PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρείο με κόι...!


gwgw
28-06-06, 08:55
καλημέρα σε όλους τους κρυονεράδες..!! :D:D

εχω εδω και ενα χρόνο ενα ενυδρείο με κόι.. Το ξέρω οτι δεν είναι ο καταληλότερος χώρος για ενα κόι αλλα δεν ηταν επιλογή μου αφου μου τα έφεραν δώρο..και τωρα τα αγαπησα τα σκασμενα..παντως προς το παρόν κολυμπουν ανετα..τωρα για το μέλλον ξερω οτι πρεπει να βρω μια άλλη λύση..

να μερικες φωτο..

http://img48.imageshack.us/img48/5056/p10101171fq.jpg

http://img47.imageshack.us/img47/6279/p10101010ov.jpg

http://img47.imageshack.us/img47/1685/p10101071ao.jpg

http://img513.imageshack.us/img513/3760/p10101044bc.jpg

περιμένω απόψεις... :)

george
28-06-06, 09:00
Καλώς ήρθες και από εδώ.

Δεν μας έδωσες τα λίτρα του ενυδρείου σου και πληροφορίες για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείς.
Αν θέλεις να τραβήξεις και μερικές φωτογραφίες που να δείχνουν όλο το ενυδρειο και όχι μόνο τα ψαράκια σου.

Βλέπω μέσα και κλουν και κορυντόρας αλμπίνο.
Μπορείς να μας πεις τι άλλα ψάρια έχεις μέσα μαζί με τα κοι ;

PascM
28-06-06, 09:00
Ωραίες οι φωτό! Για πες μας λίγα για το ενυδρείο? Λιτρα φίλτρανση κ.λ.π.
Α! Το καημένο το γατοψαράκι γιατί το ταλαιπωρείς με τα ΚΟΙ? :confused:

gwgw
28-06-06, 09:09
λοιπον.. τα λίτρα ειναι γυρω στα 80

μέσα έχω φιλτρο, (τον θερμοστατη τον εβγαλα τωρα που εχει ζεστη), αντλία ολα της eheim

μαζί με τα κόι εχω δυο γατοψαράκια, ενα κλόουν και ενα γλύφτη..

τα κόι είναι γυρω στα 20 εκατοστα.. το ασπρο είναι πιο μεγαλο απο το κόκκινο αλλα ειναι εκει περιπου και τα δυο..

τωρα όσο για τα γατόψαρα.. ισως επειδη ειναι απο μικρά μαζί δεν έχουν πρόβλημα..ισως να έχουν καταλάβει οτι είναι εργάτες γιατι δεν ασχολουνται καθόλου μαζί τους.

έχω βάλει διαφορα φυτα μέσα, τα οποια φυσικα δεν επιβιωσαν αφου τα κατασπάραξαν:(:(:(, τα γατόψαρα όμως δεν τα πειραζουν.ελπίζω να συνεχίστεί αυτο..γιατι θα στεναχωρηθω αν αναγκαστώ να τα χωρίσω...

PascM
28-06-06, 09:47
:confused: Τροπικά με κρύου νερού!? Γωγό μου κάτι πρέπει να κάνεις? Κλουν? Εννοείς Botia macracanthus?

gwgw
28-06-06, 09:53
μμμ...ναι αυτο εννοω..:(:(:(

και τον εχω πιο πολυ καιρο απο ότι εχω τα κοι..

PascM
28-06-06, 09:56
Έχουν άλλες απαιτήσεις νερού σε σχέση με τα ΚΟΙ σε βλέπω να παίρνεις κι άλλο ενυδρείο!!!!:D :D :D :smt050 :smt050 :smt050 :smt050

gwgw
28-06-06, 09:59
ουτως η αλλως θελω να παρω αλλο ενυδρειο γιατι τα κοι αρχιζουν και μεγαλωνουν και θελω να τα αφησω μονα τους εκει μεσα..

οποτε τι μου προτεινεις..?

να βγαλω και τα γατοψαρακια? και τον γλύφτη?

να τα αφήσω εντελως μονα?

