PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe)


NikolasR
25-06-06, 12:20
Γεια σας,
είμαι νέος εδώ και είπα να γραφτώ διότι το βρήκα ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον το site αυτό.

Λοιπόν,έχω μια χελώνα red stripe 4 1/2 χρόνια και την έχω σε ένα ενυδρείο 80x33x45. Πρόσφατα αγόρασα και ένα φίλτρο FLUVAL 205 canister. Αθόρυβο,γρήγορο και αποτελεσματικό μέχρι στιγμής. Έχω φως ειδικά για ερπετά, με 24ωρη προσομοίωση (αυτόματο σβήσιμο/άνοιγμα). Το μέγεθός της είναι 22cm,θηλυκό.

Τώρα απλά θέλω να ρωτήσω κάποιον που να έχει εμπειρία σε χελώνα,
1) Σε περίπτωση μύκητα στο καβούκι,τι φάρμακο υπάρχει και πού το βρίσκω (προς το παρόν αρκούμαι σε ιώδιο τοπικά και λίγο αλάτι στο νερό).
2) Το φίλτρο αυτό,αξίζει ή θα μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο με 100 ευρώ; (έχω και κάρβουνο,μακαρονάκια κτλ μέσα).
3) Η Λόλα (η χελώνα), είναι υγιής, τρέφεται κανονικά,κοιμάται και λιάζεται κανονικά χρόνια τώρα,απλά με απασχολεί αν μελλοντικά ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ θα αρρωστήσει..θα συμβεί αυτό;
4) Το νέρο κάθε πότε τώρα με το νέο φίλτρο να το αλλάζω;Κάθε 1 μήνα, κάθε 2?Ή μικρές εβδομαδιαίες;
5) Και τελευταίο,υπάρχει καμιά περίπτωση να postarei κανείς καμιά φωτό ενυδρείου για χελώνες για να πάρω καμιά ιδέα; Είναι αρκετά λιτό το δικό μου..θα κάνω post μια φωτό κάποια στιγμή,πείτε μου πώς όμως και πού.

Σας ευχαριστώ!

Tkagem
25-06-06, 12:34
Φίλε Νίκο,
Άν και δεν τυχαίνει να έχω χελώνα,δέ νομίζω να είναι απαραιτητο το βιολογικό υλικό που της έχεις,εφόσον η χελώνα σου ζεί και αναπνέει κυρίως έξω απο το νερό (εννοώντας το κεφάλι της).Ενυδρείο για χελώνα απ'ότι ξέρω πρέπει να είναι φαρδύ και πλατύ αλλά με λίγο ύψος.Πιστεύω πώς άν κάνεις συχνές αλλαγές νερού δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα...

Filippos
26-06-06, 12:15
Εάν και κάτι μου λέει πως θα μας αλλάξουν κατηγορία....

Λοιπόν, βασικά ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ χρειάζονται υλικά μέσα στο φίλτρο (τον άνθρακα βγάλτον), αλλιώς θα έκανε τη δουλειά ένας απλός κυκλοφορητής...
Αλλαγές νερού κάνε κάθε 2 εβδομάδες, ...

Το set up δε χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο, δεδομένου ότι φυτά δε "στεριώνουν" με τίποτα εκεί μέσα.. Εκτός από το basking spot άστο ενυδρείο άδειο για να κόβει βόλτες...
Μύκητες? Εχεις ρωτήσει κτηνίατρο?

Μήπως εννοείς red ear?

NikolasR
26-06-06, 12:40
Γειαα!

Όχι δεν έχω ρωτήσει κτηνίατρο,αλλά μετά από έρευνα δικιά μου απλά θα παραγγείλω ένα ειδικό φάρμακο και προς το παρόν αρκούμαι με ιώδιο.

Οσο για τα υλικά του φίλτρου, καλό δεν είναι να υπάρχουν όλα αυτά παρέα μέσα;;

Το νερό να το αλλάζω κατά 25-50% κάθε 2-3 βδομάδες, όχι όλο..σωστά;
Όλο θα το αλλάζω κάθε 2 μήνες περίπου με τη συντήρηση του φίλτρου..

Filippos
26-06-06, 13:51
Νικόλα,
Slider είναι όχι ψάρι... άλλαξε το 100% του νερού...
Ο άνθρακας είναι άχρηστος, τον χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία ψαριών μετά απ΄΄ο θεραπείες για να τραβήξει τα χημικά...

melitropos
26-06-06, 14:44
Εάν και κάτι μου λέει πως θα μας αλλάξουν κατηγορία....

Λοιπόν, βασικά ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ χρειάζονται υλικά μέσα στο φίλτρο (τον άνθρακα βγάλτον), αλλιώς θα έκανε τη δουλειά ένας απλός κυκλοφορητής...
Αλλαγές νερού κάνε κάθε 2 εβδομάδες, ...

Το set up δε χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο, δεδομένου ότι φυτά δε "στεριώνουν" με τίποτα εκεί μέσα.. Εκτός από το basking spot άστο ενυδρείο άδειο για να κόβει βόλτες...
Μύκητες? Εχεις ρωτήσει κτηνίατρο?

Μήπως εννοείς red ear?


Εγω στις δικες μου τωρα που εχει ζεστη το αλλαζω ΟΛΟ καθε εβδομαδα και ειναι ολα ρολοι...καθαριζω και το δοχειο...επισης νομιζω πως ο ανθρακας δεν ειναι αναγκη...οσο για φαρμακα για τα ματια και το καβουκι οπου και εχουν συνηθως προβλημα υπαρχει σειρα της ΣΕΡΑ ισως και απο αλλες εταιρειες....(τις ειδα απο κατω ειναι οπως λες αρα ειναι ζευγαρι) εμενα εχουν μηκος καβουκιου απο κεφαλι μεχρι ουρα 5.5 cm....:rolleyes:

Filippos
27-06-06, 09:11
Τώρα που ο καιρός είναι καλός, εγώ τις βγάζω έξω στο μπαλκόνι σε ένα μεγάλο πλαστικό container και είναι η καλύτερή τους... Απλετο ηλιακό φως και έτσι νομίζω αποφεύγω τόσα χρόνια και μυκητιάσεις, και υγιή ανάπτυξη... Τις ξαναβάζω πάλι στο ενυδρείο από Σεπτέμβρη-Οκτώβριο, ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες...

NikolasR
27-06-06, 09:50
Αααα,μια χαρά περνάνε οι χελώνες σου!!

Εγώ πάλι,αν την βγάλω έξω σε άλλο περιβάλλον εκτός ενυδρείου,νιώθει αγχωμένη και λιγότερο κινητική, γι'αυτό και το αποφεύγω...άλλωστε έχει μεγαλώσει σε αυτό το χώρο!

Α,σε χειμερία νάρκη πέφτουν εσένα;Εμένα όχι 100%..απλά είναι σε μια κατάσταση νωθρή και δεν τρώει..

melitropos
27-06-06, 10:36
Α,σε χειμερία νάρκη πέφτουν εσένα;Εμένα όχι 100%..απλά είναι σε μια κατάσταση νωθρή και δεν τρώει..[/quote]

και εμενα το ιδιο κανουν...να ξερεις πως αν τους εχεις πολυ χωρο και εχεις και στερια με κατι σαν φωλια-σπηλια μπαινουν μεσα και δεν μενουν στο νερο μεχρι λιγο πριν την ανοιξη.Στις δικες μου αρεσει πολυ το μπαλκονι για τον αερα τον ηλιο κτλ κτλ αλλα θα δοκιμασω να κανω λιμνη ισως για το κοι μου στον κηπο και βαλω και αυτες μεσα...:rolleyes:

NikolasR
27-06-06, 10:42
Όχι δεν έχω κάτι σαν φωλιά/σπηλιά..αλλά έτσι πώς το έχω κάνει το ενυδρείο,το χειμώνα πάει και χαλαρώνει/κοιμάται σε ένα σκιερό/σκοτεινό μέρος.. Εσύ τις έχεις σε ενυδρείο μεγάλο;

deMetrIs
27-06-06, 11:04
η δικη μου κοιματε(με ανοιχτα ματια; ) μεσα στο νερο σε μια γωνια της λιμνουλας για ολο το χειμωνα .......:smt069

NikolasR
27-06-06, 11:07
Με ανοιχτά μάτια;;Άλλο και τούτο..

Πες χαρακτηριστικα της (ηλικία,γέννος,είδος,ενυδρείο κτλ)..

melitropos
27-06-06, 11:32
αν μπορεις βαλε φωτο απο την χελωνα και το χωρο της και οι 2 σας αν γινεται θα σας δειξω και εγω...παντως και οι δικες μου με ανοιχτα ματια ειναι σε ναρκη συνηθως τα κλεινουν οταν λιαζονται.εγω τις εχω τωρα σε δοχειο του ικεα στο μπαλκονι...

deMetrIs
27-06-06, 11:39
αν μπορεις βαλε φωτο απο την χελωνα και το χωρο της και οι 2 σας αν γινεται θα σας δειξω και εγω...παντως και οι δικες μου με ανοιχτα ματια ειναι σε ναρκη συνηθως τα κλεινουν οταν λιαζονται.εγω τις εχω τωρα σε δοχειο του ικεα στο μπαλκονι...
και οι δικες μου οταν λιαζωνταια τα κλεινουν...
οκ σε λιγο θα ανεβασω φωτογραφιες

melitropos
27-06-06, 11:44
και οχι ninja!!!

NikolasR
27-06-06, 11:54
Χεχε Ζουζου..!!
Είναι πολύ μικρά και όντως είναι ζευγάρι!Μια χαρά φαίνονται,έντονα χρώματα. Πάντως καλύτερα να τις βάλεις σε πιο βαθύ νερό, στη πισινούλα που έχεις εκει..βάλε νερό όχι παραπάνω από 1 1/2 φορά το μήκος τους τώρα που είναι μωρά. Όταν μεγαλώσουν βάλε αρκετό..εγώ το νερό της το έχω στα 20-25 εκ. συνήθως..

Θα ανεβάσω φωτό πιο αργα το μεσημέρι..

melitropos
27-06-06, 12:00
μου τις εφερε πριν 2 χρονια μια φιλη που δουλευει στα Σπατα και τις ειχαν εκτε....λωνησει....ηταν 4, οι 2 πρωτες μου ειπαν αντιο στην πρωτη εβδομαδα...εμειναν αυτες...και τις προσεχω πολυ...η λιμνη που ελεγα δεν ειναι ακομα ετοιμη ειναι στα μελλοντικα σχεδια ομως...μετα πηγα στα ψαρακια...και σε λιγο θα με διωξουν απο το σπιτι με ολα αυτα που εχω:d

Ξεχασα να σας πω....παρτε με παλια οδοντοβουρτσα να τις πλενετε το καβουκι τους αρεσει και το κρατα καθαρο και απομακρυνει μυκητες κτλ....επισης και στα ποδαρακια τους και τον λαιμο τους (αν σας αφηνουν)...

NikolasR
27-06-06, 12:08
Ναι,αυτό με την οδοντόβουρτσα το ξέρω..το κάνω καμιά φορά!Βέβαια για πόδια,λαιμό κτλ,ούτε συζήτηση...δεν με αφήνει,αντιστέκεται με πολυ δύναμη!!Με δυσκολία τη κρατάς στα χέρια..

Τώρα που είναι μικρά ακόμη και αφού τους βαθύνεις το νερό λίγο, να τους βάλεις ασβέστιο στο νερό.Είναι σε συσκευασίες σε σχήμα χελώνας,το έχουν όλα τα πετ σοπς. Έτσι θα συνθέτουν πιο γρήγορα και πιο σωστά το καβούκι τους.. ;)

Filippos
27-06-06, 12:46
Zouzounidio,
Οντως χρειάζονται πιο πολύ νερό... Δεν ξέρω εάν είναι ζευγάρι... θα πρέπει να κοιτάξεις σχήμα καβουκιού, νύχια, το "πιπί" τους στην ουρά τους...

melitropos
27-06-06, 13:02
Zouzounidio,
Οντως χρειάζονται πιο πολύ νερό... Δεν ξέρω εάν είναι ζευγάρι... θα πρέπει να κοιτάξεις σχήμα καβουκιού, νύχια, το "πιπί" τους στην ουρά τους...


