PDA

Επιστροφή στο Forum : μονο εσεις...???


klaz
26-05-06, 22:17
εεε,ναι μολις πριν 10 λεπτα γεννηθηκαν τα πρωτα δισκακια!!!!!!!!!!το θεαμα ειναι μοναδικο,εντυπωσιακο,και πρωτοφανες για μενα....βεβαια,ειναι στο ενυδρειο,και δεν εχω παρει τα μετρα μου,μαιευτηριο κλπ,γιατι αυτη τη φορα δεν ημουν οργανωμενος,αλλα την επομενη θα ειμαι ετοιμος...ξερω οτι δεν προκειται να ζησουν με αυτες τις συνθηκες στο μεγαλο ενυδρειο,αλλα πιστεψτε με,η χαρα μου για τα συγκεκριμενα ζωα ,δεν περιγραφεται....!!!:p:p:pειδα ολη την διαδικασια,απο το ζευγαρωμα,το μαλωμα των θυληκων για την τελικη επικρατηση,το τελικο ζευγαρι που σχηματιστηκε,τη γεννα των αυγων,και την γονιμοποιηση,την προσοχη των γονιων στα αυγα,και τωρα αυτο.....αυτες οι δεκαδες ουριτσες πανω στο φυλλο............πεταω απο ευτυχια,και θελησα να το μοιραστω μαζι σας,γιατι αν δεν σας εβρισκα..θα ημουν φτωχοτερος........σας ευχαριστω.ΥΓ.οσοι ειναι λατρεις των δισκων,καλα θα κανουν σιγα-σιγα να ετοιμαζουν κανα ενυδρειο,για τις επομενες γεννες....:p:p:p

soza
26-05-06, 22:32
Φτου φτου σκορδα!!!
Ευγε θειε!!!
Φωτο φανταζομαι δεν θα απολαυσουμε ακομα.. ετσι?
Ειναι και αυτο το ερημο το ματι :rolleyes:

george
26-05-06, 22:43
Άντε βρε ψαροχαζομπαμπά !!
Μπράβο...να σκάσει ο άχρηστος κοπρύτανης !!!

Πότε θα κεράσεις ;;;

filoxenos
26-05-06, 22:47
Η χαρά σου, χαρά μας! ;)
Εύγε νέε μου! Ο καλός θεός των ενυδρείων, εύχομαι να σου τα προφυλάξει από τα αδηφάγα στόματα των μεγάλων - έστω και λίγα - ώστε να χαρείς ακόμα περισσότερο...
(είδες τι καλός που γίνεται ο άνθρωπος, μετά την... αναπαραγωγή? :D ;) )

klaz
26-05-06, 22:53
Η χαρά σου, χαρά μας! ;)
Εύγε νέε μου! Ο καλός θεός των ενυδρείων, εύχομαι να σου τα προφυλάξει από τα αδηφάγα στόματα των μεγάλων - έστω και λίγα - ώστε να χαρείς ακόμα περισσότερο...
(είδες τι καλός που γίνεται ο άνθρωπος, μετά την... αναπαραγωγή? :D ;) )σας ευχαριστω ολους,δυστυχως ομως αγαπητε ΦΙΛΟΞΕΝΕ ο καλος θεος των ενυδρειων ηταν μαζι μου αφηρημενος αυτο το 2λεπτο:smt089:smt089την πεσανε στους γονεις οι αλλοι μου 7 12''ιντσοι,και τα εχασα....:(δεν πειραζει ομως...ετσι ειναι η φυση...δεν εχω κουραγιο να γραψω κατι αλλο....ηδη αρχισε να σταζει κατι στο πληκτρολογιο.....καλο βραδι ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

Giorgos
26-05-06, 22:57
Δεν πειράζει! Συμβαίνουν αυτά...
Την επόμενη φορά που θα είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος θα τα καταφέρεις. Μην το βάζεις κάτω λοιπόν... ;)

filoxenos
26-05-06, 22:59
ΦΤΟΥ...! γμτ μου... :( :( :(
Μην απογοητεύεσαι ΡΕ!... Προχωράμε... ΔΥΝΑΤΑ! :smt056