PascM
28-06-06, 10:02
Σου προτείνω το μεγαλύτερο ενυδρείο που μπορείς να πάρεις (εννοώ οικονομικά και χωροταξικά) δηλαδή το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα ενυδρείο τουλάχιστον 200 λίτρα με ένα καλό εξωτειρκό φίλτρο και να βάλεις τα ΚΟΙ εκεί μέσα! Θα τα δεις σύντομα να μεγαλώνουν κι άλλο και να νιώθουν πολύ ποιο ευχάριστα!!!!

Πόσα ΚΟΙ έχεις στα 80 περίπου λίτρα?

george
28-06-06, 10:06
Ας απαντήσουν οι πιο αρμόδιοι από εμένα στο κρύο νερό και στα χρυσόψαρα. ;)

gwgw
28-06-06, 10:10
Πόσα ΚΟΙ έχεις στα 80 περίπου λίτρα?


2 αυτα που φαινονται στις φωτο..

PascM
28-06-06, 10:12
Σε πόσο μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς να πας? (Ξεχωριστό όχι να βγάλεις αυτό που έχεις) και πάλι η ερώτηση έχει να κάνει χωροταξικά και οικονομικά.

gwgw
28-06-06, 10:16
υποθετω οτι θα μπορουσα να παρω ένα γυρω στα 120-150 λιτρα..

PascM
28-06-06, 10:17
Βάζεις λοιπόν τα ΚΟΙ σε ένα 150 λίτρα (π.χ. Juwel Rio 180 είναι λίγο μεγαλύτερο) και συνεχίζεις το άλλο με τα υπόλοιπα! Βλέπεις και οι κλουν τερατάκια γίνονται!:D

gwgw
28-06-06, 10:21
ναι αυτη είναι πολυ καλή σκέψη..

μαζι με τα κοι ομως να μη βαλω ουτε γλυφτη ουτε τπτ?

PascM
28-06-06, 10:30
Κοίτα υπάρχει η λανθασμένη κατ εμέ (και για πολλούς άλλους πιστεύω) άποψη οτι οι γλύφτες καθαρίζουν το ενυδρείο! Τον γλύφτη γι'αυτό δεν τον θέλεις? Για να σου καθαρίζει το ενυδρείο! όχι τότε δεν χρειάζετε! Μια χαρά σκάβουν και τα ΚΟΙ το βυθό και βρίσκουν ότι θέλουν ή ότι τρώγετε

klaz
28-06-06, 10:35
βγαλε τον κλοουν,σουμπιτο....καμμια σχεση οι συνθηκες των κοι μαζι του....απορω μαλιστα πως μεχρι τωρα δεν σου εβγαλε καποιο προβλημα......(ειδικα το κλασσικο ικ που παρουσιαζουν οι κλοουν με την πρωτη ανωμαλια στις συνθηκες....)......

gwgw
28-06-06, 10:37
[/quote] ειδικα το κλασσικο ικ που παρουσιαζουν οι κλοουν με την πρωτη ανωμαλια στις συνθηκες[/quote]

ik ??



Οκ ουτε γλύφτης λοιπον, οχι μονο τα ανακατευουν τα χαλίκια... τα μετακινουν εξ ολοκλήρου!! :D:D

PascM
28-06-06, 10:40
:D :D :D Σαν εργάτες σκαφτιάδες κάνουν!!!!!!:D :D :D Ξέρω ξέρω

gwgw
28-06-06, 10:41
:D :D :D Σαν εργάτες σκαφτιάδες κάνουν!!!!!!:D :D :D Ξέρω ξέρω


ετσιιιιιιιιιι!!!!! :D:D:D:D:D:D

klaz
28-06-06, 10:44
ναι,ικ.το ικ ειναι μια αρρωστεια οπου το ψαρι γεμιζει με μικρα ασπρα σημαδακια,και ξυνεται συνεχεια......ειναι απο τις ευκολες αρρωστειες,αρκει να εντοπιστει γρηγορα απο το χομπιστα......:rolleyes:

gwgw
28-06-06, 10:47
ναι,ικ.το ικ ειναι μια αρρωστεια οπου το ψαρι γεμιζει με μικρα ασπρα σημαδακια,και ξυνεται συνεχεια......ειναι απο τις ευκολες αρρωστειες,αρκει να εντοπιστει γρηγορα απο το χομπιστα......:rolleyes:


οχι κλαζ μου τιποτα τετοιο..ενα χρονο τα εχω μαζι δεν εχει αλαξει η συμπεριφορα του κλοουν, ουτε εβγαλε τπτ στο σωμα του και ειναι μια χαρα ζωηρος..

