PDA

Επιστροφή στο Forum : 5 λίτρα για μονομάχο


Archon
23-05-06, 13:38
Αγαπητοί συνχομπίστες, όλα ξεκίνησαν πριν μερικά χρόνια με έναν μονομάχο. Θεωρόντας απαράδεκτο τον εαυτό μου που σήμερα δεν έχω το ψαράκι που με έβαλε στο χόμπυ, πήγα και πήρα ένα 5λιτρο για να τιμήσω και να κάνω ευτυχισμένο έναν μονομάχο.
Απορίες: Αν και διαβάζω διάφορα δεν έχω καταλάβει τι φιλτράρισμα θα κάνω σε ένα 5 λιτρό χωρίς να έχω ανατάραξη. Μην μου πείτε για dripping system γιατί θα με πετάξουν από το σπίτι. Το φίλτρο βυθού μάλλον αναταράσει πολύ. Τι προτάσεις έχετε????

Strahos
23-05-06, 14:38
εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον ένα 12λιτρο, 5 είναι πολύ λίγα και δεν θα είναι ευτυχισμένος εκεί μέσα, εδώ το 12λιτρο μου μου φαίνεται λίγο και σκέφτομαι διάφορα γιατί τον λυπάμαι εκεί μέσα...

crazyio
23-05-06, 15:12
καλημέρα φίλε ....
εγώ έχω 3 μονομάχους σε 3 διαφορετικά ενυδριάκια 5 λιτρα ... όπως εσύ ...
σε κάθε ενυδριάκι έχω και απο ένα Power filter (Μικρά φίλτρα που ΄"κάθοντε" στο τζάμι και είναι απο την έξω πλευρά).
έχουν τον σωλήνα που ανεβάζει νερό, περνάει μεσα απο τον κάδο που έρχεται μόνο με σφουγκάρι αλλά του έχω προσθέσει και λίγο Siporax και ξανα πέφτει στο ενυδρίο ....
είναι σαν αυτό ...
http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idproduct=AS3111
μια χαρά δουλειά κάνει και είναι και φτηνό .. :D

Archon
23-05-06, 17:36
δεν είναι δυνατό σε ροή για τόσα λίτρα????
αν όχι είναι καλή λύση.

crazyio
23-05-06, 18:20
δεν είναι δυνατό σε ροή για τόσα λίτρα????
αν όχι είναι καλή λύση.

έχει ρυθμιστή ροής ..... ;)
τουλάχιστον τα δικά μου έχουν ... και δεν ξέρω ΚΑΝ τι μάρκα είναι ...
δεν γράφουν στο κουτί τίποτα ούτε τα έχω δει πουθενά στο νετ ... :rolleyes:

peritzan
23-05-06, 20:30
Εχω ενα τετοιο μαρκας ΑΤΜΑΝ,εχει ρυθμιστη ροης,το πηρα 11Ε
αλλα το νερο πεφτει απο ψηλα σαν καταρρακτης και κανει αναταραξη

anasios
23-05-06, 21:25
καλημέρα φίλε ....
εγώ έχω 3 μονομάχους σε 3 διαφορετικά ενυδριάκια 5 λιτρα :D

Από θερμοστάτη τι έχετε σε τέτοιο ενυδρείο;;

Archon
23-05-06, 21:29
εγώ δεν θα βάλω γιατί στο σπίτι δεν έχω ποτέ κάτω από 24 βαθμούς...αν χρειαστεί όμως υπάρχει ο mini της hydor http://www.hydor.it/index_en.htm

george
23-05-06, 21:54
εγώ δεν θα βάλω γιατί στο σπίτι δεν έχω ποτέ κάτω από 24 βαθμούς...αν χρειαστεί όμως υπάρχει ο mini της hydor http://www.hydor.it/index_en.htm

To link το σωστό είναι αυτό :
http://www.hydor.it/inglese/mini.htm

Archon
23-05-06, 21:57
αυτό έλλειπε να μην το έβρισκες...:p

crazyio
23-05-06, 21:59
Ούτε εγώ έχω θερμοστάτη ... το σπίτι είναι ζεστό και δεν έχει χρειαστεί ποτέ ...ως τώρα τουλάχιστον :p

Mariel
24-05-06, 00:29
καλα θα ειναι τα 5 λιτρα για εναν μονομαχο ;)

θα μπορουσες βεβαια να βαλεις και φιλτρο απλο σφουγγαριου.ειναι ελαχιστη η αναταραξη.

lasal
24-05-06, 01:43
Τι προτάσεις έχετε????
Μια και μοναδική :D
Αντώνη δες εδώ
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Parousiaseis/par_sgu.htm

