PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν θέλω να γίνω συνεργός...


caverman
28-06-06, 08:00
Επειδή εάν δεν διαμαρτηρηθούμε όλοι για τις θηριοδίες αυτές θα είμαστε τουλάχιστον συνεργοί με λύπη μου αναδημοσιέυω ένα Post από άλλο forum:

Πως οι κινεζοι γδερνουν ζωντανα ζωα για την γουνα τους.....
Γνωριζοντας την αγαπη ολων σας για ολα τα υπεροχα πραγματα που η φυση μας προσφερει απλοχερα
πηρα το θαρρος να κανω την παρακατω δημοσιευση.
Αυτο που γινεται στην κινα ξεπερναει και την πιο αρρωστημενη φαντασια....

Επιτελους πρεπει να σταματησουν !!!!

Στειλτε τη διαμαρτυρια σας στα παρακατω link, βοηθηστε να τους σταματησουμε !

Οσοι αντεχουν ας δουν και το video ειναι λιγο μεγαλο (62mb) .


http://www.oipa.org/campagne/furcatdog_petitionchinesembassy.htm (http://www.oipa.org/campagne/furcatdog_petitionchinesembassy.htm)

http://www.oipa.org/appelli/abandonment_declarationeu_petition.htm (http://www.oipa.org/appelli/abandonment_declarationeu_petition.htm)

http://www.animal-protection.net/furtrade/movie.htm (http://www.animal-protection.net/furtrade/movie.htm)


Αναδημοσίευση από το http://www.fhs.gr/gr/forum/viewtopic.php?t=713 προς ενημέρωση των μελών του GAB.

rita
28-06-06, 09:12
το βιντεο δεν αντεχω να το δω...
δεν το πιστευω..δεν μπορω να το διανοηθω..δεν θελω να το καταλαβω.
δεν μπορω να κατανοησω πως ενας ανθρωπος γινεται τοσο σκληρος,πως λερωνει τα χερια του,την ψυχη του με αυτο τον τροπο...χανει το δικαιωμα να λεγεται ανθρωπος,τετοια ατομα αξιζουν την ιδια τυχη με αυτη των θυματων τους και δεν τους λυπαμαι καθολου...κ δεν ειναι δικαιολογια η πεινα κ η φτωχεια γι αυτη την δουλεια,απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ!!
ας λαβουμε υπ'οψην μας την φαλαινοθηρια κλπ...η τις μικρες φωκιες...

eliasfot1
28-06-06, 11:06
Τι μπορεί να πει κανεις γι αυτό ?
ότι είναι απάνθρωπο ? είναι λίγο
Λυπάμαι απλά που ανήκω στο ανθρώπινο είδος.
ΥΓ. το video είναι απερίγραπτο:smt085

notos
28-06-06, 11:29
ειχα δει κι αλλα βιντεο για το θεμα, αλλα αυτο ειναι εφιαλτικο... τι να πεις... μετανιωνω που το ειδα γιατι δεν θα το ξεχασω ποτε... κι αυτες οι δηλωσεις ειναι κριμα που αναφερονται μονο στα γατια και τα σκυλια... το να συμβαινει αυτο σε αλλα ζωα ειναι οκ δηλαδη?

Carebean pirate
28-06-06, 12:03
Αυτοι οι κινέζοι φταίνε για όλα.Αυτοί άρχισαν και το παράνομο κυνήγι
φαλαινας...+-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14


Τα καυμένα τα σκυλάκια και τα γατάκια...+-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14 +-14

Υ.Γ:Ξέρετε ότι οι κινέζοι λατρευουν τους σκύλους.....ως φαγητό:smt119 :smt019 :smt119 :smt019

Lsourtzo
28-06-06, 13:48
όταν ο άνθρωπος δεν σέβεται την ζωή σε όλες της εκφάνσεις της ... τότε δεν μπορείς να πεις τίποτα ... :smt087 :smt087 :smt087 :smt087 :smt087 :smt087

όταν έβλεπα το video σκεφτόμουν πως θα ένιωθε αυτός κρεμασμένος ανάποδα να τον δέρνουν ζωντανό ... :smt010 :smt010 :smt010 :smt010 :smt010 :smt010

ίσος έπρεπε να το πάθουν μερικοί ... ίσος τότε αποκτούσαν συνείδηση του πόσο πόνο προκαλούν !! :smt074 :smt074 :smt074 :smt074 :smt074

andreasp
28-06-06, 18:14
Με εχουν κατηγορησει πολλοι και πολλες , στην ζωη μου, οτι ειμαι αναισθητος!
Ηταν απο τις ελαχιστες φορες που με επιασε η ψυχη μου....
Κοντεψα να ξερασω...
Δεν μπορω να καταλαβω, για ποιον λογο ... εστω δεν το σκοτωνουν το ζωο πριν το γδαρουν!

Archon
28-06-06, 18:35
μου φτάνουν αυτά που διάβασα.....το video δεν το βλέπω...ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

Lsourtzo
28-06-06, 22:26
Δεν μπορω να καταλαβω, για ποιον λογο ... εστω δεν το σκοτωνουν το ζωο πριν το γδαρουν!

η γούνα δεν θα άξιζε πολλά γεμάτη αίματα !!!
και η θανάτωση του ζώου χωρίς αίματα είναι δύσκολο να γίνει ... εξάλλου δεν τους νοιάζει ... η δουλειά γίνεται και έτσι !!

το θέμα είναι ότι δεν τους νοιάζει σε τέτοιο βαθμό ... που δεν τα σκοτώνουν καν αφού τα γδάρουνε ... αλλά τα αφήνουν έτσι !!!

πραγματικά τραγικο !!!

andreasp
28-06-06, 23:25
Το προβλημα ειναι μηπως και λερωθει η γουνα?
Αφου ουτως η αλλος, πλενονται και περναν μπολικη επεξεργασια .... πριν βγουνε στην βιτρινα.
Μηπως ειναι κοστος?

klaz
28-06-06, 23:30
Το προβλημα ειναι μηπως και λερωθει η γουνα?
Αφου ουτως η αλλος, πλενονται και περναν μπολικη επεξεργασια .... πριν βγουνε στην βιτρινα.
Μηπως ειναι κοστος?ασχετα αν πλενονται,οντως η γουνα δεν πρεπει να λερωθει με αιμα......γιαυτο το λογο βλεπουμε πολλες φορες ακτιβιστες να βαφουν με σπρευ τα ζωα για να τα γλυτωσουν....:confused::confused::confused:

Fonamstel
29-06-06, 03:03
To πρόβλημα δεν είναι οι φτωχοί που γδέρνουν ζώα.:mad:
Το πρόβλημα είναι οι πλούσιοι που γουστάρουν να φοράνε γούνες.zw

Αν δεν υπήρχε ζήτηση για γούνες... για ποιον λόγο κάποιος θα τις "παρήγαγε" ?
Συνεπώς, αντί να διαμαρτυρόμαστε στις κινέζικες πρεσβείες... μήπως θα 'πρεπε να κοιτάξουμε τη γειτόνισσα που φοράει τη γουνίτσα της από το φθινόπωρο... λες και κάνει τόοοοσο κρύο στην Ελλάδα που μια ζακετίτσα δε φτάνει ?

Ο κινέζος φαΐ θέλει. Αν η κυρα Κατίνα (η ο κυρ Μήτσος) του από πάνω ορόφου θέλει γούνα, θα γδάρει τριχωτά ζώα να της πουλήσει, να φάει κι αυτός. Αν του ζητούσαν μάλλινες ζακέτες, θα κούρευε πρόβατα. Αν του ζητούσαν βαμβακερές μπλούζες, θα φύτευε μπαμπάκι.