σιγουρα ομως θα αποκτήσει καινούργιο σπίτι τις προσεχεις μερες..το σκεφτόμουν καιρο και τωρα με τις προτροπές σας θα γίνει πραγματικότητα:smt023

PascM
28-06-06, 10:48
Έτσι έτσι!!!!!!!!!! welcome 2 the club!

klaz
28-06-06, 10:49
πολυ ωραια.να προσεξεις ομως την ωρα που θα του αλλαξεις στεγη,να του κανεις καλη προσαρμογη,γιατι οπως προειπα ειναι ενα σχετικα ευαισθητο ψαρι,και εχω την εντυπωση οτι μεχρι τωρα ησουν μαλλον τυχερη........;) ;)

PascM
28-06-06, 11:03
Klaz! Στα ΚΟΙ θα αλάξει στέγη όχι στους κλουν!:D :D :D :D

gwgw
28-06-06, 11:08
ναι τα κοι θα αλλαξω...

απλα ο κλοουν θα αποκτήσει καινουργιο σπιτι..αφου θα λειπουν τα κοι!!!

μεζονέτα θα του φαινεται!!!:o:o:o:o:D:D:D:D

klaz
28-06-06, 11:09
οκ,οκ...μην μ'αρπαζετε ωρε......;) :D :D :D

PascM
28-06-06, 11:11
μεζονέτα θα του φαινεται!!!:o:o:o:o:D:D:D:D
ένας είναι ο κλουν?

gwgw
28-06-06, 11:12
ένας είναι ο κλουν?

ενας και μοναδικος!!!!;)

klaz
28-06-06, 11:17
...θα βαλεις αλλους 2 τουλαχιστο.......ζουνε σε κοπαδακι.....

george
28-06-06, 11:27
Τώρα αν εγώ βγω και πω οτι οι κλοουν δεν είναι ευαίσθητοι και δεν έχουν τα προβλήματα που λέτε....θα φάω ξύλο ; :smt021 Είναι ψάρια με προδιάθεση για ικ συγκριτικά με άλλα.Αυτό όμως δεν σημαίνει και πολλά.
Καλά τα θεωρητικά αλλά στην πράξη, μου έχει αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα κρατούσα χωρίς κανένα πρόβλημα σε ενυδρείο με μεγάλη ιχθυοφόρτιση και
δεν εμφάνισαν ίχνος ικ ! Όταν μάλιστα κόλλησαν ικ τα νέον και τα κάρντιναλ που είχα από άρρωστα ψάρια που αγόρασα ΔΕΝ κόλλησαν οι κλόουν μου.

Τελικά επειδή μεγάλωσαν αρκετά και δεν μπορούσαν να ζουν άλλο στο 110ρι μου ( μόνο και μόνο που κολυμπούσαν μου ξήλωναν τα φυτά) μετακόμοισαν στο ενυδρείο ΤΕΡΑΣ του φίλου μου Πρύτανη :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9873

Διαβάστε τι έχει μέσα και πως συμβιώνουν αρμονικά μέχρι σήμερα και χωρίς ασθένειες.

netblues
28-06-06, 11:29
Αλλα και με τα 180 ονομαστικα λιτρα πολυ συντομα θα ψαχνεσαι..
Δεν χρειαζεται να ειναι ειδικος κανεις για να καταλαβει οτι για ενα ψαρι που φτανει τους 45 ποντους σε 3 με 4 χρονια το 180ρι ειναι παρα πολυ λίγο...
Το να επενδυσεις σε ενα 180 ρι ειναι λυση για 6 μηνες.. το πολυ.
Ενα ενυδρειο 1,5 μετρου και γυρω στα 500-600 λιτρα με ενα καλο μεγαλο εξωτερικό φιλτρο ειναι το ελαχιστο που χρειαζονται αυτά τα ψαρια για να τα δεις καπως φυσιολογικα.
Δεν ειναι τυχαιο εξαλλου οτι τα βαζουν σε λιμνες και οχι σε ενυδρεια...

