PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή εικόνα!!


malawi
16-07-06, 00:51
Απλα δυο φωτο... γιατι η εικόνα οσο χιλιες λεξεις!!!

Ελπιζω να σας αρεσουν γιατι εχει πεσει δουλεια... (Πολυ Σφουγγαρισμα...)-+9 -+9

Αν Εχετε καποιο σχολιο φυσικα καλοδεχουμενο!

και να μην ξεχασω... ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!;)

Tolis
16-07-06, 03:59
Καλωσορισες

Θελει τουλαχιστον αλλες τοσες πετρες.
Και διακρινω ενα ειδος απο Βικτωρια?

γαυρος
16-07-06, 07:25
σωστα το διεκρινες...ετσι ειναι .:smt109

Haplochromis obliquidens αν το θυμαμαι καλα.

και βαλε πετρες...

WELCOME ON...BOARD

malawi
16-07-06, 08:05
Κερδισες γαυρε... :smt038 ειναι οντως haplochromis obliquidens.

Μου πουληθηκε πριν εναμιση χρονο γαι Malawi και οχι για Victoria αλλα :smt070 (τιμιοι επιχειρηματιες των petshops) δε μου παει η καρδια να τα βγαλω. Ασε που εχουν πειστει οτι ειναι Malawi:smt025 .

Οσο για τις πετρες, δεν πρεπει να εχουν και χωρο για ελευθερο κολυμπι??

γαυρος
16-07-06, 08:51
ειναι πεναλτυ παντως μαζι με τα μαλαουι να εχεις και τα βικτωρια-να.:smt021

οσο για τις πετρες θες το λιγοτερο αλλες τοσες.
και τοποθετημενες με τροπο που να δημιουργησεις τις δεουσες κρυψωνες-σπηλιες κλπ, που εχουμε πει αμετρητες φορες.
πουναι ο λινκ μαν να ριξει κανα λινκ...:smt117

malawi
16-07-06, 09:04
:confused: τοτε εχω μια ερωτηση.

το συγκεκριμενο ειδος victoria βρισκεται στο ιδιο tank με τα malawi mbuna εδω και εναμιση χρονο....

ποτε θα χτυπηθει... το πεναλτυ??? και πως?:cool: :smt017

γαυρος
16-07-06, 09:20
ισως με τους συγκεκριμενους παικτες -+11που εχεις, να τα πανε καλα.

για βαλε καναν .:smt071..ματερατσι μεσα, να δεις για ποτε θα γινει:smt075 ζινταν !! :smt021

malawi
16-07-06, 09:29
Ακομα και τα ψαρια μου... πανε στοιχημα!!:smt081

Παραγκα Ιταλιας:smt004

george
16-07-06, 10:30
πουναι ο λινκ μαν να ριξει κανα λινκ...:smt117

Στην Χαλκιδική και κάνει μπάνιο !

γαυρος
16-07-06, 10:36
που να σε φανε τσουχτρες...

αλλα παμε παλι στο ποστ μη το σκιζουμε...

βαλε κανα λινκ απο παλιοτερες κουβεντες περι μαλαουι-δων ωρε λινκμαν +-3

Lsourtzo
16-07-06, 12:12
Να γίνω εγώ λίγο κακός αυτήν την φορά ??

Επί του αισθητικού : ( περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά …)