:smt092

andreasp
29-06-06, 07:21
Δεν σχολιαζω το γιατι γδερνουν τα ζώα, ο τροπος ειναι που μου την δινει περισσότερο!
Ειναι δεκαδες τα παραδειγματα που η κοινωνία ζητάει και εν γνωση του, κατι παράνομο ή ανήθικο.
Ισως οσο αφορα τις γουνες, οι περισσοτερες γυναικες πάνω στην χαζομάρα τους, δεν καταλαβαινουν τι ακριβως συμβαίνει. Το πήρε απλά η κα.Κουλα διπλα, οποτε πρεπει να παρουμε και εμεις.
Ο βάναυσος τρόπος του γδαρσιματος με ενοχλεί!

dimitris21
29-06-06, 08:31
Εχθές και αφού είχα διαβάσει το συγκεκριμένο μήνυμα (το βίντεο δεν πρόκειται να το δω) έτυχε να πάω σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με παιχνίδια.
Όπως γύρναγα λοιπών χαζεύοντας έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι, που με πρώτη ματιά μου φάνηκε πολύ χαριτωμένο.
Ήταν ένα μικρό μαξιλαράκι πάνω στο οποίο υπήρχε ένα μικρό κοιμώμενο σκυλάκι.
Ήταν «γούνινο».
Δεν χρειάζεται φαντάζομαι να συνεχίσω? Μου φύγανε όλες η τρίχες (και δεν φημίζομαι για ιδιαίτερα μαλλιαρός:)).

notos
29-06-06, 11:23
... και απ οτι εχω διαβασει σε αναλογες σελιδες γι αυτα τα γουνινα κουκλακια που κυκλοφορουν, σκοτωνουν μικρα γατακια η σκυλακια για να τα φτιαξουν... Χρονια τωρα γινεται προσπαθεια μπουκοταζ της γουνας, αλλα η ασυνειδησια του συγχρονου καταναλωτη ηταν ειναι και θα ειναι παντα εμποδιο. Με τον ιδιο τροπο που μια οικογενεια αγοραζει απο ενα αυτοκινητο για καθε μελος της αδιαφορωντας για το κυκλοφοριακο κομφουζιο και την εκπομπη ρυπων που πολλαπλασιαζεται, η που βαζει κλιματιστικα παντου βοηθωντας την αυξηση της θερμοκρασιας κατα 2 περιπου βαθμους μεσα στις πολεις η... υπαρχουν απειρα παραδειγματα καταναλωτικης ασυδοσιας. Και δυστυχως ειναι πολυ βαθια ριζωμενα μεσα μας ολα αυτα ωστε να γινει εστω και η ελαχιστη διαφορα. Το ζητημα αυτο, οπως και πολλα αλλα εχει τοσο πολιτιστικες οσο και πολιτικες προεκτασεις. Ο κινεζος ειναι ασυνειδητος που γδερνει μ αυτο τον τροπο,η αν επιθυμειτε που γδερνει γενικως, αλλα το κανει για να ικανοποιησει βασικες αναγκες επιβιωσης. Ο δυτικος μικρο-μεσο-μεγαλοαστος που καταναλωνει αυτα τα προιοντα τι αλλο ικανοποιει περαν της ματαιοδοξιας του? και πως καταφερνεις να πεισεις την αχαρακτηριστη οτι ναι μπορει να της παει η γουνα αλλα δεν ειναι σωστο να τη φοραει? χε.....κα θα σου πει....

rita
29-06-06, 12:19
οσο και να ειναι ζητημα αναγκης..οσο και να πειναει καποιος η να εχει 10 παιδια,ειναι θεμα πως να στο πω..ηθικης!!
δεν μπορει ο οποιοςδηποτε ανθρωπος,ακομα κ ο πιο φτωχος να αρχιζει να κανει τα μαρτυρια του μεσαιωνα σε αθωα πλασματα!δεν σφιγγεται το στομαχι του,δεν του ερχεται να κανει εμετο,να σιχαινεται τον εαυτο του οταν βασανιζει το ζωο?οταν το βλεπει να σπαρταραει?
ισως να πουν καποιοι οτι αυτα τα λεμε γιατι εμεις ζουμε μια σχετικα ανετη ζωη χωρις στερησεις..αλλα δεν υπαρχει δικαιολογια...
πιστευω ακραδαντα οτι οι ανθρωποι που το κανουν αυτο ειναι απλα κακοι στην ψυχη...πολυ ευκολα θα μπορουσαν να το κανουν και σε ανθρωπο!
παραλληλα ομως συμφωνω και με οτι ειπε ο notos οσον αφορα το μπουκοταζ.

Nrgman
29-06-06, 14:52
,δεν του ερχεται να κανει εμετο,να σιχαινεται τον εαυτο του οταν βασανιζει το ζωο?οταν το βλεπει να σπαρταραει?.


Το αρνάκι που όλοι τρώμε το Πασχα πως νομίζετε οτι το σκοτώνουν? Με ένεση? δεν νομίζω.
Τόσα ζώα που γίνονται πειραματόζωα για να βελτιωθουν κάποια προιόντα που ΕΜΕΙΣ χρησιμοποιούμε.
Άρα κατα κάποιο τρόπο είμαστε όλοι συνεργοι.:( :( :(

andreasp
29-06-06, 16:17
Τι σχεση εχει το σφαξιμο του αρνιου, με αυτο που βλεπουμε στο video?
Ειπαμε ποτε να μην σφαξεις ζωο για να το φας? Ακομα αν θελεις, και για την γουνα του, (Θεωρω οτι ειναι εντελως ηλιθιο, απο την στιγμη που το μονο που εξυπηρετει ειναι να μπει η καθε Κουλα στο μάτι της Σουλας!).
Το προβλημα εδω δεν ειναι οτι τα σφαζουν! Τα βασανιζουν χωρις κανεναν λογο. Θα μπορουσε η ιδια δουλεια, να γινοταν και πολυ πιο πολιτισμενα.

γαυρος
29-06-06, 18:15
λειπει ο μαρτης απο τη σαρακοστη?
ηρθα για εξηγησεις!!:smt100:smt065

επειδη εγω το ειδα το εν λογω βιντεο και εχω δει και αλλα,
φιδια στην ιδια κατασταση δηλαδη, κλπ, και επειδη ειμαι λιγο
ψυχρος στο να τα βλεπω, εχω να σας πω τα εξης.

η περιγραφη προδιαθετει καποιος να τοχει δει δυστυχως.(βιντεο)
αυτο που ειναι το απεριγραπτο στην ολη υποθεση ειναι η εκδορα
ενω το ζωο ακομη βρισκεται εν ζωη.
ακομη και απο μαρμαρο να ειναι καποιος , σαλταρει.

εχοντας την περιεργεια γιατι το κανουν ετσι, οπως πολλοι προ-ειπαν,
ρωτησα ενα φιλο απο καστορια, γουναρα.
καλα ρε του λεω τι καννιβαλοι ειναι αυτοι οι κινεζοι? (αμεσως εγω βρηκα τον ενοχο...zw)
- γιατι μου λεει?
του λεω ετσι κι ετσι ειδα ενα βιντεο, με ρακουν αλεπουδες κλπ..
-α το εχω δει μου λεει !! ετσι ειναι αυτοι εκει, καφροι !!!
α λεω, ωραια αρα εμεις ειμαστε πολιτισμενοι, αρα δεν τα χτυπανε κατω σαν χταποδια...κλπ
-εμεις λεει το κανουμε πολιτισμενα,
πως δλδ του λεω...
-να, τα παιρνουμε 10-10, ζωντανα παντα, και τα ριχνουμε σε ενα βαρελι !!
:confused::confused::confused::confused:
και? ρωταω...
-το σκεπαζουμε και βαζουμε ενα λαστιχο που βγαζει γκαζι !! :smt075
αυτα ζαλιζονται, καιτ α βγαζουμε εξω και ...κανουμε τα υπολοιπα.:smt065

εχουν πεθανει του λεω ε?

:smt018:smt018 λεει, απλα ζαλιζονται και οπως ειναι ζαλισμενα πεφτει το :smt027

αρα του λεω δεν καταλαβαινουν τπτ ε?
-ρε αφου περπατανε μου λεει...:smt021:smt119

καγκελο εγω!! :smt100

δυστυχως φιλοι, δεν ειναι θεμα κινεζων τελικα,
ισως εκει το χτυπανε πιο αγρια απο οτι αλλού, αλλα σε γενικα πλαισια
αυτη ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η μοιρα του ερημου του ζωου.

