PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιμνη Και Βατραχοσ Σε Νουφαρα


nendosstelios
26-06-06, 10:23
Δεσ Αυτεσ Τισ Φωτο

Ο Βατραχοσ Τρωει Τα Νουφαρα Δεν Θελω Να Τον Βγαλω Απο Την Λιμνη
Μπορω Να Τον Ταισω Κατι Αλλο????

Lsourtzo
26-06-06, 10:39
ωραία λιμνούλα !!

δοκίμασε να του πετάξεις κανένα μαρουλάκι μέσα ... ή τίποτα τέτοια ... μπορεί να τα προτημίσει ...

Takis
26-06-06, 14:44
Δεσ Αυτεσ Τισ Φωτο

Ο Βατραχοσ Τρωει Τα Νουφαρα Δεν Θελω Να Τον Βγαλω Απο Την Λιμνη
Μπορω Να Τον Ταισω Κατι Αλλο????

Στελιο, με δεδομενο οτι οι βατραχοι τρωνε εντομα, μου κανει εντυπωση να τρωει ο δικος σου νουφαρα. Εισαι σιγουρος;
Εγω εχω τωρα πανω απο 10 βατραχια, και να νουφαρα ειναι μια χαρα....

klaz
26-06-06, 14:47
αγαπητε μας τακη,φαινεται στα μουδανια,υπαρχει το....σπανιο ειδος των frogus noufarofagus..........:smt041 :D :D :D :D

Strahos
26-06-06, 16:08
Οι βάτραχοι δεν τρώνε νούφαρα απ'ότι ξέρω... δεν είναι φυτοφάγα

Lsourtzo
26-06-06, 19:43
Οι βάτραχοι δεν τρώνε νούφαρα απ'ότι ξέρω... δεν είναι φυτοφάγα
μπορεί αυτός να τρώει ...
εξάλου απο την φωτό οι τρύπες που φένονται σου δίνουν αυτήν την αίσθηση !!

Strahos
26-06-06, 19:46
και τι κάνει? εκτοξεύει την γλώσσα του και κόβει κομμάτια νούφαρου? :smt044 :D :D
κάποιος άλλος την κάνει την δουλειά...:rolleyes:

Lsourtzo
26-06-06, 19:51
http://www.naturepark.com/treefrog.htm

:rolleyes: :smt021

σύμφωνα με αυτό το άρθρο , ένα ειδώς βατράχου τρέφετε με φυτά μέχρι να γίνει ενήλικος ... γιατί όχι και αυτό στην φωτό ???

δοκιμάστε με search την λέξη plant eater και θα βρείτε το σημείο που το λέει !!

klaz
26-06-06, 19:52
αγαπητε μας τακη,φαινεται στα μουδανια,υπαρχει το....σπανιο ειδος των frogus noufarofagus..........:smt041 :D :D :D :DREPEAT......:D:D:D:D

Lsourtzo
26-06-06, 19:53
http://tolweb.org/treehouses/?treehouse_id=3279

κοίτα το κεφάλαιο 6 !!!

:rolleyes:

πάντος ... αν και ο δικός σου είναι έτσι ... μάλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά .. απλά να τον αφήσεις να μεγαλώσει !!! χι χι χι :D

Tolis
26-06-06, 19:56
Τα συγκεκριμενα ειναι βατραχια αμερικης

Strahos
26-06-06, 20:00
όταν είναι γυρίνος δεν μπορεί να τραφεί με έντομα και έτσι τρώει "άλλα" πράγματα... αυτός στη φώτο είναι ενήλικος...
ακόμα και γυρίνους να έχει η λίμνη όμως δεν νομίζω να μπορούν να φάνε τέτοιο φύλλο...

Lsourtzo
26-06-06, 20:03
το πρώτο άρθρο μιλάει για μέγεθος 4,5 εκατοστών ...
δεν νομίζω ότι αναφέρετε μόνο στους γυρίνους !!!

Tolis το ξέρω ότι είναι Αμερικής !!! δεν λέω ότι είναι το ίδιο ... απλά λέω ότι αφού υπάρχει βάτραχος που το κάνει στην Αμερική ... μπορεί να το κάνει και κάποιο είδος και εδώ στην Ελλάδα !! όχι ??

Strahos
26-06-06, 20:16
Μπορεί κάποιος να ψάξει για αμφίβια της ελλάδος να βρει τον συγκεκριμένο βάτραχο και να μας πει... έχω ξαναδεί τέτοια βατράχια κι αυτό στη φώτο πάνω είναι ενήλικο οπότε τρώει έντομα άνετα

