PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυαλινα


CC-Gio
14-05-06, 15:27
Πηρα 3 Γυαλινα!!!

Εχει μηπως κανενας πληροφοριες γι'αυτα τα ψαρια?

Ειναι διαφανα,και περιμετρικα εχουν λιγο καποιο εντονο χρωματα,το ενα ειναι φουξια,πρασινο ανοιχτο και μπλε σκουρο!

Δυστυχως αν δεν κανω λαθος,το ενα εβγαλε ασθενια λευκων κιχλιδων (κατι κοκκους σαν αμμο πανω στο σωμα του)!

Ειναι κολλητικο αυτο ? ξερει κανεις?

Ευχαριστω!!!

melitropos
14-05-06, 16:14
και το κεντημα hobby ειναι νομιζω....:D

cbr929
14-05-06, 16:16
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.deathbydyeing.org/colormedead.htm) και εδώ (http://badmanstropicalfish.com/articles/article3.html)...
Αυτό που περιγράφεις ακούγεται μάλλον σαν ick.

klaz
14-05-06, 16:42
Πηρα 3 Γυαλινα!!!

Εχει μηπως κανενας πληροφοριες γι'αυτα τα ψαρια?

Ειναι διαφανα,και περιμετρικα εχουν λιγο καποιο εντονο χρωματα,το ενα ειναι φουξια,πρασινο ανοιχτο και μπλε σκουρο!

Δυστυχως αν δεν κανω λαθος,το ενα εβγαλε ασθενια λευκων κιχλιδων (κατι κοκκους σαν αμμο πανω στο σωμα του)!

Ειναι κολλητικο αυτο ? ξερει κανεις?

Ευχαριστω!!!τα γυαλινα.....ειναι βαμμενα τεχνικα........κανονικα δεν θα επρεπε να πουλιουνται........:confused::confused::confused:: (:(:(

CC-Gio
14-05-06, 16:43
και το κεντημα hobby ειναι νομιζω....:D

χαχαχαχα πολυ καλο!

Στο σχολειο επαιρνες 10 στην Ειρωνια ε?:D


-----------------------------------------------------------------
Ευχαριστω cbr929!;)

CC-Gio
14-05-06, 16:45
τα γυαλινα.....ειναι βαμμενα τεχνικα........κανονικα δεν θα επρεπε να πουλιουνται........:confused::confused::confused:: (:(:(

Το υποψιαστηκα αλλα δεν ημουν σιγουρος!:confused: :confused: :confused:

filoxenos
14-05-06, 16:53
Είχα για κάποια φεγγάρια 3 τέτοια (μετάνοιωσα βέβαια που τα πήρα, όταν έμαθα τι συμβαίνει με αυτά...) και διαπίστωσα ότι αρρωσταίνουν εύκολα και ότι αναστατώνουν τα μικρά ενυδρεία με τα συνεχή κυνηγητά τους (σε εμένα, άγρια...). Τα χρώματα τα εγχύουν με σύριγγα και αυτό είναι εγκληματικό! Μόνο αν σταματήσουμε να τα "καταναλώνουμε" σαν προϊόντα από τα petshops, ίσως σταματήσουν να το κάνουν αυτό...
Τώρα, μάλλον αυτό που λες (λευκές κιλίδες, σαν να είναι πασπαλισμένα με ζάχαρη) είναι ick. Αντιμετώπισέ το με ενυδρειακό αλάτι (5 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερού, σε όλο το ενυδρείο - προσοχή: πειράζει τα γατόψαρα) και άνοδο της θερμοκρασίας κατά 3 βαθμούς. Ειναι κολλητικό για όλα τα ψάρια και η θεραπεία πρέπει να κρατήσει καμιά 10αριά μέρες.
Κάνε αναζήτηση για αλάτι και ick για να βρεις τα ανάλογα ποστ (υπάρχουν πολλά) και κοίτα και στις ασθένειες για σχετικά θέματα.
Καλή τύχη.

netblues
14-05-06, 17:42
Ποιο ρε παιδια εχει ick? Το γυάλινο? :D:D:D
(και το παρακανεις με 5γρ/λιτρο btw...)

ΠΑΝΟΣ
14-05-06, 18:29
Για πληροφορίες και εδώ

http://fishbase.sinica.edu.tw/Summary/SpeciesSummary.php?id=10130&lang=English

george
14-05-06, 18:36
Ποιο ρε παιδια εχει ick? Το γυάλινο? :D:D:D
(και το παρακανεις με 5γρ/λιτρο btw...)