πιπι?! και αν κανει πλιτς?....αστειευομαι....δηλαδη εσυ πως λες οτι ξεχωριζει το γεννος?

NikolasR
27-06-06, 13:38
Να και η Λόλα..

melitropos
27-06-06, 13:40
ειναι πολυ ομορφη!!!μακαρι να γινουν και μενα ετσι!!!:smt041

NikolasR
27-06-06, 14:14
Εξαρτάται απο τη φροντίδα και τη διάθεση που θα τους δείχνεις..:)
Και το περιβάλλον τους βέβαια!

Filippos
28-06-06, 15:01
Το γένος εγώ το ξεχωρίζω ως εξής:
1) Τα νύχια του αρσενικού στα μπροστά πόδια είναι μεγαλύτερα.
2) Το "καβούκι" στα αρσενικά, από την κάτω μεριά είναι πιο κοίλο από ότι του θυληκού, ώστε να γίνεται καλύτερη "εφαρμογή" με το καβούκι του θυλυκού όταν έχουμε χαρές και πανηγύρια...
3) Τώρα όσον αφορά την ουρά και το "πιπί" τους.. Πάνω στην ουρά έχουν μια τρυπούλα μέσω της οποίας γίνεται η "βρωμοδουλειά". Στα αρσενικά, επειδή κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής διαδικασίας η ουρά τους "καμπυλώνει" για να φτάσουν τα αναπαραγωγικά όργανα του θυλυκού, αυτή η τρυπούλα είναι πιο πολύ προς την άκρη της ουράς παρά προς το καβούκι (όπως είναι στα θυλυκά)...
Αυτά...

deMetrIs
28-06-06, 16:04
η δικη μου δεν θελει να την βγαλω φωτογραφια φωβαται !
της εβγαλα μια οταν ηταν ετοιμη να βουτηξει πισω στην λιμνουλα....

http://img368.imageshack.us/img368/4152/image6531sg.jpg (http://imageshack.us)

edit : αρχισε να αλλαζει καβουκι μεγαλωνει η γλυκια μου :p

klaz
28-06-06, 16:08
Να και η Λόλα..πολυ ομορφη να σου ζησει.....αλλα μηπως ειναι ΛΟΛΟΣ..????δειχνει πολυ σοφιστικε.....η εφημεριδα της λειπει παραμασχαλα....:rolleyes: :rolleyes: :D :D

Carebean pirate
28-06-06, 16:48
Το γένος εγώ το ξεχωρίζω ως εξής:
1) Τα νύχια του αρσενικού στα μπροστά πόδια είναι μεγαλύτερα.
2) Το "καβούκι" στα αρσενικά, από την κάτω μεριά είναι πιο κοίλο από ότι του θυληκού, ώστε να γίνεται καλύτερη "εφαρμογή" με το καβούκι του θυλυκού όταν έχουμε χαρές και πανηγύρια...
3) Τώρα όσον αφορά την ουρά και το "πιπί" τους.. Πάνω στην ουρά έχουν μια τρυπούλα μέσω της οποίας γίνεται η "βρωμοδουλειά". Στα αρσενικά, επειδή κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής διαδικασίας η ουρά τους "καμπυλώνει" για να φτάσουν τα αναπαραγωγικά όργανα του θυλυκού, αυτή η τρυπούλα είναι πιο πολύ προς την άκρη της ουράς παρά προς το καβούκι (όπως είναι στα θυλυκά)...
Αυτά...

;) xmmm...Υπάρχει ενας πιο εύκολος και αξιόπιστος τρόπος:Η ουρά του αρσενικού είναι μακρύτερη και ισχυρότερη στη βάση της ενω στα θυληκά το άνοιγμα του γεννητικου τους οργάνου παραμένει ακόμη κάτω από το ραχιαιο όστρακο...:smt053

marios400
29-06-06, 14:09
οσο για φαρμακα για τα ματια και το καβουκι οπου και εχουν συνηθως προβλημα υπαρχει σειρα της ΣΕΡΑ ισως και απο αλλες εταιρειες....:rolleyes:οταν λες σειρα τισ σερα τι εννοεις?και απο που την περνεις αυτη?

aris_gi
29-07-06, 11:33
οταν λες σειρα τισ σερα τι εννοεις?και απο που την περνεις αυτη?
Η μαρκα ειναι, και εχει προιοντα για διαφορες παθησεις κα. σε ολα τα petshops.


Εχω κι εγω 3 κουκλες εδω και 13 χρόνια. Η μεγάλη εχει φτασει τα 22cm, οποτε εφτιαξα μια κατασκευη και ειναι μονιμα στο μπαλκονι...
Καθε τέτοιο καιρό σκάβουν τρύπες στο χώμα και γεννάν αυγά, 7-10 τη φορά, 2-3 φορές η κάθε μια!

marios400
29-07-06, 13:58
Εχω κι εγω 3 κουκλες εδω και 13 χρόνια. Η μεγάλη εχει φτασει τα 22cm, οποτε εφτιαξα μια κατασκευη και ειναι μονιμα στο μπαλκονι...
Καθε τέτοιο καιρό σκάβουν τρύπες στο χώμα και γεννάν αυγά, 7-10 τη φορά, 2-3 φορές η κάθε μια!μπραβο σου πολυ ωραια η κατασκευη και οι χελωνιτσες σου πολυ ομορφες και μεγαλες.να σου ζησουν.:p ;)

pani
29-07-06, 21:30
Καλησπέρα, μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου φίλε aris_gi αν θέλεις να μας κάνεις εκτενή παρουσίαση θα μας ευχαριστήσεις ιδιαιτέρως. Πραγματικά με εντυπωσίασε και θαθελα μιά λεπτομερή αν γίνεται περιγραφή της. Είχα και γώ κάποτε χελώνες......

aris_gi
01-08-06, 22:08
:) Ευχαριστώ
Βασικά ειναι απλη κατασκευη απο plexyglass. Το σχημα ειναι προχειρο, αλλα αν δεις και τις φωτογραφιες θα καταλαβεις...
10cm plexyglass, OXI μικροτερο.
Περιπου 140lit το εκανα.
Εχει χωρο για το φιλτρο κατω απο το μπαλκονι...
Μια τρυπα για την εισοδο του νερου στο φιλτρο ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ στον πατο οσο γινεται. Η εξοδος περναει απο το μπαλκονι (ψιλο-φαινεται στις fotos).
To plexyglass να ειναι κομμενο προσεκτικα, κωλαει με χλωροφορμιο (προσοχη! ειναι αναισθητικο, δουλεψε το σε εξωτερικο χωρο).
Σιλικονη εβαλα μονο για τον σωληνα που βγαζει το νερο προς το φιλτρο.
Και μια ταπετσαρια εξωτερικα :)

klaz
01-08-06, 22:56
συγχαρητηρια φιλε μου για την κατασκευη σου........αλλα πολυ κρυο βρε αδελφε......μας δροσισες μερες που ειναι....μπραβο.:):p:p

pani
02-08-06, 09:37
Ευχαριστώ για το σχέδιο και τις λεπτομέρειες.... πραγματικά με έχει ενθουσιάσει η κατασκευή, απλά για πές μου το περιτοίχισμα με αυτά τα καλαμάκια ειναι ασφαλές για τις χελώνες; τι εννοώ.... αν ήτανε οι δικές μου θα δραπεύτευαν οπωσδήποτε, φυσικά δεν ξέρω πως το έχεις τοποθετημένο.

aris_gi
03-08-06, 09:05
Ναι.. κανουν φιλοτιμες προσπαθειες να φυγουν.
Το εχω να ξεκιναει απο κατω κατω στο πατωμα και στο πιο μεγαλο μερος ειναι 2πλό. Επισης, αν προσεξεις στη γωνια που κανουν τα καγκελα, καπου στη μεση εχω κατι ξυλακια σφηνωμενα γιατι σκαρφαλωνουν! και φυσικα το παρακολουθω τακτικα γιατι προσπαθουν να το ανοιξουν-σπασουν-φανε..
Αλλα ειναι ανθεκτικο το μπαμπου, μπορω να πω, οπως και οι χελωνες...
Η μεγαλη (Ματίλντα στο ονομα), βρικε καποτε δρομο για το πισω μπαλκονι που δεν ειχε καλαμια! και επεσε απο τον 3ο στο μπαλκονι του 2ου και απο κει στην πισω αυλη.!.. Αθικτη ομως! Μαλλον εσκασε σε χωμα :)
Τωρα πλεον η μεγαλη εφτασε το 1.5 Kg και δεν ειναι σε θεση να σκαρφαλωσει.
Εχω ομως και αλλη μια χελωνα, μικρη ακομη, ρατσας European Pond Turtle, που ειναι σε θεση να σκαρφαλωσει τα καλαμια και στο ισιο τμημα. Οχι μονο απο τις γωνιες. Αλλα φτανει 15-20cm και μετα πεφτει. Αν καταφερουν και ανεβουν 1 μετρο κατακορυφα, μετα μπορει να πεταξουν κιολας, ποιος ξερει...
Εγω για χελωνες τις πηρα, αν ηταν 8α 'περνα αραχνες :]

melitropos
03-08-06, 09:34
καλα...χλιδη...περνανε !!! πολυ καλη δουλεια για μπαλκονι!!!

CHRISTOS222
06-09-06, 10:31
Πήρα ένα χελωνάκι εχτές (μάλλον Red Ear Slider) και τώρα την έχω σε μια κλασική χελωνιέρα! είναι πολύ μικρή, περίπου 4 cm, και σύντομα θα μετακομίσει σε μεγαλύτερο σπίτι...
το ερώτημα μου είναι πόσο γρήγορα μεγαλώνουν! σε 6 μήνες για παράδειγμα πόσο θα έχει πάει?
υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτώ σαν αρχάριος?

marios400
06-09-06, 19:44
αν και δεν ξερω αρκετα ακομα απο χελωνες παρολο που εχω τρεις δεν νομιζω οτι θα δεις οτι θα μεγαλωσει πολυ σε τετοιο διαστημα το πολυ 1 εκατοστο νομιζω.το αλλο καλοκαιρι πιστευω θα την δεις την αλλαγη αναλογα με το ποσο τροφη εχει φαει ολο το καλοκαιρι.

mamaotao
11-12-08, 17:24
εχω 4 χελωνακια μεσα σε ενα ενυδρειο εκανα λαθη ωσ τωρα μην ξερωντασ πωσ να τισ φροντισω σωστα!! μεσα απο το φορθμ σασ εμαθα πολλα πραγματα θα ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω για το ανοιγμα στο καβουκι πωσ μπορει να γιατρευτει?

zarko
11-12-08, 21:27
οταν λες ανοιγμα στο καβουκι,τι εννοεις ακριβως?

Πάνος
12-12-08, 01:19
τι μπορω να κανω για το ανοιγμα στο καβουκι πωσ μπορει να γιατρευτει?

για κατι τοσο σοβαρο (αν ειναι....καλυτερα περιεγραψε λιγο την κατασταση) καλο θα ηταν να ζητησεις κτηνιατρικη συμβουλη....

Strahos
12-12-08, 23:30
εδώ μπορείς να βρεις κτηνίατρους ειδικούς στην θεσσαλονίκη αλλά και ένα φόρουμ σχετικό με χελώνες http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showtopic=3285&hl=%EA%EF%EC%ED%E7%ED%EF%FD

mamaotao
14-12-08, 18:55
ok agorasa kapoia farmaka kai perimenw ligo kairo !! apo oti exw katalavei prepei oi lampa spot na blepei ena shmeio ths sterias kai mia lamp me uperiodi aktinobolia na fotizei genika to enudrio e?
-------------------------
kai kati akoma ti mporw na balw apo katw gia na mhn einai sketo to tzami kai na ka8arizetai eukola?

Πάνος
14-12-08, 19:13
τι φαρμακα αγορασες?? ασβεστιο??

η υπεριωδης ακτινοβολια μπορει να φωτιζει γενικα το ενυδρειο..ειναι απαραιτητη για την αναπτυξη της...

η λαμπα spot εχει σκοπο να ζεσταινει ενα τμημα της στεριας οπου η χελωνα θα πηγαινει για να χωνεψει τα μεζεδακια που θα της δινεις...

υ.γ. παρακαλω να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες..;)