PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση Σχετικα Με Τα Pleco


mikele
14-05-06, 09:26
ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες για τα ποικιλομορφα και ενδιαφεροντα pleco......ειναι ψαρια κεντρικης και νοτιας Αμερικης.....ειναι τοσο ανθεκτικα και προσαρμοστικα η ταλαιπωρουνται και βασανιζονται σε ενυδρεια με οχι νερα αμαζονιου και παραμετρους αλλων τυπων ενυδρειων....που ειναι σωστο να τα εχουμε...ρωταω γιατι εχω ενα pleco zebra κουκλο και θελω να ειναι ανετα.....εκει που τον ειχαν ηταν φυσικα σε ενυδρειο με νερο δικτυου κτλ κτλ να τον βαλω στους δισκους η στα tropheus....θα ειναι ανετα οπου και να τον εχω?????ευχαριστω......

cbr929
14-05-06, 16:12
Αν εννοείς αυτόν (http://www.fishprofiles.com/files/profiles/602.htm), το ενυδρείο με τα tropheus είναι ακατάλληλο μιας και λογικά έχει υψηλό ph. Αλήθεια, πόσο τον πήρες?

Kostas G.
14-05-06, 21:17
Υπαρχουν πανω απο 300 ειδη pleco και ,οπως ειναι λογικο,οι ιδανικες συνθηκες για ενα ειδος δεν ειναι απαραιτητα και οι ιδανικες για ενα αλλο.Στην πλειοψηφια τους παντως προτιμουν μαλακο ελαφρως οξινο νερο.Η ικανοτητα τους ομως να ζουν και να αναπαραγωνται σε νερο που διαφερει απο αυτο των ποταμων ή λιμνων που ζουν διαφερει.Πολλοι που ζουν σε μαλακο νερο μπορουν και ζουν και αναπαραγωνται και σε σκληρο νερο(π.χ. Ancistrus) ενω αλλοι σε τετοιες συνθηκες ειναι ευπαθεις σε ασθενειες και δεν αναπαραγωνται.
Οσο για τον zebra pleco,οπως δειχνει και η τιμη του,ειναι ενα σπανιο ειδος που απειλειται με εξαφανιση και αξιζει ο κατοχος του να κανει οτι καλυτερο μπορει για να ζει καλυτερα.Επισης καλο θα ηταν αυτοι που το εχουν να προσπαθησουν να ''διαιωνισουν το ειδος'',δηλαδη να το αναπαραγουν.Το ειδος αυτο εχει αναπαραχθεικαι σε ελαφρως σκληρο νερο με ph 7 αλλα καλο ειναι να το διατηρουμε σε ph 6.5 μπορει μεν να ζει και σε νερο με ψηλοτερο ph αλλα ειναι καλυτερο για την μακροπροθεσμη υγεια των ψαριων να τα διατηρουμε σε συνθηκες ιδιες με αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος.
Αν πρεπει οπωσδηποτε να μπει σε μια απο τις δυο δεξαμενες,βαλτο σε αυτη με τους δισκους.Ειναι πιο καταλληλη οσον αφορα τη θερμοκρασια και το ph αν φυσικα οι συνθηκες ειναι αυτες που θελουν οι δισκοι.Λεω αν πρεπει γιατι μια δεξαμενη με δισκους συνηθως δεν εχει ροη και πολυ υψηλα επιπεδα οξυγονου,κατι που αρεσει και θελουν οι zebra.

mikele
14-05-06, 21:26
ναι αυτον πηρα....ηταν δυο κομματια τα ειχε 18ε το ενα και τα πηρα 30 μετα απο παζαρακι χαβαλε σε μικρο μαγαζι συνοικιακο......τον ενα τον εκανα δωρο σε ενα φιλο και τον ψωφησε μετα απο μια βδομαδα.....ο δικος μου ειναι μια χαρα..... διακρινω μια νευρικοτητα στις κινησεις του οταν κολυμπαει αλλα τρωει καλα και συζει προς το παρον με τα τροφεους.....σκεφτομαι σιγα σιγα να το προσαρμοσω στα νερα του δισκο ενυδρειου λογο καταλληλοτερων συνθηκων....ειναι ακριβως σαν αυτον μονο που το ασπρο του εχει ατονησει....αν τον αλλαξω ισως να επανελθει η φωτεινοτητα??????...τον εχω δει σε κεντρικο μαγαζι και οχι τοσο "καθαρο" ψαρι 40 και 50 ευρω....

