PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα γεννα


xaris1974
19-05-06, 22:06
Και μετα την τραγωδια ο πελαργος ξαναρθε στο ραμιρεζοενυδρειο μου ρε παιδια ουτε κουνελια αυτο το ζευγαρι δεν ξερω αν ειναι λογικο αλλα καθε 15 με 20 ημερες ερχεται γεννα.
αυτη τη φορα την πηραν ειδηση και δεν γεννησαν στην πετρα τους (την ειχα βγαλει και χθες που την εβαλα ηταν αργα ειχαν διαλεξει το μερος τουσ )αλλα στο χαλικι στισ ριζες απο ενα φυτο -δυσκολο ως ακατορθωτο να παρω τα αυγα δεν θελω να τα ταλαιπωρησω -οποτε περιμενω και οτι γινει ..

Giorgos
21-05-06, 03:03
Και πολύ καλά έκαναν!
Προσπάθησε να μην τα πολυ-ενοχλείς... δηλαδή αν είναι δυνατόν να μην περνάς απότομα μπροστά από το ενυδρείο, κλπ.
Επίσης, θα βοηθούσε αν τους έβαζες ένα μικρό φωτάκι νυκτός (να ανάβει τις ώρες που είναι σβηστά τα φώτα) κοντά στο σημείο που έχουν γεννήσει.

xaris1974
21-05-06, 16:25
Δεν ξερω τι να κανω παλι την δευτερη μερα τα αυγα γινανε καπνος ποιος τα τρωει δεν εχω εντοπισει ακομα ,ο αρσενικος, η θηλυκια η ο περιγυρος τελικα ο μονος τροπος να μην φαγωθουν ειναι να τα βγαλω απο το ενυδρειο στο αλλο μικρο μηπως και γινει τιποτα ....οποτε περιμενω ακομη 15 μερες

Giorgos
23-05-06, 00:04
Μπορείς να δοκιμάσεις να τα βάλεις μόνα τους σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων με 2-3 otocinclus (να παίζουν τον ρόλο των dither).
Αν έχεις τη δυνατότητα, μετέφερέ τα από τώρα.

caverman
23-05-06, 08:48
"να παίζουν τον ρόλο των dither"

Τι εννοεί ο moderatoras ότι θα κάνουν τα oto;

Giorgos
23-05-06, 10:37
Πολύ απλά, θα:
1. τραβούν την προσοχή των rams κάνοντάς τα να μην είναι ντροπαλά,
2. κάνουν τα rams να προστατεύουν τα αυγά/μωρά τους από κάποιον "εχθρό" (προτείνω otos για το ήπιο του χαρακτήρα τους).

ΙΜΕ (βάσει της εμπειρίας μου) έχω προσέξει ότι τα συγκεκριμένα ψάρια τα πάνε καλύτερα όταν δεν είναι εντελώς μόνα τους (γι' αυτό προτείνω τα dithers). Έχω κάνει επιτυχημένες αναπαραγωγές τους σε ενυδρείο 80 λιτρων χρησιμοποιώντας μόνο otos και σε μία περίπτωση έναν μικρό peckoltia (μαζί με τα otos).

caverman
23-05-06, 10:43
Ευχαριστώ Giorgos,

ήσουν κατατοπιστικότατος. :) :) :)

Χωρίς να θέλω να ξεφύγω του θέματος η τεχνική έχει δοκιμαστεί και με cory που δεν προστατεύουν τα αυγά ή θα τα φάνε τα oto.;

Giorgos
24-05-06, 09:57
Τα corydoras δεν προστατεύουν τα αυγά τους.