Tελικά όσο και ανβ ορκιζόμαστε ότι δεν θα ξαναγράψουμε για ick !!!

3 γρ/λτ...θερμοκρασία 30C...10 μέρες !!

filoxenos
15-05-06, 08:47
Λοιπόν, για να κλείσει αυτό το θέμα με το αλάτι και επειδή εγώ είμαι πάντα ο "αντιδραστικός" που προτείνω τις μεγαλύτερες ποσότητες/αναλογίες, θα ήθελα μια φορά να επιχειρηματολογήσει κάποιος επί του αντίθετου - με στοιχεία όμως και τεκμηριωμένα - ώστε και εγώ να μην ξαναπροτείνω κάτι τέτοιο. Πράγμα που κάνω, όχι από το κεφάλι μου, αλλά μετά από ψάξιμο σε σχετική βιβλιογραφία και κυρίως: μετά από ψάξιμο, παρατήρηση και δοκιμές σε δικά μου ενυδρεία με δικά μου ψάρια και αντιδράσεις τους στα διάφορα ποσοστά αλατότητας, κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
Και να φανταστείτε ότι πρότεινα το 0,5% και όχι το 1% που χρησιμοποιώ εγώ (όταν χρειαστεί), ακριβώς για να μην γίνει θέμα, πάλι... (πάντα με την ανάλογη προσοχή σε ευαίσθητα στο αλάτι ψάρια και φυτά).

Giorgos
15-05-06, 08:47
Διάβασε αυτά:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4489&highlight=glass
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=7470&highlight=glass

CC-Gio
16-05-06, 23:12
Τελικα για να μη μπλέξω με αλατια και ιστοριες,αγορασα μια θεραπεια της sera (costapur).Πιστευω να εχω αποτελεσματα!

Αυριο θα μπει και η δευτερη δοση!!!

Οσο για τα ''βαμμενα'' μου ειναι πολυ διαβολακια! Βεβαια οταν κλεινει το φως ειναι συνεχεια κρυμμενα,οταν ομως ειναι ανοιχτο κανουν σαν τρελα!
Το χρωμα απο το ενα μονο μου φαινεται να μην ειναι τοσο εντονο πια!:(

klaz
16-05-06, 23:18
Τελικα για να μη μπλέξω με αλατια και ιστοριες,αγορασα μια θεραπεια της sera (costapur).Πιστευω να εχω αποτελεσματα!

δεν θα συμφωνησω μαζι σου...μια αυξηση θερμοκρασιας για μερικες μερες μαζι`με λιγο αλατακι θα σου ελυναν το προβλημα...μην αρχιζεις αμεσως τη χημεια,και τα φαρμακα....σκεψου και λιγο τη βιολογια σου,οπως και τα υπολοιπα ψαρακια που εχεις μεσα.:rolleyes:

andreasp
16-05-06, 23:19
Και να φανταστείτε ότι πρότεινα το 0,5% και όχι το 1% που χρησιμοποιώ εγώ (όταν χρειαστεί), ακριβώς για να μην γίνει θέμα, πάλι... (πάντα με την ανάλογη προσοχή σε ευαίσθητα στο αλάτι ψάρια και φυτά).
Δηλαδη σε ενυδρειο 100 λιτρων, ριχνεις 1 λιτρο(περίπου 1 κιλό) αλάτι?

filoxenos
17-05-06, 08:36
Δηλαδη σε ενυδρειο 100 λιτρων, ριχνεις 1 λιτρο(περίπου 1 κιλό) αλάτι?
Οχι λίτρο. Κιλό. Η μέτρηση πρέπει να είναι με βάρος και όχι ογκομετρική.
Η βιβλιογραφία αναφέρει:
0,1 % - (1 γραμμάριο ανά λίτρο) = Μέτρια προστασία από νιτρικά άλατα
0,3 % - (3 γραμμάριο ανά λίτρο) = Διεισδυτικό & γενική προστασία από νιτρικά άλατα
0,9 % - (9 γραμμάριο ανά λίτρο) = Θεραπευτική αγωγή
3,0 % - (30 γραμμάριο ανά λίτρο) = Βραχυπρόθεσμο λουτρό για άμεση αντιμετώπιση σε βαριές περιπτώσεις (εκτός ενυδρείου)
Η πράξη (σε εμένα τουλάχιστον) επιβεβαιώνει τα ανωτέρω...
Ομως, πάντα προσέχω και τους παράγοντες ότι, κυρίως γατόψαρα ή άλλα ψάρια ενοχλούνται από το αλάτι, καθώς και αρκετά φυτά :cool:

andreasp
17-05-06, 08:53
Λιτρο και κιλο οταν μιλαμε για νερο, ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα.
Και ξαναλεω.