mikele
14-05-06, 21:36
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας πολυ....μετα απο αυτα που ειπε και ο κωστας θα αρχισει σιγα σιγα η προσαρμογη του για να μεταφερθει στο ενυδρειο με τους δισκους μιας και οι συνθηκες ειναι πιο κοντα σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλον...η ατονια του ασπρου ειναι αποτελεσμα του σκληρου νερου?????ειναι νευρικα ψαρια η και αυτο ωφειλεται στις λαθος επιλογες μου οσο αφορα το ζεμπρα που βρηκα καταλαθος σε αυτο το μαγαζακι????μπηκα μεσα για κατι αλλο μιας οτι εχω και καναρινια (ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα) και πως κανω ετσι σε κατι μικρα και αθλια ενυδρεια τι να δω....τους ζεμπρα...τους πηρα χωρις δευτερη σκεψη και σε απιστευτα καλη τιμη....(συντομο ιστορικο)

klaz
14-05-06, 21:43
ελα και σε καμμια συναντηση να σε γνωρισουμε και απο κοντα.......:p:p:p:p:p

mikele
14-05-06, 21:54
θελω και γω ρε συ να ερθω αλλα τις κυριακες ειμαι χαλκιδικη για ψαροντουφεκο γυρναω αργα κομματια και για ξεκουραση....αυτο το μηνα θα γινει καμια ???το ψαροντουφεκο απαγορευεται οποτε θα κανονισω να ερθω να σας γνωρισω και απο κοντα....

mikele
14-05-06, 22:29
βρηκα και αυτο για ζεμπρα....
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/hypa-zeb.htm

klaz
14-05-06, 22:46
θελω και γω ρε συ να ερθω αλλα τις κυριακες ειμαι χαλκιδικη για ψαροντουφεκο γυρναω αργα κομματια και για ξεκουραση....αυτο το μηνα θα γινει καμια ???το ψαροντουφεκο απαγορευεται οποτε θα κανονισω να ερθω να σας γνωρισω και απο κοντα....ψηλα δεν ειδες το μπανερ για την εκδρομη...????ελα να γνωριστουμε στη κερκινη....εκει θα μπορεσεις να εξασκηθεις στο ψαροντουφεκο κυνηγωντας τον λιμνησιο πρυτανη.......:D:D:D:D

Kostas G.
15-05-06, 17:32
mikele,
Αν εκαναν 18 ευρω ο ενας τοτε σιγουρα δεν ειναι zebra.Δεν ειναι δυνατον να τους βρεις σε τοσο χαμηλη τιμη αφου παγκοσμιως η τιμη τους ειναι ψηλοτερη απο 150-700 ευρω ο ενας.Δεν ειναι μονο τα μαγαζια που βρισκουν ευκαιρια και ανεβαζουν την τιμη αλλα ειναι και αυτο καθε αυτο το κοστος του ψαριου.Η εξαγωγη τους απο την πατριδα τους απαγορευτικε για 10 χρονια απο τωρα και ετσι η τιμη τους εκτοξευτικε στα υψη αφου οσοι πουλιουνται αυτη την στιγμη ή εχουν εξαχθει παρανομα ή προερχονται απο αναπαραγωγες σε ενυδρεια.Οσοι ομως τους αναπαραγαγουν τους πουλουν και σε πολυ υψηλη τιμη γιατι ξοδεψαν πολλα λεφτα κατα την αγορα του ζευγαριου και θελουν να κανουν αποσβεση.Επισης,αλλοι τους πουλουν ακριβα γιατι ετσι πιστευουν οτι θα καταληξουν στα ενυδρεια ανθρωπων που αγαπουν πραγματικα αυτα τα ψαρια και οχι σε ανθρωπουν που δεν εχουν επαρκη γνωση για να τους προσφερουν καλες συνθηκες διαβιωσης.Αυτο λοιπον κανει αδυνατον το καποιος απο αυτους να βρεθει σε συνοικιακο pet shop και μαλιστα με τιμη 18 ευρω.
Ετσι λοιπον θεωρω αδυνατον οι pleco που αγορασες να ειναι zebra.
Αν θες ανεβασε καμια φωτο και θα σου πω τι ειδος ειναι ο pleco σου γιατι υπαρχουν μερικα ειδη που καποιος θα μπορουσε να τα μπερδεψει με αυτους και που εχουν γενικα χαμηλη τιμη.

mikele
15-05-06, 18:43
thanks θα κατεβασω φωτο να δεις και να με πεις τι ειναι...τι λες Κωστα??? μονο το ασπρο ειναι λιγο ξεθωρο αλλα πιστευω οτι θα στρωσει με το σωστο "νερο".....τι ειναι ????

froso
15-05-06, 20:11
Εχει δίκιο ο Κώστας δεν είναιZebra οι τιμές αν βρεις σπάνια απο αναπαραγωγές σε μαγαζί είναι πάνω απο 200 ε.:(

mikele
15-05-06, 20:32
και τι ειναι τελικα ρε παιδια???? εκτος την χροια του ασπρου το σχεδιο και η αναλογια γραμμων μαυρο μεσα στο ασπρο ειναι ιδια......????

froso
15-05-06, 20:56
ΕιναιPeckoltia vittata παντως zebra δεν είναι,εκτός απο τη διαφορά μαύρου άσπρου οι ρίγες της Zebra πίσω απο το κεφάλι ε΄ναι οριζόντιες.

mikele
15-05-06, 21:27
Planet Catfish :: Cat-eLog :: Candy Striped Pleco, L015 (Peckoltia (http://www.planetcatfish.com/catelog/loricari/peckolti/75_F.PHP)
πολυ σωστα τα ειπες σονια τον βρηκα σε πολλα σημεια.....οι ερωτησεις μου ισχυουν ακομα.....καλυτερα με του δισκους???
τουλαχιστο ξερω τωρα οτι το χρωμα του ειναι κανονικο....

DJK
15-05-06, 21:44
Τι σκληρότητα έχεις τώρα; Βλέπω πολλές πέτρες και ένα μεγάλο κοχύλι που με τρομάζουν. Σε link που βρήκα γράφει GH=10 http://www.aquahobby.com/gallery/e_peckoltia.php

mikele
15-05-06, 22:02
στα 16....αντε πες οτι τον προσαρμοζω στο μαλακο νερο των δισκων αυτο που ειδα και εγω ειναι οτι δεν τους αρεσουν νερα πανω απο 27c τι κανουμε??παντου γραφει απο 23 εως 26......

Strahos
16-05-06, 16:16
πάντως αν τελικά αποφασίσεις να τον δώσεις για να πάρεις κάποιον που να ταιριάζει με το νερό σου μπορούμε να ανταλάξουμε με τον δικό μου Glyptoperichthys joselimaianus

Water parameters:
pH: slightly acidic to slightly alkaline ( 6.5-7.8 )
Hardness: moderate (5-15dH)
Temperature: 24-29oC.

να και μια φώτο του

http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=2875&d=1147694358

τον είχα αγοράσει 5 euro όταν ήταν μικρός, τον έχω για χάρισμα για όποιον ενδιαφέρεται και θα χρειαστώ κάποιον μικρό όπως τον δικό σου, αν τον θέλεις θα σου πληρώσω την διαφορά

mikele
16-05-06, 17:43
να εισαι καλα φιλε μου αλλα και εγω τους εχω σε μικρο μεγεθος και δεν θα με βολευε μεγαλο ψαρι......

