PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλό PH


Meliteas
05-05-06, 08:01
Απο την αρχή του έτους που ξεκίνησα το 360 L fish-only είχα πάντα χαμηλό PH [ 7,7-8,0].Έβαλα διάφορα σκευάσματα όπως TETRA PH/KH PLUS και MARINE BUFFER αλλά δεν είδα μόνιμο αποτέλεσμα. Χθές πήγα στο κατάστημα και μου έδωσε test Ca και κάνοντας δοκιμή ανακάλυψα τελικά οτι έχω πολύ λίγο ασβέστιο [140 mg/l ]. Οι υπόλοιπες τιμές είναι καλές εκτός το KH [ 9 ] . Aσβεστολυθικά βράχια έχω περίπου 15 .Τι να φταίει όμως για το χαμηλό ph και πως να το ανεβάσω ?????
Υ.Γ. Τελικά αγόρασα το DELTEC MCE 600 SKIMMER
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΠΟΛΥ!!

ΤΑΣΟΣ

george_grat
05-05-06, 09:22
Πράγματι το Ph όπως και το Ασβέστιό σου είναι χαμηλό. Αυτά τα δύο πηγαίνουν πάντα μαζί, εάν το ασβέστιό σου είναι χαμηλό τότε και το Ph θα είναι επίσης χαμηλό. Ο πιο οικονομικός τρόπος είναι αυτός που έχει ξεκινήσει ίδη με τα Ca booster και Ph booster. Θέλει προσοχή και τακτικά τέστ ούτως σώστε οι ενδείξεις να φτάσουν τουλάχιστον τα 8.2 Ph και 400 Ασβέστιο. Τον τρόπο αυτό τον χρησιμοποιούσα και εγώ για αρκετά χρόνια σε Fish only.

Πάντως η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να ελέγξεις α) την ποιότητα του νερού σου, δηλ εάν χρησιμοποιείς R.O. β) τον φωτισμό σου (εάν είναι ικανοποιητικός), γ) την Ιοδίνη σου.

Εγώ, χρησιμοποιώ πλέον Ca reactor και φυάλι για την σωστή και χωρίς έννοιες λειτουργία.

accnt
05-05-06, 14:48
Κατ΄ αρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου στον θέμα του Skimmer. Από ότι ακούω (από τους κατέχοντες) είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Το θέμα Ph είναι λίγο σύνθετο θέμα και δυστυχώς η αντιμετώπισή του θέλει λίγο προσοχή.
Εγώ ρίχνω ένα σκεύασμα της Salifert που ανεβάζει το Kh και το Ph αλλά λέω να αρχίζω να δοκιμάζω …. σόδα.
Θα σου έλεγα διάφορα σχετικά με το Ph αλλά μιας και έχεις fish only, δεν νομίζω ότι θα σε ενδιαφέρουν.
Επίσης το υπόστρωμα αραγωνίτη βοηθά την κατάσταση.
Για την Ιοδίνη δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σχετικά με το Ph αλλά το Mg σίγουρα!
Ίσως μια σχετικά φτηνή λύση για το πρόβλημα σου θα ήταν το kalkwasser με το νερό αναπλήρωσης (που εξατμίζεται).

Obelix(Reifen)
05-05-06, 22:32
To ph με τι το μετράς;
Αραγωνιτη έχεις;
Από 7,8 μέχρι 8 το ph είναι μια χαρά και αν δεν έχεις σκιμμερ ακόμα ότι θα σου ανέβει και άλλο.
Αλλαγή λίγο τα προϊόντα που χρησιμοποιείς tetra δεν έβαζα ούτε στο γλυκό.
Για ασβέστιο δοκίμασε το Ca της Sera έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Αν έχεις σύστημα αναπλήρωσης του νερού βαλε buffer μέσα και αν χρησιμοποιείς νερό από R.O για το αλάτι βαλε λίγο buffer μέσα μια μέρα πριν βάλεις το αλάτι.
Ελπίζω το τηλεγράφημα να το κατάλαβες,stop.

Meliteas
06-05-06, 20:37
]Διονύση έχω αραγωνίτη αρκετό ,το ph το μετράω με ΤΕΤRA και όντως skimmer έβαλα τώρα, λές να βοηθήσει ? Γιάννη αυτό με την σόδα που είπες να το δοκιμάσω?θα μου πείς λεπτομέριες? Κάποιοι μου πρότειναν να βάλω μαρμαρόσκονη για να ανέβει το ca και συνάμα και το ph .Γιώργο όσον αφορά
την ιοδίνη δεν μπορώ να την μετρήσω αλλά αν βοηθήσει στο ph να βάλω το σκέυασμα που την ανεβάζει ,άλλωστε δεν κάνει κακό λίγο παραπάνω ιόδιο αν έχω σωστές τιμές τώρα.
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ

ΤΑΣΟΣ

γαυρος
06-05-06, 20:42
η σοδα θελει ριξιμο λιγο λιγο και με μετρημα παντα του πεχα.
καλυτερη λυση το kalkwasser που ανεβαζει, σκληροτητα-πεχα (εστω και για λιγο), αλλα θελει προσοχη στη χρηση,
δεν το ριχνουμε ολο μεσα , εχει οδηγιες που σου λεει πως.

Meliteas
06-05-06, 20:50
Μάλλον για σόδα φαγητού μιλάμε όλοι και πόσο να βάλω σε 360 l και κάθε πότε? Τί είναι το kalkwasser και πόσο κάνει??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΑΣΟΣ

Obelix(Reifen)
06-05-06, 21:29
Iodine στην αναλογία που προτείνει ο κατασκευαστής και ίσως και λιγότερη.
ΙΜΟ kalkwasser επικίνδυνο άμα δεν το κάνει σωστά πιο πολύ για σταθερό ph την νύχτα και για ασβέστιο.
Άμα μετράς με τεστ δεν υπάρχει ακρίβεια μπορεί να είσαι σωστός στο ph η ποιο χαμηλά. Συνιστάτε η αγορά ηλεκτρονικού ph μέτρου για συνεχής μέτρηση .
Μπορεί να ανησυχείς τσάμπα ανέβασε το ασβέστιο σου πρώτα.

accnt
07-05-06, 08:07
Γιάννη αυτό με την σόδα που είπες να το δοκιμάσω?θα μου πείς λεπτομέριες?

Άσε να το δοκιμάσω εγώ πρώτα και βλέπουμε τι παίζει. Αν το έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος ας μας πει.

Όσο για το kalkwasser, η χρήση του είναι εύκολη αν και χρειάζεται προσοχή. Σε γλυκό νερό (R.O. καλύτερα, υπολογίζοντας να είναι όσο αυτό που εξατμίζεται) ρίχνουμε λίγο kalkwasser και ανακατεύουμε καλά. Αφήνουμε να ηρεμήσει και να κατακαθίσει η σκόνη, για μερικές ώρες. Μεταφέρουμε το νερό σε ένα άλλο δοχείο (προσοχή χωρίς την σκόνη) και το ρίχνουμε στο ενυδρείο μας. Το νερό πρέπει να πέφτει σταγόνα σταγόνα, για να μην έχουμε απότομη αύξηση του Kh και παράλληλα του Ph.
Η τιμή του δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή.

Τη διαδικασία αυτή την έκανα δυο με τρεις φορές την εβδομάδα και είχα καλά αποτελέσματα. Είναι όμως και λίγο κουραστικό.

Πάντως οι τιμές σου δεν είναι πολύ άσχημες, δεν είσαι δηλαδή σε οριακό επίπεδο. Απλά θέλουν λίγο ανέβασμα. Επίσης από κοραλίνη πώς τα πας? Η μεγάλη ανάπτυξή της ευθύνεται πολλές φορές για μειωμένο Kh στο ενυδρείο (ρουφάει πολύ…..).

george_grat
23-05-06, 14:18
Αγαπητέ Μελιτέα,

επειδή μερικές φορές μπορεί να σε μπερδέψουμε ή να καταλάβεις διαφορετικά πράγματα ή ακόμη να λέμε λανθασμένα πράγματα, παρακάτω σου αποστέλλω το ανάλογο link για να μάθεις τα πάντα για το Ph.

Μετά από αυτό δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς περισσότερα στοιχεία.

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-09/rhf/index.php

Meliteas
24-05-06, 10:24
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