Αυτό που φαίνεται στις κόλλησης ανάμεσα στις πέτρες είναι η σιλικόνη?? δημιουργεί άσχημη εικόνα …(και για να φαίνεται έτσι σε μία όχι καλής ποιότητας φωτογραφία, υποθέτω ότι από κοντά θα είναι ακόμα ποιο αισθητή η παρουσία της ).
Τα φυτά είναι πολύ τακτοποιημένα και νομίζω ότι δεν ταιριάζουν στο συνολικό τοπίο. άποψή μου πάντα.
Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι πολλές φυσαλίδες σε ένα ενυδρείο … παλιά είχα και εγώ πολλές … σιγά σιγά η αισθητική μου άλλαξε !!! δεν κρίνω ότι έχεις φυσαλίδες … απλά τις θεωρώ πολλές !!!
Επί του πρακτικού : (και ουσιαστικού )
· Αν και δεν διακρίνετε καλά από τις φωτογραφίες, έχω την εντύπωση ότι η είσοδος και η έξοδος του φίλτρου είναι από την ίδια μεριά … νομίζω ότι είναι καλλίτερο για την κυκλοφορία του νερού αν τα είχες σε διαφορετικές πλευρές !! αλλά επειδή ξέρω ότι δεν μπορεί να υπάρχει πάντα αυτή η πολυτέλεια θα σου πρότεινα τουλάχιστον να αλλάξεις τον προσανατολισμό της εξόδου του φίλτρου … ( είναι κάθετος στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να κάνει ακόμα ποιο αναποτελεσματική την κυκλοφορία του νερού … στην αριστερή μεριά έχεις σαφώς χειρότερη κυκλοφορία από την δεξιά ) άμα το έβαζε οριζόντια να διώχνει το νερό προς την άλλη μεριά το ενυδρείου θα είχες πολύ καλύτερα αποτελέσματα !!

Συγνώμη που ήμουν λίγο όμος … ελπίζω η άποψή μου να σε βοηθήσει να κάνεις το ενυδρείο σου καλύτερο … όπως κάποτε γ άποψη κάποιου αλλού από εδώ μέσα βοήθησε εμένα!

malawi
16-07-06, 14:29
Ευχαριστω για τις συμβουλες.. να δωσω λιγες λεπτομερειες ακομα.

η σιλικονη υπαρχει οχι σε μεγαλο βαθμο και σιγα σιγα καλυπτεται απο αλγη πρασινη...:D οποτε σε λιγο μηδεν σιλικονη!;)

οσο για τα φιλτρα: το δεξι που φαινεται στη φωτο ειναι ενα eheim εξωτερικο..
απο την αριστερη που δε φαινεται υπαρχει ενα fluval εσωτερικο.. οποτε και απο τις 2 μεριες υπαρχει κυκλοφορια αρκετη καθως και φιλτρανση.. ισως θα ηταν καλυτερα με καθετην την εξοδο του εξωτ. φιλτρου ομως πιστεψε με οπως ειναι τα ανοιγματα του ενυδρειου ηταν δυσκολο.... Προσπαθω...:smt102

ευχαριστω παντως..

Lsourtzo
16-07-06, 14:45
το εσωτερικο φίλτρο δεν φενότανε καθόλου ...:smt003

γαυρος
16-07-06, 19:46
Να γίνω εγώ λίγο κακός αυτήν την φορά ??
εννοεις τιποτα ?? :smt102:smt102:smt035
Τα φυτά είναι πολύ τακτοποιημένα και νομίζω ότι δεν ταιριάζουν στο συνολικό τοπίο. άποψή μου πάντα.πλαστικα ...:smt067
Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι πολλές φυσαλίδες σε ένα ενυδρείο … παλιά είχα και εγώ πολλές … σιγά σιγά η αισθητική μου άλλαξε !!! δεν κρίνω ότι έχεις φυσαλίδες … απλά τις θεωρώ πολλές !!!ειναι αχρηστες και θυμιζουν αναποδο...χιονισμα !!!:smt082 (κλεμενο +-3).


Συγνώμη που ήμουν λίγο όμος … ελπίζω η άποψή μου να σε βοηθήσει να κάνεις το ενυδρείο σου καλύτερο … όπως κάποτε γ άποψη κάποιου αλλού από εδώ μέσα βοήθησε εμένα!
το συγγνωμη δεν υφισταται φιλε ΛΕΟ.:smt018
ειπαμε οταν καποιος ζηταει αποψη την δινουμε.
αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να συμπεσουν ολες και ολων...:smt064

malawi
16-07-06, 20:34
επρεπε να κλεισω την αεραντλια για να βγαλω φωτο και να τη στειλω..:smt038 :smt070 +-6 :smt038

halvas69
16-07-06, 20:37
Μπα το ίδιο είναι, ετσι κι αλλιώς θα την αναβες μετά την φώτο.

Lsourtzo
16-07-06, 23:32
το συγγνωμη δεν υφισταται φιλε ΛΕΟ.:smt018
ειπαμε οταν καποιος ζηταει αποψη την δινουμε.
αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να συμπεσουν ολες και ολων...:smt064
Το συγνώμη ρε συ γαυράκο δεν υποδηλώνει ζήτηση συγχώρεσης !! :smt035
μπήκε για να γίνουν κατανοητές η προθέσεις μου … ότι δηλαδή δεν είπα με κακία ότι είπα !! :smt003

Lsourtzo
16-07-06, 23:34
η σιλικονη υπαρχει οχι σε μεγαλο βαθμο και σιγα σιγα καλυπτεται απο αλγη πρασινη...:D οποτε σε λιγο μηδεν σιλικονη!;)
Παρεμπίπτοντος δεν νομίζω ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα !!!
Όση άλγη και να πιάσει θα φαίνεται σαν ξένο σώμα πάντα !!! αλλά αυτό μένει να το δούμε και στην πράξη !! όπως λέει και η υπογραφή μου !!

george
17-07-06, 09:47
Πάνω στην σιλικόνη δεν πιάνει η άλγη.

malawi
17-07-06, 10:33
φοβερο αυτο....
και βεβαια
πιανει...

αλλιως τα ψαρια μου το βαφουν με μαρκαδωρο για να με κοροιδεψουν...:smt110

Lsourtzo
17-07-06, 10:46
φοβερο αυτο....
και βεβαια
πιανει...
αλλιως τα ψαρια μου το βαφουν με μαρκαδωρο για να με κοροιδεψουν...:smt110

Αυτό που βλέπεις να πιάνει (ξέρω τι λες ) δεν είναι πράσινο … μάλλον προς το μαύρο είναι .. και δεν ξέρω για να πω την αλήθεια αν είναι άλγη ή τίποτα βακτηρίδια ή κάτι άλλο … το σίγουρο είναι ότι άμα τα ακουμπήσεις με το δάκτυλο φεύγουν άμεσος … άρα ξανάλεω … δεν μπορείς να στηριχτείς εκεί για την απόκρυψη της σιλικόνης !!

melisg
17-07-06, 11:07
Μετακόμισε την αριστερή....πέτρινη...ντανα αριστερά και βάλε περισσότερες πέτρες :smt073

Αποτέλεσμα: περιορίζεις τη περιοχή που υπερασπίζεται το κυρίαρχο αρσενικό (όπως μου είπες έχει το 1/3 του ενυδρείου),δημιουργείς καλλίτερο περιβάλλον για τα mbuna σου και κρύβεις τη σιλικόνη :smt033

Ααααα και βγάλε τα πλαστικά φυτά που έχεις :smt021 :smt003

malawi
17-07-06, 13:10
Αυτό που βλέπεις να πιάνει (ξέρω τι λες ) δεν είναι πράσινο … μάλλον προς το μαύρο είναι .. και δεν ξέρω για να πω την αλήθεια αν είναι άλγη ή τίποτα βακτηρίδια ή κάτι άλλο … το σίγουρο είναι ότι άμα τα ακουμπήσεις με το δάκτυλο φεύγουν άμεσος … άρα ξανάλεω … δεν μπορείς να στηριχτείς εκεί για την απόκρυψη της σιλικόνης !!

πρασινη ειναι η φανελα του παναθηναικου(ευτυχως ειμαι γαυρος:smt043 )
πρασινος ειναι ο ηλιος του πασοκ , πρασινο ειναι τοανθρωπακι που βλεπεις...:D ,
με το πρασινο των φαναριων περνανε τα αυτοκινητα... πρασινη ειναι και η αλγη πανω στη σιλικονη μου... οχι μαυρη... Π Ρ Α Σ Ι Ν Η!!! και φευγει με το δαχτυλο... οπως παντα φευγει η αλγη.. καμια αλγη δε θελει πυρηνικα για να φυγει!!! :smt095 δε βλεπω... ολα μαυρα:smt095

Lsourtzo
17-07-06, 13:18
καμια αλγη δε θελει πυρηνικα για να φυγει!!! :smt095 δε βλεπω... ολα μαυρα:smt095

:D :D :D :D :D
βαθιά νυχτωμένος !!!
δεν είχες ποτέ αληθινό πρόβλημα με άλγη ε ??? :rolleyes:

malawi
17-07-06, 13:24
ευτυχως διατηρω καλες συνθηκες..:-P
και διακρινω καλα και τα χρωματα..:smt101
το πρασινο ειναι σαν πρασινο...

ευτυχως..

ευχαριστω παντως για τη βοηθεια:smt059

γαυρος
17-07-06, 16:55
Μετακόμισε την αριστερή....πέτρινη...ντανα αριστερά και βάλε περισσότερες πέτρες :smt081:smt081

αμ ολα τα περιμενα,
αλλα συμβουλη ακουασκεηπινκ απο τον γιαννη...:smt030

μηπως να σου θυμισω πως τοχες ?? :smt079
λοιπον αφηστε το παιδι και εν δυναμει φιλο μου (γαβρος γαρ...),
και κοιταξτε μερικοι μερικοι - βλεπε μελης- να κανετε οτι υποσχεθηκατε,
για θαχουμε ρομπο-ποιηση !!! :smt066

στο δια ταυτα τωρα,
επειδη μου αρεσαν πολυ οι χρωματικες σου τοποθετησεις εν γενει,
αναβαλλω το μαστιγωμα για τα πλαστικα φυτα.
καποια στιγμη πρεπει να παρεις την αποφαση να τα αλλαξεις ομως.
οπως και τις μπουρμπουληθρες, οπως και να χωσεις μισο φορτηγο πετρες.

melisg
17-07-06, 17:12
:smt081:smt081

αμ ολα τα περιμενα,
αλλα συμβουλη ακουασκεηπινκ απο τον γιαννη...:smt030


Ειδες ...διαφορά ?????? :smt119 :smt044

Τα καλα του συλλογου και των......φιλων :smt014 :smt084 :smt062 :smt075

Γι αυτο και εγω του ειπα να ερθει το Σαββατο :smt023

malawi
17-07-06, 22:56
:smt081:smt081

αμ ολα τα περιμενα,
αλλα συμβουλη ακουασκεηπινκ απο τον γιαννη...:smt030

μηπως να σου θυμισω πως τοχες ?? :smt079
λοιπον αφηστε το παιδι και εν δυναμει φιλο μου (γαβρος γαρ...),
και κοιταξτε μερικοι μερικοι - βλεπε μελης- να κανετε οτι υποσχεθηκατε,
για θαχουμε ρομπο-ποιηση !!! :smt066

στο δια ταυτα τωρα,
επειδη μου αρεσαν πολυ οι χρωματικες σου τοποθετησεις εν γενει,
αναβαλλω το μαστιγωμα για τα πλαστικα φυτα.
καποια στιγμη πρεπει να παρεις την αποφαση να τα αλλαξεις ομως.
οπως και τις μπουρμπουληθρες, οπως και να χωσεις μισο φορτηγο πετρες.


