PDA

Επιστροφή στο Forum : Θανατοι Ξιφοφορων


pete_cy
20-07-06, 07:09
Τις τελευταίες 15 μέρες έχουν αποβιώσει 2 θηλυκές ξηφοφοροί. Έχει παρατηρηθεί ότι λίγες μέρες πριν αποβιώσουν απομονώνονταν μέσα στα φυτά και έμεναν σχετικά ακίνητα τις περισσότερες ώρες της μέρας. Έχετε υπόψη σας τι μπορεί να είναι;:(:(:(:(:(

Οι αναλύσεις του νερού μου είναι οι ακόλουθες :


no2:0,2
no3:20mg
nh3:0
ph:7,2
kh:5
gh:17

klaz
20-07-06, 08:21
χμ..τα νιτρικα σου ειναι ανεβασμενα...αλλαγες καθε ποτε κανεις..?ποσα λιτρα ειναι ,και τι αλλες συνθηκες εχεις....ψαρια κλπ...?

PascM
20-07-06, 09:06
Δεν νομίζω οτι οι τιμές των νιτρικών εφόσον οι μετρήσεις είναι αξιόπιστες είναι η αιτία των θανάτων.

klaz
20-07-06, 09:08
οχι μανωλη.απλα το ανεφερα για τα νιτρικα...κατι αλλο συμβαινει........:rolleyes:

PascM
20-07-06, 09:23
Έχω παρατηρήσει και εγώ τελευταία άνεξήγητους θανάτους και δεν έχω βρει την αιτία το θέμα είναι οτι δεν υπάρχουν εξωτερικές ενδείξεις ούτε στη φάση που κρύβονται στα φυτά ούτε και μετά. Βλέπεις απλά ένα νεκρό ψάρι χωρίς καμιά ένδειξη έστω για κάποιο παράσιτο ή να είναι π.χ. αδυνατισμένο! :confused: :confused: :confused: :confused:

pete_cy
20-07-06, 09:27
Αλλαγές κάνω μία φορά την εβδομάδα το 30%. Είναι ένα 50λίτρο ενυδρείο με υπόστρωμα λάβας, φυτεμένο(Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Microsorum pteropus ''Undulata'', Littorella uniflora) και 8 guppy.

PascM
20-07-06, 09:34
Μήπως τα δικά σου πληγωθήκαν στην λάβα? ώς γνωστόν καμιά φορά τσιμπολογάν από το υπόστρωμα και η λάβα έχει πολλές αιχμές. :confused:

halvas69
20-07-06, 21:11
Μου φαίνεται ότι δεν διαβάζετε παλιότερα posts......όλοι σας.
Να στα πω όσο πιό απλά γίνεται.
Τα ψάρια σου αν είναι αγορασμένα από pet-shop και τα έχεις αρκετό καιρό είναι λογικό να σου πεθάνουν.
Αν είναι από αναπαραγωγές σου και δεν τα έχεις και πολύ καιρό τότε σίγουρα κάτι τρέχει, όχι στα γύφτικα στο ενυδρείο εννοώ.
Για διαφώτισε μας.

pete_cy
21-07-06, 06:45
Είναι αγορασμένα απο pet-shop εδώ και 2.5 μήνες. Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι έχουν πεθάνει από βαθιά γηρατεία:confused::confused:

klaz
21-07-06, 09:35
έχουν πεθάνει από βαθιά γηρατεία:confused::confused:....μπορει και ρηχα......:rolleyes: :smt072

halvas69
21-07-06, 22:16
Όχι ακριβώς.
Την ηλικία τους είναι δύσκολο να την ξέρεις, αλλά αυτο το ψιλο-καταλαβαίνεις από το μέγεθος τους και επίσης δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής.
Τα αγοραστά είναι σε συνθήκες τούρμπο (Γρήγορη ανάπτυξη και αντιβιωτικά) έτσι ώστε να μεγαλώσουν γρήγορα στις φάρμες και για αυτό η σύνηθης επιδίωξη είναι να πετύχουμε μία αναπαραγωγή σύντομα ώστε να έχουμε πιό νορμάλ ψαράκια.
Μπαίνοντας σε ένα κανονικό ενυδρείο είναι πιό ευαίσθητα σε μολύνσεις κλπ καθώς το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι για τα μπάζα λόγω των συνθηκών εκτροφής.
Ε στα πιό κοινά ζωοτόκα δεν είναι πολύ δύσκολο να τα το καταφέρεις, τα κάνουν όλα μόνα τους :)
Τα παραπάνω στα αναφέρω να μην σε πιάσει κανένας πανικός ότι σέρνεται καμμία αρρώστια στο ενυδρείο σου.
Όταν αποκτήσεις τις πρώτες γένες σου θα δεις την διαφορά.

PascM
21-07-06, 23:42
Το "πρόβλημα" με τις "φάρμες" είναι μάστιγα εδώ και χρόνια.

Θεοδωρος
07-08-06, 20:28
εμενα πριν απο μια εβδομαδα περιπου ψωφησε ενας ξυφοφορος μου.ειχα περατηρησει οτι καποιες φορες τα κοπρανα του ειχαν φυσαλιδες και πηγαιναν προς τα πανω.επισης προς τα τελευταια του παρατηρησα οτι καποιες φορες οταν το 'ενοχλουσα' απο το τζαμι εκανε σαν τρελο.προς το τελος φαινοταν σαν να ειχε κατι σαν τρυπα στο κεφαλι του.

PascM
08-08-06, 11:45
Αυτό είναι άλλο πράγμα φίλε Θεόδωρε! μάλλον μιλάμε για ασθένεια.