PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με θερμοκρασία-SOS


Tkagem
15-07-06, 13:58
Λόγω του ότι πρίν μερικές εβδομάδες είδα το θρμόμετρο του ενυδρείου να λέει 32,είπα να βάλω ανεμιστηράκι άν και ήμουν αντίθετης άποψης.Με πείσαν οι γνωμες μερικών έμπειρων απο εσας πως δέν υπάρχει πρόβλημα με την μεγάλη εξάτμιση νερού,γιατί εμένα αυτό με φόβηζε.Τελωσπάντων,στο θέμα μας τώρα...
Το ανεμιστηράκι είναι σχετικά μεγάλο, 12 εκατοστά διάμετρο και όταν το αφήνω αρκετές ώρες μου ρίχνει τη θερμοκρασία στους 25 και αναγκάζομαι να το βγάζω,με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να μή μένει σταθερη και να ανεβοκατεβαίνει κάθε μερα...Παρεπιπτόντως το ενυδρείο είναι 180 λίτ περίπου.
Τί να κάνω για να κρατάω σταθερή τη θερμοκρασία?Να ξαναβάλω το θερμοστάτη?γιατί τον είχα βάλει λόγω καλοκαιριού....και να τον ρυθμίσω στους 27,έτσί ώστε όταν πάει να πέσει κάτω απο τους 27 να ανάβει ο θερμοστάτης και να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή στους 27????
Είναι σωστό αυτό να το κάνω?????
Τα φώτα σας παρακαλώ...

klaz
15-07-06, 14:14
τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...βαλτον στο χρονοδιακοπτη που εχεις τα φωτα σου,και παρακολουθησε τον...η με 50ευρωπουλα αγορασε εναν κοντρολλερ ψυξης -θερμανσης...και εγινε η δουλεια σου....δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο......αναλογως το βαλαντιο...εχεις λυσεις.......;)

filoxenos
15-07-06, 14:16
...όταν το αφήνω αρκετές ώρες μου ρίχνει τη θερμοκρασία στους 25 και αναγκάζομαι να το βγάζω,με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να μή μένει σταθερη και να ανεβοκατεβαίνει κάθε μερα...
- Ο πιο φτηνός τρόπος είναι να το παρακολουθείς συνέχεια και να το αναβοσβήνεις ανάλογα...
- Ο αμέσως επόμενος είναι να βάλεις χρονοδιακόπτη και να τον ρυθμίσεις να δουλεύει περιοδικά (πάλι θα χρειαστεί να επέμβεις μηχανικά, λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ των ημερών καύσωνα κλπ).
- Ο πιο πλήρης είναι να πληρώσεις και να βάλεις αυτόματο σύστημα άνοιξε-κλείσε, ανάλογα με τη διαμόρφωση της θερμοκρασίας.

Υπάρχουν πολλά αναλυτικά ποστ σχετικά εδώ μέσα. Μελέτησέ τα και πράξε τα δέοντα κατά βούλησιν... ;)

(Υ.Σ.: Οπως θα κατάλαβες, με πρόλαβε ο klaz στο... κλικ.)

Tkagem
15-07-06, 14:25
Με το να έχω ανεμιστηράκι και θερμοστάτη σε συνεχή λειτουργία δε κάνω δουλειά?Είναι λάθος να βάλω θερμοστάτη?

klaz
15-07-06, 14:37
ολα ειναι σχετικα.....αν στο δωματο σου εχεις πχ αρκετη ζεστη,το καλοκαιρι δεν χρειαζεται ο θερμοστατης.....αυτο μονο εσυ μπορεις να το κρινεις εμπειρικα.....:rolleyes:

Tkagem
15-07-06, 14:50
Τοτε να βάλω θερμοστάτη.κοντρολλερ ψυξης -θερμανσης που θα βρώ?και με 50 ευρώ?

netblues
15-07-06, 14:55
Ενεργειακά/οικολογικα να βαλεις θερμανση και ψυξη μαζι δεν ειναι οτι καλυτερο.
Δοκιμασε να βαλεις τον ανεμιστηρα να δουλευει μαζι με τα φωτα, μπορει να ειναι αρκετό.
Επισης, με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο τοιχου μπορεις να του ριξεις και τις στροφές, ωστε να μην κανει και θορυβο, και να πετυχεις έτσι θερμικη ισορροπια.
Το θεμα με τους θερμοστατες εχει αναφερθει προσφατως και αρκετες φορες.
Ψαξε πχ για Γρηγορόπουλος...