και αυτο το εμαθα, γιατι δηλαδη...

γιατι αν το ζωο πεθανει και μετα εκδαρει, η γουνα του χανει το 70%
των ζωντανων συστατικων της, κατι κουφα μου ελεγε για ιχνοστοιχεια του δερματος κλπ...
το ρεζουμε ειναι οτι για να ειναι η γουνα προς καταναλωση απο τους δερματαδες,
το ζωο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι εν ζωη !!
αλλιως η γουνα καταστρεφεται και δεν πωλειται.

σορρυ αν ημουνα ολιγον ωμος, αλλα μονο ετσι γινοταν να το πω ...:confused:

notos
29-06-06, 19:22
αντε κι οσες θελετε γουνιτσα για το χειμωνα μετα απο αυτα με το καλο και με γεια σας!

Carebean pirate
29-06-06, 19:55
Εχει η μητέρα μου ένα σακκάκι από γούνα...Άραγε καμοια μέρα που θα λείπει να της το κλέψω...:smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt112 :smt112 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt077 :smt112 :smt112 :smt112 :smt112

Fonamstel
29-06-06, 23:44
Επιλοχία, thanks ( αν μπορει να το πει κανεις αυτό...) για τις λεπτομέρειες των δικών μας "πολιτισμένων πρακτικών"... δε νομίζω οτι τις ξέρουν πολλοί...

:smt076:smt076:smt076

Lsourtzo
30-06-06, 01:28
Άσχετο … νόμιζα ότι η Καστοριά δεν έχει ποια άλλους κάστορες ??? από πού βγάζουν τις γούνες ???

Σε ένα σχετικό θέμα σε μία από τις ελάχιστες καλές εκπομπές της τηλεόρασης είχε ειπωθεί ότι οι κάστορες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την περιοχή και ότι οι γουναράδες έχουν μείνει άνεργοι και το έριξαν στην αλιεία ???

τώρα τι βρήκαν και γδέρνουν ??? πέστροφες ??
αν και φαντάζομαι δηλαδή ότι μιας και τελείωσαν με τους κάστορες θα άρχισαν να γδέρνουν ότι άλλο ζωντανό το καταράστηκε ο θεός να έχει γούνα …

george
30-06-06, 09:23
Τι δουλειά έχουν οι κάστορες με τις γούνες και την Καστοριά ; :confused: :confused: :confused:

klaz
30-06-06, 09:29
αντε κι οσες θελετε γουνιτσα για το χειμωνα μετα απο αυτα με το καλο και με γεια σας!φτου..να παρει η οργη και σκεφτομουν να ''διορθωσω'' τη γουνα που εχω για το χειμωνα......θα με ρωτησετε γιατι.....ε γιατι πολλοι απο εσας εχετε ''πολλα ραμματα για τη γουνα μου''....:D :D :D

caverman
30-06-06, 09:39
- Διαφωτιστικές οι λεπτομέρειες του Γαύρου, αλλά να προσθέσω (για όσους είδαν το video) ότι ακόμη και αλήθεια να είναι: Τελικά δεν αφήνεις το ζώο να πεθάνει από τους πόνους αλλά μπαίνεις στο κόπο να το "λυτρώσεις".

Αγαπητοί φίλοι, καλά τα σχόλια αλλά πιστεύω ότι όσοι απο εσάς είναι αντίθετοι προς αυτό το είδος "εκμετάλευσης" της φύσης ας στείλουν την διαμαρτυρία τους μέσω του σχετικού link.

Στην "σύγχρονη" κοινωνία μας δεν υπάρχει ουσιαστική ανάγκη για την γούνα όπως παλιά.


Υ.Γ: Για τους εκτροφείς αλογίσιου κρέατος στην Κρήτη θα πούμε άλλη φορά...

accnt
30-06-06, 10:59
Καλό είναι να βλέπουμε και να γνωρίζουμε ότι γίνονται αυτές οι αθλιότητες, έτσι ώστε να μην τις υποστηρίξουμε ποτέ, αγοράζοντας παρόμοια προϊόντα.
Και όποιος θέλει γούνα και καλά…. Υπάρχουν και οι οικολογικές….
Ενημέρωση χρειάζεται… όλοι φαντάζομαι (ελπίζω) είμαστε ευαίσθητοι σε παρόμοια θέματα….

Strahos
30-06-06, 11:05
σε κανένα κανάλι πρέπει να παιχτεί το video και άλλα πολλά παρόμοια μπας και τα δει καμιά θείτσα και καμιά χαζογκόμενα και φιλοτιμηθούνε λίγο και δεν ξαναγοράσουν γούνες. Να βλέπουν γούνα και να τους έρχονται οι εικόνες

Lsourtzo
30-06-06, 11:24
Τι δουλειά έχουν οι κάστορες με τις γούνες και την Καστοριά ; :confused: :confused: :confused:
Υπάρχουν 2 εκδοχές για το από πού πείρε το όνομα της η Καστοριά …
Η μία είναι ότι το πείρε από τον γιό του Δια Κάστορα …

Η επικρατούσα άποψη όμως λέει ότι στην λίμνη της Καστοριάς ζούσαν χιλιάδες κάστορες οι οποίοι έδωσαν και το όνομα στην πόλη … αυτός ήταν και ο λόγος που γνώρισε τόσο μεγάλη άνθηση η γουνοποιία στην περιοχή … δύστυχος τώρα ποια η κάστορες είναι εξαφανισμένοι από την λίμνη !! το αλόγιστο κυνήγι για την γούνα τους οδήγησε στην ολοκληρωτική εξαφάνιση τους από την περιωχή !!

Για μένα οι γουνοποιοι της Καστοριάς λοιπόν είναι 2 φορές κατακριτέοι ! μία γιατί εξαφάνισαν ένα είδος στον βωμό του κέρδους … δεύτερον γιατί δεν είχαν ούτε τόσο δα μυαλό ώστε να φροντίσουν με την συντηρητική εκμετάλλευση να μην μείνουν άνεργοι !!

ps. Για να μην παρεξηγηθώ … οι κάστορες δεν εξαφανίσθηκαν εχθές …
Μιλάμε τα τέλη του 18ου αιώνα όταν και η Καστοριά γνώριζε και τις μεγάλες δόξες της … πάντα εξαιτίας της γουνοποιίας που όπως είναι φυσικό κληρονομήθηκε και στις νέες γενιές …

crazyio
01-07-06, 21:27
- Διαφωτιστικές οι λεπτομέρειες του Γαύρου, αλλά να προσθέσω (για όσους είδαν το video) ότι ακόμη και αλήθεια να είναι: Τελικά δεν αφήνεις το ζώο να πεθάνει από τους πόνους αλλά μπαίνεις στο κόπο να το "λυτρώσεις".

ΤΙ ? μα καλα τι λές ?? και να κάνουν "έγκλημα" ?? να "σκοτώσουν" το "ζωντανό" ?? Αμαρτία!!
σου λέει εμείς το γδάραμε... δεν το σκοτώσαμε ....
ενοχές ? τι είναι αυτό ? η τσέπη μας να είναι καλά και οι ενοχές πάνε περίπατο .....

mikenuke
03-07-06, 08:27
Αγαπητοί φίλοι, καλά τα σχόλια αλλά πιστεύω ότι όσοι απο εσάς είναι αντίθετοι προς αυτό το είδος "εκμετάλευσης" της φύσης ας στείλουν την διαμαρτυρία τους μέσω του σχετικού link.
To θεμα ειναι οτι πολλοι απο μας αρεσκονται στη συζητηση αυτη αλλα βαριουνται να παν στη σελιδα να προσυπογραψουν την διαμαρτυρια, βαλτε και μενα μεσα σε αυτους. Απο εκει ξεκιναει το προβλημα, αδιαφορια!

