PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουφ Εσκασαν....


epistimon
28-06-06, 19:42
Η θερμοκρασια εξω ειναι στους 35 βαθμους... το ιδιο κοντευει και στο ενυδρειο. Εχω την υποψία πως ένα κοπαδι ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ εγινε "κακαβια" απο την υψηλη θερμοκρασια. Πως μπορει κανεις με χαμηλο κοστος (Οχι να βαλω αιρ κοντισιον στα ψαρια), να ελεγξει τη θερμοτητα; Και να φανταστει κανεις οτι ολη αυτη βγαινει κυριως απο τις λαμπες. Δοκιμασα να αφαιρεσω τη μια αλλα δεν αναβει καμια. Ερωτηση δευτερη: η υψηλη θερμοκρασια ευνοει την αναπτυξη ΒΒΑ;

crazyio
28-06-06, 19:46
άαααχ είσαι και επιστήμων .... :D :D (πλάκα κάνω έτσι ? :smt041 :D )
κάνε μια αναζήτηση εδω μέσα .... αυτές τις μέρες έχει γεμίσει το φορουμ με ποστ για ανεμιστηράκια ....
στο DIY θα βρείς πολλά .....
καλά μαστορέματα :smt041

epistimon
28-06-06, 20:03
εννοειται πως το σκεφτηκα να το κανω αλλα δεν εχω βρει χρονο ακομα να ψαξω και φυσικα να κατσω να κανω κατασκευες. Παντως εριξα παγακια (τα οποια ελιωσαν σε δευτερολεπτα) και αφησα το καπακι ανοιχτο. Νομιζω πως αρχισε να πεφτει λιγο....

filoxenos
28-06-06, 20:46
...Παντως εριξα παγακια (τα οποια ελιωσαν σε δευτερολεπτα) και αφησα το καπακι ανοιχτο. Νομιζω πως αρχισε να πεφτει λιγο....
Ελπίζω όχι χύμα μέσα στο ενυδρείο, έτσι..?

halvas69
28-06-06, 22:26
Σαν προσωρινή λύση, αν έχεις έναν ανεμιστήρα δαπέδου τον στήνεις μπροστά στο ενυδρείο και ανοίγεις λίγο το καπάκι ώστε να μπαίνει ο αέρας μέσα.

epistimon
28-06-06, 23:28
Καλησπερα σε ολους.
Εριξα νωριτερα μια πρωτη ματια στις διαφορες κατασκευες για ψυξη ενυδρειων, αλλα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι που να συμφωνουν ολοι οτι ειναι πραγματικα αποτελεσματικο, εκτος φυσικα απο λυσεις με μηχανικα μερη (συμπιεστες ψυγειων κτλ). Προς το παρον αυτο που εφαρμοσα ειναι να ανοιξω το καπακι και η θερμοκρασια επεσε κατα 2 βαθμους (31 περιπου) και για καλη μου τυχη (αλλα κυριως για καλη τυχη των ψαριων) ακριβως πανω απο το ενυδρειο ειναι το air condition του οποιου την περισιδα γυρισα προς τα κατω και χτυπουσε κατευθειαν στο νερο με αποτελεσμα μετα απο 2 ωρες λειτουργιας να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 27 βαθμους. Το ζητημα ομως ειναι οτι δε μπορει να δουλευει ενα air condition μονο για τα ψαρια... τους παει πολυ! Νωριτερα ειχα δοκιμασει να αφαιρεσω τη μια λαμπα για να μειωθει το θερμικο φορτιο, αλλα τοτε δεν αναβε καμια κι ετσι την επανατοποθετησα. Δεν εχω πειστει οτι καποιο συστημα με ανεμιστηρες θα ειναι τοσο αποτελεσματικο και δεν ξερω και απο αποψη αισθητικης πως θα ειναι (γιατι ειναι σαλονι ο χωρος με το ενυδρειο).

