PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα Guppys


sifo
15-05-06, 02:35
Καλημέρα .
Χθές είχα την πρώτη μου γέννα με guppys και είμαι πολύ χαρούμενος.
Εδώ και 15 μέρες εχω ένα 50 λτ ενυδρείο με 7 guppy 3 M + 4 F εχω βάλει μέσα και java moss & αρκετό κερατοφυλλο . Πρίν δύο μέρες εβαλα και μία γεννήστρα με τούλι ( που στην μπροστινή πλευρά έχω κωλήσει με σιληκόνη διαφάνεια για να βλέπω ) και έβαλα την θηληκιά που ήταν μεγάλη η κοιλιά της μέσα(αφού ειχα διαβάσει όλα τα πόστ) , αλλά αργότερα είδα στο internet κατι φωτό με κάτι τεράστιες κοιλιές και το βράδι την έβγαλα παλι εξω.
Την επόμενη μέρα δηλ. χθές κάνοντας άλαγή νέρου είδα μέσα τα μικρά να τρέχουν να ξεφύγουν και μάζεψα 6 και τα έβαλα στην γεννήστα, εχω δεί άλλα τόσα αλλά δεν μπορώ να τα πιάσω γιατί κρύβονται στην java moss.
Aυτό που μου έχει φανεί παράξενο και δέν το εχω διαβάσει πουθενά είναι οτι η κοιλιά της θηληκιάς δεν έχει ξεφουσκώσει πολύ, σε σημείο που αν δεν είχα δει μέσα τα μικρά, θα είχα αμφιβολίες το άν έχει γεννήση ή όχι.

lasal
15-05-06, 08:11
Aυτό που μου έχει φανεί παράξενο και δέν το εχω διαβάσει πουθενά είναι οτι η κοιλιά της θηληκιάς δεν έχει ξεφουσκώσει πολύ, σε σημείο που αν δεν είχα δει μέσα τα μικρά, θα είχα αμφιβολίες το άν έχει γεννήση ή όχι.
Ξέρεις.......μπορεί να σου γεννησει κιάλλα ;)
Καλώς τα δέχτηκες
:)

sifo
15-05-06, 08:50
Ξέρεις.......μπορεί να σου γεννησει κιάλλα ;)
Καλώς τα δέχτηκες
:)

Σε πόσες μέρες?

lasal
15-05-06, 09:22
Σε πόσες μέρες?
Σε μια ακόμη το πολύ.......αλλιώς μπορεί να αντιμετοπίζει και πρόβλημα.
Το μέγεθος της κοιλιάς εξαρτάτε απο την ηλικία της και απο τα πόσα μωρά κουβαλάει.

PascM
15-05-06, 11:19
Στην πρώτη φωτό πάντος η θηλυκιά σου φαίνετε να έχει ακόμη μωρά στην κοιλιά της (αν διακρίνω καλά) Περίμενε πιστεύω πως μέχρι το βράδυ θα σου έχει ξεφουρνίσει και άλλα!!!!! Καλή επιτυχία!!!!!!

Apostolis
17-05-06, 09:33
ε ρε Σίφη τί μου θύμισες με τη γεννήστρα... παλιές καλές εποχές... είναι να μην μπλέξεις με Πεταλά τελικά... :smt014

sifo
17-05-06, 13:56
ε ρε Σίφη τί μου θύμισες με τη γεννήστρα... παλιές καλές εποχές... είναι να μην μπλέξεις με Πεταλά τελικά... :smt014

Αρχοντα Αποστολη εχεις δίκαιο