PDA

Επιστροφή στο Forum : Aμμος και απορίες


eliasfot1
11-05-06, 20:48
Έχοντας σκοπό να αλλάξω λίγο το ενυδρείο μου, μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες για την χρήση τις άμμου θαλάσσης ως υπόστρωμα.

α) Όταν καθαρίζουμε το ενυδρείο η μεταφέρουμε πέτρες η ότι άλλο δεν σηκώνεται η άμμος ? και αν ναι αυτό δεν είναι κακό για τα φίλτρα πιο συγκεκριμένα για την φτερωτή του φίλτρου ? η μήπως κλείνουμε το φίλτρο για κάνα πεντάλεπτο μέχρι να κάτσει η άμμος και λύνουμε απλά το πρόβλημα.

β) Κάπου διάβασα για λευκη άμμο πουλιών σαν μίξη με άμμο θαλάσσης για να γίνει πιο ανοιχτόχρωμη είναι σωστό αυτό ? και όταν μιλάμε για άμμο πουλιών λέμε την κοινή αυτή που είναι από κοχύλια ?

Liolios
12-05-06, 00:08
Άμμος θαλάσσης και "κλασσικό κοινωνικό ενυδρείο" συνήθως δε συνάδουν.
Η θαλάσσια άμμος ανεβάζει τη σκληρότητα του νερού, με αποτέλεσμα να είναι κατάλληλη μόνο για κιχλίδες Αφρικής που ούτως ή άλλως χρειάζονται σκληρό νερό.

Για το αν θα σηκωθεί και λίγη άμμος κατά τη συντήρηση του ενυδρείου δε νομίζω ότι βλάπτει ιδιαίτερα το φίλτρο. Για να έχεις όμως το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε αυτό που είπες - μια χαρά ιδέα ακούγεται.

Takis
12-05-06, 01:45
β) Κάπου διάβασα για λευκη άμμο πουλιών σαν μίξη με άμμο θαλάσσης για να γίνει πιο ανοιχτόχρωμη είναι σωστό αυτό ? και όταν μιλάμε για άμμο πουλιών λέμε την κοινή αυτή που είναι από κοχύλια ?
Τετοιο συνδιασμο εχουμε κανει σε αυτο το ενυδρειο.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/enydreia/2enydreio.htm
Προκειται για την κοινη αμμο για πουλια που λες κι εσυ.
Φυσικα μιλαμε μονο για ενυδρειο Μαλαουι ή Τανγκανικα ε;

eliasfot1
13-05-06, 22:57
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω και τους δυο,δεν έχω κοινωνικό ενυδρείο (πιθανόν σας μπέρδεψε t avatar ) έχω ένα 250αρι malawi με ψιλό χαλίκι και σκέφθηκα ότι είναι καιρός να το αλλάξω λίγο ως προς την διακόσμηση και να κάνω μια ακόμα προσπάθεια με κάνα φυτό μπας και δω λίγη φυσική πρασινάδα μέσα

Apostolis
18-05-06, 11:37
Αν θέλεις κάτασπρη, θα βρείς στο Petcity, η οποία είναι ουδέτερη και πολύ ψιλή... (ό,τι πρέπει για τα Venustus σου!)
Αν θέλεις να ανεβάζεις και την σκληρότητά σου (του ενυδρείου εννοώ! :smt081) Βάλε και λίγο Αραγωνίτη...

Για φυτά, μόνο Βαλλισνέριες και Ανούμπιες μπορούν να επιβιώσουν και πάλι με το ζόρι...! :smt037

Φιλικά,

george
18-05-06, 11:47
Αν θέλεις να ανεβάζεις και την σκληρότητά σου (του ενυδρείου εννοώ! :smt081) Βάλε και λίγο Αραγωνίτη...
Φιλικά,

Eσύ γιατί δεν βάζεις Αποστόλη ;;;
:smt046

Apostolis
19-05-06, 09:31
Eσύ γιατί δεν βάζεις Αποστόλη ;;;
:smt046

Για "αισθητικούς" λόγους... εγώ παίζω "σε άλλα επίπεδα"...!!! :smt081

eliasfot1
19-05-06, 10:38
Αποστολή μου κάτι σε πιο τραγανό έχεις να μου
προτείνεις γιατί αυτά τα έχουν για πρωινό τα ψαρια μου.
ΥΓ Υπάρχει πιθανότητα κάπου βαθεία μέσα στο DNA τους να έχουν γονίδια από κατσίκα?

lasal
19-05-06, 11:10
ΥΓ Υπάρχει πιθανότητα κάπου βαθεία μέσα στο DNA τους να έχουν γονίδια από κατσίκα? Τα αρμέγεις και συ? :smt017
Ξέρεις τι καλό ψαροτύρι βγάζουν?
:smt120:smt044:D:D:D

Ιορδάνης
19-05-06, 16:09
Στην επόμενη παρτίδα κράτα μου 5 κιλά φέτα.:D :D :D :D.
Φιλικά Ιορδάνης.