Archon
27-05-06, 10:28
:smt038 :smt038 :smt038 μπάβο....
υπάρχει και η θετική πλευρά klaz...μην μασάς....σε λιγότερο από ένα μήνα έχεις προσφέρει στα ψαράκια σου συνθήκες για να αναπαραχθούν...μπράβο
Την επόμενη φορά που θα το περιμένεις θα ξέρεις και τι θα κάνεις....;)

mikele
27-05-06, 20:13
μπραβο για την προσπαθεια σου κλαζ.......κριμα ρε γαμωτο που τα εχασες ......φανταζομαι στεναχωρια......μη μασας ομως αυτα ειναι που μας κανουν καλυτερους.......αντε γερα για την επομενη τωρα.....

deMetrIs
27-05-06, 20:19
Μπραβο Κλαζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!
θα τα καταφερεις καποτε...μμμ... την δευτερη φωρα !!!!!!!!

τι χρωματα εχουν οι μελλοντικοι γονεις δισκοι ?

klaz
27-05-06, 20:38
Μπραβο Κλαζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!
θα τα καταφερεις καποτε...μμμ... την δευτερη φωρα !!!!!!!!

τι χρωματα εχουν οι μελλοντικοι γονεις δισκοι ?μακαρι...σας ευχαριστω πολυ ολους...ευελπιστω για την επομενη φορα.οι συγκεκριμενοι γονεις εχουν την ταμπελα ''κουνελια''...δημητρακη,ο αρσενικος ειναι κατακοκκινος,και η θυληκια ειναι μωβ-γκρι........:p:p

pani
27-05-06, 21:43
Φίλε μου έκανες καλή αρχή έστω και αν το αποτέλεσμα ήτανε αυτό που μας λύπησε όλους αλλά η ζωή συνεχίζεται και μείς όπως και τα ψαράκια μας ακολουθόύμε.. έτσι λοιπόν πριν προλάβεις κάν να ετοιμαστέίς θά έχεις και δεύτερη και τρίτη γέννα και τότε ποιός σε πιάνει..... οι χαρές θα ειναι όλες δικές σου... λίγη υπομονή θέλει μέχρι την επόμενη φορά.... να σκέφτεσαι οτι έστω και αν τα έχασες πήρες κάτι μοναδικό απο αυτά τα μικρούλια την όλη διαδικασία του ζευγαρωματος μέχρι την εκκόλαψη... και αυτό ειναι κάτι που θα σου δώσει το κουράγιο να συνεχίσεις.Εύχομαι τα επόμενα να ζήσουν εεεε και που ξέρεις μέχρι τον επόμενο χρόνο που θα σας ξαναεπισκεφτώ ίσως λεώ ίσως να το γυρίσω και γω στους δίσκους και να μου χαρισεις απο τα μικρά σου πλασματάκια ξέροντας ότι κοντά μου θα είναι ευτυχισμένα. Συνέχισε ακάθεκτος και η επόμενη φορά εύχομαι να στεφτεί με επιτυχία.

klaz
27-05-06, 21:47
να'σαι καλα πανιτσα μας,και απ'το στομα σου και στου θεουλη το αυτι..:p:pμακαρι στο μελλον να γινουμε ολοι χαρουμενοι,και να γεμισουμε δισκακια απο θεσ/νικη μεχρι και την μαρτυρικη μας κυπρο......

