PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλη γεννα


xaris1974
12-05-06, 22:57
Καλησπερα εδω και μια εβδομαδα εχω διπλα γεννητουρια και στα δυο ενυδρεια μου στο ενα τα κριμπενσις μου γεννησαν καμμια 30 απογονους που επιβιωσαν και αρχισαν να σουλατσαρουν και στο αλλο ειδη εχω καμμια 20 ραμιρεζι να αρχιζουν να κολυμπουν και να με κανουν να νιωθω οτι υστερα απο 6 γεννες τελικα θα επιβιωσουν (ειναι σε ενυδρειο μονο τα μικρα).
Οποτε υπομονη οποιος ενδιαφερεται να γινει αναδοχος!!!!!! να μεγαλωσουν λιγο και μετα θα εχει για ολους.

klaz
12-05-06, 23:13
μπραβο σου,και αν τα προσεχεις ειδικα τωρα που ειναι ευαισθητος ο γονος,θα κανεις πολλους φιλους χομπιστες χαρουμενους,μαζι με την δικια σου βεβαια την ικανοποιηση.:p:p:pπεριμενουμε τα πουρα.......:p:p:p

KOKORAS
12-05-06, 23:36
Να σου ζήσουν:):):smt026:smt038:smt038:smt038:):).
Εχεις pm.

Giorgos
12-05-06, 23:53
Μπράβο Χάρη!
Καμία φωτογραφία δεν έχεις να μας δείξεις;

xaris1974
13-05-06, 14:17
Ευχαριστω πολυ οχι δεν εχω φωτο σημερα θα προσπαθησω να βγαλω τα κριμπενσις τα ραμιραζακια ειναι ακομη μικρα σημερα αρχισαν να τρωνε λιγο λιγο απο την σκονη τροφη που τους εριξα πραγματικα εχω εντυπωσιαατει απο την φροντιδα που εχουν στο γονο οι γονεις κριμπενσις ειναι υπερπροστατευτικοι.

klaz
13-05-06, 14:19
παντοσ εχω εντυπωσιαατει απο την φροντιδα που εχουν στο γονο οι γονεις κριμπενσις...οντως...και ακομη δεν ειδες τιποτα....ειναι απο τους καλυτερους γονεις στην φροντιδα & την προστασια των μωρων τους....;)

xaris1974
14-05-06, 21:48
Εχω τρελαθει πηγα να δω τα μικρα ραμιρεζι και ανακαλυψα καμμια 40 μπορει και παραπανω να κοβουν βολτες αναμεσα στα χαλικια και να κανουν και προσπαθειες να κολυμπησουν πιο μακρυα αρχισε κανονικα το ταισμα με τροφη για μωρα και πιστευω να πανε ολα καλα .
Τελικα γονιμοποιηθηκαν πολλα αυγα ευχομαι να οταν ερθει η ωρα να βρω πολλους που να τα φιλοξενησουν .
Αυριο θα τα προσπαθησω να τα φωτογραφησω και να τα δειτε ειναι τελεια

klaz
14-05-06, 22:47
θα περιμενουμε να δουμε τα μωρα σου με ανυπομονησια.....;);););)

Giorgos
15-05-06, 08:23
Στο Gab σίγουρα θα βρεις αρκετούς φίλους που ενδιαφέρονται.
Κράτα μας ενήμερους για τα μωρά...

xaris1974
17-05-06, 14:19
Παιδια ,σημερα εκανα μια γκαφα που πρεπει να μου εχει στοιχησει αρκετα μικρα ξεχασα το θερμοστατη κλειστο απο χθες το βραδυ με συνεπεια να εχω θερμοκρασια 25 απο 29 και το ενυδρειο εκει που δεν μπορουσες να μετρησεισ το γονο ,να τον μετρας με χαρακτηριστικη ευκολια ισως να εχει κρυφτει μεσα στα χαλικακια και να εμφανιστει αργοτερα ο πληθυσμος ...ισως να επιβιωσαν μονο τα πιο δυνατα κατα την διαρκεια της ημερας θα το ξερω..Παντως θελω να ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος

Giorgos
17-05-06, 16:42
Αν η μεταβολή έγινε σταδιακά (μέσα σε κάποιες ώρες), δεν οφείλεται σε αυτό η απώλεια του γόνου.
Απλά καμιά φορά συμβαίνουν αυτά. Το μεγάλωμα γόνου ramirezi είναι ιδιαίτερα δύσκολο μιας και πρόκεται για απαιτητικά ψάρια.

xaris1974
18-05-06, 15:22
Ραμιρεζι τελος δυστυχως
ισως ηταν η δικια μου βλακεια με το θερμοστατη ισωσ οι μετρησεισ(αν και ηταν τελειες ) ...
το παθημα εγινε μαθημα και δεν θα ξανακανω τουλαχιστον το ιδιο λαθος ερχεται και αλλη γεννα απο το ζευγαρι μου και πιστευω να ειμαι πιο τυχερος ..
αλλα εχω και ενα που ηρωικα επεζησε :D :D :D και το εβαλα μεσα στο μεγαλο μου ενυδρειο σε γεννηστρα μηπως επιβιωσει το θεριο
θα ηθελα να ρωτησω αν στο 20λιτρα που ειχα το γονο βαλω καποιο ψαρι και το κρατησω μεχρι την επομενη γεννα δεν θα ειναι καλυτερα στρωμενο για το καινουργιο γονο?

Giorgos
18-05-06, 17:51
Μπορείς πολύ απλά να βάλεις το φίλτρο του μικρού ενυδρείου να λειτουργεί στο κυριως ενυδρείο.