PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά Ψαριών!!!!


Venestus13
12-07-06, 09:58
Καλημέρα σας,

Ασχολούμε περίπου δυο χρόνια με το Hobby και πραγματικά μεσα απο αυτο το sait βρίσκω οτιδηποτε πληροφορία χρειάζομαι.Εχω ένα 200λιτρο ενυδρειο που σύντομα θα βάλω φωτογραφίες ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.Προς το παρόν θέλω να ρωτησω κάτι άλλο οποτε όποιος μπορει ας βοηθήσει.
Θέλω να αγοράσω 3 με 4 κιχλίδες απο Αθήνα και να τις μεταφέρω στη Κρητη όπου βρίσκεται το ενυδρείο μου.Το πρόβλημα είναι οτι απο την στιγμή που θα μπούν στο σακουλάκι μέχρι να μπουν στο ενυδρείο μου θα περασουν 10 ώρες.Ξέρει κανείς να μου πεί αν αντέχουν???Σκέφτηκα επίσης να τις βάλω μέσα σε ένα πλαστικό 20λιτρο ενυδρειακι γιατι μεταφορά.Δε θα ναι καλυτερα απο σακούλες?Θα ναι λίγο στριμωχτα αλλα θα μπορώ να τους πάρω και θερμοστάτη και αν βρώ μπρίζα στο πλοιο να τον βάλω.
Εχει κανεις εμπειρία απο μεταφορα ψαρίων???:confused:

george
12-07-06, 10:01
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/move_fish_greek.html

leonm
12-07-06, 10:07
Από το μαγαζί που θα τα πάρεις λογικά θα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.Εχω φέρει αρκετές φορες ψάρια από Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Tricky
12-07-06, 10:13
Θα τα βαλεις σε μια μεγαλη σακουλα μεταφορας ψαριων ...θα την κλεισεις καλα με ενα λαστιχακι ...τη σακουλα μεταφορας θα την βαλεις μεσα σε μια μαυρη σακουλα ....

Μεσα στο καραβι θα ανοιξεις προσεκτικα τη σακουλα ...αν εχεις χωρο / καμπινα , ασφαλισε τη σακουλα σε ορθια θεση και αστην ανοικτη ...αλλιως (αν δεν θες να καθεσαι απο πανω της συνεχεια) , μπορεις να την ανοιγεις μερικες φορες και να ανακατευεις την επιφανεια με ενα πλαστικο κουταλακι...

δεν θελει θερμοστατες και ψυγεια ...

Και φυσικα : μην τα ταισεις !!:)

george
12-07-06, 10:17
Αν μπουν τα ψάρια σε μια μεγάλη σακούλα και από το κατάστημα βάλουν μέσα και οξυγόνο θα είναι μια χαρά.
Αν τους πεις ότι θα ταξιδέψεις ξέρουν τι να κάνουν.

Δεν είναι και πάρα πολλές οι ώρες.
Ο θερμοστάτης τι χρειάζεται ; Κλιματιστικό θα θέλουν για την ζέστη :D

Venestus13
12-07-06, 10:18
δηλαδή είναι άκυρο να πάρω μικρό πλαστικό ενυδρειάκι έτσι?Καλύτερα με σακουλίτσες.Πάλι καλά που μου είπες να μην ταίσω γιατι standar θα το έκανα!!thanks.

Venestus13
12-07-06, 10:20
Φίλε george μέσα στο καράβι γινεται πανικός απο aircondition kai γι αυτο φοβάμαι μη μου παγώσει το νερο

Pritanis
12-07-06, 10:28
το μικρο πλαστικο ενυδρειακι μεταφορας ειναι η καλυτερη λυση αλλα πολλες φορες δεν βολευει...... Το ταξιδι των 10 ωρων ειναι ελαχιστο σε σχεση με τα ταξιδια που εχουν κανει τα ψαρια κατα δεκαδες σε σακκουλακια για να ερθουν στην Ελλαδα..... Θα τους φανει σαν να φευγουν με το ιδιωτικο τους αεροπλανο...... Καλη λυση ειναι και κατι βαλιτσουλες ψυγειακια (τα εδιναν δωρο με κατι μπυρες) για να βαλεις μεσα τη σακκουλα με τα ψαρια......