pani
27-05-06, 22:02
Ναί ειληκρινά θα θελα πολύ να είχα και γω δίσκους αλλά ακόμα δεν ειμαι ετοιμη γιατι δεν μπορώ ακόμη να τους παρέχω τις συνθήκες που χρειάζονται, μελετάω το θέμα και σιγά σιγά λύνοντας ένα ένα τα προβλήματα π.χ την παροχή του διοξειδίου του άνθρακος που ακόμα βασανίζομαι να το βάλω σε λειτουργία γιατί εδώ δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει.... να φανταστείτε ζήτησα μικρομετρική βαλβίδα και γύρισαν και με κοιταξαν στα μάτια σαν τους μίλαγα για ιπταμενα αντικείμενα και για τα άστρα τόσο καλά .... θα δείξει σιγα σιγα το πράγμα αν καταφέρω να το βαλω και να βάλω και τα καταλληλα λιπάσματα μμμμμμ και να βγάλει το ατιμο το καλοκαίρι με τις ψηλες θερμοκρασίες τότε θα ερευνήσω για τις συνθήκες των δίσκων και θα προσπαθήσω να τις φτιάξω σωστά πριν κάνω οποιαδήποτε βήματα για εισαγωγή τους στο ενυδρείο, Ωχ πάλι εγραψα πολλάααα συγχωρέστε με γιατί οταν γράφω σπανια γράφω λιγααααα.

klaz
27-05-06, 22:08
οκ,αλλα να μην ξεχνας οτι οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε και για να σε βοηθησουμε,και οτι ξερουμε να το μοιραστουμε.μην ξεχνας οτι ειδικα οι δισκοι ειναι ενα απο τα πιο ''δυσκολα'' χαρτια του γλυκου νερου,και οντως θελουν ειδικες συνθηκες....ας ερθει με το καλο η ωρα εκεινη και θα οργανωθουμε...;):p:p

billy
28-05-06, 00:49
Ρε φιλε εισαι και ο πρωτος.Αυτο παει να πει οτι το ενυδρειο σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και σε χρονο ρεκορ.Μην στεναχωριεσαι λοιπον και ετοιμασου γρηγορα για να εισαι ετοιμος για την επομενη φορα.Που κατα την γνωμη μου θα ειναι πολυ γρηγορα.:p:p:p:p;)ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ..... Α καλα να περασετε στην εκδρομη.:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005

klaz
28-05-06, 00:54
Ρε φιλε εισαι και ο πρωτος.Αυτο παει να πει οτι το ενυδρειο σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και σε χρονο ρεκορ.Μην στεναχωριεσαι λοιπον και ετοιμασου γρηγορα για να εισαι ετοιμος για την επομενη φορα.Που κατα την γνωμη μου θα ειναι πολυ γρηγορα.:p:p:p:p;)ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ..... Α καλα να περασετε στην εκδρομη.:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005 να'σαι καλα βασιλαρα μου,με τις ψαρουκλες σου:p:p,ελπιζω να τα πουμε συντομα απο κοντα :smt057:smt060:smt058:smt058:smt058:smt058

billy
28-05-06, 01:10
OK φιλε.Αντε τωρα γρηγορα για υπνο γιατι το πρωι σε βλεπω να τρεχεις να προλαβης.:p;)Καλα να γουστα .......:p:p:p:pΓαμωτο..:smt005:smt005:smt005:smt00 5

klaz
28-05-06, 01:13
OK φιλε.Αντε τωρα γρηγορα για υπνο γιατι το πρωι σε βλεπω να τρεχεις να προλαβης.:p;)Καλα να γουστα .......:p:p:p:pΓαμωτο..:smt005:smt005:smt005:smt00 5εχεις δικιο....ουτε 5 ωρες υπνου,δεν μεινανε.....:confused::confused:...αντε καλο ξημερωμα βασιλη μου,θα τα πουμε συντομα....:):):)

sak
29-05-06, 13:31
Καλη επιτυχια Klaz και απο εναν ομοιοπαθη που ακομα προσπαθει!!!!!!!!!!!!!:( :( :( :(
Ευχομαι να εισαι πιο τυχερος απο μενα που μου αντεχουν γυρω στις 7-8 ημερες τα μικρα και μετα τελος.
Επισης και καλο κουραγιο γιατι θα χρειαστεις πολυ απο αυτο.

