειναι τελικα οι power compact και τι οι Τ5. Power compact λεγονται στην αμερικανικη αγορα (οπου πρακτικα εχουν εκτοπισει ολες τις αλλες λαμπες φθορισμου)
Η ευρώπη αντιστεκεται, και συνεχιζει να τις αποκαλει Τ5, επειδη οι PC ειναι διπλωμενες Τ5 με αλλο βυσμα στην ακρη... :confused::confused: :D

accnt
13-08-06, 11:52
Παρα…βιάστηκες λοιπόν.
Ο netblues στα είπε σωστά.
Η γνώμη μου είναι να επιστρέψεις άμεσα την ανεμώνη στο μαγαζί (για να μην σου πω και τους κλόουν). Απορώ (?) πως στην έδωσε…
Από φαγητό εγώ ταΐζω φυλλαράκι της ocean nutrition. Αν και τώρα με τόσο πληθυσμό μόνο τάισμα δεν θα πρέπει να κάνεις…
Δεν μπορείς σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο να κάνεις ότι σου έρχεται, εκτός και αν είσαι εξ΄ αρχής συνειδητοποιημένος, ψαγμένος (διαβασμένος) και αποφασισμένος, οπότε κάνεις ότι θέλεις, αλλά σωστά.
Μην αρχίζεις να ταΐζεις κοράλλια, γιατί θα γίνει το νερό σου….
Η ανεμώνη θέλει ισχυρό φως, το οποίο όμως θα ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού σου. Επίσης αν σου πάθει τπτ θα κλαις όλο το ενυδρείο. Θέλει εμπειρία για να δεις μια ετοιμοθάνατη (ωρολογιακή βόμβα) ανεμώνη. Φαντάσου ότι ακόμα και εγώ που μου αρέσει, δεν έχω προχωρήσει στην αγορά της.
Σου προτείνω λάμπες T5. Είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου.

Και για την ιστορία θα έπρεπε να πάρεις μόνο τον goby και να μείνει μόνος του για καμιά 15 – 20 αριά μέρες. Μετά και εφόσον οι τιμές σου θα είχαν σταθεροποιηθεί θα προχωρούσες σε ακόμα ένα ψαράκι.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά προς το παρόν και με αυτά που έχεις θέλει τρομερή προσοχή και συνεχείς μετρήσεις (αμμωνία, ΝΟ2) και ελάχιστο (έως καθόλου) τάισμα.

Obelix(Reifen)
13-08-06, 18:37
Άσου τον Accnt και δεν θα χάσεις .
Όταν αργότερα ξαναπάρεις ανεμώνη προτίμησε μια ΒΤΑ και από τροφή silversides,mysis που δεν λερώνουν.