Lsourtzo
03-07-06, 11:49
To θεμα ειναι οτι πολλοι απο μας αρεσκονται στη συζητηση αυτη αλλα βαριουνται να παν στη σελιδα να προσυπογραψουν την διαμαρτυρια, βαλτε και μενα μεσα σε αυτους. Απο εκει ξεκιναει το προβλημα, αδιαφορια!

Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι … είτε υπογράψουμε είτε όχι !!!

Δεν είναι αδιαφορία … έλλειψη πίστης είναι !!

mikenuke
04-07-06, 08:54
Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι … είτε υπογράψουμε είτε όχι !!!
Δεν είναι αδιαφορία … έλλειψη πίστης είναι !!
Μπραβο αυτο ειναι...

filoxenos
04-07-06, 09:02
Ειλικρινά, χαίρομαι πολύ για την ευστοχία της διαπίστωσης.
Οταν γνωρίζεις ακριβώς την πηγή του προβλήματος (απραξία και μη συμμετοχή, λόγω έλλειψης πίστης στο αποτέλεσμα), μπορείς - ίσως - να παλαίψεις πιο σωστά και ουσιαστικά, ώστε να έχεις τελικά, πρακτικό αποτέλεσμα...

caverman
04-07-06, 09:34
έλλειψη πίστης είναι ... αλλά καμιά φορά η αδιαφορία στέλνει λάθος ...μυνήματα.

Εάν κάποιος λάβει σαν δεδομένη την αδιαφορία μας ...θα σκεφτεί να κάνει ακόμη χειρότερα....

Εάν κανένας δεν διαμαρτύρεται για τίποτα ...έχουν να δούν ακόμη πολλά τα ματάκια μας και να ακούσουνε τα αυτάκια μας. Και κάποια στιγμή όλα αυτά θα είναι τόσο κοντά μας που δεν θα έχουμε την επιλογή ... να μην δούμε το video ή να μην ακούσουμε ή να μην διαβάσουμε.

Tkagem
04-07-06, 13:14
Καλά όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέτε,το θέμα είναι όμως άν θα ξανασκεφτούμε να αγοράσουμε ποτέ στο μέλλον γούνινα ρούχα,πέτσινα ή δερμάτινα.Εγώ μετά το σόκ που έπαθα εφού είδα το Βίντεο,και το έχω δεί από προχθές 4 φορές (Το έβαζα να το βλέπουν φίλοι μου,να ξυπνήσουν),ειλικρινά ο ψυχολογικός μου κόσμος δέν είναι σε κάλή κατάσταση...Μέχρι πρίν ένα μήνα είχα 2 σκυλιά,ένα μεγάλου μεγέθους <Σάμογιετ> 14 ετών και ένα μικρούλι <Κανίς-Πεκινουά> 6 ετών,και τα 2 σκυλιά τα έχουμε από μωρά.Τώρα μείναμε με ένα γιατί το μεγάλο μας, μάς άφησε λόγω γειρατίας,ακόμα να το ξεπεράσουμε....Μαζί με αυτό το σκυλί είχα μεγαλώσει...Βλέποντας λοιπόν αυτό το βίντεο μου δημιουργήθηκαν ανάμεικτα συναισθήματα μίσους και στεναχώριας.Πώς γίνεται ένας λογικός άνθρωπος να κάνει κάτι τέτοιο σε ζώο,ποιός πού***ς,γ**ιόλης,που να τον είχα μπροστά μου θα του έκανα το ίδιο,αλλά δέ θα τον άφηνα να ξεψυχήσει...Θα πλήρωνε το θάνατο τόσων χιλιάδων ζώων που έγδαρε.
Δέ θέλω να ακούσω πως το κάνουν από ανάγκη,για να ζήσουν...Δέ με νοιάζει πόσα παιδιά έχουν να θρέψουν...και ακόμα περισσότερο δέ με νοιάζει η ανάγκη των κολοπετσωμένων πλουσίων να φοράνε γούνες για να δείχνουν τη μεγαλοπρέπειά τους.Δέ ξέρουν αυτοί οι πλούσιοι τι αμαρτίες κουβαλούν αυτές οι γούνες πάνω τους,και αυτοι οι πλούσιοι είναι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί απ'όλους,γιατι άν δέν υπήρχε ζήτηση,δέ θα υπήρχε παραγωγή,,,και έτσι αυτά τα κακόμοιρα ζωάκια θα ζούσαν ευτυχισμένα και <ΕΛΕΥΘΕΡΑ> εκεί που τους αξίζει.
Λυπάμαι πραγματικά που γίνεται αυτό παγκοσμίως,και με άλλα ζώα και κυρίως με θαλάσσια που αυτά κι άν υποφέρουν...
Στο μόνο πράγμα που θα ήθελα να ήμουν συνεργός είναι στο βασανισμό αυτών των αρμόδιων που είναι υπεύθυνοι για τον πόνο των ζώων αυτών.Αυτό το βίντεο είναι απο τα πιό σοκαριστικά πλάνα που έχω δεί ποτέ.Δέ νομίζω να το ξεχάσω ποτέ,κι άν με πόνεσε τόσο εγώ θέλω να ευχαριστίσω τον Caverman που μάς άνοιξε περισσότερο τα μάτια και ανέβασε το πιό σπουδαίο θέμα σε αυτό το forum που έχω διαβάσει.Ωραία η αγάπη μας για τα ψάρια,άλλα ζώα όμως είδαμε τι τραβάνε και αξίζει τέτοια θέματα όποιος άλλος ξέρει να μας ξεστραβώνει για να βλέπει όλο και περισσότερος κόσμος τη γυμνή αλήθεια.
Σας ευχαριστώ κύριοι για την υπομονή σας να διαβάσετε αυτό το φλύαρο κέίμενο,Συγνώμη αλλα με πόνεσε η ψυχή μου με αυτό που είδα και ήθελα κάπου να ξεσπάσω.

klaz
04-07-06, 13:34
και ακόμα περισσότερο δέ με νοιάζει η ανάγκη των κολοπετσωμένων πλουσίων να φοράνε γούνες για να δείχνουν τη μεγαλοπρέπειά τους.Δέ ξέρουν αυτοί οι πλούσιοι τι αμαρτίες κουβαλούν αυτές οι γούνες πάνω τους,και αυτοι οι πλούσιοι είναι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί απ'όλους,γιατι άν δέν υπήρχε ζήτηση,δέ θα υπήρχε παραγωγήμην ξυνεις πληγες τωρα αγαπητε...γιατι οντως δεν θα γινοταν τιποτε απο ολα αυτα αν δεν υπηρχε η ''αρχουσα''ταξη...που και ο ιδιος ο χριστος την εφτυσε καταμουτρα........ανοιγω βεβαια αρκετα την συζητηση,αλλα δυστυχως τα περισσοτερα προβληματα του πλανητη(για να μην πω ολα)απο αυτην την ταξη προερχονται..:???: κριμα που αυτη τη στιγμη δεν εχω διπλα μου ενα ποτηρι καλο κοκκινο κρασι,γιατι θα εγραφα μεχρι τη δευτερα παρουσια....και ισως και λιιιιγο μακρυτερα........-+10 -+10 -+10 -+10 ;) :rolleyes: ;)

Tkagem
04-07-06, 13:58
Εσύ τώρα φίλε Klaz τί περιπτωσάρα πρέπει να είσαι!!!Όσα μυνήματα σου έχω διαβάσει έχουν όλα μιά ύπουλη δόση χιούμορ,και η αλ΄ξθεια είναι ότι γελάω γιατί τα λές με αστείο τρόπο αυτά που λές.Είσαι ωραίος.Για το θέμα αυτό τώρα πήγες πολύ μακρια περί Χριστού και αριστοκρατείας,αλλά δέν έχεις άδικο.Αυτό πού όμως πιστεύω πως συμπεραίνουμε τελικά όλοι είναι πως το χρήμα δέ φέρνει τελικά ούτε ευτυχία,ούτε και καλή ζωή.Η πλούσια ζωή δέν είναι τελικά τίποτ'άλλο παρά μιά ζωή βουτιγμενη στο αίμα,που δέ θα την ήθελα όσα λεφτα και να μου δίνανε.Αυτά είναι φίλε Klaz,καλύτερα φτωχός και συνειδητοποιημένος,παρά πλούσιος και Διεφθαρμένος....