KOKORAS
15-07-06, 23:01
Δες και αυτό http://www.allproducts.com/manufacture97/feiyan/product1.html
29 ευρώ

dimitrig
16-07-06, 10:47
Δες και αυτό http://www.allproducts.com/manufactu.../product1.html (http://www.allproducts.com/manufacture97/feiyan/product1.html)
29 ευρώ
Resolution Ratio: 1℃
Precision Rate: ±1℃

Δεν είναι πολύ................

netblues
16-07-06, 12:03
Ειναι πολυ καλυτερα να εχει αναλυση/ρυθμιση 0,1 του βαθμου.
Επιπλεον, αν εχει και δυο σημεια ρυθμισης, βολευουμε και τους θερμαντηρες..

KOKORAS
17-07-06, 01:20
...Επιπλεον, αν εχει και δυο σημεια ρυθμισης, βολευουμε και τους θερμαντηρες..

Τον θερμαντήρα τον συνδέεις στην ανοικτή επαφή.
Ετσι κι αλιώς ο θερμαντήρας έχει δικό του θερμοστάτη που σημαίνει ότι δεν θα θα λειτουργεί πάνω από το προρυθμισμένο όριο. π.χ. ο θερμαντήρας σταματά να λειτουργεί στουε 27 C και ο controller ενεργοποιεί το ανεμιστηράκι στους 28 C.
Τώρα όσον αφορά τα δεκαδικά σίγουρα είναι καλύτερα αλλά με 90 ευρώ εξοπλίζεις 3 ενυδρεία σε διαφορετικολυς χώρους ενώ με τον άλλο controller 2 ενυδρεία.
Αυτή είναι η γνώμη μου παιδες, απλά ήθελα να προτείνω και μια εναλλακτική και φθηνότερη επιλογή

Nrgman
17-07-06, 07:36
Δες και αυτό http://www.allproducts.com/manufacture97/feiyan/product1.html
29 ευρώ

Αυτο το βρίσκεις εδώ Άθήνα ή πρέπει να το πάρεις απο έξω . Και αν ναι πόσα μεταφορικά σου χρεώνουν?

Με 10 ευρώ παραπάνω πέρνεις τον eliwell με έναν ρελέ και με 0,1 βήμα.

netblues
17-07-06, 07:52
Τον θερμαντήρα τον συνδέεις στην ανοικτή επαφή.
Ετσι κι αλιώς ο θερμαντήρας έχει δικό του θερμοστάτη που σημαίνει ότι δεν θα θα λειτουργεί πάνω από το προρυθμισμένο όριο. π.χ. ο θερμαντήρας σταματά να λειτουργεί στουε 27 C και ο controller ενεργοποιεί το ανεμιστηράκι στους 28 C.
Τώρα όσον αφορά τα δεκαδικά σίγουρα είναι καλύτερα αλλά με 90 ευρώ εξοπλίζεις 3 ενυδρεία σε διαφορετικολυς χώρους ενώ με τον άλλο controller 2 ενυδρεία.
Αυτή είναι η γνώμη μου παιδες, απλά ήθελα να προτείνω και μια εναλλακτική και φθηνότερη επιλογή

Δεν αμφισβητω την εναλλακτικη λυση, αλλά αν προσπαθησεις να συγχρονισεις τον (συνηθως) μηχανικο θερμοστατη του θερμαντηρα με τον ηλεκτρονικο, θα καταλαβεις τη "γλυκα"... Ειδικοτερα αν τα θες να εχουν διαφορα μονο 1 βαθμο κελσιου...

KOKORAS
18-07-06, 00:15
... αλλά αν προσπαθησεις να συγχρονισεις τον (συνηθως) μηχανικο θερμοστατη του θερμαντηρα με τον ηλεκτρονικο, θα καταλαβεις τη "γλυκα"... Ειδικοτερα αν τα θες να εχουν διαφορα μονο 1 βαθμο κελσιου...

Λογικά θα μπορώ να σου απαντήσω από Οκτόβρη και μετά αλλά και πάλι δεν πιστέυω εδώ στην Ελλάδα ο καιρός να παίζει με τόσο μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία.
Έχω βγάλει τος θερμοστάτες από τον Μάιο από την πρίζα και με τα ανεμηστηράκια παίζω εδώ και 2 μέρες τώρα και πρίν μερικές βδομάδες πάλι που έκανε αρκετή ζέστη. Πιστεύω εάν παει έτσι ο καιρός ο Θερμοστάτης θα χρειαστεί να μπεί στην μπρίζα ξανά από Οκτώβρη. Οπότε και δεν θα χρειαστεί να γίνει το παραπάνω παιχίδι. Δεν ξέρω θα επανέλθω επί του θέματος μόλις προκύψει η ανάγκη.

