PDA

Επιστροφή στο Forum : παρουσίαση ενυδρίου


crazyio
23-06-06, 20:11
Μετά απο πολύ καιρό και με την πολύτημη βοήθεια σας, ας παρουσιάσω και εγώ το δικό μου ....:)

120 λίτρα (καθαρό ~100).
άμμος, λεπτόκοκκη χαλαζιακή.
πέτρες, μαζεμένες απο παραλία, οι περισσότερες ασβεστολιθηκές.
Φίλτρο, Bluwave 350λ/ώρα
υλικά φίλτρανσης, χοντρό μπλέ σφουγγάρι, λεπτό μπλέ σφουγγάρι, Siporax περίπου 1 λίτρο, 40 περίπου βιόσφαιρες, άνθρακας. (με την σειρά που αναφέρονται).
Φωτισμός, 2 λάμπες χ 20Watt Resun, 5 ώρες την ημέρα ανοιχτές.
Φιλοξενεί 6 pseudotropheus lombardoi , 1 αρσενικό, 4 θηλυκά και 1 που δεν ξέρω ακόμα τι είναι διότι αλλάζει χρώματα από μπλε σε κίτρινο και πάλι το ίδιο .. (τελικά για αρσενικό το κόβω, τες πα).

Μετρήσεις
Αμμωνία 0
Νιτρίτης 0
Νιτράτης ~10-20
PH 8
Gh ~ 10
Kh ~ 6

Άλλαγές νερού 30% ανα εβδομάδα, 10 μέρες.

Στην φωτό φαίνεται το "κυρίαρχο" (αν και θηλυκό, που έχει κάνει κατάληψη στην δεξιά -και καλύτερη- σπηλιά και στο περισσότερο (αριστερό) χώρο του ενυδρίου.
Το λοφάκι απο άμμο στην μέση και λίγο αριστερά προέρχεται απο σκαψήματα και την εικαστική παρέμβαση των ψαριών ...
σκάβουν για βρούν κιάλλα μέρη για να κρύβονται ...
Δεν τους έχω χαλάσει το "έργο" τους μια και πιστευω πως για να το φτιάξαν έτσι, τους αρέσει κι' όλας ...:smt041

Όι εντιπώσεις και τα σχόλιά σας θα ληφθούν σοβαρά υπόψην για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερο .....
στα άμμεσα σχέδια είναι η προσθήκη κι άλλων πετρών προς δημιουργίας περισσότερων σπηλιών ....

Pritanis
23-06-06, 22:11
Tης απολυτου αρεσκειας μου..... Φουλ πετρες....... Θελεις ομως αρκετη δουλιτσα ακομα...... Οι πετρες ειναι πολυ λιγες...... Θα σου προτεινα να δοκιμασεις να δημιουργησεις ενα ψηλο σημειο στη μια ακρη με μικρες και μεγαλες πετρες..... Σαν λοφο...... Και στην αλλη ακρη μια συνθεση με σπηλιες για να παιζουν κρυφτο τα ψαρακια σου......

filoxenos
23-06-06, 22:16
Εμένα πάλι, μ' αρέσει ο τρόπος που έχει φωτογραφηθεί.
Φέρνει λίγο σε... The dark side of the moon ;)

crazyio
24-06-06, 02:37
@ pritanis έιναι στα άμμεσα σχέδια η προσθήκη κι άλλων πετρών ώστε να γίνει το αποτέλεσμα που λές ...... ελπίζω να γινει άμμεσα .....

@ filoxenos,είναι όντος Dark side of the moon αν το δείς και με το Moonlight :D
και απλα για την ιστορία, με φως μόνο του ενυδρίου (και 3ποδα φυσικά)
διάφραγμα F/ 3.2
χρόνος έκθεσης 1/30sec
ISO 100
έκθεση αντιστάθμησης (exposure compensation ) -2
:D

klaz
24-06-06, 19:02
...αν και δεν ειμαι λατρης της πετρας..εντουτοις το συγκεκριμενο με ορισμενες προσθηκες που αναφερθηκαν παραπανω θα εχει παραπολυ ωραιο αποτελεσμα...καλη δουλεια,και πολλα υποσχομενη...:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:s mt038

crazyio
24-06-06, 20:38
Σήμερα τελικά έγινε η "αλλαγή σκηνικου"....
βλήκαν οι πέτρες , ίσιωσα την άμμο και έγινε το παρακάτω Aquascaping.
ακόμα η άμμος είναι Flat άλλα θα την φτιάξουν όπου νά' ναι όπως θέλουν εκέινες μια και ήδη ξεκινήσανε οι ανασκαφές .....
Οι τσακομοί άρχισαν για τις "θέσεις" των σπηλιών οι οποίες άυτή τη φορά είναι αρκετες σε σχέση με πριν .....
Στο αριστερό μέρος έχει μπεί μια γεννήστρα με΄σα στην οποίο έβαλα κερατόφυλλο για να αποροφάει νιτρικά, μια και αν το προστάτευα θα το χωνεύανε αυτή τη στιγμή :D
Ξέρω δεν είναι και ό,τι πιο όμορφο να φαίνεται αλλά δεν έχω άλλη επιλογή ...
Παρακάτω είναι 2 φωτό, μια όπως είναι με τα φώτα του, και άλλη είναι με αναμένο το moonlight.....
(Sorry, που οι φωτό είναι λίγο κουνιμένες και δεν έχουν κάτι απο Dark Side of the moon -Filoxenos speaking :D - αλλά δεν είχα τον χρόνο να ανοίξω τον 3ποδα.... :smt051
Περιμένω τις εντυπώσεις σας και τις παρατηρησεις σας ....
Η μια μεριά έγινε με λίγο πιο άγριες πέτρες και φαίνεται πως τους αρέσει αυτό, και η άλλη με κάπως πιο ομαλές πέτρες ....

melisg
25-06-06, 11:59
Σήμερα τελικά έγινε η "αλλαγή σκηνικου"....



Μπραβο...σαφης...βελτιωση :smt038

Κατα τη....ταπεινη μου γνωμη χρειαζονται και αλλες πετρες :smt017

Η γεννηστρα...δεν μου κολλαει:-( .Υπαρχουν φυτα που ...αντιστεκονται στα mbuna (anubia πχ)
Αν και στο ειδος του ενυδρειου που επελεξες δεν ταιριαζουν φυτα (αλλαγες νερου και το...προβλημα λυνεται)

Πιστευω οτι , με το ...μερακι που εχεις,θα δουμε ενα πολυ καλο αποτελεσμα :smt033

filoxenos
25-06-06, 12:24
...και δεν έχουν κάτι απο Dark Side of the moon...
Λάθος! Εχουν!
Μόνο που τώρα μοιάζει σαν να πλησιάζει για προσεδάφιση (από πάνω αριστερά) και ένας δορυφόρος της ΝΑΣΑ... :D ;)

crazyio
25-06-06, 12:51
χαχαχαχα.....
Houston we have problem :D
ρε παιδία και εμένα να σας πω την αλήθεια με χαλάει η γεννηστρα .... απλά θα είναι για λίγο προσωρινά για να αποφύγω άλγη και ιστορίες όσο είναι "φρέσκο" ακόμα το ενυδρείο και μετά θα απομακρινθεί...
Για ανούμπιες δεν νομίζω να βάλω μια και δεν μ'αρέσουν ιδιαίτερα τα φυτά .... ιδίως σε πετρώδη aquascaping.
Κατα την γνώμη μου πέρνει και άλλο βελτίωση αλλά λέω να μην το πνίξω στην πέτρα και "φάω" πολύτιμο χώρο λίτρων ..... μια και είναι 100 περίπου καθαρό νερό τώρα ...
Πάντος σαφώς και έχει πολύ περισσότερες σπηλιές απο πρίν ....

Βέβαια να δώ υπόστρωμα πως καθαρίζω πλέον με τόση πέτρα αν και δεν το βλέπω να ξανα κάνω σκούπα μια και με την άμμο δεν βλέπω να τραβάει τίποτα ...:rolleyes:
Άν έχει κάποιος υπόστρωμα άμμου ας μας πει αν την καθαρίζει και με ποιον τρόπο ώστε να μην ρουφάει η σκούπα την άμμο αλλά μόνο τις ακαθαρισίες, οι οποίες παρεπιμπτόντως θαβονται με το πολύ σκάψιμο ....

crazyio
12-08-06, 19:38
δουλειά δεν είχε ο διάολος λέει μια παροιμία ..... :D
και επειδή δεν είχα δουλειά ..... αποφάσησα να κάνω μια αλλαγη στο aquascaping του ενυδρίου με τις κιχλίδες μου ....
Οι πέτρες είναι αγορασμένες απο μάντρα και αφού πλήθηκαν με ΠΟΛΛΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λίτρα νερού μια και έβγαζαν τρελή λάσπη και κοκκινόχωμα τοποθετήθηκαν μέσα στο ενυδρείο ....
Μπορεί να μην φαίνεται απο την φωογραφία αλλά λόγο των σχημάτων τους έχουν δημιουργηθεί πολλές κρυψώνες σε σχεση παντα με τις προηγούμενες προσπαθειές μου με τις άλλες πέτρες θαλάσσης.
Φυσικά με τις πέτρες αυτές κατάφερα και έδωσα και λίγο ύψος στην όλη κατασκευή πράγμα που πριν δεν υπήρχε ....
Περιμένω απόψεις,σχόλια, παρατηρίσεις και τυχών ιδέες για καλύτερο αποτέλεσμα ...
Στην αριστερή πλευρά έχω σφηνώσει λίγο κερατόφυλλο το οποίο ευτυχώς μέχρι τώρα δεν το έχουν μαδήσει όπως περίμενα ..... είδωμεν ..

Tzo
16-08-06, 11:40
Παντος πολυ καλύτερο απο πριν.


Και εγώ θέλω πέτρεεεεεεεεεεεεςςςςςςςςς :(:(:(:(:(:(
Θα γυρίσω απο τις διακοπές και θα αρχίσω το μάζεμα :p:p:p:p

crazyio
01-09-06, 19:26
Δεν έχει κανείς καμία ίδεα βελτίωσης - aquascaping μετά την τελευταία αλλαγή ? :confused:
Ξέρετε πως βασίζομαι στις γνώσεις και στις συμβουλές σας ;)

Giorgos
01-09-06, 20:02
Μου φαίνεται ότι έχεις παρά ελάχιστες σπηλιές με αυτό το aquascaping... ενώ από περάσματα καλά κρατεί.
Φρόντισε να δώσεις περισσότερες σπηλιές (με μόνο μια είσοδο-έξοδο) στα ψάρια σου... δηλαδή περισσότερες πέτρες (μικρές και μεγάλες).

daukalion
02-09-06, 21:34
Καλή δουλειά μ'αρεσε αρκετά !

crazyio
04-09-06, 00:54
Μου φαίνεται ότι έχεις παρά ελάχιστες σπηλιές με αυτό το aquascaping... ενώ από περάσματα καλά κρατεί.
Φρόντισε να δώσεις περισσότερες σπηλιές (με μόνο μια είσοδο-έξοδο) στα ψάρια σου... δηλαδή περισσότερες πέτρες (μικρές και μεγάλες).

Φίλε Γιώργο σε σχέση με το πως ήταν πρίν αυτή τη στιγμή έχει περισσότερες σπηλιές σίγουρα ....
Έτσι όπως είναι οι πέτρες οι σπηλιές που έχουν σχηματιστεί δεν έχουν πολλές εισοδους - εξόδους παρά μόνο μια ...
μερικές μαλιστα τις έχουν μεγαλώσει τα ίδια τα ψάρια και τις έχουν φέρει στα μέτρα τους :smt084
Όσο αφορά τώρα για περισσότερες πέτρες, πιστεύω πως θα "πίξει" το ενυδρείο στην πέτρα αν βάλω κι' άλλες .... ;)

melitropos
05-09-06, 20:04
o!o!oooooooooooooooo!crazyioooooooooooooo!o!o!oooo o!
λοιπον φιλε μου κολητε φανταστηκε μου ψαροφιλε κτλ κτλ...αυτη την πετρα προσεχε την γιατι θριματιζεται....οσο για φωλιες...ε ολο και κατι θα σκαρωσεις εσυ!!!μπανκλαλοους κτλ σουιτες...ξερεις εσυ!!!ειναι ομορφο ομως!!!:rolleyes:


το θελω?!

crazyio
06-09-06, 10:44
Που είναι ο φίλος μου οεο ? :p
Φίλε μου η αλήθεια έιναι πως έχω ρίξει μπετά για πολυόροφη και τα ψαράκια μου θα είναι ευτυχισμένα ...
Μέχρι όμως να γίνει αυτό πιστεύω πως θα την βγάλουν και έτσι :D
Όσο για τις πέτρες τις έχω πλήνει και τρίψει τόσο πολύ που μου είχε βγεί η πίστη ... άρα δεν έχει πρόβλημα για άλλον θρυματισμό εκτός και αν τις πιάσεισ με το χέρι και αρχίσεις να τις σπάς κομμάτι κομμάτι ...
Τέτοια πρόθεση δεν έχω και φαντάζομαι ούτε τα ψαράκια μου :D

Υ.Γ δεν ξέρω ... το θέλεις ? πάντος ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ! :smt043 :smt043