george
04-07-06, 14:09
Θα καταντήσω γραφικός ... παιδιά ... ξεφύγαμε πάλι :smt063

filoxenos
04-07-06, 14:20
Θα καταντήσω γραφικός ... παιδιά ... ξεφύγαμε πάλι :smt063
Είναι σε λάθος κατηγορία... Επί παντός επιστητού, είναι η σωστή... (προσωπική γνώμη και μόνο)
Και σε αυτήν, στέκει κάλλιστα...
...καλύτερα φτωχός και συνειδητοποιημένος,παρά πλούσιος και Διεφθαρμένος....
:smt038 :smt038 :smt038 ... +-3 +-3 +-3

george
04-07-06, 14:31
Είναι σε λάθος κατηγορία... Επί παντός επιστητού, είναι η σωστή... (προσωπική γνώμη και μόνο)
Και σε αυτήν, στέκει κάλλιστα...

:smt038 :smt038 :smt038 ... +-3 +-3 +-3

Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;

klaz
04-07-06, 14:35
Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;...ο τροπος θανατωσης ορισμενων ζωων με διαταγη της αρχουσας ταξης σε αυτην την ατιμη και ανιση κενωνια.........:smt108 :smt108 :smt108 :smt108 :smt108

Tkagem
04-07-06, 14:37
Νομίζω ότι το ένα είναι αποτέλεσμα του άλλου,οπότε και συνδέονται άμεσα...Η επικεφαλίδα <Δέ θέλω να είμαι συνεργός> που ταιριάζει καλύτερα?Πιστεύω οι Moderator ξέρουν καλύτερα.

filoxenos
04-07-06, 14:37
Ποιό είναι το θέμα μας ; Η άτιμη η κενωνία και οι ταξικές διαφορές ή η θανάτωση των ζώων με τον συγκεκριμένο τρόπο ;;;
Τα δύο θέματα συνδέονται άμεσα. Η συζήτηση είναι ενιαία και κατά τη γνώμη μου δεν έχει ξεφύγει, απλά συνεχίζεται, επεκτείνεται και θεωρώ ότι προβληματισμοί τέτοιου είδους είναι χρησιμότατοι, ενδιαφέροντες και δεν θα πρέπει να αποθαρρύνονται, αλλά το αντίθετο...

filoxenos
04-07-06, 14:39
...........!
Αυτή η απόλυτα εντυπωσιακή και ταυτόχρονη ταύτιση απόψεων, λέει πολλά... ;)

Tkagem
04-07-06, 14:42
Πές τα χρισόστομε!!!!!!!

klaz
04-07-06, 14:43
Πές τα χρισόστομε!!!!!!!μωρε τα λεω...αλλα ποιος μ'ακουει.......:rolleyes: :D :D :smt041
the golden moyth........

accnt
04-07-06, 14:49
Καλά όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέτε,το θέμα είναι όμως άν θα ξανασκεφτούμε να αγοράσουμε ποτέ στο μέλλον γούνινα ρούχα,πέτσινα ή δερμάτινα.

Μην μπερδευόμαστε παιδιά…. Άλλο οι γούνες που συμφωνώ και άλλο τα πέτσινα… (ρούχα και παπούτσια….). Αυτά γίνονται από το δέρμα των σφαγμένων προς φάγωμα βοοειδών.

Να πω τώρα και γω κάτι….. όταν πάμε για ψάρεμα και παίρνουμε το καβουράκι με το κέλυφος και το σπάμε, το περνάμε στο αγκίστρι –ζωντανό ε???- και μετά ψαρεύουμε με αυτό τα ψαράκια, αυτό τι είναι??? Είναι διαφορετικό ή επειδή είναι μικρό δεν μας πειράζει?

Tkagem
04-07-06, 14:53
Μα είναι καλύτερο να φοράς πετσί από σφαγμένο ζώο???????Εμένα και πάλι ανατριχίλα θα μ'έπιανε μέσα στο πέτσινο....Τί να πώ,μετα απ'αυτό το βίντεο οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση σε ζώο θα με βρεί αντιθετο.

klaz
04-07-06, 14:56
Μην μπερδευόμαστε παιδιά…. Άλλο οι γούνες που συμφωνώ και άλλο τα πέτσινα… (ρούχα και παπούτσια….). Αυτά γίνονται από το δέρμα των σφαγμένων προς φάγωμα βοοειδών.

Να πω τώρα και γω κάτι….. όταν πάμε για ψάρεμα και παίρνουμε το καβουράκι με το κέλυφος και το σπάμε, το περνάμε στο αγκίστρι –ζωντανό ε???- και μετά ψαρεύουμε με αυτό τα ψαράκια, αυτό τι είναι??? Είναι διαφορετικό ή επειδή είναι μικρό δεν μας πειράζει?προς θεου..κανεις δεν ειπε για τα δερματινα,τουλαχιστο οχι με τον τροπο της εκδορας των καημενων θηλαστηκων για τη γουνα τους.....απο την αλλη αγαπητε γιαννη,θεωρω καπως αστοχη την τοποθετηση σου σχετικα με το ψαρεμα και τα καβουρια....δηλαδη με την ιδια λογικη θα πρεπει οταν περπαταμε να κοιταμε μονιμα κατω στο εδαφος μηπως και πατησουμε κανα μυρμηγκακι...?δεν νομιζω....αν και στο παρελθον το ειχα κανει και ειχα βρει ενα δεκαρικο.....:rolleyes:

accnt
04-07-06, 14:58
Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι!
Παπούτσια δηλ. δεν θα ξαναβάλεις? Από τι είναι φτιαγμένα αυτά?
Τρως την μοσχαρίσια μπριζόλα και θα φορέσεις και τα παπουτσάκια. Δεν κακοποιείς τπτ, εφόσον το σφαγείο πληρεί τους κανόνες.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο…

accnt
04-07-06, 15:00
προς θεου..κανεις δεν ειπε για τα δερματινα

Δερμάτινα = πέτσινα…..

klaz
04-07-06, 15:04
Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι!
Παπούτσια δηλ. δεν θα ξαναβάλεις? Από τι είναι φτιαγμένα αυτά?
Τρως την μοσχαρίσια μπριζόλα και θα φορέσεις και τα παπουτσάκια. Δεν κακοποιείς τπτ, εφόσον το σφαγείο πληρεί τους κανόνες.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο…ωπα,ωπα...2 λεπτα.και βεβαια θα ξαναβαλω οπως ολοι μας αλλωστε...καλως η κακως ειμαστε η κορυφη της τροφικης αλυσιδας,και αυτο προς το παρων δεν αλλαζει,αλλα εχουμε την λογικη,η οποια μας δειχνει το δρομο το σωστο,και αυτος ειναι οτι απο τη στιγμη που επιλεγουμε προς βρωση εναν ζωντανο οργανισμο θα ΠΡΕΠΕΙ να επιλεξουμε οσο το δυνατο τον πιο ανωδυνο(οσο γινεται)τροπο θανατωσης του ζωου,χωρις να νιωσει τον θανατο.τωρα το μετα το τι θα γινει με το δερμα του ζωντανου..δεν νομιζω οτι το ενδιαφερει και παρα πολυ....

accnt
04-07-06, 15:12
Αυτά που λέω αναφέρονται στον φίλο tkagem.
Klaz τα ίδια πράγματα λέμε....(σχεδόν);)

klaz
04-07-06, 15:15
Αυτά που λέω αναφέρονται στον φίλο tkagem.
Klaz τα ίδια πράγματα λέμε....(σχεδόν);)εεεε,καλα...δισκους ειχες.....δισκους εχω......τι θα λεγαμε...???μπουρδες....?:rolleyes: :p :p :p

Tkagem
04-07-06, 15:23
Ξαναλέω ότι με σόκαρε το βίντεο και γι'αυτό σκέφτομαι έτσι.Γίνεται να μήν ξαναφάω κρέας,ζείς χωρίς κρέας.Όσο για τα παπούτσια μου αυτή τη στιγμή ουδέν είναι δερμάτινο.Όλοι τρώμε κρέας,και όλοι μας όλο και κάτι δερμάτινο θα φορέσουμε.Αλλά όλοι πιστεύω πως είμαστε αντίθετοι με το βασανισμό των ζώων,και σε κανέναν μας δέν αρέσει η σφαγή οποιουδήποτε ζώου παρ'όλο που αυτό είναι αναπόφευκτο λόγω επιβίωσης........
Μη γίνομαι παρεξηγήσιμος,αλλιώς τα λέω,αλλιώς τα βλέπετε μερικοί.Μπορεί να τα διατυπώνω λάθος,άν είναι έτσι με συγχωρείτε...