να και μια φώτο που είχα βγάλει:p

Apostolis
27-06-06, 08:24
Ω ρε μπας και τα μασουλάει καμια "γάτα" :confused: :smt026 Σίγουρα είδες τον βάτραχο να τρώει νούφαρο :confused: :smt030 Τί άλλα "ζωντανά" υπάρχουν εκει γύρω και μέσα στο νερό :confused: Πάντως εμένα μου φαίνεται απο την φωτό οτι έχει παρόμοια συμπτωματολογία με την nymphaea stellata μου... μήπως να το ψάξεις λίγο και για "ασθένεια" φυτών... :confused:

melitropos
27-06-06, 14:05
πως πρεπει να παρατηρεις πιο πολυ τον ....Κερμιτ να δεις τι κανει...παντως και εγω δεν πιστευω να τα τρωει αυτος...δοκιμασε διαφορες τροφες και τι προτιμα...αυτο θα σε βοηθησει να δεις αν εχει αρεσκεια στα φυτα η οχι...μερικες φορες τα τσιμπουν και τα ιδια τα ψαρια μην το ξεχνας αυτο...:rolleyes:
αυτα απο γενικες γνωσεις και παρατηρηση ...οι πιο ειδικοι ας λαβουν μερος:smt015

nendosstelios
27-06-06, 19:41
η λιμνη διαθετει uv
παθογωνει οργανισμοι δυσκολα να εχει

εχω τσεκαρει τον βατραχο σε σκοταδι με τα φωτα τησ λιμνησ αναμενα να ειναι πανω σε ενα νουφαρο να περειμενει κουνουπια και αλλα εντομα
και τον εχω δει να μασουλαει τα νουφαρα οταν ειναι ακομα χαμιλα μεσα στην γλαστρα και τιλιγμενα πριν αρχεισει να ανεβενει το νουφαρο στην επιφανεια

nendosstelios
27-06-06, 19:46
Στελιο, με δεδομενο οτι οι βατραχοι τρωνε εντομα, μου κανει εντυπωση να τρωει ο δικος σου νουφαρα. Εισαι σιγουρος;
Εγω εχω τωρα πανω απο 10 βατραχια, και να νουφαρα ειναι μια χαρα....

Τακη θα σου στηλω μαιλ με πιο αναλιτικη φωτο για να μου πησ αν μιαζουν με τα δικα σου βατραχια γιατι εχω και ενα αλλο βατραχο καταπρασινο αλλα εκεινον δεν τον εχω δει στον πατο τησ λιμνησ αλλα μονο επανω σε πετρεσ κοντα στο συντριβανι

nendosstelios
27-06-06, 19:51
Ω ρε μπας και τα μασουλάει καμια "γάτα" :confused: :smt026 Σίγουρα είδες τον βάτραχο να τρώει νούφαρο :confused: :smt030 Τί άλλα "ζωντανά" υπάρχουν εκει γύρω και μέσα στο νερό :confused: Πάντως εμένα μου φαίνεται απο την φωτό οτι έχει παρόμοια συμπτωματολογία με την nymphaea stellata μου... μήπως να το ψάξεις λίγο και για "ασθένεια" φυτών... :confused:

Αποστολε δεν ξερω αν τα φυτα που εχω εχουν παθογωνουσ οργανισμουσ αλλα νομιζω οτι δεν εχουν γιατι καποια φυτα τα μεταφυτευω απο τα ενυδρεια μου στην λιμνη

η γατα δεν τα πιραζει στα συγουρα γιατι ειναι φαγωμενο νουφαρο σε συμειο που η γατα θα επρεπε να κανει μπανιο κατι που αποκλειετε

nendosstelios
27-06-06, 19:59
και τι κάνει? εκτοξεύει την γλώσσα του και κόβει κομμάτια νούφαρου? :smt044 :D :D
κάποιος άλλος την κάνει την δουλειά...:rolleyes:

γλυφει το νουφαρο εν τη γενεση του

Apostolis
28-06-06, 08:24
Αποστολε δεν ξερω αν τα φυτα που εχω εχουν παθογωνουσ οργανισμουσ αλλα νομιζω οτι δεν εχουν γιατι καποια φυτα τα μεταφυτευω απο τα ενυδρεια μου στην λιμνη

Οι παθογόνοι μικροοργανισμοί, υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ!!! Απλά στο ενυδρείο σου επειδή είναι πιο "συγκεκριμμένες" οι συνθήκες και πιο "κλειστό" και "ελεγχόμενο" το οικοσύστημα μερικές φορές είναι πιο δύσκολο να εκδηλώσουν την δράση τους, ή τα φυτά και τα ψάρια έχουν "μάθει" να αναπτύσσονται καλύτερα στις συνθήκες του ενυδρείου! Η αλλαγή περιβάλλοντος προκαλεί στρεςς ακόμη και στα φυτά! (...όσο και αν ακούγεται περίεργο σε κάποιους!) Εδώ απο μια μεριά του ενυδρείου σε μία άλλη το μεταφυτεύεις το φυτό και αμέσως χαλάει :smt105... πόσο μάλλον όταν το πηγαίνεις σε άλλο οικοσύστημα και μέχρι να συνηθίσει σε πρώτη φάση τις καινούριες στνθήκες και σε δεύτερη φάση τους "νέους" παθογόνους μικροοργανισμούς...!!! ;)

Κοίταξε λοιπόν και για "ασθένειες φυτών" γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται πιο πιθανόν απο "λαίμαργο μπακακάκι"...!

Apostolis
28-06-06, 08:45
η γατα δεν τα πιραζει στα συγουρα γιατι ειναι φαγωμενο νουφαρο σε συμειο που η γατα θα επρεπε να κανει μπανιο κατι που αποκλειετε

Δοκίμασες να της βάλεις "μπρατσάκια"??? :smt101:smt030:smt110

Βρε... την γάτα για πλάκα την ανέφερα...! :smt044:smt081