Ενα δευτερο θεμα ειναι τα ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ. Πιστευετε οτι αφανιστικαν απο την υπερβολικη ζεστη; Ειχα 8 και τωρα δεν εχω κανενα. Επισης εχω και 8 Black Neon Tetra, τα οποια ζουν και βασιλευουν. Εχει κανεις αποψη πανω στο θεμα;

Το τριτο θεμα σχετικα με τη θερμοκρασια ειναι εαν επηρρεαζει την αναπτυξη του ΒΒΑ που εχω τρομερο προβλημα. Και μια και εθιξα αυτο το θεμα, σε επισκεψη μου στον "Ωκεανο" (καταστημα με ευδρειο για οσους δε γνωριζουν), ενω για το ΒΒΑ ζητησα το Florish Excel που μου προτειναν καποια μελη του φορουμ, μου προτειναν προτειναν ενα αλλο υγρο (Algae Fix) και μου ειπαν οτι το Florish Excel δεν κανει για την περιπτωση μου. Εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο καταστημα χαιρη της επιστοσυνης αρκετων μελων του φορουμ και για το λογο αυτο επιστευτηκα την προταση τους. Γνωμες; Η θερμοκρασια οντως επηρρεαζει το ΒΒΑ;

filoxenos
28-06-06, 23:56
Μόλις το χρησιμοποίησα :rolleyes: και μπορώ να σου πω τα εξής:
Στα δικά μου ενυδρεία (το έρριξα σε 2...) ξέκανε τελείως την elodea και το κερατόφυλλο, δεν έκανε τίποτα στην πράσινη σποτ στα τζάμια και στις ανούμπιες, εξαφάνισε την ΒΒΑ από προσώπου γης (...!) και την ψιλοάκουσε η πράσινη τριχοειδής... Χρησιμοποίησα κανονικά τη δοσολογία, με τη διαφορά ότι έβαζα τις μισές μέρες από αυτές που γράφει (=> μισή δοσολογία, ή κάνω λάθος?)... Τα ψάρια δεν πάθανε τίποτα, το ίδιο και οι τιμές του νερού. Άλλα φυτά δεν έδειξαν αντίδραση. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει να επηρρεάζει η θερμοκρασία την ΒΒΑ (έχω "καλλιέργειες" από αυτήν την άλγη...)
Ελπίζω να σου είναι χρήσιμα αυτά... ;)

Liolios
29-06-06, 09:12
Ο φηνότερος τρόπος να ρίξεις τη θερμοκρασία είναι τα ανεμηστηράκια στο καπάκι, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι χρειάζεται να συμπληρώνεις τις απώλειες με μαλακό νερό. Το air condition δεν το στρέφουμε ποτέ κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο! Αν θες να ψύξεις το ενυδρείο σου με αυτό, τότε ψύχεις το χώρο και κατά συνέπεια πέφτει και η θερμοκρασία του ενυδρείου σου ανάλογα και σταδιακά χωρίς απότομες διακυμάνσεις. Άλλος τρόπος είναι να μειώσεις σε φως, πάντα σταδιακά και αν σε πέρνει, αλλά δε θα δεις και σπουδαία πράγματα.
Όσον αφορά στο Algaefix καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείς "ζουμιά" που δεν ξέρεις τι ακριβώς περιέχουν μέσα και πως επιδρούν στην ισορροπία του ενυδρείου, αλλά και στα ψάρια. Καλύτερα να καταπολεμήσεις το πρόβλημα της άλγης με συμβατικά και κλασσικά μέσα.

netblues
29-06-06, 09:53
Ο φηνότερος τρόπος να ρίξεις τη θερμοκρασία είναι τα ανεμηστηράκια στο καπάκι, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι χρειάζεται να συμπληρώνεις τις απώλειες με μαλακό νερό. Το air condition δεν το στρέφουμε ποτέ κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο! Αν θες να ψύξεις το ενυδρείο σου με αυτό, τότε ψύχεις το χώρο και κατά συνέπεια πέφτει και η θερμοκρασία του ενυδρείου σου ανάλογα και σταδιακά χωρίς απότομες διακυμάνσεις.