Lsourtzo
04-07-06, 15:24
έχετε ξεφίγει εντελός έτσι ... :smt108

caverman
05-07-06, 09:02
Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να μην ξεφύγουμε της ουσίας. Το όριο είναι απόλυτα διακριτό. http://www.fhs.gr/gr/forum/images/smiles/eusa_wall.gif (javascript:emoticon('](*,)')) Και κατά την γνώμη μου:

1) Το γεγονός ότι είμαστε η κορυφή της "καταναλωτικής" αλυσίδας δεν μας δίνει κανένα δηκαίωμα να εξαφανίσουμε από προσώπου γης κάποια άλλη μορφή ζωής (ακόμη και για λόγους επιβίωσης, ΄τα νοήμονα όντα πρέπει να βρούν τρόπο που να διασφαλίζει το παραπάνω μιας και είναι νοήμονα) Στο παρελθόν αυτό (ο σεβασμός σε κάθε μορφή ζωής) ήταν κουλτούρα κάθε αρχαίου πολιτισμού. +-3 (μέχρι αρκετά πρόσφατα)

2) Με την προυπόθεση ότι το παραπάνω (1) είναι σεβαστό επίσης δεν έχουμε δηκαίωμα να "βασανίσουμε" καμιά μορφή ζωής με τέτοιο απάνθωπο τρόπο. (όντας νοήμονες και πολιτισμένοι)

Και για να πάμε μόλις λίγα χρόνια πίσω ακόμη και οι κυνηγοί άγριων ζώων που τα σκότωναν για τρόπαια δεν έκαναν τέτοια βασανιστήρια (παρόλο που δεν διασφάλησαν το (1) και χιλιάδες είδη σήμερα κινδυνεύουν με αφανισμό. (τα παιδιά μας θα μαθαίνουν την πρότερη υπάρξή τους από τα video του Νational Geographic):sad:

Για τα παραπάνω που δύσκολα επιδέχονται αμφισβήτησης μπορούμε:

1) Να αδιαφορήσουμε και να μην κάνουμε τίποτα (εύκολο ρίχνουμε και τις ευθύνες στην κακούργα την καινωνία κλπ κλπ)

2) Να ενημερωθούμε και επίσης να μην κάνουμε τίποτα (υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα σε αυτό το κόσμο να ασχοληθούμε :smt015 :smt015 :smt015 , οι μανάδες μας θα το έλεγαν αναισθησία)

3) Να ενημερωθούμε και να αντιδράσουμε (εδώ μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κάτι )

Διαλλιέχτε φίλοι μου, διαλλιέχτεεεεεεεε...


Προσωπικά έχω ήδη επιλέξει:

1) Να ενημερώσω όσους μπορώ.
2) Να διαμαρτυρηθώ υπογράφοντας στο παραπάνω link και όπου αλλού μπορώ. :smt024

Για το (1) μου χρειάστηκε τόσος χρόνος όσο και για οποιοδήποτε άλλο post.

Για το (2) επίσης μόνο τόσο λίγος χρόνος όσο να γράψει κάποιος ένα post.

Ας μην είμαστε πεσιμιστές :smt018 ότι τίποτα δεν θα καταφέρουμε με μια απλή διαμαρτυρία. Είναι ένα μέτρο πίεσης. Μπορεί να μην είναι ισχυρό αλλά υπάρχει. Οι "ποιό ευαίσθητοι" μπορούν να το αμφισβητήσουν μόνο εάν βρούν και εφαρμόσουν ένα καλλίτερο.

Τόσο απλά. Οι "προεκτάσεις" δεν βλάπτουν αλλά και δεν πιέζουν...

Φιλικά caverman.

Tkagem
05-07-06, 10:50
Μπράβο σου,ειλικρινά θαυμάζω τον τόσο ώριμο τρόπο σκέψης και δράσης που έχεις.Ελπίζω να καταφέρουμε κάτι στο τέλος,έστω και μικρό,αλλά κάτι.

klaz
05-07-06, 11:12
και βεβαια θα συμφωνησω με τους παραπανω,αλλα ορισμενες φορες ''παιζει'' ρολο και η παιδεια -αρχες που εχει ο καθενας μας για να μπορεσει επιτελους καποια στιγμη να αλλαξει το τοπιο....θα σας πω ενα συντομο παραδειγμα....
το 1991 υπηρετησα στον ελληνικο στρατο,σαν αλεξιπτωτιστης στην αρχη,και υστερα στις ειδικες δυναμεις ,στις καταδρομες...μεχρι εδω ολα καλα...στην πορεια κληθηκαμε να φυλαξουμε τα συνορα στην οροσειρα του ΓΡΑΜΜΟΥ,απο την αθρωα ελευση παρανομων αλβανων στη χωρα μας...ζουσαμε σαν αγριμια μεσα σε σκηνες στο βουνο σε συνθηκες ανταρτοπολεμου για διαστηματα των 40 ημερων περιπου,1 μηνα στη μοναδα,και μετα ξανα πισω....το αποτελεσμα..?ειδα θηριωδιες μπροστα στα ματια μου απο συναδελφους προς τους οικονομικους αυτους μεταναστες..(εικονικες εκτελεσεις,ξυλο,κρεμαλες ,χαρακωματα με μαχαιρια,και αλλα τετοια ''ομορφα'')...ποιο ειναι λοιπον το ζουμι κυριοι..?οτι αν ορισμενοι''ανθρωποι''κρυβουν τετοια ωμοτητα μεσα τους,και την βγαζουν διασκεδαζοντας μαλιστα τις εντυπωσεις,και κατα ανθρωπινης υπαρξης ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΕΙΡΗΝΗΣ......φανταστειτε πως θα λειτουργουσαν αν ειχαν εξουσια απεναντι σε ανυπερασπιστα ζωακια......αυτα ειχα να πω,και με το συγκεκριμενο ποστ μου δωθηκε η αφορμη να ξεστομησω γεγονοτα που τα κουβαλαω χρονια μεσα μου,και τα ειχα θαμμενα στα βαθη της ψυχης μου.