klaz
29-05-06, 13:39
Καλη επιτυχια Klaz και απο εναν ομοιοπαθη που ακομα προσπαθει!!!!!!!!!!!!!:( :( :( :(
Ευχομαι να εισαι πιο τυχερος απο μενα που μου αντεχουν γυρω στις 7-8 ημερες τα μικρα και μετα τελος.
Επισης και καλο κουραγιο γιατι θα χρειαστεις πολυ απο αυτο.να'σαι καλα sak,πιστευω ομως οτι η τυχη εχει το μικροτερο ποσοστο στην επιτυχια.....παντα κατι γινεται λαθος...παντα ειναι καποια λεπτομερεια.....καλη μας συνεχεια..και βλεπουμε....:p ;)

Pritanis
29-05-06, 21:00
αυτο ειναι , παιρνουμε τριτο χερι γεννητωρες και βγαζουμε μικρα..... Μασημενη τροφη....... Ετοιμασε τη γεννηστρα και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες..... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι.....Γιατι απο ουρες και αυγα αλλο τιποτα.......

Fonamstel
29-05-06, 21:31
... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι... Κάπως έτσι είναι τα μικρά ( 2-2,5 εκατοστά μήκος...) :p :p :p :D :D :D

klaz
29-05-06, 21:43
αυτο ειναι , παιρνουμε τριτο χερι γεννητωρες και βγαζουμε μικρα..... Μασημενη τροφη....... Ετοιμασε τη γεννηστρα και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες..... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι.....Γιατι απο ουρες και αυγα αλλο τιποτα.......ε,αντε ρε απο δω,μας τη λες και απο πανω,ουτε στην εκδρομη δεν ηρθες....τουλαχιστο βγαλτην απο την υπογραφη σου........:D:D:D γερασες νικολακη,γερασες....

PascM
30-05-06, 09:43
Το θετικότερο όλων συνάδελφε Κλαζ είναι οτι έχεις ζευγάρι
τώρα για τις ιδανικές συνθήκες λάθη κ.λ.π. όσο μαθαίνει το ζευγάρι σου τόσο θα μαθαίνεις και εσύ και φυσικά θα καταφέρεις να μεγαλώσεις τα δισκάκια σου!!!
Υπομονή μητηρ πάσης μαθήσεως!!!!!

mikele
31-05-06, 18:33
κλαζ ξαναγεννησανε τελικα.......????

klaz
31-05-06, 20:02
κλαζ ξαναγεννησανε τελικα.......????ναι,μολις πριν απο λίγο αρχισαν παλι να κανουν αυγα....και παλι τωρα χρονικα ομως ειμαι ανετοιμος.......:confused:ας ασχοληθει η φυση και με την τωρινη γεννα,μηπως και ξεκινησω την προσπαθεια μου,με την επομενη.....:rolleyes::rolleyes:

PascM
01-06-06, 01:05
Που θα παει μωρε θα βγουν τα άτιμα γιατί οι άλλοι ποιο ικανοί από εμάς είναι?

klaz
24-06-06, 10:34
τα ''φρεσκα νεα'' ειναι οτι εχω απο την τελευταια φορα που ποσταρα περιπου,αλλες 6 γεννες....προλαβα και στις 6 να δω ουριτσες....αλλα μεχρι εκει...δυστυχως λογω δουλειας δεν βρισκομαι εκει...οταν πρεπει, και ακομη δεν εχω ετοιμη γεννηστρα....παντως το θετικο ειναι οτι ζευγαρι ειναι ''αναμμενο '' για τα καλα...ασε που ο μοναδικος αρσενικος απο τους συνολικα 9 δισκους...κανει υπερωριες με τοσες θυληκιες......ειδωμεν:rolleyes::p:p:p:p:p......