Και για να μην παρεξηγηθουμε χωρις λόγο.. τα λεω μιας και ετοιμαζεσαι για αγορές. ;)

george
28-06-06, 11:29
...θα βαλεις αλλους 2 τουλαχιστο.......ζουνε σε κοπαδακι.....

Ωραίο κοπαδάκι !!!! :smt013

PascM
28-06-06, 11:38
Το οτι τα 150 λίτρα είναι λίγα για ΚΟΙ είναι λίγα όπως είπε και ο Netblues δεν είναι τυχαίο οτι τα βάζουν σε λίμνες και όχι σε ενυδρεία!

Τώρα αν όντως μπορείς να πας σε κανένα διμετρο! Θα ήταν πολύ καλά!



Υ.Γ. Πάει την αποκαρδιώσαμε την Γωγό αλλά το θέμα είναι να μην συνεχιστεί το λάθος Γωγό μου!

gwgw
28-06-06, 11:49
τελειααααααααααα+-8+-8

τετοια να μου λετε!!! για προσθήκες!!!:D:D:D:D:D:D:D

gwgw
28-06-06, 11:53
Το οτι τα 150 λίτρα είναι λίγα για ΚΟΙ είναι λίγα όπως είπε και ο Netblues δεν είναι τυχαίο οτι τα βάζουν σε λίμνες και όχι σε ενυδρεία!

Τώρα αν όντως μπορείς να πας σε κανένα διμετρο! Θα ήταν πολύ καλά!



Υ.Γ. Πάει την αποκαρδιώσαμε την Γωγό αλλά το θέμα είναι να μην συνεχιστεί το λάθος Γωγό μου!


μπα σε διμετρο δε μπορω...

καλα κανετε και μου τα λετε αυτα, γιατι ετσι ειναι το σωστο..αλλωστε αν δεν ηθελα να ακουσω το σωστο δε θα εγραφα εδω...

κοιταξτε εγω απλα θελω να κρατησω οσο ποιο πολυ μπορω τα κοι μου

εννοειται οτι αν μεγαλωσουν παρα πολυ ειναι παντα ανοιχτο και το ενδεχομενο να τα χαρισω καπου

ειτε σε καποιον που εχει μεγαλήτερο ενυδρειο
ειτε σε καποιον που εχει λιμνη (αυτο θα ηταν τελειοοοο)

γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να ειναι καλα...

ευχαριστω παντως ολους.. και ελευθερα να λετε αυτο που σκεφτεστε..δε παρεξηγω... αλοιμονοοοοοοοοοο

SOCRATIS
28-06-06, 12:18
Tα κόι δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες σε λίτρα με τα χρυσόψαρα
Τα κόι είναι μόνο για λίμνη. Απαιτούναι πολλά λιτρα ,τουλάχιστον...... 1000λτ
για ένα.

pet
28-06-06, 14:06
Ωραίο κοπαδάκι !!!! :smt013


Η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν περισσότερο με αγέλη ή με συμμορία...:D

gwgw
28-06-06, 14:16
Η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν περισσότερο με αγέλη ή με συμμορία...:D

εννοεις οτι η συμπεριφορα τους αλλαζει οταν ειναι περισσοτερα απο ενα απο όταν ειναι μονο του?

δηλ τι κανουν?

george
28-06-06, 14:18
εννοεις οτι η συμπεριφορα τους αλλαζει οταν ειναι περισσοτερα απο ενα απο όταν ειναι μονο του?

δηλ τι κανουν?

Για διάβασε εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο :
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm

που έχει δημοσιευτεί και στο περιοδικό του συλλόγου μας :
http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=8&id=26&Itemid=55

Blanch
28-06-06, 17:46
Ελλείψει πραγματικά μεγάλου ενυδρείου, το σχόλιό μου για τα koi αγαπητή gwgw είναι: ζητείται λίμνη! Έστω και μακροπρόθεσμα... όχι όμως πολύ!