PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω μωρα!!! πολλα μωρα!!!!


soza
13-05-06, 22:22
Καλα... εχω παθει πλακα!!!
Τι γινεται βρε παιδια μεσα στα ενυδρεια μου???
Φτου φτου σκορδα !!
Βρισκω προχτες μωρα Iriatherina werneri στο φυτεμενο ενυδρειο.
Κοιταζω πριν λιγο στο 100αρι , τυπου αμαζονιου... και τι να δω..
Μωρα cacatu!!!
Ειχα παρει πριν καμια δεκαρια μερες ενα τριο.τ
Τα ειδα.. και δεν αντεξα.. ηταν κουκλια!!!!!
Και που λετε... ειχα χασει την μια κυρια καμποσες μερες.. σε σημειο που νομιζα οτι ειχε αφησει αυτον τον ματαιο κοσμο..
Και κοιταζω πριν λιγο.. και τι να δω... Μωρα !!! πολλα και μικροσκοπικα!!
Κολυμπανε ελευθερα, οποτε πρεπει να εχουν σκασει μερες.
Εβαλα αρτεμιες πριν λιγο να γινονται.
Αντε να δουμε απο δω και περα τωρα τι κανουμε.
Φιλακια, σας αγαπω ολους σημερα!!!!!!!!!

klaz
13-05-06, 22:24
να σου ζησουνε...αλλα αναρωτιεμαι.....μεχρι χθες δεν μας αγαπουσες..............??;););)

soza
13-05-06, 22:26
Σας αγαπουσα βρε θειε μου...
Αλλα σημερα σας αγαπαω πιο πολυ!!!

mikele
14-05-06, 08:55
μπραβο μπραβο σου sonia !!!!!!!!!!!!!!!!

KOKORAS
14-05-06, 10:39
Να σου ζήσουν Σόνια !!!!:):):)

Liolios
14-05-06, 11:06
Καλορίζικα, τα νέα σου τέκνα!

Filou
14-05-06, 12:48
Αντε, σου εύχομαι και... γιαγιά!

Ιορδάνης
14-05-06, 12:55
Καλησπέρα ΜΠΡΑΒΟ Σόνια μου να σου ζήσουν.
Φιλικά Ιορδάνης.

soza
14-05-06, 15:38
H κυρια τα εχει μεταφερει μπροστα απο μια ριζα που εχει πιασει λιγο αλγουλα και ειναι πολυ ευκολο να δω.Ειναι πολλα!!! :D . Το τι σφαλιαρα πεφτει μεσα στο ενυδρειο αυτη την στιγμη.. δεν μπορω να σας περιγραψω..:smt071

Η αλλη κυρια... γιατι απο χτες το βραδυ καθεται μεσα στην γλαστρουλα και δεν κουναει ρουπι?? ΟΕΟ? Λετε να παμε για νταμπλ?

mikele
14-05-06, 15:50
γερα γερα για νταμπλ με τσαμπουκα.......!!

soza
14-05-06, 16:02
γερα γερα για νταμπλ με τσαμπουκα.......!!

Ουτε Ολυμπιακος να ημουνα.:D :D
Γαυρε ακους????:p

mikele
14-05-06, 16:03
χεχε........χε.... σωστη!!!!!

Giorgos
15-05-06, 08:20
Μπράβο Σόνια! Θέλουμε και φωτογραφίες!
Μάλλον για ντάμπλ σε βλέπω.....

mikenuke
15-05-06, 09:23
Μπραβο Σονια!
Ειχα μερες να δω και τωρα εμαθα τα νεα!
Πολυ ωραια!

rita
15-05-06, 09:27
αχ τυχερη σονια!συγχαρητηρια !!!
οταν σου μεγαλωσουν τα μωρα...εδω ειμαστε εμεις!!

Apostolis
16-05-06, 08:02
αχ τυχερη σονια!συγχαρητηρια !!!
οταν σου μεγαλωσουν τα μωρα...εδω ειμαστε εμεις!!

Μη βιάζεσαι εσύ!
Μόλις χθές είχα και εγώ γέννα απο Cacatuoides...!!! :smt038

rita
16-05-06, 12:10
ε ρε γλεντια!ωραιοτατα!περιμενουμε φωτο κ απο σενα λοιπον!
εγω στο εχω πει πρωτη απ ολους οτι θελω μερικα!

soza
16-05-06, 13:15
Αγαπη μου??? Τι τα εκανες τα παιδια :confused: :confused:


Τι επαθα σημερα το πρωι..
Κοιταζω.. και βλεπω την μαμα με πολυ λιγοτερα μωρα σε σχεση με χτες.
Καθομαι που λετε .. και κοβω κινηση.... και εκεινη την ωρα, ερχεται ο μπαμπας και τρωει 4 μωρα στα μουλοχτα.
Αμαν! πανε τα μωρα!!! Ο μπαμπας τα εχει κανει μεζεδακι.
Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω ?:smt100
Ετσι οπως το παει σε λιγο δε θα μεινει λεπι εκει μεσα...Ασε που υποψιαζομια οτι το βραδυ.. πρεπει να κανουν επιδρομες και οι LDA25..:(

Cydox
16-05-06, 13:53
Mπορεις να τα βαλεις σε ενα μικροτερο ενυδρειο, χωρις φιλτρο μεχρι τον πρωτο μηνα, με αλλαγες νερου καθε μερα :rolleyes: . Να ξερεις οτι δεν προκειται να μεινει τιποτα αφου ΚΑΙ ο πατερας τα τρωει. Εγω παντα αφηνω μια λαμπα αναμμενη το βραδυ διπλα στο ενυδρειο ισα ισα να βλεπονται δηλαδη.Τα μικρα μπορεις να τα μαζεψεις με αναροφηση, δηλαδη με σωληνακι σιλικονης, η με καλαμακι, κλεινεις την πανω τρυπα με τον αντιχειρα πλησιαζεις το καλαμακι στο κοπαδακι, και το αφηνεις. Με την αποχη δεν θα σου προτεινα να τα μαζεψεις γιατι μπορει να προκαλεσεις προβληματα στην σπονδυλικη στηλη τους που ειναι ευαισθητη ακομη.

ΥΓ.Ειναι η πρωτη τους γεννα? Αν ναι ισως γι αυτο να τρωει ο πατερας τα μικρα.

soza
16-05-06, 17:17
Αυτο θα κανω...
Σε ξεχωριστο ενυδρειο.
Μαειναι κριμα.. τοσα πολλα μωρα..
θεωρουσα οτι τα απιστα , δεν ειχαν τετοια συμπεριφορα ως προς τα μικρα τους.
Τεσπα.. Στην επομενη γεννα, θα τα βγαλω.
Το καλο ειναι, οτι το ζευγαρι φαινεται πολυ καλο, οποτε , μαλλον συντομα θα εχουμε ξανα αφηξεις.;)

Apostolis
16-05-06, 18:03
εμένα άφησε την "μάνα" και τώρα φυστικο-βουτηρώνει την άλλη! :D

Giorgos
17-05-06, 08:24
Σε πολλά είδη Apistogramma είναι σύνηθες τα αρσενικά να τρώνε τα μωρά τους. Είναι ένας από τους λόγους που λέμε περισσότερες θηλυκές ανά αρσενικό (τουλάχιστον 2-3 θηλυκές ανά αρσενικό - τονίζω ότι δεν ισχύει για όλα τα είδη Apistogramma αλλά για τα περισσότερα).
Στο φυσικό τους περιβάλλον, τα αρσενικά Apistogramma cacatuoides προστατεύουν μια περιοχή περίπου 1,5 τετραγωνικού μέτρου όπου την μοιράζονται πέντε ή και περισσότερες θηλυκές οι οποίες προστατεύουν πολύ μικρότερες περιοχές εντός των ορίων της περιοχής του αρσενικού.

Σόνια, αν έχεις ελεύθερο ένα ενυδρείο 30-40 λίτρων, θα σου έλεγα να μεταφέρεις τα μωρά μαζί με την μητέρα τους καθώς και τη σπηλιά που χρησιμοποιεί.

soza
17-05-06, 09:59
Σόνια, αν έχεις ελεύθερο ένα ενυδρείο 30-40 λίτρων, θα σου έλεγα να μεταφέρεις τα μωρά μαζί με την μητέρα τους καθώς και τη σπηλιά που χρησιμοποιεί.

Δεν χρησιμοποιει σπηλια, αλλα ενα κομματι ξυλο, που ειναι πλαγια ακουμπισμενο μεσα στο ενυδρειο.Επισης υπαρχουν πολλα κλαδια μεσα στο ενυδρειο, οποτε ειναι δυσκολο να βγαλω την μητερα.(θα βγαλω καποια στιγμη φωτο, να δεις το σεταπ).
Μπορω ομως να τραβηξω τα μωρα μεσα απο το ενυδρειο την επομενη φορα και να τα βαλω σε ενα μικρο ενυδρειο .Τι λες... θα εχουν ελπιδες να ζησουν ετσι?

Giorgos
17-05-06, 16:39
Βεβαίως και θα έχουν ελπίδες. Πρόσεξε να μην είναι μεγάλου διαμετρήματος η σωλήνα που θα τα τραβήξεις (σωλήνα για αεραντλία είναι μια χαρά).
Επίσης, φρόντισε να έχεις έτοιμο στρωμένο φίλτρο στο ενυδρείο που θα τα μεταφέρεις, να υπάρχει μπόλικη java moss και να έχεις ετοιμάσει ζωντανές καλλιέργειες (αρτέμιες, microworms).

Nassos
14-08-06, 14:52
Με μεγάλο ενδιαφέρον (και αγωνία:D ) διάβασα αυτό το topic από το πρώτο post μέχρι το τελευταίο:p

Προς μεγαλη μου απογοήτευση όμως βλέπω ότι δεν υπάρχει νεότερο update:confused: Τι έγινε τελικά?:rolleyes:

soza
14-08-06, 17:55
Tα εφαγε ο μπαμπας... Μας αφησε και χρονους μετα... (καποιος βλεπει και τιμωρει φαινεται ):smt016:D
Μας εμεινε και η μαμα μονη της.. να κοβει βολτες σε ενα αδειο ενυδρειο, χωρις αντρα και παιδια :smt102

PascM
15-08-06, 13:28
Κρίμα...:smt119 :-(