leonm
24-06-06, 12:25
απο τους συνολικα 9 δισκους....
9 δίσκοι σε πυκνοφυτεμένο rio 400; Τι μέγεθος έχουν;Θα τους κρατήσεις όλους;

klaz
24-06-06, 12:33
9 δίσκοι σε πυκνοφυτεμένο rio 400; Τι μέγεθος έχουν;Θα τους κρατήσεις όλους;..και βεβαια....εχω 1 μικρουλι γυρω στους 8-9 ποντους,αλλους 3 στους 10 ποντους,οι υπολοιποι 4 ειναι στους 13-15 ποντους,και ο μεγαλος αρσενικος ειναι στους 20+ ποντους....γιατι το λες αυτο..??υπαρχουν σε λειτουργια 4 φιλτρα ,2 εξωτερικα με substrat pro ,1 diy και αυτο εξωτερικο,που εχει διπλο ρολο,εκτος απο μηχανικο φιλτρο,λειτουργει και σαν διαχυτηρας του διοξειδιου,καθως και ενα εσωτερικο τυπου αμβουργου....και απο αλλαγες νερου 40% καθε βδομαδα....τα ψαρια ειναι σε τελεια κατασταση,και λαμπουν...ισως φαινεται οτι ειμαι οριακα λογω σχεσης λιτρων προς ψαρι,και οντως κατι τετοιο ισχυει,αλλα με ολα τα παραπανω που ανεφερα,δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα..αφου τα ακολουθω με ευλαβεια........

leonm
24-06-06, 12:46
Δεν το είπα σε σχέση με φιλτράρισμα κ.λ.π. αλλά κυρίως σε σχέση με το πως δείχνει το ενυδρείο και πόσο άνετοι με το διαθέσιμο χώρο που έχουν είναι οι δίσκοι.
Στο δικό μου μέχρι χθες ήταν 6 των 10cm περίπου.Το βράδυ πήρα ενα στα 14cm και το ενυδρείο μου φαίνετε πολύ <<φορτωμένο>>.Προβληματίζομε αν θα τον γυρίσω ή θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Δυστυχώς για μας το rio 400 δεν είναι ούτε 450 λιτρα(βλέπε προφίλ) ούτε καν 400.
Αν έβαζες μια φωτογραφεία...

klaz
24-06-06, 12:52
Δεν το είπα σε σχέση με φιλτράρισμα κ.λ.π. αλλά κυρίως σε σχέση με το πως δείχνει το ενυδρείο και πόσο άνετοι με το διαθέσιμο χώρο που έχουν είναι οι δίσκοι.
Στο δικό μου μέχρι χθες ήταν 6 των 10cm περίπου.Το βράδυ πήρα ενα στα 14cm και το ενυδρείο μου φαίνετε πολύ <<φορτωμένο>>.Προβληματίζομε αν θα τον γυρίσω ή θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Δυστυχώς για μας το rio 400 δεν είναι ούτε 450 λιτρα(βλέπε προφίλ) ούτε καν 400.
Αν έβαζες μια φωτογραφεία...γιατι το λες αυτο..???το αν φαινεται φορτωμενο οπως λες,εχει και να κανει με το ακουασκειπινγκ,και οχι μονο με το μεγεθος των ψαριων σου.σε μενα το θεαμα ειναι''αυτοκρατορικο'',και να φανταστεις οτι υπαρχει και ενα κοπαδακι 12 ροδοστομων,μαζι με ενα ζευγαρι απιστογραμμα αγκαζιζι......;):p:p.....τωρα για τα λιτρα του τανκ δεν συμφωνω,αφου μεικτα τα λιτρα του ειναι 478.....αρα στην''χειροτερη'' μιλαμε για 400 καθαροτατα.......(ΥΓ.τον 14ιντσο...αν δεν το θελεις......ξερεις.....:twisted::D:D:D:D:D:D:D)... .φωτογραφια,απλα την ξεχναμε για τους γνωστους λογους,εκτος και αν μεχρι τον νοεμβριο(που πιστευω οτι θα ειμαι ετοιμος για την παρουσιαση)βρω τιμιο ξυλο απο το αγιο ορος,κρεμασω τετραφυλλο τριφυλλι,λαγοποδαρα,σκορδα κλπ,κλπ.......