halvas69
05-07-06, 11:25
Α ρε klaz την ίδια περίοδο ήμουν και εγώ στα μέρη αυτά, κάπου στην 8η Μεραρχία.
Τα περί θηριωδιών (δικών μας) είναι 100% ακριβή.
Ήταν η περίοδος που πρωτοπέρασαν τα σύνορα και έβαλαν εμάς τα φαντάρια να συλλαμβάνουμε όλους αυτούς.
Όλοι εμείς οι "πολιτισμένοι" την κουβαλάμε μέσα μας την πίκρα αυτή και θα την κουβαλάμε πολλά χρόνια, άσχημες εποχές που δεν ξεχνιούνται.
Αισχρά πράγματα - αισχρά που λίγοι είχαν το σθένος (σαν τον klaz) να αντιδρούν σε αυτά τα φαινόμενα.
Στην μονάδα μου οι "καλοί" ήμασταν 3 όλοι κι' όλοι, οι υπόλοιποι έβγαζαν τα εσώψυχα τους καθημερινώς.
ΥΓ Περαστικά μας :(

klaz
05-07-06, 11:37
αρα χαλβα μου με καταλαβαινεις..απολυτα.το θεμα ομως δεν ηταν μονο τα βασανιστηρια,αλλα και μερικοι φονοι............που δυστυχως εγιναν απο κρητικα χερια συναδελφων,αλλα θαφτηκαν προσεχτικα τα παντα......:( :( .θελω να καταληξω οτι οπου περπατουσε στα συνορα ο πρασινος μπερες...πλανιοταν και δυστυχια.......ετυχε περιπου 9 χρονια μετα,να μπω σε φαστ-φουντ θεσ/νικης,και να βλεπω εναν ανθρωπο απεναντι να με κοιταει με τετοιο τρομο,σε σημειο να μου σηκωθει η τριχα.....λιγες ωρες μετα θυμηθηκα τον αγνωστο αντρα......τον ειχαν κρεμασμενο σε δεντρο γυρω στις 12 ωρες με τα ποδια του οριακα να ακουμπανε πανω σε ενα ντενεκε......και με γνωρισε τοσα χρονια μετα σαν εναν απο τους βασανιστες του........λυπαμαι που τα γραφω τωρα ετσι χυμα,και ελπιζω να μην τα ξανααναφερω ποτε πια στη ζωη μου....ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ......:confused: :( :(

Mariel
06-07-06, 13:32
http://www.peta2.com/takecharge/swf/fur_farm.swf

μου το'στειλαν σημερα με ε-μαιλ....ακομα δεν εχω συνελθει απο το σοκ...

μου ηρθε ετσι....

IT IS VERY SHOCKING! I ONLY WATCHED SECONDS OF IT....
To everyone who's against the torture of animals. This
video is real!!!> > Take a look at the video using the
link below (or copy paste address to an internet
explorer), but beware if you haven't got the nerve to
watch this.
http://www.peta2.com/takecharge/swf/fur_farm.swf

Please enter your name in the list below and send this
to others by copying the content of this message into
your next e-mail!!! When the list reaches 500 names
the e-mail should be sent to the Peta Organisation!
Please help us! Number 500 please send your mail to
Important: If you get this mail more then once, just
enter your name once (will be checked!)> >
THANKS/DANKE/BEDANKT> on behalf of all animals/im
Namen der Tiere/namens alle dieren
01. Jana Bregy, Schweiz
02. Rafael Bittel, Schweiz
03. Angela Fioroni, Schweiz
04. Zeiter Florian, Schweiz
05. Meichtry Jφrg, Schweiz
06. Zumtaugwald Beatrice, Schweiz
07. Walpen Hans
08. Sascha Schalbetter
09. Florian Eggel
10. Bumann Silvio
11. Juon Andreas
12. Bregy Helga
13. Juon Carmen
14. Karlen Adelheid, Schweiz
15. Lorenz Linda, Schweiz
16. Zuber Nathalie
17. Lorenz Dominik Schweiz
18 Diezig Alexander, Schweiz
19. Perren Christine, Schweiz
20. Perren Isa,Schweiz
21. Franzen Dominic, Schweiz
22. Franzen Michel, Schweiz
23. Blanca Ritler, Schweiz
24. Sandra Ritler, Schweiz
25. Jennifer Ambord, Schweiz
26. Pratico Katja Schweiz
27. Giuliani Giovanni, Schweiz
28. Maria Bauer, Φsterreich
29. Bastian Uzlas, Φsterreich
30. Roland Stockhammer, Φsterreich
31. Schaurecker Helmut, Φsterreich
32. Bumhofer Thomas, Φsterreich
33. Penzenstadler Gloria, Φsterreich
34. Meindl Matthias Φsterreich
35. Penzenstadler Edith, Φsterreich
36. Mόhlbacher Bastian, Φsterreich
37. Jungwirth Kathrin, Φsterreich
38. Lanschόtzer Sonja,Φsterreich
39. Huber Sandra, Φsterreich
40. Rendl Nina, Φsterreich
41. Gimpl Andrea, Φsterreich
42. Mayer Susanne, Φsterreich
43. Petra Stockinger,Φsterreich
44. Manfred Sp rung, Φsterreich
45. Daniela Steinschaden, Φsterreich
46. Kerstin Fφdinger, Φsterreich
47. Schaumberger Brigitte, Φsterreich
48. Daniela Trittremmel, Φsterreich
49. Claudia Dercz, Φsterreich
50. Birgit Nekowitsch, Φsterreich
51. Verena Ochsenhofer
52. Doris Wenny
53. Daniela Moor, Φsterreich
54. Bettina Nemecek, Φsterreich
55. Bettina Gaida, Φsterreich
56. Hofbauer Liliane,φsterreich
57. Edith Schichtar, Φsterreich
58. Gerasch Martin ,Φsterreich
59. Fam. Jamy, Φsterreich
60. Manuela Wandl, Φsterreich
61. Wilhelm Wandl, Φsterreich
62. Johanna Wandl, Φsterreich
63. Baldauf Helmut, Φsterreich
64 Aminger Enrica, Φsterreich
65 Baldauf Michaela, Φsterreich
66 Andrea Urbanetz, Φsterreich
67 Stefan Toman, Φsterreich
68 Karin Stanzel, Φsterreich
69 Markus Peraus, Φsterreich
70 Melanie Kubicek, Φsterreich
71 Nicole Frei, Φsterreich
72 Nadine Hadwiger, Φsterreich
73 Bettina Mόllner, Φsterreich
74 Paloda Nicole, Φsterreich
75 Seiler Verena, Φsterreich
76 Eggermann Corinna, Φsterreich
77 Schano Flora, Φsterreich
78 Pφlzl Michael, Φsterreich
79 Franz Krauskopf, Φst erreich
80 Su si Pelz, Φsterreich
81 Lina Fecht, Φsterreich
82 Andrea Lucan, Φsterreich
83 Siegfried Lucan, Φsterreich
84 Albertine Travnicek, Φsterreich
85 Christian Travnicek, Φsterreich
86 Gerald Schinzel, Φsterreich
87 Regina Schinzel, Φsterreich
88 Rebekka Heis, Φsterreich
89 Petra Krejci, Φsterreich
90 Tina Kalmund
91 Marita Klaaίen, Deutschland
92 Diana Troitzsch
93 Fritz Troitzsch
94 Elisabeth Troitzsch
95 Teresa Troitzsch, alle Deutschland
96 Irmgard Fendt, Deutschland
97 Gerhard Fendt, Deutschland
98 Martin schmid, Deutschland
99 Janina Φchsner, Deutschland
100 Luciana Schmidt, Deutschland
101 Christoph Glogner
102 Anneli Veldkamp, Deutschland>
102 Rob Veldkamp, Nederland
103 Desmond Boers, Nederland
104 Gerwin Maathuis, Nederland
105 Yvonne Maathuis, Nederland
106 Regina Maathuis, Nederland
107 Jeffrey Maathuis, Nederland
108 Jarno Maathuis, Nederland
109 Philip Kamermans, Nederland
110 Karin Kamermans, Nederland
111 Jillian Kamermans, Nederland
112 anneke lagendijk Nederland
113 s.o.s. Dier - Capelle aan den IJssel, NL
114 Maryles Aracil - llledo - Capelle aan den IJssel,
NL
115 Johne van Beek - Capelle aan den IJssel, NL
116 Gaby Campo - Capelle aan den IJssel, NL
117 Ellie Hofman - Beinsdorp, NL.
118 G. Terlaak, Nederland
119 R. van Damme, Nederland
120 Vibeke Mascini, Nederland
121 Ferco Mascini, Nederland
122 Belle Mascini, Nederland
123 Julia Mascini, Nederland
124 Roos Zuurendonk, Nederlands
125 Alexander Bonnet, Nederland
126 Arend Bonnet, nederland
127 Leoni Bonnet , Nederland
128 Boris Schipper Nederland
129 Tomas Pedrosa Arques Belgiλ
130 Danilo Pedrosa Arques Belgiλ
131 Livio Pedrosa Arques Belgiλ
132 Pierre Coolen Belgiλ
133 Gwen Flohr Nederland
134 Richard Dreumel Nederland
135 Marc den Boer Nederland
136 Betty Lammers Nederland
137 Joke van t Hof Nederland
138 Jos van t Hof Nederland
139 Andrι Vernooij Nederland
140 Gisela Vernooij Nederland
141 Boy van Capelleveen Nederland
142 Petra Kort en Paul van Straaten Nederland
143 Danny Voskamp Nederland
144 Maria Ana Australia
155 Christos Papageorgiou Greece
156 Andriana Touloumi Greece
157 Denia Metaxa Greece
158 Kostas Papadopoulos Greece
159 Giorgos Kiprianos Greece
160 Agelos Pirioxos Greece
161 Nikos Mosxous Greece
162 Giorgos Mylonas Greece
163 Nikolas Aleksandris Greece
164 Tasos Kolaras Greece
165 Spyros Makris
166. Yannis Christodoulou, Athens, Greece
167. Panagopoulou Georgia, Greece
168. Charalampopoulou Elisavet, Greece
169. Evangeli Fili, Greece
170. Natassa Xydi, Greece
171. Arianna Efstratiou, Greece
172. Elina Tabossi, Greece
173. Anna Androutsou, Greece
174. SOFIA GALANAKI GREECE
175.Vanessa Maleviti
176. Michaela Sfinia, Greece
177. Yiannis Sfinias, Greece