Ας παρουμε σαν παραδειγμα ενα ενυδρειο 100 λιτρων.
Το 1% που γραφεις παραπανω σημαινει :
Οτι στο 1 κιλο νερο (1000γραμ, 1λιτρο) ριχνεις 10γραμ αλάτι.
Στα 100 κιλα νερο, ριχνεις 10 * 100 = 1000γραμ (1 κιλο)
Και ξαναλέω ... σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων (ας πουμε carrefure) ριχνεις 1 κιλο αλάτι???
0.1% ριχνεις! 100γραμ αλάτι ρίχνεις σε ενα ενυδρείο 100 λίτρων!

>0,1 % - (1 γραμμάριο ανά λίτρο) = Μέτρια προστασία από νιτρικά άλατα
0.01% (Το 0.1% ειναι 100 γραμ στο παράδειγμα)

> 0,3 % - (3 γραμμάριο ανά λίτρο) = Διεισδυτικό & γενική προστασία από νιτρικά άλατα
0.03% (Το 0.3% ειναι 300γραμ στο παράδειγμα)

>0,9 % - (9 γραμμάριο ανά λίτρο) = Θεραπευτική αγωγή
0.09% (Το 0.9% ειναι 900γραμ στο παράδειγμα)

>3,0 % - (30 γραμμάριο ανά λίτρο) = Βραχυπρόθεσμο λουτρό για άμεση αντιμετώπιση σε βαριές περιπτώσεις (εκτός ενυδρείου)
0.3% (Το 3% ειναι 3000γραμ! Δηλαδή 3 κιλά στο παράδειγμα!)

Χάνεις ενα 0 μετα την υποδιαστολη αλλά μεσα στην παρένθεση το γράφεις σωστά!
Το κατα πόσο συμφωνώ με την δοσολογία ειναι άλλο θέμα.

filoxenos
17-05-06, 09:42
Μπερδεύεσαι μόνος σου...
Εάν έχεις ενυδρείο με 100 λίτρα νερό μέσα και θέλεις να του δημιουργήσεις αλατότητα 1,0% (όχι 0,1%...), θα ρίξεις 1000 γραμμάρια αλάτι = 1 κιλό....
Εάν θέλεις να του δημιουργήσεις αλατότητα 0,1%, τότε θα ρίξεις 100 γραμμάρια αλάτι...
Και ένα λίτρο αλάτι δεν είναι ένα κιλό... είναι περισσότερο. Γι αυτό μετράμε με βάρος και όχι με όγκο, το αλάτι...

andreasp
17-05-06, 10:13
Μπερδεύεσαι μόνος σου...
Εάν έχεις ενυδρείο με 100 λίτρα νερό μέσα και θέλεις να του δημιουργήσεις αλατότητα 1,0% (όχι 0,1%...), θα ρίξεις 1000 γραμμάρια αλάτι = 1 κιλό....
Εάν θέλεις να του δημιουργήσεις αλατότητα 0,1%, τότε θα ρίξεις 100 γραμμάρια αλάτι...
Και ένα λίτρο αλάτι δεν είναι ένα κιλό... είναι περισσότερο. Γι αυτό μετράμε με βάρος και όχι με όγκο, το αλάτι...
Συμφωνω απολυτα!


Και να φανταστείτε ότι πρότεινα το 0,5% και όχι το 1% που χρησιμοποιώ εγώ (όταν χρειαστεί), ακριβώς για να μην γίνει θέμα, πάλι... (πάντα με την ανάλογη προσοχή σε ευαίσθητα στο αλάτι ψάρια και φυτά).

Δηλαδη εσυ σε 100αρι ενυδρειο, ριχνεις 1 κιλο αλάτι?
Δεν νομιζω οτι ειναι θεραπεια αυτο. Ελιες φτιαχνεις με τετοια δοσολογια.

filoxenos
17-05-06, 13:57
Δηλαδη εσυ σε 100αρι ενυδρειο, ριχνεις 1 κιλο αλάτι?...
Αν χρειαστεί, ΝΑΙ...
Δύο φορές έχει χρειαστεί μέχρι σήμερα, το έκανα,... και όποτε θέλεις, έλα στο σπίτι να δεις τις... ελιές μου! :D ;) :cool:

andreasp
17-05-06, 16:28
Αν χρειαστεί, ΝΑΙ...
Δύο φορές έχει χρειαστεί μέχρι σήμερα, το έκανα,... και όποτε θέλεις, έλα στο σπίτι να δεις τις... ελιές μου! :D ;) :cool:

Σεβαστη η αποψη σου, απλα εγω δεν το κανω στα ψαρακια μου.
Στο γραφειο, τα χρυσοψαρα παρουσιασαν ich. Με 28 βαθμους και 200γραμ αλατι σε 100αρι ενυδρειο, σε 2 μερες μεσα ειχαν εξαφανιστει τα σημαδια.
Θεωρω απλα υπερβολικο το 1 κιλο.
Ας πει και κανεις παλιοτερος την γνωμη του, αν θελει.

Giorgos
17-05-06, 16:46
3 γρ/λτ...θερμοκρασία 30C...10 μέρες !!
Αυτή η δοσολογία έχει αποδειχτεί ιδιαίτερα πετυχημένη για να θεραπεύσουμε ψάρια με ICH.

andreasp
17-05-06, 17:01
Αυτή η δοσολογία έχει αποδειχτεί ιδιαίτερα πετυχημένη για να θεραπεύσουμε ψάρια με ICH.

Το δεχομαι. Οχι ομως και 10γρ/λιτρο!

melitropos
17-05-06, 19:51
Συγνωμη φιλε μου ...ηταν μεγαλο δελεαρ γιατι τα ξερεις τα "γυαλινα"...που κρεμονται απο μια εξισου γυαλινη φουσκα?ε....μου εδωσες εμπνευση...


φιλικα...:smt026

Strahos
17-05-06, 20:37
το θέμα είναι μόνο πως θεραπεύεται τώρα ή και τι το δημιούργησε? πρέπει να δεις κι αυτό νομίζω

Ιορδάνης
19-05-06, 16:07
Καλησπέρα στην παρούσα φάση της συζητήσεως θα ήθελα να προσθέσω το εξής: Ο καθένας από μας μπορεί να παραθέση την δικιά του δοσολογία αλατιού σε σχέση με τα λίτρα του νερού αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και έχει την δική του ισορροπία τουτέστην θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά.Σαφώς και υπάρχει μια δοσολογία κατα μέσω όρο και κατά αναλογία στην οποία οι περισσότεροι από μας έχουν καταλήξει κατά γενική ομολογία αφενός και αφετέρου πάντα θα πρέπει σε κάθε ασθένεια να σκεφτόμαστε σαν γιατροί,εξάλλου αυτό είμαστε,ούτως ώστε να βρήσκουμε την αιτιολογία της εκάστοτε ασθένειας.Ειδάλως υπάρχει πιθανότητα να ξαναδημιουργηθεί και να βρησκόμαστε στην ίδια ακριβώς θέση να πράξουμε από την αρχή την θεραπεία.Θα σου πρότεινα λοιπόν 3γρ/λίτρο αλάτι και αύξηση της θερμοκρασίας στους 30ο C για 10 μέρες.Προσοχή μπορεί τα συπτώματα να φύγουν αλλά θα πρέπει η θεραπεία να ολοκληρώσει τον κύκλο των 10 ημερών.
Φιλικά Ιορδάνης.

Strahos
19-05-06, 16:22
εγώ θα πρότεινα εκτός της θεραπείας να ψάξεις να βρεις και τι στρεσσάρει τα ψάρια ώστε να βγάζουν ick, αλλιώς έαν δεν καταπολεμηθεί η αιτία θα έχεις και στο μέλλον πρόβλημα. μέτρα τα νιτρικά σου μήπως είναι πολλά, δες εάν υπάρχουν κυνηγητά ανάμεσα στα ψάρια σου, εάν προκλήθηκε από το στρες της μεταφοράς, από αυξημένη αμμωνία ή νιτρίτη, εάν αποχλωριώνεις σωστά το νερό σου, εάν παρέχεις αρκετές κρυψώνες για τα ευαίσθητα ψάρια κ.ά.