Venestus13
12-07-06, 10:37
Ναι ξέρω ποια λές,μάλιστα οι μπύρες μύθος έδιναν κάτι τέτοιες.Να σας ρωτήσς και κάτι αλλο,καλύτερα είναι 10 ώρες ταξίδι και να είμαι και εγω απο πάνω τους να τα προσέχω ή να τα στείλω μόνα τους με το highspeed θα κάνουν περίπου 4 με 5 ώρες.

george
12-07-06, 10:45
Μην τρελλένεσαι φίλε μου.
Μια χαρά θα φτάσουνε και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο.

leonm
12-07-06, 10:45
Ναι ξέρω ποια λές,μάλιστα οι μπύρες μύθος έδιναν κάτι τέτοιες.Να σας ρωτήσς και κάτι αλλο,καλύτερα είναι 10 ώρες ταξίδι και να είμαι και εγω απο πάνω τους να τα προσέχω ή να τα στείλω μόνα τους με το highspeed θα κάνουν περίπου 4 με 5 ώρες.
Τελικά Χανιά ή Ελευσίνα;

Venestus13
12-07-06, 11:35
Φίλε leonm απο Ελευσίνα θελω να στείλω τα Ψάρια Χανία.Εκεί εχω το ενυδρείο μου.:p

Tolis
12-07-06, 11:49
Επειδη δεν ειναι δεδομενο οτι το μαγαζι θα εχει οξυγονο, βαλε καθε ψαρι σε δικη του μεγαλη σακουλα φουσκωμενη καλα. Δεν θαχεις προβλημα για 10 ωρες. Καλο ειναι να μην εχουν ταιστει τα ψαρια κι απο τη προηγουμενη.

george
12-07-06, 11:54
Έχει και ταμπλέτες οξυγόνου....αγοράζεις....και ρίχνεις μια μέσα στην σακούλα.

PascM
12-07-06, 12:03
Έχει και ταμπλέτες οξυγόνου....αγοράζεις....και ρίχνεις μια μέσα στην σακούλα.

Αν τις βρεις γιατί πλέον είναι μάλλον δύσκολο :rolleyes:

george
12-07-06, 12:06
Έχει έχει.

Venestus13
12-07-06, 12:19
Υπάρχουν παιδία ταμπλέτες οξυγόνου,πήγα σε υδρόκοσμο,και 3 Pet city και είχαν όλοι.

Tolis
12-07-06, 12:38
Τοτε μιση ταμπλετα σε καθε σακουλα κι εισαι οκ.
Εχε τις σακουλες σε μια σκοτεινη τσαντα ακινητη, να ειναι ηρεμα.

Filou
12-07-06, 12:48
Μήπως πρέπει να βάλει και λίγο ammolock για πάν ενδεχόμενο? Για να δεσμεύσει τυχόν αμμωνία απο τα ψάρια. Ακόμα κι αν δεν έχουν ταϊστεί πάλι δεν υπαρχει περίπτωση να παράγουν λίγη?

Tolis
12-07-06, 13:03
Εγω οσες φορες εφερα ψαρια απο βελγιο ή γαλλια, εριχνα μιση ταμπλετα οξυγονου και μια σταγονα ammo-lock.
Καλο θα ηταν.

Venestus13
12-07-06, 13:44
ok,αν και δε ξερω τι ειναι το ammo lock θα ζητήσω απο το μαγαζί να μου βάλουν μισή ταμπλέτα οξυγόνο και μισή σταγόνα απο αυτό.Θα τα βάλω σε ενα βαλιτσάκι που κρατά θερμοκρασία και θα ειναι σκοτάδι.