joman
13-08-06, 23:23
Αμαν συμφορά που μας βρήκε!
Τι μου κάνατε(άλλος από το κεφάλι μου δεν φταίει φυσικά) ρε παιδιά, όλη την ώρα πάνω από την ανεμώνη είμαι από χτες, μην τυχών και τα τινάξει και δεν το πάρω χαμπάρι έγκαιρα.
Είχα μια ιδέα πως είναι αρκετά δύσκολες, αλλά δεν φανταζόμουνα σ αυτό το σημείο, τρέχουμε τώρα λοιπόν.
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…
Τώρα το κακό έγινε, να δούμε απλά πως θα τη βγάλουμε με λιγότερες απώλειες.
Λίγο για την ιστορία, από χτες το βράδυ το έριξε στις βόλτες, παράτησε το μέρος που την είχα στήσει, και έφερε βόλτα σχεδόν όλο το ενυδρείο.
Τέλος πήγε και χώθηκε από την πίσω μέρος, κάτω από το φίλτρο και το skimmer.
Την ξαναέβαλα χαμηλά, αλλά από την μπροστινή μεριά, είπαμε μην γίνει τίποτα κακό και δεν το πάρω χαμπάρι!
Και πείτε μου τώρα φίλοι μου, πως θα καταλάβω αν το κακό(ελπίζω να μην χρειαστεί να γίνει η διάγνωση αυτή)έχει γίνει;
Τι κάνει; Αλλάζει χρώμα; Μικραίνει; Τι ακριβώς γίνεται, γιατί εδώ πια δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο ψάρι που βλέπεις αμέσως αν έχει μετακομίσει σε τόπους λιγότερο αλμυρούς..
Σήμερα μετά τον όλο πανικό στήθηκα και την παρατηρούσα προσεκτικά, είδα πως λίγα από τα πλοκάμια της έχουν χάσει τη ζωντάνια τους, πώς να το πω, σαν να έχουν ‘ξεραθεί’ έχουν λεπτύνει και σκουρύνει κατά κάποιο τρόπο.
Είναι κάποιο κακό σημάδι μήπως αυτό;
Πώς να βοηθήσω λιγάκι την κατάσταση; Μια μικρή αλλαγή νερού θα έδινε ένα χεράκι ή δεν αλλάζει τίποτα;
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα αλλάξει 10 λίτρα, να αλλάξω καμιά δεκαριά ακόμα μήπως;
Accnt, όταν λες με τόσο πληθυσμό δεν πρέπει να ταΐζω, τι εννοείς;
Να μην ταΐζω δηλαδή καθόλου, ούτε τα ψάρια με την αρτέμια;
Και έχω δηλαδή πολύ κόσμο ήδη μέσα;
Αχ, η ανυπομονησία τι κάνει…

Για τις λάμπες τώρα.
Φίλε μου netblues μου έλυσες αρκετές απορίες.
Γιατί αναρωτιόμουνα πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές τιμής για τις ίδιες λάμπες.
Δεν έχω όμως καταλάβει πολύ καλά τα περί PC.
Αυτές που έχει το ενυδρείο μου από τη μάνα του τέτοιες είναι;
Light unit : 2 x PL 13 Watt , όπως αναγράφεται στα χαρακτηριστικά.
Και είναι λεπτοί σωλήνες, γυρισμένοι όπως λες και για τις PC.
Το παράξενο όμως είναι πως η μία τους πλευρά δίνει άσπρο φως, και η άλλη μισή μπλε.
Μιλάμε για τα ίδια πράγματα;
Μάλλον σε αυτή τη λύση θα καταλήξω, αλλά σε κάτι χειροποίητο.
Και αυτό όχι τόσο των αρκετά ανεβασμένων τιμών, αλλά περισσότερο λόγω των διαστάσεων του ενυδρείου.
Η πρόσοψη του είναι 50 πόντους, αλλά όλες οι ράμπες που είδα στο link που μου πρότεινες, αλλά και αλλού, αρχίζουν από 60 πόντους.
Οπότε θα έχω πρόβλημα στη στήριξη..
Λίγη σπαζοκεφαλιά τώρα να δω τι τρόπος μπορεί να υπάρχει για την πραγματοποίηση ενός τέτοιου σχεδίου.
Ισως ένα είδος κουτιού από ξύλο ή μεταλικό, και μέσα να βάλω λάμπες και μπαλάστ.
Από την κάτω μεριά ένα πλεξι για να μην πετάγονται τα νερά, μιας και τίποτα δεν είναι στεγανό.
Οι δυο λάμπες που είδη υπάρχουν, συν μια ακόμα 9 watt πιστεύετε πως αρκούν;
Αυτά για την ώρα, βλέπω πως έχω γράψει ήδη ένα κατεβατό και σίγουρα θα σας έχω ζαλίσει.
Ελπίζω μόνο το επόμενο ποστ μου, να μην είναι για μνημόσυνο:(

Obelix(Reifen)
14-08-06, 00:48
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…

Δεν έπεσε πολύ έξω μόνο 100 χρόνια τόσο ζουν στην φύση ,τώρα πως σου έδωσε μια ανεμώνη που γίνετε 30 cm να μπει σε 40 cm ενυδρείο ενώ προτείνετε για 160 λίτρα μάλλον δεν θα περίμενε να φτάσει τόσο .
Το ότι μαζεύεται είναι φυσιολογικό .
Αλλά είναι από τις πιο δύσκολες και τρώει ψαριά.
Λίγο διάβασμα: http://www.reefindex.com/browse-anemones-34-1.html (http://www.reefindex.com/browse-anemones-34-1.html)

