PDA

Επιστροφή στο Forum : First time!


CHRISTOS222
19-07-06, 16:32
Καλησπέρα και από εμένα!
Πήρα το πρώτο μου ενυδρείο την προηγούμενη εβδομάδα (εντελώς στραβάδι)
Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα (Carrefour) με μόνη αλλαγή την πρόσθεση micromec (JBL) στο φίλτρο.

Το έστησα, το γέμισα και έβαλα αντιχλώριο BIOTOPOL (JBL) και μετά από 2 ώρες βακτηρίδια (DENITROL της JBL σύμφωνα με τις οδηγίες του Petshop) τα οποία προσθέτω και καθημερινά

Σήμερα είμαι στην τέταρτη μέρα και είπα να κάνω ένα τεστ αμμωνίας (TESTSET NH4, JBL) πιο πολύ για να δω την διαδικασία

Δεν έχω προσθέσει τίποτα άλλο εκτός από το DENITROL και το τεστ μου έβγαλε 0

Είναι φυσιολογική η τιμή για 4 μέρες λειτουργίας ή απλά το DENITROL δεν επαρκεί?

Μήπως πρέπει όντως να προσθέσω αμμωνία ή είναι καλύτερα να περιμένω μιας και έχουν περάσει κάποιες μέρες!

giannisg
19-07-06, 16:41
Για να στρώσεις το ενυδρείο σου πρέπει να έχεις κάποια πηγή αμμωνίας σε αυτο, και εσυ δεν εχεις...
Για να ακολουθήσεις το στρώσιμο με αμμωνία (που είναι και η προτεινόμενη μέθοδος) δες εδώ...http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6494

Απο κει και πέρα κάνε ένα μικρό search στο forum και θα βρείς οτι χρειάζεσαι...

giannisg
19-07-06, 16:44
Μήπως πρέπει όντως να προσθέσω αμμωνία ή είναι καλύτερα να περιμένω μιας και έχουν περάσει κάποιες μέρες!
Αμμωνία θα έπρεπε να είχες προσθέσει απο την αρχή γιατι είναι η τροφή των βακτηρίδίων που ρίχνεις στο φίλτρο σου. Αρα μέχρι σήμερα δεν έχεις κάνει τίποτα...
Καλό διάβασμα;)

Trelamenos
19-07-06, 16:46
αν απο την αρχη ειχε φυτεψει ενα δυο φυτα + 2 ψαρακια θα ηταν παλι απαραιτητη η αμμωνια?

PascM
19-07-06, 16:53
Άλλο το στρώσιμο με αμωνία άλλο το στρώσιμο με ψαράκια!

CHRISTOS222
19-07-06, 16:54
Άρα είμαι για αμμωνία (που μπορώ να βρω?)
Το νερό όμως γιατί θόλωσε αφού δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα?

PascM
19-07-06, 16:56
Αμωνία βρίσκεις στα φαρμακεία το νερό σου πιθανόν θόλωσε από αυτά που ρίχνεις μέσα. Εκτός και αν π.χ. το βλέπει ο ήλιος. Γίνε αν μπορείς λίγο ποιο σαφής.

CHRISTOS222
19-07-06, 17:09
Ρίχνω μόνο Denitrol κάθε 24 ώρες (σύμφωνα με το petshopα είναι αρκετό για να στρώσει το νερό ενώ η μέθοδος τις αμμωνίας είναι «ρίσκο», τελικά δεν είναι να τους πολυακους)
Ήλιος το βλέπει από ένα παράθυρο με περσίδες και κάτι τζαμάκια από μια πόρτα από πίσω (φωτο) ! Τίποτα σπουδαίο δηλαδή…

PascM
19-07-06, 17:11
Έφόσον προς το παρόν δεν έχεις ψαράκια μέσα, προχώρησε στην μέθοδο της αμωνίας (κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις πολλές αναφορές σε αυτό) και με τη θολούρα θα ασχοληθούμε μετά.

netblues
19-07-06, 17:12
Αν θολωσε και εγινε ασπρο σαν γαλα τοτε εχεις ενα κλασσικό algae bloοm που ειναι συνηθισμενο σε νεα ενυδρεια. Θα φυγει μονο του σε μερικές μέρες.
Οσο denitrol και να ριξεις, δεν προκειται να στρωσει ποτέ.... χωρις πηγη αμμωνιας.

CHRISTOS222
19-07-06, 17:18
Κατάλαβα, παω στο φαρμακείο! Καμία πρόταση (εκτός από το να είναι καθαρή)
Να συνεχίσω να ρίχνω denitrol κανονικά μαζί με την αμμωνία?
Πάντως δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις! Άπαιχτο το forum

netblues
19-07-06, 17:20
Οσο το χεις to denitrol, μπορεις να πρσθετεις στη δοσολογια που λεει το μπουκαλι. Κακό δέν κάνει, χωρις να σημαινει οτι ειναι και απαραίτητο.
Το denitrol απλα προσθετει τα πρωτα βακτηριδα που θα πολλαπλασιαστουν εκατομμυρια φορες για να στρωσει το ενυδρειο...

CHRISTOS222
19-07-06, 18:24
Δυστυχώς το μόνο ανοιχτό φαρμακείο εδώ κοντά δεν είχε αμμωνία!
Οπότε αύριο…
Κάτι ακόμα, ζητάω απλά καθαρή αμμωνία, σωστά!
Υγρό…

klaz
19-07-06, 18:25
και βεβαια ναι...!!!

CHRISTOS222
19-07-06, 19:05
Ίσως λίγο ανόητη ερώτηση αλλά πια είναι η διάφορα ανάμεσα ΝΗ3 και ΝΗ4

halvas69
19-07-06, 19:35
Nh3 = Αμμωνία
ΝΗ4 = Αμμώνιο (είναι η ιονισμένη μορφή της αμμωνίας και λιγότερο τοξική για τα ψάρια μας σε σχέση με την αμμωνία)

CHRISTOS222
19-07-06, 20:02
Τελικά έκανα τα αδύνατα δυνατά, έβαλα μέσο και κατάφερα επιτέλους να βρω ένα μπουκάλι από την πολυπόθητη αμμωνία!
Άκουω συμβουλές! Στα 80 λίτρα (καθαρά, 100 είναι το ενυδρείο) νερό που έχω πόσο αμμωνία να βάλλω!
Είναι η πρώτη φορά που θα βάλλω αμμωνία, έχω χρησιμοποιηση μονο denitrol (JBL) 4 φορές μεχρι τώρα και αντιχλώριο την πρώτη φορά


Τεστ αμμωνίας έχω το testset NH4 της JBL, κάνει έτσι δεν είναι?

Giorgos
19-07-06, 21:11
Το πόση αμμωνία θα βάλεις σε κάποιον συγκεκριμένο όγκο νερού (στην περίπτωσή σου, 100 λίτρα) εηαρτάται από το διάλυμμα αμμωνίας-νερού που διαθέτεις (πόσο τοις εκατό αμμωνία σε σχέση με το νερό).

Θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις σε ένα άλλο δοχείο (πχ. έναν κουβά).
Γεμίζεις τον κουβά με 5 λίτρα νερού και προσθέτεις μια μικρή ποσότητα αμμωνίας, κατά προτίμηση χρησιμοποιώντας μια σύριγγα (φρόντισε να την καταγράψεις). Περιμένεις μισή ώρα και κάνεις ένα test αμμωνίας για να δεις που έφτασε (στόχος είναι τα 3 mg/l). Αν αρχικά έβαλες λίγη, προσθέτεις κι άλλη (ξανακαταγράφεις), περιμένεις 1/2 ώρα και ξανακάνεις το τεστ. Αυτό το κάνεις μέχρι να φτάσεις τα 3 mg/l.

Οπότε αφού ξέρεις σε 5 λίτρα νερού πόση αμμωνία χρειάστηκες, μπορείς εύκολα να βρεις πόση θα χρειαστείς για τα 100 λίτρα του ενυδρείου.

ΥΓ. Καλωσόρισες στο φόρουμ!!! :p

CHRISTOS222
20-07-06, 12:02
Τελικά εχτές έριξα ένα καπάκι! (5 ml περίπου) μετά από δυο ώρες έριξα και denitrol μιας και έριχνα κάθε βράδυ τέτοια ώρα!
test αμμωνίας θα κάνω σήμερα (testset NH4 , JBL) τι τιμές να περιμένω? αν είναι χαμηλές υπόθετο πως ρίχνω μεγαλύτερη ποσότητα σήμερα!
Πόσες μέρες πρέπει να ρίχνω αμμωνία??
Δεν ξέρω τι διάλυμα είναι (%) πάνω λεει απλά αμμωνία (μπουκάλι φαρμακείου)

netblues
20-07-06, 12:13
Το προηγουμενο post το διαβασες Η τζαμπα τα γραφουμε?

CHRISTOS222
20-07-06, 12:49
Το προηγουμενο post το διαβασες Η τζαμπα τα γραφουμε?


Την αμμωνία την έριξα εχτές το βράδυ, το post το διάβασα σήμερα το πρωί!
δεν τα γράφετε καθόλου τζάμπα γιατί ειλικρινά με βοηθήσατε πολύ!
απλά αναρωτιόμουν πόσες μέρες πρέπει να βάζω αμμωνία...

PascM
20-07-06, 12:55
Ακόμη δεν ξεκίνησε ο κύκλος του αζώτου μην βιάζεσε! Πάνω κάτω πάντος κοντά στον μήνα. Αν και όλα εξαρτώνται από τις μετρήσεις σου.

Giorgos
20-07-06, 22:17
απλά αναρωτιόμουν πόσες μέρες πρέπει να βάζω αμμωνία...
Διάβασε αυτά τα δύο άρθρα. Θα σου λύσουν όλες τις απορίες.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/Ammonia.htm
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6494

CHRISTOS222
26-07-06, 16:12
Το ενυδρείο δουλεύει από το προηγούμενο Σάββατο!
Την προηγούμενη Τετάρτη έβαλα για πρώτη φορά αμμωνία αλλά μάλλον το παράκανα γιατί είχα βγει εκτός κλίμακας στο τεστ!
Έκανα μια αλλαγή νερού την Παρασκευή και κατέβηκε η αμμωνία περίπου στο 5 (ίσως λίγο παραπάνω γιατί το χρώμα ήταν λίγο πιο έντονο, υγρό τεστ της JBL)

Από την Παρασκευή δεν ξαναέβαλα αμμωνία και σήμερα που την αναμέτρησα ήμουν πάλι λίγο παραπάνω από το 5

Τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 έκανα εχτές (τα stick όμως για τη υγρά δεν έχω πάρει ακόμα) και έδηξαν 0

Κάνω κάτι λάθος? Είναι πολύ η αμμωνία μήπως? Δεν έπρεπε να είχε πέσει σε μια εβδομάδα ή να ανέβαινε το ΝΟ2?

Όταν κάνουμε αλλαγή νερού το αντιχλωριακό το ρίχνουμε στο ενυδρείο αφού βάλουμε το «φρέσκο» νερό η στον κουβά με το νερό προτού το ρίξουμε στο ενυδρείο?

crazyio
26-07-06, 16:44
άν μπορείς να "ετοιμάζεις" με αντιχλώριο το νερό στον κουβά και μετά να το ρίχνεις στο ενυδρείο θα ήταν καλό ...

netblues
26-07-06, 17:03
Λιγη υπομονή ακόμα. Η πολύ αμμωνια στην αρχή ισως να το καθυστερησε λιγο, αλλα θελει γυρω στις 8-10 μερες για να την δεις να μειωνεται.
Στοχος ειναι να κρατας την αμμωνια γυρω στα 2 ppm μεχρι να εμφανιστουν NO2 στο θεό..

CHRISTOS222
26-07-06, 17:14
Είχα διαβάσει για 5! Για αυτό και το άφησα!
Να κάνω αλλαγή νερού?
Μα αν προσθέτεις κάθε μέρα αμμωνία (πράγμα που εγώ δεν έκανα) πως γίνετε να μένει στα 2?

netblues
26-07-06, 17:16
να μην κανεις καμμια αλλαγή..
μετράς και οταν αρχισει να μειώνεται αρχιζεις να προσθετεις....

CHRISTOS222
26-07-06, 17:28
Ωραία! Και στο εξής προσπαθώ να το κρατώ στα 2! (με το που μειώνεται)

CHRISTOS222
31-07-06, 09:30
κανένα ίχνος από ΝΟ2 ακόμα!!!
Υπερβολική καθυστέρηση ή εμένα μου φαίνετε???
έχουν περάσει 2 εβδομάδες!

Giorgos
01-08-06, 21:30
Πρώτα κάνε μια μέτρηση για αμμωνία. Αν είναι πάνω από 2-3 mg/l, κάνε μια αλλαγή νερού (τουλάχιστον το 50%) και ξαναμέτρησε για αμμωνία. Στόχος σου είναι να την κρατήσεις στα 2-3 mg/l.
Στη συνέχεια, περιμένεις να εμφανιστούν τα νιτρώδη (ΝΟ2).

Είσαι σίγουρος ότι τα αντιδραστήρια δεν είναι ληγμένα;

CHRISTOS222
02-08-06, 12:01
Δεν είναι ληγμένα (το είχα διαβάσει αυτό και το πρόσεξα όταν πήρα τα τεστ)
κάτι άσχετο, η εξαγωγή του φίλτρου πρέπει να είναι πάνω από το νερό η μέσα στο νερό?
Εγώ έχω εσωτερικό φίλτρο και η επιφάνεια του νερού είναι ακριβός πάνω από την έξοδο του φίλτρου! (περίπου 5 mm)
Επίσης έχω και αεραντλία αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ! μήπως αν την βάλω σε λειτουργία βοηθήσει τον κύκλο? (λέμε τώρα :rolleyes: )

klaz
02-08-06, 12:24
εξαρταται,αν θελεις να εχεις αυξημενη η οχι ροη του νερου στην επιφανεια...την αεραντλια βγαλτην ...ειναι αχρηστη.....

