PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλίθια απορία...


pet
18-05-06, 13:59
Το ξέρω πως είναι χαζό αυτό που ρωτάω, αλλά πρέπει να μάθω για να σταματήσω να βασανίζω το καημένο το ψάρι.

Πώς κοιμούνται οι μονομάχοι?

Εννοώ αφού πρέπει να αναπνεύουν αέρα, δε θα έπρεπε να κοιμούνται στην επιφάνεια, με τη μύτη έξω? Δεν μπόρεσα να το βρω στην βιβλιογραφία. Αποφάσισα να το διαπιστώσω μόνη μου. 'Αναβα λοιπόν το φακό μέσα στο βράδυ, πλησίαζα όσο πιο αθόρυβα μπορούσα, πουθενά ο μονομάχος! Τελικά τον ξυπνούσα και έβγαινε από κάποια κρυψώνα. κοιμάται στον πάτο!
Μα τί φάση παίζει με αυτό το ψάρι?

Α! μετά άρχισα να αναρωτιέμαι πώς κοιμούνται οι φάλαινες και τα δελφίνια. Οπότε αν μπορείτε λύστε μου και αυτή την απορία, γιατί δε χωρανε στο 50λτ...

Tolis
18-05-06, 14:26
Κοιμουνται οπως ολα τα άλλα ψαρια, ΜΕΣΑ στο νερο. Ο λαβυρινθος που εχουν τους επιτρεπει να παιρνουν οξυγονο στο φτωχο σε οξυγονο βιοτοπο τους - η κινηση αυτη τους εχει γινει μονιμη, αλλά μην ανησυχεις, κι οταν κοιμουνται που και που ανεβαινουν και παιρνουν μια τζουρα.

Τα θηλαστικα του νερου ειναι μια άλλη ιστορια - κι αυτα ως ρεφλεξ παντως ανεβαινουν και παιρνουν ανασες οταν κοιμουνται.

Strahos
18-05-06, 14:32
πωπω μέχρι να απαντήσω με πρόλαβε εμπειρότερος...:D :D

crazyio
18-05-06, 15:03
οι μονομάχοι είναι απίστευτα ψαράκια όσο και αν μερικοί δεν αρέσκοντε στην θέα τους .... (οχι απο εδώ απο το φόρουμ .. γενικά μιλάω)
οι δικόι μου έχουν διαφορετικές συνήθεις ύπνου....
ο ένας πάει και κουλουριάζεται γύρω απο το σωληνάκι του φίλτρου που τραβάει νερό μια και εκεί δεν έχει μεγάλη ροή με το κεφάλι προς την μέσα μεριά για να μην τον ενοχλέι το εκάστοτε φώς.
ο άλλος χώνεται πίσω απο μια καρύδα που έχει και ροχαλίζει :D
ο τρίτος πάει και χώνεται στο Γ του ενυδρίου στον πυθμένα με το κεφάλι χωμένο εκεί ώστε να μην τον ενοχλεί και αυτόν το φώς ....
εντελώς σκεπτόμενα ψάρια αν σκεφτεί κανείς τις διαφορές τους με τα χρυσοψαρα που φιλόξενω για να στρώσει το μεγάλο ενυδρίο που... όπου λάχει εμέις οι βλάχοι ... στην μέση του ενυδρίου ρίχνουν και κανα υπνάκο :smt078

mikele
18-05-06, 17:10
ειναι αναλογα τα ειδη (και μιλαω γενικα για τα ψαρια) αλλα κοντα στην επιφανεια αλλα μεσονερα αλλα στον πυθμενα ολα ανεξαρτητα εχουν αναπτυξει ενα μηχανισμο κινησης προφανως ενστικτο επιβιωσης οπου βρισκονται σε διαρκη κινηση για να οξυγονονται δια μεσου των βρανχων...τα δελφινια και λοιπα θυλαστικα ανεβαινουν για ανασες διοτι διαθετουν πνευμονες και οχι βρανχια..... τα νεαρα μελη των κοπαδιων τα βοηθουν οι γονεις να ανεβουν στην επιφανεια....σκεφτηκατε ποτε πως κοιμουνται τα νυχτωβια των ενυδρειων μας????πρεπει να τον "παιρνουν" ελαχιστα γιατι τα δικα μου τα βλεπω και μερα και το βραδυ με το φακο...

george140
18-05-06, 17:53
Μήπως ξέρετε και γιατί δεν κλείνουν τα μάτια όταν κοιμούνται; :confused:
Με απασχολεί πολύ...
:D :D :D
πλάκα κάνω

crazyio
18-05-06, 18:47
Μήπως ξέρετε και γιατί δεν κλείνουν τα μάτια όταν κοιμούνται; :confused:
Με απασχολεί πολύ...
:D :D :D
πλάκα κάνω

λογικά για να μπορούν να δούν τους κινδύνους .... αλλίως δεν εξηγήται οτι ξυπνάνε οταν πάς κοντά ακόμα και αν δεν ανάψεις φώς ή δεν κάνεις θόρυβο :D

mikele
18-05-06, 21:21
..........επειδη δεν εχουν βλεφαρα........

Mariel
19-05-06, 00:40
τα βλεφαρα αναπτυχθηκαν σαν προστατευτικος μηχανισμος κατα την εξοδο των οργανισμων απο το νερο και την εγκατασταση τους στην ξηρα.βοηθουν στη διατηρηση της απαραιτητης υγρασιας,απομακρυνουν σκονη και σωματιδια κτλ κτλ...

mikele
19-05-06, 18:58
...σωστη......!!!!!!!!

Mariel
20-05-06, 01:34
:d :d :d

netblues
20-05-06, 12:02
Και οι (μακριες) βλεφαρίδες?? :D:D

mikele
20-05-06, 13:50
εεεεε αυτες ειναι extension ......δεν ειναι δικα μας χωραφια ας τα αναλυσει μια ειδικος.....χεχε...