Σε παρακαλώ πήγαινε την πίσω μαζί και τους clown ,τους παίρνεις αργότερα.
Τάισε αλλά καλύτερα flakes και με μέτρο .
Κανονικά άμα έβαζες κάτι σαν πρώτο ψάρι κάτι σαν νέον goby (Gobiosoma oceanops http://www.wetwebmedia.com/fwgtwa9.htm ) η filefish goby (Nemateleotris magnicifica http://www.wetwebmedia.com/dartfish.htm ) .
Γενικά κάτι μικρό και ένα μόνο.

accnt
15-08-06, 10:52
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…

Κάνα εξάμηνο???? Είπαμε πάντα να φιλτράρεις τις διάφορες απόψεις και συμβουλές που σου δίνονται τόσο από τους καταστηματάρχες αλλά και από μας εδώ.
Προχωράμε τώρα…
Το ότι η ανεμώνη το ‘ριξε στις βόλτες είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ψάχνει να βρει το καταλληλότερο μέρος με τις ιδανικότερες συνθήκες γι΄ αυτή. Όταν είναι ετοιμοθάνατη (παρόλα αυτά επιμένω να την πας πίσω….) θα αρχίζει να ξεκολλάει από την βάση της και να μην δέχεται τροφή. Επίσης θα «μαζέψει» αρκετά. Αν την αφήσεις παραπάνω από όσο πρέπει, την στιγμή που θα πας να την «μαζέψεις» θα διαλύσει κάνοντας το ενυδρείο σου «τοξικό».

Θέλει μεγάλη προσοχή στο τάισμα γιατί με το παραμικρό μπορεί να έχεις αμμωνία. Είπαμε ότι βιάστηκες να βάλεις τόσα ζωντανά σε μικρό ενυδρείο το οποίο μάλλον δεν είναι ακόμα στρωμένο.

Τώρα για τις λάμπες αυτή που έχεις πρέπει να είναι PC γιατί μόνον αυτές έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις (φωτισμό και λευκό και ακτινικό).

joman
15-08-06, 13:06
Τι;;;;
100 χρόνια;
Μιλάμε για 199 εξάμηνα διαφορά από την μέση ηλικία που μου είπε το "παλικάρι"….
Φταίω και εγώ φυσικά με την άγνοια και τη βιασύνη, αλλά και αυτοί σαν επαγγελματίες θα έπρεπε να είναι λιγάκι πιο προσεκτικοί.
Δεν είμαστε και για μια φορά!
Τέλος πάντων, το κακό τώρα έγινε, και για αυτή τη βδομάδα τουλάχιστον δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής του ζωντανού γιατί το μαγαζί είναι κλειστό.
Ενός κακού μύρια έπονται…
Ας ελπίσουμε μόνο να μη συμβούν και τα χειρότερα.
Για την ώρα πάντως(εκτός από μερικά παραξένως μαζεμένα πλοκάμια)δεν έχω σημεία ανησυχητικά.
Σήμερα έχει κατασταλάξει στην μπροστινή κάτω δεξιά γωνία, και έχει και τον ένα από τους δυο clown να την χρησιμοποιεί τελικά για καταφύγιο.
Το θέμα είναι ότι ακουμπάει πάνω στο actinodiscus.
Στο μαγαζί μου είπαν πως η συγκεκριμένη ανεμώνη ΔΕΝ είναι τοξική, οπότε δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Αλλά πλέον δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, μήπως μου ξεράνει τα υπόλοιπα κοράλλια; να τα μετακινήσω αν είναι.
Και η διαδικασία από την ώρα που θα αρχίσει να ξεκολλάει, να μην δέχεται τροφή(αλήθεια αυτό πως το βλέπω; να της ρίξω στο στόμα λίγο ψάρι ή μύδι; ) , μέχρι τη διάλυση, πόσο καιρό παίρνει;
Μιλάμε για ώρες, μέρες ή ακόμη περισσότερο; Να έχω το νου μου!
Obelix, τα flakes που προτείνεις για τάϊσμα, είναι ειδικά για θαλασσινά ψάρια ή μπορώ έστω για την ώρα να τους ρίξω από αυτά που έχω για τα ψάρια του γλυκού νερού;