CHRISTOS222
02-08-06, 12:41
Οπότε όπως έχω την έξοδο είναι μια χαρά!
Την αεραντλία την πήρα καθαρά και μόνο για λόγους αισθητικής, με σκοπό να την δουλεύω λίγες ώρες και όχι σε τακτικά διαστήματα!
Δεν θα έχω πρόβλημα όταν την κλείνω, σωστά?

klaz
02-08-06, 12:45
αν δεν εχεις μεσα αληθινα φυτα,δεν υπαρχει προβλημα.αν εχεις ομως.....:rolleyes:

CHRISTOS222
02-08-06, 12:53
δεν έχω και δεν έχω σκοπό να βάλω ακόμα!
με τα ψαράκια λέω (όταν με το καλό τα βάλω) μήπως θα έχω πρόβλημα που κλείνει απότομα η αντλία!
(υπόψη ότι η αντλία μπορεί να δουλεύει και μόνο μια - δυο φορές την εβδομάδα για καμία ώρα περίπου

klaz
02-08-06, 13:05
οχι,κανενα προβλημα.

yannis
02-08-06, 13:48
CHRISTOS222 μήπως έβαλες και αντιχλώριο?
Μερικά αντιχλώρια εξουδετερώνουν τα ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και δυσκολεύουν / μπλοκάρουν το κύκλο του αζώτου.

CHRISTOS222
02-08-06, 14:26
Έβαλα το αντιχλώριο της JBL! (biotopol νομίζω)
ξέρει κανείς αν εξουδετερώνει την αμμωνία, πάντως τεστ αμμωνίας που έκανα μάλλον ανεβασμένη μου την εμφάνισαν (5)! αν την εξουδετέρωνε δεν θα ήταν χαμηλότερα?
θα ξανακάνω test σήμερα και αμμωνίας (υγρό) και Ν02 - ΝΟ3 (sticks)

yannis
02-08-06, 22:59
Αν την εξουδετερώνει δεν σημαίνει ότι η αμμωνία εξαφανίζεται. Απλά δεν είναι πλέον τοξική, αλλα εξακολουθει να είναι μετρήσιμη.

Όπως και να έχει το αντιχλωριο στην φάση στρωσίματος δεν προσφέρει τίποτα, αλλά μπερδεύει τα πράγματα..

leonm
02-08-06, 23:15
Αν την εξουδετερώνει δεν σημαίνει ότι η αμμωνία εξαφανίζεται. Απλά δεν είναι πλέον τοξική, αλλα εξακολουθει να είναι μετρήσιμη.

Όπως και να έχει το αντιχλωριο στην φάση στρωσίματος δεν προσφέρει τίποτα, αλλά μπερδεύει τα πράγματα..
Tο αντιχλώριο είναι απαραίτητο γιατί χωρίς αυτό δεν επιβιώνουν τα βακτηρίδια στο φίλτρο.Δεν επηρεάζει ούτε αμωνία ούτε νιτρώδη ούτε νιτρικά.Η αμωνία γίνετε λιγότερο τοξική αν το ph είναι χαμηλό.

george
02-08-06, 23:17
Όπως και να έχει το αντιχλωριο στην φάση στρωσίματος δεν προσφέρει τίποτα, αλλά μπερδεύει τα πράγματα..

Tι μπερδεύει ;;;

Το αντιχλώριο της JBL (biotopol) ΔΕΝ εξουδετερώνει την αμμωνία,

yannis
03-08-06, 10:11
Tο αντιχλώριο είναι απαραίτητο γιατί χωρίς αυτό δεν επιβιώνουν τα βακτηρίδια στο φίλτρο.Δεν επηρεάζει ούτε αμωνία ούτε νιτρώδη ούτε νιτρικά.Η αμωνία γίνετε λιγότερο τοξική αν το ph είναι χαμηλό.

Δεν είναι όλα τα αντιχλώρια ίδια φίλε Lemon. Πολλά αντιχλωρια αποτοξινώνουν την αμμωνία και τα παράγωγα της (πχ Seachem Prime)

Δεν είναι απαραίτητο το αντιχλωριο στη φάση του στρωσίματος (ΧΩΡΙΣ ψάρια). Το νερό αποχλωριόνεται μόνο του στο ενυδρείο (βοηθαει πολύ η ανατάραξη της επιφάνειας σε αυτο) και τα βακτηρίδια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

yannis
03-08-06, 10:15
Tι μπερδεύει ;;;

Μπερδεύει από την άποψη ότι προσθέτονται διάφορες ουσίες που πολλές φορές δεν ξέρουμε πως ακριβώς δρουν και τι ιδιότητες έχουν. Και μετά ψάχνουμε να βρούμε τι φταιει.

Το ζητούμενο εδώ είναι να βάλεις νεράκι, αμμωνία και να περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Σε τι ωφελεί το αντιχλώριο σε αυτή την φάση? Σε τίποτα.

Το αντιχλώριο της JBL (biotopol) ΔΕΝ εξουδετερώνει την αμμωνία

Είσαι σίγουρος ;;;

netblues
03-08-06, 10:35
Δεν είναι απαραίτητο το αντιχλωριο στη φάση του στρωσίματος (ΧΩΡΙΣ ψάρια). Το νερό αποχλωριόνεται μόνο του στο ενυδρείο (βοηθαει πολύ η ανατάραξη της επιφάνειας σε αυτο) και τα βακτηρίδια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

Εαν στο νερο της βρυσης εχει προστεθει χλωριο τοτε με την αναταραξη φευγει και οντως δεν χρειαζεται αντιχλωριο. Οταν ομως εχει προστεθει χλωραμινη, οσο και να την αναταραζεις δεν προκειται να φυγει, με αποτελεσμα να ειναι απαραιτητη η χρηση αντιχλωριου.
Στις περισσοτερες ελληνικες πολεις παντως χρησιμοποιειται χλωραμινη και οχι χλωριο.

yannis
03-08-06, 11:45
Εαν στο νερο της βρυσης εχει προστεθει χλωριο τοτε με την αναταραξη φευγει και οντως δεν χρειαζεται αντιχλωριο. Οταν ομως εχει προστεθει χλωραμινη, οσο και να την αναταραζεις δεν προκειται να φυγει, με αποτελεσμα να ειναι απαραιτητη η χρηση αντιχλωριου.
Στις περισσοτερες ελληνικες πολεις παντως χρησιμοποιειται χλωραμινη και οχι χλωριο.

Και η χλωραμινη φεύγει αλλά χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο. Όπως και να έχει στα ενυδρεία που έχω στρώσει (Αθήνα) δεν έχω βάλει ποτέ αντιχλωριο κατά την διάρκεια του στρωσίματος.

george
03-08-06, 21:44
Μπερδεύει από την άποψη ότι προσθέτονται διάφορες ουσίες που πολλές φορές δεν ξέρουμε πως ακριβώς δρουν και τι ιδιότητες έχουν. Και μετά ψάχνουμε να βρούμε τι φταιει.

