PDA

Επιστροφή στο Forum : Μωρά κριμπένσις


xaris1974
22-05-06, 22:11
Απο τα μωρα κριμπενσις που ηταν γυρω στα 30 καθημερινα στην βολτα τους αρχισαν να λιγοστευουν στο σημειο σημερα να ειναι μονο 5 εστησα ενεδρα και παρατηρησα οτι στο σκοταδι η θηλυκια εδινε μαχη με εναν ανσιστρους που υπαρχει και εμφανιζεται μονο την νυχτα σε αντιθεση με τουσ δυο που εχω που κανουν ολη μερα τις βολτες τουσ.
Σας εχει συμβει κατι παρομοιο ?,μηπως τα σκοτωνει ο αρσενικος γιατι δεν τον βλεπω και πολυ ζεστο στην οικογενεια τις τελευταιες μερες μηπως θελει να ζευγαρωσει ?παλι αυριο θα τα βαλω σε γεννηστρα μη τυχον και σωθει κανενα .

Giorgos
23-05-06, 00:06
Πόσων ημερών είναι τα μωρά (εδώ και πόσες μέρες κολυμπούν ελεύθερα);

xaris1974
23-05-06, 08:18
Πανω απο δυο εβδομαδες κολυμπουν ελευθερα μπορει και παραπανω εδω και δυο τρεις μερες εχουν αρχισει να απομακρυνονται και απο την μητερα τους παντα υπο την επιτηρηση της

Apostolis
23-05-06, 08:47
Αν απαντούσες στις παρακάτω ερωτήσεις, θα μας βοηθούσες να σε βοηθήσουμε! ;)

1. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?
2. Τί ψάρια έχεις μέσα?
3. Πόσα θυλ Kribensis έχεις?
4. Τί μετρήσεις έχεις?

xaris1974
23-05-06, 22:34
Το ενυδρειο ειναι 120 λτ αυτη την στιγμη εχει μονο το ζευγαρι με τα κριπ και 3 ανσιστρους τα υπολοιπα ενα κοπαδι απο νεον το κατασπαραξε η θηλυκια την πρωτη μερα που εβγαλε τα μωρα βολτα δυο κορυ που τα στρεσαρε και τα απομακρυνα και αυτα.
οι μετρησεισ μου ειναι
No2 0
No3 περιπου 10
Nh3/4 0
Ph 6,5

Apostolis
24-05-06, 08:37
βρε μήπως τα "ρουφάει" το φίλτρο? :confused:

Giorgos
24-05-06, 10:05
Οι γονείς (ειδικά ο αρσενικός) συνήθως χάνουν το ενδιαφέρον τους για τα μωρά μετά την τρίτη εβδομάδα της ζωής τους και ετοιμάζονται για την επόμενή τους γέννα. Τα δικά σου έχουν ξεπεράσει πλέον αυτήν την ηλικία και έχουν αφεθεί στην τύχη τους αφού είναι ικανά να βρίσκουν μόνα τους τροφή και έχουν μάθει να κρύβονται στα πρώτα σημάδια του κινδύνου.

Το πιο πιθανό είναι ο ancistrus να τα τρώει τη νύχτα αλλά μπορεί και να τα ρουφάει το φίλτρο, όπως είπε και ο Αποστόλης, αν δεν έχεις βάλει τούλι ή σφουγγάρι στην είσοδο.

xaris1974
24-05-06, 10:32
Mαλλον ο ανστιστρους γιατι και τουλι εχω βαλει στο φιλτρο και το εχω τσεκαρει στην αλλαγη του υαλοβαμβακα.
Βρε τον μπαγασα ....μαλλον θα παρει μεταθεση στο 60 λτ