Υγ. καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους, και χρόνια πολλά στους εορταζόμενους:)

Obelix(Reifen)
16-08-06, 03:02
Κανονικά πρέπει να τους έχεις τροφή για θαλασσινά τώρα εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ ,λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι να πάρεις.
Η αρτεμια που έχεις αν είναι κατεψυγμένη σε κύβους μην χρησιμοποιήσεις όλον τον κύβο ,να τον ξεπαγώσεις –πλύνεις με νερό και την στραγγίξεις πριν την ρίξεις στο ενυδρείο.

joman
16-08-06, 23:10
ΟΚ Διονύση, κανα δυο μερούλες θα τη βγάλουνε με τροφή για γλυκού και αρτέμια καλοπλυμένη.

accnt
17-08-06, 07:36
Τα ψάρια δεν παθαίνουν τπτ αν δεν ταΐζονται για λίγο καιρό καθημερινά. Φαντάζομαι ότι στο μαγαζί που ήταν θα είχαν κανονικό τάισμα, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται προσοχή στο τάισμα τις πρώτες μέρες. Ότι καταναλώνεται (ή μένει) στο ενυδρείο –αν δεν έχει στρώσει η βιολογία σου- γίνεται αμμωνία.
Η ανεμώνη θα γίνει τοξική όταν (και αν βέβαια) ψοφήσει. Τότε απελευθερώνει την τοξικότητά της.
Όταν δεν θα δέχεται τροφή, δεν θα κολλάει αυτή στα πλοκάμια της. Και αν κολλάει λίγο δεν θα την κατευθύνει προς το στόμα της και μετά από λίγο θα ξεκολλάει. Η διαδικασία αυτή είναι θέμα ημερών, όχι ωρών.

joman
20-08-06, 20:09
Άσκημα τα νέα.
Στο μαγαζί, και μιας και η ανεμώνη δεν είναι σε τέλεια κατάσταση, δεν την παίρνουν πίσω φοβούμενοι μην δημιουργήσει προβλήματα και στα άλλα ζωντανά του ενυδρείου…
Και το κερασάκι, μου επιβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει κάποια μέθοδος για να βοηθήσω την κατάσταση, αν είναι να γίνει το κακό θα γίνει..
Οπότε θα το πάμε το πράμα μέχρι το τέλος, όποιο και αν είναι αυτό.
Σήμερα το πρωί πάντως με κατατρόμαξε.
Ενώ χτες ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση, της έδωσα μάλιστα λίγα κομματάκια μυδιού, από τα οποία έφαγε όσα πρόλαβε και δεν της τα έκλεψαν οι κλόουν, σήμερα το πρωί τι να δω!
Είχε μικρύνει τόσο ου ούτε το ένα πέμπτο του χτεσινού της όγκου δεν έπιανε.
Τα πλοκάμια της είχανε σχεδόν αδειάσει, και ήταν όλα σαν να είχαν ξεραθεί.
Λέω αυτό ήταν, να τη βγάζω σιγά σιγά για να αποφύγω τα χειρότερα!
Αποφάσισα πριν τη βγάλω να κάνω και μια γρήγορη μέτρηση για αμμωνία και ΝΟ3.
Αμμωνία μηδέν, αλλά ΝΟ3 κάπου στα 50(ακολούθησε αλλαγή 10 λίτρων νερού το απόγευμα).
Πέρασε έτσι λίγη ώρα, και παρατήρησα πως άρχισαν μερικά από τα πλοκάμια της να επανέρχονται.
Πήρα το ρίσκο να την αφήσω για να δω αν θα συνέλθει τελείως, και όντως αυτό έγινε!
Και ρωτάω τώρα, είναι φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο; Σε ένα αγγλικό site ( εδώ http://species.fishindex.com/species_2644heteractis_crispa_sebae_anemone.html )διάβασα πως μετά το φαγητό παίρνει μορφή δακτυλιδιού, ή κάτι τέτοιο(τα αγγλικά μου είναι άθλια), και για μια εβδομάδα δεν είναι σε φόρμα έως ότου επανέλθει ανανεωμένη.
Να έχω πέσει σε μια τέτοια περίπτωσης ή απλά να ετοιμάζομαι;…