Strahos
17-05-06, 08:52
ok δεν πειράζει, από που πήρες τον δικό σου? αν δεν θες δημόσια πες μου σε π.μ

Kostas G.
17-05-06, 18:04
Πραγματι ο pleco ειναι σου L15.Ο L15 προερχεται απο το Rio Xingu και επομενως οι υψηλες θερμοκρασιες των δισκων ειναι ιδανικες για αυτους,οπως ειναι και για τους zebra που προερχονται και αυτοι απο το ιδιο ποταμι.Σε θεμα συνθηκων,ισχυουν αυτα που σου ειπα για τους zebra συν το οτι θελουν ξυλο στη δεξαμενη τους γιατι αποτελει στοιχειο της διατροφης τους.

mikele
17-05-06, 20:46
σας ευχαριστω πολλυ για τις συμβουλες οδηγιες σας θα τον βαλω στους δισκους τελικα οπου εχει και αρκετα ξηλα...εχω αλλους δυο εκει μεσα οπου περσυ που τους πηρα μου ειπαν οτι ειναι νανακια....τελικα ο ενας μεγαλωσε λιγο και ο αλλος καθολου...θα βαλω και καμια καλη φωτο....

Kostas G.
18-05-06, 14:41
Ancistrus sp. (3) (http://www.planetcatfish.com/scripts/clog_link.php?q=ancistrus+sp(3))

mikele
18-05-06, 16:53
και γιατι δεν εχει τα περιεργα "κερατα" προκειται για θυληκο η ειναι μικρο....και το αλλο γιατι δεν μεγαλωσε καθολου δεν ειναι πανω απο 3 cm ενω τα ειχα παρει ιδια και μαζι.....

mikele
18-05-06, 21:29
εβγαλα κανα δυο με φλας....κωστα σιγουρα ειναι ancistrus sp???? αυτο ειναι το ενα απο τα δυο που ¨πηρε" ενα μιση cm ο αλλος τιποτα νανακι κανονικο.....

Kostas G.
20-05-06, 09:56
Ναι,σιγουρα ειναι Ancistrus.Τα κερατακια θα τα βγαλει οταν μεγαλωσει λιγο ακομα.Το γιατι δεν μεγαλωσαν πολυ ειναι αλλη υποθεση.Στο ρυθμο αναπτυξης ενως ψαριου παιζουν ρολο πολλες παραμετροι οπως ειδος και ποσοτητα τροφης,συχνοτητα αλλαγων νερου,συνθηκες ενυδρειου,χρονος παραμονης και συνθηκες διαβιωσης στο pet shop που τους πηρες,κ.α.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παραμεινουν σε αυτο το μεγεθος καθως αν αυτο ηταν το τελικο τους μεγεθος θα ειχαν ηδη βγαλει τα κερατακια και τα αλλα χαρακτηριστικα του φυλου.

mikele
20-05-06, 10:52
παντως και τα δυο τα πηρα απο το ιδιο μαγαζι απου οι συνθηκες δεν νομιζω να ειναι και οι καλυτερες ζουνε στο ιδιο ενυδρειο αυτη τη στιγμη.....απο διατροφη τρωνε τα ιδια αλλαγες νερου καθε βδομαδα....το ενυδρειο εχει ξυλα μεσα και ενα κεραμικο γλαστρα... φυτα οχι πια ....αεριζεται καλα οπως και φιλτραρεται καλα....θα κανω και μετρησεις καινουργιες σημερα και θα τις βαλω....το αλλο το ψαρακι δεν αλλαξε καθολου.......συγκατοικοι 4 κορυντορας 2 κλουν και 4 δισκοι.......ο καθε ενας αγνοει την υπαρξη των υπολοιπων.....η μαχη γινεται μονο την ωρα του φαγητου που βιαζονται ολοι να φανε....απο οτι ειδα με μια γρηγορη ματια και τα ancistrus sp θελουν χαμηλη θερμοκρασια...μου φαινεται και αυτα θελουν το δικο τους ενυδρειο..... χαμηλη θερμοκρασια 24 25 διαβασα και μαλακο νερο και δισκοι ε ολα δικα μας τα θελουμε τελικα......θα κανω ενα 60αρι και θα βαλω μεσα τα ancistrus με το κουκλο L15.......

Kostas G.
20-05-06, 11:50
Το οτι τα Ancistrus ως μωρα εκτεθεικαν σε ασχημες συνθηκες ειναι κατι που μπορει να ανεκοψε προσωρινα την αναπτυξη τους και γιαυτο να μην εχουν ακομη αναπτυχθει πολυ.
Σχετικα με τη θερμοκρασια,πραγματι τα περισσοτερα Ancistrus θελουν θερμοκρασιες 24-25C και σε αυτα εμπειπτει και το ειδος που εχεις.Η θερμοκρασια μπορει και αυτη να λειτουργησε ανασταλτικα στην αναπτυξη μια και διαφερει πολυ απο ο φυσιολογικο.Στο 60ρη πιστευω θα βρουν καλυτερες συνθηκες και θα μεγαλωσουν πιο γρηγορα.Μην βαλεις ομως τον L15 στο 60ρη καθως οι θερμοκρασιες που θελει ειναι παρομοιες με τους δισκους και οχι με τους Ancistrus.

mikele
20-05-06, 13:48
....ok....!!!

mikele
20-05-06, 18:07
επιτελους και τα δυο μαζι....μετα απο μια αλλαγη στο ενυδρειο μαζι με ενα καινουργιο κομματι ξυλου εμφανιστηκαν οι φιλοι μου μαζι και γενικα οι καινουργια γωνια του 250αρι εδωσε μεγαλη χαρα στα βυθοψαρα.....ειναι εμφανη η διαφορα των ψαριων.....και τελικα νομιζω οτι στο μεγαλο βγηκαν δυο "κερατακια" στην πανω μερια.....μετα και απο προσαρμογη μισης μερας (ημουν λιγο υπερβολικος αν και κατα των υπερβολων) εβαλα χωρις προβληματα (τούλαχιστον εως τωρα) και τον L15 στο παρον ενυδρειο.....

mikele
23-05-06, 21:02
εμφανη διαφορα στο ψαρακι τοσο στην συμπεριφορα του οσο και στην εμφανιση του.....τα χρωματα εγιναν πιο καθαρα και ζωηρα......η συμβιωση χωρις κανενα προβλημα με τα υπολοιπα ........δειτε διαφορα στις φωτο.....

halvas69
23-05-06, 22:06
Και πολύ όμορφο :)

mikele
24-05-06, 16:18
και γω τωρα το χαιρομαι που ειναι πιο χαλαρο ......

mikele
27-09-06, 20:47
συνεχιζω εδω να μην ανοιγω αλλο θεμα .....θυμαστε οτι ειχα ποσταρει τα παρακατω χωρις να ξερω τι ειναι ......ε αφου πηρα τα φωτα σας και αφου μεγαλωσαν και λιγουλακι βρηκα και αλλα απο δαυτα και πηρα αλλα δυο παλι σε πολυ μικρο μεγεθος 2cm το πολυ αυτη τη φορα......αυτα τα ψαρια μου αρεσαν παρα πολυ και μου μπαινουν ιδεες για να τα κρατησω και τα 4 σε ενα νεο ενυδρειο....το ενυδρειο αυτο θα εχει μονο τα Ancistrus sp...η ερωτηση λοιπον ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι το ενυδρειο ????το λιγοτερο θα ηθελα να μου πειτε.........ελπιζω η απαντηση να βολευει λογου χωρου....ευχαριστω.......

Kostas G.
28-09-06, 09:15
Σε ένα 80αρι πρέπει να είσαι εντάξη αλλά αυτό εξαρτάται και από τον αριθμό των αρσενικών.Σε ένα 1μέτρου είσαι καλυμένος όσα αρσενικά και να σου βγούν και μπορείς μάλιστα να κρατήσεις μαζί τους και τα μικρά από τη πρώτη γέννα μέχρι να φτάσουν τα 2,5-3 εκατοστά χωρίς να χρειαστείς άλλο ενυδρειάκι για να τα μεγαλώσεις σε αυτό το μέγεθος.

mikele
29-09-06, 21:52
ωραια και ευχαριστω.......χρειαζεται και σε αυτα τα ψαρακια κυκλικη ροη νερου μεσα στο ενυδρειο να μοιαζει με περιβαλλον ποταμιου?

Kostas G.
02-10-06, 09:30
Όχι, δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο για να ζευγαρώσουν τα συγκεκριμένα Ancistrus.Παρόλα αυτά, φυσικά δεν βλάπτει να τους φτιάξεις κάτι τέτοιο σε περίπτωση που το θές μια και προέρχονται και αυτά από ποτάμια με ροή.Απλά βάλε λιγότερη ροή,δηλαδή βάλε μόνο δύο εξωτερικά των 1000l/h και μη βάλεις υδραντλεία επιπλέον.

mikele
02-10-06, 21:38
τρωνε και αυτα ριζες ξυλου ειναι απαραιτητες.....? ακομα ειναι μακρια η αναπαραγωγη γιατι (ειδικα τα καινουργια) ειναι μικροσκοπικα θα προσπαθησω να τα βαλω ολα σε ενα 100αρι και βλεπουμε.....

Kostas G.
03-10-06, 09:15
Ναι,και τα Ancistrus χρειάζονται ξύλα.
Όταν λες οτι θα τα βάλεις σε ενα ενυδρείο 1μέτρου(100εκ.) ή σε ένα ενυδρείο 100λίτρων;Εγώ όταν είπα 80άρι πιο πάνω ενοούσα 80εκατοστών.Σε 80λίτρα θα έχεις επιθετικότητα ανάμεσα στα αρσενικά.

mikele
03-10-06, 17:42
100litra εννοουσα......ειναι λιγα ε??

Kostas G.
04-10-06, 12:06
Για τώρα είναι εντάξη αλλά σε λίγο που θα ωριμάσουν τα αρσενικά θα έχεις πρόβλημα.Το μικρότερο ενυδρείο που μπορείς να κρατήσεις πάνω από ένα αρσενικά είναι το 1 μέτρου και δεν ξέρεις πόσα αρσενικά θα σου βγούν από τα τέσσερα μικρά που έχεις.

mikele
04-10-06, 17:59
σε ευχαριστω και παλι......

mikele
13-12-06, 18:32
εχω να σας ανακοινωσω οτι ο ενας απο τους δυο sp που λεγαμε ειναι τελικα αρσενικος γιατι αρχισε να εμφανιζει τα κερατακια του γυρω απο το στομα του....εγω περιμενα πολυ πιο νωρις να φανουν σε σχεση με το μηκος....ειναι 5 με 6 ισως cm και αρχισαν να βγαινουν τωρα ....μηπως κανω λαθος...??

Kostas G.
15-12-06, 10:16
Τι εννοείς οταν λες γύρω από το στόμα;Για να είναι αρσενικός ένας Ancistrus πρέπει να βγάλει κερατάκια στο πάνω μέρος του κεφαλιού,σαν μια λωρίδα απο αγκάθια που κατεβαίνει από λίγο πιο κάτω από το ύψος των ματιών εως το τέλος του κεφαλιού.Αν έβγαλε κερατάκια μόνο στο περίγραμμα του κεφαλιού και όχι πάνω,τότε είναι θηλυκός...

mikele
22-12-06, 21:31
γεια χαρα κωστη και χρονια πολλα τωρα μπηκα και το ειδα και σε ευχαριστω....ναι εννοω οτι ειδα "κερατακια" στο περιγραμμα του κεφαλιου οχι στη κορυφη......και τα εβγαλε αφου εγινε 5 cm τελικα πιο δυσκολο ειναι να πετυχεις αρσενικα????? θα περιμενω τα δυο νεοτερα να μεγαλωσουν λιγο ακομα......

Kostas G.
29-12-06, 13:19
Όχι, δεν είναι πιο δύσκολο να πετύχεις αρσενικά!:D Στους Ancistrus sp.(3) καθώς και σε όλους τους pleco που προέρχονται από αναπαραγωγές σε ενυδρεία οι πιθανότητες είναι 50-50 για αρσενικά ενώ στους pleco που πιάνονται στο φυσικό τους περιβάλλον δεν ισχύει αυτή η αναλογία αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να πετύχεις θηλυκό καθώς πιάνονται πιο δύσκολα από τα αρσενικά.Τα αρσενικά οτι και να τους κάνεις θα παραμείνουν στις κρυψώνες τους για να τις υπερασπίζουν και έτσι τους βρίσκουν και τους βγάζουν με τα χέρια και με κάποιο ξυλάκι σαν βοήθημα ενώ τα θηλυκά όταν δούν κίνδυνο φεύγουν και αλλά ζουν κρυψώνα και έτσι βρίσκονται και πιάνονται πιο δύσκολα...

mikele
29-12-06, 20:03
σε ευχαριστω αντε να δω τι θα μου βγουν τα αλλα 2 ....αν και το ενα φαινεται και αυτο θηλυκο αντε να δουμε.....

Kostas G.
30-12-06, 11:55
Εύχομαι να σου βγει κάποιο τουλάχιστον αρσενικό γιατί είναι πολύ εκνευριστικό να θέλεις ζευγάρι και να μην σου βγαίνει...

mikele
30-12-06, 16:37
και εγω αυτο περιμενω ρε κωστα και αμα γινει θα κανω πρωτα ενα παρτυ και μετα οπως σου εχω ξαναπει θα φτιαξω ενα ενυδρειο μονο για αυτα.....

mikele
01-01-07, 01:14
μετα τα φυτα που εβαλα ειδα πολυ μεγαλη διαφορα και στα ancistrus,,,,,απιστευτη διαφορα στη συμπεριφορα τους (σαν να μου φαινονται πιο δραστηρια κοινωνικα κοβουν βολτες αναμεσα στα λουλουδια )

Kostas G.
02-01-07, 10:11
Αισθάνονται πιο ασφαλή και γιαυτό κυκλοφορούν περισσότερο.Το ίδιο γίνεται και αν γεμίσεις μια δεξαμενή με ξύλα.Εκεί που λες οτι δεν θα τα ξαναδώ μέσα σε τόσα ξύλα,αυτά είναι όλην την ώρα έξω γιατί αισθάνονται ασφαλή.

mikele
28-05-07, 15:19
το αρσενικο τελικα μεγαλωσε και σκεφτομαι να το βαλω με τα 2 θηλυκα που εχω ..........να περιμενω λιγο ακομα να μεγαλωσει....... λιγο ακομα να αναπτυξει και αλλο τα κερατακια του.......εχει το μεγεθος του δεικτη του χεριου καπου στα 5 εκατοστα......

Kostas G.
29-05-07, 14:34
Τελικά το ένα σου βγήκε αρσενικό εε;Συγχαρητήρια,χαίρομαι για σένα!!!:)
Αν είναι αρσενικό και είσαι σίγουρος και για τα άλλα οτι είναι θηλυκά,βάλτον από τώρα...Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα;)

Υ.Γ.:Περιμένω πάρτι!!!:p :D

mikele
31-05-07, 17:35
ναι ναι τελικα 2 θηλυκα 1 αρσενικο και ενα αγνοειται εδω και πολυ καιρο μαλλον μας ειχε αφησει χρονους...............λοιπον θα τα βαλω και τα τρια στο δισκοενυδρειο οπου εχω και μια καρυδα με φυτα πανω της δεμενα και ειναι ωραια φωλια....μια ερωτηση....το ενα απο τα θηλυκα εχει περιεργο ραγχαιο πτερυγιο...ακριβως στο μεσο του κανει ενα π.....σαν να λειπει ενα κομματι..... μηπως ειναι καποια υποκατηγορια ??
-------------------------
to party θα γινει και μακαρι με πουρα ...χεχε ...αν γινω πατερας....χεχε
-------------------------
τελικα σημερα τον εβαλα στο ενυδρειο μαζι με τις δυο θηλυκες και εδειξε ενδιαφερον για την μια..... την πιο μεγαλοσωμη....αυτη με το σημαδι στο ραγχαιο.....θα ελεγα οτι ειναι πολυ βιαια μεταξυ τους........

Kostas G.
01-06-07, 18:52
Το π που λες οτι λείπει,οχι δεν είναι υποκατηγορία,είναι από κάποιο παλαιό τραύμα που δεν επουλώθηκε σωστά για κάποιο λόγο...Ο μόνος τρόπος να φτιαξει αυτό είναι να ξανατραυματιστεί εκεί και μετά η επούλωση πιστεύω θα γίνει σωστή...
Καλό είναι το οτι έδειξε ενδιαφέρον...Πάντως είναι πολύ μικρός για να γίνει πατέρας...Αλλά ποτέ δεν ξέρεις από την άλλη:D Το οτι έδειξε ενδιαφέρον για την πιο μεγάλη ήταν άκρως αναμενόμενο...;) Πιο έμπειρη και πιο πολλά αυγά σημαίνει για αυτόν το μέγεθος...:D
Σαν φωλειά αυτό που λες καλούτσικο είναι...Όχι τέλειο αλλά πιστεύω θα κάνει στον αρσενικό μια και τα Ancistrus δεν είναι πολύ απαιτητικά...Βάλε την σε μέρος που υπάρχει και κάποια ροή...Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες...;)
Άντε και σύντομα με πολλά πολλά Ancistraκια;) :D

mikele
01-06-07, 20:59
πρωτη μερα πολυ ξηλο μιλαμε κωστη....γυρω γυρω στομα ουρα και στομα στομα........σημερα χαλαρωσαν λιγο .....προσπαθω για φωτο αλλα εχει μπλοκαρει το συστημα και δεν μπορω,,......:rolleyes: :rolleyes: .........εκει που εχει την ροη αραζει το περισσοτερο χρονο ο L15 Peckoltia......

Kostas G.
02-06-07, 08:05
Είσαι σίγουρος οτι δεν είναι και το μεγάλο θηλυκό αρσενικό;Αυτά που περιγράφεις είναι μάχες αρσενικών μεταξύ τους και μάλιστα σπάνια συμβαίνουν τόσο μανιώδεις...
Αν αράζει ο L15 εκεί,τότε μην την βάλεις σε εκείνο το μέρος γιατί θα τσακώνονται...

mikele
02-06-07, 16:02
κοιτα να δεις τι συμβαινει.....το μεγαλο δεν εχει κερατακια καθολου εκτος χαμηλα στο στομα περιφερειακα και πολυ μικρα κοντουλικα.....το μικρο εχει βγαλει σε ολο το κεφαλι και ειναι μεγαλα....οπως τα ειχαμε πει και παλιοτερα......παντως ηρεμησαν τα πραματα αρκετα .....και τωρα που σου γραφω βλεπω το θηλυκο για πρωτη φορα να μπαινοβγαινει στην καρυδα ενω τοσες μερες δεν την εδεινε σημασια......

Kostas G.
04-06-07, 09:46
Ωραία,σωστό sexing έκανες...;) Άντε και σύντομα με μωρά...;)

mikele
04-06-07, 10:16
μακαρι μακαρι!!!!!.......και αυτα τα εχω απο μωρακια ......:p !!!!!!!!