Archon
24-05-06, 12:47
το έχω δει αυτό Γιάννη μου, καταπληκτικό....μοιάζει με αυτά που δείνει η tropica σαν garden pond.
Εμένα όμως δεν έχει ούτε φωτισμό....βρήκα μικρή φθορίου 8 watt αλλά δεν έχει τα ντουί και τα πιαστράκια σε αυτό το μέγεθος....ούτε κλέμες δεν βρήκαμε για αυτό το μέγεθος....θα δω μήπως καταφέρω κάτι με leds...(είδα αυτά που πρότεινες στον Μιχάλη στο παρελθόν αλλά δεν τα βρήκα ακόμα)...επίσης ψάχνω για κάποιο φιτράκι είτε εσωτερικό είτε κρεμαστό με ρυθμιστή ροής και κατά προτίμηση με spray bar το οποίο θα το κοντράρω στο τζάμι και προς τα κάτω.....θα ντύσω το υπόστρωμα (μάλλον λάβα) με java moss (για ποιον χτυπά η καμπάνα??? :p) και κάποια εύκολα φυτάκια όπως egeria που έχω και θα δω τι άλλο.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. +-3

Φίλτρο σαν αυτό που περιγράφω πιο πάνω έχω βρει στο quicko αλλά δεν θέλω να τους ξαναδώσω τα χρήματά μου κυρίως για την "καταπληκτική αντιμετώπισή" τους. (μην τους παίρνει όλους η μπάλα, ένας είναι καλός).
εκτός αν φτιάξω εγώ spray bar.
Αν κάποιος ξέρει κάτι μου λέει.

KOKORAS
24-05-06, 18:33
Φίλε μου όσον αφορά τον τρόπο σύνδεσης της λάμπας μπορείς να κολήσεις τα καλώδια κατευθείαν επανω στους ακροδέκτες της λάμπας. Όσιβ αφορά τώρα το φιλτράκι εγω χρησημοποιώ στο 12λιτρο που έχω ένα της Magic-jet filter 5W,200L/H που έχει σπρευ μπαρ αφαίιρεσα το πλαστικό κουβαδάκι που είχε μέσα άνθρακα και την θέση του γέμισα με siporax μακαρονάκι. τό κόστος του 11 ευρώ εδώ στην Αθήνα.
Πιστεύω να σε βοήθησα. Όποια δήποτε απορία έχεις σχετικά με την σύνδεση της λάμπας στειλε μου pm.

Φιλικά Νίκος

Archon
24-05-06, 20:05
ευχαριστώ

Archon
30-05-06, 18:30
Εχω ενα τετοιο μαρκας ΑΤΜΑΝ,εχει ρυθμιστη ροης,το πηρα 11Ε
αλλα το νερο πεφτει απο ψηλα σαν καταρρακτης και κανει αναταραξη

τελικά έβαλα τέτοιο....η στάθμη του νερού ακουμπά στην έξοδο και τον ρυθμιστή ροής τον έχω στο τέρμα χαμηλό, οπότε στην ουσία γλύφει το νερό την επιφάνεια με σχεδόν καθόλου ανατάραξη.....το στούμπωσα και με μακαρόνι!!!!!!

Στο Link που δίνει ο Γιάννης πιο πάνω....καταπληκτικό ενυδρείο, αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος για banji jumping του μονομάχου και μάλιστα χωρίς σχοινί????
Ρωτάω γιατί βρήκα ένα τέτοιο φωτιστικό απλά το φοβάμαι....αλλιώς να βρω κάποιον τρόπο προσαρμογής στο καπάκι.

filoxenos
30-05-06, 19:06
...αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος για banji jumping του μονομάχου και μάλιστα χωρίς σχοινί???? Ρωτάω γιατί βρήκα ένα τέτοιο φωτιστικό απλά το φοβάμαι....αλλιώς να βρω κάποιον τρόπο προσαρμογής στο καπάκι.
Βγάλε το καπάκι, βάλε απλό τζάμι και καθάρισες... :cool:

Archon
30-05-06, 19:27
δεν θα έχει αντανάκλαση????

filoxenos
30-05-06, 22:27
δεν θα έχει αντανάκλαση????
Τι εννοείς αντανάκλαση? Το τζάμι είναι διαφανές. Ετσι έχω καπακώσει 6 από τα 10 ενυδρεία που έχω, με τις λάμπες κρεμαστές από επάνω. Και έχω βάλει και λάστιχο γύρω-γύρω όπου πατάει, για να μην έχω κανα ατύχημα.