KOKORAS
18-07-06, 00:18
Αυτο το βρίσκεις εδώ Άθήνα ή πρέπει να το πάρεις απο έξω . Και αν ναι πόσα μεταφορικά σου χρεώνουν?

Με 10 ευρώ παραπάνω πέρνεις τον eliwell με έναν ρελέ και με 0,1 βήμα.

Ναι τον βρίσκεις εδώ στον Γρηγορόπουλο 29,75 ευρώ μαζί με τον αισθητήρα τελική τιμή

CASPER
26-07-06, 17:50
Μια και είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα φέτος, μπρορώ -έτσι απλά για την ιστορία- να σου πω, ότι μόλις έβαλα τον controller θερμοκρασίας (εγώ πήρα τον elliwel IC915) ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ !!!!
Και δεν έχω πια το βάσανο "βάλε και βγάλε τα ανεμιστηράκια από την πρίζα" κάθε τρεις και λίγο, και η θερμοκρασία μου είναι αρκετά σταθερή.
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση....

gleboukas
04-08-06, 15:01
Απο που Μαριλενα ?

Ποσο ?

Ποιος ειναι ο Γρηγοροπουλος και που ειναι?

george
04-08-06, 22:46
Δεν με λένε Μαριλένα....αλλά :

http://www.lae-electronic.com/www5/prodotti/ltr15.html

46 Euro από εδώ:

ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ Ε.Π.Ε.

Xίου 46
104 39, ΑΘΗΝΑ

Τηλ: 210 88.37.718-19
Fax: 210 88.24.715

www.grigoropoulos.gr
__________________

netblues
05-08-06, 12:15
Δεν με λένε Μαριλένα....αλλά :



Εισαι σιγουρας?
:D

george
05-08-06, 14:13
Εισαι σιγουρας?
:D

Λες;; Να αρχίσω να το ψάχνω ;

CASPER
05-08-06, 23:33
Λες;; Να αρχίσω να το ψάχνω ;
Λέτε να με λένε εμένα Γιώργο και να δημιούργησα εγώ το μπέρδεμα τελικά?
Μήπως να αρχίσω εγώ να το ψάχνω??? :D:D:D

KOKORAS
06-08-06, 00:37
Μαριλένα να σου πω. !!!!!!!:confused::confused::confused::confused::co nfused:






Μπα !!!!! !!!!!!

τώρα που το ξανασκέφτομαι, κατασκευαστικά ούτε με σφαίρες!!!!!

Θέλεις πού δουλειά για να φανεί κατι τέτοιο.

Αστο μη το ψάχνεις!!

gleboukas
09-08-06, 18:10
ρε συ Μαριλενα αντι να ψαχνουμε τι εισαι γυναικα η ανδρας πραγμα που ολοι ξερουμε οτι εισαι μια χαρα γυναικα δεν μου λες απο που το πηρες το εργαλειο για να το βαλω και εγω και να μην τρεχω να βαζω-βγαζω τα ανεμιστηρακια

klaz
09-08-06, 18:13
το αναφερει παραπανω ο γιωργος........απο το γρηγοροπουλο......για δες το λιγο πιο προσεχτικα.....

CASPER
09-08-06, 18:26
ρε συ Μαριλενα αντι να ψαχνουμε τι εισαι γυναικα η ανδρας πραγμα που ολοι ξερουμε οτι εισαι μια χαρα γυναικα δεν μου λες απο που το πηρες το εργαλειο για να το βαλω και εγω και να μην τρεχω να βαζω-βγαζω τα ανεμιστηρακια Συγνώμη που δεν απάντησα, αλλά επειδή ρώτησες για τον "Γρηγορόπουλο" νόμιζα ότι η ερώτηση πήγαινε για τον Γιώργο...:confused::rolleyes:

Εγώ τον πήρα από:
EΨΕΜ Α.Ε.Β.Ε.
ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ & ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 139 (Κοντα στην εξοδο της Πετρου Ραλλη οπως παμε προς Ομονοια απο Πειραιως)
ΤΗΛ. 210 34.51.001-34.53.641-34.53.176
E-mail: epsem@otenet.gr

Μοντελο: Eliwell IC915 (2 εξόδων-με δεκαδικα ψηφια)
Ενδεικτικο κοστος περιπου 45ευρω

gleboukas
09-08-06, 18:31
ok ευχαριστω