Τροφή στα ψαράκια δίνω μέρα παρά μέρα, και μάλιστα τρώνε φιλαράκια από αυτά που δίνω και στου γλυκού νερού, και μάλιστα χωρίς πολλά νάζια.

Obelix(Reifen)
21-08-06, 07:43
Το μάζεμα μετά το φαγητό είναι φυσιολογικό λογικά θα ξανά ανοίξει full μετά από 3-4 μέρες ανάλογα ποτέ θα ξαναπεινάσει.
Τώρα για το μαγαζί ,θα την έβαζα σε σακούλι και θα τους την άφηνα αμανάτι και ας έκοβαν τον λαιμό τους.

http://www.reefindex.com/+-4

accnt
21-08-06, 08:26
Αποφάσισα πριν τη βγάλω να κάνω και μια γρήγορη μέτρηση για αμμωνία και ΝΟ3.

NO2 μετράς καθόλου? Είναι εξίσου τοξικό με την αμμωνία!

joman
23-08-06, 23:28
Το μάζεμα μετά το φαγητό είναι φυσιολογικό λογικά θα ξανά ανοίξει full μετά από 3-4 μέρες ανάλογα ποτέ θα ξαναπεινάσει.
Τώρα για το μαγαζί ,θα την έβαζα σε σακούλι και θα τους την άφηνα αμανάτι και ας έκοβαν τον λαιμό τους.

http://www.reefindex.com/+-4
Όπως τα λες, σήμερα ειδικά ήταν μια χαρά και απλωμένη!
Λες να τη σακουλιάσω ε;
Δεν γνωρίζω και κανέναν εδώ κοντά να του τη χάριζα….


NO2 μετράς καθόλου? Είναι εξίσου τοξικό με την αμμωνία! ΝΟ2 μέχρι τώρα (χτες)ήμουνα στο 0, να γίνεται κάτι με το εσωτερικό φίλτρο; Μήπως καλύτερα να το έβγαζα τελείως;
Και κανονικά απ ότι έχω διαβάσει, με τόσο ζωντανό βράχο δεν θα έπρεπε να έχω τόσο ΝΟ3!
Θέλει ακόμα στρώσιμο;

accnt
24-08-06, 08:38
Έχει να κάνει σχέση με την ποιότητα του βράχου σου. Αν ο βράχος είναι καλός και κουραρισμένος σωστά και για αρκετό καιρό, τότε έχει αναλάβει επαρκώς την φίλτρανση του ενυδρείου σου και γι΄ αυτό έστω με τόσο πληθυσμό (και απότομα βαλμένο) δεν έχεις Αμμωνία ή ΝΟ2. Το ΝΟ3 είναι άλλη περίπτωση. Ναι ο βράχος μπορεί να κάνει απονιτροποίηση, αλλά μέχρι ένα βαθμό. Δυστυχώς δεν μπορεί να καλύψει ένα ενυδρείο χωρίς βοήθεια. Η βοήθεια μπορεί να είναι άμεση ή έμμεση. Άμεση είναι ο περιορισμός των ζωντανών ή της τροφής αυτών (μιλάω για reef ενυδρεία γιατί στο fish only υπάρχει μεγαλύτερη ανεκτικότητα στο ΝΟ3) και οι συχνές αλλαγές νερού. Έμμεση είναι η προσθήκη φίλτρων απονιτροποίησης ή «φίλτρων» με άλγες.

Και βέβαια το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα…