PDA

Επιστροφή στο Forum : Βασικές γνώσεις για ενειδρύο αλμυρου νερου


Carebean pirate
18-06-06, 16:42
Γεια σας,
εσεις που έχετε ενειδρύο του αλμυρου νερου, πέστε μου, είναι δύσκολο ή εύκολο στη συντήρηση του????:confused:
Ποιες είναι οι βασικές γνώσεις που πρέπει να έχει καποιος???(παράμετροι,Α/Ο,κ.τ.λ...:) )

Χ.Χ.

klaz
18-06-06, 17:28
Γεια σας,
εσεις που έχετε ενειδρύο του αλμυρου νερου, πέστε μου, είναι δύσκολο ή εύκολο στη συντήρηση του????:confused:
Ποιες είναι οι βασικές γνώσεις που πρέπει να έχει καποιος???(παράμετροι,Α/Ο,κ.τ.λ...:) )

Χ.Χ.ψαξε και λιγο μονος σου εδω μεσα......θα βρεις τα παντα.....:rolleyes:;)

Carebean pirate
18-06-06, 18:34
ο.κ μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα για τις ανεμώνες????:smt071

deMetrIs
18-06-06, 18:42
http://www.greekaquarist.com/vb/search.php?searchid=133155

Carebean pirate
18-06-06, 19:51
ο.κ ευχαριστω

accnt
19-06-06, 07:39
Ένα ενυδρείο Fish only έχει τις ίδιες δυσκολίες και απαιτήσεις, με ένα ενυδρείο δίσκων ή με ένα φυτεμένο + κάποιο έξτρα κόστος.
Τα ίδια ισχύουν και για ενυδρείο με ανεμώνη, που όμως θέλει μια έξτρα προσοχή και καλύτερο φωτισμό.

Carebean pirate
19-06-06, 10:37
χμμμμ.....:) ,
Μπορώ να βάλω μία ανεμωνη μόνη της σε ένα ενειδρύο χωρίς ψάρια και πέτρες???:smt016

Tricky
19-06-06, 12:34
Καλυτερα να διαβασεις λιγο παλιοτερα ποστ και να αποφασισεις τι λεφτα διαθετεις και ποσο διαθεσιμο χωρο εχεις (τι ενυδρειο δηλαδη)

Ενα ενυδρειο μονο με μια ανεμωνη δεν αξιζει ...

Carebean pirate
19-06-06, 15:42
Σε ένα σχετικά μικρό ενειδρύο π.χ 55λ
τι ψάρια θα μπρούσα να βάλω?
Είναι απαραιτητη η χρήση α/ο???:confused:

shadow
20-06-06, 10:32
1 μικρο ή και κανενα
Ναι

profitia
20-06-06, 11:13
Σε ένα σχετικά μικρό ενειδρύο π.χ 55λ
τι ψάρια θα μπρούσα να βάλω?
Είναι απαραιτητη η χρήση α/ο???:confused:

Αυτό εξαρτάταται από τα χρήματα που θες να διαθέσεις από τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο και (σημαντικό) από το χρόνο που θες να αφιερώνεις.
Εγώ τρέχω αρκετούς μήνες ενυδρείο 40 lt με αρκετά "εύκολα" κοράλλια, ένα ζευγάρι amphiprion occelaris, ερημίτες, turbo snails κλπ.
Δεν θα έλεγα ότι είναι εύκολο, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Θέλει πολλή προσόχή και πάρα πολύ υπομονή στο πότε θα βάλεις τα ψάρια.
Αν θέλεις reef η Α/Ο είναι απαραίτητη. Μπορείς να κάνεις δουλειά με απιονισμένο νερό από Super market, αλλά δεν είναι σίγουρο και είναι και κουραστικό. Τους τρεις πρώτους μήνες με τέτοιο νερό το έτρεχα, χωρίς πρόβλημα για τα ζωντανά. Πάντως δεν είναι ακριβή η Α/Ο.Βγάζει τα λεφτά της σε 6 μήνες πάνω κάτω, οπότε θεωρώ βλακεία το να μην πάρει κάποιος.

Αν θες να κάνεις θαλασσινό κατ' αρχήν διάβασε παρα πολύ. Ρώτα ανθρώπους που έχουν, αγόρασε ει δυνατόν όλον τον εξοπλισμό, και μετά ξεκίνα.

Carebean pirate
20-06-06, 12:01
Ευχαριστώ.....,
ποια είναι τα εύκολα κοτάλλια που έχεις?:confused: (φοτο?)

profitia
20-06-06, 12:19
Actinodiscus sp.
Ricordea floridea
Plerogyra sinuosa
Clavularia sp.
Pavona cactus

Οι photo είναι από το web.
Αύριο αν μπορέσω θα σου ποστάρω και το ενυδρείο μου.

* Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τα ονόματα, στην ελλάδα οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι πουλάνε

Carebean pirate
21-06-06, 11:29
Ευχαριστώ...-+5
Τα κοράλλια είναι πανέμιρφα....:smt005 :smt005 :smt005

Obelix(Reifen)
21-06-06, 13:21
http://www.reefs.org/library/newbieguide.htm

Carebean pirate
21-06-06, 14:59
-+5 Ευχαριστώ,-+5 -+5
βρηκα πολυ ενδιαφερουσες πληροφορίες!!!:p :p :p (αν και ήταν στα αγγλικα...!)