Το ανεμιστηρακι δουλευει.. σιγουρα φτηνα και οικολογικά.
Τωρα δεν βλεπω να αλλαζει τιποτε ακομα και αν το aircondition χτυπαει κατευεθειαν το ενυδρειο. Η επιφανειακή κυκλοφορια του νερού μαζι με τον μεγαλο ογκο του ενυδρειου αποκλειεται να κανει οτιδηποτε αποτομο, ποσο μαλλον οταν η εξοδος του κλιματιστικου ακομα και απο πανω να ειναι ειναι ηδη στο 1-1,5 μετρο αποστασης...

Tsok
29-06-06, 11:18
epistimon μια λυση είναι και οι ποιο συχνες αλλαγες νερου . Θα σε βοηθησει και με την ΒΒΑ.

epistimon
29-06-06, 16:07
Αγαπητε Tsok γνωριζω οτι οι συχνες αλλαγες νερου θα βοηθησουν και το ΒΒΑ και τη θερμοκρασια να μεινει σε πιο χαμηλα επιπεδα, αλλα ειναι πρακτικα αδυνατον οταν καποιος εργαζεται να μπαινει σε αυτη τη διαδικασια συνεχως. Προς το παρον το κλιματιστικο εχει κανει καλη δουλεια. Η θερμοκρασια σε διαστημα 5 ωρων επεσε κατα 6 βαθμους που δε νομιζω να ειναι τοσο αποτομη αλλαγη. Αλλωστε και το ανοιχτο καπακι βοηθαει στο να μην ανεβαινει τοσο η θερμοκρασια απο τις λαμπες και να αεριζεται (δεν εγκλωβιζεται η θερμοτητα). Νομιζω οτι προς το παρον ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση.
Μηπως κανενας γνωριζει αν τα ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ αφανιστηκαν λογω της θερμοκρασιας;

Οσο για το ALGAE FIX, η κατασταση με το ΒΒΑ ειναι σε τετοια χαλια που θα το δοκιμασω... I'll take the risk!!!:smt065

halvas69
29-06-06, 21:44
Μηπως κανενας γνωριζει αν τα ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ αφανιστηκαν λογω της θερμοκρασιας;Ναι, και πάλι καλά να λες που θρήνησες μόνο τα Neon. :(

netblues
29-06-06, 21:48
6 βαθμοι σε 5 ωρες ειναι σημαντικη αλλαγή, οχι ομως τραγική, αν συνεβει μια φορά..
Δεν προτεινε κανεις αλλαγες νερου για ελεγχο θερμοκρασιας μην φρικαρεις...
Αυτο ειναι ενα extreme μετρο για ειδικες περιπτωσεις. Για την αλγη στο ειπανε.
Σιγουρη απαντηση για τα neon τετρα δεν μπορει να σου δωσει κανεις. Γενικα λιγα ψαρια ειναι ανετα μετα τους 30. Τωρα αν με τη ζεστη στρεσσαριστηκαν και βγαλανε κατι.. πχ neon tetra disease, ειναι πιθανον.
Σιγουρες απαντησεις μπορουν να υπαρξουν μονο μετα απο εξεταση/νεκροτομη του νεκρου ψαριου που πρέπει να γινει απο ειδικό το αργοτερο 5 λεπτα αφου πεθανει το ψαρι.
Ειναι προφανες οτι αυτο ειναι μη εφαρμοστεο στο 99,9% των περιπτωσεων.

Οσο για τα ανεμιστηρακια.. 29 κατασκευαστες πλυντηριων αποκλειεται να κανουν λάθος...

epistimon
30-06-06, 09:19
ααα.... τωρα καταλαβα... θα βαλω πλυντηριο!!!
Anyway, τα νεον εξαφανιστηκαν.. δεν ξερω ουτε πως ουτε ποτε, οποτε ουτε νεκροτομη ουτε τιποτα. Θα κανω αναλυση στα στομαχια των μεγαλυτερων ψαριων μηπως βρω τα αιτια... Παντως απο τη στιγμη που η θερμοκρασια επεσε στους 27, εχει μεινει εκει και κειμενεται +1 -1

koulio
30-06-06, 11:20
να προσεχεις την εξατμηση του νερου . ΙΜΟ κανε ποιο συχνες αλλαγες νερου...
κατεβαζεις και την θερμοκρασια και δεν εχει προβλημα με τις παραμετρους
στο ενυδρειο σου ( βλεπε σκληροτητα κτλ )