PDA

Επιστροφή στο Forum : ich?


aristsats
02-07-06, 15:55
καλησπερα,εχω δυο χρυσοψαρα σε ενυδρειακι 20lt(ξερω,ξερω:smt062),αλλα με καλη φιλτρανση(fluval 3plus),ελεγχους και τακτικες αλλαγες του νερου.Δεν γνωριζω τα ειδη των χρυσoψαρων οποτε σας παραθετω photos.O πιο παλιος του ενυδρειου(κοντα 2χρονια) παρουσιαζει ενα συμπτωμα τελευταια που μου θυμιζει ich απο τις κιχλιδες του πιο μεγαλου.Θα χρειαστει να χορηγησω κατι αμεσα?

johnny98130
02-07-06, 16:26
Απο τις φωτό σου δεν βλέπω ich.... Αν όμως έχεις ich θα πρεπει να κανεις αγωγή με αλλατάκι. Βεβαιώσου όμως για το ορθόν της παρατήρησης σου και τα ξαναλέμε....

aristsats
02-07-06, 17:03
Δεν ξερω αν ειναι ich.Μου το θυμιζει απο τις κιχλιδες,το ψαρι δειχνει σαν να αρχιζει να ξεβαφει!!!Αυτο μεσα σε διαστημα δυο εβδομαδων.Δεν δειχνει να εχει αλλαξει κατι στη συμπεριφορα του

Lsourtzo
02-07-06, 17:23
Τι ich είναι μικρά άσπρα σημάδια που εμφανίζονται στο σώμα του ψαριού …
Το ξέβαμμα δεν έχει σχέση με ich ! περιέγραψε λίγο ποιο αναλυτικά τα συμπτώματα !!!

aristsats
02-07-06, 17:45
ok,sorry.Μαλλον δεν επρεπε να αναφερω το ich καθολου.Αυτο που πρεπει να δεις ειναι την πρωτη photo στη αρχη του post.Πριν απο δυο εβδομαδες τα δυο ψαρια ειχαν σχεδον το ιδιο χρωμα.Πλεον το ενα εχει παραμεινει χρυσοψαρο ενω το αλλο ''ασπροψαρο''

george
02-07-06, 19:04
καλησπερα,εχω δυο χρυσοψαρα σε ενυδρειακι 20lt

:smt075 :smt075 :smt075

Eγώ ick δεν βλέπω κατά τα άλλα ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι από εμένα στα χρυσόψαρα ;)

Blanch
02-07-06, 20:07
Aγαπητέ φίλε aristsats, το πρόβλημα δεν έγκειται μόνο στη φίλτρανση (η οποία είναι όντως αρκετή και σε έχει προφυλάξει από πολύ χειρότερα σε συνδυασμό με τις συχνές αλλαγές νερού) αλλά και στη διαθεσιμότητα του χώρου για τα δύο σου χρυσόψαρα. Όταν δεν τους δίνουμε τον κατάλληλο χώρο, τους στερούμε ταυτόχρονα και τη δυνατότητα να φτάσουν το τελικό τους μέγεθος, να αναπτυχθούν και να εξαντλήσουν τα περιθώρια ζωής τους. Η απόκτηση μεγαλύτερου ενυδρείου για τα χρυσόψαρα, 100 λίτρα το ελάχιστο θα έπρεπε να είναι η επόμενη σκέψη, εφόσον έχεις τη διάθεση να τους εξασφαλίσεις "ιδανικές" συνθήκες.

Απ' όσο μπορώ να διακρίνω το ένα σου χρυσόψαρο είναι fancy veiltail και το άλλο common.

Δε φαίνεται να πάσχει κάποιο χρυσόψαρο από ich, ο αποχρωματισμός είναι σύμπτωμα άλλων καταστάσεων. Το στρες είναι ο βασικότερος παράγοντας. Εφόσον δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τις συνθήκες του νερού, αμμωνίας, νιτρωδών, υψηλών νιτρικών οι πιθανότητες είναι οι εξής:

- Έλλειψη φωτισμού. Αν το ενυδρείο δε φωτίζεται επαρκώς και τα χρυσόψαρα βρίσκονται σε σκοτάδι, παρουσιάζουν σταδιακά απώλεια χρώματος. Ακόμα και αν αφήσουμε ένα blackmoor (χαρακτηριστικό το μαύρο χρώμα τους) σε απόλυτο σκοτάδι, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το ψάρι γίνεται κάτασπρο.

- Έλλειψη οξυγόνου. Ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου είναι απαραίτητη.

- Ελλειπής διατροφή. Φτωχή σε θρεπτικά συστατικά διατροφή και έλλειψη βιταμινών, μακροχρόνια οδηγεί σε αποχρωματισμό. Δυστυχώς συμβαίνει, εντυπωσιακά χρυσόψαρα που αγοράζουμε από εμπόρους να έχουν τραφεί στο παρελθόν με τροφές που περιέχουν στεροειδή, με σκοπό τη γρήγορη ανάπτυξή τους και την απόκτηση πλούσιου χρώματος ώστε να γίνουν ελκυστικά στο μάτι του πιθανού αγοραστή. Όταν όμως περνούν στη δική μας κηδεμονία, σταδιακά μεταλλάσονται χρωματικά, εφόσον σταματούν να δέχονται αυτές τις ουσίες.

- Ενηλικίωση. Είναι πολύ πιθανό να δούμε τα χρυσόψαρά μας να αλλάζουν χρώμα, συνήθως τείνει προς το χρυσοκίτρινο όσο αυξάνεται το μέγεθός τους, επομένως και η ηλικία τους.

- Στρες. Περιορισμένος διαθέσιμος χώρος.

aristsats
02-07-06, 20:59
Ζητω να μου χαρισουν ενυδρειο 100λτ για 2χρυσοψαρα,οπως επισης υποστρωμα,φιλτρο,θερμοστατες,φυτα,χρονο για συντηρηση........:p:p
Δυστηχως τα χρυσοχαρα μου δεν ζουνε στις καλυτερες απο πλευρας χορου συνθηκες,το γνωριζω αυτο.Με εχετε ξανα:smt021 για αυτο το θεμα σε ενα παλιοτερο post.Σιγουρα κατι θα γινει και με αυτα στο προσεχες μελλον!!!
Απο φωτισμο και οξυγονο δεν υπαρχει καποιο προβλημα.Αυτο που σκεφτηκα και εγω αρχικα ειναι οτι αναπτυσεται και αλλαζει λιγο το χρωμα του.Αλλα εδω η αλλαγη ηταν ραγδιαια μεσα σε πολυ μικρο διαστημα.Για αυτο και ρωτησα μηπως ειναι καμμια ασθενεια που θα χρειαστει καποια αμεση χορηγηση.Για τροφη χρησιμοποιω την TETRAFIN STICKS

filoxenos
02-07-06, 21:18
...Σιγουρα κατι θα γινει και με αυτα στο προσεχες μελλον...
Θα υπάρξει..?
Με 20λιτρο, το βλέπω... δυσοίωνο το μέλλον τους... :(

aristsats
02-07-06, 21:23
ο ξεβαμμενος κλεινει τον σεμπτεμβρη 2χρονια σε αυτα τα λιτρα.Ενταξει δεν ξερω αν περναει και καλα:rolleyes:

george
02-07-06, 21:47
Και τι να κάνει το καημένο το ψαράκι ;
Να σου φωνάξει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ" ή να κάνει απεργία πείνας μέχρι να του αλλάξεις ενυδρείο ;

Εμείς οι ίδιοι,αν θέλουμε να λεγόμαστε σωστοί και υπεύθυνοι χομπίστες,θα πρέπει - εφόσον το γνωρίζουμε- να προσφέρουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης για τα ψάρια μας !

Blanch
02-07-06, 22:21
Πέρα από τις τυποποιημένες τροφές, καλό είναι να παρέχουμε λαχανικά, φρούτα, βρασμένο ρύζι, δάφνια και γαριδούλες αποφλοιωμένες σαν συμπλήρωμα διατροφής. Προσοχή πρέπει να δώσουμε επίσης στις συσκευασίες. Όταν η τροφή πολυκαιριστεί, χάνει από την ωφελιμότητά της. Σωστό είναι να καταναλώνεται μέσα σε διάστημα έξι μηνών.

Και ένα από τα δικά μου χρυσόψαρα έχασε κάποια από τα χρώματά του σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, ενώ τα διατηρούσε για δύο χρόνια. Δεν υπήρξε κάτι διαφορετικό από κει και πέρα όσον αφορά την υγεία του.

Παρατήρησε τη συμπεριφορά του και να ανησυχήσεις αν δεις κάτι διαφορετικό στην κολυμβητική του συμπεριφορά ή στην όρεξή του. Και ενημέρωσέ μας...

Tkagem
02-07-06, 23:23
Τι εννοείς φίλε Blanch όταν λές βρασμένο ρύζι?Βράζω ρύζι και το ρίχνω στο ενυδρείο?Το τρώνε αυτό τα ψάρια?και απο φρούτα και λαχανικά τι ρίχνουμε?Άν στέκουν αυτά που λές θα με βγάλεις απο πολλά έξοδα γιατί μερικά ψάρια που έχω τρώνε τα κέρατά τους...

Blanch
02-07-06, 23:40
Είμαι φίλη...:rolleyes:

Τα χρυσόψαρα βεβαίως και δέχονται λαχανικά και φρούτα στη διατροφή τους. Μαρούλι ελαφρά βρασμένο, καρότο, μπρόκολο, αρακά αποφλοιωμένο(το τελευταίο για την αντιμετώπιση του swim bladder) ακόμα και βρασμένο ρύζι, χωρίς βέβαια αλάτι ή καρυκεύματα. Και φρούτα επίσης, αρκεί να μην είναι σε χαμηλές θερμοκρασίες (ψυγείου).

Πολλά άλλα είδη ψαριών δέχονται επίσης τέτοιου είδους τροφές.

Όλα αυτά όμως δεν πρέπει να αποτελούν το βασικό διαιτολόγιο, μπορούμε να τους τα δίνουμε απλά σαν συμπλήρωμα.

PascM
03-07-06, 13:41
Fluval 3plus σε 20λιτρο? Μήπως κάνεις κάποιο λάθος? Το τσουνάμι που θα γίνετε στα 20 λίτρα αν και πιστεύω πως δύσκολα χωράει αυτό το πράγμα εκεί μέσα! Πιθανόν να είναι από το στρες ο αποχρωματισμός πιθανόν και από την δυσκολία κίνησης σε αυτό το χώρο.

aristsats
03-07-06, 15:49
καλησπερα,
και ομως χωραει,αν και ειναι το 1\3 απ'εξω!δεν δουλευει ακριβως στο τερμα ,εχω κανει και πατεντουλα με σωληνα και η ορμη του νερου μειωνεται.Δεν διαφωνω για τα λιτρα,απλα αν ωφειλεται σε αυτο γιατι να το παρουσιασει μετα απο τοσο καιρο.Παντως σε site με ασθενειες που εψαξα δεν βρηκα photo με κατι αντιστοιχο.Εχετε να μου προτεινεται καποιο(με φωτογραφικο υλικο περισσοτερο παρα περιγραφες) για ασθενειες σε χρυσοψαρα?

Blanch
03-07-06, 16:03
Το γεγονός ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από καιρό (εφόσον δεν πρόκειται για ηλικιακή ωρίμανση) είναι φυσιολογικό. Πολλές φορές τα δυσάρεστα αποτελέσματα μιας κατάστασης γίνονται ορατά όχι άμεσα αλλά μέσα από τη διαδικασία στην οποία υπόκειται το ψάρι όταν αναγκάζεται να προσαρμοστεί στις συνθήκες που του παρέχουμε.

Εδώ ο Σωκράτης έχει συμπεριλάβει όλα τα link που αφορούν τα χρυσόψαρα, τις ασθένειές τους και όχι μόνο. Ρίξε μια ματιά!

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11816

aristsats
03-07-06, 19:26
καλοοοο:smt119.Σας ευχαριστω παιδια,αν βρω κατι θα σας ενημερωσω:smt039