leonm
24-06-06, 13:05
τωρα για τα λιτρα του τανκ δεν συμφωνω,αφου μεικτα τα λιτρα του ειναι 478.....αρα στην''χειροτερη'' μιλαμε για 400 καθαροτατα.......(ΥΓ.τον 14ιντσο...αν δεν το θελεις......ξερεις.....
Για τα καθαρά λίτρα μετρας εξωτερικές διαστάσεις και αφαιρείς απο μήκος και βάθος 2cm (πάχος γυαλιού)και υπολογίζεις και το καθαρό ύψος του νερού.(το μήκος πχ του γυλιου δεν είναι 151 που είναι μαζι με το πλαστικό αλλά 150,5-2=148,5κλπ)Αν το κάνεις θα δεις ότι νερό είναι 370 με 380 λιτρα.
Ο 14cm δεν είναι απλα ωραίος είναι μοντελο:D και μόνο για χάρη του αξίζει να πάω σε μεγαλύτερο.
Αντε ναρθει το Φθινόπωρο να δούμε και καμιά φωτό:D

klaz
24-06-06, 13:14
Για τα καθαρά λίτρα μετρας εξωτερικές διαστάσεις και αφαιρείς απο μήκος και βάθος 2cm (πάχος γυαλιού)και υπολογίζεις και το καθαρό ύψος του νερού.Αν το κάνεις θα δεις ότι νερό είναι 370 με 380 λιτρα.
Ο 14cm δεν είναι απλα ωραίος είναι μοντελο:D και μόνο για χάρη του αξίζει να πάω σε μεγαλύτερο.
Αντε ναρθει το Φθινόπωρο να δούμε και καμιά φωτό:Dβρε τρελλε επιστημονα:D:D,εγω ξερω οτι οταν το πρωτογεμισα,το γεμισα με εναν 10λιτρο κουβα,και πιστεψε με χρειαστηκαν αρκετοι περισσοτεροι απο 38 κουβαδες....βαλε και καποια λιτρα που κερδισα με τα εξωτερικα φιλτρα....:smt081:smt081..αντε να σου ζησει ο νεος βασιλιας!!!!ναι,να ερθει το φθινοπωρο,να ξεμπερδεψω και με τη bga,που με ταλαιπωρει...να προσθεσω και καποια φυτακια της tropica που θελω,ετσι ωστε το αποτελεσμα να ειναι αυτο το οποιο εχω στο μυαλο μου....θα δουμε φιλε leonm....:rolleyes::):):p:p:p

leonm
24-06-06, 22:50
βρε τρελλε επιστημονα:D:D,εγω ξερω οτι οταν το πρωτογεμισα,το γεμισα με εναν 10λιτρο κουβα,και πιστεψε με χρειαστηκαν αρκετοι περισσοτεροι απο 38 κουβαδες....βαλε και καποια λιτρα που κερδισα με τα εξωτερικα φιλτρα....:smt081:smt081..αντε να σου ζησει ο νεος βασιλιας!!!!ναι,να ερθει το φθινοπωρο,να ξεμπερδεψω και με τη bga,που με ταλαιπωρει...να προσθεσω και καποια φυτακια της tropica που θελω,ετσι ωστε το αποτελεσμα να ειναι αυτο το οποιο εχω στο μυαλο μου....θα δουμε φιλε leonm....:rolleyes::):):p:p:p
Για τα λίτρα με ένα μέτρο και ένα κομπιουτεράκι λύνεται κάθε αμφιβολία, αρκει να αφαιρεθούν και τα πάχη των τζαμιών.
Για τη bga είχα παλιά λίγη, όταν είχα και τριχωειδή η οποια εξαφανίστηκε μετά από θεραπεία που έκανα με οξυζενέ για τη δεύτερη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αρκει να μην έχεις riccia-πειράζει και κάποια άλλα φυτά αλλά αυτά δεν είναι σημαντικά.Η συνιστόμενη δόση για τα 400λίτρα είναι 90ml όπως θα ξέρεις, πάντως την έχω πάει και στα 150ml χωρίς κανένα πρόβλημα (η riccia χάθηκε στα 90).
Τώρα για τον αριθμό των δίσκων μου φαίνετε ότι 9 στα μεγέθη που τους έχεις είναι πολλοί για το 400αρι ακόμη και αν είναι άδειο, μόνο τα τζάμια.Ασχετα και με αριθμό μου φαίνετε ότι το 400αρι είναι πολύ πολύ μικρό σε σχέση με το τελικό μέγεθος ενήλικου δίσκου.Το ιδανικό για μένα θα ήταν να έχουμε ένα ενυδρείο στα λίτρα του jojo πχ με μια ομάδα 8-9 ενήλικων δίσκων.
Αυτά για τώρα η συνέχεια όταν θα βάλεις φωτογραφία.Και είμαι πολύ περίεργος να τη δω γιατί εσεις οι Θεσσαλονικείς έχετε καλή σχολή...Δεν ξέρω ίσως τότε να αλλάξω γνώμη και για τον αριθμό:D