Filou
12-07-06, 13:50
[quote=Venestus13] να μου βάλουν μισή ταμπλέτα οξυγόνο και μισή σταγόνα απο αυτό.[quote]
Tη μισή σταγόνα πώς ακριβώς θα την υπολογίσεις? :confused:
5ml στα 37λτ. Είναι της aquarium pharmaceuticals.

klaz
12-07-06, 13:51
ok,αν και δε ξερω τι ειναι το ammo lock.αρπαζω και εγω την ευκαιρια αφου..λογικα ολοκληρωθηκε το ποστ... να ρωτησω γιατι η μαθηση προφανως δεν τελειωνει ποτε...τι ειναι το ammo lock....?????

george
12-07-06, 13:51
Tη μισή σταγόνα πώς ακριβώς θα την υπολογίσεις? :confused:


ΠΛΙΤΣ !

PascM
12-07-06, 13:54
Φίλε Κλαζ γουγλησε http://aquariumpharm.com/en_gb/productCategory.asp?categoryname=WaterConditioners

και θα καταλάβεις (μάθεις) τι είναι το ammo lock

klaz
12-07-06, 14:03
Φίλε Κλαζ γουγλησε http://aquariumpharm.com/en_gb/productCategory.asp?categoryname=WaterConditioners

και θα καταλάβεις (μάθεις) τι είναι το ammo lockthanks...μαλλον εγω τελικα αδικησα τη ζωη...αφου ετσι κι αλλιως ειναι αδικη απο μονη της.....:p :p :p

filoxenos
12-07-06, 14:12
Ασε που και εδώ μέσα υπάρχει αντίστοιχο ενδιαφέρον θέμα-ερώτηση...
Πως και σου διέφυγε φίλε klaz??? :D ;)
Αναζήτησε τη λέξη... AMMOLOCK 2 ....

klaz
12-07-06, 14:13
Ασε που και εδώ μέσα υπάρχει αντίστοιχο ενδιαφέρον θέμα-ερώτηση...
Πως και σου διέφυγε φίλε klaz??? :D ;)
Αναζήτησε τη λέξη... AMMOLOCK 2 ......χεχε..ουδεις αλαθητος....αν και το συγκεκριμενο ονομα του προιοντος με παραπεμπει σε λουκετο μοτοσυκλετας......:rolleyes: :p :p

Venestus13
20-07-06, 11:23
Σήμερα προκειτε να κάνω μια μεταφορά Ψαρίων και πήγα και πήρα ταμπλέτες οξυγονου!Οποιος γνωριζει σα μου απαντησει

ο Pet shopas μου έδωσε κατι της sera CO2-tabs plus .αυτο είναι παιδία οι ταμπλέτες οξυγονου?

(πωτάω γιατι δεν εμπιστευομαι πλεον αυτούς απο τα pet shop)

PascM
20-07-06, 11:27
Το λέει και η λέξη Co2 δηλαδή διοξείδιο και όχι οξυγόνο!!!!! :confused: :confused: :confused: :smt031

Venestus13
20-07-06, 11:41
Η πλάκα είναι οτι λόγω σχολής τα πάω καλά με την χημεια!Αλλά σκέφτηκα μηπως γίνεται καμια αντιδραση στο νερό και βγαζουν οξυγονο!Εν το μεταξυ μου λέει και αυτος με σιγουρία οτι είναι ταμπλέτες οξυγόνου και την πάτησα και τις αγορασα!


Να σε ρωτησω φίλε μου αν γνωρίζεις,αν βάλω ένα ψαρι χωρις ταμπλέτα οξυγόνου μέσα σε σακούλα για 6 με 7 ΄ώρες δεν αντεχει?

PascM
20-07-06, 11:47
Η προτασή μου είναι μεγάλη σακούλα περισσότερος αέρας από νερό και τύλιγμα της σακούλας να είναι σκοτεινό το περιβάλλον που έχει το ψάρι για λιγότερο στρες.

knik
05-02-08, 15:54
Από το μαγαζί που θα τα πάρεις λογικά θα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.Εχω φέρει αρκετές φορες ψάρια από Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Καλησπέρα
Μπορείτε να με βοηθήσετε με petshop που στέλνουν ακτός Αθήνας?

leonm
05-02-08, 18:33
Αυτα που ξέρω είναι Αβυσσος και τον Nidal.