178. Fofi Kalohristos, Greece

179. Katerina Hadziyanni, Greece
180 Mariel Manidi Greece

Strahos
06-07-06, 14:15
δεν γράφει για ποιο πράγμα ακριβώς υπογράφουμε και που το στέλνουμε (email) όταν φτάσει τα 500 άτομα... δεν μου φαίνεται οργανωμένο, μήπως λέιπουν κάποια στοιχεία από το email που σου έστειλαν?

για το video: είναι ότι πιο απαίσιο έχω δει και αν δω άνθρωπο να το κάνει αυτό μπροστά μου ή μάθω που μένει ένας τέτοιος δεν θα περάσει καλά...

Θανάσης
06-07-06, 15:51
:smt107 :smt107 Δηλαδη αυτοι θεορουνται ανθρωποι,τουλαχιστων δεν μπορουνε να τα σκοτόσουνε πρωτα;να μην ταλεπορουνται;το να σου βγαζουν το δερμα και να ζεις δεν ειναι ἁστειο" ,εδω μια γρατζουνία να εχει καποιος κανει σαν τρελός, αυτό ειναι απαράδεκτο
και μετά λένε οτι ζουμε στον πολιτισμο...:smt107 :smt107

Strahos
06-07-06, 21:52
όχι δεν είναι άνθρωποι... ούτε ζώα, κάτι άλλο, λάθος της φύσης σίγουρα, δεν χρειάζεται να στο διδάξουν οτι κάτι τέτοιο είναι κτηνώδες και απάνθρωπο το νιώθεις από την φύση σου αν είσαι φυσιολογικός.

παρακαλώ όλους όσους ξέρουν άτομα που φοράνε γούνες να τους δείξουν αυτό το video χωρίς προειδοποίηση (για να το δούνε) μπας και νιώσουν τίποτα και το κόψουν
επίσης όποιος έχει κάποια διασύνδεση με τηλεοπτικό κανάλι να το σπρώξει για ειδήσεις. σήμερα είδα την διαμαρτυρία που οργάνωσε η peta στις ειδήσεις κατά των γουνών. Η ίδια φιλοζωική έδωσε το τελευταίο βίντεο στη δημοσιότητα

pani
07-07-06, 10:17
Πάντως εγώ κόντεψα να πάθω εμφραγμα να μείνω στον τόπο... ανάσα δεν έπερνα μόλις που είδα ενα μικρό μέρος απο το φίλμ. Τι είμαστε τελικά εμείς οι άνθρωποι .... απάνθρωποι...... έλεος πιαα..... Δεν το χωράει το μυαλό μου .... εχω αναστατωθεί ... έχω πάθει σιοκ... τι αλλο να πω..

klaz
07-07-06, 11:58
...απεφυγα,απεφυγα...να το δω...αλλα σημερα αισθανθηκα οτι ΕΠΡΕΠΕ να το δω για να εχω αποψη...εχασα τα λογια μου,φουντωσα,αναψα,και επαθα ολα αυτα που μπορει να παθει ενας σοφρων και πολιτισμενος ανθρωπος....+-14 :smt086 :smt086 :smt092 :smt092 :smt092 :smt093 :smt093 :smt093 εαν οντως τον ειχα μπροστα μου αυτον τον*******ειλικρινα δεν ξερω ......το σιγουρο ειναι οτι το φερετρο του θα ηταν ερμητικα κλειστο:confused: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :smt095 :smt095

Lsourtzo
13-07-06, 11:28
Καταρχάς συγνώμη που θα σας κακοκαρδίσω ξανά ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά εχθές είχα μία συζήτηση σχετικά με την θανάτωση των προς σφαγίαση ζώων … είτε πρόκειται για την γούνα είτε για το κρέας … με τον αδερφό μου ο οποίος σπουδάζει στο Βελιγράδι Κτηνίατρος …

Η αλήθεια είναι ποιο σκληρή από ότι νομίζαμε !! !! !!

Καταρχάς … Γαύρος πάρε τον φίλο σου και πες του ότι αυτά που σου είπε είναι (δεν θα την πω την λέξη που μου έρχεται στο μυαλό αλλά αρχίζει από Π κεφαλαίο), συμπάθαμε …
λοιπόν ο μοναδικός λόγος που τα ζώα τα γδέρνουν ζωντανά είναι γιατί βαριόνται να το κάνουν σωστά …
γιατί τους τρώει περισσότερο χρόνο …
γιατί είναι δύσκολο να σκοτώσεις ένα ζώο χωρίς να σημαδέψεις την γούνα και δεν θέλουν να το ρισκάρουν !!
γιατί δεν θέλουν να πάρουν τα κατάλληλα μηχανήματα που κοστίζουν !!

Η γούνα δεν χάνει τίποτα αφού έχει πεθάνει το ζώο … πόσο μάλλον άμα έχει αφαιρεθεί αμέσως μετά τον θάνατο … ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ !!!

και για να το καταλάβετε και εσείς, η διαδικασία κανονικά σύμφωνα με τα εγχειρίδια της ΕΕ είναι η εξής …

το ζώο θανατώνεται με ηλεκτρική εκκένωση ( ο θάνατος επέρχεται σχεδόν ακαριαία !! ) βάζοντας του ένα ηλεκτρόδιο στο στόμα και ένα στο πρωκτό … αν το ζώο δεν τελειώσει με την πρώτη προσπάθεια η διαδικασία γίνεται ξανά και ξανά !!
στην συνέχεια γδέρνουν το ζώο.
Στην περίπτωση που το ζώο δεν ήταν νεκρό αλλά απλά αναίσθητο είναι υποχρεωμένοι να το θανατώσουν με άμεσο τρόπο αμέσως μόλις το αντιληφθούν !!

ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ … Και όλα τα αλλά είναι απλές δικαιολογίες που τις εφηύραν κάποιοι είτε για να νιώσουν οι ίδιοι καλύτερα είτε για να κάμπτουν τις αντιδράσεις των άλλων !

Και πάλι συγνώμη !!

Ps. Γαύρος τίποτα προσωπικό με τον φιλαράκο σου … αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι θα σου απαντήσει άμα του πεις ότι η γούνα δεν παθαίνει τίποτα … (επιστημονικά αποδεδειγμένα) αν το ζώο έχει πεθάνει … ιδίως μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα??