PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννα Ancistrus dolichopterus.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-05-06, 00:21
Σημερα μετα απο μια αλλαγη νερου ,διαπιστωσα οτι μεσα σε μια καρυδα
κομενη στη μεση που εχω ειχε μικρα ,ειναι ακομα ασπρα δεν εχουν παρη χρωμα.Το ζευγαρι ειναι μονο του σε ενα 50αρι τωρα,τα μωρα λετε να τα αφησω εκει η να τα χωρισω ?
Και απο τροφη τη τρωνε τα μικρα ?

klaz
08-05-06, 00:28
δεν γνωριζω τι τρωνε τα μικρα,απλα να σου ευχηθω τα καλοριζικα για τα μικρα σου,και χαρηκα πολυ παναγιωτη μου που σε γνωρισα σημερα και απο κοντα....:p:p:p

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-05-06, 00:29
Να σε καλα φιλε Κωστα,παρομοιος και γω χαρηκα.

KOKORAS
08-05-06, 00:32
Να σου ζήσουν βρε Πάνο. Άντε και παππούς!!!

Kostas G.
08-05-06, 10:02
Συγχαρητηρια για την αναπαραγωγη!!
Τα μικρα θα ειναι ενταξη με τους γονεις τους ομως επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο και τα μικρα προφανως πολλα σε καποια φαση συντομα(το πολυ σε ενα μηνα) θα πρεπει να μεταφερθουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο για πιο γρηγορη αναπτυξη.Προσεχε λιγο ομως την θυληκια γιατι μπορει να αρχισει να την κυνηγαει ο αρσενικος θεωρωντας την απειλη για τα μωρα.
Αφου λες οτι τα μωρα ειναι ασπρα προφανως εχουν καταναλωσει το λεκιθικο σακο και θελουν ταισμα.Μπορεις να τα ταιζεις φρεσκα μαλακά λαχανικα(μαρουλι,σπανακι,αγγουρι,κολοκυθι) καθως επισης και θρυματισμενη ξηρη τροφη για γατοψαρα.Τα λαχανικα πρεπει να ειναι παντα διαθεσιμα στα μικρα.Μπορει στην αρχη να μην τα φανε ομως γρηγορα θα καταλαβουν οτι τρωγονται και θα τα φανε.
Καλο θα ηταν να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου της ταξης του 20% για να διατηρειται η ποιοτητα του νερου καλη και τα μικρα να μεγαλωνουν με φυσιολογικους ρυθμους.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-05-06, 11:09
Προσεχε λιγο ομως την θυληκια γιατι μπορει να αρχισει να την κυνηγαει ο αρσενικος θεωρωντας την απειλη για τα μωρα.

Πρεπει να εχεις δικιο για αυτο, γιατι και το ενυδρειο ειναι μικρο και δεν τα αφηνει ο αρσενικος να βγουν εξω απο την καρυδα.
Απο τροφη μηπως επειδη δεν βγαινουν να ριξω μεσα στη φωλια ?[η σε κουφανα με αυτο που σκεφτηκα :( ].

Tolis
08-05-06, 12:54
Οχι μεσα στη φωλια, θα γινει μεγαλη τοπικη συγκεντρωση θρεπτικων.
Μην σε ανησυχει, θα το βρουν το φαι, αν θες ζεματιζε λιγο τα λαχανικα για να μαλακωνουν.
Εχεις κι αλλα ειδη στο ενυδρειο?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-05-06, 13:58
Τολη το ζευγαρι ειναι μονο του στο ενυδρειο,αλλα προβληματιζομε στο να αφησω τα μωρα μεσα με τους γονεις η να τα βγαλω,και επειδη δεν υπαρχη αλλο ενυδρειο διαθεσημο προς το παρον θα τα αφησω μεσα.Αν ξαναγενηση το ζευγαρι λετε να τα κηνηγουν τα μωρα ?

Kostas G.
08-05-06, 14:01
Οχι,δεν θα τα κυνηγουν τα μωρα αμα ξαναγεννησουν.Απλα θα παψουν να τα προστατευουν και να ασχολουνται μαζι τους.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-05-06, 14:16
Ωραιο με αρεσε,με την πρωτη ευκαιρια τοτε θα ετοιμασω ενα 100αρι, για να ειναι ολοι μαζι μεσα,και να εχουμε μια ευτυχισμενη οικογενια :smt026 :smt026 :smt026 ;) .

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-05-06, 10:41
Kαλημερα,σημερα και μετα απο 30μερες περιπου απο τη γενηση των μικρων σε 50 λιτρα ενυδρειο, με τους γονεις μονο μεσα ,λεω να τα αφησω στο ενυδρειο μεχρι να ενηλικιωθουν [λογο και εληψης αλλου ενυδρειου],τι λετε θα εχω προβλημα [μπορει να τα χτυπησει στο μελον ο αρσενικος] ?

netblues
27-05-06, 16:27
30 μερες μετά , δειξε μας και καμμια φωτο!!!! :D

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
30-05-06, 08:58
Θα ανεβασω φωτο απο βδομαδα ,γιατι εχω ενα προβλημα με τη φωτο.
Το ερωτημα μου δεν απαντηθηκε ...........ομως.

