PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευή CO2 Ερωτήσεις απορίες


Tzo
10-07-06, 10:28
Καλημέρα, σκέφτομαι να βάλω στο 200αρι μου CO2 να βοηθήσω τα φυτά μου. Έκανα λοιπόν αναζήτηση στο forum και βρήκα αρκετά post. Άλλα εγώ έχω κάποιες απορίες ακόμα. Οκ κατασκεύασα την συσκευή (το κλασικό κόλπο με την μαγιά και την ζάχαρη;);)).
Και τώρα οι ερωτήσεις :

1) Θα επηρεάσει το CO2 τα ψαράκια μου?
2) Θα υπάρχει αρκετό Ο2 ή πρέπει να βάλω και τις "μπουρμπουλίθες" να δουλεύουν?
3) Για πόσο καιρό να δουλεύω την συσκευή?(συνεχόμενα ή να την δουλεύω με διαστήματα και αν ναι πόσο να είναι αυτά)
4) Πια θα είναι τα συμπτώματα (στα ψαράκια) για έλλειψη Ο2 (φαντάζομαι θα ανεβαίνουν στη επιφάνεια για αέρα)

klaz
10-07-06, 10:35
Καλημέρα, σκέφτομαι να βάλω στο 200αρι μου CO2 να βοηθήσω τα φυτά μου. Έκανα λοιπόν αναζήτηση στο forum και βρήκα αρκετά post. Άλλα εγώ έχω κάποιες απορίες ακόμα. Οκ κατασκεύασα την συσκευή (το κλασικό κόλπο με την μαγιά και την ζάχαρη;);)).
Και τώρα οι ερωτήσεις :

1) Θα επηρεάσει το CO2 τα ψαράκια μου?
2) Θα υπάρχει αρκετό Ο2 ή πρέπει να βάλω και τις "μπουρμπουλίθες" να δουλεύουν?
3) Για πόσο καιρό να δουλεύω την συσκευή?(συνεχόμενα ή να την δουλεύω με διαστήματα και αν ναι πόσο να είναι αυτά)
4) Πια θα είναι τα συμπτώματα (στα ψαράκια) για έλλειψη Ο2 (φαντάζομαι θα ανεβαίνουν στη επιφάνεια για αέρα)1)σιγουρα οχι,για τον λογο οτι η παροχη μαγιας-ζαχαρης ειναι πολυ μικρη,και μονο απο κακο χειρισμο,μπορει να υπαρξει προβλημα,αν το μειγμα σου μπει σε μεγαλη ποσοτητα στο ενυδρειο...2)αεραντλια,σιγουρα οχι γιατι θα διωξει και το λιγο διοξειδιο που θα παρεχεις...δεν πρεπει να εχεις μεγαλη αναταραξη...3)δεν μπορεις να την δουλευεις με διακοπες..(και να ηθελες ..δεν γινεται)γιατι απλα τετοιας μορφης παροχη δουλευει συνεχεια μεχρι να τελειωσει το μειγμα..4)κανενα συμπτωμα στα ψαρια σου,εκτος και αν συμβει καποιο ατυχημα που σου γραφω παραπανω.......:smt109

Tzo
10-07-06, 10:41
Thanks θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας;);)

Giorgos
10-07-06, 21:08
2) Θα υπάρχει αρκετό Ο2 ή πρέπει να βάλω και τις "μπουρμπουλίθες" να δουλεύουν?
Η διάχυση CO2 δεν διώχνει το Ο2 από το νερό του ενυδρείου... δηλαδή το ένα δεν επηρεάζει το άλλο.