PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ερωτηση


marios400
29-06-06, 14:12
μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι ημια απο τις τεσσερεις μου χελωνες ξαφνικα δεν εχει ορεξη εκει που ηταν υπερκινητικη και γενικα δεν τρωει τωρα απο εχθες?

klaz
29-06-06, 14:53
εκει που ηταν υπερκινητικη χελωνα και υπερκινητικη.......????αλλαξε το ζωικο βασιλειο,και δεν πηρα τιποτα χαμπαρι......??:rolleyes: :D :D
ΥΓ.παρα την πλακα μαριε,που δεν αντεξα και εκανα,περιμενε τις γνωμες των ειδικων επι του προβληματος.....;)

deMetrIs
29-06-06, 15:19
πολυ παραξενο να μην τρωει ! η ανορεξια και η ''ακινησια'' συνηθος αφολωνται σε μηκυτες αλλα δεν ειμαι σιγουρος για αυτο....

@κλαζ οι χελωνες του νερου ειναι γρηγορες οι χελωνες τις ξηρας ειναι αυτες που ειναι αργες

Carebean pirate
29-06-06, 19:29
Λοιπόν.....:p :p :p
το πιο πιθανόν όπως είπε και ο Δημήτρης είναι μολυνση από μύκητες...:mad:

Να καθαρίζεις το νερό πολυ συχνά και να βάζεις μέσα αντιχλώριο.Αν η γύάλλα που τις έχεις μέσα είναι κοντά σε κρύο ή υγρό αέρα να τις βάλεις αλλου...:smt076 :smt076 :smt076

Να τους βάλεις λάμπα με ακτίνες UV και αν θέλεις να τους δώσεις βιταμίνες...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μέσα στο νερό βάλε κάποιο φάρμακο για τους μύκητες...

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑ.....:D :D :D

NikolasR
30-06-06, 08:13
Ναι, πολύ πιθανόν να είναι μύκητες και να ακολουθήσεις αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Δοκίμασε επίσης άλλο είδος τροφής..πχ,λίγο τόνο rio mare, λίγο ντομάτα, κοτόπουλο, μπανάνα..ή άλλο είδος ξηράς συσκευασμένης τροφής. Αν συνεχίσει να είναι έτσι, τσέκαρε την ΠΟΛΥ προσεκτικά σε όλο της το σώμα μήπως και εντοπίσεις καμιά πληγή, μύκητα κτλ..

klaz
30-06-06, 10:35
@κλαζ οι χελωνες του νερου ειναι γρηγορες οι χελωνες τις ξηρας ειναι αυτες που ειναι αργεςσ'ευχαριστω δημητρακη:) να μαθουμε και κατι διαφορετικο εκτος απο ψαρια....:p

marios400
01-07-06, 16:20
Αν συνεχίσει να είναι έτσι, τσέκαρε την ΠΟΛΥ προσεκτικά σε όλο της το σώμα μήπως και εντοπίσεις καμιά πληγή, μύκητα κτλ..δεν υπαρχει κανενα σημαδι πληγης το μονο πoυ βλεπω σε μερικα σημεια του σωματος τις φαινεται σαν να ξεφλουδιζει το δερμα τις και αλλου φαινεται κολλημενο κατι ασπρο σαν βαμβακi.το ιδιο μου το ειχε παθει και μια ακομη,πριν φυγω διακοπες πασχα και πριν επιστρεψω ηταν dead.

deMetrIs
01-07-06, 18:11
Γιατί όχι κοτόπουλο..; Διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα,σε λίγη ποσότητα..χρόνια το κάνω..

εγω κατι εχω ακουστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος λενε οτι αν τις ταϊζεις κρεατικα δεν θα διστασουν να σε δαγκωσουν για να σε δοκιμασουν λιγο

marios400
03-07-06, 14:08
δεν την βέπω να ζει και πολλες μερες ακομα η χελωνα μου.ειναι η 4 η 5η μερα που δεν τρωει.....:smt022 :smt022 :smt022

deMetrIs
03-07-06, 14:10
κανε την μπανιο για κανενα 15 σε χλιαρο νερακι μπας και συνελθει....

marios400
04-07-06, 14:00
κανε την μπανιο για κανενα 15 σε χλιαρο νερακι μπας και συνελθει....φιλε δημητρη την εκανα μπανακι αλλα τιποτα ειναι στην ιδια κατασταση.δεν το γλητωνει μαλλον.....

deMetrIs
04-07-06, 14:55
μπορει να πηγενει καπου για να λιαζεται ? εχει προσβαση στον ηλιο ?

marios400
04-07-06, 21:22
μπορει να πηγενει καπου για να λιαζεται ? εχει προσβαση στον ηλιο ?ποιον ηλιο που τον ειδες?την βαζω μεσα στο μεγαλο ενυδρειο με λαμπα uv αλλα το βραδυ την βγαζω και γενικα οταν λιπω γιατι φοβαμαι μην ψοφισει και την δαγκωσουν οι αλλες.

azores
05-07-06, 02:51
μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι ημια απο τις τεσσερεις μου χελωνες ξαφνικα δεν εχει ορεξη εκει που ηταν υπερκινητικη και γενικα δεν τρωει τωρα απο εχθες?

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω γιατί ΔΕΝ τρώει η χελώνα σου, κανονικά αυτή την εποχή θα έπρεπε να τρελαίνεται για φαγητό μιας και όλο το χειμώνα "πέφτουν σε χειμερία νάρκη" και δεν τρώνε αλλά αυτοσυντηρούνται, αλλά εάν ζεί ακόμα ξέρω μια πολύ καλή κτινίατρο - καθηγήτρια του πανεπιστημίου της κτηνιατρικής στη θεσ/νίκη που εάν έχεις τη δυνατότητα να την δείς θα σου πεί με σιγουριά τί έχει χωρίς να σε γδάρει οικονομικά:D:D:D

marios400
09-07-06, 13:32
Λοιπόν...,
το δέρμα της ξεφλουδίζει γιατί το αλλάζει και το ίδιο θα πάθει και το καβούκι της.-+5

Αν θέλεις κανε την μπάνιο σε χλιαρό νερό και μέσα ρίξε καποιο φάρμακο για την όρεξη.Ένα κατάλληλο φάρμακο είναι της sera αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του........:smt088 :smt088 :smt088

Δεν τρώει επειδή ήταν σε χειμερία νάρκη, σε λίγο καιρό θα της ανοίξει η όρεξη;-) ;-) ;-) ;-)

Να της βάζεις βιταμίνες και είμαι σίγουρος ότι θα δεις βελτίωση.....μπα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που λες γιατι ετρωγε κανονικα και ξαφνικα σταματησε και φαινεται να ξεφλουδιζει το δερμα τις.ποιο το sera activ plus r λες?

Carebean pirate
11-07-06, 19:43
Πάρτην στον κτηνίατρο ή στο πετ σοπ απο όπου την αγόρασες...:smt086 :D :smt086 :D

marios400
11-07-06, 20:37
δεν γινεται τιποτα εχω ρωτησει παντου δεν μπορουν να την κανουν καλα και τωρα μολις την κοιταω και ισα ισα που περπαταει (ξεψηχαει)ουτε το σωμα τις δεν μπορει να σηκωσει.την λυπαμαι.....

Carebean pirate
15-07-06, 14:01
Πόσο χρονών είναι?-+10 :confused: -+10 :confused:

marios400
15-07-06, 16:07
α δεν ξερω θα σε γελασωεγω ενα χρονο την εχω αντε να ειναι δυο μπα.....ακομα δεν εχει ψωφισει αν και μπορει τελικα να μην ψωφισει γιατι εχθες την ειδα να τρωει γαριδουλες και κατι αλλα πελετζ με βιταμινες σκονη βεβαια οχι με πολυ ορεξη αλλα πιστευω να το συνεχισει.

Carebean pirate
16-07-06, 20:59
Ελπίζω να ανακτήσει τη δυνάμη της και να γίνει καλά...!:-P :-P :-P :-P

aris_gi
29-07-06, 10:45
Φιλε, τι κανει το χελωνακι?