Kostas G.
01-06-06, 14:54
Δεν ειναι και οτι καλυτερο το να αφησεις τα μωρα να μεγαλωσουν μεσα σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο καθως θα εχουν πολυ μικρο ρυθμο αναπτυξης μετα απο καποιο μεγεθος λογω της μεγαλης ιχθυοφορτισης.Επισης θα ειναι πολυ δυσκολο να διατηρεις καλες συνθηκες με τοσο πολλα ψαρια και θα πρεπει να κανεις καθημερινες και μεγαλες αλλαγες νερου.Προβλημα επιθετικοτητας απο τον ενηλικο αρσενικο δεν θα αντιμετωπισεις μεχρι αυτα να φτασουν τα 4-5 εκατοστα.Ομως θα αντιμετωπισεις(αν δεν αντιμετωπιζεις ηδη) προβλημα με επιθετικοτητα μεταξυ των μικρων καθως καποια θα μεγαλωσουν πιο γρηγορα απο τα αλλα και θα αποτρεπουν τα μικροτερα απο το φαγητο με συνεπεια η διαφορα μεγεθους μεταξυ τους να αυξανεται και τα μικρα να στρεσαρονται συνεχως με δυσαρεστες συνεπειες για την υγεια τους.
Τι μεγεθος εχουν αυτη τη στιγμη;

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
01-06-06, 16:55
Τα μωρα μεχρι στιγμης εχουν ολα ιδιο μεγεθος και ειναι περιπου 2.50-3 εκατοστα.Να και καποιες φωτο

http://img363.imageshack.us/my.php?image=dsc029858ep.jpg

ειναι καμια 20αρια αλλα ειναι κρυμενα συνεχως

http://img358.imageshack.us/my.php?image=dsc029844fm.jpg

να και μια με τη μαμα.

KOKORAS
01-06-06, 23:33
Αριθμός εισητηρίου Νο -1-.
Μόλις αποφασίσεις να δώσεις μικρά στειλε μου pm. και τώρα που είναι μικρά δεν ξέρω βέβαια εαν χρειάζοται ακόμα τη φροντίδα των γονιών τους θέλω 2 για το ενυφρείο με τα ζωοτόκα μου.

Kostas G.
05-06-06, 11:32
Αφου ειναι 2,5-3 εκατοστα θα σου προτεινα να ξεκινησεις να δινεις σιγα σιγα καποια ετσι ωστε τα υπολοιπα να εχουν καλες συνθηκες και να μεγαλωνουν κανονικα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
06-06-06, 23:12
Ξαναγενησε το ζευγαρι,σημερα ειδα τον αρσενικο μεσα στην καρυδα να αεριζει τα αυγα,οσο αναφορα για τα μικρα ανσιστρους εχω ετοιμασει ενα 300αρι και μαζι με τους γονει θα μπει εκει μεσα.Τωρα προβληματιζομε τη να βαλω για συγκατοικους,ενα ζευγαρι σκαλαρια η ενα ζευγαρι κριμπ η θα σκοτωθουν ?
Τι να κανω ειναι πολυ μεγαλο το ενυδρειο,ακουω προτασεις,φυσικα με ενδιαφερει να βγαλω και γενες,αυτος θα ειναι ο στοχος.

Kostas G.
08-06-06, 11:24
Αν θες οποσδηποτε συγκατοικους θα σου προτεινα να βαλεις Apistogramma ή καποια αλλη νοτιαμερικανικη κιχλιδα νανο καθως και Corydoras καθως αυτα τα ψαρια δεν ειναι απειλη ουτε για τα αυγα ουτε για τα μωρα.Αν οποσδηποτε πρεπει να βαλεις καποιο απο τα δυο που ειπες θα σου προτεινα τα σκαλαρια καθως γενικα ειναι δυσκικητα και δεν μπορουν να τα βαλουν με τους ενηλικους Ancistrus.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν βρουν καποιο μωρο σε ευκολα προσβασιμο σημειο δεν θα προσπαθησουν να το φανε.Απλα θα εχεις λιγοτερες απωλειες αποτι θα εχεις με τους κριμπ.

pet
12-06-06, 21:31
παναγιώτη, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τις τιμές στο ενυδρείο σου? έχεις χαμηλό pH , ή βάζεις απλά νερό βρύσης? Άλλαξες τις συνθήκες για τη γέννα, έστω και τυχαία? Τους γονείς τους είχες στα 50 λτ? Ρωτάω για να μαθαίνω...έψαχνα στο internet και βρήκα πληροφορίες πως θέλουν pH από 5 εως 8. Τι ισχύει? .. Μήπως είμαι ενοχλητική?:confused:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
13-06-06, 10:48
Τους γονείς τους εχω στα 50 λιτρα, με pH 8 ,και απο νερο βαζω μισο βρυσης μισο απιονισμενο και ειμε γυρο στους 8,[επειδη εχω 16 σκληροτητα βρυσης].