Αν δεν ξέρουμε...ρωτάμε...διαβάζουμε και μαθαίνουμε.


Το αντιχλώριο της JBL (biotopol) ΔΕΝ εξουδετερώνει την αμμωνία,

Είσαι σίγουρος ;;;

Aπόλυτα !!!

CHRISTOS222
04-08-06, 06:47
έκανα τεστ αμμωνίας εχτές και μου έβγαλε πάνω από 5!
τεστ ΝΟ2 (στικ) προχτές 0!!!
την αμμωνία την είχα βάλει στις 19.07
πόσο ακόμα να περιμένω???

yannis
04-08-06, 09:31
Αν δεν ξέρουμε...ρωτάμε...διαβάζουμε και μαθαίνουμε.

Σωστά george, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι πάντα εφικτό.
Για παράδειγμα εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το πως φτιάχνουν τις ουσίες τους οι εταιρίες όπως η JBL, ανεξάρτητα από της πληροφορίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Απλά δεν τις εμπιστεύομαι. Εδώ δεν ξέρουμε τι τρωμε....

Για το συγκεκριμένο θέμα (στρώσιμο) νομίζω ότι είναι καλύτερα κανείς να ξεκινήσει απλά, και αν δεν του βγει τότε να αρχίσει να βάζει ουσίες.

CHRISTOS222
04-08-06, 09:46
Εμενα δεν μου βγαινει εδω και τρεις βδομαδες!!!!

CHRISTOS222
04-08-06, 11:53
έκανα τεστ αμμωνίας εχτές και μου έβγαλε πάνω από 5!
τεστ ΝΟ2 (στικ) προχτές 0!!!
την αμμωνία την είχα βάλει στις 19.07
πόσο ακόμα να περιμένω???



καμία ιδέα?
λεω να το αφήσω στην ησυχία του το σαββατοκύριακο και από βδομάδα ξανακάνω τεστ να δω που βρίσκομαι!
απλά με όλα αυτά έχω απογοητευτεί
είναι σαν να έχω ένα "μπαούλο" σε μια γωνία!

Giorgos
07-08-06, 08:38
Σου είχα γράψει πιο πάνω:
Πρώτα κάνε μια μέτρηση για αμμωνία. Αν είναι πάνω από 2-3 mg/l, κάνε μια αλλαγή νερού (τουλάχιστον το 50%) και ξαναμέτρησε για αμμωνία. Στόχος σου είναι να την κρατήσεις στα 2-3 mg/l.
Στη συνέχεια, περιμένεις να εμφανιστούν τα νιτρώδη (ΝΟ2).
Κάνε πρώτα αυτά... και βλέπουμε... ;)

CHRISTOS222
07-08-06, 11:04
Μου είπαν επίσης να μην κάνω καμία αλλαγή! απλά να περιμένω, για αυτό έχω κολλήσει! να κάνω ή να μην κάνω???
Θα κάνω μετρήσεις και σήμερα!
στην φάση που είμαι τη είναι πιο σημαντικό? Τεστ αμμωνίας ή τεστ ΝΟ2

Giorgos
07-08-06, 11:51
Αν τα επίπεδα της αμμωνίας ήταν σε αποδεκτά για το στρώσιμο όρια (δηλαδή 3... άντε 4 mg/l), τότε θα έπρεπε απλά να περιμένεις χωρίς να χρειαστεί να κάνεις καμία αλλαγή νερού.
Αλλά εσύ μας λες ότι:
έκανα τεστ αμμωνίας εχτές και μου έβγαλε πάνω από 5!
τεστ ΝΟ2 (στικ) προχτές 0!!!
την αμμωνία την είχα βάλει στις 19.07 ... που σημαίνει ότι δεν ξέρουμε πόση αμμωνία έχεις βάλει στο ενυδρείο (πιθανότατα να είναι πολύ πάνω από τα όρια που μπορεί να μεταβολήσει το φίλτρο σου). Γι' αυτό λοιπόν σου πρότεινα να κάνεις μια "γερή" αλλαγή νερού (μέχρι να την κατεβάσεις στα 2-3 mg/l) ώστε να "ανακουφήσεις" λίγο το φίλτρο σου.
Επίσης, αν μπορείς να βρεις στρωμένα υλικά φίλτρου (υπάρχουν στα γραφεία του Συλλόγου, αρκεί να περάσεις να πάρεις και να μας γνωρίσεις) θα βοηθούσε πολύ την κατάσταση.

CHRISTOS222
07-08-06, 12:40
να μην κανεις καμμια αλλαγή..
μετράς και οταν αρχισει να μειώνεται αρχιζεις να προσθετεις....

Έβαλα επίσης denitrol (JBL) της 10 πρώτες μέρες και διάβασα μετά ότι το συγκεκριμένο είναι για να μην αυξάνονται τα ΝΟ2!
Μήπως το επηρέασε και αυτό και δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα???

Giorgos
07-08-06, 13:25
Υπάρχει πιθανότητα να το επηρρέασε.
Πάντως, το στρώσιμο θέλει αρκετή υπομονή οπότε..... ανέμενε.

netblues
07-08-06, 14:34
Έβαλα επίσης denitrol (JBL) της 10 πρώτες μέρες και διάβασα μετά ότι το συγκεκριμένο είναι για να μην αυξάνονται τα ΝΟ2!
Μήπως το επηρέασε και αυτό και δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα???


Που το ειδες παλι αυτο οτι δεν αφηνει να αυξανονται το NO2..???
Εννοει οτι τα βακτηριδια που περιεχει θα διασπασουν το Νο2 σε No3.
Ειναι ενα κλασσικο προιόν με βακτηριδια που βοηθουν την εναρξη της βιολογικης αποικιας που πρεπει να αναπτυχθει στα φιλτρα σου...

Στις 10 μερες θα επρεπε να ειχες πλεον μετρησιμο NO2..
Ποση αμμωνια εριξες σε ποσα λιτρα θυμασαι?

CHRISTOS222
07-08-06, 15:37
το ενυδρείο το γέμισα στις 14.07 και έβαλα αντιχλωριο και denitrol
αμμωνία έβαλα στις 19.07. Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα οπότε υπολογίζω το νερό γύρο στα 80 λίτρα!
έριξα μισό καπάκι αμμωνία (7-8 ml θα έλεγα) έκανα τεστ μετά από 2 μέρες και βγήκα εκτός κλίμακας >5 (jbl υγρό τεστ)
συνέχισα να ρίχνω denitrol καθημερινά για 10 μέρες!
μόλις είδα την αμμωνία τόσο ψηλά έκανα μια αλλαγή νερού (περίπου 40%) και κατέβηκε στο 5
από τότε έριξα μόνο λίγες σταγόνες αμμωνία στις 28.07 (βλακεία μου μάλλον) επειδή θα έφευγα για τριήμερο!
την προηγούμενη πέμπτη που έκανα τεστ είδα αμμωνία 5 και ΝΟ2 0 (τα τεστ για ΝΟ2 είναι στικ)
το άφησα όλο το σαββατοκύριακο και θα ξανακάνω τεστ σήμερα να δω που βρίσκομαι!
απλά έχουν πέραση 3,5 βδομάδες από τότε που ξεκίνησα και δεν έχω κάνει και καμία σπουδαία πρόοδο!
θα κάνω μέτρησης σήμερα και θα σας τις πω να μου πείτε αν είναι να κάνω αλλαγή νερού η όχι!
Όσο για το denitrol το λεει πάνω στην συσκευασία! έχει ακόμα και ένα σχεδιάγραμμα για το πως θα ανεβαίνανε τα ΝΟ2 χωρίς το denitrol και πόσο λιγότερο ανεβαίνουν όταν το χρησιμοποιείς!
υπόψη ότι τελευταία φορά που έριξα ήταν στις 23.07!

netblues
07-08-06, 19:22
Αυτο που διαβαζεις αφορα ενυδρειο με ψαρια και δεν εχει καμμια σχεση με την περιπτωση σου.
Μισο καπακι 7-8 ml ειναι μαλλον καπακι απο πολυ μεγαλη συσκευασια ...
Εισαι σιγουρος?
Οπως και να χει, 8 ml για 80 λιτρα ειναι καπως πολυ γιαυτο μαλλον εχει αργησει ο κυκλος
Δεν βλεπω να εχεις κανει κατι λαθος παντως...
Μετρα No2 παλι σημερα και πες μας.

CHRISTOS222
08-08-06, 12:15
Η αμμωνία είναι μπουκάλι ενός λίτρου, δεν το έχω μετρησει αλλά στο περίπου έριξα 7-8 ml την πρώτη φορά!
Έκανα τεστ μόλις τώρα!
Υγρά τεστ αμμωνίας = πάνω από 5 (η κλίμακα είναι ας το 5 και το υγρό ήταν ακόμα πιο σκούρο!
Τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 (στικ) = 0!!!

Έχουν περάσει 3 βδομάδες!

Τι να κάνω?
Να κάνω μια αλλαγή νερού?
Να το αδειάσω όλο και να ξεκινήσω από την αρχή?
Να κάνω τον σταυρό μου?
Να κάνω αγιασμό???

PascM
08-08-06, 12:24
Μήπως να δοκίμαζες και με κανένα άλλο τεστ? (Υγρό) ?:confused:

netblues
08-08-06, 12:31
Mπουκαλι του ενος λιτρου??? :smt014:smt014
Μα τι θα στρωσεις? Καμμια 10 τοννη δεξαμενη?
Απο οτι φαινεται δεν εχεις απλα κοντα στο 5 αλλα ΠΟΛΥ περισσοτερο..
Παρε ενα δειγμα νερου, ας πουμε 50 ml, προσθεσε αλλα 50 ml νερου βρυσης και ξαναμετρα αμμωνια. Οτι βρεις, εχεις τη διπλασια ποσοστητα...
ΑΦΟΥ βρεις ποση αμμωνια εχεις ριξει, θα δουμε τι αλλαγη και αν πρεπει να κανεις κατι αλλο εκτος απο υπομονη...

CHRISTOS222
08-08-06, 12:42
Ήταν το μόνο μπουκάλι που βρήκα μετά από καμία 5αρια φαρμάκια! Τι να εμένα!

Πάω τώρα να το κάνω το τεστ και να βάλω και νερό βρύσης! Χρειάζεται κάτι άλλο? Η μόνο μισό νερό ενυδρείο και μισό βρύσης?

Giorgos
08-08-06, 12:45
Αν με μισό νερό ενυδρείου και μισό βρύσης συνεχίζει η αμμωνία να είναι εκτός κλίμακος, θα πρέπει να ξανακάνεις μέτρηση αραιώνοντας ακόμα περισσότερο το μίγμα νερού ενυδρείου-βρύσης (πχ. 25 ml νερό ενυδρείου - 50 ml νερό βρύσης) και να κάνεις πάλι τις πράξεις σου (ότι μέτρηση πάρεις επί τρία).

netblues
08-08-06, 12:48
Ειναι γνωστο οτι τοσο εγω οσο και ο giorgos εχουμε μετοχες σε εταιριες που παραγουν τεστ αμμωνιας...
:D:D:D
Για προχωρα

CHRISTOS222
08-08-06, 13:00
Πιο σκούρο από το 5!
Αυτό σημαίνει ότι η αμμωνία είναι πάνω από 10-12!!!!
Αλλαγή νερό αναγκαστικά σωστά??
Η να βάλω καμία αγγελία «πωλείται καθαριστικό» γιατί στις 3,5 βδομάδες που παιδεύομαι μόνο αυτό κατάφερα να κανω!!!
Είχα διαβάσει κάπου για μια άλλη μέθοδο με αμμωνία όπου στην αρχή προσθέτεις μια μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και μετά δεν χρειάζεται να προσθέτεις καθημερινά!
Άθελα μου εγώ αυτό έκανα!
Αν το αφήσω έτσι υπάρχει πιθανότητα να στρώσει?

Giorgos
08-08-06, 13:32
Βρε Χρήστο, πες μας πρώτα πόσο νερό ενυδρείου και πόσο βρύσης ανάμιξες και βλέπουμε τι θα κάνεις.
Μην ξεχνάς ότι στόχος σου είναι να καταφέρεις να μετρήσεις κάτω από τα 5 mg/l με ότι συνεπάγεται (μόνο έτσι θα καταλάβουμε πόση αμμωνία έχεις στο ενυδρείο σου)... μπορεί να χρειαστεί να βάλεις 10 ml νερού ενυδρείου και 90 ml βρύσης για να το πετύχεις την μέτρηση.

CHRISTOS222
08-08-06, 16:10
50 βρύσης 50 ενυδρείου και βγήκα πάλι εκτός κλίμακας!
Tώρα είναι όμως ήδη αργά γιατί το ενυδρείο αδειάζει!!

PascM
08-08-06, 16:14
Ξαναλέω μήπως να μετρήσεις και με κάποιο άλλο τεστ? Πολύ παράξενα μου φαίνονται όλα αυτά! :smt064

CHRISTOS222
08-08-06, 16:19
Τι να πω! Το τεστ είναι το υγρό της JBL
Κοίταξα και την ημερομηνία και είναι ενταξη

PascM
08-08-06, 16:31
Έχω ακούσει από άλλους παράπονα για την ακρίβεια αυτών των τεστ. Δοκίμαστε καλύτερα της ΑΡΙ

Giorgos
09-08-06, 09:32
Με τα τεστ αμμωνίας έχω άσχημη εμπειρία. Μονίμως μου έδειχνε ότι είχε αμμωνία στο ενυδρείο (το οποίο ήταν στρωμένο)!
Μπορείς να δοκιμάσεις την ακρίβεια κάνοντας δοκιμή σε νερό βρύσης.

