PDA

Επιστροφή στο Forum : Παπαγάλος Cockatiel


KOKORAS
26-06-06, 01:31
Σήμερα το μεσημέρι γυρνώντας στο σπίτι από την εργασία μου, αντικρίζω τη γυναίκα μου με ένα μεγάλο χαμόγελο λίγο πιο πάνω από τα αυτιά της να τελειόνει κοντά στην κοτσίδα, τραβώντας με προς το μπαλκόνι να μου δείξει.
Βλέπω λοιπόν σε ένα παροπλισμένο κλουβί από γενήστρα για τα καναρίνια μας να φιλοξενείτε (προσωρινά μέχρι αύριο) ένας παπαγάλος του είδους που ανέφερα στον τίτλο του ποστ. Ο κύριος/α ήρθε στο μπαλκόνι μας ζήτησε διαμέρισμα να νοικιάσει και φυσικά του προσφέρθει ένα πρόχειρο κατάλυμα όπως ανέφερα.
Το μέγεθος του αυτή τιστιγμή είναι περίπου στους 15-18 πόντους μαζί με την ουρά.
Από μια αναζήτηση που έκανα στο νετ λένε ότι φτάνει μέχρι και τους 35 πόντους και ζεί μέχρι 18 χρόνια.
Φωτό θα ανεβάσω αυριο από το καινούργιο διαμέρισμα που θα του αγοράσω.
Οτι πληροφορίες, υλικό και συμβουλές έχετε είναι ευπρόσδεκτες διότι είμαι τελείως άπειρος σε παπαγάλους.
Αντθέτως έχω καναρίνια δικής μου παραγωγής και 2 που μου ήρθαν στο μπαλκόνι όπως ο παπαγάλος.
Εάν κάποια συμβουλή είναι σχετική με την αγορά του κλουβιού, παρακαλώ δώσρε της προτεραιότητα για να αποφύγω λάθος αγορά από το pet shop,θα την δω το μεσημέρι γυρνώντας από την εργασία και μετά θα κάνω έρευνα αγοράς.
Σας ευχαριστώ εξ αρχής.

Carebean pirate
26-06-06, 18:39
Γεια σας,:smt081

το κλουβί που θα αγοράσεις θα πρέπει να είναι μεγάλο.Για τους κοκατίλ που τους αρεσει πολύ να πετουν, τίποτα δεν αξίζει όσο ένα μεγάλο κλουβι με ελάχιστες διαστάσεις 80*40*60εκ. για ένα μοναχικό πουλί.
Τα κάγκελα πρέπει να είναι οριζόντια.
Η βάση είναι προτιμότερο να είναι κινητή.
Τα μπόλ φαγητού και νερού πρέπει να είναι στερεωμένα στα κάγκελα απο το έξω μέρος του κλουβιου.

Αυτά λοιπόν για το κλουβί...
Οτιδηποτε άλλο μη διστασεις, είμαι έξπερτ πανω στους παπαγάλους και στα πουλία γενεικότερα...:D :D :D
Φιλικά,
Χ.Χ.;)

KOKORAS
05-07-06, 06:47
?????

KOKORAS
05-07-06, 06:48
?????
Εκτός από τον Carebean pirate (member.php?u=1299) vbmenu_register("postmenu_117201", true); κανείς δεν έχει ασχοληθεί με παπαγάλους?

azores
05-07-06, 15:19
?????
Εκτός από τον Carebean pirate (http://member.php?u=1299) vbmenu_register("postmenu_117201", true); κανείς δεν έχει ασχοληθεί με παπαγάλους?

Καλησπέρα.
Εάν σε βολεύει αύριο το πρωί κάνε ένα τηλεφωνηματάκι προς τα εδώ 2310841583 και ζήτα το Σίμο ή τη Λουκία. Καλύτερα το Σίμο βέβαια και ρώτα ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ για παπαγάλους.

Ευχαριστώ.

KOKORAS
05-07-06, 16:57
Σε ευχαριστώ AZORES.

Carebean pirate
08-07-06, 09:51
?????
Εκτός από τον Carebean pirate (http://member.php?u=1299) vbmenu_register("postmenu_117201", true); κανείς δεν έχει ασχοληθεί με παπαγάλους?

Υπάρχει κανένα πρόβλημα που σου απάντησα εγώ...???????:smt019 :smt019 :smt019 :smt096 :smt096 :smt096 :smt011 :smt093 :smt013 -+9 -+9 :smt092 :smt092 -+9 -+9