klaz
25-06-06, 14:17
Αυτά για τώρα η συνέχεια όταν θα βάλεις φωτογραφία.Και είμαι πολύ περίεργος να τη δω γιατί εσεις οι Θεσσαλονικείς έχετε καλή σχολή...Δεν ξέρω ίσως τότε να αλλάξω γνώμη και για τον αριθμό:D...αδελφε δεν εχεις αδικο.οταν ερθει η ωρα,θα δεις πραγματα,και πιστεψε με θα αλλαξεις γνωμη,οχι μονο για τη σχεση φυτεμενου-δισκοι,αλλα και για τα λιτρα του τανκ που τους φιλοξενει......μεχρι τοτε....πολλα γινονται...:p:p:p:p

lasal
26-06-06, 08:11
Για τη bga είχα παλιά λίγη, όταν είχα και τριχωειδή η οποια εξαφανίστηκε μετά από θεραπεία που έκανα με οξυζενέ για τη δεύτερη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αρκει να μην έχεις riccia-πειράζει και κάποια άλλα φυτά αλλά αυτά δεν είναι σημαντικά. Για την BGA συνίστατε η χρήση ερυθρομυκίνης εάν ειναι καλπάζουσας μορφής
και αυτό οχι σε όλες τις περιπτώσεις.
Είναι προτιμότερο να κάνει ποιο τακτικές αλλαγές νερού και σκούπα βυθού στην παρούσα φάση παρά να ρίξει οξυζενέ.

PascM
18-07-06, 10:31
Klaz! Μας έχει πιάσει ο ύπνος μου φαίνετε! Τι γίνετε? Δεν βρήκα σε άλλο ποστ να προχωράει κάτι με τις γέννες!!! Είναι έτοιμη η γεννήστρα!!!! Δισκάκια βρε θα βγάλουμε! Άσε τα Αβαταρ τώρα! Λίγο δουλειά!!!! :D

klaz
18-07-06, 11:48
Klaz! Μας έχει πιάσει ο ύπνος μου φαίνετε! Τι γίνετε? Δεν βρήκα σε άλλο ποστ να προχωράει κάτι με τις γέννες!!! Είναι έτοιμη η γεννήστρα!!!! Δισκάκια βρε θα βγάλουμε! Άσε τα Αβαταρ τώρα! Λίγο δουλειά!!!! :D...χεχεχε..και εγω περιμενω...μετα το μουντιαλ ο αρσενικος ασχολειται με τα παντα εκτος απο το φικι-φικι....:rolleyes: :D :D :D

PascM
18-07-06, 11:54
Γιατι? Έχασε η ομάδα του?:smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044

klaz
18-07-06, 12:03
Γιατι? Έχασε η ομάδα του?:smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044...χμ ναι:p ..ειχε πονταρει ολα τα tetra bits στην αργεντινη..και τωρα επεσε σε βαθυ στοχασμο......:rolleyes: :D :D

johnny98130
18-07-06, 19:21
Μου φαίνεται ότι οι δίσκοι σου πηραν αδεια για καλοκαίρι. :)

klaz
18-07-06, 19:44
εντελως γιαννη μου....:rolleyes::smt023