Χρήστο, αυτή τη φορά φρόντισε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με την αμμωνία στο στρώσιμο. Δοκίμασε πρώτα (πχ. σε έναν κουβά με νερό) πόση αμμωνία χρειάζεται για να πετύχεις τα 2-3 mg/l (καταγράφοντας την ποσότητα) και μετά (με απλό πολλαπλασιασμό) βρίσκεις πόση χρειάζεται στο ενυδρείο.

PascM
09-08-06, 10:25
Το κακό είναι να μην σου δείχνει οτι έχεις ενώ έχεις βέβαια αν και πολύ ποιο σπάνιο.

CHRISTOS222
09-08-06, 15:49
Εχτές έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού (70%)
Και προτού λίγο έκανα πάλη τεστ αμμωνίας!
Έκανα πρώτα τεστ μόνο με νερό ενυδρείου και βγήκα πάλι εκτός κλίμακας!
Ξανακάνω με 1/3 νερό ενυδρείου και 2/3 βρύσης και μου βγάζει 3
(λίγο πιο σκούρο από το 3 αλλά όχι όπως το 5)
Δηλαδή η αμμωνία μου είναι κάπου στα 10 ppm?
Τι να κάνω? Να κάνω και άλλη αλλαγή νερού?

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα τεστ της JBLαλλά όταν έκανα στην αρχή προτού να βάλω αμμωνία μου εμφάνιζε 0

netblues
09-08-06, 15:55
Που να στρωσει...
Αν κανεις μια αλλαγη νερου κατα 2/3 η αμμωνια θα ερθει σε λογικα επιπεδα.
Ετσι τα πραγματα θα γινουν λιγο γρηγοροτερα, αλλα μαλλον παραηταν μεγαλη η αρχικη ποσοτητα με αποτελεσμα να μην ξεκιναει καθολου η διαδικασια στρωσιματος.
Αν το αφησεις ετσι, θα γινει με τη μεθοδο της μεγαλης αρχικης δοσης αμμωνιας.

Και για αποφυγη μελλοντικων προβληματων,
Οταν λεμε λιγη αμμωνια, εννοουμε λιγη αμμωνια οχι το μπουκαλι μεσα...
Η δοσολογια γινεται με σταγονομετρο, οχι με το ματι, ουτε με το καπακι του μπουκαλιου.. :smt075 :D:D

CHRISTOS222
09-08-06, 16:00
Είναι προτιμότερο να κάνω αλλαγή νερού η να περιμένω???
Παίζει να μην είναι καλά τα τεστ? Πολύ το λενε αυτό για την jbl
Αλλά αν δεν ήταν καλά δεν θα μου έβγαζε 3 με 1/3 νερού ενυδρείο και πάνω από 5 με μόνο νερό ενυδρείου! Σωστά?
Σήμερα έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να πάρω άλλα τεστ οπότε λεω να κανό μια ακόμα αλλαγή…

netblues
09-08-06, 16:04
Μια χαρα ειναι τα τεστ οπως τα λες.
Εγω θα ελεγα να κανεις και να μπεις στη διαδικασια να μετρας..
α. Θα εκπαιδευτεις στη μετρηση
β. Δεν θα βαριεσαι.

ΥΓ τι σου φταινε τα fonts και τα πειραζεις? Εκδικείσαι τα ματακια μας?

CHRISTOS222
10-08-06, 12:42
Έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού εχτές και σήμερα η αμμωνία είχε κατέβει στο 2 (επιτέλους)
Πιστεύω ότι είμαι σε καλό επίπεδο και δεν χρειάζεται να προσθέσω ακόμα! Τι λετε?

Μήπως με τόση αμμωνία που είχα ρίξει μέσα στο φίλτρο έχει ήδη μείνει μεγάλη ποσότητα?

PascM
10-08-06, 12:46
Εφόσον κατέβηκε στο 2 κράτησέ την εκεί! Κάνε καθημερινές μετρήσεις για λίγο για να δούμε αν ξεκίνησε ή πότε θα ξεκινήσει ο κύκλος!. Την αναλογία την βρήκες για να μην ρίξεις πάλι πολύ αμωνία μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος? Μιας και θα πρέπει να προσθέτεις αμωνία για λίγο καιρό.

CHRISTOS222
11-08-06, 15:21
Επειδή μου έχει μείνει αρκετό denitrol από την πρώτη μου προσπάθεια να το χρησιμοποιήσω και τώρα? Καλό θα κάνω η κακό?

PascM
11-08-06, 15:29
Κακό δεν θα έλεγα οτι θα κάνεις!! Άλωστε βακτηρίδια είναι το σκεύασμα.

netblues
11-08-06, 15:30
Βαλε.. με μετρο ομως εε? γιατι μαλλον οταν ριχνεις δεν παιζεις... :D

CHRISTOS222
11-08-06, 15:37
Πάντως αν το stresszyme είναι καλύτερο προτιμώ να περιμένω και να παω να το πάρω!
Θέλω ΑΥΤΗ τι φορά όλα να πανε σωστά!
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το denitrol?

Και κάτι ακόμα, το ρίχνω μέσα στο νερό ή μέσα στο φίλτρο?

netblues
11-08-06, 15:59
Μια απο τα ιδια...

CHRISTOS222
11-08-06, 17:11
Nα το ρίξω ομως μέσα στο νερό ή μέσα στο φίλτρο?

PascM
11-08-06, 17:13
Δεν έχει και πολύ σημασία! Και στο νερό να το ρίξεις στο φίλτρο θα πάει εφόσον αυτό γυρίζει το νερό!!! :D :D :D :D :D :D

CHRISTOS222
20-08-06, 14:22
Στο στρώσιμο με αμμωνία υποτίθεται ότι βάζουμε την πρώτη μέρα καποία ποσοτητα αμμωνία ώστε να φτάσουμε 3-5 ppm και στην συνεχεία προσθέτουμε την ίδια ποσότητα κάθε 24 ώρες!
Αν είναι έτσι μετά από 2-3 μέρες η αμμωνία δεν θα έχει φτάσει στα ύψη???

newfish
20-08-06, 15:19
Λάθος.
Στο στρώσιμο με αμμωνία υποτίθεται ότι βάζουμε την πρώτη μέρα καποία ποσοτητα αμμωνία ώστε να φτάσουμε 3-5 ppm και στην συνεχεία προσθέτουμε τόσοι ποσότητα ώστε να κρατάμε την αμμωνία στα ίδια επίπεδα (3-5ppm)

CHRISTOS222
28-08-06, 17:34
Όλα ξεκίνησαν στια 15.07
Έριξα όμως πολύ αμμωνία στην αρχή και με καθυστέρησε σχεδόν έναν μήνα.
Στις 10.08 έκανα 2 μεγάλες αλλαγές νερού και κατέβασα την αμμωνία στα 2 ppm.