εχω κανει χρονια επιστημονικες μελετες σχετικα με το πρασινο...:smt015

τουλαχιστον αυτο ηξερα οτι το ξερω καλα!!!:smt028

το μονο κακο ειναι οτι το φορτηγο δε χωραει στο στενο που μενω και θα
πρεπει να τις τρεχω με τα χερια τις πετρες...:(

αλλα οι συμβουλες σου συντροφε γαυρε... πολυ σεβαστες!!+-3

οπως και οι δικες σου γιαννη...+-3 που θα φροντισεις και για τη ζεστη υποδοχη... θα φερω ανεμιστηρακι... για μενα!!:smt092

melisg
17-07-06, 23:28
εχω κανει χρονια επιστημονικες μελετες σχετικα με το πρασινο...:smt015


Aααααα καλοοοοο :smt038 :smt038 :smt038

Προπονηση για.....βαζελος?? :smt082 :smt082 :smt082

malawi
06-08-06, 17:00
Και ειχαμε αλλαγες.... περασε το φορτηγο με τις πετρες... οποτε ακουω νεα σχολια....:cool:

malice
06-08-06, 23:45
Άλλες δεν είχες να βαλεις; Με μπουλντόζα τις πέταξες μέσα;Λίγη διακόσμηση δεν θα έβλαπτε νομίζω...Εσείς τι λέτε παιδιά;

malawi
06-08-06, 23:56
με μπουλντοζα, 2 αλβανους με στολες δυτων να τις στηνουν και τα ψαρια να επιβλεπουν τις εργασιες...:smt119

Lsourtzo
07-08-06, 01:21
Καταρχάς να τονίσω ότι η βελτίωση της εικόνας είναι εντυπωσιακή …
Κατά δεύτερον να πω τα έξεις …

Οι πέτρες για μένα είναι μια χαρά όπως είναι … αρκεί να δημιουργούν αρκετές σπηλιές για να κρύβονται τα ψαράκια σου … κατά τα άλλα … περί ορέξεως λέει μια παροιμία …

Κανονικά βέβαια οι πέτρες πρέπει να είναι κολλημένες μεταξύ τους γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος σε κάποια ανασκαφή, που κάποιο ανήσυχο ψαράκι σου θα βάλει μπροστά , να διαταραχτεί η ευαίσθητη ισορροπία και να έχουμε κατολισθήσεις , που το λιγότερο που θα προκαλέσουν είναι έναν μικρό χαμό στο ενυδρείο …

Τέλος το πλαστικό φυτό χαλάει πολύ την εικόνα στην αριστερή μεριά …

Αυτά από εμένα … βέβαια υπάρχουν και οι ιδικοί στα ψαράκια που φιλοξενείς που μπορεί να έχουν να προσθέσουν και κάτι άλλο …

Ps. Άμα δεις το φορτηγό ξανά πες του να περάσει και από εδώ μια βόλτα … έχω έναν φίλο που ψάχνει πέτρες …

malawi
07-08-06, 07:12
γεια σου φιλε isourtzo...

ευχαριστω για τα καλα σου λογια...:smt040

οσο για το φορτηγο κανει περιοδειες στην αθηνα αυτες τις μερες λογω των αδειων δρομων... ξεκιναει βεβαια απο το γερακα... απο εκει τις πηρα (42 κιλα τωρα+38 απο πριν..Συνολο 80 κιλα πετρα):rolleyes: (νταμαρακι)

panos73
07-08-06, 09:34
Εγινε πολυ καλυτερο κατα την γνωμη μου και δειχνει πιο φυσικο.

Για το πλαστικο φυτο συμφωνω με τον lsourtzo καλυτερα θα ηταν καναδυο anoubias να βγαινουν μεσα απο τις πετρες.

Αληθεια απο κατω εχεις βαλει φελιζολ, γιατι πολυ βαριες μου φαινονται.

malawi
07-08-06, 11:07
δυστυχως οχι Πανο γιατι ηταν γεματο οταν σταδιακα το γυρισα καποια στιγμη σε Malawi. τις εχω ασφαλισει σχετικα, καποιες ειναι κολλημενες με σιλικονη, καποιες οχι... το ρισκο υπαρχει.. το ομολογω...:smt102