Στις 13 έβαλα λίγη αμμωνία ακόμα και ανέβηκε στο 3
Από τότε μέχρι σήμερα, χωρίς να ρίξω τίποτε άλλο μέσα (εκτός από denitrol της πρώτες μέρες) δεν έχει γίνει τίποτα!
Πρώτου λίγο έκανα πάλι τεστ
Αμμωνία = 3 ppm (υγρά τεστ JBL) NO2 και ΝΟ3 = 0 ( stick JBL)

Τι γίνετε? Φταίει ο εξοπλισμός του ενυδρείου?? (Carrefour) φταίει το φίλτρο μου?
(μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και μπίλιες micromec της jbl)
Ο κυκλοφοριτής υποτίθεται πως είναι 450 Λ/Ω
Δεν περιμένω να είναι τόσο αλλά αν σκεφτούμε πως τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου είναι κάτω από 80 δεν επαρκεί?

Τι να κάνω? Κοντεύει 1,5 μήνας!
Έκανα το λάθος στην αρχή με την πολύ αμμωνία αλλά και πάλι! 3 βδομάδες τώρα η αμμωνία στο 3 και δεν γίνετε τίποτα!!!

CHRISTOS222
28-08-06, 17:37
Το φίλτρο μου με υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρι και Micromec

DJK
28-08-06, 18:22
Δεν ξέρω τι φταίει πάντως το φίλτρο σου είναι εντυπωσιακά καθαρό αν δουλεύει τόσο καιρό έστω και χωρίς ψάρια μέσα.

CHRISTOS222
29-08-06, 09:29
έχει κανείς εμπειρία από DENITROL??
%

spetzouras
14-09-06, 09:43
Φίλε Χρήστο καλημέρα...

Ξεκινάω κ εγώ το ενυδρείο μου αυτές τις μέρες με σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό σου και με βοήθησαν πολύ αυτά που γράφτηκαν εδώ.Τελικά τι έγινε με το ενυδρείο σου?Έστρωσε??

CHRISTOS222
19-09-06, 08:11
Το ενυδρείο έχει στρώσει και έχει μπει και το πρώτο ψάρι!
αυτό που με καθυστερησε υπερβολικά ήταν που έβαλα ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη ποσότητα αμμωνία την πρώτη φορά και που δεν είχα υγρά τεστ (ΝΟ2 και ΝΟ3)
τα στικ της jbl δείχνουν ότι θέλουν! τώρα τα χρησιμοποιώ μόνο για τεστ ΡΗ και KH , GH ελπίζω να μην υστερούν και εκεί και χρειαστώ και άλλα υγρά τεστ...

CHRISTOS222
08-10-06, 13:31
Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο (30 λίτρα, Φώτο 1)
Έχει ένα εσωτερικό φίλτρο (Φώτο 2) με ένα μπλε σφουγγάρι και ένα μαύρο (Φώτο 3)
Το μαύρο σφουγγάρι τι είναι? (Φώτο 4) Το μπλε σφουγγάρι είναι πολύ αφρώδες, μήπως είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα??

Το μαύρο το σφουγγάρι το έβγαλα και έβαλα μπίλιες jbl
Έστυψα το σφουγγάρι από το 100αρι στο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει μέσα στο 100 (Φώτο 5).

Το φίλτρο όμως δεν ξέρω αν είναι πλήρως βυθιζόμενο η όχι! Στο ταμπελάκι έχει ένα τόξο και λεει 1m (Φώτο 2) τώρα το έβαλα με την μισή ετικέτα έξω από το νερό (Φώτο 6)

Καλός έβγαλα το μαύρο σφουγγάρι? Μήπως να βγάλω και το μπλε??
Το φίλτρο βυθίζεται??

Επίσης το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό, μπορώ να κάνω κάτι? Να βάλω ας πούμε ledακια κάτω από το καπάκι???

Liolios
08-10-06, 13:49
Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο (30 λίτρα, Φώτο 1)

Καλορίζικο!

Το μαύρο σφουγγάρι τι είναι?

Άνθρακας

Το μπλε σφουγγάρι είναι πολύ αφρώδες, μήπως είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα??

Αφρώδες ή πορώδες εννοείς?
Αν είναι αφρώδες, πολύ μαλακό δηλαδή όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, καλό θα ήταν να βάλεις ένα πιο σκληρό.
Συνήθως στα σφουγγάρια, αυτό με τις μεγαλύτερες τρύπες είναι για βιολογικό, ενώ αυτό με τις μικρότερες τρύπες είναι για μηχανικό φιλτράρισμα.

Το μαύρο το σφουγγάρι το έβγαλα και έβαλα μπίλιες jbl

Και πολύ καλά έκανες! Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε μετά το πέρας κάποιας θεραπείας για να απορροφήσει τα κατάλοιπα των δραστικών ουσιών των φαρμάκων ή ακόμα και όταν θέλουμε να αποχρωματίσουμε το νερό του ενυδρείου μετά την προσθήκη μιας ρίζας μοπάνι - για παράδειγμα - η οποία καφετίζει το νερό.

Έστυψα το σφουγγάρι από το 100αρι στο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει μέσα στο 100 (Φώτο 5).

Αν εννοείς ότι έστυψες το σφουγγάρι από το στρωμμένο ενυδρείο στο καινούργιο, τότε έπραξες και πάλι σωστά. Για να διατηρηθούν όμως τα βακτηρίδια στο καινούργιο ενυδρείο, χρειάζονται τροφή (αμμωνία)

Το φίλτρο όμως δεν ξέρω αν είναι πλήρως βυθιζόμενο η όχι! Στο ταμπελάκι έχει ένα τόξο και λεει 1m (Φώτο 2) τώρα το έβαλα με την μισή ετικέτα έξω από το νερό (Φώτο 6)

Όπως βλέπω το φιλτράκι σου μου φαίνεται για πλήρως βυθιζόμενο. Πρόσεχε όμως κατά τη λειτουργία του, η φτερωτή (impeller) δεν πρέπει να δουλεύει εκτός νερού.

Επίσης το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό, μπορώ να κάνω κάτι? Να βάλω ας πούμε ledακια κάτω από το καπάκι???

Στο εμπόριο κυκλοφορούν έτοιμα σετ αποτελούμενα από μπάλαστ, στεγανά ακροφύσια, διακόπτη και φυσικά παροχή ρεύματος. Για ρίξε μια ματιά, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Εκτός και αν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου κάτι τέτοιο, οπότε θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερο.

CHRISTOS222
08-10-06, 13:59
Ευχαριστώ για την άμεση και σαφέστατη απάντηση
Μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά

Το μπλε σφουγγάρι έχει πολύ μεγάλες τρύπες, αλλά από ότι μου λες κάνει για βιολογικό και το αφήνω!

Έστυψα το σφουγγάρι από το στρωμένο μου ενυδρείο στο καινούργιο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει στο παλιό, στρωμένο ενυδρείο για να στρώσει και γιατί το καινούργιο ενυδρείο δεν είναι έτοιμο ακόμα (υπόστρωμα, διακοσμητικά και λοιπά)

Liolios
08-10-06, 14:07
Έστυψα το σφουγγάρι από το στρωμένο μου ενυδρείο στο καινούργιο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει στο παλιό, στρωμένο ενυδρείο για να στρώσει και γιατί το καινούργιο ενυδρείο δεν είναι έτοιμο ακόμα (υπόστρωμα, διακοσμητικά και λοιπά)

Αφού το έβαλες να δουλεύει στο ήδη στρωμένο ενυδρείο, δεν χρειαζότανε να κάνεις αυτό με το στύψιμο. Όχι ότι έκανες κάτι κακό, απλά θα μπορούσες να το κάνεις απλούστερο. Το καινούργιο φιλτράκι κατευθείαν στο ενυδρείο, ρεύμα και άστο να δουλεύει για να στρώσει!

netblues
08-10-06, 17:29
συντροφοι...
το χοντρο σφουγγαρι για μηχανικό, το ψιλο για βιολογικό.. μην μπερδευεστε.
και να το αφήσεις αυτό με τον ανθρακα δεν πολυ πειράζει.
ειναι πολυ λιγος.
γενικά σε καινουργια ενυδρεία δεν είναι κακό να βαζουμε στν αρχή και λιγο ενεργό άνθρακα. θα απορροφήσει οτιδηποτε "κακό" μπορει να υπάρχει.
π.χ. ιχνη απο το καθαρισμα, από τυχον κόλλες του καπακιού και οτιδηποτε άλλο μπορεί να προυπήρχε στα τζάμια πρωτού κολληθούν.
μετά είτε τον αφήνεις και γινεται και αυτός βιολογικό φίλτρο, είτε τον αφαιρείς.
το φιλτρακι σου μπορει να βυθιστει σε μέγιστο βάθος 1 μέτρου. αυτό σημαινει το 1 μετρο που γράφει επάνω.
για τις μπίλιες τώρα, αν και δεν υπάρχει πρόβλημα, θα προτιμούσα κάτι με μικροτερη διάμετρο. χανεις χώρο έτσι.

Filou
08-10-06, 18:01
Τα βακτηριδια που ζουν στο ενυδρειο αποικιζουν ολες τις επιφανειες που υπαρχουν μεσα σε αυτο. Τα σφουγγαρια, ειτε εχουν μεγαλες ειτε εχουν μικρες τρυπες λειτουργουν κι αυτα ως βιολογικα φιλτρα. Το μεγεθος της τρυπας σχετιζεται με την ικανοτητα του σπογγου να συγκρατησει μηχανικα μεγαλυτερου ή μικροτερου μεγεθους σωματιδια και βρωμιες. Το ψιλο σφουγγαρι απλα εχει μεγαλυτερη συνολικη επιφανεια. Ομως και τα 2 λειτουργουν και ως μηχανικα και ως βιολογικα.

netblues
08-10-06, 18:20
δεν αντιλεγω, αλλα αμα εχουμε και απο τα δυο, καποιο πρεπει να μπει πρωτο και να μαζεψει τη χοντρή "μπίχλα".. οποτε βαφτιζουμε το χοντρο μηχανικό και το βαζουμε πρωτο στη ροή.

Filou
08-10-06, 18:24
Πολυ σωστα. Το πρωτο θα ειναι το χοντρο, ωστε να μαζεψει τα χοντρα κι ο,τι περασει το μαζευει το ψιλο.

Liolios
08-10-06, 18:38
Καλά ντε μη με βαράτε:D . Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα!

Εξάλλου είναι και λογικό: Το σφουγγάρι με τις ψιλές τρύπες προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια στα βακτηρίδια για να αποικήσουν ενώ αυτό με τις χοντρές λιγότερη.

CHRISTOS222
09-10-06, 08:05
Τις μπίλιες τις είχα ήδη και για αυτό έβαλα αυτές και όχι κάτι μικρότερο!
το ενυδρείο δεν έχει θερμαντήρα, μπορώ να βάλω άλλα ψάρια εκτός χρυσόψαρα?
και αν πάρω ένα θερμοστάτη 25w τότε τι θα μπορώ να βάλω??

Liolios
09-10-06, 08:49
Ένα χρυσόψαρο χρειάζεται περίπου 40 λίτρα νερού. Όπως καταλαβαίνεις είσαι πολύ οριακά.
Σου προτείνω να πάρεις το θερμοστάτη που λες και να βάλεις μερικά τροπικά ψαράκια, λίγα σε αριθμό και όχι μεγάλα σε τελικό μέγεθος. Αν δε, προσθέσεις και μερικά εύκολα φυτά θα το κάνεις κουκλί το ενυδρειάκι!

CHRISTOS222
09-10-06, 11:03
και καμιά ιδέα για τροπικά?? Δεν θέλω neon για παράδειγμα!
θέλω πολύχρωμα ψαράκια 5-6 cm! 2-3 τέτοια πιστεύω θα χωράνε!
σε ένα μαγαζί είχα δει κάτι ψαράκια που λεγόταν mini parrot
έχει κανείς πληροφορίες για αυτά τα ψάρια?

Giorgos
09-10-06, 15:51
Μην τα αγοράσεις! Πρόκειται για υβρίδιο - κατασκεύασμα του ανθρώπου με σκοπό το κέρδος. Το ψάρι αυτό δεν υπάρχει στη φύση.
Οι συνειδητοποιημένοι χομπίστες (που γνωρίζουν για τα ψάρια αυτά) μποϊκοτάρουν την πώλησή τους.

CHRISTOS222
10-10-06, 06:35
Δεν λεω για τα παπαγαλόψαρα! αυτά είναι πολύ πιο μικρά (5-6 cm) και στο μαγαζί μου είπαν ότι δεν μεγαλώνουν άλλο...
και αυτά υβρίδια είναι?? η ταμπέλα έλεγε Mini Parrot

PascM
10-10-06, 09:49
Παπαγαλόψαρο σε όποια μορφή δεν υπάρχει στην φύση!

Giorgos
10-10-06, 12:06
και αυτά υβρίδια είναι?? η ταμπέλα έλεγε Mini Parrot
Ναι...

Tolis
10-10-06, 15:23
Παπαγαλόψαρο σε όποια μορφή δεν υπάρχει στην φύση!

Υπαρχει μια κεντροαμερικανικη κιχλιδα, Hoplarchus psittacus, η οποια λεγοταν (?) παπαγαλοψαρο πριν μπει στην μοδα το γνωστο υβριδιο, και υπαρχει κι ενα παπαγαλοψαρο στο θαλασσινο, αλλά δεν θυμαμαι το επιστημονικο του ονομα, ας με βοηθησουν οι αλμυροι...

Giorgos
10-10-06, 16:27
Αν και δεν είμαι "αλμυρός", υπάρχουν πολλά γένη και είδη παπαγαλόψαρων που ζουν στις τροπικές θάλασσες. Κάποια από τα πιο όμορφα είναι τα Cetoscarus bicolor, Sparisoma viride καιScarus iseri.